Preporuka hladnjaka i par pitanja

poruka: 89
|
čitano: 8.985
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Preporuka hladnjaka i par pitanja

Ekipa jedno pitanje: 
Dal mi je bolje uzeti CoolerMaster Hyper 212+ ili Zalman CNPS 10x Performa? Hladio bih clockani Phenom 550 BE koji je trenutno na 3,6 a s novim hladnjakom možda i više... Kolko bi cca još mogao ići? I btw, nemam ploču koja može otključati sve 4 jezgre (Gigabyte MA78G-DS3H).
Isplati li se kupovat novu ploču da bih otključao jiš dvije jezgre? Kolko mogu dobiti na performansama (u igrama uglavnom)?

 

Hvala na odgovorima!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Preporuka hladnjaka i par pitanja

Pitanje je da uzimaš novu MBO da li bi uspjeo otključati tog Pheno-ma možda bi se isplatilo ukoliko možeš negdje isprobati kod nekog prijatelja ukoliko imaš tu mogučnost glede svog procesora da nebacaš lovu bezveze na MBO.

Bilo koji cooler da uzmeš bit će dosta bolji od stock coolera.prvi je jeftiniji ali ako ti nije problem uzmi ovog drugo spomenutog.Glede clocka zavisi od primjerka idu od 3.8-4,1GHz pa mislim da nečeš baš profitirati max. clockom glede

igara gdje je bitnija grafa u tom slučaju i možeš li i nju clocknuti ili već jesi.I bilo bi dobro da ispuniš opciju "Moj PC" kako bi mogli znati o čemu se radi i što imaš.Osmijeh

Intel E2160
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.10.2010 15:09 (Smille).
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

Grafa je na 920/1320 (na 925 mi se javlja onaj grey screen nakon pol sata igranja). Makar moram priznat da nevidim neku razliku između stock frenkvencija i ove navedene... 

Što se tiče proca, nemam stock hladnjak već Freezer 64 pro koji je nerealno glasan nakon 1600-1700 RPM-a i zato ga mjenjam. Vidim da Performa ima onaj nastavak da se vrti max do 1350 RPM-a, a kolko čitam po review-ima do tih okretaja je nečujan...

16 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja
zvone07 kaže...

Grafa je na 920/1320 (na 925 mi se javlja onaj grey screen nakon pol sata igranja). Makar moram priznat da nevidim neku razliku između stock frenkvencija i ove navedene... 

Što se tiče proca, nemam stock hladnjak već Freezer 64 pro koji je nerealno glasan nakon 1600-1700 RPM-a i zato ga mjenjam. Vidim da Performa ima onaj nastavak da se vrti max do 1350 RPM-a, a kolko čitam po review-ima do tih okretaja je nečujan...

Nebih znao što je tebi glasno, čisti Freezer 64pro čuje se tek na više od 2000 okretaja i to sasvim podnošljivo.

Mog Phenoma II B50 X3 (otključani 550BE) na default taktu s blago povećanim naponima drži s 60% okretaja (to je nekih mislim 1500-1600 okretaja) na 50ak stupnjeva pod operečenjem OCCTom.

I tih je. Uopće nije glasan. Čujem ga kad pređe 2000 oretaja (ručno podešeno), no tad ga svejedno lako naglasa grafička.

Jesi siguran da ti je buka baš od hladnjaka?

 

Ako ti se procesor da otključati stabilno barem u X3 isplatit ti se uzeti ploču koja može otključavati.

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.10.2010 15:24 (191x7).
13 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

Ma 100% sam siguran. Isti čas čim ulazi u igru ili kad testiram sa OCCT-om diže brzinu na 2500 RPM-a, u idle inače oko 1700-1800.. Uključen mi je smart fan u biosu i sve je podešeno kak spada.. Temp su idle 38-39, full load oko 47-49.. I vjeruj mi, buka je nepodnošljiva... Grafičku uopće niti ne čujem (što je već poznato za 5770 da je tiha a i hladna).

16 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja
zvone07 kaže...

Ma 100% sam siguran. Isti čas čim ulazi u igru ili kad testiram sa OCCT-om diže brzinu na 2500 RPM-a, u idle inače oko 1700-1800.. Uključen mi je smart fan u biosu i sve je podešeno kak spada.. Temp su idle 38-39, full load oko 47-49.. I vjeruj mi, buka je nepodnošljiva... Grafičku uopće niti ne čujem (što je već poznato za 5770 da je tiha a i hladna).

Podesi u Biosu da ti je željena temperatura recimo 55 stupnjeva a da ti hladnjak defaultno radi na 50% (ili 60% eventualno).

To će ti dati u idle nekih oko 40 stupnjeva a pod loadom mnogo manje buke.

Mislim, meni je moj tih. Naspram stock hladnjaka nečujan. Zbog toga se možda pitam da ti nije zaprljan ili nešto (možda ne sjedi dobro...)...

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
13 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

Prije koji dan sam ga očistio od prašine, stavio novu pastu i sjedi dobro (nisam noob Smijeh).. A tu opciju ja nemam u biosu.. Nemogu nigdje rihtat temperature, samo uključit ili isključit taj cpu smart fan, i staviti dal da bude auto, pwm ili disable.. Sad mi je na auto, kad stavim pwm stalno radi na full brzini.. 

 

I da, na ploči je zadnji bios: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2800&dl=1#bios

16 godina
offline
Preporuka hladnjaka i par pitanja

Kupnjom Hypera 212+ nečeš napraviti ništa jer su to jako slični modeli koji su u klasi glede hlađenja dakle predstoji ti samo neki drugi cooler(skuplji Kabuto,Yasya,Mugen 2 i sl. kao i taj drugi koji si naveo).

MBO kupi jedino ako si 99% siguran da ga možeš otključati i da će raditi stabilno(dakle probaj negdje isprobati jer u suprotnom si potrošio lovu bezveze) možda ga i otključaš i kad pokreneš igre ili neku opterečujuću aplikaciju on se sruši dakle

nije stabilan.

Intel E2160
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Preporuka hladnjaka i par pitanja

Možda da prodaš tu svoju ploču i uzmeš recimo AsRock A770DE+ ploču.

Vrlo vjerojatno bi mogao otključati procesor a i dobio bi dodatne mogućnosti podešavanja hlađenja (po levelu tj postotku vrtnje venta kao i željenoj temperaturi...).

Hyper 212+ bolje hladi nego AC Freezer 64, no nije nešto tiši. Večina je tu negdje po glasnoći...

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

Sad mi neš nije jasno. 191x7 kaže da njemu freezer bez problema hladi otključan proc i da je tih.. Zašto meni nije tako? I zašto ja nemrem u biosu namjestit temp? nema te opcije LoL...

 

I još nešto, dal se podizanjem množitelja diže i voltaža proca? Kad sam ga digao na 3,6 voltaža je 1.392-1.408 V. Jel to ok? Da nije zbog toga možda veća temp i da se zbog toga vent odmah pali na 2500 RPM-a?

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.10.2010 16:23 (zvone07).
16 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja
zvone07 kaže...

Sad mi neš nije jasno. 191x7 kaže da njemu freezer bez problema hladi otključan proc i da je tih.. Zašto meni nije tako? I zašto ja nemrem u biosu namjestit temp? nema te opcije LoL...

Nisam ja rekao da je tih, samo sam rekao da mi nije glasan. A komp držim na stolu, desno od monitora...

Što ne bi hladio bez problema? Mislim, oni skuplji još bolje hlade, ali za jedan 550BE su Freezer64 i Katana3 sasvim dovoljni.

 

I mene zanima zašto tebi nije tako. Ajmo se potrudit pa saznati. Krenimo od kućišta. Koje je? Da ti ne dodiruje bočna stranica (ili nešto na njoj) možda hladnjak (ako je kućište jako usko, to prenosi vibracije jako)? Možda ti kakav kabal ometa protok (ako nisi sredio cable management unutar kućišta)? Vent odozada ispuhuje?

 

Zašto u Biosu ne možeš namjestiti željenu temperaturu i to - to ti varira od ploče do ploče. Ti imaš Gigabyte, ja AsRock. Pogledaj možda u Biosu kombinacijom Ctrl + F1 dobiješ neke dodatne opcije (Gigabyte nerijetko sakriva naprednije postavke). No vrlo vjerojatno da ni nemaš mogućnost takvih podešenja kao ja s AsRock A770DE+ pločom.

 

Dizanjem samog množitelja ne bi se trebao dizati napon. Ako nisi ručno sam dizao napon ili koristio neke postavke automatskog clockanja vjerojatno ti ploča sama overvolta.

Poznajući Gigabyte, lako moguće da ti hladnjak radi na 100% jer ploča prepozna OC pa je tako programirana (što definitivno nije cool)...

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.10.2010 16:28 (191x7).
13 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja
191x7 kaže...

Dizanjem samog množitelja ne bi se trebao dizati napon. Ako nisi ručno sam dizao napon ili koristio neke postavke automatskog clockanja vjerojatno ti ploča sama overvolta.

Poznajući Gigabyte, lako moguće da ti hladnjak radi na 100% jer ploča prepozna OC pa je tako programirana (što definitivno nije cool)...

Ovo će biti najvjerojatnije, nažalost. 

 

Kućište neznam koje je, uglavnom veliko je i stranice ne dodiruju ništa, cable management sređen. Nemam vent iza. Voltage control u biosu na auto, nisam niš dirao.

 

Zanimljivo je da je freezer hladio dobro i tiho dok nisam klokao proc. Čak sam pokušao vratiti množitelj na 15.5x (default) i voltaža je ostala ista Mršti se... Stvarno mi to nije jasno kak je to moguće...

 

Pa kaj da radim?

15 godina
protjeran
offline
Preporuka hladnjaka i par pitanja

ja prodajem zalman 9900led za 250 kn.. pa ak si zainteresiran pm..

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

stavi mu 1.35 cpu vcore u biosu

spam high tessellation off
16 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja
zvone07 kaže...
191x7 kaže...

Dizanjem samog množitelja ne bi se trebao dizati napon. Ako nisi ručno sam dizao napon ili koristio neke postavke automatskog clockanja vjerojatno ti ploča sama overvolta.

Poznajući Gigabyte, lako moguće da ti hladnjak radi na 100% jer ploča prepozna OC pa je tako programirana (što definitivno nije cool)...

Ovo će biti najvjerojatnije, nažalost. 

 

Kućište neznam koje je, uglavnom veliko je i stranice ne dodiruju ništa, cable management sređen. Nemam vent iza. Voltage control u biosu na auto, nisam niš dirao.

 

Zanimljivo je da je freezer hladio dobro i tiho dok nisam klokao proc. Čak sam pokušao vratiti množitelj na 15.5x (default) i voltaža je ostala ista Mršti se... Stvarno mi to nije jasno kak je to moguće...

 

Pa kaj da radim?

Vent za ispuh iza bi trebao imati. Dost smanji temperature jer izbacuje topli zrak s procesora van.

Napon postavi ručno na defaultni (1.3500V) pa onda vidi kako će i što će. Blagi overvolt ploče nije ništa strašno da se odmah ne uplašiš. I moja malo overvolta.

 

Sad više ne znam ni sam što da ti savjetujem. Reako bih promijeni ploču, no što ako hladnjak ostane "glasan"...

 

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
13 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

Kolko cca mogu dobit za svoju ploču? Tj, ispod kolko da nejdem? 

16 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja
zvone07 kaže...

Kolko cca mogu dobit za svoju ploču? Tj, ispod kolko da nejdem? 

Nisam siguran, no mislim da možeš tražiti 300 Kn.

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
13 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

Jel ta asrockica bolja od moje trenutne ploče ili je to sve u istom rangu? 

16 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja
zvone07 kaže...

Jel ta asrockica bolja od moje trenutne ploče ili je to sve u istom rangu? 

Ja bih rekao da je bolja jer ima više opcija u biosu kao i mogućnost otključavanja procesora.

No nema integriranu grafičku ako ti je to bitno.

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
14 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja
ja priđem udarim ga pesnicom..ajde sad šta si bio bezobrazan,skini tog rolexa,daj ključeve od mercedesa..onako..klinački
16 godina
offline
Preporuka hladnjaka i par pitanja

A770DE+ je za one koji imaju DDR2 memoriju i AM2, AM2+ ili AM3 procesor.

Tvoja trentutna ploča je također DDR2, tako da kad bi uzeo M3A770DE mora bi i RAM mijenjati za DDR3.

Zbog toga uzmeš A770DE+, staviš zadnji bios i na konju si xD.

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

Ploče nema nigdje osim u Linksu gdje je naravno najskuplja. Nigdje drugdje nije dobavljivo Mršti se

14 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja
zvone07 kaže...

Ploče nema nigdje osim u Linksu gdje je naravno najskuplja. Nigdje drugdje nije dobavljivo Mršti se

Probaj ovdje nabavaNamigiva

13 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

Ma preko toga i jesam tražio, al velim, samo u Linksu ima... Svejedno hvala!

16 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja
zvone07 kaže...

Ma preko toga i jesam tražio, al velim, samo u Linksu ima... Svejedno hvala!

Uzmi tu u Linksu dok je ne nestane. Ploča je EOL (End of life - više se ne isporučuje) pa ju skoro nigdje više neće biti...

Ako sam ikako pomogao, nešto pojasnio il se barem trudio - kliknite na HVALA; kao znak zahvalnosti. Hvala.
13 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

Jel ima možda neka alternativa (Asrock zbog biosa) koja je recimo best buy a da ide moj ddr2? Glupo mi je prodavat memoriju kad nemrem dobit nis za nju...

16 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja
zvone07 kaže...

Jel ima možda neka alternativa (Asrock zbog biosa) koja je recimo best buy a da ide moj ddr2? Glupo mi je prodavat memoriju kad nemrem dobit nis za nju...

Ova dole je dobar izbor i nema problema.Cool

 

http://www.links.hr/?option=artikl&id_artikl=050.303.453

14 godina
neaktivan
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

ja imam već 11.mjeseci ovu i mogu je preporučiti,ddr2 ram i sada držim phenoma 965 na 3.7 uključen c&q sa voltažom na 1.37,milina

spam high tessellation off
13 godina
offline
RE: Preporuka hladnjaka i par pitanja

Jel trebam instalirat nove windowse kad stavim tu novu ploču? 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice