AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 30.956
|
čitano: 5.502.039
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...
mislioc kaže...

A onda opet te B650 entry level su siromašne u usporedbi sa jednom Asus B550-F za 150 eura tak da te B650 izgledaju poprilično jadno.

 Paaa jedino što njoj zaista treba ekstra na ploči, je storage, dakle ako slučajno ima 3 SSD slota, to bi bilo fora, mada i 2 već može proći.

 

Txxx ponovo na infoima, dakle 400€ za platformu, plus napajanje i kućište.

 A 12400 https://www.nabava.net/procesori/intel-core-i5-12400-25ghz-socket-1700-procesor-cijena-182524811 138 eura s hladnjakom + ploča https://www.nabava.net/maticne-ploce/gigabyte-b760m-ds3h-ddr4-rev-10-maticna-ploca-cijena-socket-1700-4x-ddr4-max-128-gb-501901721 105 eura

Za to kaj njoj treba prejako skoro 50% cijene razlika.

16 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nije ni svaki uredski rad isti, za nešto 2D CADa i slične namjene 5600G i dalje ima jaču grafičku od 7600.

Na koncu, i u vrijeme dok je kombinacija i3/i5 + diskretna grafička (nVidia 730/1030) bila podjednake cijene i dalje je prednost imati dobru integriranu (jedan uređaj/izvor problema manje), mogućnost slaganja malog ITX ili pizza-box kućišta itd.

Možda na jesen sve skupa pojeftini pa da AM4 nakon 8 godina konačno može u mirovinu :)

Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...
mislioc kaže...

Ne 12400 nije skuplji. 13600KF je bilo vezano za gaming. 

 7600vs 13600kf jednaki u igrama ali potrošnja i tdp velika razlika, tako da posran ostaje tko?

 Pa Intel ti u gamingu troši poprilično malo 70w u prosjeku. I dalje je generalno dosta brži procesor ukupno. 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
dery kaže...
mislioc kaže...

Ne 12400 nije skuplji. 13600KF je bilo vezano za gaming. 

 7600vs 13600kf jednaki u igrama ali potrošnja i tdp velika razlika, tako da posran ostaje tko?

 Pa Intel ti u gamingu troši poprilično malo 70w u prosjeku. I dalje je generalno dosta brži procesor ukupno. 

 Nije to baš tako, intel platforma vuče poprilično više, ovde usporedba sa 7600x dok je sa 7600 još veča razlika.

Za gaming amd platforma win win plus am5 nadogradnja ubuduće.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
2 mjeseca
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dax-lax kaže...
Kupljena Creator s amazona.
Ta pored f gaminga jer je mnogo bolje opremljena uz thunderbolt, interni usb c header, 2x2.5Gbe mrežne, tb4 video passthrough. Ima sitnica koje dobro dođu.

 Thuderbolt imas i na Strix-ici, umjesto 2 x mrežna ulaza pametniji mi je wifi 6E i bluetooth kojeg nemas na Creator ploči, također i senzor topline koji dobro dođe kod vodenog. Mislim jako slične ploče uz neke afinititete koje biras, najveca razlika za mene bi bila ROG BIOS koji je overklokerski sa dosta fetura spram Creator ploče.

Bitno da si kupio i prelomio


12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...
mislioc kaže...
dery kaže...
mislioc kaže...

Ne 12400 nije skuplji. 13600KF je bilo vezano za gaming. 

 7600vs 13600kf jednaki u igrama ali potrošnja i tdp velika razlika, tako da posran ostaje tko?

 Pa Intel ti u gamingu troši poprilično malo 70w u prosjeku. I dalje je generalno dosta brži procesor ukupno. 

 Nije to baš tako, intel platforma vuče poprilično više, ovde usporedba sa 7600x dok je sa 7600 još veča razlika.

Za gaming amd platforma win win plus am5 nadogradnja ubuduće.

 Naravno kako koji site to prikaže evo tu je to slično kao 5800x3d

 

 Edit: pa tu se vidi u gamingu u real time bez pisanja grafova

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2024 14:16 (mislioc).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Samo kad vidiš tdp 125W naspram 65W dovoljno je , za gaming nikakvog smisla intel pokraj jeftinijeg i efikasnijeg amd, daljnja rasprava je besmislena.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2024 14:53 (dery).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Samo kad vidiš tdp 125W naspram 65W dovoljno je , za gaming nikakvog smisla intel pokraj jeftinijeg i efikasnijeg amd, daljnja rasprava je besmislena.

 A content creatori streameri kakvih je tu bilo dosta kad su Ryzeni 1000 i 2000 izašli? Pa vidiš da u gamingu cuclaju skoro isto kak sad to ignoriraš, a opet multi thread debelo na strani Intela.

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2024 15:00 (mislioc).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
dery kaže...

Samo kad vidiš tdp 125W naspram 65W dovoljno je , za gaming nikakvog smisla intel pokraj jeftinijeg i efikasnijeg amd, daljnja rasprava je besmislena.

 A content creatori streameri kakvih je tu bilo dosta kad su Ryzeni 1000 i 2000 izašli? Pa vidiš da u gamingu cuclaju skoro isto kak sad to ignoriraš, a opet multi thread debelo na strani Intela.

Idi okulisti,ali možda uspiješ pročitat ako ne vidiš graf , intel platforma sa 13600kf vuče 100W više od 7600x stoga 120w više od 7600.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa ja tu ne vidim 100w razlike u gamingu:

 

 

Ne znam kaj taj Hardwareunboxed testira ali očito ima žig od AMD-a na čelu kad njemu isti setup povuče 100w više

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2024 15:15 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
2 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa kad uspoređujes razlicite igre, on ti je demonstrirao Baldurs Gate 3 koji je jako CPU heavy, i u takvim igrama ce biti velika razlika, u igrama vise GPU bound nebude jer tamo nece ni E jezgre imati posla.

 
1 0 hvala 0
16 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

HU meri ukupnu potrošnju sistema "iz zida", taj video valjda pokazuje šta ploča i procesor samoprijavljuju za sam procesor.

 

Problem HU pristupa je što ne izoluje sam procesor, no samo merenje je precizno i pouzdano. Nasuprot tome, drugi pristup izoluje procesor, ali njegov problem je što ne možemo znati koliko su brojevi pouzdani, niti koliko su uporedivi između različitih proizvođača. Dodatno, video koji si postavio radi poređenja u solidno GPU bound scenarijima, na primer framerate je svega 100-tinak u Cyberpunku, dok su ovi procesori sposobni dati dvostruko više, pa bi i potrošnja bila drugačija. 

 

Da stavimo HU na stranu, TPU je merio struju na 12V priključku tokom Blendera, 7600X ostaje tik ispod 100W, 13600K sa isključenim power limitima (kako je na mnogim pločama bilo out of the box) dostiže 200W, a OC-an na 5.6 je dostizao skoro 280 (videti njihov review 13600K).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2024 15:46 (Ivan(4)).
Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mogli bi se malo svađati s mjerenjima u idleu, dugo nismo. Vrijednosti na AM5 platformi su u idleu znatno veće naspram intela (ne znam kakav je na najnovijoj 14xxx generaciji) i za nekoga kome PC radi 0-24 poput mene to je nedobro. Za nekoga pak koji upali odigra i ugasi, ok.

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2024 15:59 (notloB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kec na desetku kaže...

Pa kad uspoređujes razlicite igre, on ti je demonstrirao Baldurs Gate 3 koji je jako CPU heavy, i u takvim igrama ce biti velika razlika, u igrama vise GPU bound nebude jer tamo nece ni E jezgre imati posla.

 Evo sa 3080 doduše koja i je optimalna za takve procesore. Nema tu neke turbo potrošnje. Rijetki uparuju 4090 sa 7600x/13600k.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2024 16:05 (mislioc).
2 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Uspoređujes kruške i jabuke, on daje test sa 4090 da se vidi puni potencijal jer i grafu ces nadograditi, uspoređujete druge igre... 

 

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma ne za te procesore 90% ljudi će kupit 4070/S ili 7800xt/7900gre tak da razlike u potrošnji nema neke osjetne. Za 4090 su oba burek i bit će burek za sve jače što dolazi. 

 
0 0 hvala 0
2 mjeseca
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...

Ma ne za te procesore 90% ljudi će kupit 4070/S ili 7800xt/7900gre tak da razlike u potrošnji nema neke osjetne. Za 4090 su oba burek i bit će burek za sve jače što dolazi. 

 Pa nije burek sta mlatiš, te grafe se za 4K kupuju tamo je razlika u 5% ako i toliko. Plus iduca serija bude rtx 5070ti super kao sada 4090, sta je sada flagship za par mjeseci bude mid range i kostat ce upola manje za isti level performansi.

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislioc je duboko zamišljen.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kec na desetku kaže...
mislioc kaže...

Ma ne za te procesore 90% ljudi će kupit 4070/S ili 7800xt/7900gre tak da razlike u potrošnji nema neke osjetne. Za 4090 su oba burek i bit će burek za sve jače što dolazi. 

 Pa nije burek sta mlatiš, te grafe se za 4K kupuju tamo je razlika u 5% ako i toliko. Plus iduca serija bude rtx 5070ti super kao sada 4090, sta je sada flagship za par mjeseci bude mid range i kostat ce upola manje za isti level performansi.

 Aha šta magično će 13600k na 4k sa 4090 lupit u 200w potrošnje

2 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Razumijem ako netko ozbiljno igra MP shootere na 1080p i 360hz ekranu da tamo bude razlika u procesorima, ali za SP igre na 4K je razlika nebitna sta god moderno kupio.

 
0 0 hvala 0
2 mjeseca
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
Kec na desetku kaže...
mislioc kaže...

Ma ne za te procesore 90% ljudi će kupit 4070/S ili 7800xt/7900gre tak da razlike u potrošnji nema neke osjetne. Za 4090 su oba burek i bit će burek za sve jače što dolazi. 

 Pa nije burek sta mlatiš, te grafe se za 4K kupuju tamo je razlika u 5% ako i toliko. Plus iduca serija bude rtx 5070ti super kao sada 4090, sta je sada flagship za par mjeseci bude mid range i kostat ce upola manje za isti level performansi.

 Aha šta magično će 13600k na 4k sa 4090 lupit u 200w potrošnje

 Neznam tko je zazivao 200w uopce u gamingu, plus sta na 4K se ni ne usporeduju procesori, jer kako kazem kupis 7500f za 150e i peglas na 4K sa kojom god grafom želis bez vidljive razlike nad 3 do 5 puta skupljim procesorima 

 

To je poanta.

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa to je svima jasno da se snaga testira na 720p, a ne na 4k jerbo veliki dio ide na grafičku. Ali poanta je da 13600kf ne cucla puno više od 7600x u igrama.

 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislim, gledati potrosnju procesora i onda ih tako rangirati koji je bolji za gaming mi je prejebeno.

Puca mi ona stvar koliko CPU trosi za gaming komp, ionako mi graficka trosi kao 2 procesora (u slucaju ovog mog grafa trosi i kao 3 procesora).

Bitne su samo performanse i cijena sve dok napajanje moze to pogoniti.

 

Da je potrosnja struje bitna stavka kod gaming kompa nitko ne bi kupovao RTX4090.

 

Demokracija je sistem u kojem dvije budale mogu preglasati jednog genija.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...

 Ali poanta je da 13600kf ne cucla puno više od 7600x u igrama.

Gledajuči samo proc razlika je 57%. Reci nam koliko treba biti da bude puno više? 

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...
mislioc kaže...
dery kaže...
mislioc kaže...

 Ali poanta je da 13600kf ne cucla puno više od 7600x u igrama.

Gledajuči samo proc razlika je 57%. Reci nam koliko treba biti da bude puno više? 

Daj odi kenjat bit će ti lakše pun si dreka.

 Taman uzeo kafu da čilam i vidim šta češ smislit. Znači smislio si drekec i kenjanje ništa novo idemo dalje.

 Evo tu piše 14% kome sad vjerovat?

 Edit: proćitaj si samo naslov sve će ti bit jasno još sad po sniženoj cijeni jedino AMD fanatik može tvrdit suprotno jbt 7600x pa to je komedija za 200 eura.

 https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-13600k/

 Čak je i brži po ovoj recenziji 10% od 7600x 720p sa 3080.

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2024 16:59 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ryzen 7600 cijena 200eu  vs  13600kf 260 eu kod nas, jednaki u igrama amd efikasniji, bang per fps/ buck daleko na strani amd i onda mene šalješ da idem kenjat

 

Amd procesori su i dalje na vrhu gaming trona đaba krečiš.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dery to je bilo kad je razlika bila 100e+. Danas 7600x za 220e kod nas izgleda smješno pored 13600kf za 260e. A gle ipak je 7600 nešto sitno sporiji nije to isto barem 5%

 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...

Dery to je bilo kad je razlika bila 100e+. Danas 7600x za 220e kod nas izgleda smješno pored 13600kf za 260e. A gle ipak je 7600 nešto sitno sporiji nije to isto barem 5%

 Nemoj se koprcat dalje ugušit češ se u budalaštinama.Test 54 igre na 1080p naravno tu se vidi pravo stanje:

 

jebene su te E jezgrice

 

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.7.2024 17:53 (dery).
2 mjeseca
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zasto bi placali 60-70e premije na 7600x pored 7500F? Ionako su svi otkljucani.

 

Malo se ustedi i na ploci i to ti dođe na cca 100e razlike od 13600KF, za tih 100e rađe uzmem rang jaču grafu sa kojom cu na 1440p vidjet znacajno bolji rezultat nego na i5 sa rang slabijom.

 

Kasnije ako te pukne ubacis 9800X3D i jos bolju grafu a sve na istoj ploči.

 
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...
mislioc kaže...

Dery to je bilo kad je razlika bila 100e+. Danas 7600x za 220e kod nas izgleda smješno pored 13600kf za 260e. A gle ipak je 7600 nešto sitno sporiji nije to isto barem 5%

 Nemoj se koprcat dalje ugušit češ se u budalaštinama.Test 54 igre na 1080p naravno tu se vidi pravo stanje:

 

jebene su te E jezgrice

 

 https://www.pcgamer.com/intel-core-i5-13600k-review-benchmarks-performance/ evo ti još jedan review da ne gledaš samo te AMD kanale. U igrama slično sve ostalo na strani Intela debelo. Za 40 eura sve je jasno.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice