Može li biti gore (ponuda IT poslova) izdvojena tema

poruka: 1.208
|
čitano: 567.660
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Pošto sam budući student informatike malo čitam ovu temu i ne shvaćam kamo to sve vodi. Ako nama mladima nitko ne želi pružiti priliku, gdje da mi onda steknemo potrebno iskustvo i praksu. Mislim, mogu ja doma vježbati i učiti u školi i imati širok spektar znanja, ali kaj mi to vrijedi kad nisam upoznat sa radnim okruženjem i kako to sve funkcionira vani.

Znam da je teže sa mladima, ali ne shvaćam kako da onda mi postanemo iskusniji kad nas nitko ne želi primiti. Ja bi bio zadovoljan da mi je prvi posao negdje kao nekakvi pomočnik , makar i mala plaća ispočetka samo da steknem iskustvo, ali koliko ovdje čitam vidim da poslodavci neće pružiti ni takvu priliku mladim ljudima.

We are nothing but the stones to pave the way...
 
3 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Ma lako za plaću,ja bih i volontirao da steknem radno iskustvo.
alrighty then
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

U krajnju ruku imate milijun i jedan OS projekt na kojem možete graditi i iskustvo i ime...

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Old Iggy kaže...

Sad izračunaj koliko je para investirano, tko ima korist od te investicije, a koliku korist ima domaći poslodavac koji ga mora učiti od nule plus što nema nikakvih ozbiljnih beneficija za to.

Znam da ovo nije skroz IT, ali kako se radi o IT opremi mislim da moje iskustvo može dati jednu dobru sliku

 

po mojoj praksi školovanje vrhunskog IT prodavača (prodaja kompjuterske opreme) košta firmu nekih 70K kuna

u to je uračunato vrijeme koje potrošeno na učenje novoga zaposlenog, kontrolu njegova rada i pometanje za njime (čiščenje njegovih pogrešaka)

samo školovanje ide u 3 faze:

1. nakon zaposlenja u prva tri mjeseca je rad sa mentorom koji non stop kontrolira njegov rad (u ovo ne računamo seminare i dodatna školovanja koja dobiješ posebno od firme)

2. nakon 3 do 6 mjeseci je samostalan, ali svejeno se povremeno mora kontrolirati što radi (u tome preriodu često radi pogreške zbog neiskustva i ovo zna biti skup period za firmu, a i dobro može naživčaniti kolege i šefove)

3. faza nakon 6 mjeseci, sad se zna da li je firma uludo utrošila vrijeme na toga zaposlenika.

 

Nažalost vrlo često na razgovor za posao dođu napuhani i bahati tražeči suho zlato (od privilegija do plaće)

i onda kad ga staviš u simulaciju rada, odjednom se pokaže kao običan pišljivi šipak.

 

S obzirom da sam 2 godine radio na selekciji novih ljudi u prodaji IT-a svačega sam se nagledao, od onih koji su došli po rođakim preporukamo do običnih sa ceste

generalno meni je bilo svejedno koji je ispred mene, jer su svi bili manji od makova zrna kad su prošli moje ispitivanje.

ali doći i tražiti 6K plaće a neznati navesti sockete CPU-a je fantastično - obično nisam bio toliko zločest, jer računam i da potencijalni zaposlenik ima tremu, strah i stres, pa mu često i pomažemo, da ne kažem da mu moje kolege šapću...

i onda u toj situaciji dobije pitanje:

nabrojite mi sockete koje koriste proizvođači CPU.a (bila je 2005 godina)

od njega ni glas...

tada mu moj šef odluči pomoći i kaže:

imamo socket A i .....

naš kandidat odgovori :

i socket B

o loše napisanim CV ne želim ni pričati

 

također potencijalni kanditati uopće ne rade skeniranje tvrke u koju žele doći.

nemaju pojma ni što ih može očekivati.

recimo u mojoj bivšoj firmi u to vrijeme se očekivalo da se nosi košulja i kravata (dress code), tko je došao na razgovor u košulji i kravati je odma u startu dobio 50% poena i prednosti nad ostalima

a oni koji dođu kao hipi ili pankeri odmah su dobivali 50% manje šansi (čak i kad je bilo pitanje radog mjesta skladištara)

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2011 14:13 (Darky).
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Ad4pt3r kaže...

Pošto sam budući student informatike malo čitam ovu temu i ne shvaćam kamo to sve vodi. Ako nama mladima nitko ne želi pružiti priliku, gdje da mi onda steknemo potrebno iskustvo i praksu. Mislim, mogu ja doma vježbati i učiti u školi i imati širok spektar znanja, ali kaj mi to vrijedi kad nisam upoznat sa radnim okruženjem i kako to sve funkcionira vani.

Znam da je teže sa mladima, ali ne shvaćam kako da onda mi postanemo iskusniji kad nas nitko ne želi primiti. Ja bi bio zadovoljan da mi je prvi posao negdje kao nekakvi pomočnik , makar i mala plaća ispočetka samo da steknem iskustvo, ali koliko ovdje čitam vidim da poslodavci neće pružiti ni takvu priliku mladim ljudima.

Problem je što "pružanje prilike" košta.

Koliko god glupo zvučalo, mene košta uzeti volontera, dati mu radno mjesto, računalo, mentora, vrijeme i sve ostalo što je potrebno da počne neki vrag raditi / učiti / nešto treće.

E sad, to može trajati mjesecima, a onda uredno može otići konkurenciji i meni stvoriti ne gubitak uloženog već i gubitak budućih poslova.

15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Old Iggy kaže...

Problem je što "pružanje prilike" košta.

Koliko god glupo zvučalo, mene košta uzeti volontera, dati mu radno mjesto, računalo, mentora, vrijeme i sve ostalo što je potrebno da počne neki vrag raditi / učiti / nešto treće.

E sad, to može trajati mjesecima, a onda uredno može otići konkurenciji i meni stvoriti ne gubitak uloženog već i gubitak budućih poslova.

Da, znam da košta, ali problem je kaj onda mladi jednostavno nemaju prilike. Svi poslodavci traže iskustvo u industriji ( u ovom slučaju IT ), a nitko te mladog neće zaposliti da dobiješ iskustvo.

To je onda veliki gubitak za mlade ljude. Ne kužim se u biznis, ali zar se ne bi moglo nekim ugovorom spriječiti da zaposlenik ode u drugu firmu.

We are nothing but the stones to pave the way...
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2011 14:17 (Ad4pt3r).
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Old Iggy kaže...

E sad, to može trajati mjesecima, a onda uredno može otići konkurenciji i meni stvoriti ne gubitak uloženog već i gubitak budućih poslova.

Čisto blesavo pitanje - niste nikada razmišljali ugovorom vezati volontera na XY vremena?

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Ad4pt3r kaže...
Old Iggy kaže...

Problem je što "pružanje prilike" košta.

Koliko god glupo zvučalo, mene košta uzeti volontera, dati mu radno mjesto, računalo, mentora, vrijeme i sve ostalo što je potrebno da počne neki vrag raditi / učiti / nešto treće.

E sad, to može trajati mjesecima, a onda uredno može otići konkurenciji i meni stvoriti ne gubitak uloženog već i gubitak budućih poslova.

Da, znam da košta, ali problem je kaj onda mladi jednostavno nemaju prilike. Svi poslodavci traže iskustvo u industriji ( u ovom slučaju IT ), a nitko te mladog neće zaposliti da dobiješ iskustvo.

To je onda veliki gubitak za mlade ljude.

Zbog stanja na tržištu jasno je da poslodavci mogu tražiti ljude sa iskustvom, kao što ih je iskustvo naučilo da rijetko zapošljavaju mlađe.

Nažalost, poslodavci su ti koji definiraju pravila igre. Jednostavno treba čekati da se pojavi neka prilika.

15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Ad4pt3r kaže...

Da, znam da košta, ali problem je kaj onda mladi jednostavno nemaju prilike. Svi poslodavci traže iskustvo u industriji ( u ovom slučaju IT ), a nitko te mladog neće zaposliti da dobiješ iskustvo.

To je onda veliki gubitak za mlade ljude. Ne kužim se u biznis, ali zar se ne bi moglo nekim ugovorom spriječiti da zaposlenik ode u drugu firmu.

nažalost to je kod nas začarani krug

ne znam odakle si ali mogu ti samo dati savjet

kreni od firme do firme i pitaj za posao

znam da je to ušljivi dio, ali nikad neznaš možda baš baneš nekome na prag u pravi čas

nemoj slati email. nemoj zvati, svaka firma ima desetke zahtjeva za posao, stoga

jednostavno uredi se da pristojno izgledaš

isprintaj cv u fasikl i kreni okolo

čak i ako nemaju vremena šefovi će možda dati tebi priliku od 20 do 30 sec. (zato pažljivo razmisli što i kako češ to vrijeme iskoristiti) ako ga zainteresiraš u 30 sekundi možda i dobiješ priliku za razgovor, a možda u ludoj kombinaciji možeš dobiti i posao

Za ovakvo zaposlenje nećeš proći u velikim firmama (banke, i slični), ali u nekoj manjoj firmi možeš

eto možda ti ovo pomogne

15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Old Iggy kaže...

Zbog stanja na tržištu jasno je da poslodavci mogu tražiti ljude sa iskustvom, kao što ih je iskustvo naučilo da rijetko zapošljavaju mlađe.

Nažalost, poslodavci su ti koji definiraju pravila igre. Jednostavno treba čekati da se pojavi neka prilika.

Da, samo kaj u tom cijelom vrtlogu ja ne vidim tko bi mogao pružiti prilogu mladim ljudima. Šteta.

We are nothing but the stones to pave the way...
14 godina
neaktivan
offline
Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Domagoj traži developera : http://www.moj-posao.net/Posao/179553/Web-developer-mz/ , čini se OK ponuda.
"I've seen things you people wouldnt believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate"
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
vlad0 kaže...

Mi o vuku... Evo LINK do članka u Jutarnjem objavljenom prije par sati.

Na to sam i mislija.

 

To šta ste ti i ihush i Old Iggy napisali uglavnom stoji.

Čak smatram da su poslodavci minimalni krivci za ovakvu situaciju. Kako lipo u jutarnjem stoji, krivac je neusklađenost obrazovnog sustava i tržišta rada. O takvoj praksi kakvu spominješ, u Splitu, gradu konobara, kuvara i sobarica možeš samo sanjat. Mogu samo mislit kakva je onda situacija u Rijeci, Osijeku, Zadru i ostalim gradovima. Čak bi se kladija da jedino u Zagrebu imaš MALU šansu dobit takvu praksu.

 

Također, nemojte mislit da su mladi glupi i da zahtijevaju sve šta ste vi nabrojali. Većina je svjesna situacije da nema dovoljnog znanja, da nemože odma dobit toliko i toliko iljada, auto, mobitel i ostalo. Izuzeci su ti koji ne žele radit, i smatram da ako baš želiš nać studenta za praksu da češ ga UVIK nać.

Nemojte mi govorit da je taj direktor doša recimo na FER, i od toliko sudenata nije moga nać nekoliko njh koji bi ostali na praksi. U to mi je stvarno teško povirovat.

 

U situaciji gdje skoro svaki drugi čovik od 25-35 godina NEMA posla, glupost je govorit da su krivci mladi koji se ne bore dovoljno za šansu i imaju prevelika očekivanja.

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Ad4pt3r kaže...
Old Iggy kaže...

Problem je što "pružanje prilike" košta.

Koliko god glupo zvučalo, mene košta uzeti volontera, dati mu radno mjesto, računalo, mentora, vrijeme i sve ostalo što je potrebno da počne neki vrag raditi / učiti / nešto treće.

E sad, to može trajati mjesecima, a onda uredno može otići konkurenciji i meni stvoriti ne gubitak uloženog već i gubitak budućih poslova.

Da, znam da košta, ali problem je kaj onda mladi jednostavno nemaju prilike. Svi poslodavci traže iskustvo u industriji ( u ovom slučaju IT ), a nitko te mladog neće zaposliti da dobiješ iskustvo.

To je onda veliki gubitak za mlade ljude. Ne kužim se u biznis, ali zar se ne bi moglo nekim ugovorom spriječiti da zaposlenik ode u drugu firmu.

kod mene dobije ugovor kao na fakultetu...

6 mj "probnog rada" nakon toga mora ostat godinu i pol, a ja u svakom trenutku imam pravo prekinut ugovor ako mi nije po volji...

ipak, tu je zakazao skolski sustav POTPUNO...

FOI i FER izbacuju gotovu zaposljivu osobu, dok npr tehnicki fakultet u Rijeci izbaci blago receno debila (bez uvrede svima koji ga polazu ili polozili)...

student izade kao nikakav proizvod pun teorije koju je bubao napamet, ne zna se sluziti sa 70% opreme koju je koristio na fakultetu, niti poznaje materiju onoga sto je radio...

na navedena 2 fakulteta ipak ljudi nesto rade sa opremom pa time imaju i neke prakse. Meni je dovoljno da on zna sta je to i kako to radi, dakle neke osnoveod koji se mogu krenuti, jer osnove su mi najgore za prolazit sa njima.

Zato imam vise onih sa srednjom skolom, jer su bili svjesni da je tesko zaposljiv zbog konkurencije pa je radio na sebi, ucio, citao, pisao i zna teoriju koju nije bubao napamet nego je razumije, a i prakse je stekao ako je imao gdje to vidjet ili doci u dodir s time, da ne pricam o njihovim placama i ostalim "zahtjevima" ...

covjek sa diplomom ima prevelike zahtjeve iako je svjestan da nista nezna, on i dalje vice:  "ali ja imam papir" ... onaj bez tog papira je sretan da mu je netko dao priliku

potpis :D
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Ad4pt3r kaže...
Old Iggy kaže...

Zbog stanja na tržištu jasno je da poslodavci mogu tražiti ljude sa iskustvom, kao što ih je iskustvo naučilo da rijetko zapošljavaju mlađe.

Nažalost, poslodavci su ti koji definiraju pravila igre. Jednostavno treba čekati da se pojavi neka prilika.

Da, samo kaj u tom cijelom vrtlogu ja ne vidim tko bi mogao pružiti prilogu mladim ljudima. Šteta.

Jedini tko može pomoći mladim ljudima je DRŽAVA.

Sa nekim poticajima zapošljavanja mladih ljudi/stručnjaka bi se rješio taj vrtlog. Npr. da su poslodavci oslobođeni plačanja doprinosa na početnike ili nešto slično tome.

Dok se to ne napravi ništa od toga.

Samo što naša država samo uzima a ništa ne daje (osim poticaja od kojih oni imaju korist).

15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
gkv kaže...

 

Također, nemojte mislit da su mladi glupi i da zahtijevaju sve šta ste vi nabrojali. Većina je svjesna situacije da nema dovoljnog znanja, da nemože odma dobit toliko i toliko iljada, auto, mobitel i ostalo. Izuzeci su ti koji ne žele radit, i smatram da ako baš želiš nać studenta za praksu da češ ga UVIK nać.

nitko ne misli da su mladi glupi, već je problem da neznaju

također veliki je pritisak na "elitne firme"

pod elitnima smatram one koje daju dobre plaće i dobre povlastice

ako to nije banka, već privatna firma, onda vlasnik od tebe očekuje i rad i da doprineseš lovu u firmu.

problem je kaj takve firme nemaju vremena za školovanje novog kadra i nemaju slobodnih ljudi koji bi to radili

njima treba stručnjak odmah

e sad drugi je problem kaj danas skoro svaka firma traži čovjeka sa 3 do 5 godina iskustva i time odmah isključe sve nove.

 

15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Darky kaže...

e sad drugi je problem kaj danas skoro svaka firma traži čovjeka sa 3 do 5 godina iskustva i time odmah isključe sve nove.

 

Da, tog se najviše bojim jednog dana kad završi fakultet. Da se jednostavno ne mogu nikamo ni prijaviti za posao kad me u startu isključe zbog neiskustva.

We are nothing but the stones to pave the way...
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Darky kaže...
e sad drugi je problem kaj danas skoro svaka firma traži čovjeka sa 3 do 5 godina iskustva i time odmah isključe sve nove.

To ne znači da neće zaposliti one s manje službenog iskustva ako znaju raditi posao.

Ne uči me, ne govori mi, o svemu znam sve - bez pameti!
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Ad4pt3r kaže...
Darky kaže...

e sad drugi je problem kaj danas skoro svaka firma traži čovjeka sa 3 do 5 godina iskustva i time odmah isključe sve nove.

 

Da, tog se najviše bojim jednog dana kad završi fakultet. Da se jednostavno ne mogu nikamo ni prijaviti za posao kad me u startu isključe zbog neiskustva.

Stanje sad jest lagano problematično radi općenitog stanja na tržištu plus Zakona o radu koji baš i ne ide na ruku poduzećima koje se na tržištu bore biti profitabilne.

No realno će svatko prije ili kasnije naći nešto i krenut od početka.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Svima treba stručnjak odmah.

 

Ko će te stručnjake napravit? Fakulteti?? Nema šanse.

 

NITI JEDAN fakultet nemože studenta pripremit na posao. Pogotovo danas sa ovom Bolonjom i kvazi studiranjem.

 

Ali, fakultet je UVIK bija potvrda da znaš i "voliš" učit. Da češ u zadanom roku savladat ono šta se od tebe traži. Da češ se snać kad naletiš na novonastali problem, da češ inženjerski razmišljat, ... itd.

 

Danas odjednom poslodavci očekuju gotove ljude sa fakulteta. Toga nema.

 

Jedini izlaz vidim u poticajima na zapošljavanje mladih, vezivanju mladih ugovorom (ukoliko si ga već uzea da ga naučiš), sprezi fakulteta sa firmama i redovnim slanjem na praksu.

 

Ali tribaju i direktori svatit da će bez ulaganja u mlade snage, jednom kad uđemo u EU, debelo popušit.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
gkv kaže...
...

 

Danas odjednom poslodavci očekuju gotove ljude sa fakulteta. Toga nema.

 

...

 

Krivo. Poslodavci to apsolutno ne očekuju (jer dobro znaju da od hrvatskih fakulteta to ni ne mogu dobiti). I da je tako, oglasi za poslove bi izgledali poprilično drugačije nego što izgledaju ("3-5 godina iskustva, formalna naobrazba: nije važno").

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2011 15:03 (vlad0).
14 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Prije par godina dok je tržište bilo u rastu zapošljavali su se i pripravnici i stručnjaci i ljudi koji nemaju nikakve veze s IT-om. Sad je situacija takva da se većina firmi bori za golo preživljavanje...

Dok se ekonomska situacija u zemlji ne promjeni na bolje nema tu pomoći, mislim da tu i poticaiji za zapošljavanje ne bi puno pomogli.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
vlad0 kaže...
gkv kaže...
...

 

Danas odjednom poslodavci očekuju gotove ljude sa fakulteta. Toga nema.

 

...

 

Krivo. Poslodavci to apsolutno ne očekuju (jer dobro znaju da od hrvatskih fakulteta to ni ne mogu dobiti). I da je tako, oglasi za poslove bi izgledali poprilično drugačije nego što izgledaju ("3-5 godina iskustva, formalna naobrazba: nije važno").

Je, tu si u pravu.

 

Al zašto onda grintanje na studente i njihovo neznanje?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Danny_HR kaže...
Darky kaže...
e sad drugi je problem kaj danas skoro svaka firma traži čovjeka sa 3 do 5 godina iskustva i time odmah isključe sve nove.

To ne znači da neće zaposliti one s manje službenog iskustva ako znaju raditi posao.

Ako mu da priliku da pokaze sta zna... a to se negdje svede na 4 pitanja

 

gkv kaže...

Svima treba stručnjak odmah.

 

Ko će te stručnjake napravit? Fakulteti?? Nema šanse.

 

NITI JEDAN fakultet nemože studenta pripremit na posao. Pogotovo danas sa ovom Bolonjom i kvazi studiranjem.

 

Ali, fakultet je UVIK bija potvrda da znaš i "voliš" učit. Da češ u zadanom roku savladat ono šta se od tebe traži. Da češ se snać kad naletiš na novonastali problem, da češ inženjerski razmišljat, ... itd.

 

Danas odjednom poslodavci očekuju gotove ljude sa fakulteta. Toga nema.

 

Jedini izlaz vidim u poticajima na zapošljavanje mladih, vezivanju mladih ugovorom (ukoliko si ga već uzea da ga naučiš), sprezi fakulteta sa firmama i redovnim slanjem na praksu.

 

Ali tribaju i direktori svatit da će bez ulaganja u mlade snage, jednom kad uđemo u EU, debelo popušit.

sad fakultet uci ljude i razmisljat odjednom...

Potpuno si u krivu.
nitko ne trazi da on zna svaku pojedinost sustava i svaki problem otklonit u 2 minute.
ocekuje se da zna materiju uredaja s kojim radi, da zna opisat osnovni posao koji obavlja, da ga zna montirat i instalirat, da se zna s njime osnovno koristit (tu fakultet MORA izbaciti gotov proizvod na trzisce) jer to drzavu kosta po 5-10.000 kuna godisnje, a to zato da to ne moram kasnije placat ja, ili ga ucit, vec da mu dajem placu koja ce mu nadoknadit godine sjedenja...

ali kad covjek nezna gdje treba dodati dodatni modul na PLCu a na fakultetu je 2 godine ucio o tome, ja vise nemam sta pricat s njim, a kamo mu dati posao....

 


Al zašto onda grintanje na studente i njihovo neznanje?

 

Jer su svjesni da je fakultetska naobrazba u k.... a prstom ne maknu da bi naucili "ono sto vole" ili ono sto zele raditi...

njima je tako svejedno.

90% njih bezivotno je na predavanjima, ne zele dodatno znanje, ali zele da su placeni kao da ga imaju... tu je problem, a da ne pricam da on sa fakultetom gleda "odozgo" ljude sa 5-10 godina iskustva u poslu, ali imaju srednju skolu...

potpis :D
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Hacker-ri kaže...

sad fakultet uci ljude i razmisljat odjednom...

Potpuno si u krivu.
nitko ne trazi da on zna svaku pojedinost sustava i svaki problem otklonit u 2 minute.
ocekuje se da zna materiju uredaja s kojim radi, da zna opisat osnovni posao koji obavlja, da ga zna montirat i instalirat, da se zna s njime osnovno koristit (tu fakultet MORA izbaciti gotov proizvod na trzisce) jer to drzavu kosta po 5-10.000 kuna godisnje, a to zato da to ne moram kasnije placat ja, ili ga ucit, vec da mu dajem placu koja ce mu nadoknadit godine sjedenja...

ali kad covjek nezna gdje treba dodati dodatni modul na PLCu a na fakultetu je 2 godine ucio o tome, ja vise nemam sta pricat s njim, a kamo mu dati posao....

 

Sasvim sigurno ne očekujem od nekoga za čiji se studij iskrca par stotina tisuća kuna da ima znanje ubacivanja modula na PLC-u.

Studij koji bi davao aktualno znanje (posebno u IT-u) stoji milijune. Nema tko to financirati. Da samo preda znanje razmišljanja, zaključivanja i slično dovoljno je.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

Bolonjski sustav je efektivno oslabio fakultete i u očima poslodavaca nove diplome vrijede osjetno manje. Unatoč tome, ako netko želi (jer su mehanizmi prisile sada smiješni) može od fakulteta dobiti ono što treba barem u teoretskim podlogama. "Jači" fakulteti, unatoč bolonjskom užasu, mogu filtrirati studente, ali svi studenti moraju sami raditi na svom znanju.

 

Izjava "kako ću sam" ili "što mi koristi, kad..." su odličan pokazatelj problema. Pa nije, barem u IT-u, problem izmisliti sebi posao za učenje i vježbu. Kao da ne postoje Google i hrpe tutoriala, PDF knjiga i sl. dostupnih na dva klika. Takvi i kad diplomiraju nisu za ništa osim štrebanje po naredbi, što je u IT-u posve beskorisna vještina.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
gkv kaže...
vlad0 kaže...
gkv kaže...
...

 

Danas odjednom poslodavci očekuju gotove ljude sa fakulteta. Toga nema.

 

...

 

Krivo. Poslodavci to apsolutno ne očekuju (jer dobro znaju da od hrvatskih fakulteta to ni ne mogu dobiti). I da je tako, oglasi za poslove bi izgledali poprilično drugačije nego što izgledaju ("3-5 godina iskustva, formalna naobrazba: nije važno").

Je, tu si u pravu.

 

Al zašto onda grintanje na studente i njihovo neznanje?

 

Zbog toga što se svi prave blesavi: počevši od Vlade koja ne pritišće dovoljno sveučilišta da se stvari iz temelja reorganiziraju, fakulteta koji okreću lovu na školarinama hiperprodukcijom "stručnjaka", profesora na tim fakultetima (koji se uglavnom radije bave vlastitim projektima nego studentima) i u na kraju studenata koji su najsretniji kad ih se što manje pita ("glavno da se to gura polako, dao Bog zdravlja samo"). Cijeli sustav grca u smrtnim mukama već godinama. A bolonjska "reforma" je samo udarila zadnji čavao u lijes.

 

Studenti su ti koji se pojavljuju pred poslodavcima kanalizirajući sve divote sustava prema njima. Pa normalno da im je puna kapa svega toga. Kome ne bi bila.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2011 16:48 (vlad0).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Old Iggy kaže...

Sasvim sigurno ne očekujem od nekoga za čiji se studij iskrca par stotina tisuća kuna da ima znanje ubacivanja modula na PLC-u.

Studij koji bi davao aktualno znanje (posebno u IT-u) stoji milijune. Nema tko to financirati. Da samo preda znanje razmišljanja, zaključivanja i slično dovoljno je.

pa to je jednostavniji postupak od instaliranja windowsa, ili stavljanja istog plca na letvu

meni treba radnik koji ce razmisljat u pokretu, a ne mislioc koji ce razmisljat 8 sati dnevno

mislim da je za neciji studij koji kosta 40.000 kuna u 4 godine, premalo to da zna razmisljat i zakljucivat

zbog toga ih je toliko na burzi, jer ne znaju radit i bit produktivni, a to firmama treba.

 

potpis :D
16 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Hacker-ri kaže...
Old Iggy kaže...

Sasvim sigurno ne očekujem od nekoga za čiji se studij iskrca par stotina tisuća kuna da ima znanje ubacivanja modula na PLC-u.

Studij koji bi davao aktualno znanje (posebno u IT-u) stoji milijune. Nema tko to financirati. Da samo preda znanje razmišljanja, zaključivanja i slično dovoljno je.

pa to je jednostavniji postupak od instaliranja windowsa, ili stavljanja istog plca na letvu

meni treba radnik koji ce razmisljat u pokretu, a ne mislioc koji ce razmisljat 8 sati dnevno

mislim da je za neciji studij koji kosta 40.000 kuna u 4 godine, premalo to da zna razmisljat i zakljucivat

zbog toga ih je toliko na burzi, jer ne znaju radit i bit produktivni, a to firmama treba.

 

Nijedan od tih poslova nije razlog da trebaš VSS-a.

Studiji u praksi koštaju desetak puta više. SSS koji takve poslove može raditi bez greške je jeftiniji, dugotrajniji i lakše usmjeriv.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)

 

Neznam kakva je situacija u Rijeci, ali ovo generaliziranje stvarno nema smisla.

 

Studenti danas samostalno uče više nego ikad, pogotovo u IT svitu, jer su svjesni da ih fakultet tome neće naučit. Glavni problem tih 90% beživotnih i je to šta se na predavanjima uči ono šta ih ne zanima, a ne ono šta vole i žele radit.

I to gledanje "odozgo" nema veze sa fakultetski obrazovanim čovikom, nego sa čovikom općenito.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.7.2011 16:26 (gkv).
15 godina
offline
Re: Može li biti gore (ponuda IT poslova)
Danny_HR kaže...
Darky kaže...
e sad drugi je problem kaj danas skoro svaka firma traži čovjeka sa 3 do 5 godina iskustva i time odmah isključe sve nove.

To ne znači da neće zaposliti one s manje službenog iskustva ako znaju raditi posao.

ali znaš u čemu je problem?

prvu selekciju rade osobe koje se uopće ne bave tim poslom, aka sekretarice, ili još gore neke agencije za psiho testiranje

kod takvih, ako nemaš 3 do 5 godina iskustva, odmah otpadaš na samom početku i do intervjua sa pravom osobom nečeš ni doći

 

Gle, meni je nevažno koliko imaš iskutva, ako kažeš da želiš raditi, dati ću ti priliku, i onda je sve na tebi, ali nisu svi kao ja.

nekim ljudima je forma bitnija od svega

jer kako inače protumačiti natječaj di se traži.

FER, 5 godina iskustva, plus kilometarska lista certifikata?

time odmah na startu odbacuješ 99% kandidata

i onda na kraju dobiješ najboljeg koji u stvari nije dobar za firmu, ali ima papire...

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice