AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU izdvojena tema

poruka: 1.636
|
čitano: 443.154
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Ma jok za taj procesor i više nego dovoljno 8pin. A vezano za 90w to je taman taj limit kad je full opterećen. U igrama je to na oko 50w -60w.
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.10.2023 19:40 (mislioc).
 
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Wayto XD kaže...
Pozdrav, iman ryzen 7600x i stavija sam ga u eco mode 65w i on dalje trosi vise u srltvari 90w..Neznam ima li veze to sto na ovoj Asusovoj ploci ima za cpu 8 pin i 4pin ulaze a ja sam spojija samo 8 pin jel 4 neman,iman 6plus 2pin al da mogu ubost 4 pin neman na napajanju.Dali to more biti razlog i dali more go stetit stabilnosti? Naručija sam 8pin na 2x 4pin kabel sto ce mi doci sljedeći tjedan pa cu moci spojiti.

 Si siguran da je eco mode 65w ? Posto je 7600X TDP 105w, non X je 65w, po tom bi od non Xa eco mode bio 20w

12 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Pa to su ti postavke od 7600 non x eco mode. 

 

 

PPT Limit: 88000 (AMD stock 105W recommended settings: 142,000)

TDC Limit: 75000 (AMD stock 105W recommended settings: 110,000)

EDC Limit: 150000 (AMD stock 105W recommended settings: 170,000)

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
hahhaajaads kaže...
Wayto XD kaže...
Pozdrav, iman ryzen 7600x i stavija sam ga u eco mode 65w i on dalje trosi vise u srltvari 90w..Neznam ima li veze to sto na ovoj Asusovoj ploci ima za cpu 8 pin i 4pin ulaze a ja sam spojija samo 8 pin jel 4 neman,iman 6plus 2pin al da mogu ubost 4 pin neman na napajanju.Dali to more biti razlog i dali more go stetit stabilnosti? Naručija sam 8pin na 2x 4pin kabel sto ce mi doci sljedeći tjedan pa cu moci spojiti.

 Si siguran da je eco mode 65w ? Posto je 7600X TDP 105w, non X je 65w, po tom bi od non Xa eco mode bio 20w

 Da siguran sam,kad ga upalim ispoda dobijem da biram izmedu tri eco moda i izabra sam ovaj najslabiji od 65w koji gura do 90 al nema veze

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Evo
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Vezano za raniju raspravu ili Zen 4C tehnikalije, tu su i okvirni testovi ili da to je ista CPU arhitektura kao i klasičan Zen 4.Samo je drukčije zapakovano, i potpuno očekivano C verzija radi na osjento nižim CPU frekvenicjama tako je i zamišljeno ili dizajnirano.

 

Kod Kineza samo kliknuti na x, kad se pojavi bilo koji prozor i nema frke.

 

https://zhuanlan-zhihu-com.translate.goog/p/653961282?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp

 

"Phoenix2 introduces Zen4 dense core on the mobile terminal for the first time, adopting a 2+4 classic-dense hybrid design.
Different from heterogeneous Big/large and small Little/cores, Zen4 classic/dense cores are completely equivalent at the micro-architectural level. Only the difference in back-end physical design results in higher density and lower voltage/frequency upper limit of the dense core

 

"It can be seen that in terms of absolute performance, the Zen4 classic core is about 30% higher than the dense core, and the performance in the fixed frequency 3.2GHz test is exactly the same. This verifies the previous statement that the two are completely equivalent at the micro-architectural level"

 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-z1-non-extreme-featuring-phoenix2-silicon-has-been-tested

 

Dakle to nije Big-Little kombinacija, to bi valjda sad trebalo biti jasno i vrapcima na grani.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=41&jumpto=6679308&sort=asc&view=flat

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=41&jumpto=6679371&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Pozdravm razmisljam uzeti 7700X i ovu MBO. Je li to dobra kombinacija? Imate kakve prijedloge ili informacije koje bi mogle pomoci?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže... 

Dakle to nije Big-Little kombinacija, to bi valjda sad trebalo biti jasno i vrapcima na grani.

kao da je bitno jel je zovu big-little ili hibridna, princip i ciljevi su isti

jasno je bilo u startu da će i amd istim putem kao intel, isto kao što će i intel u 3d keš

jedino si ti stavljao kitu na panj da neće, sad spusti sjekiru, ne budi papak 

 

9 mjeseci
protjeran
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Samo kaj intel nikad nije pljuval 3D postavljanje cache-a, a ovi su trubili na sve strane i sprdali tu hibridnu arhitekturu i kako to nebude radilo dobro miljon problema, a na kraju su ih zahvaljujuci toj arhitekturi opet oprali i srušili im market share koji je od 2020.te u padu (čak štoviše, Ader Lake im je u jednom kvartalu vratio market share par godina unazad) i uz to pokazali da takvi sistemi u IDLE troše jako malo i manje od AMD pandana.

Dok amd nije mogao dva razlicita chipleta ustabiliti i optimizirati za rad na R9 X3D modelima, sada bi se igrali sa jos kompleksinijim sistemom po uzoru na konkurenciju , eto da vidimo kako ce to proci na djelu.. 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

 zato je intel pljuval chiplet tehnologiju i podsmjehival se kak su to zaljepljeni procesori

 

Intel slide criticizes AMD for using "glued-together" dies in Epyc processors | PC Gamer

 

Da bi sad i oni išli na chiplet

 

Intel’s Chiplet Strategy Accelerates FPGA Development (forbes.com)

 

9 mjeseci
protjeran
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Chiplet dizajn je dobar za HEDT i serverski dio priče, za desktop i gaming je promašaj jer nama ne treba golem broj jezgri ali nam trebaju manje latencije i opcenito interna komunikacija koju ima monolitan dizaj, ali posto je utrka vec odvedena u krive vode i puka preseravanja u Cinebench rezultatima sa svakom novom generacijom koju je intel zagrizao od amd pristupa sad smo tu di jesmo. 




Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Da, na hrpi malih jezgri koje nam ne trebaju 

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

U kojem kontekstu tebi ne trebaju ne razumijem ali ti trebaju velike jezgre? Za render je bitno koji prije zavrsi posao zato sada i rade po uzoru na intel dizajn da nakrcaju što više MT snage u CPU sa tim okrljastenim  c jezgrama, tako da apsolutno nebitno sa kojim i kakvim jezgrama je to postignuto ako je brze na kraju dana.

A za gaming ionako ne trebas vise od 8 jezgri pa ti je ovo sve ostalo od spike "samo velike jezgre bajo moj" palo u vodu opet i blamiraš se po neznam koji put u neuspjelom pokusaju fore 

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.10.2023 16:27 (Jacked).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

U kontekstu da želim platiti samo P jezgre. Znači 8P jezgri i HT. ne trebam ni jednu malu jezgru.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Pa s obzirom da se komponente kupuju prema ponuđenim performansama u radu a ne prema dizajnu čipa i tu ti logika kupnje gadno šteka. Pa tako puno bolje kupiti 13600KF u 6P+8E kombinaciji nego R7 7700 sa 8 jezgri jer ce ga prvi ionako prestici u gamingu ili biti pandan ali razvaliti u MT za 30%. 

 

Kupovno prosuđivanje ti je nula bodova.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Nabrojane platforme su za mene totani neisplative i nisam ih ni razmatrao. Osbno nedam više od 100 eura za matičnu srednje klase i cpu koji je optimalan uloženo dobiveno za gaming. Ja ne plaćam za igpu, male jezgre koje mi ne trebaju ili nešto treće. Plaćam samo ono što koristim i što mi treba. Što bolje za što manje para, to je moja logika a za tuđe logike me boli pišo 😂
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Jacked kaže...

. Pa tako puno bolje kupiti 13600KF u 6P+8E kombinaciji nego R7 7700 sa 8 jezgri jer ce ga prvi ionako prestici u gamingu

 Neće baš

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Jacked kaže...

. Pa tako puno bolje kupiti 13600KF u 6P+8E kombinaciji nego R7 7700 sa 8 jezgri jer ce ga prvi ionako prestici u gamingu

 Neće baš

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.10.2023 18:26 (dery).
23 mjeseca
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
dery kaže...
Jacked kaže...

. Pa tako puno bolje kupiti 13600KF u 6P+8E kombinaciji nego R7 7700 sa 8 jezgri jer ce ga prvi ionako prestici u gamingu

 Neće baš

 Bolesno visoka potrosnja za 6P jezgri, pogotovo u tom budget segmentu gdje se ipak malo stedi pa je pozeljno imati efikasan procesor, a ne nuklearnu elektranu. Pa i za one high end igrace koji kupuju 13900k i govore da im potrosnja nije bitna, AMD-ovi 3d modeli unistavaju Intel u gamingu i omjeru performanse/potrosnja, u tolikoj mjeri da je to tesko zanemarit pa makar imao napajanje od 1500w, plus superiornija platforma s podrskom za barem Zen 5-3d koji ce biti zvijer nema sumnje, potpuno nova arhitektura + treca generacija 3d cachea.

14 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Bolesno ali za gaming praktički nebitno, u gamingu ne troše puno više od AMD-a. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Trenutno onaj R5 7500F za 210 eura predstavlja best buy.

 
0 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
dery kaže...

 Neće baš

 Sistem sa 13600k troši 23% vise od 7700X sistema u Blenderu, s obzirom da je barem 25% jaci u istom tom blenderu sasvim je na mjestu skaliranje potrošnje 

 

A kaj se tice gaminga evo kako je to u testu sa 21 igrom, pa cak i na stocku od kojega intel sa OC ima jos barem 15% boosta... klik

 

 

 EDIT

Da ne zametnem IDLE potrošnju, u suštini u Idle ce intel trošiti manje toliko koliko ce trošiti vise u loadu, tako da pošto se u IDLE potroši jedno 7x više vremena nego u gamingu na kraju ispada i efikasnije imati intel overall, pogotovo ovima kojima 1 euro veci racun na mjesecnoj bazi nesto znaci 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.10.2023 19:47 (Jacked).
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Trilogija kaže...
dery kaže...
Jacked kaže...

. Pa tako puno bolje kupiti 13600KF u 6P+8E kombinaciji nego R7 7700 sa 8 jezgri jer ce ga prvi ionako prestici u gamingu

 Neće baš

 Bolesno visoka potrosnja za 6P jezgri, pogotovo u tom budget segmentu gdje se ipak malo stedi pa je pozeljno imati efikasan procesor, a ne nuklearnu elektranu. Pa i za one high end igrace koji kupuju 13900k i govore da im potrosnja nije bitna, AMD-ovi 3d modeli unistavaju Intel u gamingu i omjeru performanse/potrosnja, u tolikoj mjeri da je to tesko zanemarit pa makar imao napajanje od 1500w, plus superiornija platforma s podrskom za barem Zen 5-3d koji ce biti zvijer nema sumnje, potpuno nova arhitektura + treca generacija 3d cachea.

 Dobit će i Intel u novim generadcijama svoju varijantu 3D cachea. Mislim da je za Meteor Lake već pripremljena.

14 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Samo kopiraju AMD...prvo idu llijepiti jezgre u chiplete pa onda dodaju gaming keš. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

A i GPU serije 50xx im isto ide u chiplet varijantu.

Ali ok, kopiranje je najveći kompliment 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
9 mjeseci
protjeran
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Isto ko i amd oko hibridne arhitekture, pa i prelaska na superiorni LGA dizajn

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Dobro Kožnati i Bab SU su rođaci pa me ne čudi.

 

Are AMD CEO Lisa Su and Nvidia Founder Jensen Huang Related? | Observer

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Jacked kaže...

Isto ko i amd oko hibridne arhitekture, pa i prelaska na superiorni LGA dizajn

 A tko je prvi dizajniral Hibridni CPU, dakle Desktop upotreba ako uzmeš u obzir ovo dole.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/ARM_big.LITTLE

 

"In October 2011, big.LITTLE was announced along with the Cortex-A7, which was designed to be architecturally compatible with the Cortex-A15"

 

- ako na bilo koji Android uređaj spojiš miš i tipkovnicu=spojiš na veči zaslon i eto ti okvirna Desktop upotreba

 

- nekad su tableti(prije deset godina)imali samo HDMI izlaz, a danas bolji modeli mobova i tableta nude pravo Desktop okruženje recimo Samsung Dex ili Motorola Ready for

 

 

 

Manje pisati gluposti, AMD je moral na LGA jer nisu imali druge opcije radi PGA ograničenja za novi AM5 socket.

 

Doči če Uskrs 2024, dok ti shvatiš da je AMD-ov Hibridni CPU sasvim drukčiji+nema mana i problema kao kod Intela.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.10.2023 14:15 (rambox).
9 mjeseci
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

 A tko je prvi dizajniral Hibridni CPU, dakle Desktop upotreba ako uzmeš u obzir ovo dole.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/ARM_big.LITTLE

 

"In October 2011, big.LITTLE was announced along with the Cortex-A7, which was designed to be architecturally compatible with the Cortex-A15"

 

- ako na bilo koji Android uređaj spojiš miš i tipkovnicu=spojiš na veči zaslon i eto ti okvirna Desktop upotreba

 

- nekad su tableti(prije deset godina)imali samo HDMI izlaz, a danas bolji modeli mobova i tableta nude pravo Desktop okruženje recimo Samsung Dex ili Motorola Ready for

 

 

 

Manje pisati gluposti, AMD je moral na LGA jer nisu imali druge opcije radi PGA ograničenja za novi AM5 socket.

 

Doči če Uskrs 2024, dok ti shvatiš da je AMD-ov Hibridni CPU sasvim drukčiji+nema mana i problema kao kod Intela.

Ok ali ja imam ultimativno pitanje kada smo kod kopiranja... tko je prvi izmislio CPU...?  Da odgovorim za tebe, Intel, tako da su svi ostali kako god okrenuli samo kopije intela!

A ovo za LGA nisu morali naravno, to je samo opravdanje za javnost da ne kazu nismo godinama nudili bolje svojim korisnicima koji su trgali pinove i sockete sve u 16 zarad inferiornog PGA dizajna 


15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Jacked kaže...

Ok ali ja imam ultimativno pitanje kada smo kod kopiranja... tko je prvi izmislio CPU...?  Da odgovorim za tebe, Intel, tako da su svi ostali kako god okrenuli samo kopije intela!

 Ako bi intel proc imao čunu bil mu ga podudlio isto ko i rambox amd-u?

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.10.2023 15:50 (dery).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice