Odabir programskog jezika za potpunog početnika

poruka: 30
|
čitano: 16.999
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Programski jezik - s kojim početi?
14 godina
offline
Odabir programskig jezika

Napokon se idem uhvatit nekog programskog jezika, ali sada se no mogu odlucit kojeg poceti ucit.

Da se uhvatim Jave, VB ili nesto trece? Volje imam, vremena isto tako...samo trebam savjet cega se najbolje uhvatiti i ako me mozete uputit na potrebnu literaturu (u .pdf-u ili ako treba nabavim je u tiskanom obliku).

Posto smatram velikim minusom to sto ne znam raditi sa niti jednim programskim jezikom, sada se hvatam toga malo ozbiljnije pa bi mi uistinu svaki savjet dobro dosao.

Ako moze kao sto rekoh odmah me uputite na potrebnu literaturu i sve potrebne programe.

 

Hvala!

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Odabir programskig jezika

Ovakva pitanja samo mogu stvoriti flamewar. Jednostavno pogledaj svaki i nauči koji ti paše. Kasnije se možeš prebaciti, a možeš i učiti sve odjednom.

 

Za c/c++ ti treba codeblocks. Za gui guglaj Qt ili GTK, za 3d grafiku OpenGL ili DirectX i SDL, za mrežno programiranje prouči sockete, a proučavajući ove stvari ćeš saznati i za bolje/gore alternative.

Živio Arch! Živio OpenSource! Dolje Microsoft i zapadne robovlasničko-kapitalističko-naftne vrijednosti!
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.4.2011 12:23 (dj_beni).
 
4 0 hvala 2
14 godina
offline
Re: Odabir programskig jezika
dj_beni kaže...

Ovakva pitanja samo mogu stvoriti flamewar. Jednostavno pogledaj svaki nauči koji ti paše. Kasnije se možeš prebaciti, a možeš i učiti sve odjednom.

 

Za c/c++ ti treba codeblocks. Za gui guglaj Qt ili GTK, za 3d grafiku OpenGL ili DirectX i SDL, za mrežno programiranje prouči sockete, a proučavajući ove stvari ćeš saznati i za bolje/gore alternative.

Razmisljao sam o Javi ili o VB. O grafici trenutno ne razmisljam tako da OpenGL, DirectX i sl. izbacujem..bar za sada.

 

Znaci da se uhvatim Jave, VB ili nesto trece? C/C++ mi isto "igra"..stovise imam dosta tiskane literature za C++ no opet mislio sam kreniti npr. od Jave ili mozda VB?

 

Samo mi treba potrebna literatura i software. 

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
14 godina
neaktivan
offline
Odabir programskig jezika

Vidim da spominješ Javu i VB, ali ja za tebe imam nešto bolje a to je C#, za kojeg smatram da je odličan jezik, možeš ga koristiti na svim platformama, imaš hrpu literature, jednostavan za naučit, u kombinaciji s .net-om možeš napraviti što god želiš...

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.4.2011 15:52 (Joco55).
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Odabir programskig jezika

Za početke po meni C#

Inteligencija nije znanje,već mašta
 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Odabir programskig jezika

Za pocetak je po mnogima najbolji Python.

Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Odabir programskig jezika
Koja je razlika izmedu C, C++, C#....i koliko vec tih "C" ima!?

Ok, hvatam se onda toga samo mi recite koji tocno "C" da pocnem ucit te mi recite koju tocno literaturu da si uzmem za pocetak. Imam neku i tiskanu literaturu za C samo ne znam tocno koju...javim kada dodem kuci.
Makar bilo bi ok da mi bolje vi date savjet sa kojom literaturom da pocnem?
First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
14 godina
neaktivan
offline
Re: Odabir programskig jezika

Osim C, C++ i C# imas jos i objective C koji je dominantan na Apple platformama. Ma to ti je C familija jezika, dosta lagano se presaltat sa jednog od njih na druge. C je proceduralno orjentiran, C++ i C# su objektno orjentirani, objective C je cudan mix obicnog C-a sa objektno orjentiranim pristupom.

 

Tesko je nepristrano preporuciti ti neki jezik pa necu ni pokusavati. Na ovom podforumu imas primjere zadataka iz svih mogucih jezika pa malo i to prolistaj i vidi sto ti se vise svida.

 

Ono sto ces u pocetku uciti ti ionako nece previse ovisiti o jeziku koji si odabrao, jer ces uciti neke osnove koje su u programiranju univerzalne i primjenjive u svakom programskom jeziku.

 

EDIT: ja cu zapoceti sa jednom knjigom o obicnom C-u

http://www.amazon.com/Programming-Language-2nd-Brian-Kernighan/dp/0131103628

 

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.4.2011 22:19 (rustweaver).
14 godina
protjeran
offline
Odabir programskig jezika

Ja ti osobno preporučam C.

Kad naučiš C (ali ne ono printf, scanf, while, for, if) možeš prijeći na C++, nemoraš, ali ćeš s lakoćom to učiniti.

A kad znaš C++, Java i ostali objektno orijentirani jezici nisu problem.

C je zapravo svemoćan jezik, nije da reklamiram, ali tako jest.

 

Ako pak želiš grafiku, forme itd. preporučam VB ili C#.

C# više jer je, kako da se izrazim, jednostavno napredniji od VBa.

 

Ako pak želiš web aplikacije itd. preporučam ti PHP, JavaScript, MySQL (ovo nije jezik, da nebi bilo zabune).

 

Eto, nadam se da sam pomogao.


EDIT: i malo literature od mene: C , C++ , C#

#include <cstdio> int main () { printf ("1F Y0U C4N R34D TH15 Y0U 5H0ULD G37 L41D\n"); return 0; }
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2011 10:51 (beno101).
Moj PC  
0 0 hvala 3
14 godina
offline
Odabir programskig jezika

Puno vam hvala na preporukama.

 

Evo ovako, kod kuce trenutno imam ove tri knjige u tiskanom obliku:

 

The Waite Group's Turbo C Programing for the PC

Rajko Vulin " Od sada programiramo u C-u"

Dragan Milicev " Objektno orijentisano programiranje na jeziku C++"

 

Inace imam jos dosta knjiga posto mi stric programira u C-u, ali na zalost sve knjige nisu kod mene a imam ih jos cca 10-ak u tiskanom obliku

Naravno, .pdf mogu nabaviti koji treba....bar to danas nije problem.

 

Nista, znaci najbolje da krenem od C-a...a Javu i ostalo neka ostavim za kasnije.

 

P.S.

 

Jos samo mi treba program tj. da skinem. Za C++ je pretpostavljam dobar MS Visual C++. Sta za "samo" C skinit pa da pocnem radit?

Zahvaljujem se jos jednom na strpljenju i savjetima, ali vjerujem da znate kako mi je sada svaki savjet doborosao posto krecem sve od nule pa mi je svaka info dobrodosla.

Od preporuke osnovne literature za totalne n00b-ove pa do svakog savjeta.

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2011 11:20 (win32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Odabir programskig jezika

C++ kompajleri podržavaju C, samo sa čvršćim provjerama tipova (to je pozitivno), dakle možeš pisati c u visual C++

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2011 11:30 (Dr. Zoidberg).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Odabir programskig jezika

Znaci skinem Visual Studio 2010 Express/Professional/Ultimate?

 

http://www.microsoft.com/express/Downloads/#

 

 

...ili nesto drugo? Dajte molim vas stavite mi direktan link sta mi treba da skinem i to je to....da vas vise ne gnjavim sa ovako glupim pitanjima posto me je vec n00bovski sram! {#}

 

P.S.

 

Sada sam procitao da je za desktop aplikacije najbolje odabrati C++ ili C#?

 

Zasto toliko ljudi preporuca da se krene sa Pythonom? Radi njegove "jednostavnost" ili...?

 

"Ne komplicirajte. Programski jezici kao što su C++ i Java dizajnirani su za profesionalni razvoj sa velikim timovima iskusnih programera koji se brinu za efikasnost izvršavanja svog koda. Kao rezultat toga, jezici koje koriste imaju komplicirane dijelove dizajnirane za te slučajeve. Vas zanima učiti programirati. Ne trebaju vam komplikacije."

 

Se ovo gore odnosi onda na Python i dali se u njemu mogu raditi desktop aplikacije?

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2011 12:13 (win32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Odabir programskig jezika
win32 kaže...

Znaci skinem Visual Studio 2010 Express/Professional/Ultimate?

 

http://www.microsoft.com/express/Downloads/#

 

 

...ili nesto drugo? Dajte molim vas stavite mi direktan link sta mi treba da skinem i to je to....da vas vise ne gnjavim sa ovako glupim pitanjima posto me je vec n00bovski sram! {#}

Zadnje sam koristio VS 2008, ali mislim da bi ti trebao poslužiti VS c++ express. Samo se trebaš sjetiti kada kreiraš projekt da izabereš unmanaged ili tako nešto (da ne koristiš .net)

 

Iako za početne projekte koji će ti biti na razini "zdravo svjete" i zbroji brojeve vjerojatno bi ti bilo brže sa devc++ jer te neće usporavati kreiranja projekata i sve ostale điđe, neko samo napraviš novi file, nakucaš kod i kompajliraš :)

 

Sretno.

16 godina
neaktivan
offline
Odabir programskig jezika

Asembler. {#}

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
 
3 1 hvala 0
15 godina
offline
Odabir programskig jezika

Hehe, svaki drugi tjedan netko pita istu stvar.

 

1. C - zamisli kao jezik u kojem moraš napraviti auto (bilo koji), ali svaki dio moraš sam zavariti, sastaviti sve dijelove motora posebno, pa napraviti motor itd.. Istina ima nekih libova u kojima su ljudi već nešto sastavili, ali ponekad to nije to što tražiš. C je jezik s kojim možeš sve napraviti, samo je pitanje vremena i količine koda koji moraš istipkati. Nekome se neda zezati s ručnim alociranjem i dealociranjem memorije (što npr. treba u c-u), dok netko baš to želi, jer time što ručno regulira veličinu memorije može napraviti "efikasniju" aplikaciju (da jede npr manje memorije).

 

2. C++ - zamisli kao jezik u kojem već neke dijelove imaš napravljene (možda ne "dobro" kao u c-u, ali zadovoljavaju), samo treba napraviti one kojih nema, spojiti ih u jednu cijelinu i evo aplikacije. Isto tako može napraviti bilo što, treba ti malo manje vremena nego u C-u, ali opet treba više nego od drušva koje je dolje.

 

3. VisualC++ - Iako spada u kategoriju sa ovima dolje,ali volim ga izdvojiti. Imaš već sve komponente za sastavljanje auta (čak i više, imaš da biraš da li želiš vrata koja se otvaraju postrance ili prema gore, imaš razne vrste motora  itd itd.), a uz to još imaš i već prije uhodanu sintaksu C++-a i .NET-a (tu mislim na specifičnosti .NET-a). Nedostatak je da moraš sa sobom vući .NET i da ako želiš baš napraviti neki detalj, moraš se opet zezati sa osnovnim stvarima kao i dolje. I auto sigurno neće biti najbrži (kao oni prije dva i sigurno će trošiti više benzina)

 

4. VB/C#/Java - zamisli kao jezik u kojem sve dijelove automobila već imaš, tj. imaš masu dijelova, komponente koje su sastavljene od pojedinih dijelova. Samo ih trebaš skupa staviti. Svaki od ovih jezika ti omogućuje spajanje tih komponenata na neki od svojih specifičnih načina. Svi imaju više manje iste komponente koje se koriste na slični način. Sa ovim alatima možeš najprije napraviti auto, problem nastaje kada želiš napraviti neki dio baš sam ili neku komponentu. Onda se moraš malo duže igrati.

 

Izvođenje aplikacija (ne mora uvijek biti točno tako), Najbrže prvo: 1 - 4

 

Vrijeme potrebno za razvoj aplikacije, Najbrže prvo : 4 - 1

 

Vrijeme potrebno za učenje (svi će ti biti isti kad naučiš jedan, ali svejedno, iako da naučiš osnove bilo kojeg će ti trebati otprilike isto) : 4 - 1

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2011 13:00 (dado2202).
Moj PC  
4 0 hvala 1
14 godina
offline
Odabir programskig jezika

Dobro napisano Dado....svaka cast! {#}

Stvar je u tome sto ovo kod mene nije neki "hir" 15-godisnjaka vec se idem uhvatiti toga, a prije svega trebam tako neke info jer ne zelim zapoceti nesto sto necu moci i na neki nacin zavrsit (da, uci se cijeli zivot i ne mislim nauciti "C u 7 dana" kao sto se prodaju brojne, bezvrijedne knjige).

Po tvome, dali da krenem sa opcijom "1", "2"....? Ako da, koji tocno program da skinem?

Reci mi svoj savjet (makar opcija "1" ili "2" mi se cini ok" i koji program mi je potreban za to...ako moze link do njega pa se vec snadem nekako oko nabavke istoga ako nije free.

C++ mi je ok posto imam neku ok literaturu....ako nadem nesto dobro na hrvatskom jeziku za C kao sto je npr. ona knjiga koju je kolega linkao "C++ Za apsolutne pocetnike" bilo bi mi uistinu korisno.

Nije da bas nisam na "ti" sa engleskim, dapace...vec samo bi mi kao pocetniku ipak bilo korisno imati literaturu na "materinjem" jeziku pogotovo posto sve ucim sam i ispocetka bez nekog tecaja i sl.

Isto tako koja je preporuka sa tvoje strane za literaturu sa kojom bih mogao poceti....naravno sve ovisi koji jezik je preporuka?

Ono sto me zanima je izrada destktop aplikacija i tako neke stvari, ali nekako mi se C cini ok.....samo trebam potvrdu iskusnijih od mene (a to su trenutno vjerojatno svi ovdje...jer kada sam za nesto n00b, onda to i kazem).

Na zalost ne pomazu mi brojni linkovi, pomaze mi konkretna literatura koja bi mi sada bila najkorisnija (i to jedna, dvije knjige), konkretan savjet za jedan jezik i tocan program koji mi treba (bez obzra dali je fre ili ne, glavno da je najbolji).

C++ mi opet kao sto rekoh izgleda jako dobro posto po onome sto si napisao izgleda "jednostavniji", makar ne znam dali je pametno poceti od tako necega ili poceti od necega gdje ipak sve sam moram napisati?

 

Hvala... {#}

 

{#}

 

 

P.S.

 

Neki za desktop aplikacije kazu da je Python....ali ako to isto i bolje mogu napraviti u C-u, onda bih isao sa C-om ili C++....slusam sada vas prijedlog i sa time krecem 100% vec sutra.

Samo mi treba jos konkretan program i to je to....a onda cu vjerojatno imati neka druga pitanja kada zapnem. {#}

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2011 13:35 (win32).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Odabir programskig jezika
win32 kaže...
Po tvome, dali da krenem sa opcijom "1", "2"....? Ako da, koji tocno program da skinem?

Reci mi svoj savjet (makar opcija "1" ili "2" mi se cini ok" i koji program mi je potreban za to...ako moze link do njega pa se vec snadem nekako oko nabavke istoga ako nije free.

Za C i C++ su ti slijedeci besplatni IDE-i na raspolaganju: DevC++, Code::Blocks, Visual Studio express

Poredani su ti po kompliciranosti, pocevsi sa najjednostavnijim.

 

win32 kaže...
C++ mi je ok posto imam neku ok literaturu....ako nadem nesto dobro na hrvatskom jeziku za C kao sto je npr. ona knjiga koju je kolega linkao "C++ Za apsolutne pocetnike" bilo bi mi uistinu korisno.

Nije da bas nisam na "ti" sa engleskim, dapace...vec samo bi mi kao pocetniku ipak bilo korisno imati literaturu na "materinjem" jeziku pogotovo posto sve ucim sam i ispocetka bez nekog tecaja i sl.

Isto tako koja je preporuka sa tvoje strane za literaturu sa kojom bih mogao poceti....naravno sve ovisi koji jezik je preporuka?

Materijali na nasem jeziku nisu bas najidealniji, i dok na engleskom jeziku mozes birati bolju, u mnostvu knjiga za neki programski jezik, na hrvatskom si sretan ako nades jednu. Ona knjiga koju sam ti linkao je bog i batina za C, napisana direktno od tvorca samog jezika. Na pp cu ti poslati neke domace materijale koje sam uspio iskopati.

 

win32 kaže...
Ono sto me zanima je izrada destktop aplikacija i tako neke stvari, ali nekako mi se C cini ok.....samo trebam potvrdu iskusnijih od mene (a to su trenutno vjerojatno svi ovdje...jer kada sam za nesto n00b, onda to i kazem).

Na zalost, cisti C nije najidealniji jezik za razvoj desktop aplikacija na windows platformi (iako je posve moguce i u C-u, samo je potrebno vise tipkanja i znanja). U jezicima poput C# ili cak VB takve stvari idu puno brze. Ali to nije razlog da ne krenes sa C ili C++ zato jer u pocetku ionako moras pohvatati neke osnovne koncepte programiranja, ne mozes se izvuci iz toga. A kao sto sam rekao kasnije ce ti biti lagano prebaciti se na C# ako budes imao potrebu.

 

win32 kaže...
Na zalost ne pomazu mi brojni linkovi, pomaze mi konkretna literatura koja bi mi sada bila najkorisnija (i to jedna, dvije knjige), konkretan savjet za jedan jezik i tocan program koji mi treba (bez obzra dali je fre ili ne, glavno da je najbolji).

Ako te zanima strogo najbolji od najboljih na Windows platformi onda ti je to microsoftov Visual Studio, imas ga u besplatnoj verziji i u komercijalnoj verziji. Dosta je kompliciran (za jednog pocetnika), ali kad se na njega naucis drugo ti nista vise nece trebati.

 

win32 kaže...
C++ mi opet kao sto rekoh izgleda jako dobro posto po onome sto si napisao izgleda "jednostavniji", makar ne znam dali je pametno poceti od tako necega ili poceti od necega gdje ipak sve sam moram napisati?

Ne brini, nije C++ bas TOLIKO jednostavan, dosta ces se i u njemu natipkati, bez brige budi ;)

 

win32 kaže...
Neki za desktop aplikacije kazu da je Python....ali ako to isto i bolje mogu napraviti u C-u, onda bih isao sa C-om ili C++....slusam sada vas prijedlog i sa time krecem 100% vec sutra.

Ma mozes i u pythonu jednako kao i u C++, to stoji. Ali gledaj koliko ti ljudi moze pomoci s pythonom kad zapnes. Programeri u pythonu na ovom forumu su teska manjina, barem sam ja takav dojam stekao.

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
15 godina
offline
Odabir programskig jezika za potpunog početnika

Ako misliš raditi samo aplikacije za desktop , znači prozorčići i ti điđimiđiji, onda izbjegavaj C/C++ kombinaciju u širom luku. Osobito ako si početnik. C ima jako lošu podršku za prozore. Koliko znam postoji nekoliko framework-a koji rade s njim, znam da stari MFC radi s njim (za windows) i GTK (win i linux) mislim da radi, ali nisam siguran, s njime sam samo probao C++. Ajde još C++ ima poviše frameworka kojih možeš koristiti, ovisi o platformi na koju ciljaš. Najpoznatiji uz GTK ti je i QT (koji preporučam, radi na linux, mac, win platformama).

 

C je najbolji jezik za deamon aplikacije ili neke transakcijske aplikacije. Znači neka ultra brza, lagana aplikacija koja radi u pozadini, a da ti niti neznaš za nju, nema GUI (možda TUI - Text-based user interface)

C++ je već bolji sa prozorima, iako se isto dosta koristi za deamon aplikacije (samo malo kompleksnije nego kod C-a), imaš masu drugih framework-a koji možeš koristiti ako ti ovi dva gore na pašu.

 

Za IDE ovih gore dva preporučam QT-ov editor (ako se odlučiš za njega, imaš ga na onom linku), bilo koji visual studio (može i c++ express), CodeBlocks

 

Sad ono što bi ti ja preporučio, ako se već namjeravaš baviti razvojem sa prozorima da počneš sa C#-om (bilo koji Visual studio ili C# express). Preporučio bih ti i Javu, ali ona ima dosta nezgrapni windows razvoj, a i metodologija je malo drugačija nego kod C#-a. C# je u tom pogledu jednostavniji. VB zaboravi.

 

Phyton ti baš nebi preporučio, jer izgleda kao skriptni jezik (iako nije, samo se koristi u te svrhe) i ako se privikneš na taj loose način programiranja (kao u Perl-u, Ruby-u, PHP-u), onda ponekad zna biti problema kad se vratiš na neki strong typed jezik kao ovi gore. Iako je razvoj brži kod takvih jezika, ali malo mi je to čudno dok jezik za tebe radi "cast" pojedinih tipova.

 

Ja sam počeo sa  C/C++(jako kratko), pa kad sam počeo sa prozorima prebacio sam se na VB (5-ica), nakon toga sam prešao na C# (na kojem sam se najduže zadržao, jer sam radio desktop aplikacije). Sada zbog posla moram raditi opet u C/C++ kombinaciji i Javi (najviše Java).

 

Definitivno sam najviše naučio na C#-u i definitivno ima neke stvari lakše od drugih jezika ako misliš raditi desktop razvoj.

 

EDIT: Da zaboravio sam literaturu. Ehh, sad ja sam na betterworldbooks knjizari kupio masu strane literature. Imaš bargain bin u kojem možeš nabaviti "starije i korištene" knjige. Npr 5 komada za 5 dolara + 3,49 poštarina.Ako misliš početi sa C/C++ kombinacijom nema baš neke nove literature, tako da ti je to super. Ako misliš sa C# i Javom da se nabaviti isto par godina starih knjiga (za C# 2.0 i C# 3.0, Java 1.5) iz kojih se dadu naučiti osnove tih jezika. Ako ne misliš kupovati, imaš na torrentima masu knjiga. Sve od apress-a (osobito kolekcija "from begginers to pro's"), o'riley-a sad se ne mogu sjetiti još izdavača, ali ovi su najbolji ( po meni)

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2011 14:17 (dado2202).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Odabir programskig jezika
win32 kaže...

C++ mi je ok posto imam neku ok literaturu....ako nadem nesto dobro na hrvatskom jeziku za C kao sto je npr. ona knjiga koju je kolega linkao "C++ Za apsolutne pocetnike" bilo bi mi uistinu korisno.

Pročitaj "demistificirani c++" naših autora (Šribar i Motik). Daje solidan pregled c++ jezika i ne zahtjeva predznanje C-a.

 

Osobno bih ti preporučio da kreneš s C++, a ne s C jezikom. Razlog je poprilično jednostavan: odmah se počni učiti da razmišljaš "objektno". Ako kreneš s C-om put će biti dugotrajan i trnovit :)

Nakon c++, neće ti biti problem prebaciti se na Java, ukoliko se tako odlučiš, ili bilo koji drugi "moderni" programski jezik.

 

Nema na čemu! --| Google is your friend |--
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2011 14:15 (Zura).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Odabir programskig jezika

Ja ti preporučam knjigu "Naučite programirati uz C++", autora Krešimira Ćosića i moje malenkosti. Ako se služiš operacijskim sustavom Windows, onda imaš priliku instalirati najbolje besplatno razvojno okruženje za programski jezik C++:   Visual Studio 2010 Express. Ako se pak služiš Linux-om ili MacOS-om, preporučam ti CodeBlocks, kao objedinjeno razvojno okruženje (engl. IDE). Glavna prednost Microsoftovog rješenja ogleda se u superiornom istrebljivaču (engl. debugger) i to je osnovni razlog zašto smo se odlučili za nj u našoj knjizi.

 

Za razliku od većine drugih knjiga, mi ne nastojimo čitatelja naučiti konkretan programski jezik, već nešto mnogo važnije: vještinu programiranja kroz neprekidno unaprijeđivanje čitateljeve sposobnosti rješavanja raznovrsnih, ali pomno odabranih problema. Iz tog razloga imamo preko stotinu progresivno složenijih i što je vrlo važno cjelovitih programa, kroz koje tumačimo osnovne ideje kojima svaki početnik u programiranju mora ovladati, bez obzira kojim se programskim jezikom služio.

16 godina
moderator
offline
Re: Odabir programskig jezika
Zura kaže...
win32 kaže...

C++ mi je ok posto imam neku ok literaturu....ako nadem nesto dobro na hrvatskom jeziku za C kao sto je npr. ona knjiga koju je kolega linkao "C++ Za apsolutne pocetnike" bilo bi mi uistinu korisno.

Osobno bih ti preporučio da kreneš s C++, a ne s C jezikom. Razlog je poprilično jednostavan: odmah se počni učiti da razmišljaš "objektno". Ako kreneš s C-om put će biti dugotrajan i trnovit :)

Nakon c++, neće ti biti problem prebaciti se na Java, ukoliko se tako odlučiš, ili bilo koji drugi "moderni" programski jezik.

A tek kad bi počeo s Javom ili C#...? {#} Onda bi najbrže usvojio OOP koncept pa mu ne bi bio problem kasnije prijeći na C++ (jer će s C++-om dobiti uvid kako OOP funkcionira na nešto nižoj razini) te na kraju eventualno na C (iako se pitam - zašto?).

14 godina
offline
Re: Odabir programskig jezika
Puno vam hvala svima na tako nesebicnim savjetima i odgovorima te hvala na strpljenju da mi sve to objasnite.
Do danas nisam ni znao za C#, vec samo za C i C++. Iskreno, jos uvijek mi nisu jasne sve razlike izmedu C, C# ili C++ no mislim da ce mi sve biti jasnije dok pocnem raditi. Najvise me zanima izrada nekih jednostavnijih aplikacija (ne znaci da bih se ogranicio samo na to), ali trenutno i sama pomisao da radim i neku najjednostavniju aplikaciju mi je smijesna posto sam na pocetku i znam da ce proci dosta mjeseci ili godina rada dok tako nesto ne budem sposoban napravit.
Hvala vam svima i za preporucenu literaturu, bez takvih savjeta ne bih znao ni od kuda da krenem.
Trenutno nisam uz komp pa ne vidim bas sve lijepo kako ste napisali (los/mal display na BB 9000), ali cim dodem kuci sve cu to jos par puta procitati.
Nadam se da znate kako mi je sada....volje imam, vremena isto tako....sada samo trebam poceti, a to mi se nekako cini u ovom trenutku najteze. Veliki je to posao pa zelim poceti bar tako da znam neke osnovne razlike izmedu pojedinih jezika....ne svih, za pocetak mi je dosta da znam razlike izmedu svih tih brojnih "C" oblika tako da znam konkretno sa cime krecem i sta sve mogu (ili ne mogu).
Kod sebe sada imam ovu knjigu "Objektno orijentisano programiranje na jeziku C++" te cu danas malo to prouciti, a sutra cu nabaviti sve knjige koje ste mi preporucili.
Kako radim u Win7 i Ubuntu 10.10, tako mi treba razvojno okruzenje za oba OS-a.
No ako pocnem raditi u jednom razvojnom okruzenju bilo na Win ili na Ubuntu, na njemu bih i ostao da se odmah u pocetku ne bunim jos i oko toga.
Dali mi za svaki drugi oblik C-a treba neko drugo razvojno okruzenje (to me malo zbunjuje posto ne znam dali je razvojno okrusenje isto za sve ili svaki C" ima neko svoje posebno okruzenje?) ili mogu bas sve raditi u Visual Studiu 2010 Express ili na Linuxu u CodeBlocks? Dali mi trebaju mozda jos neki bas programi ili bilo sta slicno uz to ili jednostavno instaliram Visual Studio 2010 Express i to je sve sto ce mi trebat? Mislim da sam vidio i verzio Pro od Visual Studia!? Dali je ona nesto bolja ili da se drzim ove "Express" verzije? Kada skuzim razlike izmedu svih tih brojnih "C", odluciti cu se za jedan jezik i sa njime krenit. Mjesanje par njih ce me samo zbunit posto nisam sa niti jednim radio....no ako kazete da bi bilo najbolje kreniti sa C#, onda ce biti C# (posto je ovjde svatko iskusniji od mene posto sam ja totalni pocetnik...recimo da krecem od nule).

Hvala vam svima!
First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
14 godina
neaktivan
offline
Re: Odabir programskig jezika
win32 kaže...
Dali mi za svaki drugi oblik C-a treba neko drugo razvojno okruzenje (to me malo zbunjuje posto ne znam dali je razvojno okrusenje isto za sve ili svaki C" ima neko svoje posebno okruzenje?) ili mogu bas sve raditi u Visual Studiu 2010 Express ili na Linuxu u CodeBlocks?

Visual Studio i Code Blocks oba podrzavaju C i C++ s time da Visual studio podrzava i C#. Visual studio generira GUI kôd koji je vezan za Windows platformu, dok Code Blocks cilja na rad s WxWidgets GUI bibliotekom koja je cross platform (s tom bibliotekom je napisan i sâm Code Blocks). Visual Studio je poprilicno krcat kojekakvim alatima pa mi je tesko zamisliti da ti pored njega nesto moze usfaliti, ja osobno koristim Code Blocks i za moje potrebe je on i vise nego dovoljan.

 

win32 kaže...
Dali mi trebaju mozda jos neki bas programi ili bilo sta slicno uz to ili jednostavno instaliram Visual Studio 2010 Express i to je sve sto ce mi trebat? Mislim da sam vidio i verzio Pro od Visual Studia!? Dali je ona nesto bolja ili da se drzim ove "Express" verzije?

Drzi se express verzije, pro se placa i namjenjena je profesionalcima, ti u ovom stadiju (a i puno kasnije) ne bi znao sto bi sa kerefekama koje pro verzija donosi u odnosu na express.

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
15 godina
neaktivan
offline
Odabir programskig jezika za potpunog početnika

Preporucam ti da procitas http://www.whitakerblackall.com/blog/first-six-months/

 

Onako, za motivaciju xD

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Odabir programskig jezika za potpunog početnik
Arxi kaže...

Preporucam ti da procitas http://www.whitakerblackall.com/blog/first-six-months/

 

Onako, za motivaciju xD

 

Ovo je stvarno za motivaciju, hvala na linku!

 

Nego, dali ima kakav free tecaj u Zg za nas pocetnike? Bar neki seminar ili nesto sl.? Mozda neka udruga?

Da malo popricam sa ekipom i tako...saznam koju korisnu info...

 

Hvala vam svima na prijedlozima!

 

Odluka je pala, C++ ili C#!? Malo me zbunjuje sto neki kazu C# je za "to i to", a na nekoj drugoj strani mi kazu "lud si, C# nije za to vec je C++" pa mi izgleda da svatko "pjeva" svoje.

Sada je svatko iskusniji od mene sto se tice programiranja, ali me zbunjuje sto svatko kaze nesto drugo.

 

Netko kaze "za desktop programe je c++", dok netko kaze "za desktop je c#"...a mene najvise zanimaju desktop aplikacije no definitivno idem na neki "C".

 

Mozete mi samo reci razlike u kratko izmedu C# i C++, to bi mi laicki napisano najvise olaksalo zivot.

 

Kasnije Googlam i nadem ovo: ".. C# je moderan, objektno orijentiran programski jezik, usmjeren ka Internetu..."!? Sta "internetu"!? 

 

Jucer i danas sam citao Dragan Milicev " Objektno orijentisano programiranje na jeziku C++" i iskreno nista nisam skuzio, a nisam ni bio blizu kompa pa mi je to malo sve otezalo.

 

 

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.4.2011 21:53 (win32).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Odabir programskig jezika za potpunog početnik
win32 kaže...
Arxi kaže...

Preporucam ti da procitas http://www.whitakerblackall.com/blog/first-six-months/

 

Onako, za motivaciju xD

 

Ovo je stvarno za motivaciju, hvala na linku!

 

Nego, dali ima kakav free tecaj u Zg za nas pocetnike? Bar neki seminar ili nesto sl.? Mozda neka udruga?

Da malo popricam sa ekipom i tako...saznam koju korisnu info...

ZRS

Živio Arch! Živio OpenSource! Dolje Microsoft i zapadne robovlasničko-kapitalističko-naftne vrijednosti!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Odabir programskig jezika za potpunog početnik
win32 kaže...

...

Odluka je pala, C++ ili C#!? Malo me zbunjuje sto neki kazu C# je za "to i to", a na nekoj drugoj strani mi kazu "lud si, C# nije za to vec je C++" pa mi izgleda da svatko "pjeva" svoje.

...

Evo ja ću ti pokušati laički objasniti razliku:

 

Dakle C# je moderan(iako je to manje važno), potpuno objektno-orijentiran za razliku od C++ koji dopušta proceduralno prog., i ono šta ga najviše razlikuje od C++ je da ima intergriran garbage collector, a to znači da se ti netrebaš zamarati s upravljanjem memorije jer to CLR radi umjesto tebe i to bi ti trebalo uštedjeti dosta živaca, također C# i to su razlike koje su bitne za tebe kao početnika.

 

Napomenuo si da te zanima desktop development a C# kroz .net i WPF jednostavno rules što se tiče mogućnosti, jednostavnosti i količini vremena da se nešto napravi!

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.4.2011 17:33 (Joco55).
14 godina
offline
Re: Odabir programskig jezika za potpunog početnik

Evo ljudi poceo sam sa C# na kraju pa cemo vidjeti kuda ce me to dovesti.....do nekuda vjerojatno vec hoce! {#}

 

Zahvaljujem svima na strpljenju i na objasnjavanju meni ovih nepoznanica.

 

Danas sam malo svratio do knjiznice i uzeo jednu knjigu o C# na hrv. jeziku. Knjiga se cini ok, sutra javim autora posto sam knjigu ostavio na poslu.

Jos cu se onoruzat sa literaturom pa polako raditi i uciti to sve te se nadam bar nekim rezultatima.

Jucer sam instalirao Visual Studio Express 2010 za C# i za C++ (za svaki slucaj).

Nakon instalacije mi se ponudio neki kratki tutorial o izradi programa tj. preglenik slika pa sam to malo radio i izgleda jako zanimljivo. Nisam znao da ce mi to odmah tako izgledati tj. da odmah imam pokraj sebe aplikaciju koju radim.

Sada kuzim zasto ljudi imaju vise monitora dok rade tako neke stvari! {#} Meni kao pocetniku sada nedostaje jos jedan monitor, a mogu misliti kako je ljudima koji to rade svaki dan....no samo lagano i polako.

Nadam se da cu kroz godinu/dvije i ja mozda moci nekome dati neki savjet. {#}

 

Ako negdje zapnem budem ovdje postavio pitanje, a zapeti cu 100% pa se nadam i dalje nekoj "suradnji". {#}

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
13 godina
neaktivan
offline
Odabir programskog jezika za potpunog početnika

Najbolje ti je prvo početi sa c++,a c# ces lako naučiti poslije,

Barem tako je bilo kod mene,

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.4.2011 17:34 (hary90).
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Odabir programskog jezika za potpunog početnika

Sumnjam da ćeš se baviti (barem u početku, a možda zauvijek) low-level programiranjem, pa ti predlažem C#, ne kao programski jezik za početnika, jer C# to svakako nije (makar se lako uči). Mnogi smatraju da je jezik koji je lagano naučiti "slab", ali to nikako nije istina. Zašto komplicirati kad može biti jednostavno? C# je po meni postao jednak C++u, jer skoro da i nema stvari koju ćeš htjeti napraviti a da ne možeš (osim pisanja drivera).

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Programski jezik - s kojim početi?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice