Rusija Open Source država

poruka: 103
|
čitano: 12.014
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Mentalist kaže...
mario.L_hr kaže...

Malo je deprimirajuće kada od mladog čovjeka čuješ probao sam nije išlo i odustao sam. Potrudi se malo, ne pada ti sve u krilo, za neke stvari se trebai potruditi.

Ne mogu se truditi kad znam da na Windows dobijem u jako kratkom vremenskom roku.

Bolje šuti, samo se sve dublje zakopavaš...

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
13 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
Shen kaže...
mario.L_hr kaže...
Shen kaže...

Imas jako puno zaposlenika koji su nauceni raditi na Windowsima i sada ih treba naučiti da rade na Linuxu. Nije pametno niti odgovorno samo uninstall Windowsa i MS Offica i install Linuxa i OpenOffica. Potrebno je tim ljudima platiti tecajeve da nauce raditi na Linuxu. Mozda nije toliko razlicito, ali bi radnici vjerojatno radili sporije, jer se ne bi snalazili u novom okruzenju. Potrebno je onda platiti ljudima da ponovno podese sve radne stanice. Naravno za takav posao bi vjerojatno trebalo zaposliti nove ljude, koji su obuceni da pruzaju podrsku za Linux (i otpustiti stare) ili naravno (djelomicno?) platiti trenutnim radnicima da nauce Linux.

 

Ipak, ovo gore vrijedi i za prelazak sa Windows XP na Windows 7, ali bi troskovi bili nesto manji. Naravno, kad bi se prelazilo sa recimo sa Windows XP na Open Source, troskovi bi ispocetka bili nesto veci nego prelazak XP-Win7, ali bi se kasnije ustedilo.

Zadnje dvije rečenice upravo pogađaju bit prelaska. Win XP lagano izlazi iz upotrebe a prelazak na 7 košta. Održavanje je vjerojatno outsource-ano i posao će odrađivati neki drugi ugovaratelji.

 

Ako uzmeš u obzir činjenicu da Rusi više pažnje pridaju robusnosti i pouzdanosti nego finesama vjerujem da će zaposlenici proći ubrzane tečajeve na svom radnom mjestu bez puno rasipanja sredstava uokolo. Naučiti raditi korisnika na Linux-u neće biti pretjerano teško. Ionako će većina onog što rade biti aplicirana preko web-a. FF, Opera, Chrome,.. kakva razlika Linux ili Wins.

13 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
Mentalist kaže...
mario.L_hr kaže...

Malo je deprimirajuće kada od mladog čovjeka čuješ probao sam nije išlo i odustao sam. Potrudi se malo, ne pada ti sve u krilo, za neke stvari se trebai potruditi.

 

Ne mogu se truditi kad znam da na Windows dobijem u jako kratkom vremenskom roku.

Shvatiti ćeš što sam ti rekao kada budeš imao još koju godinu na leđima, nema veze samo s računalima već je to ono što te prati cijeli život. Budeš li čekao nećeš puno odmaći.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
1domagoj1 kaže...

@Shen

Aha, znači lakše se snaći na Windowsima gdje imam jedan meni, koji ima debilan naziv Start (op. a.) na kojem je sve natrpano bez puno neke logike, nego na meniju koji mi je podjeljen na 3 djela: Applications, Places, System (po naški:: Aplikacije, Mjesta, Sustav). Applications je dalje podjeljeno po području: Graphics, Internet, Office, Sound & Video..., točno znaš gdje koji program naći, nećeš valjda ići tražiti program za slušati muziku pod Office. Places sadrži Documents, Pictures, Videos itd., standardno. Također želiš reći da je kompliciranije dvokliknuti launcher (shortcut u Win terminologiji) na desktopu na Linuxu od shortcuta na desktopu na Windowsima?

 

Vrijeme prilagodbe iznosi cca 2-3 min...

Lako je meni i tebi, ali ljudima u drzavnim sluzbama bas i nije. Vecina ih zna napamet gdje je sta i nije ih briga da li je to pod Applications, Places ili prvo moraju kliknuti na Start -> All Programs. Kad upale racunalo, ili se program sam pokrene odmah ili pokrenu program preko shortcuta - isto se da napraviti i na Windowsima i na Linuxu.

 

Ali kad dodjes na neki salter, teta tamo zna napamet kako joj izgleda ekran, gdje se nalaze polja za upis podataka i slicno. U Linuxu bi se to vjerojatno promjenilo i teta bi sporije radila jer joj se promjenio sam program a sa time i sucelje.

 

Meni i tebi prilagodba kratko traje, dok toj teti bi drzava trebala osigurati tecaj da se navikne raditi u novom okruzenju.

Naravno da kod nas vjerojatno nije praksa da se radnicima omoguci tecaj da upoznaju novi program, tako da je svejedno. Stavili oni kod nas odmah Open Source ili Windows 7 redovi na salterima bi bili isti.

 

Nemam ja nista protiv Linuxa i Open Sourcea, koristio sam Ubuntu dosta dugo i to je OK OS za korisnike koji vecinom surfaju, gledaju filmove, pregledavaju mail i slicno.

To ukljucuje i drzavne sluzbe.

I ponavljam, kad bi se preslo na Open Source, pocetni troskovi bi vjerojatno bili nesto veci, ali bi se kroz godine ustedilo. 

16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

Gle, ja ti u te priče, promjenilo joj se sučelje, sporije bi radila itd. ne vjerujem. Pitaš se zašto? Odgovor je, moja stara (koja žena u godinama, btw). Da postoji nagrada za najveći antitalent u radu na računalu mislim da bi ona dobila tu nagradu. Ili moja teta. Ne mogu se odlučiti trenutno. Jednom prilikom kad su stari i sestra bili van države, pokazao sam joj (moj laptop je doma ostao, stari je svoj pokupio): "Evo tu ti je meni, odeš na Internet, klikneš Skype..." - nisam stigel ni završiti već ona klikće po tome sva hepi, joooj vidi ovo, ono, aaa tu razgovaram s njima, super... Tak da, ne vjerujem u te priče, ne nakon što sam ovome svjedočio...

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2010 14:10 (1domagoj1).
 
2 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Rusija Open Source država

Dosadni ste s tim tetama. Naučit će kako su i do sada naučile kvragu.

 

Zar sve mora biti ne možeš starog psa naučiti nove trikove? Kako su naučile raditi u jednom sustavu tako će i u drugom. Vrlo jednostavno.

 

Ne banalizorajte stvari s nekim primjerima koji nemaju veze sa realnošću. Nisu windowsi vrh jednostavnosti i uber funkcionalnosti. Kao ni linuxi. Za jedno i drugo treba učiti neko vrijeme.

 

Tete će naučiti, ruske štefice isto tako. Vrlo lako se nađe zamjena za one koji su tvrdoglavi, a vjerujem da takvih neće biti jer u administraciji nema win fanova. Posao je posao.

The world has finally accepted that open source is not a business model. We can now enjoy the experience in peace. -Buffer Overflow-
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

Zaposlenicima u državnoj službi je potpuno svejedno vrti li se na stroju Windows ili Linux, njima je oboje jednako nepoznato pogotovo starijima koji ne znaju ni upaliti računalo. Oni znaju raditi samo u svojim specijaliziranim programima.

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2010 14:12 (Tom69).
 
4 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Rusija Open Source država

Ima li gdje popis ruskog softwera, da je poznat i otvorenog koda?

To bi me zanimalo.

Inače glazbu slušam u aimp-u{#}.

Meni je super.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Rusija Open Source država

a neki nisu u zeli u obzir troškove održavanja kad tamo neki u javnim službama svašta skidaju na komjuterima sa windows mašinama,a kad imaš linuxe nećeš napraviti nikavu štetu ako skineš mp3 sa trojanom unutra i pošalješ taj mp3 sa trojanom kolegi do tebe koji isto ima linuxe

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
15 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
Click Jack kaže...

Dosadni ste s tim tetama. Naučit će kako su i do sada naučile kvragu.

 

Zar sve mora biti ne možeš starog psa naučiti nove trikove? Kako su naučile raditi u jednom sustavu tako će i u drugom. Vrlo jednostavno.

 

Ne banalizorajte stvari s nekim primjerima koji nemaju veze sa realnošću. Nisu windowsi vrh jednostavnosti i uber funkcionalnosti. Kao ni linuxi. Za jedno i drugo treba učiti neko vrijeme.

 

Tete će naučiti, ruske štefice isto tako. Vrlo lako se nađe zamjena za one koji su tvrdoglavi, a vjerujem da takvih neće biti jer u administraciji nema win fanova. Posao je posao.

 

Sorry, ali nemaš pojma o čemu pričaš. Prvo, neće naučiti lako i da si imao ikakvog kontakta s takvim korisnicima znao bi i sam (ne znaju, ne žele, ne mogu). Ovo nije banaliziranje, ovo je realan problem i nije stvar da su windowsi (ili bilokoji program) super, nego su ljudi navikli i jednaka bi im trauma bila prelazak na Win 7 ili Linux. Što se tiče vrlo lake zamjene osoba, ni to nije tako lako jer kod nas  ti ne možeš samo tako dati otkaz državnom službeniku kao kod privatnika, a svakako ne možeš otpustiti nekih 10-20 % i zamijeniti ih samo tako. Ne kažem da se zbog toga ne treba preći na Linux, kako je netko rekao, kad isteknu XP licence ionako je svejedno, ali da se može samo državnim ukazom postaviti novi OS i očekivati da će to proći bez problema (čak i da svi imaju najbolju volju)... sretno u happy landu.

15 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
1domagoj1 kaže...

Gle, ja ti u te priče, promjenilo joj se sučelje, sporije bi radila itd. ne vjerujem. Pitaš se zašto? Odgovor je, moja stara (koja žena u godinama, btw). Da postoji nagrada za najveći antitalent u radu na računalu mislim da bi ona dobila tu nagradu. Ili moja teta. Ne mogu se odlučiti trenutno. Jednom prilikom kad su stari i sestra bili van države, pokazao sam joj (moj laptop je doma ostao, stari je svoj pokupio): "Evo tu ti je meni, odeš na Internet, klikneš Skype..." - nisam stigel ni završiti već ona klikće po tome sva hepi, joooj vidi ovo, ono, aaa tu razgovaram s njima, super... Tak da, ne vjerujem u te priče, ne nakon što sam ovome svjedočio...

 

Super, ti ne vjeruješ jer eto, jednom si vidio nešto drugačije :) A da je tvoja stara npr. nedavno prvi put sjela u auto i provozala se po parkingu, jel bi onda vjerovao da svatko tako može naučiti voziti? :) Naravno da svatko tko uspije dobiti određeni posao može naučiti raditi na računalu što mu treba, ali razlika između njih i tvog primjera je ta što oni nemaju razloga učiti nešto novo (osim što moraju), uz to, strah od novog, novo im ne donosi ništa bolje, teško im je učiti etc etc. Vidio sam to kod svojih korisnika i čuo iz druge ruke za druge korisnike/državne službenike, a to je ipak malo veći (iako i dalje nedovoljan) uzorak od jedne osobe :)

16 godina
offline
Rusija Open Source država

Dileme oko ničega. Kao prvo, trošak oko računala tj. samih Windows-a je skoro pa i nebitan kao i Office. Prilagodbe nema, mislim da svatko tko se mora koristiti Office-om znat će koristiti i bilo koju drugu alternativu. A ako nije znao raditi na Xp, W7 ili Office, prilagođavati će se na Windows ili Linux. Jedina razlika je cijena u startu.

Drugo, ono što njih najviše muči su troškovi koje plaćaju Microsoftu svake godine za licence, Exchange, SQL serveri, itd itd... tu je Microsoft nemilosrdan. Recimo ja znam da mala firma od 15 ljudi godišnje plaća ~20.000 kuna samo za server Microsoft za licence. Pa sad zamislite koliko plaćaju državni uredi u hrvatskoj koji ama baš svaki drek baziraju na Windows serverima. Ako ste bili kod doktora u zadnje vrijeme mogli ste primjetiti aplikaciju koja funkcionira preko... IE6 + asp, sve govori o tome koliko se razbacuju novcima. Dakle da doktor koristi ubuntu i Chrome ili Firefox ili Safari svejedno bi mu bilo raditi u web based aplikaciji. No, nitko nema muda u hrvatskoj i izbaciti sve te "informaticare" i zaposliti ljude koji znaju ustedjeti drzavi, sebi itd...

http://www.appoteka.net/ - http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Dojo kaže...

 

Super, ti ne vjeruješ jer eto, jednom si vidio nešto drugačije :) A da je tvoja stara npr. nedavno prvi put sjela u auto i provozala se po parkingu, jel bi onda vjerovao da svatko tako može naučiti voziti? :) Naravno da svatko tko uspije dobiti određeni posao može naučiti raditi na računalu što mu treba, ali razlika između njih i tvog primjera je ta što oni nemaju razloga učiti nešto novo (osim što moraju), uz to, strah od novog, novo im ne donosi ništa bolje, teško im je učiti etc etc. Vidio sam to kod svojih korisnika i čuo iz druge ruke za druge korisnike/državne službenike, a to je ipak malo veći (iako i dalje nedovoljan) uzorak od jedne osobe :)

Već dosta dugo se po medijima(a i visokoškolskim pa i znanstvenim ustanovama) vrti zaključak kako će se u budućnosti više mijenjati poslovi tj. kako će čovjek u svom životu mijenjati više potpuno različitih poslova, a čuje se i ona parola cjeloživotno učenje!

Skandinavske i druge razvijene zemlje(privatni i javni sektor) školovanju, doškolovanju i prekvalifikaciji radne snage pridaju mnogo pozornosti, a i sredstava kako bi ostali konkurentni na globalnom tržištu.

Znam mnogo ljudi koji su radili razne poslove(uključujući i sebe) i nijedan nisu znali iz prve ali su naučili sve šta se od njih tražilo.

Problem je u tome šta se u javnim službama i poduzećima gleda kako šta manje i šta lakše raditi i idilično dočekati penziju, i to počevši od upravljačkog kadra(direktora i ostalih) pa se to preslikava na one niže u piramidi. Uostalom i najlakše je trošit državni novac tj. naš nego sad tu nešto kvarit idilu i onu marendu od 10:30 do 12:00 i to kako bi se nešto novo naučilo!

Ako se ministrima, direktorima i svim ostalim povlaštenima(od kojih je dobar dio na pozicijama po podobnosti) ne da učiti i samo gledaju kako bezbolnije doći do povlaštenih penzija i ostalih beneficija, možeš misliti kako će tek učiti oni o kojima bi ovi gore trebali razmišljati.

Dakle razmišlja se na način: sad mi je dobro i čemu sad to kvarit radi nekakve uštede kad se ionako ne plaća iz mog džepa!

Ovakav sadašnji model je dugoročno skup i neisplativ(mislim općenito na način odnosa prema učenju i radu, ne samo vezano uz ovu konkretnu temu).

 

16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

In Soviet Russia, open source software switches to you!

 

 

 

Inače ništa čudno s obzirom da je Microsoftovo nezadovoljstvo s ruskom vladom i njihovim postupcima, a i obrnuto...

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Rusija Open Source država

ps. zaboravih nadodati da je u Rusiji dozvoljeno u određenim slučajevima raditi ono što se drugdje ne smije, npr. dekompajliranje tj. reverse enginering što je recimo u Europi dozvoljeno samo studentima u svrhe educiranja. Sve u svemu, interesantna vijest i biti će zanimljivo vidjeti što će se dogoditi po tome pitanju u narednih 10 godina.

http://www.appoteka.net/ - http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

Prvo Google, sad Rusi... Jao, jao što se to događa Microsofte? Zar nam je Ballmer tolko očajan da su počeli i besplatne licence djeliti NVO-ima u Rusiji? Negdje sam izvalio da je open source budućnost, dalja ili bliža, izgleda mi sve bliža, ne se prerano veseliti da ne ureknem, ali kak stvari stoje...

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

nova crtica u priči svjetske vlade i IT-a :

 

francuska vlada uvoodi naplaćivanje takse na medije ( u ovom slučaju tablete) koji vrte android i ostale, ali ne i win7?!  wtf? 

 

link

STEVO:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
 
2 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
1domagoj1 kaže...

Prvo Google, sad Rusi... Jao, jao što se to događa Microsofte? Zar nam je Ballmer tolko očajan da su počeli i besplatne licence djeliti NVO-ima u Rusiji? Negdje sam izvalio da je open source budućnost, dalja ili bliža, izgleda mi sve bliža, ne se prerano veseliti da ne ureknem, ali kak stvari stoje...

Može link koji ne traži login na nyt?

 

I ovo što su dijelili licence - ništa čudno da moraju tako spašavati situaciju kada ruska vlada krene u hapšenje političkih neistomišljenika i zapljenu njihovih podataka/računala pod izlikom "imaju piratizirane windowse i ovo je još jedna tipična borba protiv piratstva".

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
15 godina
offline
Rusija Open Source država

Mentalist tebi je bolje da zaobilazis teme vezane za linux ili bilo sta vezano za open source...jer samo pokazujes koliko si smijesan...ne znam koliko imas godina niti me zanima ali takve izjave ni moj mali brat od pet godina nema kakve ti pises...odi bolje na enter to je vise forum za tebe i postaj tamo svoje slicice i druzi se sa djecom svoga uzrasta ako ne fizickog onda mentalnog...jer ovde si zalutao....

 

A sad malo on topic...

 

Vrlo pametan potez rusa...samo bas me zanima kako ce microsoft reagovati s obzirom da su planirali uloziti ogromna sredstva u Skolkovo...kao što neko reče ipak je to hiljade i hiljade kompjutera u pitanju.

He who dares, wins
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2010 18:53 (malina22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
woodgamesfx kaže...

Haha pitam se kada če se kod nas tako nešto desiti ?

Inaće jel ima koji domaći ERP razvijan za Linux ? 

rest-art

16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Shen kaže...

Ustedis na SW-u, ali onda vise potrosis na obucavanje ljudi za rad na Linuxu. Ima jos hrpa troskova oko samog podesavanja, odrzavanja i podrske. Mozda je Rusiji to sada isplativo, ali Hrvatskoj sada najmanje treba prelazak na Open Source.

 

 

A kucni useri ionako mogu relativno jeftino kupiti original software. Windows 7 HP dodje 900kn i Office Home and Student dodje 550kn, sve skupa oko 1450kn.

Vecini ne trebaju nove mogucnosti OS-a nit Offica, tako da bi mogli bez problema izdrzati 4 god bez upgradea, sto ispadne 30-tak kn mjesecno.

 

Naravno da moze i jeftinije, a to je samo 900kn za Windowse, dok se moze koristiti neki od besplatnih Office programa, kao i na Linuxu.

 

Ako si student, onda i Windowse i Office dobijes besplatno, pa ispadne isto kao i Linux.

ovo su šarlatani koji nemaju pojma.pričaš bezveze.

a onaj tko zna osnove windowsa, tipa mape i sl, može bez problema sutra prijeći na linux.

a onaj tko to nije sposoban, onda taj nije za rad na računalu.

još jedna stvar, zašto nikome nije problem naučiti voziti auto, i s tim znanjem svatko praktički može voziti bilo koji drugi auto?

jel ima kakvih problema oko ovog u praksi? nema, prema tome.

sve ovisi o želji i trudu, ako nekoga ne zanima, a mora naučiti raditi na računalo jer mu to treba za posao, onda ponavljam, takvome nije mjesto na radnom mjestu gdje se ovo zahtjeva.

nadalje školovanje mogu održati admini po ustanovama koje bi država zaposlila umjesto win admina, trošak 0 kn.

cca. ne treba više od 8 sati (4 x 2 sata) za obuku, i onda bi jedna štefica znala puno više nego danas zna windowse.

jedini problem je što nema nezaposlenih  linux admina na tržištu i to je problem.

ako bi država školovala linux admine opet bi njih 70 % bili šarlatani i nesposobni.

ionako se lova troši na školovanje u državi.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2010 18:46 (MarkoCro).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Paolo2612 kaže...

Može link koji ne traži login na nyt?

 

I ovo što su dijelili licence - ništa čudno da moraju tako spašavati situaciju kada ruska vlada krene u hapšenje političkih neistomišljenika i zapljenu njihovih podataka/računala pod izlikom "imaju piratizirane windowse i ovo je još jedna tipična borba protiv piratstva".

Login? Mislim da te ne kužim, jer mene ne traži ništa (nisam registriran kod njih, da se razumijemo).

 

Heh, kolko će spasiti situaciju, ostaje nam vidjeti...

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
15 godina
offline
RE: Rusija Open Source država
1domagoj1 kaže...
Paolo2612 kaže...

Može link koji ne traži login na nyt?

 

I ovo što su dijelili licence - ništa čudno da moraju tako spašavati situaciju kada ruska vlada krene u hapšenje političkih neistomišljenika i zapljenu njihovih podataka/računala pod izlikom "imaju piratizirane windowse i ovo je još jedna tipična borba protiv piratstva".

Login? Mislim da te ne kužim, jer mene ne traži ništa (nisam registriran kod njih, da se razumijemo).

 

Heh, kolko će spasiti situaciju, ostaje nam vidjeti...

Evo i meni trazi i sto login

Evo i meni trazi Evo i meni trazi
He who dares, wins
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
1domagoj1 kaže...

Login? Mislim da te ne kužim, jer mene ne traži ništa (nisam registriran kod njih, da se razumijemo).

 

Heh, kolko će spasiti situaciju, ostaje nam vidjeti...

Meni je na ff pisalo da nisam logiran i da upišem username i pass, ali probao na IE i sve ok (čudno s obzirom da isto nisam tamo registriran)

 

 

A vjerujem da se situaciju ne može spasiti. Ja sam mišljenja da koliko god kompanija bila velika ona ne može dobiti bitku protiv neke države na njenom teritoriju. Rusija je odlučila promijeniti stvari i ms tu može malo stvari.

 

 

Osobno me jedino živcira što se propagira otvorenost/kompletna sloboda a onda se rade distribucije preko kojih se može imati potpunu kontrolu/nadzirati/nešto treće. Na kraju će biti:

 

sudo apt-get install dictatorship
sudo apt-get install propaganda
sudo apt-get --purge dissidents

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Paolo2612 kaže...

sudo apt-get install dictatorship
sudo apt-get install propaganda
sudo apt-get --purge dissidents

.. ali isto tako je moglo biti i dosad. a može zatim biti i sudo apt-get remove 

STEVO:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Paolo2612 kaže...

1)Meni je na ff pisalo da nisam logiran i da upišem username i pass, ali probao na IE i sve ok (čudno s obzirom da isto nisam tamo registriran)

 

2)A vjerujem da se situaciju ne može spasiti. Ja sam mišljenja da koliko god kompanija bila velika ona ne može dobiti bitku protiv neke države na njenom teritoriju. Rusija je odlučila promijeniti stvari i ms tu može malo stvari.

 

3)Osobno me jedino živcira što se propagira otvorenost/kompletna sloboda a onda se rade distribucije preko kojih se može imati potpunu kontrolu/nadzirati/nešto treće. Na kraju će biti:

 

sudo apt-get install dictatorship
sudo apt-get install propaganda
sudo apt-get --purge dissidents

1) Također FF, nije me tražilo login. Hm, vidiš, zanimljivo.

 

2) Da, djelimo mišljenje, k tome, u pitanju je Rusija, a ne Zanzibar (prvo mi na pamet palo).

 

3) A ako je u pitanju RPM, a ne APT/dpkg? {#}

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
hrvooje kaže...

.. ali isto tako je moglo biti i dosad. a može zatim biti i sudo apt-get remove 

Kao kada sam čitao da kuba razmatra svoju distribuciju linuxa s ugrađenim "sigurnosnim zaštitama", već vidim kako će sve kubanske web stranice biti pune uputa za micanje i bit će najmanje 10 kubanskih distribucija bez toga. Kako da ne

 

Nikada nije problem mogućnost micanja, nego kako će se ta modifikacija ili micanje svidjeti "majčici rusiji" ili nekom drugom

1domagoj1 kaže...

3) A ako je u pitanju RPM, a ne APT/dpkg? {#}

Još kada bi znao o čemu pričaš{#} Znanje linuxa mi je ravno nuli

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2010 19:18 (Paolo2612).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
Paolo2612 kaže...
Još kada bi znao o čemu pričaš{#} Znanje linuxa mi je ravno nuli

Ma to ti je drugi packet manager. U tom slučaju bi išlo:

 

rpm -i dictatorship, pa im apt-get ne bi puno pomogao {#}. Ma šala samo. ;)

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
15 godina
neaktivan
offline
RE: Rusija Open Source država
mario.L_hr kaže...
blacko kaže...

Uz sadašnje cijene softvera, pametna odluka.

Dodao bih i racionalna. U jednoj tako velikoj državi možeš si samo zamisliti koja je to količina računala u pitanju. Jednostavnom matematikom, tablica množenja, dođe se do izuzetno velikih suma novca. Strateški gledano Rusi će odabrati sustav i aplikacije nad kojim će imati punu kontrolu (barem prema onome što sam pročitao) jer će se uspostaviti nacionalni repozitorij aplikacija. Čudi me da su toliko dugo čekali.

prije 2 godine se pričalo da će Rusija priječi n Ubuntu, onda se nešto pričalo da je M$ ih nekako razuvjerio, a sada hvala bogu počinje se ostvarivati :) 

 

početnici ili napredni posjetite wiki.open.hr ili www.linuxzasve.com i naučit čete više o linuxu
16 godina
neaktivan
offline
Rusija Open Source država

U biti nije tu problem u OS-u, nego u aplikacijama. Od standradnih aplikacije se svugdje jedino koristi MS Office, i vjerujem da se ljudima koji se znaju njime služiti ne bi bio problem snaći i u OpenOfficeu. Sve ostalo su neke specijalizirane aplikacije koje se mogu relativno jednostavno prenesti na linux platformu (čak i ako je riječ o dotnet aplikacijama - preko mono-a). Sučelje će ostati isto, tak da tam neka štefica ili barbara neće niti primjetiti razliku u softveru koji koristi, a ionak u zadnje vrijeme su sve to web aplikacije tak da nije niti bitan operatvni sustav. dakle, moje mišljenje je da je moguće bezbolno prijeći na otvoreni sustav, samo je potrebno to dobro pripremiti(a to bi opet koštalo manje nego licence za komercijalne sustave).

 

I da, netko je spominjao kak na nekim fakultetima   studenti dobiju besplatno Windowse na korištenje. Tu spada i moj fax, ali meni nije palo na pamet da skinem i instaliram sedmicu. Moj linux me sasvim dobro služi i to par godina, prvo dualboot, zadnje dvije godine u potpunosti.(jedino sam za potrebe faxa podigao virtualku xp-a da mogu instalirati visual studio :))

Sve me žene oko kuće jure, kaže majka to je zbog frizure...
 
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice