Može li biti gore (ponuda IT poslova) izdvojena tema

poruka: 1.208
|
čitano: 567.919
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Slažem se 100% - pa to je nešto bolja plaća od prodavačice u DM-u.

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
mrkač kaže...

Slažem se 100% - pa to je nešto bolja plaća od prodavačice u DM-u.

Plaće prodavačica u DM-u nisu mjerodavne za apsolutno ništa.

Ne uči me, ne govori mi, o svemu znam sve - bez pameti!
14 godina
neaktivan
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Ajde da se malo s plaća (dakle onaj dio kad posao već dobijete) vratimo na ono što se događa s ponudom poslova. Baš jučer popodne sam bio na kavi (čitaj: pivi) s direktorom jedne IT firme koja je na tržištu 20 godina, pa da podijelim malo njegove dojmove. Surađivali smo dosta davno, ali smo ostali u dobrim odnosima i znamo se naći s vremena na vrijeme, popiti kavu (pivu) i malo pretresti situaciju. Zapravo je čovjek i više od tih 20 godina u biznisu i uglavnom zna o čemu priča, pa rekoh da prenesem neke dojmove s "one strane" pošto smo se u jednom dijelu priče dotakli i situacije na tržištu rada.

Njegov stav je da [citiram] "više ne možeš naći ljude koji imaju potrebnu širinu". Što je čovjek pritom mislio je ovo (kasnije je kroz priču pojasnio): ljudi koji doista znaju nešto i koji su stručnjaci na nekom polju već odavno imaju dobre poslove koje teško mijenjaju (uostalom i zašto bi) i do takvih je ljudi praktički nemoguće doći. S fakulteta izlaze ljudi kojima su napunili glave idejama o "obećanoj zemlji" prepunoj elitnih poslova i astronomskih plaća (što naravno nema nikakve veze sa realnošću). Postoje i oni "u sredini", koji su taman na prelasku između poslova - ali takvih je vrlo, vrlo malo danas na tržištu. Kaže da je stekao dojam da ti ljudi radije čuvaju relativno siguran posao (iako vjerojatno rade u lošijim uvjetima u odnosu na moguće novo radno mjesto) nego da se igraju s promijenom poslodavca. Ljudi su jednostavno u strahu i radije će se držati poznate priče. Postoje i ljudi koji su izgubili posao i sad traže novi, ali tu je navodno situacija jako šarolika.

 

Znači... Imamo prvu grupu potvrđenih stručnjaka koji su zadovoljni poslom koji rade i mijenjat će ga tek kad oni odluče, imamo grupu ljudi koji su u stanju prijeći na bolje poslove ali se drže trenutnog jer ne žele riskirati. Zatim imamo šaroliku (po znanju i vještinama) grupu ljudi koji su izgubili posao i sad su u paničnoj potrazi za novim. I na kraju imamo ljude koji su izašli s fakseva s velikim očekivanjima, ali koji nemaju iskoristivih praktičnih znanja. Prvi i drugi znači otpadaju. Ostaju studenti i ljudi bez posla. Kaže mi da ne bi bio sretniji da može pokupiti X studenata svake godine i dati im posao, ali da nažalost te ljude jednostavno ne može iskoristiti. Tržište se toliko ubrzalo u smislu izbacivanja novih tehnologija koje treba popratiti da bi (gledano sa financijske strane) obučavanje u prosječnom trajanju od 6-12 mjeseci tih ljudi za stvarni posao bilo ravno financijskom samoubojstvu. Imali su čak i ideju ponuditi studentima mogućnost prakse preko ljeta prošle godine i onda uzeti nekolicinu onih koji se iskažu i u stalni radni odnos (taj dio im naravno nisu otkrili). Ali navodno se pokazalo se da su studenti zainteresiraniji za odlazak na more nego za stjecanjem praktičnih znanja - pa je ideja katastrofalno propala. Znači ostaje mu jedino grupa ljudi koja je ostala bez posla. Ali ni ta grupa prema njemu nije neproblematična. Kaže da ti ljudi s obzirom da toliko panično traže novi posao, često pretjeruju u svojim CV-ima (pa čak i lažu) o svojim stvarnim vještinama i da je potrebno uložiti ogromne količine energije kako bi se odvojilo žito od kukolja i eventualno pronašao čovjek ili dva kojima se isplati dati šansu. Šansu koju onda tek trebaju opravdati.

 

Zapravo, kad to sad čitam ovako napisano... Čini mi se da je zapravo glavni problem tržišta likvidnost, jer u smislu ponude i potražnje radnih mjesta stvari jednostavno stoje. Oni koji imaju posao čekaju bolja vremena da ga eventualno promijene, a oni koji ga nemaju teško će ga dobiti jer gospodarskog rasta gotovo da i nema, pa nema ni otvaranja novih radnih mjesta. A s obzirom na ovo što sam čuo, čini se da su i poslodavci (prvenstveno mislim na one koji bi mogli ponovo pokrenuti stvari) digli ruke i da su se okrenuli resursima koje već imaju. I najiskrenije mislim da se trenutno nalazimo u začaranom krugu iz kojeg ćemo teško van.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Moj PC  
13 0 hvala 3
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
vlad0 kaže...

 

Zapravo, kad to sad čitam ovako napisano... Čini mi se da je zapravo glavni problem tržišta likvidnost, jer u smislu ponude i potražnje radnih mjesta stvari jednostavno stoje. Oni koji imaju posao čekaju bolja vremena da ga eventualno promijene, a oni koji ga nemaju teško će ga dobiti jer gospodarskog rasta gotovo da i nema, pa nema ni otvaranja novih radnih mjesta. A s obzirom na ovo što sam čuo, čini se da su i poslodavci (prvenstveno mislim na one koji bi mogli ponovo pokrenuti stvari) digli ruke i da su se okrenuli resursima koje već imaju. I najiskrenije mislim da se trenutno nalazimo u začaranom krugu iz kojeg ćemo teško van.

To si sa mnom pričao? {#}

Jako dobar prikaz tržišta...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
vlad0 kaže...

Njegov stav je da [citiram] "više ne možeš naći ljude koji imaju potrebnu širinu". Što je čovjek pritom mislio je ovo (kasnije je kroz priču pojasnio): ljudi koji doista znaju nešto i koji su stručnjaci na nekom polju već odavno imaju dobre poslove koje teško mijenjaju (uostalom i zašto bi) i do takvih je ljudi praktički nemoguće doći. S fakulteta izlaze ljudi kojima su napunili glave idejama o "obećanoj zemlji" prepunoj elitnih poslova i astronomskih plaća (što naravno nema nikakve veze sa realnošću). Postoje i oni "u sredini", koji su taman na prelasku između poslova - ali takvih je vrlo, vrlo malo danas na tržištu. Kaže da je stekao dojam da ti ljudi radije čuvaju relativno siguran posao (iako vjerojatno rade u lošijim uvjetima u odnosu na moguće novo radno mjesto) nego da se igraju s promijenom poslodavca. Ljudi su jednostavno u strahu i radije će se držati poznate priče. Postoje i ljudi koji su izgubili posao i sad traže novi, ali tu je navodno situacija jako šarolika.

 aj nek se taj diša meni javi ako mu je potreban netko sa širinom*

 

 

imam širinu i u ramenima a i u znanju

kod mene normalno radi.....
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Programko kaže...
Pixel kaže...
Programko kaže...
naxeem kaže...

To bas zvuci pretjerano jer od 7 IT ljudi u ZG koje znam, 7 ima placu vecu od 10k. Prosjek place u ENT za inzenjere je preko 10k (bas sam se raspitivao).

Ja mogu isto potvrditi što  naxeem kaže, i u mojoj firmi (nije bitno koja) plaće su dobre, i početnici imaju minimalno 7k,  brzo se napreduje ako si dobar. Kad sam došao u firmu imao sam osjetno preko 10k , a sad ne smijem niti reći koliko imam. A toliko imaju svi koji nisu početnici, a svi smo developeri, nikakvi voditelji i sl.  Kad sam mijenjao posao prije 3 godine otišao sam jer nisam želio raditi za 8 k.  I sjećam se da  je većina poslova tada bila  od 10k, ali ja sam bio izbirljiv.  Znam da sus e stvari pogoršale unutar tri godine, ali kod nas su plaće ostale ok i unutar zadnjih godinu dana zaposlilo se dosta novih ljudi.

 

 I da, mislim na neto plaću isplaćenu na tekući račun. 

 Ok, postoje izuzeci, u Zagrebu znam za 3 firme koje imaju prosjek preko 10k. Max 13k neto plaću. Al tih zaposlenika u HR sve skupa nema 100. Ako si upao u tu grupu svaka ti ćast al tko taži ciljano takovu plaću od svog poslodavca, u 95% slučajeva dobiće  samo kiseli smješak i nemojte vi nas zvati mi ćemo vas ako nam zatrebate.

 U krivu si, firma će te platiti onoliko koliko joj vrijediš.

Kada sam dobijao takve odgovore ili slabije ponude, samo sam se zahvalio i otišao.  Nema smisla trošiti niti svije niti tuđe vrijeme.   Ako firmi trebaju dobri ljudi kod svakog se da dogovoriti. Ako ne onda niti ne želim  gubiti vrijeme na takvu firmu.  I ima njih puno preko 100.   U mojoj firmi ih je hrpa, dobro nemaju svi tako visoke plaće, ali ima ih poprilično. 

Neki su me čak nagovarali da razmislim kad su mi ponudili ispod onog što sam tražio, ali nisam vidio smisao u mjenjaju posla da bih imao istu plaću.  Sam sam sebi odredio koliko vrijedim, nastojao sam objektivno koliko se to da procjeniti svoje sposobnosti i znanje na temelju dosadašnjih radnih iskustava i usporedbom s drugima i njihovim plaćama i znanjem, te sam rekao da ne želim više rješavati tuđu nesposobnost za kikiriki.  Ciljano sam tražio visoku plaću odmah na početku razgovora u firmama, nudio sam to što sam nudio.  Na kraju je mene posao našao :) ,  ja sam naravno pristao jer je ispunajvalo sve moje kriterije.  I uz veću plaću u startu  brzo sam dobio i nekoliko povišica jer je poslodavac zadovoljan mojim radom. Znam da nema puno takvih firmi, ali ima ih i oni koji su dobri u svom poslu naći će uvijek nešto i biti dobro plaćeni za to ali isto tako ako se sam ne cijeniš neće te niti poslodavac. 

 

16 godina
protjeran
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Ja i dalje mislim da su vam te cifre scifi film.{#}

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
hellbyte0 kaže...

Ja i dalje mislim da su vam te cifre scifi film.{#}

 

 

Možeš ti misliti što hoćeš ali činjenice su činjenice, a uostalom znam jako dobro koliko meni ( i mojim kolegama) svaki mjesec sjeda na tekući {#}.

Istina, naradimo se , ali bar se lijepo može zaraditi

15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Pixel kaže...
hellbyte0 kaže...

Ja i dalje mislim da su vam te cifre scifi film.{#}

 

 

Možeš ti misliti što hoćeš ali činjenice su činjenice, a uostalom znam jako dobro koliko meni ( i mojim kolegama) svaki mjesec sjeda na tekući{#}.

Istina, naradimo se , ali bar se lijepo može zaraditi

Daj izvod {#}

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
tnakir kaže...
Pixel kaže...
hellbyte0 kaže...

Ja i dalje mislim da su vam te cifre scifi film.{#}

 

 

Možeš ti misliti što hoćeš ali činjenice su činjenice, a uostalom znam jako dobro koliko meni ( i mojim kolegama) svaki mjesec sjeda na tekući{#}.

Istina, naradimo se , ali bar se lijepo može zaraditi

Daj izvod {#}

pa ja vec nekoliko puta samo pitam imena firmi koje imaju u Rijeci placu vecu od 10k....

ne samo IT vec opcenito...

samo imena firmi, ne zanimaju me vase place

 

potpis :D
16 godina
neaktivan
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Ja sam nedavno promijenio posao iz razloga što na tada aktualnom nisam vidio šansu ni za napredovanje u sposobnostima i znanju ni za financijski rast, što mi se čini logičnim, povezanim i važnim. Tijekom rada sam radio i za sitnije, ali s iskustvom i znanjem stiže ti i mogućnost da posao odbiješ. Bilo je situacija gdje sam (teoretski) trebao biti plaćen nekih 3k, ali poslodavac je toliko i dobio u vidu rada i vremenski i kvalitativno. Dobra stvar u programerskom poslu je što kvalitetu i brzinu možeš dozirati sukladno perspektivi i zadovoljstvu.

Sada, u novoj firmi, sišao sam na manja primanja, ali zato što mislim da na ovom poslu mogu naučiti i mogu dati, dakle, biti tu na opće zadovoljstvo. Ako plaća kroz neko x vrijeme neopravdano ostane gdje jest, ako radni uvjeti odu dolje, opet ću promijeniti posao ako budem mogao ponuditi i dobiti više i ne budem imao što izgubiti. Naravno, mnogo je toga bitnije od plaće.

 

Nisu cifre SF.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Svidja mi se tema i imam zelju da upitam jednu stvar... Planiram zavrsit faks, e sad, vidim da dosta ljudi nakon faksa pokupe odredjene certifikate (uglavnom CCNA),  sad me zanima da li je to isplativo? Mislim kad sracunamo vrijeme utroseno za ucenje + cijena + ponovno polaganje nakon nekoliko godina nisam bas siguran...

hvala unaprijed. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Arxi kaže...

Svidja mi se tema i imam zelju da upitam jednu stvar... Planiram zavrsit faks, e sad, vidim da dosta ljudi nakon faksa pokupe odredjene certifikate (uglavnom CCNA),  sad me zanima da li je to isplativo? Mislim kad sracunamo vrijeme utroseno za ucenje + cijena + ponovno polaganje nakon nekoliko godina nisam bas siguran...

hvala unaprijed. 

 baš je danas bila na "kavi" raspava oko toga.....enivej, certifikati su svakako plus, pogotovo kad siđeš s faksa, to te može izdvojit od mase drugih na burzi tj omogućit ti da te bar pozovu na razgovor.....s druge strane IT uslužene firme cijene certifikate zato jer s njima zadovoljavaju natječaje i imaju određene pogodnosti u vidu partnerskih statusa......tako da ako imaš mogućnost za relativno malu lovu dobit neki certifikat onda samo naprijed.....

kod mene normalno radi.....
16 godina
protjeran
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Dobro kužim da vama iz ZG možda su moguće takve cifre jer ZG ipak ima dosta tih firma i dosta ponude u IT sektoru a i s ljudima je lakše kod vas (kod nas okolica rijeke ljudski su odnosi tipa discovery channel..ubij ili budi ubijen {#}).

Ali ovdje kod mene, područje Rijeke ja nikad čuo niti znam nekog sa takvim plaćama. Nemogu govorit za ostale regije jer ne znam.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.7.2011 19:46 (hellbyte0).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
hellbyte0 kaže...

Dobro kužim da vama iz ZG možda su moguće takve cifre jer ZG ipak ima dosta tih firma i dosta ponude u IT sektoru a i s ljudima je lakše kod vas (kod nas okolica rijeke ljudski su odnosi tipa discovery channel..ubij ili budi ubijen {#}).

Ali ovdje kod mene, područje Rijeke ja nikad čuo niti znam nekog sa takvim plaćama. Nemogu govorit za ostale regije jer ne znam.

ja i dalje cekam da ti iz Rijeke kazes koje to firme imaju 10k placu :D

potpis :D
16 godina
protjeran
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Hacker-ri kaže...
hellbyte0 kaže...

Dobro kužim da vama iz ZG možda su moguće takve cifre jer ZG ipak ima dosta tih firma i dosta ponude u IT sektoru a i s ljudima je lakše kod vas (kod nas okolica rijeke ljudski su odnosi tipa discovery channel..ubij ili budi ubijen {#}).

Ali ovdje kod mene, područje Rijeke ja nikad čuo niti znam nekog sa takvim plaćama. Nemogu govorit za ostale regije jer ne znam.

ja i dalje cekam da ti iz Rijeke kazes koje to firme imaju 10k placu :D

Ti si pomješao nešto, ja također govorim da nemam pojma koje firme ili bilo tko ima tu kod mene 10k ili blizu te cifre plaću. Čudim se kao i ti ovima šta govore da postoje takve cifre kod nas u HR-šrotu.{#}

16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
hellbyte0 kaže...

Ti si pomješao nešto, ja također govorim da nemam pojma koje firme ili bilo tko ima tu kod mene 10k ili blizu te cifre plaću. Čudim se kao i ti ovima šta govore da postoje takve cifre kod nas u HR-šrotu.{#}

mojim ljudima je placa 7,5 ali se bave sasvim drugom djelatnosti od ITa...

 

sorry, ja sam shvatio da ti radis negdje za tu placu...

kod nas u Ri, MEP ima place od 8 pa na gore do cak 15 (tako sam cuo)...

potpis :D
16 godina
protjeran
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Hacker-ri kaže...
hellbyte0 kaže...

Ti si pomješao nešto, ja također govorim da nemam pojma koje firme ili bilo tko ima tu kod mene 10k ili blizu te cifre plaću. Čudim se kao i ti ovima šta govore da postoje takve cifre kod nas u HR-šrotu.{#}

mojim ljudima je placa 7,5 ali se bave sasvim drugom djelatnosti od ITa...

 

sorry, ja sam shvatio da ti radis negdje za tu placu...

kod nas u Ri, MEP ima place od 8 pa na gore do cak 15 (tako sam cuo)...

Bokte, imate dobre plaće onda.

Ja samo kažem da nikoga neznam sa takvom plaćom, maksimalno što čujem je do 6500 a za cifre preko toga kako rekoh nikad čuo niti vidio. :D

Sad za MEP neznam ali općenito ovdje kod nas u bilo kojoj djelatnosti 10k je san.

16 godina
neaktivan
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

uf... u MEPU je cvijece :D 10k placa+ razni bonusi, team buildinzi za 2 osobe sa full smjestajem i sve :D

2 frenda mi tamo rade i neznam jos jesam li ljubomoran :D

potpis :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

A vjerujem jer vidim da imaju dosta certifikata ali vjerojatno i traže da imaš dosta iskustva i certifikata za te plaće.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Arxi kaže...

Svidja mi se tema i imam zelju da upitam jednu stvar... Planiram zavrsit faks, e sad, vidim da dosta ljudi nakon faksa pokupe odredjene certifikate (uglavnom CCNA),  sad me zanima da li je to isplativo? Mislim kad sracunamo vrijeme utroseno za ucenje + cijena + ponovno polaganje nakon nekoliko godina nisam bas siguran...

hvala unaprijed. 

Isplativo je malo teška riječ. Osobno mislim da je malo hiperprodukcija Mxxx i Cxxx certificiranih ljudi, malo bi se više istaknuo iz mnoštva s nekim linux / AIX / nekm trećim OS certifikatom ili pak nekakvim Juniperom, Extremeom ili nečim sličnim, kao i raznim usko specifičnim certifikatima.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Po mom skromnom mišljenju, direktor IT firme je u teškoj zabludi, kao i direktori ostalih hrvatskih firmi. Neznam jeste li upratili da je nezaposlenost mladih kod nas među najvećima u Europi (jedan maali članak u većini novina, jedino je Španjolska gora).

 

Mene zanima KAKO ne može iskoristiti mlade ljude?

Ko može bit motiviraniji za naučit posal od nekog ko je tek diplomira?

Koga možeš naučit potrebnoj širini nego mladog čovika?

Koga možeš naučit da ti radi točno kako tebi triba nego mladog čovika?

Koga možeš manje platit u tih 6-12 miseci nego mladog čovika?

Ko može najbrže savladat i upratit nove tehnologije nego mladi ljudi?

 

Zato nam i je država odi di je jer se mladima ne daje nikakva šansa.

 

Mogu razumit da firme nemaju novca za ulaganje i obrazovanje mladih. Ali kako ne razume da im mladi čovik nakon 6-12 miseci, kad ga naučiš da ti radi kako i šta tebi paše, može vratit i trostruko od uloženog.

Dok država i firme ne shvate da je ulaganje u mlade JEDINI pravi put, dotad ćemo kukat po forumima kako nema posla i kako nema ljudi (i mi i direktori)

 

 

15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
gkv kaže...

.. Zato nam i je država odi di je jer se mladima ne daje nikakva šansa.

 

.. 

 -problem (rekao bi većine) je što čekaju da im netko da šansu.. nema toga.

Prvo se moraš dokazati tj. sam izboriti tu šansu. Dali je to nogomet, showbiz, IT ili pekar u pizzeriji.. isti princip. Izuzetak su nepotizmi.

-ako vrijediš šansa te sama pronađe (jer i poslodavac treba nekog tko će stvarno obaviti posao, nemože samo zapošljavati 'nećake'...).

Mladi ljudi imaju vrijeme recimo srednja-fax da nauče nešto i u tom se dokažu, u tom vremenu su većinom još na grbači roditelja tako da i povremeni poslovi ili mala plaća nisu prepreka (pa i besplatan rad-volonterski). Time se stječe potrebno iskustvo i određuje vlastita vrijednost.. -druge šanse nema (osim ako imaš rođu u fotelji).

IMHO.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
gkv kaže...

Po mom skromnom mišljenju...

 

Prvo... Kao što sam i napisao, objašnjavao mi je da su željeli organizirati ljetku praksu za "mlade" gdje bi ih poučili poslu i onda bi uzeli one koji se pokažu najboljima u radni odnos. Ali feedback koji je dobio od njih je ukratko bio "A jel bi moglo to poslije mora, tamo negdje na jesen?". Halo? Ako ti netko ponudi priliku, zgrabi ju, stisni zube, šuti i uči. Kakvo pregovaranje o terminima, o čemu mi tu pričamo? Tko si ti da postavljaš ikakve uvjete?

 

Drugo, poslodavcima je već postalo zamorno još nekoliko godina (moraš razumijeti da je 6-12 mjeseci samo početak uvođenja u posao i ništa više) doškolovavati ljude koji su već na fakultetu proveli 5-6 godina. To je jednostavno postalo besmisleno na toliko mnogo razina. Koja je onda poanta fakulteta? Što se tamo radi? Koja je to razina praktičnih znanja s kojim mladi ljudi izlaze s tih fakulteta? I u krajnjoj liniji: čemu to sve onda?

 

Treće, posloprimac bez apsolutno ikakvog iskustva firmi počinje polako vraćati uloženi novac tek nakon 2-3 godine. Što je u situaciji u kojoj se nalazimo (opća nelikvidnost i zanemariv gospodarski rast) nešto u što se malo tko želi upuštati samo tako - čovjek će radije čuvati poslove ljudima koji već godinama rade za njega i ulagati u njih koliko može. I to je posve razumljivo.

 

Četvrto, ne možeš nikoga "naučiti potrebnoj širini" - to je nešto što se stječe isključivo višegodišnjim iskustvom. Pazi, to nema veze s tim koliko si dobar u obavljanju izoliranih taskova za koje si zadužen, nego o tome kolika je tvoja sposobnost da sagledaš "veću sliku" i reagiraš sukladno tome. Čim više praktičnog iskustva, tim bolje. Ne može biti jednostavnije od toga.

 

Peto, poslodavac tebi nije dužan pružiti nikakvu šansu. Ono čemu je on dužan pružiti šansu je svojem poslovanju. I ono čemu treba težiti je da to poslovanje unaprijedi, poboljša i pokuša stvoriti (pozitivno) prepoznatljiv brend. Ostatak koji sam mislio napisati je već pokrio ihush u prethodnom postu, tako da neću ponavljati - ako nije jasno, vrati se na prvi paragraf i pročitaj ga ponovo.

 

Tako da... Čovjek nije u nikakvoj zabludi, čovjek je jednostavno bolno realan i vrlo objektivno sagledava stvari. To je nešto što također dobiješ sa godinama iskustva.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
gkv kaže...

Po mom skromnom mišljenju, direktor IT firme je u teškoj zabludi, kao i direktori ostalih hrvatskih firmi. Neznam jeste li upratili da je nezaposlenost mladih kod nas među najvećima u Europi (jedan maali članak u većini novina, jedino je Španjolska gora).

 

Mene zanima KAKO ne može iskoristiti mlade ljude?

Ko može bit motiviraniji za naučit posal od nekog ko je tek diplomira?

Koga možeš naučit potrebnoj širini nego mladog čovika?

Koga možeš naučit da ti radi točno kako tebi triba nego mladog čovika?

Koga možeš manje platit u tih 6-12 miseci nego mladog čovika?

Ko može najbrže savladat i upratit nove tehnologije nego mladi ljudi?

 

Zato nam i je država odi di je jer se mladima ne daje nikakva šansa.

 

Mogu razumit da firme nemaju novca za ulaganje i obrazovanje mladih. Ali kako ne razume da im mladi čovik nakon 6-12 miseci, kad ga naučiš da ti radi kako i šta tebi paše, može vratit i trostruko od uloženog.

Dok država i firme ne shvate da je ulaganje u mlade JEDINI pravi put, dotad ćemo kukat po forumima kako nema posla i kako nema ljudi (i mi i direktori)

 

 

 To što je netko mlad nije nikakva garancija da će biti kvalitetan i naučiti posao.

16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
gkv kaže...

Po mom skromnom mišljenju, direktor IT firme je u teškoj zabludi, kao i direktori ostalih hrvatskih firmi. Neznam jeste li upratili da je nezaposlenost mladih kod nas među najvećima u Europi (jedan maali članak u većini novina, jedino je Španjolska gora).

 

Mene zanima KAKO ne može iskoristiti mlade ljude?

Ko može bit motiviraniji za naučit posal od nekog ko je tek diplomira?

Koga možeš naučit potrebnoj širini nego mladog čovika?

Koga možeš naučit da ti radi točno kako tebi triba nego mladog čovika?

Koga možeš manje platit u tih 6-12 miseci nego mladog čovika?

Ko može najbrže savladat i upratit nove tehnologije nego mladi ljudi?

 

Zato nam i je država odi di je jer se mladima ne daje nikakva šansa.

 

Mogu razumit da firme nemaju novca za ulaganje i obrazovanje mladih. Ali kako ne razume da im mladi čovik nakon 6-12 miseci, kad ga naučiš da ti radi kako i šta tebi paše, može vratit i trostruko od uloženog.

Dok država i firme ne shvate da je ulaganje u mlade JEDINI pravi put, dotad ćemo kukat po forumima kako nema posla i kako nema ljudi (i mi i direktori)

 

 

Problem nastaje s očekivanjima mladih.

 

Iz razgovora s dosta ljudi, kao i iz mog iskustva ima dosta problema sa zapošljavanjem mladih, posebno završenih studenata. Evo par problema na koje sam naletio / smo naletili:

 

1. Neshvaćanje da završenje studija ne znači i posjedovanje dovoljnog znanja,

2. Neshvaćanje da zapošljavanje takvih ljudi za sobom povlači ogromne troškove, ne govorimo samo o plaći već o cjelokupnom hladnom pogonu, školovanju, vremenima mentora, drugih kolega,

3. Zahtjevi za primanjima bitno različitim od stanja na tržištu,

4. Lakim i brzim mijenjanjem firme ukoliko ne odgovoriš na zahtjev za plaćom / vozilom / svakimvragomštotipadnenapamet,

5. Neshvaćanjem da si realno profitabilan mjesecima ili čak godinama nakon početka rada,

6. Teškim prihvaćanjem poslovnog razvoja u smjeru koji traže poduzeća, a ne što osoba zamišlja da bi željela,

7. Brdo drugih parametara koje firmu tjeraju na izbor stare iskusnjare, koja je skuplja ali i profitabilnija i upotrebljiva - odmah.

 

Dok se sanje ne smiri, tj. dok recesija ne stane i dok firme ne krenu imati upotrebljiv operativni profit neće biti mogućnosti lakog nalaženja posla za sve.

14 godina
neaktivan
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Mi o vuku... Evo LINK do članka u Jutarnjem objavljenom prije par sati.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Kaj brijete vi dečki. Pa opće je poznato da te nakon svakog dobrog faksa čeka radno mjesto rezervirano samo za tebe.

Zašto bi onda netko gubio vrijeme na honorarni rad koji je mahom podplaćen kad može tih 6-7 godina studiranja uživati, visiti po Zrću, zimi na skijanjima i sl.

Fakat ste bedasti.
Ne uči me, ne govori mi, o svemu znam sve - bez pameti!
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
gkv kaže...

Po mom skromnom mišljenju...

Ja bih ovdje dao jedan malo drugačiji pogled na ovo...

 

Kod nas je ogroman problem obrazovni sustav koji ne služi apsolutno ničemu i krajnje je retardirano postavljen.

Student sam jednog od elitnijih fakulteta u državi i ono što me doslovno par puta izbije iz cipela je neznanje, ne prosjeka, već vrhunskih studenata na faksu. Ovdje sada govorim o studentima +4.

Od toga da ne shvaćaju poantu vanjskih ključeva, normalizacija baze sve iznad 1NF je sci-fi, za getter i setter nikad čuli, poroznost na exploite koji su bili pokrpani za vrijeme Franje Ferdinanda, referencijalni integritet im je špansko selo itd.

 

Ja tvrdim da 95% (ako ne i više) studenata koji izlaze s faksa ima efektivnog znanja na istoj razini kao i kad su završili srednju.

Jbg, kad je profesoru važnije da ti znaš izreticirati definiciju limesa od toga da implementiraš algoritam za računanje limesa (zapravo za ovo potonje te uopće niti ne pita), onda, jel, nemamo uopće o čemu pričati.

 

I što je najgore od svega takvi pacijenti koji realno ne mogu kako bog zapovjeda implementirati neko običnu kontrolu, s obzirom na naš zakon, će sutra biti za katedrom i opet sve u krug. I u potpunosti shvaćam poslodavce, jer, iskreno, ja, koji sam im kolega, prije bih si išo pucati u koljeno nego raditi sa njima (figurativno rečeno, jel, još uvijek nisam toliko prolupao {#}).

 

P.S. Naravno, ljudi koji su imali i visok prosjek i znanje su lagano od Katara do Kanade se rastrčali... 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Bukva kaže...
gkv kaže...

Po mom skromnom mišljenju...

Ja bih ovdje dao jedan malo drugačiji pogled na ovo...

 

Kod nas je ogroman problem obrazovni sustav koji ne služi apsolutno ničemu i krajnje je retardirano postavljen.

Student sam jednog od elitnijih fakulteta u državi i ono što me doslovno par puta izbije iz cipela je neznanje, ne prosjeka, već vrhunskih studenata na faksu. Ovdje sada govorim o studentima +4.

Od toga da ne shvaćaju poantu vanjskih ključeva, normalizacija baze sve iznad 1NF je sci-fi, za getter i setter nikad čuli, poroznost na exploite koji su bili pokrpani za vrijeme Franje Ferdinanda, referencijalni integritet im je špansko selo itd.

 

Ja tvrdim da 95% (ako ne i više) studenata koji izlaze s faksa ima efektivnog znanja na istoj razini kao i kad su završili srednju.

Jbg, kad je profesoru važnije da ti znaš izreticirati definiciju limesa od toga da implementiraš algoritam za računanje limesa (zapravo za ovo potonje te uopće niti ne pita), onda, jel, nemamo uopće o čemu pričati.

 

I što je najgore od svega takvi pacijenti koji realno ne mogu kako bog zapovjeda implementirati neko običnu kontrolu, s obzirom na naš zakon, će sutra biti za katedrom i opet sve u krug. I u potpunosti shvaćam poslodavce, jer, iskreno, ja, koji sam im kolega, prije bih si išo pucati u koljeno nego raditi sa njima (figurativno rečeno, jel, još uvijek nisam toliko prolupao {#}).

 

P.S. Naravno, ljudi koji su imali i visok prosjek i znanje su lagano od Katara do Kanade se rastrčali... 

Sad izračunaj koliko je para investirano, tko ima korist od te investicije, a koliku korist ima domaći poslodavac koji ga mora učiti od nule plus što nema nikakvih ozbiljnih beneficija za to.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice