Rusija Open Source država

poruka: 103
|
čitano: 12.000
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

A iskreno ne znam ni kaj će ti taj VS na faksu. Na predmetima na faksu se rade zadaci tipa 30ak linija koda, a za to ti stvarno ne treba IDE od par gigabajta... Dovoljan je i neki manji...

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
1domagoj1 kaže...

A iskreno ne znam ni kaj će ti taj VS na faksu. Na predmetima na faksu se rade zadaci tipa 30ak linija koda, a za to ti stvarno ne treba IDE od par gigabajta... Dovoljan je i neki manji...

 

 

vjeruj mi, ima tu puno više od 30 linija koda, vs mi je trebao samo za c# i aplikacije koje smo u njemu radili... opet bez obzira kaj niam ljubitelj ms-a, dobro je znati razne programske jezike.

Trenutno se bavim programiranjem u javi koja je carica portabilnosti :) i unix sistemskim programiranjem, tu je gcc čudotvorac...

Sve me žene oko kuće jure, kaže majka to je zbog frizure...
16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

A, C# onda okej, ja mislio da je u pitanju C/C++.

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

In soviet russia.. you dont pay for the software

BFBC2: Drugar
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
CRT kaže...

In soviet russia.. you dont pay for the software

Software pay for you...{#}

14 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država

Sve je to lijepo i vjerojatno u 70% državnih ustanova to može proći, al baš me zanima ko će napraviti tako brzo specijalizirani software koji na windowsima košta po par stotinjak tisuća eura... Na linuxima će vjerojatno biti i skuplji, a opensource priča i takav software nemaju nikakve šanse... Ne vjerujem previše u priču da će ispast to sve jeftinije

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.12.2010 12:00 (Kečko).
14 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

Cloud is coming.

 

Za koju godinu većina specijaliziranog softvera a i drugih aplikacije će bit u "oblaku", a mi ćemo im pristupati preko browsera, bez obzira na OS, što će itekako pridonijeti prijelazu na Linux.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
blacko kaže...

Uz sadašnje cijene softvera, pametna odluka.

Pametna itekak da s financijske strane, ali ne samo s te strane tog mi u Hrvatskoj nemamo na nit jednoj razini.{#} No možda je Putin ko bivši špijun dobil povjerljive informacije, da Windowsi ipak ne valjaju zapravo a da ne pricamo o raznim sigurnosnim rupetinama u Windowsima a Putin ko bivši KGB-ovac misli na sigurnost itekak.{#}{#}

15 godina
protjeran
offline
Rusija Open Source država

Rusi su uvijek bili pametni, masovno citanje Ane Karanjine i sl. za vrijeme voznje u metrou koju mozete primjetiti je fascinantno.

 

Zato mislim da im nece biti tesko nako megacorp zaglupljenim Zapadnjacima prijeci na GNU/Linux.

 

Vjerojatno je vec netko rekao, ali kad se koristi free (as in speach pogotovo) softver, onda nema prostora za manipulacije korisnika, tj. znas tocno sto ti softver radi, za razliku od Windows i Mac softvera za koji uopce ne znate sto vam ustvari radi.

All the best people in life seem to like LINUX. Steve Wozniak
Poruka je uređivana zadnji put pet 31.12.2010 13:36 (kvark).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Rusija Open Source država

ali nisu mi jasni likovi koji smatraju da ako se pređe na linux da će se ljudi morati dodatno obučiti,evo na ubuntu sve je prevedeno na hrvatski i uz malo truda i volje sve se da naučiti bez ikavog tečaja i ako skineš nešto sa interneta i pošalješ kolegi do sebe nećeš zarazizi cijelu mrežu virusima

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
15 godina
protjeran
offline
RE: Rusija Open Source država

@Joco55

 

Nadam se da cloud ne dolazi i predvidjam da nece do kraja zazivjeti.

 

Cloud je jos gori od proprietary softvera jer kod clouda nemas *absolutno* nikakvu kontrolu nad svojim podacima. Kod vlasnickog softvera bar imas svoje podatke na svom hardveru.

All the best people in life seem to like LINUX. Steve Wozniak
Poruka je uređivana zadnji put pet 31.12.2010 13:40 (kvark).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
kvark kaže...

@Joco55

 

Nadam se da cloud ne dolazi i predvidjam da nece do kraja zazivjeti.

 

Cloud je jos gori od proprietary softvera jer kod clouda nemas *absolutno* nikakvu kontrolu nad svojim podacima. Kod vlasnickog softvera bar imas svoje podatke na svom hardveru.

Da ali Cloud je jeftinije rješenje, i zato će zaživjeti, jer tvrtke će plaćati samo onoliko koliko potroše, sve se izvodi u oblaku tako da nema potrebe za jakim računalima...

Tebi nitko ne brani da preuzmeš svoje podatke i spremiš ih na disk.

16 godina
offline
Rusija Open Source država

niti jedna iole suverena država ne bi trebala vrtiti na svojim državnim računalima ništa drugo do otvorenih operacijskih sustava na kojima se u svakom trenutku zna tko gdje što i kako smije i može.

stuxnet je pokazao koliko to ima smisla. super su windowsi, ali da vojska i državni uredi vrte black-box kod, pored jednako funkcionalnog otvorenog - to je suludo. ili da nazovem to boljim imenom - potencijalna veleizdaja.

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Joco55 kaže...
kvark kaže...

@Joco55

 

Nadam se da cloud ne dolazi i predvidjam da nece do kraja zazivjeti.

 

Cloud je jos gori od proprietary softvera jer kod clouda nemas *absolutno* nikakvu kontrolu nad svojim podacima. Kod vlasnickog softvera bar imas svoje podatke na svom hardveru.

Da ali Cloud je jeftinije rješenje, i zato će zaživjeti, jer tvrtke će plaćati samo onoliko koliko potroše, sve se izvodi u oblaku tako da nema potrebe za jakim računalima...

Tebi nitko ne brani da preuzmeš svoje podatke i spremiš ih na disk.

taj cloud je super, ali za 20 godina, jer za cloud moraš imati pristup internetu, a u našoj državi imađ dijelove velikih gradova koji ne mogu niti adsl dobiti, a da ne pričam o nekim manjim mjestima.

tako da je cloud OK za južnu koreju, švedsku, japan i sl. cloud također košta jer moraš platiti licence ako koristiš exchange, sql i sl., samo nije na tvom hardwareu već gdje?! kod nekog kineza koji di indexira podatke i prodaje konkurenciji....

funat kaže...

niti jedna iole suverena država ne bi trebala vrtiti na svojim državnim računalima ništa drugo do otvorenih operacijskih sustava na kojima se u svakom trenutku zna tko gdje što i kako smije i može.

stuxnet je pokazao koliko to ima smisla. super su windowsi, ali da vojska i državni uredi vrte black-box kod, pored jednako funkcionalnog otvorenog - to je suludo. ili da nazovem to boljim imenom - potencijalna veleizdaja.

 

da, najvjerojatnije. to je super dok ne izađeš iz škole u stvarni svijet i odrasteš.

 

Uglavnom, dragi kolege, NE MOŽETE prebaciti samo tako državnu i javnu upravu na OO programe! to ne ide!

svi vi koji tvrdite da je to isto/slično, da se to brzo prilagodi... NIJE istina! npr. kod nas se godinama ljudi iz iste državne i javne uprave educiraju za rad u wordu, excelu, windowsima i sl. i još su u začecima, još ih muče jednostavne stvari! zar vi stvarno vjerujete da ćče ti ljudi doma instalirati neku linux distru i openoffice i istraživati po tome, isprobavati, testirati kkao tradi?!?! HAHAHAHHA

NAIVNI STE!

ti ljudi rade od 8h do 14, 15, 16h i idu doma! TOČKA.

ako tvrtka nešto mijenja onda SVI moraju na edukaciju od nekoliko tjedana, jer oni NE žele sami ništa učiti i isprobavati! s druge strane, a zašto bi?

ako on ima svoj posao i za to je plačen zašto bi u svoje privatno vrijeme učio nešto iz IT svijeta?! i to razumijem!

morate shvatiti da nemaju svi samo obaveze u školi pa doma mogu po virtualcima isprobavati sve i svašta! ljudi trade, imaju obitelji i obiteljske obaveze i nemaju vremena za to i zapravo, NE ŽELE to!

s druge strane, šta je sa raznim DMS ili ERP sustavima koje do sada koriste? što je sa silnim macro-ima iz excela?

što je sa bazama? ne mislite daleko unaprijed i nije to sve jednostavno!

ako se linux community hvali njemackom i njihvim linux prelaskom - od 14.000 računala u 7 godina su uspjeli prebaciti SAMO 2.000! i trebali im je preko 2 godine da prilagode macro narede koje su bile u Excel tablicama! ljudi dragi, pa nije to samo reinstalacija! to je JAKO JAKO veliki projekt! i to netko radi i na tome netko vrti ogromne pare!

a vi ste naivni pa vjerujete da putin to radi radi uštede? on, kao ogroman mafijša?!?!? hahahha... pa to će raditi neke njegove privatne firme i zaraditi ogromne pare!

s druge stfrane, koliko posla ima za napraviti custom made ERP, CRM, DMS, prilagoditi i silne CMS-ove za njih?! to nitko ne razmišlja!

pa neće oni uzeti ubuntu i debian i neki open erp/crm i gotovo! oni žele POTPUNU kontrolu nad svime, tj. sve će maksimalno korigirati i prilagoditi sebi, utrpati razna sr**** za špijunažu i sl.!

 

e da, netko je jako jako naivno rekao d aadmini mogu odraditi eduakciju?!?!?!?? WTF?!?!? gdje ti živiš? gdje admini odrađuju edukacije za korisnike?!?!?!?

i gdje admini znakju toliko worda, excela da to mogu odraditi?!?!!? da, oni su zakon za održavanje mmreže i servera, ALI oni nisu kompetentni za office aplikacije! sorry dečki, ali to nije vaša domena...

 

i za kraj, treba prilagoditi i hrpe custom aplikacija koje se koriste u takovim organizacijama... npr kod nas jedna OGROMNA institucija ima oracle bazu od 1979. godine i na njoj je DOS aplikacija koja s ekoristi za plaće.. i to za nekoliko tisuća ljudi.. i več 5 godina s eradi na migraciji na nešto moderno.. i još nije gotovo...

pa sada razmislite o prelasku na OOO svijet...

 

a kolega @buzanic, sam si rekao da si admin, pa onda znaš zašto cijela naša državna i javna uprava ima SVE od MS-a (OK, nema sve ali puno ima) - MSAN i podmazivanje raznih dužnosika!

s druge strane koriste i hrpu toga od Oracla pa me zanima zašto nitko nije relkao da pređu na Postgre nego samo svi s*** protiv MS-a! ja sam i protiv Oracla u državnoj i javnoj upravi jer im to NE TREBA! a košta 20×više od MS-a.

 

i za kraj.. ne, nisam protiv linuxa, jer ga imam u virtualcu i koristim za nešto... SAMO treba naći pravu mjeru... imao sam jedno vrijeme i kao jedini OS, ali sam imao neki bug u ubuntu za koji ubuntu kaže nema rješenja i nisam više mogao bootati stroj i od tada više ubuntu ne ide na moj stroj kao jedini OS. i isprobavao sam u nekim firmamma staviti linux umjesto Win ali to je završilo katastrofom... primarno zbog CAdi Adobe aplikacija (i ne, NEMA oo zamjene za to koliko god to netko tvrdio!)

 

a one stvari oko edukacije korisnika mi vjeriujete jer jako jako dugo sam u toj braši i znam kako je sa tom ekipom kada nešto trebaju naučiti!

16 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
Blablabla.. Gluposti. Radim na sw projektima koje koristi DU. Tim debilima jednako dugo treba da shvate i nauce bilo sto. Nemaju se oni sto odvikavati od winsa i excela kad ih 95% ne zna ni to.
Bio sam i u HVu u informatici - ista prica. I da - cmsovi su i danas dijelom na unixoidima, samo su klijenti na xpu.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
funat kaže...
Blablabla.. Gluposti. Radim na sw projektima koje koristi DU. Tim debilima jednako dugo treba da shvate i nauce bilo sto. Nemaju se oni sto odvikavati od winsa i excela kad ih 95% ne zna ni to.
Bio sam i u HVu u informatici - ista prica. I da - cmsovi su i danas dijelom na unixoidima, samo su klijenti na xpu.

da, treba im vremena da nauce, ALI oni za sve idu na tečajeve - NE UČE sami kao mi koji to smatramo normalnim (mislim na samostalno učenje). a onda ta njihova edukacija košta.

uostalom, zašto bi jedan pravnik doma učio raditi na linuxu i openofficeu?

ok, CMS za web im je na linuxu ili na unixu, a što je sa ERPom ili CRMom ili custom made aplikacijama koje su na win? kao što rekoh, što je i sa macroima u wordu/excelu?

da, ti možeš sada složiti neku web app koja će se vrtiti na linuxu, koristiš python na serveru, akoja baza ide u pozadinu? naravno ORACLe, jer je neki interni deal između vlade i oraclea!

puno je tu i politike...

16 godina
offline
Rusija Open Source država

znam da trebaju tečajevi, dapače - i njih sam držao, to mi je bio prvi posao kao studenta. bio sam u min. pravosudja i financija (win 98, excel, word). ali tečajevi idu stalno - vjerovatno će ih raditi i za win 7 i MO2010. dakle jednako ih košta da jednostavno umjesto za win 7 naprave edukaciju za ubuntu i OO.  razlike su minimalne.  sve to skupa jest ČISTA politika i vjerovatno dobrim dijelom korupcija. onih 5% koji se danas dobro snalaze u winsima skužit će linux+OO za 3 dana (i opravdano pljuvat po OO:D), a ovi koji ne kuže (i koji ne razlikuju pojmove računalo, windows i office - takvih je većina) - oni i dalje neće ništa kužiti, osim što će teže nešto za**bati, a ako im se stavi HR ubuntu, možda se budu i lakše snalazili (kao moja majka npr.). 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država

baš to čno tako i je :)

many
13 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Shen kaže...
1domagoj1 kaže...

@Shen

Aha, znači lakše se snaći na Windowsima gdje imam jedan meni, koji ima debilan naziv Start (op. a.) na kojem je sve natrpano bez puno neke logike, nego na meniju koji mi je podjeljen na 3 djela: Applications, Places, System (po naški:: Aplikacije, Mjesta, Sustav). Applications je dalje podjeljeno po području: Graphics, Internet, Office, Sound & Video..., točno znaš gdje koji program naći, nećeš valjda ići tražiti program za slušati muziku pod Office. Places sadrži Documents, Pictures, Videos itd., standardno. Također želiš reći da je kompliciranije dvokliknuti launcher (shortcut u Win terminologiji) na desktopu na Linuxu od shortcuta na desktopu na Windowsima?

 

Vrijeme prilagodbe iznosi cca 2-3 min...

Lako je meni i tebi, ali ljudima u drzavnim sluzbama bas i nije. Vecina ih zna napamet gdje je sta i nije ih briga da li je to pod Applications, Places ili prvo moraju kliknuti na Start -> All Programs. Kad upale racunalo, ili se program sam pokrene odmah ili pokrenu program preko shortcuta - isto se da napraviti i na Windowsima i na Linuxu.

 

Ali kad dodjes na neki salter, teta tamo zna napamet kako joj izgleda ekran, gdje se nalaze polja za upis podataka i slicno. U Linuxu bi se to vjerojatno promjenilo i teta bi sporije radila jer joj se promjenio sam program a sa time i sucelje.

 

Meni i tebi prilagodba kratko traje, dok toj teti bi drzava trebala osigurati tecaj da se navikne raditi u novom okruzenju.

Naravno da kod nas vjerojatno nije praksa da se radnicima omoguci tecaj da upoznaju novi program, tako da je svejedno. Stavili oni kod nas odmah Open Source ili Windows 7 redovi na salterima bi bili isti.

 

Nemam ja nista protiv Linuxa i Open Sourcea, koristio sam Ubuntu dosta dugo i to je OK OS za korisnike koji vecinom surfaju, gledaju filmove, pregledavaju mail i slicno.

To ukljucuje i drzavne sluzbe.

I ponavljam, kad bi se preslo na Open Source, pocetni troskovi bi vjerojatno bili nesto veci, ali bi se kroz godine ustedilo. 

Točno to....nemreš sve riješit shortcut-ovima, pogotovo ako želiš unaprijedit ljude :)

many
16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

uglavnom, stvari se prvo gledaju kroz politiku, zatim kroz interes, a tek na kraju kroz ono što nekome stvarno treba.

i da, u privatnim tvrtkama je svakako lakše implementirati nešto novo, jer su ljudi naučeni na stalne mijene, dok su ovi u javnoj i državnoj upravi nekako.. hm.. nezainteresirani...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država

generaliziranje  nije baš dobro

many
16 godina
offline
Rusija Open Source država

dobro on kaže - ako imaš nešto što ne možeš platiti - onda ne možeš ubrati ni proviziju. iako bi i za imeplementaciju linuxa u početku trebalo platiti vanjske konzultantske firme, koje bi obrazovale prve sistemce i korisnike. kasnije bi u sklopu DU trebalo imati IT odjel koji bi standardizirao uporabu na državnoj razini, provodio nadogradnje i određivao smjernice - i na duge staze bi imao konzistentnost i uštedu, a na kraju ono najvažnije - sigurnost. ja pri tome ne mislim da sav sw treba biti open source - ali OS i temeljni CMS/DMS sustavi bi trebali biti. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.1.2011 15:13 (funat).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država

U pošti recimo često dolaze nova pravila, nove promjene oko poštanskih usluga, nova računala bla bla, oni dobe knjigu i uče. Naravno ta stara računala su ono nevidi koji je OS u pitanju najvjerojatnije modificirani UNIX ili linux, jer čim ga upalis digne ga u tom programu. Svi zaposlenici dobe knjige po kojima uče te nove usluge, pa život je promjena. zaposlenici će naučiti. 

Ako nežele naučiti mogu dati otkaz, nek nađu neki posao gdje netreba računala. Nije istina da je linux težak, samo treba promjeniti naviku. 

 

Ušteda je daleko velika, istina isprva se skoro isto potroši no kasnije više neče biti što za trošiti :D Jedva ćekam kad prođe godina, dvije kad Rusija objavi uspjeh možda i Hrvatska prijeđe na to, novce čemo trošiti recimo za besplatno studiranje recimo, recimo povečajmo zdravstveno osiguranje jer ima puno ljudi recimo oni koji nose slušne aparate, oni koji koriste inalidsko pomagalo itd da to nemogu dobiti zdravstveno nego moraju kupiti ili doplatiti veliku svotu novca.

I ujedno je to dobro za vas korisnike, to donosi jeftinije windowse, Microsoft više neče muziti i puniti sebi rudnik sa parama.  

 

početnici ili napredni posjetite wiki.open.hr ili www.linuxzasve.com i naučit čete više o linuxu
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.1.2011 16:01 (linuxuser).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
linuxuser kaže...

U pošti recimo često dolaze nova pravila, nove promjene oko poštanskih usluga, nova računala bla bla, oni dobe knjigu i uče. Naravno ta stara računala su ono nevidi koji je OS u pitanju najvjerojatnije modificirani UNIX ili linux, jer čim ga upalis digne ga u tom programu. Svi zaposlenici dobe knjige po kojima uče te nove usluge, pa život je promjena. zaposlenici će naučiti. 

Ako nežele naučiti mogu dati otkaz, nek nađu neki posao gdje netreba računala. Nije istina da je linux težak, samo treba promjeniti naviku. 

 

Ušteda je daleko velika, istina isprva se skoro isto potroši no kasnije više neče biti što za trošiti :D Jedva ćekam kad prođe godina, dvije kad Rusija objavi uspjeh možda i Hrvatska prijeđe na to, novce čemo trošiti recimo za besplatno studiranje recimo, recimo povečajmo zdravstveno osiguranje jer ima puno ljudi recimo oni koji nose slušne aparate, oni koji koriste inalidsko pomagalo itd da to nemogu dobiti zdravstveno nego moraju kupiti ili doplatiti veliku svotu novca.

I ujedno je to dobro za vas korisnike, to donosi jeftinije windowse, Microsoft više neče muziti i puniti sebi rudnik sa parama.  

 

opet naivno govoriš! i ovi iz državne/javne uprave uče stvari vezane uz poslove, izmjene u obavljanju svakodnevnog posla, ali NE UČE ništa po pitanje OS-a, aplikaicja i sl, jer im to NIJE posao NITI ih to zanima!

i da li je ušteda velika? vidiš, sve aplikacije koje nisu samo word ili excel treba napisati od nule, a to košta i to košta jako jako puno, jer nema puno developera koji mogu na low levelu razvijati na linux platformi.

s druge strane, koju linux platformu uzeti? sada ćeš reći ubuntu? a što ako im netko pokaže da je fedora bolja? i što ako se to dogodi nakon što su već krenuli u razvoj za debian/ubuntu linux?

i opet ti tvrdim da rusija NE radi to radi uštede već ISKLJUČIVO da Putin i njegovi namlate neku lovu i da dodatno nadgledaju sve što im ljudi rade! to ti je mafija, a ne objektivni razlog!

a ja bih ti preporučio da pogledaš silne probleme i poteškoće koje i dalje imaju u njemačkoj, jer i nakon 7 godina i dalje je samo 2.000 računala na open source (od 14.000)!

 

i još bih te pizao samo detalj - zar ti stvarno vjeruješ da sve te open source aplikacije rade ljudi za 0 kn?!? zar ne znaš d aje gotovo sve razvijeno od strane programera iz velikih IT koorporacija!?

 

i da, ne možeš dati otkaz nekome zato jer on ne želi sam učiti kako prijeći sa win na linux platformu - to ti je protuzakonito i nelogično! zar bih dao otkaz nekom direktoru koji vrhunski vodi firmu samo zato jer ne želi samostalno proučiti linux ili open office? to u poslovnom svijetu ne funkcionira!

 

a još mi je naivnija tvoja izjava da te "ušteđene" novce prebace za besplatno školstvo ili dodatno zdravstvo?! čovječe, pa ti znaš gdje živiš? to bi završilo kod HD* ovih "vojnika" na private računima...

i da, studij je besplatan koliko ja znam...

16 godina
offline
Rusija Open Source država

@sasa - koji low level? pa sve novo se radi u javi ili se vrti u browseru. nema treće. aplikacije pisane u .net 1.1/2.0 (a tih je stotine unazad zadnjih 10 godina) bez problema rade na Mono runtimeu. aplikacije u COBOL-u i Clarionu treba baciti bez obzira jel se ide na Linux ili ne.

Distra koja se koristi nije bitna - sve je to ok - i Fedora i Ubuntu i bilo kaj treće. To bi vodio neki državni IT odjel ili tvrtka (recimo APIS - kada bi tamo bilo sposobnih ljudi).

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.1.2011 18:20 (funat).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Rusija Open Source država

i da - ja uopće ne tvrdim da bi bilo brže/efikasnije raditi na FOSS temeljima. bilo bi polomljenih zubiju i psovanja na sve strane prvih 5 godina. ali nerazumno mi je da se uprava čitave jedne države veže uz jednu firmu i zatvoreni kod koji radi tko zna što i čije održavanje ovisi o dobroj volji privatne strane tvrtke. inače - DU sklapa katastrofalne poslove i bez MS-a, primjer je E-recept s Ericssonom gdje se razvoj plaća desetke milijuna kuna (mislim do sada 150MKn), a kod je smeće, i pritom zatvoren i u vlasništvu ENT, iako država plaća razvoj tog koda (a ne korištenje gotovog sustava). Suludo, bolesno i vjerovatno kažnjivo da ima političke volje da se to istjera na čistac.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
funat kaže...

i da - ja uopće ne tvrdim da bi bilo brže/efikasnije raditi na FOSS temeljima. bilo bi polomljenih zubiju i psovanja na sve strane prvih 5 godina. ali nerazumno mi je da se uprava čitave jedne države veže uz jednu firmu i zatvoreni kod koji radi tko zna što i čije održavanje ovisi o dobroj volji privatne strane tvrtke. inače - DU sklapa katastrofalne poslove i bez MS-a, primjer je E-recept s Ericssonom gdje se razvoj plaća desetke milijuna kuna (mislim do sada 150MKn), a kod je smeće, i pritom zatvoren i u vlasništvu ENT, iako država plaća razvoj tog koda (a ne korištenje gotovog sustava). Suludo, bolesno i vjerovatno kažnjivo da ima političke volje da se to istjera na čistac.

ja se slažem sa tvojim razmišljanjem, ali... kao što sam i rnaije rekao - na prvom mjestu je politika, pa onda nečiji interes pa tek onda sam projekt!

oko detalja nema potrebe uopće razgovarati, jer struku nitko baš i ne pita previše nego neki šef odluči d aće od rođaka firma odraditi to i to...

 

a sada.. daljnja pitanja oko distre ili jave ili desktop aplikacije.. nebitno...

java nije loše rješenje, ali tu ti stoji stavka da je "spora" ili pitanje što će biti s obzirom da je sada Oracle preuzeo Sun...

šta sa starim cobol aplikacijama?!

 

ugl, nebitno je što mi mislimo... važno je samo da ljudi shvate da se prelasci na neku platformu rade isključivo iz interesa a ne iz razloga što je nešto bolje...

14 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
sasa kaže...
funat kaže...

i da - ja uopće ne tvrdim da bi bilo brže/efikasnije raditi na FOSS temeljima. bilo bi polomljenih zubiju i psovanja na sve strane prvih 5 godina. ali nerazumno mi je da se uprava čitave jedne države veže uz jednu firmu i zatvoreni kod koji radi tko zna što i čije održavanje ovisi o dobroj volji privatne strane tvrtke. inače - DU sklapa katastrofalne poslove i bez MS-a, primjer je E-recept s Ericssonom gdje se razvoj plaća desetke milijuna kuna (mislim do sada 150MKn), a kod je smeće, i pritom zatvoren i u vlasništvu ENT, iako država plaća razvoj tog koda (a ne korištenje gotovog sustava). Suludo, bolesno i vjerovatno kažnjivo da ima političke volje da se to istjera na čistac.

ja se slažem sa tvojim razmišljanjem, ali... kao što sam i rnaije rekao - na prvom mjestu je politika, pa onda nečiji interes pa tek onda sam projekt!

oko detalja nema potrebe uopće razgovarati, jer struku nitko baš i ne pita previše nego neki šef odluči d aće od rođaka firma odraditi to i to...

 

a sada.. daljnja pitanja oko distre ili jave ili desktop aplikacije.. nebitno...

java nije loše rješenje, ali tu ti stoji stavka da je "spora" ili pitanje što će biti s obzirom da je sada Oracle preuzeo Sun...

šta sa starim cobol aplikacijama?!

 

ugl, nebitno je što mi mislimo... važno je samo da ljudi shvate da se prelasci na neku platformu rade isključivo iz interesa a ne iz razloga što je nešto bolje...

Cobol postoji u verziji za .net, i sad me zanima da li se može pomoću Mona portat na Linux?

16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

nitko ne kaže da prelazak ne košta. prelazak košta. makar službenici radili 6 sati, a 2 sata učili godinu dana. to košta. šta misliš da su prije početka kopanja sueskog kanala rekli pa jeftinije je zaobići afriku brodom. sve košta. ali nakon 50,100, 150 godina postaje isplativije i država niej ovisna o nekoj stranoj tvrtki.

 

glupo je pričati kako neka zaposlenica na nekom šalteru neće imati volje učiti nešto novo. sve se radi za pare, pa tako i sluša predavanje o libreofficeu. a diskutirati se može za koliko će se to godina isplatiti .... 100,200, 300 al jedno je neminovno, da se isplatiti hoće.

STEVO:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
 
5 0 hvala 2
13 godina
offline
Rusija Open Source država

Nekako svi zaboravljaju da se radi o Rusiji, pokušavaju u cijelu priču uvući našu domaću situaciju. Mislim da je to potpuno pogrešno. Prije svega Rusija je veliki igrači na bilo kojem polju. Prelazak na Open Source rješenja, u radu državnog aparata je strateška odluka. Ona možda služi za postizanje boljih uvjeta i veću kontrolu nad MS proizvodima a može biti i stvarna odluka o prelasku. S Rusima nikada ne znaš na čemu si.

 

Što se tiče prelaska na nove aplikacije, oni koji poznaju Ruse dovoljno dugo, znaju da je pojedinac u cjeloj priči nebitan. Ako je g. Putin stvarno odlučio o prelasku onda će to biti tako i točka. Demokracija je najnesavršeniji sustav upravljanja od postanka svijeta (da me se krivo ne shvati boldao sam i podcrtao upravljanje, za sve drugo je ista OK).

 
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice