Računalo brutalno presporo

poruka: 47
|
čitano: 12.507
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Računalo brutalno presporo

Pozdrav ekipa. Imam problema sa računalom starim od prijatelja. 

 

Dakle prvo mu nedavno nije htio normalno palit. Morao bi ga odspojit pa držat odspojenog par minuta pa opet spojit. Pa sam posumnjao na napajanje ili pregrijavanje negdje. Temperature su skroz normalne u idle-u (nekih 35 stupnjeva više manje sve, što je čudno za 4-5 godina star pc). Zatim mu je na svakom paljenju računala resetirao vrijeme na 2007. Nakon promjene CMOS baterije ista stvar.

 

Nakon toga mu više nije htio bootat, javljao je nekakav error da nemože loadat bootmng fileove itd. Pa sam ubacio windowsov cd i pokusao repairat, al to nije urodilo plodom jer i dalje nije htio bootat. Nakon toga je formatiran i stavljeni su friski windowsi na particiju na kojoj su se windowsi nalazili, a na drugoj su backupane slike i gluposti. Sad pc normalno boota i uvijek iz prve pali al je užasno spor (tipa treba mu 5 minuta da učita običnu web stranicu), nemogu ništa instalirat jer uvijek izbaci nekakav error. 

 

Ram je memtestiran i sva tri puta PASS, hard disk izvadio i spojio na svoje računalo i hd tune kaže 0 errora i benchmark daje dobre rezultate. Evo dolje slike.

 

Konfu nemogu točno odredit jer neće da instalira cpu-z al ovako nešto: napajanje -500W MODE COM Feel II-500ATX, 4GB Kingmax ddr2, proc je neki intel core 2 duo, matična je asrockica neznam model, hdd je maxtor piše puno ime dole u ss-ima, grafa je radeon 6650 makar je to nebitno. kako cu saznat puno ime proca i maticne bez cpu z, i koji je ovo vrag, zasto je pc spor :) ? Hvala unaprijed!

 

 

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo brutalno presporo
cecenac kaže...

Pozdrav ekipa. Imam problema sa računalom starim od prijatelja. 

 

Dakle prvo mu nedavno nije htio normalno palit. Morao bi ga odspojit pa držat odspojenog par minuta pa opet spojit. Pa sam posumnjao na napajanje ili pregrijavanje negdje. Temperature su skroz normalne u idle-u (nekih 35 stupnjeva više manje sve, što je čudno za 4-5 godina star pc). Zatim mu je na svakom paljenju računala resetirao vrijeme na 2007. Nakon promjene CMOS baterije ista stvar.

 

Nakon toga mu više nije htio bootat, javljao je nekakav error da nemože loadat bootmng fileove itd. Pa sam ubacio windowsov cd i pokusao repairat, al to nije urodilo plodom jer i dalje nije htio bootat. Nakon toga je formatiran i stavljeni su friski windowsi na particiju na kojoj su se windowsi nalazili, a na drugoj su backupane slike i gluposti. Sad pc normalno boota i uvijek iz prve pali al je užasno spor (tipa treba mu 5 minuta da učita običnu web stranicu), nemogu ništa instalirat jer uvijek izbaci nekakav error. 

 

Ram je memtestiran i sva tri puta PASS, hard disk izvadio i spojio na svoje računalo i hd tune kaže 0 errora i benchmark daje dobre rezultate. Evo dolje slike.

 

Konfu nemogu točno odredit jer neće da instalira cpu-z al ovako nešto: napajanje -500W MODE COM Feel II-500ATX, 4GB Kingmax ddr2, proc je neki intel core 2 duo, matična je asrockica neznam model, hdd je maxtor piše puno ime dole u ss-ima, grafa je radeon 6650 makar je to nebitno. kako cu saznat puno ime proca i maticne bez cpu z, i koji je ovo vrag, zasto je pc spor :) ? Hvala unaprijed!

 

 

Može bit da je napajanje preslab, dali si probao sa drugim napajanjem i što se događa? 

I dali se vrijeme stalni resertita? - Ako da CMOS baterija mora zamjenit novim.

Ako paljenja proc vrti a slike nema mogao bi uzrok u grafi. 

Nenad
13 godina
offline
Računalo brutalno presporo

Svakako probaj stavit drugi HDD, instalirat friške windowse na njega, počistit sa ccleanerom i defragmentirat disk sa auslogic disk defrag (windows defragment ugasi).

 

Ako imaš neku divlju instalaciju OSa skini si odavde (linkovi dolje), snimi na maloj brzini(4x) i probaj.

 

Official Windows 7 SP1 ISO Download Links (English)

 

Ovaj HDD koji sada koristiš je daleko od ispravnoga, pogledaj taj Health (slika 1), bad sectori su pronađeni i preseljeni na prazni dio diska (podaci se više ne spramaju na taj dio, zato ti je error scan sav zelen), ali ovaj spin up bode u oči, nisu ti Maxtor diskovi neke kvalitete velike, kupi si neki WD BLACK i budeš se preoprodio.

 

EDIT: I svakako možeš probat sa drugim napajanjem, ako se pokaže da radi ok onda si uzmi Corsair CX430 napajanje, nije skupo.

Valentin
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2013 16:30 (Valentin17).
 
3 1 hvala 2
11 godina
neaktivan
offline
Računalo brutalno presporo

hmm...

 

Sluteći po ovome takvi mi dolaze često na posao na popravak

 

Pa ove navedene komponente su ok!Ja imam također Intel Core Duo 2 te 4 bg rama pa vrtim sve

 

Moja preporuka ti je reinstalacija windowsa te drivera

 

te obrati pažnju na matičnu ploću! te ram! - testiraj ram s nekim programom

 

po ovome napajanje ti je ok!

 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Računalo brutalno presporo

Da saznaš ime proca i matične-"start"-"run"- u polje upiši dxdiag-enter.Ili program siw...

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Računalo brutalno presporo

poprilično pouzdan programčić u portable verziji:

 

http://www.piriform.com/speccy/download/portable

Tigar Krezumica
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Računalo brutalno presporo

Hvala puno na speccyu, programčić je prekul. Hvala i drugima na savjetima :). Ram je prošao mem test tri puta, tako da on nije. Nekako mi sve vise smrdi na hdd, jer kad se hdd koristi kao boot disk radi neke skroz čudne zvukove, kao neko čudno cvrčanje. Kad sam ga spojio kao secondary disk i radio test sa hdtune-om, taj zvuk se čuo jako rijetko svako 5 minuta možda. Uzet ću sad od frendovog starog pc-a hdd, pa ću provat stavit win7 na njega i vidit oće li bit koliko toliko fluidno. Evo što specky kaže za konfu:

 

 

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Računalo brutalno presporo

Jesi li možda mjenjao kabele za hard disk?  

Nekad se zna kabel deformirat od starosti pa ne dobiva dobar spoj ( vidi se na slicu hd tunea pod healt) a i važno onaj utikač od napojne što ušteka na hdd ali nesmije bit labav i dovoljno čvrst da ne ispadne.  

 

Ako to nije slučaj, na ploči čipset ako nema heatsink (hladnjak) probaj stavit prst na čipset dali se osjeti vrel ako da dovoljno da na njega staviš vent. 

Vrel čipset uzrokuje smrzavanaje , krivo očitavanje vrijednost te sporost rada windowsa. 

 

Nenad
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo brutalno presporo
Kabel nije mijenjan al eto pokusao sam i to. Zamijenio sam napojni sata kabel sto ide u hdd sa drugim i zamijenio sam sata crveni kabelic. I dalje presporo. 5 minuta i jos se nije ucitao index.hr. Browsanje kroz windows explorer je koliko toliko fluidno, al sve drugo kao izvrsavanje aplikacija, web browsanje i slicno je nepodnosljivo sporo.

CMOS sada radi normalno. Chipset se ne grije, hladnjak je jedva topal. Provao sam sad instalirat win7 na zdrav disk, al i dalje je presporo a instalacija je trajala stvarno predugo.. sto bi moglo biti?

inace nisu driveri instalirani jer je to neizvedivo, al i bez njih bi trebalo sve ok radit sa stock windowsovima..
Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
15 godina
odjavljen
offline
Re: Računalo brutalno presporo

MBO je u banani, hdd kontroler možda.

 

Bootaj neki linux sa USBa/CDa i vidi kako radi. Zadnji Mint ili Ubuntu.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
12 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo brutalno presporo
jesam vec prije al idem jos jednom probat.

Imam na cd-u knopix linux live 7.0, linux kernel 3.4.4, baziran na microknopixxu, pokrenuo sam ga i bilo je sve uzasno presporo
Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
12 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo brutalno presporo
nemogu vise cekat, 25 minuti se dize i jos nije podignut, jos je onaj sareni ekran prije ulaza u linux..

Zna li itko okvirno sta bi moglo bit? Posto sam probao hdd-a dva, mislim da to mogu iskljucit, ram testiran i pass, chipset nije. Dakle: maticna, cpu ili napajanje? Kako otkrit sto je?
Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
15 godina
odjavljen
offline
Re: Računalo brutalno presporo

Digni linux sa USBa pa ćeš eliminirati hdd kontroler (koji je usput i "cd/dvd" kontroler, možda ti zato tako sporo loada).

 

Da je do napajanja, nebi se vukao tako nego bi se restartao pri nekom većem opterećenju ili odmah. CPU u pravilu ne krepa, a ako ipak crkne, to ne izgleda tako - PC jednostavno ne pali uopće. Ja se kladim na MBO.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
12 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo brutalno presporo

Imam sandisk cruzera 16GG u FAT 32. Kako se krearia bootable usb flash drive, samo skinem neku distrubuciju i skopiram ju ili ima nekakav postupak. Ako ima nekakav tut ili video bio bi puno zahvalan, ne mogu nać ništa korisno na netu. I također moram li formatirat usb prije stavljanja .iso fajla na njega? thx ahead.

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2013 22:49 (cecenac).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Računalo brutalno presporo

http://unetbootin.sourceforge.net/

 

Vrlo jednostavan za korištenje, može sam sknuti ISO ili mu dodaš postojeći.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
12 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo brutalno presporo

Izabrao sam ubuntu live 12.04 pošto znam da je najpopularniji pa da vidim kako to malo sve izgleda. Nisam formatirao usb nego sam ostavio fajlove koji su bili na njemu, nadam se da neće stvarat probleme. sad se skida 700 megabajta, što za t-com brzine nažalost i nije malo..

 

Ako je matična u banani mislite li da je dobra ideja da mu predložim novi pc ili da kupi novu matičnu, ne sviđa mu se baš ideja njuškala zbog loših iskustava, a ne da mi se nagovarat ga i objašnjavat mu. Računalo mu služi više manje za surf i htpc

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
15 godina
odjavljen
offline
Re: Računalo brutalno presporo

Vjerojatno će radit bez problema, ako ne bude htio bootati, morat ćeš formatirati USB (ostavi ga u FATu).

 

Ako je MBO krepala, za tako staru konfu se ne isplati kupovati novu MBO. Neka nađe neku polovnu, ima tu na Bug Oglasniku sigurno neka.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
12 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo brutalno presporo
formatirao pa stavio ubuntu live 12.04. kad se pojavi unetbootin izaberem: try ubuntu without installing i boot dodje do onog sivkasto sarenog ekrana i tamo stoji uzasno dugo, vec 20 ak minuta sigurno. dakle i dalje je spor.

testiram jos jednom memoriju za svaki slucaj pa idem provat nac jeftino negdje maticnu novu ili nekoga na njuskalu iz splita ili okolice. hvala svima na pomoci javim kako prodje.
Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
12 godina
neaktivan
offline
Računalo brutalno presporo

Matična nova kupljena. 440 kuna. katastrofa. Sreća nisu moji novci. Po meni glupo, al eto što je tu je. Kad dođem doma večeras sastavim sve pa javim kako je prošlo. Bolje mu je da proradi.

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Računalo brutalno presporo

Trebao si jednostavno prije kupnje nove matične pregledati kondenzatore na staroj. Čudi me da to nitko nije preporučio.

Provjerite Boss Game @ http://boss-game.com/forum2/index.php
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo brutalno presporo
191x7 kaže...

Trebao si jednostavno prije kupnje nove matične pregledati kondenzatore na staroj. Čudi me da to nitko nije preporučio.

 Ne znam kako se to gleda, al poprilično sam siguran sad da je matična, jer je jutros otkazala mrežna ja mislim. Provao sam sa 2 ethernet kabela i nisam se nikako mogao spojit net, a na moj pc najnormalnije sa oba kabela se spajam.

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
12 godina
offline
Re: Računalo brutalno presporo
191x7 kaže...

Trebao si jednostavno prije kupnje nove matične pregledati kondenzatore na staroj. Čudi me da to nitko nije preporučio.

Napuhani kondenzatori su samo jedan od pokazatelja da je maticna riknula. Moze ona riknut a da su kondenzatori ko novi.

16 godina
offline
Re: Računalo brutalno presporo
BlueMax kaže...
191x7 kaže...

Trebao si jednostavno prije kupnje nove matične pregledati kondenzatore na staroj. Čudi me da to nitko nije preporučio.

Napuhani kondenzatori su samo jedan od pokazatelja da je maticna riknula. Moze ona riknut a da su kondenzatori ko novi.

Najčešći kvar na matičnim pločama su upravo neispravni kondenzatori, u večini slučajeva sama zamijena kondenzatora riješi probleme i matična bude ispravna još godinama.

 

cecenac kaže...
191x7 kaže...

Trebao si jednostavno prije kupnje nove matične pregledati kondenzatore na staroj. Čudi me da to nitko nije preporučio.

 Ne znam kako se to gleda, al poprilično sam siguran sad da je matična, jer je jutros otkazala mrežna ja mislim. Provao sam sa 2 ethernet kabela i nisam se nikako mogao spojit net, a na moj pc najnormalnije sa oba kabela se spajam.

Pa, pogledaš (očima jel) je li se koji kondenzator na matičnoj ploči napuhao (djeluje li nabreknuto, većeg volumena nego što je normalno) ili procurio. Ako se nađe takav, zamijeni se drugim. Kondenzatori su jeftini, samo treba imat lemilicu.

Provjerite Boss Game @ http://boss-game.com/forum2/index.php
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2013 16:12 (191x7).
12 godina
neaktivan
offline
Računalo brutalno presporo

Sve spojeno i radi! {#}

 

Matična je očito otišla. Uopće me ne zanima što točno, nema nabubrenih kondenzatora. Satrali su me intelov retardirani heatsink sa dvije iskrivljene plastične nožice i ledica od kućišta, al sad sve radi..

 

Jedino što me muči je hard disk koji radi čudne cvrčeče zvukove. Jel to znak da odumire?

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Računalo brutalno presporo

Eto, jesam rekao, ploča gotova.

 

Nego, što se tiče diska, skini Hirens boot CD - tamo imaš sve alate za dijagnostiku HDDova. Odaberi pravi i detaljno testiraj disk. Bad sectori, spin up time, seek time, temperatura, reallocated sector count i eventualno neki servisni error code ako ga dobiješ.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
12 godina
offline
Re: Računalo brutalno presporo
Sum_of_all_fears kaže...

Eto, jesam rekao, ploča gotova.

 

Nego, što se tiče diska, skini Hirens boot CD - tamo imaš sve alate za dijagnostiku HDDova. Odaberi pravi i detaljno testiraj disk. Bad sectori, spin up time, seek time, temperatura, reallocated sector count i eventualno neki servisni error code ako ga dobiješ.

Sad opet ide filozofija ko u slucaju kvara maticne :)

 

Ako HDD pocme proizvoditi cudne zvukove, backupiraj sve podatke cak i ako ti svi diagnpsticki alati kazu kako je disk 100% ok. Ni jedna software diagnostika ne moze predvidjeti mehanicki kvar glave i trajno unistavanje podataka.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo brutalno presporo
BlueMax kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

Eto, jesam rekao, ploča gotova.

 

Nego, što se tiče diska, skini Hirens boot CD - tamo imaš sve alate za dijagnostiku HDDova. Odaberi pravi i detaljno testiraj disk. Bad sectori, spin up time, seek time, temperatura, reallocated sector count i eventualno neki servisni error code ako ga dobiješ.

Sad opet ide filozofija ko u slucaju kvara maticne :)

 

Ako HDD pocme proizvoditi cudne zvukove, backupiraj sve podatke cak i ako ti svi diagnpsticki alati kazu kako je disk 100% ok. Ni jedna software diagnostika ne moze predvidjeti mehanicki kvar glave i trajno unistavanje podataka.

 Backupao sam mu podatke na svoj stari koji se ne koristi i ostavio hdd njegov. Nisam vrtio dodatne testove, oni gore što stoje od HD Tune testovi to je to. Ako rikne dat ću mu moj stari na kojem su backupani važni podaci i slike. Hvala svima još jednom na pomoći, sad je sve fluidno i radi super, promijenjena pasta i pročišćen od kilograma prašine.

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
11 godina
neaktivan
offline
Računalo brutalno presporo

Pozz!

Molim za pomoć.Kod mene računalo u početku radi OK i onda odjednom naglo uspori.

CPU mi je u tom trenutku jako visok!!!

To traje cca 15 min. i onda opet radi normalno.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Računalo brutalno presporo
dragas kaže...

Pozz!

Molim za pomoć.Kod mene računalo u početku radi OK i onda odjednom naglo uspori.

CPU mi je u tom trenutku jako visok!!!

To traje cca 15 min. i onda opet radi normalno.

Daj stavi normalni task manager (u tom trenutku kad je veliko zauzeće procesora), da pogledam, ne snalazim se baš u ovome tvome, nešto ti ždere procesor, treba vidjeti što je to.

 

Skeniraj računlo sa Malwarebytes i počisiti nepotrebne fileove i registry sa ccleanerom, defragmentiraj disk sa auslogic disk defrag.

 

EDIT: Ne bi škodilo ni malo više info o konfiguraciji.{#}

Valentin
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.3.2013 20:19 (Valentin17).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo brutalno presporo

Dio ovog predloženog sam napravio, napraviti cu sve još jednom, a konfiguracija je u prilogu.

Task cu staviti kad se dogodi zauzeće. Hvala!

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice