AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.101.548
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne bih ni spominjao maticne da te X370 nemaju tako nisku cijenu, a izgleda kao da bjeze s trzista. Za Zen2 bu trebao cim bolji VRM, a sumnjam da ce ijedna X570 biti ispod ~1100kn u startu. 

 

dabar_solta_V2, ak ti se da provjeri koja ima bolji VRM, Asus Prime X370 Pro ili Asrock Fatal1ty X370 Gaming X. Fala unaprijed :P

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže... 

 
nije marketing više faza ili viša frekvencija je uvik bolje, brži odziv na potrošnju bolje filtriranje itd itd...

 

problem je šta je puno teže ohladit 300W s minijaturnog procesora nego nabit 300w u isti.
problem je i kad znalci slože najskuplju ploču radi bjesnog vrma koji je dizajniran za subzero pa im ne ostane novaca za pošteno hlađenje nego stave stock cooler ili još gore neki lc od 150kn koji niti ne puše po vrm, a vrm s više fazi je vrm s manjom iskoristivosti pa se više grije za dobit isto pa dobiju skupi build koji se pregrijava i ne radi dobro a krive proizvođače i kukaju po forumima s vrm temperaturama.
jedan meštar ovde je čak izjavia da za hladit vrm ne treba ni cirkulacija zraka, a virujte bolje je da ima cirkulacija zraka nego alu hladnjak od pola kila.

 

e da sta se tice ryzen vrm od najjeftinije b350 ploče svaka je ok za oc i za 8 core.

Kako miris svoju prvu i zadnju recenicu? 

 

Naravno da je marketinski gimmick kad stavis totalni overkill od vrm-a, to se radi samo i jedino iz marketinskih razloga.

Nakon neke tocke to bolje prestaje biti bitno jer nema nikakve prakticne razlike,jel zelis placat nesto sta ti ne nosi nikakav prakticni benefit?

 

A da ne pricam koliko je to nebitno i prenaglaseno kad se prica o gamingu koji je za vrm i hladjenje smijesan test...

14 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mirzet1976 kaže...
MasterOfDisaster kaže...
dery kaže...
hahhaajaads kaže...

 Mora reinstalirat windowse... Iako mi je to malo cudno kod njega, ja sam vidio ogroman skok u performansama naspram starog i5 4440 pogotovo u open world igrama.

 Mora imat itekako više nešto je krivo tu. Ram se uštekaje u utore drugačije nego kod intela.Masterofdisaster gdje su ti uštekani u par ili nepar?

Uštekani su u prvi i treći utor, ili ti u neparne utore.

Ispravno za dual chanel jer A2 i B2 tj. 2. i 4. slot

Zašto 2 i 4, a ne 1 i 3. to negdje piše????

12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vjerovatno ti pise u manualu, a tako je slucaj kod vecine maticnih.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
war3_tft kaže...

Vjerovatno ti pise u manualu, a tako je slucaj kod vecine maticnih.

 Pise u manualu. Ja imam mATX verziju i uredno pise da za dual channel treba stavljat u A2 i B2 slotove. No nazalost, meni apsolutno nista ne pomaze tako da cu vjerojatno cekat Ryzen2 pa onda prvo upiknut proc i vidjet da me nije on zajebavao cijelo vrijeme. Ako i dalje budem imao problema, onda uzimam i neku X570 (valjda ce tak bit) maticnu.

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
@fichek neznam koja je bolja ovako odoka bi uze asrock jer ima bolji vrm na ram i soc djelu, i 2 m2 utora + treci za wifi. obe su overkill ako nemaš vodeno.

@ansha, jednostavno s strane elektronike je bolje rješen vrm i napravljen je da može dat više snage i brže reagira na load, bolja loadline kalibracija, pa može dat bolje skorove na istoj ili postić višu frekvenciju ili bit stabilan na nižim naponima nego vrm koji ne može fizički isporućit preko 250W i ima problema s vdrop, ne svacan te zašto misliš da je to kontradiktorno s tim da je i najjeftinija ploča ok za sve hladnjake koji mogu disipirat tih 250W.
7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

 

am4 motherboard vrm list

 

Cini mi se kao da spamam. 

Moj PC  
0 0 hvala 2
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže...

@ansha, jednostavno s strane elektronike je bolje rješen vrm i napravljen je da može dat više snage i brže reagira na load, bolja loadline kalibracija, pa može dat bolje skorove na istoj ili postić višu frekvenciju ili bit stabilan na nižim naponima nego vrm koji ne može fizički isporućit preko 250W i ima problema s vdrop, ne svacan te zašto misliš da je to kontradiktorno s tim da je i najjeftinija ploča ok za sve hladnjake koji mogu disipirat tih 250W.

Bolji scoreovi na istoj frekvenciji zbog kvalitetnijeg vrm-a? Aha.

 

Kod dva kvalitetna vrm-a ne mozes ni blizu samo po broju faza procijenit koji ce se bolje ponasat. Jel 16 faza na mainstream ploci bolje od 8? Lol...

 

Mi pricamo o 6 i 8 core Ryzenima koji ni u ludilu nece vuc ni blizu 250W u nikakvom scenariju sa 24/7 naponom. Cak ni benchanjem al tu su opterecenja i onako kratkotrajna.

Dakle, 1.35V je max razuman napon za 24/7 sa Ryzen refreshem, a s tim naponom je nemoguce povuc 200W sa 8 coreom a da ne pricamo o 6 core-u..

 

 

 

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže...
ansha kaže...
....

 

Sto vise faza je marketing i nista drugo, kao 3-4 kamere na smartphoneima i slicne stvari. Od totalnog overkill vrm-a korisnik nema nista. 

 

 
nije marketing više faza ili viša frekvencija je uvik bolje, brži odziv na potrošnju bolje filtriranje itd itd...

 

problem je šta je puno teže ohladit 300W s minijaturnog procesora nego nabit 300w u isti.
problem je i kad znalci slože najskuplju ploču radi bjesnog vrma koji je dizajniran za subzero pa im ne ostane novaca za pošteno hlađenje nego stave stock cooler ili još gore neki lc od 150kn koji niti ne puše po vrm, a vrm s više fazi je vrm s manjom iskoristivosti pa se više grije za dobit isto pa dobiju skupi build koji se pregrijava i ne radi dobro a krive proizvođače i kukaju po forumima s vrm temperaturama.
jedan meštar ovde je čak izjavia da za hladit vrm ne treba ni cirkulacija zraka, a virujte bolje je da ima cirkulacija zraka nego alu hladnjak od pola kila.

 

e da sta se tice ryzen vrm od najjeftinije b350 ploče svaka je ok za oc i za 8 core.

 kako moze maticna sa vise faza VRM-a biti manje iskoristiv nego ona sa manje? to nema smisla? opcenito VRM se sastoji od nekoliko komponenti i sto ima vise mosfeta to ce ploca lakse raspodjeliti 12,5,3.3V od napajanja na kolicinu struje sto procesor treba,sto ih je vise toa je manje opterecenje na mosfetima samim i manje ce se grijati i normalno bi bilo da onda ploca i duze traje...ali to je sve badava ako nemas e neko strujanje zraka u racunalu jel i vecina maticnih ima vrlo malo finova na hladnjacima VRM-a pa toplina se nemoze rasprsiti preko vrhova finova u kuciste vec ostane se sakupljati na bloku...

opcenito b350 ploce su dosta lose sto se tice OC, to se promijenilo sa B450-pogotovo MSI na toj linij ploca ima najbolje VRM od konkurencije ali zato im fali dobar LAN audio codex mozda 2. M.2 slot... 

ali da ako se prvensteno koristi za gejming tesko da ces ijedan OC procesor u igrama derati do krajnjeg kao u tipa blenderu,primeu ili OCCt-u,pa da ti se zari VRM do 100 stupnjeva...Mislim nisam elektricar ali struja ostavlja svoj trag putem topline i ona se jednostavno u svakoj komponenti mora drzati na granicama,i tu ce kvalitetan VRM dati sigurno ako nista duzi vijek maticne ako si OC procesor

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.5.2019 17:46 (HCgamingCRO).
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MasterOfDisaster kaže...
mirzet1976 kaže...
MasterOfDisaster kaže...
dery kaže...
hahhaajaads kaže...

 Mora reinstalirat windowse... Iako mi je to malo cudno kod njega, ja sam vidio ogroman skok u performansama naspram starog i5 4440 pogotovo u open world igrama.

 Mora imat itekako više nešto je krivo tu. Ram se uštekaje u utore drugačije nego kod intela.Masterofdisaster gdje su ti uštekani u par ili nepar?

Uštekani su u prvi i treći utor, ili ti u neparne utore.

Ispravno za dual chanel jer A2 i B2 tj. 2. i 4. slot

Zašto 2 i 4, a ne 1 i 3. to negdje piše????

 Ja isto nisam čitao manual kad sam slagao komp i stavio memoriju u 1. i 3. kao što mi je bilo u starom kompu.

I lijepo mi kod botanja komp ispiše poruku keksi moraju biti u slotu 2 i 4 ako hoću da optimalno rade u dual channel-u ups 

10 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

AdoredTv kaže da svi očekuju klok novih ryzena ~4,5 GHz, no da bi svi mogli biti ugodno iznenađeni. Ne smije ništa otkriti zbog zaštite izvora.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
war3_tft kaže...

Vjerovatno ti pise u manualu, a tako je slucaj kod vecine maticnih.

 Da tako je kod AMD 2. i 4. slot, bilo na am3 i sad na am4

http://hwbot.org/signature/u135800.png
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vec se kupuju sapuni? samo polako... hype train je vec pun.. da nebi poceli svi lagano ispadat iz njega...

(G)jokaCRO ingame
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.5.2019 19:33 (red_bull).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
red_bull kaže...

Vec se kupuju sapuni? samo polako... hype train je vec pun.. da nebi poceli svi lagano ispadat iz njega...

 

Adored se čini dosta informiran, a i drugi tech kanali ga uzimasju za ozbiljno. No vidjet ćemo, 27.5. je blizu.

14 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mirzet1976 kaže...
war3_tft kaže...

Vjerovatno ti pise u manualu, a tako je slucaj kod vecine maticnih.

 Da tako je kod AMD 2. i 4. slot, bilo na am3 i sad na am4

Da sad sam vidio da imaš pravo, tako piše u manualu. Upravo sam to pokušao i došlo je do novog problema, sad već osjećam da imam matičnu sa greškom ili sam ja lud. Kada dam u slot 2 i 4 komp se ne može boot-at, tom prilikom nema nikakvog zvuka ni ničega, ima se osjećaj kao da je sve ok, ali se ne pali ni monitor ni miš ni tipkovnica, a komp normalno radi WTF . Također sam pokušao dati samo jedan keks u slot 2 i to je to, priča se ponavlja od gore, nema nikakvog života, radi ali ništa, također sam pokušao samo sa slot 4 i opet se ponavlja priča. Dok slot 1 i 3 sve radi normalno, u bilo kojoj kombinaciji. Pa koji je ovo ku*ac.  Sad sam dobrano izživciran ovim svim sranjem.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
gil kaže...

AdoredTv kaže da svi očekuju klok novih ryzena ~4,5 GHz, no da bi svi mogli biti ugodno iznenađeni. Ne smije ništa otkriti zbog zaštite izvora.

 To sa twittera

 

 

AdoredTV AdoredTV
http://hwbot.org/signature/u135800.png
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Reset biosa?
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MasterOfDisaster kaže...
mirzet1976 kaže...
war3_tft kaže...

Vjerovatno ti pise u manualu, a tako je slucaj kod vecine maticnih.

 Da tako je kod AMD 2. i 4. slot, bilo na am3 i sad na am4

Da sad sam vidio da imaš pravo, tako piše u manualu. Upravo sam to pokušao i došlo je do novog problema, sad već osjećam da imam matičnu sa greškom ili sam ja lud. Kada dam u slot 2 i 4 komp se ne može boot-at, tom prilikom nema nikakvog zvuka ni ničega, ima se osjećaj kao da je sve ok, ali se ne pali ni monitor ni miš ni tipkovnica, a komp normalno radi WTF . Također sam pokušao dati samo jedan keks u slot 2 i to je to, priča se ponavlja od gore, nema nikakvog života, radi ali ništa, također sam pokušao samo sa slot 4 i opet se ponavlja priča. Dok slot 1 i 3 sve radi normalno, u bilo kojoj kombinaciji. Pa koji je ovo ku*ac.  Sad sam dobrano izživciran ovim svim sranjem.

Uradi reset ploče, pa pokušaj ponovno naštimati bios, ram

http://hwbot.org/signature/u135800.png
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
gil kaže...

AdoredTv kaže da svi očekuju klok novih ryzena ~4,5 GHz, no da bi svi mogli biti ugodno iznenađeni. Ne smije ništa otkriti zbog zaštite izvora.

 pa do 5 ghz pricaju za flagship model,iskreno lako moguce da ce svaki mozda moci 4,5-5 ghz

Amd udara jako, jel kolko sam skuzio od leekova da vjerojatno nece biti 4jezgrenog,valjda ne u prvom naletu release-a

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.5.2019 20:32 (HCgamingCRO).
12 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

pa ako je trenutno maksimalni boost takt 4.2ghz na koju foru ce ti netko u sljedecoj generaciji dati cpu za enormnih 800mhz vecim taktom, boljim ipc-om itd itd...lp

Intel Core™ i7 Forever
Moj PC  
1 3 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ako arhitektura ide do 5.0ghz onda jednake sanse za to imaju i 3600x i 3700x, to sta je ovaj drugi flagship nema nikakve veze...
12 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

na 5ghz su isli i i7 prije 10g...

Intel Core™ i7 Forever
Moj PC  
1 1 hvala 1
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
war3_tft kaže...
Ako arhitektura ide do 5.0ghz onda jednake sanse za to imaju i 3600x i 3700x, to sta je ovaj drugi flagship nema nikakve veze...

 pa da i danas si 2600 i 2700 isto mogo kloknuti kao one x modele,x cisto samo ako nes OC pa da imas veci BOOst takt....ali ni radeon 7 sa 7 NM nije bas pokazao da je neki OC potencijala...

ali ako je ova generacija sa OC moze do oko 4.2-4.3, mora u ovoj sljedecoj biti nekog pomaka inace vjv nebi izdavali...tako da je vrlo vjerodostojno pricati i od preko 4,5 na svim modelima sto mislim da ce i biti slucaj

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...
...

 kako moze maticna sa vise faza VRM-a biti manje iskoristiv nego ona sa manje? to nema smisla? ....

 nema smisla ili ti nije jasno?
@ansha moze bit veci skor s boljim vrm kad nema voltage dropa ko meni u cinebench na 4.0 veci skor nego na 4.3 bez obzira sta mogu ohladit vrm i cpu.
uostalom slicno ko na gpu kad smanjiš power limit?!

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Stjepanj kaže...

na 5ghz su isli i i7 prije 10g...

 pa dobro 5 hz od prije 10 godina...imao je i amd sa fx 9590 cpu sa boostom od 5 ghz

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže...
HCgamingCRO kaže...
...

 kako moze maticna sa vise faza VRM-a biti manje iskoristiv nego ona sa manje? to nema smisla? ....

 nema smisla ili ti nije jasno?
@ansha moze bit veci skor s boljim vrm kad nema voltage dropa ko meni u cinebench na 4.0 veci skor nego na 4.3 bez obzira sta mogu ohladit vrm i cpu.
uostalom slicno ko na gpu kad smanjiš power limit?!

 pa i jedno i drugo iskreno,jel toplina se rasporedjuje i siri to joj je priroda i sto imas vise mosfeta na ploci normalno je da ces temp a i kolicinu struje bolje raspodjeliti 

14 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

U biosu sam sada namjestio Ryzena 2600 na 3,9 GHz, i memoriju na 2800. Odradio sam Time Spy bench i ovdje je score.

Samo što mi slika u Time Spy titra i to samo u benchu grafe, nemam pojma zašto, to je jedini bench koji mi to radi.

Cinebench R20 mi je score 2.948 makar mi je score na stocku bio veći 3.071 što se vidi i na donjoj slici. Nemam pojma kako je to moguće, ali eto je.

Superposition sam isto odvrtio bez problema, dolje je priložena slika score-a.

Naravno OCCT mi ne može ni minutu izdržat da mi ne javi grešku.

Ušao sam normalno u Division 2 i odvrtio bench i dobio 72 fps na custome postavkama High i Ultra pomiješano na 1440p.

Uglavnom sad ne znam dali tako ostaviti pošto mi OCCT ne može izdržati testiranje, ali ovo drugo sve radi.

Temperatura proca nije prelazila 67 C.

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
MasterOfDisaster kaže...

U biosu sam sada namjestio Ryzena 2600 na 3,9 GHz, i memoriju na 2800. Odradio sam Time Spy bench i ovdje je score.

Samo što mi slika u Time Spy titra i to samo u benchu grafe, nemam pojma zašto, to je jedini bench koji mi to radi.

Cinebench R20 mi je score 2.948 makar mi je score na stocku bio veći 3.071 što se vidi i na donjoj slici. Nemam pojma kako je to moguće, ali eto je.

Superposition sam isto odvrtio bez problema, dolje je priložena slika score-a.

Naravno OCCT mi ne može ni minutu izdržat da mi ne javi grešku.

Ušao sam normalno u Division 2 i odvrtio bench i dobio 72 fps na custome postavkama High i Ultra pomiješano na 1440p.

Uglavnom sad ne znam dali tako ostaviti pošto mi OCCT ne može izdržati testiranje, ali ovo drugo sve radi.

Temperatura proca nije prelazila 67 C.

 pa zar nije preporucljivo nevrtiti Occt jel on daje nepotreban stres i temp na proc sto u nijednom slucaju nebi bilo tako!? to sam davno jos citao i zato za stress koristim blender aida 64 i prime 95...probaj na nekom od njih napraviti stres test pa ti ostane stabilan?! cisto nemora znaciti da ti je nestabilan OC..

samo gejmerima nekad je i igra dovoljan benchmark za stabilnost ako nekoristi pc za nikakvo rendanje

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.5.2019 21:41 (HCgamingCRO).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mirzet1976 kaže...
gil kaže...

AdoredTv kaže da svi očekuju klok novih ryzena ~4,5 GHz, no da bi svi mogli biti ugodno iznenađeni. Ne smije ništa otkriti zbog zaštite izvora.

 To sa twittera

 

 

Pa mogel si jednostavno linkat Twiteraše, pa eto nek se vidi ko može gledat fučkaj ga.

 

https://twitter.com/AdoredTV/with_replies

 

 

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=336&jumpto=5898906&sort=asc&view=flat

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
HCgamingCRO kaže...
..

 pa i jedno i drugo iskreno,jel toplina se rasporedjuje i siri to joj je priroda i sto imas vise mosfeta na ploci normalno je da ces temp a i kolicinu struje bolje raspodjeliti 

s više fazi je lakše raspodjelit struju ali nažalost iskoristivost ne raste s višim brojem fazi jer imaš više komponenti od kojih svaka ima gubitke samo manje jer je manji load, cilja se s brojem fazi da troše struje u ovom području na slici di je najveća iskoristivost, uglavnom nije baš sve crno bilo i sad kad bolje pogledam nije ni meni jasno ali uglavnom na cpu vrm šta više fazi to veći gubitci, ispravit če neko tu ako sam u krivu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.5.2019 22:03 (dabar_solta_V2).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice