PC se ne pali

poruka: 59
|
čitano: 16.646
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: PC se ne pali
diskDEfragmenter kaže...

Više nije nikako ni spojen. Sve sam skinuo. A gdje treba biti taj priključak? Na kojim pinovima? Gdje je onda uopće power switch? Valjda sam ga ja krivo vratio nakon što sam slikao pinove. Al jedino tako mi je i mogao sjesti.

Ma uostalom, whatever.. ploča se nema šta paliti i gasiti čim ukopčam struju (i to još sa iskopčanim cijelim konektorom sa kućišta..)

Pogledaj na manualu maticne.

Znam ja da se ona nebi trebala resetirat i bez toga, ali ti samo kazem da ti je krivo front panel spojen.

Autoclimb kills more people than AIDS
11 godina
neaktivan
offline
Re: PC se ne pali

tvoj komp nije FJ Scaleo nego FJ Scenic P320

 

matična je vjerojatno D1931-A21 GS3 (pretpostavljam po slici - provjeri!)

 

sve dobro očisti, odspoji, da nije slučajno negdje kratki spoj i spoji po ovoj shemi

 

http://support.harlander.com/topic/210-fsc-d1931-mainboard/

14 godina
offline
Re: PC se ne pali
Pogledat ću, ali nemam manual jer je taj comp. kupljen kao polovni prije godinu dana... Ne sjećam se više što je točno bilo, ali znam da mi nije pamtio postavke BIOSa, pa sam stavio novu bateriju. Sve mi se čini da je matična otišla, ali još ću jednom sve dobro pogledati.
dr. Watson
14 godina
offline
PC se ne pali

Što god napravio, jednostavno neće pa neće. Samo se pali-gasi u nedogled čim ga uključim u zid. Sad ne znam gdje bi se mogla nabaviti ovakva matična. To bi trebao biti baš isti model od Fujitsu-Siemensa, zar ne? Mislim zbog onog priključka za front panel koji je meni tvornički u jednom komadu. Ne mogu stavljati posebno power switch, HDD LED itd...

Sve je jedan komad plastike. Zato ni ne znam kako bih drukčije spojio taj front panel kad je sve jedan komad plastike sa žicama.

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
PC se ne pali

Pozz,

da li zna netko riješiti problem s PC-om, poslje Windows 10 Update-a, PC se više ne pali,

učita windows i onda sve crno, nema ni pokazivača miša ni ništa sve crno.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: PC se ne pali

Jel ti se pokaže bilo što drugo na ekranu, prije nego dođe do bootanja windowsa?

8 godina
offline
PC se ne pali

Po čemu je tvoja tema ista sa ovom iz 2013. .... fakat ne kužim,čitam ko budala da bi zaključio da je post 8 godina star ...

 

Ne vjerujem ....

 

Jesi siguran da je instalacija prošla kako treba ...

 

Imaš li više izlaza na grafi ....

 

Da nije prebacio na integriranu grafu na ploči ....

 

Probaj 1. preštekati kablove sa grafe na matičnu ...

 

2. pregledaj postavke u biosu, do toga valjda možeš doć ??

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.8.2021 20:02 (nbdy32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: PC se ne pali
Spectateee kaže...

Boot Hirensa pa spasiti podatke, a onda fino sa Microsoftove stranice skinuti najnoviju intalaciju Win 10 na USB te sve fino instalirati ispočetka.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
10 godina
neaktivan
offline
PC se ne pali

Imam sličan problem.

 

Prije godinu dana mi se komp jednostavno ugasio, nekakav BSOD bio. Kako mi je to treće računalo nije mi se dalo kopati po tome, HDD sam izvadio i koristio ga kao vanjski HDD za pohranu, a tower spremio da ću pogledati o čemu se radi kad budem imao više vremena  - očekivao sam da će reinstalacija riješiti problem.

 

Danas mi je bio zadnji dan posla, ide godišnji, pa da probam osposobiti tu kantu.

 

Stavim HDD, spojim monitor... Pokrenem - ništa. Matična se upali, ventilatori počnu vrtiti, HDD zavrti, DVD vrti i nakon par sekundi sve stane, zatim se samo restarta. Opet stane, pa se restarta.

Nema ništa, ne daje signal, BIOS ne pišti, ništa.

Vadio sam komponentu po komponentu van, na grafičku spajao druge kabele (ima tri izlaza), na druge monitore, ništa. Sve isto.

Sjetio sam se da je možda CMOS baterija krepala (matična je iz 2012. godine). Stavim drugu. Isto ništa.

 

Da li to znači da mi je matična ispustila dušu ili mogu još nešto probati?

 

Komp iako je star bio je sasvim OK za rad, dao bih ga teti od 65 za surfanje i čitanje Coolinarike (4Gb rama, dvojezgreni procesor, grafička od 2 Gb, 500Gb Caviar black...).

 

Hvala na svakoj ideji.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: PC se ne pali
Probaj drugo napajanje
15 godina
offline
Re: PC se ne pali
Neispravan RAM moze napraviti slicne probleme.
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
PC se ne pali

Isprobao sam novo napajanje, isto, krene raditi, ventilatori, hdd se zavrte, lampice se uključe, zvuka biosa nema, zatim se samo od sebe restarta i tako stalno. Na monitor ne dobivam nikakav signal.

 

Vadio sam RAM obje pločice, stavljao ih u druge položaje prije. Isto.

 

:(

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: PC se ne pali

Provjeri da nije neispravan prednji start prekidač ili je ostao stalno pritisnut .

10 godina
neaktivan
offline
Re: PC se ne pali
AF139 kaže...

Provjeri da nije neispravan prednji start prekidač ili je ostao stalno pritisnut .

Kako?

Kad sve spojim na napajanje ne uključuje se. Uključi se tek kad pritisnem Power tipku. Pa se ugasi, ali nema uopće dizanja BIOS. Ima dovoljno vremena prije "restarta" da se prikaže standardni prikaz podizanja biosa. Ovako mi se ekran sam isključi jer nema nikakav imput.

Nisam možda naglasio, HDD su prazni, htio sam instalirati sve ispočetka. F1, F3, F4, DEL, Tab, End, F10, F12, ne reagiraju uopće.

13 godina
offline
Re: PC se ne pali
Interland kaže...

Probaj RAM memoriju izvaditi van pa vratiti natrag, možeš je za test vratiti u drugi utor, isprobaj jednu po jednu svakako.

Probaj i posuditi drugu RAM memoriju za test i obazno otpoji sve nepotrebno dok ne dobiješ sliku,

HDD, optika, tipkovnica, miš, mreža ti ne trebaju za testiranje, ukoliko procesor ima integriranu grafičku,

vanjsku isto izvadi van za test.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.8.2021 13:11 (Valentin17).
7 godina
offline
PC se ne pali

Zaboravili ste napomenuti da RAM treba prvo očistit (kontakte) pa onda probat.

Uzme gumicu (za brisanje grafitne olovke, naravno ) i očisti sve kontakte dok se ne sjaje, pa onda proba.

Jer lako moguće da mu ovak ni jedna kombinacija ne bude šljakala.

Premda je čudno da vidi POST ekran, ne bi trebao u tom slučaju.

A ako je tipka ostala zaštekana, onda bi uvijek u istom intervalu restartao, tak da i to može biti - najlakše probat tak da se iskopča tipka i onda upali prek tih jumpera šarafcigerom ili nečim drugim metalnim.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.8.2021 13:16 (fer-de-lance).
 
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: PC se ne pali
fer-de-lance kaže...

Ne može sliku dobiti, računalo je u boot loopu.

Po meni ili tipka kako si ti rekao, možda loš kontakt na RAMu isto kako si ti rekao ili krepala ploča jer kaže da nema beepa.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
7 godina
offline
Re: PC se ne pali

Aha, istina, krivo sam skužio prošli njegov post.

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: PC se ne pali
Valentin17 kaže...
..ili krepala ploča jer kaže da nema beepa.

 -problem je što možemo znati samo ono što kaže.. (ne što ne kaže..) :) a recimo ne znamo ima li uopće pc-zvučnik (spojen) pa tad ni moguće beepove ne može čuti ili nije beep nego lcd-.. itd.

 

pravilo, 'od nule'..

 

-da bi se računalo upalilo, potrebni su (ispravni) napajanje, mbo, cpu (+hladnjak). Mbo kontrolira paljenje, ako je napajanje neispravno, alarm. Ako bilo što ne radi, recimo nema rama, neispravna vga.. imamo beep-alarm i tad je mbo možda ispravna. .. a kvar ne mora biti samo jedna komponenta, mogu dvije-više.

-zato se krene s tim minimumom, čak bez kućišta jer i same power-tipke/prekidači mogu biti neispravni (kratkospojiti jumpere šarafcigerom i sl. na sekundu.. +4sec je prisilno gašenje).

-sve ostalo treba odspojiti, bez diskova, bez frontpanel audia-usb-a.. jer i oni mogu biti problem (kratki spoj recimo svinut usb-kontakt..).

-ako tad ništa ne pali, nema alarma.. tad ne može ništa dalje bez te tri ispravne komponente, tj ne može se znati jel recimo neispravna mbo ili napajanje.. dok je cpu potreban za post-boot/bios meni i to je minimum.

-ram je također obavezan ali beep-alarm bi radio, tj ako bez rama različito ponašanje kad dodamo ram tad znamo da se nešto dešava.. recimo drugi beep ako ga čujemo + podsjetnik da mogu biti dvije-više stvari tj ne znači da je mbo 100% ispravna nego nešto kao možda-na-pola..

- već napomenuto, kontakti, izvaditi-počistiti (gumicom za olovke ako je oksidirano, ne pretjerati jer je nanos tanak.. može i alkohol ali ne natopiti jer može napraviti problem .. itd.) i dobro utisnuti, čvrsto ''da sjedne'' i to je najbolje raditi na stolu s izvađenim komponentama (jer u kućištu se mbo može uvijati i ne sjedne baš do kraja..).

 

-bez dodatne vga.. recimo ako ima integriranu (ovisi koja mbo + koji cpu, npr intel-novi F serije nemaju pa ako postoji priključak ne znači da postoji vga..).

-uvjek reset biosa, jumper obično u blizini baterije do frontpanel jumpera.. ako niste sigurni koji, RTFM-shema-upute (služe tome) a ako tražite-googlate tad uz osnovni model mbo (piše na ploči obično uz vga utor na sredini prema cpu.. i paziti koja revizija mbo (obično na gornjem lijevom rubu mbo) jer to je važno za update-fleshanje biosa, tj kad postoji više revizija osim 1.0 .. tad je to važno, ne miješati 'pogrešan' bios (ni to ne bi trebao biti problem tj flasher to tad obično ne dozvoljava).

-osim reseta biosa, .. ako mbo proradi, upali.. prvo ući u bios i vidjeti postavke, podesiti ovisno o potrebama ili prema prethodnim postavkama koje možda ne znamo (ne samo default jer ne znači ništa, tj različite generacije imaju različite defaulte, npr uefi-legacy a o tome ovisi boot..). + save&exit (obično F10).

-poneke mbo ovisno o tim postakvama recimo zbog fastboota ne možemo (ne stignemo) ući u bios.. ostaviti 3-5 reboota i tad će možda automatika upaliti-ući u bios.. ili neće :)

-ugl isključiti recimo fastboot, dok secboot ovisi o postojećem osu-disku.. to znamo (ako ne znamo tad je na ćoravo.. a to nije za početnike tj može ako mora..). Uefi ili legacy, gpt ili mbr.. ide-ahci-raid itd. to su stvari koje se moraju znati ili od nule novi clean ... ovisi želimo li nešto popraviti ili spašavati.

 

-svaka dodatna komponenta ili konektor mogu biti problem-kvar, npr ako pali pa spojimo recimo frontpanel usb-audio ako se 'pokvari' tad znamo gdje je problem i zato dodajemo po jednu stvar, ne sve od jednom, dodate-podesite, ponovo save itd.. jer preskakanje može skratiti par minuta, no kad se ide redom tad se zna gdje je problem ako postoji.

 

-poželjno imati neki boot medij, recimo live-stikić, može win install, može minipe, može linux.. uz napomenu da postoje dva moda rada, uefi-legacy i da ništa ne treba raditi napamet, na ćoravo.. tj ako bootate s nekog medija, koristite f-boot-meni tipke (cms-quickboot meni) ne bootorder biosa, tj tad ovisno u kojem je modu medij imate izbor recimo uefi-gpt ili zavisi što bios ispiše.. i tad ako znate izaberete pravi mod a na ćoravo imate 50% šanse.. ako ne radi idući put onaj drugi. .. treća kombinacija je univezalni fat32boot medij koji može bootati u oba moda tj izaberete i boota.. a to je važno ako spašavate disk-podatke.. jer samo u istom modu će disk biti dostupan (pogrešan mod je slično kao pogrešan driver.. zaštita nema pristupa..). .. no tu smo već u fazi rad računalo radi.. kad pali, ovo za sad ne pali :)

 

-usb dos-support, starije mbo imaju takvu opciju, novije ne (automatika-radi).. tj usb tipkovnica i miš uvijek rade u biosu, problem je dio između bios-posta i osa-drivea, tj ako bootamo s nekog medija za recimo repair.. tad ako nema uklučen support, ne možete kliknuti-meni.. pa na starijim mbo tad uključite opciju, kad se instalira-popravi sjetite se isključiti u biosu jer može smetati .. tj to je nešto kao dos-driver support koji bios tad daje dok nema osa-drivera u tom limbu-međuprostoru, recimo u dos-u..

 

itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: PC se ne pali
ihush kaže...
a recimo ne znamo ima li uopće pc-zvučnik (spojen) pa tad ni moguće beepove ne može čuti ili nije beep nego lcd

Imaj vjere u čovjeka ili dijete. 

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
10 godina
offline
PC se ne pali

probaj cpu izvadit (usput provjeri pinove) i ponovo ga stavit... ne zateži cooler prejako

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
PC se ne pali

Sve sam povadio i ponovo ukapčao. Procesor nisam jer nemam termopaste, drugu grafičku koju bih mogao staviti nemam, imam neke prastare sa drugim slotovima, kao i da nemam.

 

Očistio ram, obje pločice, probao kombinacije (4 utora) po jednu u svaki utor.

Promijenio konektor PWR i Reset, ako prekidač Power šteka valjda ne bi i reset. Događa se sve isto. Nema slike, konstantni reboot loop, "pokrene" par sekundi, pa ugasne, stoji sekundu pa pokrene ponovo.

Neću spominjati biiip jer sam otkačio sve, ali jedino što svijetli na matičnoj od dioda je phase led, prve dvije zeleno, treća narančasto, četvrta crveno.

Isključio sam napajanje i ram (osim ako nisu obje pločice otišle), ostaje procesor (kad nabavim pastu), grafička i matična.

 

BIOS sam resetirao kratkim spojem i vađenjem (stavljanjem druge baterije).

 

Jebga, htio sam teti dati tu kantu, sad će ispasti da će dobiti laptop, a ja ću si još kupiti novi komp.

 

@Valentin17, ako ti je ovo 17 prije deset godina bio broj godina onda sam podosta stariji od tebe

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC se ne pali
Otisla maticna, prica gotova, mudruj koliko hoces, ali maticna ti je otisla. Isto mi se dogodilo prije 10ak mjeseci i pogodi sto, otisla mi je maticna.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: PC se ne pali
Interland kaže...
@Valentin17, ako ti je ovo 17 prije deset godina bio broj godina onda sam podosta stariji od tebe

Nije, rođen sam na sedamnaesti dan u mjesecu. 

Da me vidiš uživo, a još bolje da vidiš kako se ponašam, mislio bi da nemam više od cca. 12 godina. 

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.8.2021 19:48 (Valentin17).
10 godina
offline
Re: PC se ne pali
Sint1 kaže...
Otisla maticna, prica gotova, mudruj koliko hoces, ali maticna ti je otisla. Isto mi se dogodilo prije 10ak mjeseci i pogodi sto, otisla mi je maticna.

 

vidiš, a meni se baš ovako nešto kao njemu dešavalo zbog previše stegnutog coolera na proc (gotovo isti simptomi) :) tak da, nemora bit matična... (bila je am3+ ploča u pitanju s dual biosom, al manje bitno)

4 godine
neaktivan
offline
PC se ne pali

Pozdrav,evo imam isti problem pc star minimalno 10 godina sluzio uglavnom za surfanje i to je dobro odradjivao,pretpostavljam da je maticna,pa me zanima koja bi bila najbolja i najpovoljnija u zamjenu za ovu,napomenuo bi da bi htio bas novu i nekoristenu,stara je:

ASRock G41M-GE3 , LGA 775 DDR3 4X
Hvala unaprijed svima na preporukama.
 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: PC se ne pali
mark88 kaže...

Pozdrav,evo imam isti problem pc star minimalno 10 godina sluzio uglavnom za surfanje i to je dobro odradjivao,pretpostavljam da je maticna,pa me zanima koja bi bila najbolja i najpovoljnija u zamjenu za ovu,napomenuo bi da bi htio bas novu i nekoristenu,stara je:

ASRock G41M-GE3 , LGA 775 DDR3 4X
Hvala unaprijed svima na preporukama.

 Nemaš novih ploča a da su socket 775... Samo polovne, često ih prodaju zajedno s procesorom...

Nisam ja ništa prčko.
8 godina
offline
PC se ne pali

Pozdrav,

PC mi se samo odjednom ugasio i ostalo je svijetliti na power ledu kao da je upaljen ali sve je ugašeno samo to svjetli.

Kada ga istekam iz struje i ponovno upalim krenu se ventilatori vrtiti , ne čuje se zvuk iz matične nikakvi i samo se ugasi nakon 3 sekunde i isto i dalje svjetli led ood powera.

 

Izvadio sam grafičku i isto se dogadja.

Šta sve mogu probati još?

Možda netko zna odmah do čega je problem?

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
PC se ne pali

Nakon što sam išao metodom eliminacije riknulo mi je naoajanje skroz, tako da je vjerovatno napajanje bilo od početka, samo se nadam da mi nije povuklo još koju komponentu sad kad je puklo xd, grafička je bila vani to je najbitnije i najskuplje.

 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice