Neželjeni pozivi iz Češke

poruka: 10
|
čitano: 5.606
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Neželjeni pozivi iz Češke

Pozdrav ekipo, već par dana svakodnevno dobivam pozive iz Češke sa random brojeva (zadnji je bio +420 606 552 601). Ne javljam se, a u Češkoj nemam apsolutno nikoga, tako da je vjv u pitanju neki scam.  Ne znam što napraviti po tom pitanju, kada blokiram broj, poziv dođe sa drugog, ali isto Češka...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Neželjeni pozivi iz Češke

ma i ja dobio pred dva tjedna...

 

prvo mi je bio sumnjiv, a onda sam se ponadao da me neka Čehinjica zove na knedličke i pyvičku...

 

ali ne zove više... 

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Neželjeni pozivi iz Češke

Ne možeš ništa, nažalost. I ja imam isti problem. Kad shvate da se ne javljam na brojeve izvan HR, počinju pozivi sa lažiranih HR brojeva, većinom mobitela. Stalno neke agencije za ulaganje novca.

 

Idu mi sad već lagano na.... jel.

15 godina
offline
Re: Neželjeni pozivi iz Češke
FileFicho kaže...

.. Ne javljam se,..

 -zašto? Strah? Od čega? :))

-tj tebe zanima tko-zašto zove, što želi, možda je scam.. (vjerojatno).. no, možda nije? Ako te zanima, javiš se, neće ti se ništa dogoditi, tj sve dok ti ne nazoveš.. ili dok se ne pojavi nešto novo.

-prijavi uznemiravanje.. no da bi to mogao, moraš se prvo javiti i zatražiti od druge strane da te ne naziva.. kao i prijaviti nadležnima. .. tj to je praksa koju jednom moramo započeti, tek tad će se nešto početi riješavati sa resimo 'spamom' ... tj ti kao osoba ne možeš ništa (pravno) nego prijaviti i tad će institucije djelovati. .. naravno u početku neće, dok se nešto ne napravi, recimo kritična masa, pa je čisto logikom ako želimo to riješiti potrebno jednom time i započeti.

-prijavi, zabrani.. jedino ne bojati se, ne može ti telefon ništa, ne grize :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Neželjeni pozivi iz Češke
Ja sam se javio jer sam očekivao poziv sa stranog broja.... Uglavnom veli ženska da mi je Windows sustav u opasnosti i da bi se trebao zaštiti. Rekao sam da cu izbrisati odmah Windows i kupiti Mac, na što ona meni ponavlja "but sir it is not a solution" i poklopio. Sad malo malo pokušavaju zvati sa sličnih brojeva iz Češke.....
#fsb
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Neželjeni pozivi iz Češke
ihush kaže...
FileFicho kaže...

.. Ne javljam se,..

 -zašto? Strah? Od čega? :))

-tj tebe zanima tko-zašto zove, što želi, možda je scam.. (vjerojatno).. no, možda nije? Ako te zanima, javiš se, neće ti se ništa dogoditi, tj sve dok ti ne nazoveš.. ili dok se ne pojavi nešto novo.

-prijavi uznemiravanje.. no da bi to mogao, moraš se prvo javiti i zatražiti od druge strane da te ne naziva.. kao i prijaviti nadležnima. .. tj to je praksa koju jednom moramo započeti, tek tad će se nešto početi riješavati sa resimo 'spamom' ... tj ti kao osoba ne možeš ništa (pravno) nego prijaviti i tad će institucije djelovati. .. naravno u početku neće, dok se nešto ne napravi, recimo kritična masa, pa je čisto logikom ako želimo to riješiti potrebno jednom time i započeti.

-prijavi, zabrani.. jedino ne bojati se, ne može ti telefon ništa, ne grize :)

 Nekad mogu samo javljanje na takve brojeve da ti naplate, ako zove sa premium reverse charge brojeva. Ja sam neki dan dobio spam na SMS od samog sebe.

15 godina
offline
Re: Neželjeni pozivi iz Češke
veliki pero kaže...
ihush kaže...
FileFicho kaže...

.. Ne javljam se,..

 -zašto? Strah? Od čega? :))

-tj tebe zanima tko-zašto zove, što želi, možda je scam.. (vjerojatno).. no, možda nije? Ako te zanima, javiš se, neće ti se ništa dogoditi, tj sve dok ti ne nazoveš.. ili dok se ne pojavi nešto novo.

-prijavi uznemiravanje.. no da bi to mogao, moraš se prvo javiti i zatražiti od druge strane da te ne naziva.. kao i prijaviti nadležnima. .. tj to je praksa koju jednom moramo započeti, tek tad će se nešto početi riješavati sa resimo 'spamom' ... tj ti kao osoba ne možeš ništa (pravno) nego prijaviti i tad će institucije djelovati. .. naravno u početku neće, dok se nešto ne napravi, recimo kritična masa, pa je čisto logikom ako želimo to riješiti potrebno jednom time i započeti.

-prijavi, zabrani.. jedino ne bojati se, ne može ti telefon ništa, ne grize :)

 Nekad mogu samo javljanje na takve brojeve da ti naplate, ako zove sa premium reverse charge brojeva. Ja sam neki dan dobio spam na SMS od samog sebe.

 -ne, ne postoji način osim ako nazoveš ili 'pristaneš' na nešto.. -filmska zbluda iz usa.. npr buzzword koji koristiš (i zvuči ti 'normalno') reverse charge.. ti moraš nazvati, tad se tebi naplaćuje tarifa, bez tog jednostavno nema troška na računu operatera a time i naplate. .. ne miješati mogućnost plaćanja mobitelom npr parking ili neki shoping.. tj to je opet nešto što moraš 'kliknuti' (dozvoliti, napraviti) nema veze s klasičnim telefonskim pozivom a problem je što danas ljudi ne razlikuju online usluge kao skype i sl s telefonijom.

-naprosto da si na pretplati tad bi sve što ti operater zaračuna moralo biti navedeno na računu i tek tad može biti naplaćeno.. a bonaši imaju problem tj nemaju takvu kontrolu, jednostavno novac ode s računa npr kao da platiš parking.. i nema obračuna-računa po kojem bi se recimo žalio-tražio-dobio povrat itd.

-naivan si :)

 

edit: eto i recimo 'dokaz naivnosti'.. spomenuta riječ-buzzword, reverse charge.. znaš na što se odnosi? vidi, obveza plaćanja poreza... i to umjesto platitelja, naručitelj usluge dok se odnosi na to tko plaća porez, pod 'prijenos porezne obveze'.. itd. ili vidi što ti google izbaci, pa biraj što ta riječ-naziv znače.. nije telefonija nego porez. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.3.2022 15:15 (ihush).
3 godine
odjavljen
offline
Re: Neželjeni pozivi iz Češke
ihush kaže...
veliki pero kaže...
ihush kaže...
FileFicho kaže...

.. Ne javljam se,..

 -zašto? Strah? Od čega? :))

-tj tebe zanima tko-zašto zove, što želi, možda je scam.. (vjerojatno).. no, možda nije? Ako te zanima, javiš se, neće ti se ništa dogoditi, tj sve dok ti ne nazoveš.. ili dok se ne pojavi nešto novo.

-prijavi uznemiravanje.. no da bi to mogao, moraš se prvo javiti i zatražiti od druge strane da te ne naziva.. kao i prijaviti nadležnima. .. tj to je praksa koju jednom moramo započeti, tek tad će se nešto početi riješavati sa resimo 'spamom' ... tj ti kao osoba ne možeš ništa (pravno) nego prijaviti i tad će institucije djelovati. .. naravno u početku neće, dok se nešto ne napravi, recimo kritična masa, pa je čisto logikom ako želimo to riješiti potrebno jednom time i započeti.

-prijavi, zabrani.. jedino ne bojati se, ne može ti telefon ništa, ne grize :)

 Nekad mogu samo javljanje na takve brojeve da ti naplate, ako zove sa premium reverse charge brojeva. Ja sam neki dan dobio spam na SMS od samog sebe.

 -ne, ne postoji način osim ako nazoveš ili 'pristaneš' na nešto.. -filmska zbluda iz usa.. npr buzzword koji koristiš (i zvuči ti 'normalno') reverse charge.. ti moraš nazvati, tad se tebi naplaćuje tarifa, bez tog jednostavno nema troška na računu operatera a time i naplate. .. ne miješati mogućnost plaćanja mobitelom npr parking ili neki shoping.. tj to je opet nešto što moraš 'kliknuti' (dozvoliti, napraviti) nema veze s klasičnim telefonskim pozivom a problem je što danas ljudi ne razlikuju online usluge kao skype i sl s telefonijom.

-naprosto da si na pretplati tad bi sve što ti operater zaračuna moralo biti navedeno na računu i tek tad može biti naplaćeno.. a bonaši imaju problem tj nemaju takvu kontrolu, jednostavno novac ode s računa npr kao da platiš parking.. i nema obračuna-računa po kojem bi se recimo žalio-tražio-dobio povrat itd.

-naivan si :)

 

edit: eto i recimo 'dokaz naivnosti'.. spomenuta riječ-buzzword, reverse charge.. znaš na što se odnosi? vidi, obveza plaćanja poreza... i to umjesto platitelja, naručitelj usluge dok se odnosi na to tko plaća porez, pod 'prijenos porezne obveze'.. itd. ili vidi što ti google izbaci, pa biraj što ta riječ-naziv znače.. nije telefonija nego porez. :)

 Dobro nije reverse charge bio sam lijen da guglam. Obican scam, ali moguce je.

https://12ft.io/proxy?q=https%3A%2F%2Fwww.independent.co.uk%2Ftech%2Fphone-scam-costs-victims-ps300-even-when-they-don-t-answer-the-call-a7003486.html

 

The customer is rarely given the chance to answer, as the call lasts a fraction of a second and is recorded on their mobile as a missed call.

However, they have then received large bills showing they called the number back, with calls lasting between three and 12 hours.

One woman interviewed by the Daily Mail found she owed £375 for a call to an 0845 number.

When she queried the bill, Vodafone reportedly insisted she had been on the phone for 12 hours through the night.

Her phone only showed a missed call from the number, with no evidence she had phoned back.

It is currently unknown how the scam works.

A spokesperson for Vodafone told The Independent: "Since this is an industry-wide issue, we are working with the regulator Ofcom and the other mobile operators to identify and close down this issue as soon as possible.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.3.2022 15:49 (veliki pero).
15 godina
offline
Re: Neželjeni pozivi iz Češke

-gle.. pričaš priče :)) ili čitaš li što pišeš? razumiješ li što pišeš? :)) ..

-jedna žena (valjda uk.. jer su funte).. pa tako jedna žena (ili muškarac) mogu sad dobiti jackpot, drugi možda dobije rak.. to nije činjenica, naprosto šansa.

-za poziv 08.. znaš ingliš? prijevod? za poziv. (treba dalje objašnjavati?) .. koji je trajao 12 sati itd.. to nije za odgovor-javiti se na nečiji poziv ili 'dignuti slušalicu' .. a tako kreće priča, zato i kažem, priča. :) no s greškom.

-u čemu je problem? tko će znati, znaš ti-ja? možda je soft-hack, možda bug, možda je kriv ajfon-ios, možda pegasus, možda ljubomoran suprug, možda hakeri :)) .. no kako god bilo, da je to masovno, da se dogodi meni-tebi i ostatku od 7 milijardi tad bi bilo nešto .. ovako je ništa, priča, čak i recimo greška operatera pa netko možda dobije račun na iznos (izmišljam) 1000.0000..0000. nečeg.. no to nije 'dokaz' da se ne smiješ javiti na poziv, tj tema, češki poziv.. a možda je čak isti scam, ista ekipa, no tome bi inače služili novinari, koji bi to recimo čačkali-tražili-pitali.. no oni jednostavno copypejstaju i to je to. Npr što ako je čitava priča fejk kao recimo hitloreovi dnevnici, što ako ta žena ne postoji? Što ako je jednostavno otipkala broj i dignula slušalicu, tj stvarno nabila račun pozivom na posebni broj-tarifu? .. može sad nazvati 060-sexafon i tko je kriv? hakeri? No to kažu klinci ili oni koji naprave neku grešku, dok bi za propust u soft-mobaču ili operateru to moglo biti korisno za korisnike tj tad bi postojala normalna mogućnost da korisnik jednostavnim prigovorom dobije nazad svoj novac na teret operatera ili proizvođača koji je odgovoran za neki takav propust-grešku itd. ... naravno, biz koji stoji iza to ne želi, tj plaćat će reklamni prostor onim novinarima da pišu o svemiru i krastavcima, ne o tome tko je za što odgovoran, kako većina juzera kad dobiju takav račun ne bi isti žalbom osporili i dobili sud tj taj lobi stoji iza ovakvog žutila kao promo-reklama u kojima se 'vrišti' o tome da juzer mora brinuti, čuvati pin, ne klikati i ne javljati se.. što je smiješno-tužno, no realnost u interesu biza koji je ekšli odgovoran za to sve.

 

-umjesto da mene pitaš ili nudiš 'ženu' iz inglandije kao dokaz, zašto ne pitaš novinare koji prenose vijest od kud im vijest, jesu li je provjerili npr postoji li konkretna žena-slučaj-primjer za početak?

-obrnuto, kako google može sad pronaći neki ovakav primjer.. ja mogu ponuditi x-sedam milijardi više suprotnih primjera, tj sve ostale osobe na svijetu koje nisu dobile takav račun, što će reći da je takav račun-slučaj nešto slučajno-izuzetak, neka greška.. možda te osobe, možda operatera ili nekog trećeg.. a tek kad se to konkretno istraži možemo znati 'činjenice', no to novinarima i lobistima nije zanimljivo, nije vijest (koja se plaća..) pa ćemo i dalje slušati o hakerima i krastavcima, jer će novinari za to biti plaćeni od odgovarajućeg lobija i svijet ide dalje as južual :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
odjavljen
offline
Re: Neželjeni pozivi iz Češke
Trazio bi dalje, ali iskreno utrosak energije se ne isplati. Bacam rukavicu, priznajem poraz i zeljno iscekujem poziv iz Ceske.

Zasto UK (London) ? To j svjetski centar prevara (scams). Tu se smisljaju i testiraju nove prevare pa se onda dalje sire po svijetu. Respektabilni izvor

https://www.reuters.com/world/uk/welcome-britain-bank-scam-capital-world-2021-10-14/
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice