Programski jezik - s kojim početi?

poruka: 160
|
čitano: 65.371
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Odabir programskog jezika za potpunog početnika
14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Floki kaže...
Tomislav95 kaže...

Ja preferiram Dev C++, Microsoftov Visual Studio mi se baš ne sviđa{#}

Nisam radio u Dev C++ pa ne mogu reći, ali meni MS Visual Studio baš paše, kod kucanja me upozorava na greške, tj. ima syntaks checker, IntelliSense mi opiše funkcije i klase, a tek je mrak kod C#, 

pošto mu je sve objekt, varijablu napišem jednom, a onda IntelliSense omogućuje da je samo kopiram a ne pišem ponovno

Kvaka je sto ti Dev C++ dode kao malo napredniji notepad sa integriranim compilerom. Idealno za piskaranje ovakvih zadatcica kakvi se pojavljuju na forumu :D

 

Dobar dio korisnika ovdje niti ne zna postaviti program koji koristi vise source datoteka i headera. Njihove potrebe su ogranicene na file->new, otipkas nesto, file->save i onda stisnes compile and run.

How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?

Vidio sam danas da je jedan dečko tražio pomoć kod onog zadatka o pogađanju brojeva, napisao je kod dobro, međutim pogrešno je jednom ili dva puta otipkao deklariranu varijablu u daljnjem korištenju,

taj previd u MS Visual C++ bi ispravio u hodu, jer bi se takva varijabla odmah podcrtala crvenom crtom, undefinited variable bi pisalo kad bi stavio miša na nju.

15 godina
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Oko cega vi raspravljate. U kojem programskom jeziku je for petlja ljepsa? Ko da je to prednost samog jezika.

 

Baksa... na taj nivo diskusije se spustas?

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
RE: Programski jezik - s kojim početi?
tnakir kaže...

Oko cega vi raspravljate. U kojem programskom jeziku je for petlja ljepsa? Ko da je to prednost samog jezika.

 

Baksa... na taj nivo diskusije se spustas?

{#}  A cuj... Programiranje je spoj umjetnost i tehnologije...

15 godina
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
mbaksa kaže...
tnakir kaže...

Oko cega vi raspravljate. U kojem programskom jeziku je for petlja ljepsa? Ko da je to prednost samog jezika.

 

Baksa... na taj nivo diskusije se spustas?

{#}  A cuj... Programiranje je spoj umjetnost i tehnologije...

Umjetnos? Umjetnici ne mogu biti programeri. Isto kao sto programeri ne mogu biti umjetnicke duse.

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
tnakir kaže...

Umjetnos? Umjetnici ne mogu biti programeri. Isto kao sto programeri ne mogu biti umjetnicke duse.

Zato od mene nikada nece biti dobar programer {#}

How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
15 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
rustweaver kaže...
tnakir kaže...

Umjetnos? Umjetnici ne mogu biti programeri. Isto kao sto programeri ne mogu biti umjetnicke duse.

Zato od mene nikada nece biti dobar programer {#}

Barem ti umjetnost ostaje ako ništa{#}

Najbolji broj je 73.73 je 21. prosti broj.Njegov zrcalni par, 37, je 12.,a njegov zrcalni par, 21,je nastao množenjem brojeva sedam i tri.U binarnom sustavu, 73 je palindrom: 1-0-0-1-0-0-1.
14 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Najbolje ti je početi programirati u 'engleskom' jeziku.

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
tnakir kaže...

Oko cega vi raspravljate. U kojem programskom jeziku je for petlja ljepsa? Ko da je to prednost samog jezika.

 

Baksa... na taj nivo diskusije se spustas?

 

Pa mislim da nije to tako loše. Ja bih recimo volio da sam započeo sa bilo čime drugim nego sa vb6 (profesionalno) kao što me zapalo...

Freak Show Inc.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
mbaksa kaže...
Floki kaže...

Ma ako ovo ne prođe, 10 puta vikem na Rivi da sam tovar{#}

 

 

  class Program

      {

          static void Main(string[] args)

          {

 

              for (int i = 1; i <= 10; i++)

                  Console.WriteLine(i );

          }

      }

 

Mislio sam da kad je napisao Pih, da to znaci da je shvatio da je pogrijesio. Ali ne...

 

Ja sam napravio istu stvar poput tebe i prije nego sam napisao svoju poruku - samo da budem 100% siguran da sam u pravu. Pa sam tek onda napisao komentar. A vidi ti naseg JFS3G2 - upozorimo ga da nije u pravu i to mu nije dovoljno da provjeri je li u pravu ili ne, nego opet iznosi ono za misli da zna.

 

  Jesam ja igdje napisao da to ne vrijedi? Ja nisam nigdje pogrijesio ti si uvjeren da sma ja krivo napisao sintaksu koja usput receno RADI.

Osim sto si se rijesio dvije viticaste zagrade opet ces ih morat nadopisati ako zelis imat nesto vise od jedne naredbe kao i u if else, a to ti opet dodje na komplikacije dok u f# to nije slucaj.

 

 

A sad isti taj kod u f#-u

for i=1 to 10 do

    printfn "%i" i

Pa ti korisniku preporuci da odmah u pocetku gleda sto su classa sto je void i slicno.

  Usput imas   duplo vise zagrada nego ja linija koda sto ce se samo povecavat dok siris klasu i to eksponencijalno.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 22:18 (JFS3G2).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
tnakir kaže...

Oko cega vi raspravljate. U kojem programskom jeziku je for petlja ljepsa? Ko da je to prednost samog jezika.

 

Baksa... na taj nivo diskusije se spustas?

 

A kakav bi trebao biti nivo diskusije o jeziku.

Sintaksa - funkcijski jezici su elegantniji od objektnih i proceduralnih jako mnogo.

O mogucnostima. Umjetna inteligencija se pise u funkcijskim jezicima i to u Lispu, a AI je mozda najslozeniji dio racunarstva.

O jednostavni koda koji je skoro kao pseudocod. (matrix multiplication gore)

lazy evaluation, macros   tek se ne tako davno koriste u vasim superkul jezicima   koje pokusavate prodati covjeku koji pocinje programirati i pointerima, klasama, bespotrebnim kolicinama koda zgadit programiranje na duze vrijeme.

Ono sto covjeku treba je teorija slozenosti, "osnovni" algoritmi rjesavanja, njihova implementacija te mjerenje vremena pojedinih pristupa tj. empirijski da istipkaju mnozenje velikih brojeva   obicnim ili karatsubinim algoritmom izmjere vrijeme   i to sve na najjednostavniji nacin, a nema jednostavnijeg da napravi funkciju pokrene je i ne dobijem crni ruzni prozor vec da mu rezultat stoji odmah kraj koda koristeci f# interactive i vremena pojedinih algoritama da moze spremat u listu nauciti algoritme teorije grafova i spremanje u matricu koja u PowerPacku sasvim super sluzi za takve stvari te pravit grafove usporedbe jos jednostavnije.

Ako vi mislite da je gubljenje vrijeme na sintaksi super odlicna stvar onda samo naprijed.

Ali i dalje ste krivi u pristupu bas kao i vasi profesori koji tvrde da je c++ ili ne daj boze fortran od boga dan jezik.

Ako vi ne mozete promijenit paradigmu razmisljanja nitko vam nece krivu drinu ispraviti.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 22:38 (JFS3G2).
16 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Što si zapilao, pa evo malo rankinga programskih jezika u 2010. F# uopće niti nema na listi prvih 20,

a ti bi ga u škole uvodio, što bi ljude ostavio gladne kruha kad završe?

http://www.fulltuts.com/categoryblog/467-top-10-programming-languages.html

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 22:48 (Floki).
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
JFS3G2 kaže...

A sad isti taj kod u f#-u

for i=1 to 10 do

   printfn "%i" i

Pa ti korisniku preporuci da odmah u pocetku gleda sto su classa sto je void i slicno.

  Usput imas   duplo vise zagrada nego ja linija koda sto ce se samo povecavat dok siris klasu i to eksponencijalno.

 

 

Ako nešto pretjerano banaliziraš izgubi se smisao. Ja bih svakako preporučio početnicima da pogledaju što je klasa i što je void. Pogotovo jer to jesu stvari koje se mogu poistovjetiti sa funkcioniranjem svijeta (auto, motor, boja, paljenje...). Pričamo dakle o relativno odraslim ljudima u srednjoj školi koji bi to morali moći shvatiti. A to što kažeš da će se broj zagrada povećavati eksponencijalno... WTF??? Upravo sam pogledao jednu klasu sa posla koja ima cca 12.000 linija koda i ima cca 3.000 zagrada. Po tvome, trebala bi imati 2*10^45 zagrada valjda...

Freak Show Inc.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Floki kaže...

Što si zapilao, pa evo malo rankinga programskih jezika u 2010. F# uopće niti nema na listi prvih 20,

a ti bi ga u škole uvodio, što bi ljude ostavio gladne kruha kad završe?

http://www.fulltuts.com/categoryblog/467-top-10-programming-languages.html

Ne budu oni gladni kruha ostali zato sto su naucili jos jednu paradigmu razmisljanja, vec zato sto Ribaric predaje procesore stare 30 godina, program je zastario, a ako cemo o popularnosti kada se c# pocinje raditi na faksu. Kada uopce dolaze graficke aplikacije na "meni". Cetvrta peta godina faksa, a po bolonji su navodno nakon tri sposobni raditi stvari.

Ne govorim ja o popularnosti vec o nacinu razmisljanja, a f# je jezik u kojem jako brzo mozes poceti raditi ok stvari. Ne mora to biti f#, ali svakako funkcijski jezici su nesto sto treba donijeti u vecoj mjeri na faks (prolog nije argument)

15 godina
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
rustweaver kaže...
tnakir kaže...

Umjetnos? Umjetnici ne mogu biti programeri. Isto kao sto programeri ne mogu biti umjetnicke duse.

Zato od mene nikada nece biti dobar programer {#}

Jbg... svijet treba i umjetnike i programere...

 

Friday kaže...

Pa mislim da nije to tako loše. Ja bih recimo volio da sam započeo sa bilo čime drugim nego sa vb6 (profesionalno) kao što me zapalo...

Ja sam (profesionalno) poceo sa ASP-om :) dakle vbscript... tako da nismo daleko... Ali radio sam u Delphiju, davno i u C++ Builderu pa mi nije bilo tesko skociti na C#...

Idemo kod Petre Sanader na party... nema joj staroga doma!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Friday kaže...
JFS3G2 kaže...

A sad isti taj kod u f#-u

for i=1 to 10 do

    printfn "%i" i

Pa ti korisniku preporuci da odmah u pocetku gleda sto su classa sto je void i slicno.

  Usput imas   duplo vise zagrada nego ja linija koda sto ce se samo povecavat dok siris klasu i to eksponencijalno.

 

 

Ako nešto pretjerano banaliziraš izgubi se smisao. Ja bih svakako preporučio početnicima da pogledaju što je klasa i što je void. Pogotovo jer to jesu stvari koje se mogu poistovjetiti sa funkcioniranjem svijeta (auto, motor, boja, paljenje...). Pričamo dakle o relativno odraslim ljudima u srednjoj školi koji bi to morali moći shvatiti. A to što kažeš da će se broj zagrada povećavati eksponencijalno... WTF??? Upravo sam pogledao jednu klasu sa posla koja ima cca 12.000 linija koda i ima cca 3.000 zagrada. Po tvome, trebala bi imati 2*10^45 zagrada valjda...

 

Klasa od 12k linija. Mora da je prelijepa. Ali bokte 3k samo zagrada i mene ides uvjeravat da je nesto u redu s tim jezikom. Daj molim te 25 posto koda ti nista ne radi i samo SMETA.

Eksponencijalno je bilo figure of speech, a pisanje klase od 12k je isto prelijepa stvar. Ne zelim uopce znati sto je pjesnik htio reci u njoj no sigurno da mu fali malo teorije racunarstva. Preporucam ovo http://library.nu/docs/9ZC6SNJFP8/Computer%20Science%20Handbook,%20Second%20Edition

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 23:06 (JFS3G2).
16 godina
moderator
online
RE: Programski jezik - s kojim početi?
JFS3G2 kaže...
mbaksa kaže...
Floki kaže...

Ma ako ovo ne prođe, 10 puta vikem na Rivi da sam tovar{#}

 

 

  class Program

      {

          static void Main(string[] args)

          {

 

              for (int i = 1; i <= 10; i++)

                  Console.WriteLine(i );

          }

      }

 

Mislio sam da kad je napisao Pih, da to znaci da je shvatio da je pogrijesio. Ali ne...

 

Ja sam napravio istu stvar poput tebe i prije nego sam napisao svoju poruku - samo da budem 100% siguran da sam u pravu. Pa sam tek onda napisao komentar. A vidi ti naseg JFS3G2 - upozorimo ga da nije u pravu i to mu nije dovoljno da provjeri je li u pravu ili ne, nego opet iznosi ono za misli da zna.

 

  Jesam ja igdje napisao da to ne vrijedi?

 

Napisao si da trebaju zagrade. Jesi li ovo ti napisao ili ti je netko sjeo na kompjuter i pisao umjesto tebe da te usosi?:

 

JFS3G2 kaže...

Dakle trebaju zagrade kao sto sam ja i rekao, a on je tvrdio da moze samo jedna naredba ici u for potelju. Valjda "znam" specifikacije jezika u kojem provodim dane (c#).

Nemoj od nas raditi budale. Procitaj si svoje poruke ako si zaboravio sto si napisao.

 

Inace, ti si dao primjer u C++-u i do tada smo razgovarali o njemu. I ja sam napisao:  Izgleda da ne znas da u for-petlju ide jedna naredba. I jesam li pogrijesio sto sam to napisao? Sto kaze specifikacija za C++? Kaze ovo:

 

for (initialization; condition; increase) statement;

 

Ja sam napisao upravo to, nisam li? A mislim da bi svatko tko barem nesto C++-a (ili C#) zna trebao znati i to da se jedna naredba moze zamijeniti blokom naredbi zatvorenim u viticaste zagrade.

 

Spominjes specifikacije C#-a - zasto nisi napisao koja je specifikacija C#-a za for? Jasno mi je sto te mozda zbunilo - gledam na MS-ovim stranicama i tamo za VS 2010 nema specifikacije - pisu samo primjeri u kojima iza for idu viticaste zagrade. Medjutim, ako se prebacis u verziju 2003, vidjet ces da tamo bas pise specifikacija, koja glasi:

 

for ([initializers]; [expression]; [iterators]) statement

 

I sto cemo sad?

 

JFS3G2 kaže...  

Ja nisam nigdje pogrijesio ti si uvjeren da sma ja krivo napisao sintaksu koja usput receno RADI.

Jesam li ja igdje napisao da onaj tvoj kod ne radi ili da je pogresan? NISAM. Kritizirao sam sto si namjerno preuvelicavao slozenost sintakse C++ programa koristeci stvari koje nisi trebao.

 

JFS3G2 kaže...  

Osim sto si se rijesio dvije viticaste zagrade opet ces ih morat nadopisati ako zelis imat nesto vise od jedne naredbe kao i u if else, a to ti opet dodje na komplikacije dok u f# to nije slucaj.

Ako zagrade dozivljavas kao kompliciranje, onda da. Ja ih tako ne dozivljavam - dozivljavam ih nesto sto mi poceva preglednost, jer lakse vidim gdje sto pocne, a gdje zavrsava. Dakle, sto god ti odabrao, sve ima svoje prednosti i nedostatke. Nemojmo biti tako iskljucivi. Ni indentacija ni zagrade nisu savrseni.  {#}

14 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
mbaksa kaže...
JFS3G2 kaže...
mbaksa kaže...
Floki kaže...

Ma ako ovo ne prođe, 10 puta vikem na Rivi da sam tovar{#}

 

 

  class Program

      {

          static void Main(string[] args)

          {

 

              for (int i = 1; i <= 10; i++)

                  Console.WriteLine(i );

          }

      }

 

Mislio sam da kad je napisao Pih, da to znaci da je shvatio da je pogrijesio. Ali ne...

 

Ja sam napravio istu stvar poput tebe i prije nego sam napisao svoju poruku - samo da budem 100% siguran da sam u pravu. Pa sam tek onda napisao komentar. A vidi ti naseg JFS3G2 - upozorimo ga da nije u pravu i to mu nije dovoljno da provjeri je li u pravu ili ne, nego opet iznosi ono za misli da zna.

 

  Jesam ja igdje napisao da to ne vrijedi?

 

Napisao si da trebaju zagrade. Jesi li ovo ti napisao ili ti je netko sjeo na kompjuter i pisao umjesto tebe da te usosi?:

 

JFS3G2 kaže...

Dakle trebaju zagrade kao sto sam ja i rekao, a on je tvrdio da moze samo jedna naredba ici u for potelju. Valjda "znam" specifikacije jezika u kojem provodim dane (c#).

Nemoj od nas raditi budale. Procitaj si svoje poruke ako si zaboravio sto si napisao.

 

Inace, ti si dao primjer u C++-u i do tada smo razgovarali o njemu. I ja sam napisao:  Izgleda da ne znas da u for-petlju ide jedna naredba. I jesam li pogrijesio sto sam to napisao? Sto kaze specifikacija za C++? Kaze ovo:

 

for (initialization; condition; increase) statement;

 

Ja sam napisao upravo to, nisam li? A mislim da bi svatko tko barem nesto C++-a (ili C#) zna trebao znati i to da se jedna naredba moze zamijeniti blokom naredbi zatvorenim u viticaste zagrade.

 

Spominjes specifikacije C#-a - zasto nisi napisao koja je specifikacija C#-a za for? Jasno mi je sto te mozda zbunilo - gledam na MS-ovim stranicama i tamo za VS 2010 nema specifikacije - pisu samo primjeri u kojima iza for idu viticaste zagrade. Medjutim, ako se prebacis u verziju 2003, vidjet ces da tamo bas pise specifikacija, koja glasi:

 

for ([initializers]; [expression]; [iterators]) statement

 

I sto cemo sad?

 

JFS3G2 kaže...  

Ja nisam nigdje pogrijesio ti si uvjeren da sma ja krivo napisao sintaksu koja usput receno RADI.

Jesam li ja igdje napisao da onaj tvoj kod ne radi ili da je pogresan? NISAM. Kritizirao sam sto si namjerno preuvelicavao slozenost sintakse C++ programa koristeci stvari koje nisi trebao.

 

JFS3G2 kaže...  

Osim sto si se rijesio dvije viticaste zagrade opet ces ih morat nadopisati ako zelis imat nesto vise od jedne naredbe kao i u if else, a to ti opet dodje na komplikacije dok u f# to nije slucaj.

Ako zagrade dozivljavas kao kompliciranje, onda da. Ja ih tako ne dozivljavam - dozivljavam ih nesto sto mi poceva preglednost, jer lakse vidim gdje sto pocne, a gdje zavrsava. Dakle, sto god ti odabrao, sve ima svoje prednosti i nedostatke. Nemojmo biti tako iskljucivi. Ni indentacija ni zagrade nisu savrseni.  {#}

  Intendancija je preglednija mnogo jer ti vecina funkcija stane u "velicinu ekrana" i samim time mozes citav kod obujmiti.

. Uostalom http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ch45axte.aspx je sintaksa i uopce nisam nigdje u krivu.

14 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Evo malo guglanja i eto specifikacije dopustaju, a ja sam mislio da je to neka konvencija ostala od davnih vremena  i priznajem pogresku, ali ipak je to los stil tipkanja koda  no i dalje moji argumenti stoje da su objektni i proceduralni jezici smece za pocetnika.

Sad idem raditi nesto pametno.

  Budite pozdravljeni modovi, a OP-u zelim srecu u sintaksi ako krene u neki koji su dobili najvise glasova :-) (trebat ce mu)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Prvo te molim da editiras svoju poruku - izbrisi iz nje sve ono na sto izravno ne repliciras. Citiranje ovakve ogromne poruke samo da bi napisao dvije recenice inace se kaznjava kartonom.
JFS3G2 kaže...

  Intendancija je preglednija mnogo jer ti vecina funkcija stane u "velicinu ekrana" i samim time mozes citav kod obujmiti.

Zaboravljas da i > 99% programera u C/C++-like programskim jezicima radi indentaciju, tako da u tom pogledu kod napisan u nekom takvom jeziku nije nista manje pregledan nego u F#. A rekoh - viticaste zagrade ti omogucavaju vecu preglednost jer odmah vidis gdje je pocetak nekog bloka/funkcije/klase, a gdje kraj, dok ti tocka-zarez na kraju reda omogucavaju da cijepas naredbe u vise liniija ako su dugacke- dakle da si kod ucinis jos preglednijim.

 

Mozemo se mi tu do jutra natezati sto je preglednije. Mislim da je stvar u tome na sto je covjek naucen. Za C (ili C++?) je postojala sala da je to write-only  jezik. I ja sam ga nekad tako dozivljavao, kad nisam s njim bio dovoljno upoznat - ocekivao sam kljucne rijeci, a dobivao razne vrste zagrada, tocka-zareze sveposvud, poduplane operatore itd. Medjutim, sad mi je sve to normalno i vrlo citko. I gledam kod u F# i Pythonu i ja se tu uopce ne mogu snaci - jednostavno ne znam citati te jezike. Da se naviknem na njih, vjerujem da bi mi bilo slicno kao s C/C++ jezicima.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
mbaksa kaže...

Zar nije logicnije da imamo klasu pas, koja ima atribute poput visine, duljine, boje, vrsteLaveza i koji onda ima metode laj i nacrtaj, umjesto da imamo odvojene varijable ili strukture koje ce sadrzavati sve te podatke, te "letece" funkcije nacrtajPsa i laj, kojima cemo onda prosljedjivati podatke o psima? Ili cemo im prosljedjivati pokazivace na strukture s podacima o psima? Pa kad vec to radimo, zasto onda ne bi to napravili kak se spada - stavili podatke i funkcije pod isti krov? Osim toga, instanciranje i koristenje pasa je u OOP-u ultra jednostavno. Sto je slicnije nacinu na koji svijet funkcionira?

Ovo sa psom i crtanjem je zanimljivo.

Može li pas sam sebe nacrtati? Kada fotografiraš psa fotoaparatom, tko slika koga i gdje? Pas sebe u fotoaparat ili fotoaparat psa u sebe?

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.1.2011 23:33 (Tom69).
16 godina
odjavljen
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
JFS3G2 kaže...

Ne zelim uopce znati sto je pjesnik htio reci u njoj no sigurno da mu fali malo teorije racunarstva.

 

WTF? Tebi je klasa od 12.000 linija koda velika ili nepregledna? I ovako imamo oko 1000 klasa - ti bi preporučio da ih razbijemo svaku na još 2-3 dijela? Pjesnik radi na nekim bankarskim sranjima unutar te klase, a sa tvojom teorijom napravim ono što mamić voli reći...

Freak Show Inc.
16 godina
moderator
online
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Tom69 kaže...
mbaksa kaže...

Zar nije logicnije da imamo klasu pas, koja ima atribute poput visine, duljine, boje, vrsteLaveza i koji onda ima metode laj i nacrtaj, umjesto da imamo odvojene varijable ili strukture koje ce sadrzavati sve te podatke, te "letece" funkcije nacrtajPsa i laj, kojima cemo onda prosljedjivati podatke o psima? Ili cemo im prosljedjivati pokazivace na strukture s podacima o psima? Pa kad vec to radimo, zasto onda ne bi to napravili kak se spada - stavili podatke i funkcije pod isti krov? Osim toga, instanciranje i koristenje pasa je u OOP-u ultra jednostavno. Sto je slicnije nacinu na koji svijet funkcionira?

Ovo sa psom i crtanjem je zanimljivo.

Može li pas sam sebe nacrtati? Kada fotografiraš psa fotoaparatom, tko slika koga i gdje? Pas sebe u fotoaparat ili fotoaparat psa u sebe?

Fakat je zanimljivo. I iznenadit ces se koliko istine ima u svemu tome. Na ekranu moze i mora iscrtati - naravno, ako ti je cilj prikazati izgled/sliku psa.  {#} Pisuci taj komentar zapravo sam na to ciljao.

 

Medjutim, i to si mozes prevesti i u stvarnost - objekt Sunce obasjava psa, a pas tu svjetlost reflektira - ono sto vidimo je refleksija svjetla sa psa. Pa ti se svodi na isto. "Crtanje" bi bila metoda reflektiranja svjetlosti s psa.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Programski jezik - s kojim početi?
mbaksa kaže...

Fakat je zanimljivo. I iznenadit ces se koliko istine ima u svemu tome. Na ekranu moze i mora iscrtati - naravno, ako ti je cilj prikazati izgled/sliku psa. {#} Pisuci taj komentar zapravo sam na to ciljao.

 

Medjutim, i to si mozes prevesti i u stvarnost - objekt Sunce obasjava psa, a pas tu svjetlost reflektira - ono sto vidimo je refleksija svjetla sa psa. Pa ti se svodi na isto. "Crtanje" bi bila metoda reflektiranja svjetlosti s psa.

 

I šta bi onda bilo bolje?

 

fotoaparat.Fotografiraj(pas)

ili

pas.FotografirajSe(fotoaparat)

16 godina
moderator
online
RE: Programski jezik - s kojim početi?
Tom69 kaže...
mbaksa kaže...

Fakat je zanimljivo. I iznenadit ces se koliko istine ima u svemu tome. Na ekranu moze i mora iscrtati - naravno, ako ti je cilj prikazati izgled/sliku psa.  {#} Pisuci taj komentar zapravo sam na to ciljao.

 

Medjutim, i to si mozes prevesti i u stvarnost - objekt Sunce obasjava psa, a pas tu svjetlost reflektira - ono sto vidimo je refleksija svjetla sa psa. Pa ti se svodi na isto. "Crtanje" bi bila metoda reflektiranja svjetlosti s psa.

 

I šta bi onda bilo bolje?

 

fotoaparat.Fotografiraj(pas)

ili

pas.FotografirajSe(fotoaparat)

Mozes na vise nacina promatrati situaciju. Mozes recimo na ovaj nacin:

 

fotoaparat.Fotografiraj(kadar).

 

kadar je objekt s kolekcijom objekata koji se nalaze u njemu, od najudaljenijih do najblizih, i svaki objekt u kadru (sebi) pita objekt.nacrtajSe() i sastavlja sliku od tih objekata - dakle, objekt pas vraca svoju sliku, ovisno o svojim karakteristikama. Svoju sliku pas zna "izracunati" jer zna na kojoj se poziciji nalazi u kadru, zna pod kojim kutem svjetlost sunca pada, zna svoje karakteristike, odnosno oblike i boje koje mora reflektirati.

 

 

Na kraju krajeva, kako bi ti dobio sliku psa bez interakcije sa samim psom? Ne mozes. Trebas znati njegov oblik i boje, a objekt pas drzi te podatke. Znaci ili ce pas biti odgovoran za svoju refleksiju/sliku ili situaciju mozemo postaviti i malo drugacije - mogao bi postojati recimo objekt svjetlost koji ce raditi crtanje (izracunavati refleksiju), no iz perspektive programa na kakav sam ciljao, logicnije je odabrati da ce objekt pas biti odgovoran za reflektiranu sliku.

 

Dakle, mozes imati razlicite poglede na istu stvar. Ovisi sto zelis postici.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.1.2011 0:12 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Baš sam probao usporediti brzinu pisanja jednostavnog metoda u C# i F# u Visual studiu.

 

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;

namespace ConsoleApplication4
{
    class Program
    {
        static void FunkcijaParni()
        {
            for (int i = 2; i <= 100; i+=2)
                Console.Write(i + " ");
        }

        static void Main(string[] args)
        {
            FunkcijaParni();
        }
    }
}




let funkcijaParni() =
    for i in 2 .. 2 .. 100 do
        printf "%d " i
printfn ""
funkcijaParni()
Evo mojih zapažanja:

1. Kod F# Visual studio mi ne radi indent tijela funkcijaParni, nego to moram učiniti sam, ako ne napravim, funkcija ne radi,

    kod C# čim utipkam zagradu dobijem automatski uvlačenje koda, isto je i sa pojedinačnom naredbom koja stoji iza petlje

2. Kod F# sam ime funkcijaParni() morao kucati dva puta, kod C# nisam jer je IntelliSense asistirao, pošto je ova funkcija metod klase Program,

   ista situacija je bila kad sam varijablu i ubacivao u naredbu za konzolni ispis

3. Kod C# sam dobio preko IntelliSense opis naredbe Console.Write(), pošto je to u stvari metod klase, za naredbu printf i printfn kod F# nisam dobio nikakav opis

4. Kod C# se iz aviona vidi što sam napravio: iz Main metoda klase Program pozvao sam metod FunkcijaParni() koja se nalazi u istoj klasi,

   kod F# mi se ne čini da je kod toliko pregledan

 

Sve u svemu, brže sam nakucao metod u C#, a za ovaj kod utipkao sam samo dvije zagrade ručno

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.1.2011 19:12 (Floki).
 
4 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Ah. Prije 30 godina bi ti naprosto otpjevali:

 

Srećom, poprilično smo napredovali odonda! :)

 

 

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Programski jezik - s kojim početi?

A da probaš sa engleskim? Čujem da je dobar za radit igre...

Gamers Don't Die, They Respawn.
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Počni sa C#. Ja sam počeo i zasad dobro ide. Možeš i sa C++ ali mi se (osobno) čini još malo kompliciran. Nemoj s Pythonom. Ja sam probao malo Pythona ali je dosadan jer nemožeš vidjet točno zbog čega se nešto pojavljuje u tvom programu.

 

Preporučam ti Visual C# 2010 Express (potrebna registracija)

Svakih 60 sekundi u Africi prođe jedna minuta. Stavi ovo u svoj potpis ako voliš burek :D
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Programski jezik - s kojim početi?

Evo da i ja bubnem nesto svjeze na tu temu.

 

D programski jezik.

 

Specifikacije djeluju veoma obecavajuce.

How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Odabir programskog jezika za potpunog početnika
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice