Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

poruka: 151
|
čitano: 18.921
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Problem!!

Računalo mi je staro nekih pola godine možda,koristim ga gotovo svako dani to što radim na njemu je igranje igrica,siključivo Cod 4...

Temperaturu provjeravam preko programa Speed Fan i kad ništa ne radim na njemu(slušanje glazbe,surfanje po netu i sl...) temperatura je ovakva:

GPU: 45-46C

Temp1: 42-43C

Temp2: 42-43C

Temp3: 43-44C

HD0: 47C

Core: 31-32C

 

A recimo kad pokrenem igru i igram nekih 45min temp. skoči na:

GPU: 63C+

Temp1: 54C+

Temp2: 66C+

Temp3: 61C+

HD0: 55C+

Core: 53C+

 

Kučište je užareno,vruće na dodir i to u području napajanja i grafičke!Zanima me jel to sve normalno,da je tako užareno i da su tako temp visoke??Speed Fan dobar program za indikaciju??

Uz to sve imam još jedan problem¸,računalo mi je dosta bučno,gasno radi i to od kako sam ga kupio,u mirovanju ili dok radim nešto! Mislim imam doma još jedan komp star 3.5god i radi da ga ni ne čuješ...to mi nikako nije jasno!

 

Konfig je ova:

Procesor: AMD II X3 440 3.0Ghz

Grafička: Nvidia GeForce GTS 450,1Gb

Memorija: 4096MB

HDD: 500GB

Matična: MB GIGABYTE GA-880GM-UD2H, AM3, AMD880G, DDR3

 

Još što se buke tiče,žalio sam se čim sam kupio računalo i rekli su mu da je grafa jako bučna pa su mi dali ovu što sad imam GTS 450,a prije te sam imao ATI Radeon HD5750 XFX 1GB,ali opet mi se ovo čini sve samo ne normalnim!

Molim VAS ako itko može pomoći samo neka se javi,bilo u vezi buke ili temperature,bit ću JAKO ZAHVALAN!!!

HVALA UNAPRIJED!

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!
A gle ljeto=velike temperature. Kako su ti ventilatori rasporedeni?
Čist račun duga ljubav!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

1.Otvori i temeljito očisti od prašine (jučer sam izgubio sat vremena na to ali san miran do 9. mjeseca)

2.Raspored kabela? Ako je šuma Striborova unutar kućišta,protok zraka bude u banani

3.Uz speedfan možeš koristiti HWMonitor i Everest za očitavanje senzora recimo.

4.Ljeto je još malo,očekuj povečanja od 3-5-10 stupnjeva kako na kojoj komponenti u svakom slučaju

5.Za buku aftermarket cooleri

Potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!
za tvoj proc 55-73 stupnja je maximum...ti si negdje između kad perjaš igru..s obzirom na tak "nov" komp to je previše..

ajd ti nama još uslikaj kučište koje imaš..ili ako je neki brand napiši koji je..razumljivo mi je da dolazi ljeto i imaju ljudi probleme s time...samo tebi je hdd 47 u idle-u što je strašno...to mora da je neko MINI kučište ili nešto...ja u svom škartu od kučišta imam 30 hdd..razumiješ i to je previše.....nisam se dovezao hdd-a neg ak se i on tolko grije znak je da ti je protok nikakav u kučištu...to se može riješiti..

ak imaš tu nvidiu sad...ma kakvi...to glasno..ma jok...pogotovo još ak je nova...nju otpiši...vjerovatno imaš stock cooler na procesoru pa ti je i to na knap sa temperaturama...kad zaigraš igru nakupi se ajme toplog zraka unutra, i on nema gdje vanka...a ovi ventovi od cpu-a grafe i možda još neki ak imaš sam to mješaju i sam se množi tempratura...meni su se isto grijale stranice i napajanje za popi*dit...otkad sam poslušao kolege i uvalio ventove, dobio sam nešto na buci priznajem al ljeto je pa mi je to normalno..dobio sam skoro 10 stupnjeva niže temprature..

skini bočnu stranicu pa nam javi rezultate idle i load sa skinutom...ako to pokaže znatno niže temperature, onda je kučište krivo i protok
samo krupno, ništa sitniš
13 godina
neaktivan
offline
Re: Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Imas ti pravo,kučište moje je znatno manje od "normalnog",mini kučište i pokušat ću stranicu skinuti pa vidjeti rezultate i javiti....

 

A što se buke tiče,skužio sam da je grafa tiha,cooler na procesoru radi ko stroj neki,zuji i mislim da je on najbučniji,a i napajanje mi nije baš tiho...sve u svemu dosta buke pravi komp dok radi.

 

Jel može koji savjet kako da se toga riješim???

16 godina
online
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Nereferentni (aftermarket) hladnjak za procesor je opcija za bolje hlađenje i smanjenje buke hlađenja procesora.

 

Jedan ventilator sprijeda za upuh i jedan iza za ispuh (najmanje takav setup) je minimum za održavanje "svježine" u kućištu.

 

Kažeš imaš malo kućište; koje je točno? Ako je baš neko tako malo + ako nema mjesta za montiranje ventilatora + ako se u nejmu ne može srediti dobar cable management -> onda ga trebaš promijeniti barem za neko midi-tower kućište. Dobrih kućišta ima već za 350 - 400 Kn.

Moj youtube kanal: http://www.youtube.com/user/marijanovic191x7?feature=mhee
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Kućište je zapravo midi-tower,ima mjesta za montiranje,samo kako se kreću cijene takvih coolera??

 

Jel bi mi montaža tih coolera riješila sve probleme,buke i temp cijelog racunala??

13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!
Temperature bi pale ali buka ne.
Čist račun duga ljubav!
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
online
Re: Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!
MrTomo122 kaže...

Kućište je zapravo midi-tower,ima mjesta za montiranje,samo kako se kreću cijene takvih coolera??

 

Jel bi mi montaža tih coolera riješila sve probleme,buke i temp cijelog racunala??

Aftermarket hladnjaci (cooleri) za procesore se kreću (dobri) od nekih 150-200 pa do 500 i više kuna.

Tebi bi taman bilo neki Scythe Katana 3, Arctic Cooling Freezer 7, Xigmatek Gaia, AC freezer 13, Cooler Master Hyper 212+, ...

Dakle neki 170 - 300 Kn.

 

Što se tiče ventilatora, to moraš provjeriti odgovaraju li ti 80 milimetarski, 92-milimetarski ili 120 milimetarski.

Dakle treba ti (ako je 120mm) od recimo 1200 okretaja (rpm) ili od 1600 rpm ako je 80mm.

Cijene ventilatora su od 30ak pa do 50-60 kuna za prosječne, a za neke specijalne onda i puno više.

 

Monopol kaže...
Temperature bi pale ali buka ne.

Vidiš da ne znaš. Niže temperature - manja potrebna brzina vrtnje ventilatora na hladnjaku procesora - manja buka.

Pogotovo ako zamijeni hladnjak procesora pa i samo po sebi bude tiše...

Moj youtube kanal: http://www.youtube.com/user/marijanovic191x7?feature=mhee
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2011 18:30 (191x7).
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!
Ako doda 2 ventilatora ili cak jedan jaci biti ce bucniji od coolera na procesoru... Znaci veca buka ako doda vent-dva.
Čist račun duga ljubav!
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
online
Re: Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!
Monopol kaže...
Ako doda 2 ventilatora ili cak jedan jaci biti ce bucniji od coolera na procesoru... Znaci veca buka ako doda vent-dva.

Ne znam otkud ti ta glupost. Buka (ili da kažem decibeli) se ne zbraja. Ako mu hladnjak procesora pravi 30 dB a novi vent 22 dB, nije buka 52 dB već nekih možda 32dB.

No tada bi bilo hladnije u kućištu pa bi se i ventilator hladnjaka procesora sporije vrtio a time i manje buke pravio - stoga bi ukupna buka bila manja...

 

Ako stavi tiši hladnjak + par ventova imati će puno niže temperature i naravno puno nižu buku.

Moj youtube kanal: http://www.youtube.com/user/marijanovic191x7?feature=mhee
13 godina
neaktivan
offline
Re: Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!
@Monopol

kolega mislim da griješiš...jer 80mm ventovi su prošlost jer su fizički mali, moraju imat ajme okretaja da bi davali protok kak spada, a kad rade na tolko okretaja buče ajme..

ljudi imaju po 5 komada 120mm ventova nek je svaki do 1000 okretaja ti to kučište nečuješ! uvjerio sam se i sam...što veći vent, veća pera, manje okretaja, a dobar protok...

aftermarket cooler za cpu...bit će ajme tiši neg serijski to je sigurno...opet zašto tiši? zato što je taj cooler veći, ima veću površinu dal od bakra ili aluminija ili kombinacije tog dvojega (disperzijska površina) pogledaj kolko je mal stock cooler, mala površina i manji ventilator (zujalica) aftermarket ogromna površina, jedva stane u kučište a ima i 120mm vent...gdje ćeš bolje...

@autoru teme...još moraš znati da je i napajanje glasnije ako konstantno vuće zrak topal, ako je napajanje gore, proc se grije, teraš igru i napajanje se samo grije...a sav topal zrak ti napajanje uvuče u sebe ak nemaš ventove za ispuh..pa stoga i napajanje diže brzinu venta da se brže hladi...a to diže i buku...

ventovi usis, ispuh..kablovi organizirani...aftermarket cpu cooler...tišina, niske temperature, prozračnost... više ima razloga da se to napravi nego protiv...
samo krupno, ništa sitniš
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Sada ima stock hladnjak? Ako se on vrti max na 4000 okretaja dok igra cuje se taj stok! Da stavi 2 venta stock bi pao na 3000 okretaja ali bi ta 2 dodatna stvarala vecu buku od tih 1000 okretaja stoka.

 

EDIT: da samo bi ga spasio novi CPU kuller, bilo bi najbolji neki 120 mm... Temoerature bi pali a i buka definitivno.

Čist račun duga ljubav!
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2011 18:46 (Monopol).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!
ma nema se tu šta kemijat sa stock coolerom, brijat smanjivat okretaje na njemu...vidiš kak mu već temperature dođu u visoku razinu kad je u loadu...preko zime nebi imao problema on s time..ali ljeto pokaže pravu snagu hlađenja kompa i efikasnost kučišta...to je pravi realtime test...

njegov x3 je 95 tdp...što nije malo...fino to oće sisnit i dat temperature...kolko god se investicija u aftermarket cooler činila neisplativom..ona je najisplativija...jer taj cooler možeš imat dugo, i promjenit konfiguracija i stavljat ga i dalje..čak i promjenit vent na njemu ako s godinama prošvika...

i sam se borim sa temperaturama na kojekakve načine, pokrenio sam temu pa ću najvjerovatnije rezat kučište i pravit mjesta za ventove...univerzalno pravilo postoji usisa i ispuha..ali optimalni rezultati ovise od kompa do kompa...od komponente do komponente...što nekom odgovara neznači da će i tebi...posvetiš se npr hlađenju proca, rješiš to..onda vidiš da ti se grije hdd...pa onda staviš usisni vent na kučište ispred njega...onda pati napajanje...pa onda ispušne ventove...kojekakve ozrake i slično..zahtjeva to malo dorade...ali kad napraviš onda nemaš problema sa temperaturama
samo krupno, ništa sitniš
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Molio bi autora teme da stavi koju sliku kučišta i rasporeda ventialtora.

Čist račun duga ljubav!
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Stavit ću jednu sliku po poruci da ne moram zipati slike....

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!
Iza jedan naprijed jedan vent nije ni cudo da je temperatura velika!
Čist račun duga ljubav!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Prvo makni ovu glupost/cijev što "hladnjaku procesora daje zrak iz vana". To je kopija sustava koji određenim HP, Dell i sličnim računalima pomaže oko hlađenja ali u ovom slučaju kladim se da odmaže. Tamo je to ipak malo drugačije realizirano. Osim toga, ni ne sjeda ti na procesor (čini mi se da ga hvata nekako po pola), barem mi tako nekako izgleda.

 

Nakon toga, obavezno montiraj jedan ventilator da sprijeda ubacuje hladni zrak iz okoline te jedan nazad da izbacuje topli zrak. Naravno, najveće što možeš montirati. Temperature će pasti drastično.

Nadam se da ti je vent što ti je dolje na bočnoj stranici montiran tako da ubacuje zrak. To je dobro za grafičku. No čini mi se da je to neka zujalica (veliki broj okretaja, puno decibela), a takvi nisu baš najbolji izbor za bočnu stranicu (jer na bočnoj stranici još više izazivaju vibracije, pogotovo kod tanjeg lima jeftinjak kućišta).

 

Ako to ne spusti temperature značajno, onda razmisli o kupovini i novog hladnjaka za procesor.

Moj youtube kanal: http://www.youtube.com/user/marijanovic191x7?feature=mhee
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2011 22:34 (191x7).
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Odma taj ventilatora sa bočne stranice stavi iza.

Čist račun duga ljubav!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Ventilator s bočne stranice možeš i ne moraš skidati, koliko mi se čini lociran je ispod grafičke kartice i dobavlja zrak na hladnjak iste. Čak i nije loše rješenje.

 

Na tvom mjestu stavio bifh par ventiatora, jedan s prijeda koji ubacuje zrak u kućište i drugi otrakaga koji odsisava topli zrak iz kućišta. Veličiu ventilatora odaberi na način da kupiš najveće koje možeš ugraditi. Hladnjak od procesora, ako imaš love, zamjeni s boljim rješenjem, ako nemaš i ovako ćeš osjetiti razliku. Što se tiče bočne stranice i plastične cijevi ako ne sjeda iznad procesora onda ti od nje i nema neke koristi.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Ako imaš malo love za hladnjak, pogledaj i onaj ximatek apache u linksu, košta 99kn, i meni drži moj proc oc-an na 3.6ghz i još k tome proc je otključan.

Pogledaj i one arctic ventilatore sa regulacijom brzine vrtnje, da ti ne zuji vent bzvz ako nije potreno, a nisu ni skuplji puno od normalnih.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Evo to radi usporedbe kako je kod mene:

www.hrphotocontest.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Everest Ultimate Edition

www.hrphotocontest.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!
Imas Everest, SpeedFan...
Čist račun duga ljubav!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

SpeedFan je ružan i kompliciran za konfiguraciju....

www.hrphotocontest.com
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!
O ukusima se ne raspravlja... Bitno da moze sa oba vidjeti...
Čist račun duga ljubav!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Povišena temperatura računala!? Pomoć molim?!

Shvatio sam što ste htjeli reci,treba što više prostora i zraka među komponentama...ubacit ću što veće vent na kučište,sa prednje,stražnje i bočne strane i vjerujem da će mi to pomoći,izbaciti plastičnu cijev ako nema koristi od nje i vjerujem da će to biti ok donekle....ali buka neće nestati! Mislim da ću hladnjak od procesroa promijeniti,jer je bučan ovaj što sad imam i to mi užasno smeta....

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice