Klima uređaj - pitanje izdvojena tema

poruka: 1.250
|
čitano: 953.963
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
@DDavorin
Nije stvar u potrošnji energije i koliko je dana u Dalmaciji minus nego je stvar da mi klima normalno grije kada je vani 5 °C i puše bura a na osjet je i puno hladnije...nikakvih - 17,ne dramatiziraj... pa ne pišem to napamet, grijem se sa jednom 'dobrom' klimom i to mi radi svake zime, nije puno dana ali ne želim ni tada...ne vidim problem zbog 10€ više potrošene struje!
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2024 19:02 (Mali322).
12 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Mali322 kaže...
@DDavorin
Nije stvar u potrošnji energije i koliko je dana u Dalmaciji minus nego je stvar da mi klima normalno grije kada je vani 5 °C i puše bura a na osjet je i puno hladnije...nikakvih - 17,ne dramatiziraj... pa ne pišem to napamet, grijem se sa jednom 'dobrom' klimom i to mi radi svake zime, nije puno dana ali ne želim ni tada...ne vidim problem zbog 10€ više potrošene struje!

 Onda klima nije dobra  ako ona u + vanjske temp ne grije kako treba. Ali ako piše da grije bez grijača do -15°C vanjske temp onda mora grijati na -1°C bez problema tako da testirat ću svoje kada zahladi i ako ne griju na vanjskoj temp između +10 i -5°C tražit ću nove ili neka poprave da radi kako su naveli u garanciji su. 

6 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
@JackIsBack a daj gdje ćeš klime ubacivati u tako male prostorije! Em zauzima prostor, em su klime prevelike, eventualno neke mini klimice ako ih uopće ima na tržištu. Obična klima može hladiti najmanje (bubam) 50m2 bez problema, dok ja hladim 80m2 bez problema.

Ja bih razmislio o nekom sistemu hlađenja ventilacije u rigipsu da je samo rešetkasti otvor vidljiv u sobicama.
16 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
ajimerej kaže...
@JackIsBack a daj gdje ćeš klime ubacivati u tako male prostorije! Em zauzima prostor, em su klime prevelike, eventualno neke mini klimice ako ih uopće ima na tržištu. Obična klima može hladiti najmanje (bubam) 50m2 bez problema, dok ja hladim 80m2 bez problema.

Ja bih razmislio o nekom sistemu hlađenja ventilacije u rigipsu da je samo rešetkasti otvor vidljiv u sobicama.

 A ne znam što da radim. Imam klimu u dnevnoj sobi a tri spavace su bez klime. Ja i źena u jednoj klinci u druge dvije. Klima u dnevnoj ok ohladi dnevnu pa cak i hodnik ali spavace su na suprotnoj strani hodnike pa do njih ne stiže hladan zrak.

 

Budem pogledao ovo što si napisao. Ne žuri mi se za ovu sezonu, radim plan za sljedece ljeto.

15 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
JackIsBack kaže...
ajimerej kaže...
@JackIsBack a daj gdje ćeš klime ubacivati u tako male prostorije! Em zauzima prostor, em su klime prevelike, eventualno neke mini klimice ako ih uopće ima na tržištu. Obična klima može hladiti najmanje (bubam) 50m2 bez problema, dok ja hladim 80m2 bez problema.

Ja bih razmislio o nekom sistemu hlađenja ventilacije u rigipsu da je samo rešetkasti otvor vidljiv u sobicama.

 A ne znam što da radim. Imam klimu u dnevnoj sobi a tri spavace su bez klime. Ja i źena u jednoj klinci u druge dvije. Klima u dnevnoj ok ohladi dnevnu pa cak i hodnik ali spavace su na suprotnoj strani hodnike pa do njih ne stiže hladan zrak.

 

Budem pogledao ovo što si napisao. Ne žuri mi se za ovu sezonu, radim plan za sljedece ljeto.

 Dodaš još jednu klimu u hodnik.

13 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Ili dodaj ventilator pa prisilno potjeraš hladan zrak u sobe.
13 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
@DDavorin - a otkud ti to da se ne može klimom grijati na -17?

Evo ja ti mogu iz prve ruke reći da se može, doduše na -12, ali i na -17 bi išlo bez beda. Vikendica, bez ikakve izolacije, samo cigla i Knauf iznutra i bez beda grije Mitsubishi ;)

Btw. Ovi grijači kaj spominjete, to je najčešće samo grijač tacne i jako dobro dođe ukoliko klima non-stop grije a vani je jako hladno jer se ne skuplja led na dnu vanjske jedinice...
12 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
the chosen one07 kaže...
@DDavorin - a otkud ti to da se ne može klimom grijati na -17?

Evo ja ti mogu iz prve ruke reći da se može, doduše na -12, ali i na -17 bi išlo bez beda. Vikendica, bez ikakve izolacije, samo cigla i Knauf iznutra i bez beda grije Mitsubishi ;)

Btw. Ovi grijači kaj spominjete, to je najčešće samo grijač tacne i jako dobro dođe ukoliko klima non-stop grije a vani je jako hladno jer se ne skuplja led na dnu vanjske jedinice...

 Ajde pročitaj odpočetka postove moje i Mali322  njegova klima ne može grijati kada je minus bez dodatnog vanjskog grijača.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 8:38 (DDavorin).
7 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Pozdrav!
Imam pitanje ako netko ima povoljnije
rješenje za klimu Toshiba seiya ras-b13 za WiFi modul! Sve što sam gledala je oko100 eura.Pokušavam na aliexpresu ima modul za većinu klima za Toshibau ne! Unaprijed hvala!
16 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje

Isto imam sličnu klimu i ja sam si uzeo ovo - https://vi.aliexpress.com/item/1005003278361978.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.90.32ef18020cwp9T&gatewayAdapt=glo2vnm

 

Skroz je malo, staviš negdje u vidnom polju klime jer to mijenja daljinski i samo ga spojiš na wifi te preko moba i Tuya aplikacije kontroliraš. Nisam našao baš za svoj model u aplikaciji predefinirane kontrole, imaš i za neke generičke modele, ali sve mi radi. Meni super, a jeftino za onih par puta godišnje koliko koristim.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
14 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Imam još jedno pitanje,stigla mi je klima. Nisam otvarala paket,ali ono što me zanima pisalo je WIFI upravljanje GRATIS. 

Na paketima piše WIFI ready,ali  ne znam jel se to wifi upravljanje odnosi na taj  wifi usb stick ili na to da je wifi ready?

Znači ako su napisali gratis možda je u paketu taj stick ili će mi ga naknadno poslati? Zna tko možda?

5 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Atomic-7 kaže...

Imam još jedno pitanje,stigla mi je klima. Nisam otvarala paket,ali ono što me zanima pisalo je WIFI upravljanje GRATIS. 

Na paketima piše WIFI ready,ali  ne znam jel se to wifi upravljanje odnosi na taj  wifi usb stick ili na to da je wifi ready?

Znači ako su napisali gratis možda je u paketu taj stick ili će mi ga naknadno poslati? Zna tko možda?

 Pa otvori paket.... Ako pise upravljanje gratis onda to nije ready vec bas modul. Ugradjen ili dodan u paket....

13 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Procitao sam, i prije i evo sada ponovno… I samo sam komentirao tvoju tvrdnju da se klimom ne moze grijati na -17…

Njemu je veci problem sto mu klima uredjaj nije namijenjen za grijanje nego eventualno dogrijavanje + velika vlaga. Svaka klima se kod grijanja ponekad “iskljuci” tj radi obrnuti proces tzv. Defrost kako bi otopila led na vanjskoj jedinici. Sto je bolja klima i sto manje ima vlage u zraku to ce proces biti rjedji i samim time klima bolje grijati. Vanjski grijaci su dobri i efektivni samo ispod nule kada tope led na tacni tj na dnu vanjske jedinice koji se javlja kod defrosta. Negdje sam procitao cak i da postoje klime koje imaju i grijac kompresora, ali to stvarno ne mogu tocno potvrditi.
Takodjer, kod niskih negativnih temperatura zrak ne prenosi toliku vlagu nego kao npr. kod temp. 0-5,6,7 stupnjeva.

I ako na klimi pise da grije do -15, to ti znaci da je operativna do te temperature, ali nazalost nece isporucivati istu kolicinu toplinske energije kao i na 10*c (cini mi se da i na toj temperaturi testiraju klime za onaj scoop/seer). Sve se moze iscitati u service manualu i vidjeti graf kako pada omjer ulozene elektricne energije i dobivene toplinske energije sa padom temperature.

Konkretno, klima koju koristim na vikendici deklarirana je za rad do -25 [ako se ne varam] ali toplinska svojstva zadrzava do -15. Dok vecina drugih klima koje ekipa koristi vec na -5 guta 1.5kW a na ispuhu jedva daju 2kW (ako i toliko).



12 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje

Pa nije to bila poanta nego klima sa grijačem u vanjskoj jedinica naspram klime bez grijača vanjske jedinice. A klima bez grijača od Mali322 ne grije dobro ni kada je oko nule. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2024 7:12 (DDavorin).
7 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Mislio sam da ću svoj problem rada klime na nižim temperaturama(od - 5 do +5) riješiti kupnjom klime sa dodatnim grijačem vanjske jedinice jer ova moja jednostavno ne odrađuje posao koji bi trebala, Daikin je u pitanju...i još je vanjska jedinica solidno i zaštićena balkonom i zidom od pomoćnog objekta ali ne, jednostavno često radi na odleđivanju.
Možda je problem šta klima radi relativno malo, od 19 h pa do 00 u prosjeku ali šta je tu je i kako je DDavorin napisao, sve manje i manje minusa je tako da i neće biti potrebe za grijanjem doskora uopće! 😁
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.7.2024 8:05 (Mali322).
14 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Posmatrač kaže...
Atomic-7 kaže...

Imam još jedno pitanje,stigla mi je klima. Nisam otvarala paket,ali ono što me zanima pisalo je WIFI upravljanje GRATIS. 

Na paketima piše WIFI ready,ali  ne znam jel se to wifi upravljanje odnosi na taj  wifi usb stick ili na to da je wifi ready?

Znači ako su napisali gratis možda je u paketu taj stick ili će mi ga naknadno poslati? Zna tko možda?

 Pa otvori paket.... Ako pise upravljanje gratis onda to nije ready vec bas modul. Ugradjen ili dodan u paket....

 Nema ničega u paketu osim daljinskog,uputa i tipli.  Sad jel unutar unutarnje jedinice vidjet ću kad budu montirali. Ako ne, svakako im pošaljem mail i pitam što je s time,a tko zna možda i dođe kroz par dana posebno

13 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Atomic-7 kaže...
Posmatrač kaže...
Atomic-7 kaže...

Imam još jedno pitanje,stigla mi je klima. Nisam otvarala paket,ali ono što me zanima pisalo je WIFI upravljanje GRATIS. 

Na paketima piše WIFI ready,ali  ne znam jel se to wifi upravljanje odnosi na taj  wifi usb stick ili na to da je wifi ready?

Znači ako su napisali gratis možda je u paketu taj stick ili će mi ga naknadno poslati? Zna tko možda?

 Pa otvori paket.... Ako pise upravljanje gratis onda to nije ready vec bas modul. Ugradjen ili dodan u paket....

 Nema ničega u paketu osim daljinskog,uputa i tipli.  Sad jel unutar unutarnje jedinice vidjet ću kad budu montirali. Ako ne, svakako im pošaljem mail i pitam što je s time,a tko zna možda i dođe kroz par dana posebno

Pa ako si dobila WiFi USB dongle onda je to to.

Ja imam Hyundai i WiFi funkcionira preko USB sticka koji se ubode jasno direktno u unutarnju jedinicu.

Dobiješ QR-kod i MAC adresu od WiFi-a i dalje upravljaš aplikacijom.

Najvjerojatnije HomeConnect jer sam vidio da dobar dio proizvođača klima imaju kroz tu aplikaciju.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
13 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Daikin je super proizvođač, ali i on ima određeni range klima uređaja. Neće isto raditi tj grijati jedna Sensira koja je entry-level ili Perfera koja je viši srednji rang...
A koliko čitam općenito Japanci nisu više što su prije bili, posebno Mitsu i njihova AY serija...
Također, ukoliko je podkapacitirana klima više će raditi punom parom i prije ići u defrost...

Ako ti nije baš tako hića, mogu ti javiti kad krene sezona grijanja kako se ponaša i jedan kinez Haier Flexis Plus. Ugrađen je nedavno kod punice te će mu ove godine biti prva sezona grijanja na kontinentu ;)
Uzeo ga na preporuku da je super što se grijanja tiče, a donekle jeftin (dvije klime su došle ko Mitsubishi na mojoj viksi, iste snage, jel ;))
11 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Pozdrav, razmišljam si između multi split (jedna vanjska i dvije unutarnje) samsung wind free comfort (3,5+3,5kw i 5kw vanjska) i mitsubishi (2,5kw + 3,5 kw i vanjska 5 kw). jedna unutarnja može biti 2,5 kw posto ide u spavaću od 13m2.

Razlika u cijeni nije nešto puno tj. cca 200€ a mitsubishi mi se čini kao puno kvalitetnija opcija nakon malo istraživanja, jedino što mi se sviđa samsung wind free funkcija

Mitsubishi bi bila hr25/hr35 unutarnja i vanjska 2ha50

Ima li itko iskustva sa samsung klimama ili je to "no brainer" za japance

 

Hvala unaprijed

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.7.2024 11:23 (logi510).
6 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
logi510 kaže...

Pozdrav, razmišljam si između multi split (jedna vanjska i dvije unutarnje) samsung wind free comfort (3,5+3,5kw i 5kw vanjska) i mitsubishi (2,5kw + 3,5 kw i vanjska 5 kw). jedna unutarnja može biti 2,5 kw posto ide u spavaću od 13m2.

Razlika u cijeni nije nešto puno tj. cca 200€ a mitsubishi mi se čini kao puno kvalitetnija opcija nakon malo istraživanja, jedino što mi se sviđa samsung wind free funkcija

Mitsubishi bi bila hr25/hr35 unutarnja i vanjska 2ha50

Ima li itko iskustva sa samsung klimama ili je to "no brainer" za japance

 

Hvala unaprijed

Obično je no brainer za japance ako gledamo istu klasu ali ako gledamo istu cijenu onda dobivaš nižu klasu japanca za srednju ili višu razinu koreanca.

5 mjeseci
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Haier Flex plus je odlicna klima za primarno grijanje ! Jos bolji je Nordic Expert koji ima grijac kompresora i grijac tzv tavice. U naravi to su dvije jedine klime od Haier-a koje rade odlicno na velikm minusima !
Kolega forumas Chorba69 je pisao o tome ovde jer ima 5 Haiera koje su odlicno radile posebno u 1.mj ove godine kad je bilo i vise od -10 ( Sisak - Zg ) Covjek je detaljno opisao svoja iskustva sa Haier klimama
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.7.2024 22:21 (EmP1).
15 godina
online
Klima uređaj - pitanje

ekipa gledam da si konacno uzmem klimu za stan. stan ukupno ima oko 55-60 kvadrata ali hladilo bi se oko 35-40. za grijanje mi ne treba jer imam pec i radijatore vec, oce bit oke ako uzmem neku od onih klima za 400-450 eura? 3.5kw? 

 

i posto se ne kuzim bas, koliko to novcano potrosi struje mjesecno? stari me cijeli zivot uvjerava da klima trosi i ne pali ju nikad, pa mi se to urezalo u mozak i nemam pojma kolko stvarno zapravo trose ove nove klime. 

14 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Brza kalkulacija - da vuče iz mreže 1kw prosječno, 12h svaki dan, manje od 30 EUR mjesečno.

 

Ja isto planiram uzeti nekog kineza zeru iznad najniže klase. Jer koliko vidim, dobijem kineski svemirski brod za cijenu japanskog romobila.

 

 

marching up and down the squaaare
6 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Očistio sam onu mrežicu s gornje strane (filter) i ne vidim više ikakve filtere, a neki su spominjali da klime imaju dodatne filtere.

Zanima me dali LG dual inverter klima ima dodatne filtere za očistiti?
Dali se otvori još nešto pa se izvadi kakav filter ili je to to?
11 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Pozdrav!

Vidim da se spominje Haier Flexis plus ali se najviše spominjalo grijanje. Mene zanima kakve je dotična za hlađenje i to najviše što se tiče buke unutarnja/vanjska jedinica.

Trenutno imam neku Hisense i vanjska je za moj ukus ok što se buke tiče ali ima neki čudan zvuk kao vešmašina kad vuče vodu od centrifuge i to mi lagano ide na živce.

cjelovito ilustrirana povijest ničega
13 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Shangri La kaže...

Pozdrav!

Vidim da se spominje Haier Flexis plus ali se najviše spominjalo grijanje. Mene zanima kakve je dotična za hlađenje i to najviše što se tiče buke unutarnja/vanjska jedinica.

Trenutno imam neku Hisense i vanjska je za moj ukus ok što se buke tiče ali ima neki čudan zvuk kao vešmašina kad vuče vodu od centrifuge i to mi lagano ide na živce.

 Hladi vrlo dobro ;)

 

Koliko sam primjetio ne moze tako dobro modulirati kao japanac, doduse mozda i moze, samo ova koju sam ja koristio je u kvazi podrumskom stanu pa pretpostavljam jako brzo postigne zadanu temperaturu (ako ne i nizu) od 25*c i onda se ugasi komplet unutarnja i vanjska. 

Druga koja je postavljena da hladi sobe u potkrovlju jako lijepo sve rashladi i ne muci se uopce. 

Sto se tice tisine vanjske jedinice, nije preglasna - ko i svaka zalaufa se u pocetku a kasnije skoro da ju i ne cujem. Ako ju usporedjujem sa Mitsu kojeg imam doma, mrvicu je vanjska jedinica glasnija, dok kod unutarnje nisam primjetio neku razliku u glasnoci :/

11 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Zanimljivo, ova moja Hisense je najtiša kad je tek upalim, kako počinje modulirati buka postaje sve jača haha.

Btw, mislim da sam negdje pročitao da Haier u Flexise stavlja Hitachi kompresore.

U svakom slučaju čini se vrlo solidno, hvala na odgovoru :)

cjelovito ilustrirana povijest ničega
13 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Pozdrav,
Nadam se da će mi netko znati pomoći jer lagano već ludim. Klima Vailant Clima-VAIR VAIL1-030VNO... Znači nema u uputi ništa oko spajanja na wifi osim kako se upali wifi. Koja aplikacija? Kako se stavi u mod za uparivanje? Svoju Mideu sam u 2 minute spojio, ovo je užas. Probao sam sve Vailant aplikacije na trgovini play ali izgleda da su sve za grijanje a ne za klimu.
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.8.2024 22:17 (display name ivo).
5 mjeseci
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Jeste probali kontakt. dobavljaca/ uvoznika ,servis?

Ja sam jednu klimu koja nema wifi upario sa IR WIFI smart blas.
https://www.aliexpress.com/i/1005004664709868.html

Tuya ima apps i prilican broj opcija ( onih primarnih ) za klime pa ako ne pomaže ništa možda pomogne ovako nešto pa da Vam klima ima WIFI
Inace ovaj ficlek mozete upariti sa puno toga sto ima daljinac ,bitno je da je u optickom dosegu

Pitanje za Vas ..koju Mideu imate (snaga -model) ,sluzi li Vam samo za hlađenje ili i grijanje ? Koliko je bucna
Hvala
13 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje

Nisam nikoga kontaktirao, pokušavam sam skužiti ali što više proučavam čini mi se da to kod Vailanta ide na foru da moraš kupiti tu neku dodatnu jedinicu za upravljanje njihovim uređajima da bi preko njihove aplikacije mogao preko wifi-ja upravljati uređajima.

 

Imam Midea All Easy Pro 5,3/5,6 kW. Stavio sam ju prije nekih 2-3 tjedna kao zamjenu za postojeću klimu koja je prestala raditi, tako da ju za sada koristim samo za hlađenje. Za sada sam prezadovoljan. Navodno je dobar izbor i za grijanje, ali to ću koristiti možda u nuždi samo. Klima je dosta tiha, ima brdo opcija, žena mi prigovara da je prejaka jer rashladi i kad je držim na 27 i skupljanju vlage. :D Vanjska jedinica je mrcina, skoro 40 kila ima. Radi preko smart home aplikacije koja se može dodati i u google home tako da mogu kontrolirati klimu i glasovnim naredbama na mobitelu. Sviđa mi se fora da ima u aplikaciji prikaz vanjske i unutarnje temperature i unutarnje vlage kada je upaljena. Krilca se mogu pomicati horizontalno i vertikalno u aplikaciji. Navodno je super i za čišćenje, negde sam pročitao da se cijeli propeler unutarnje jedinice može na klik izvaditi kad ga je potrebno očistiti.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice