[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

poruka: 34
|
čitano: 8.407
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Hajde da ispitamo ovog macana !!!

 

Radi se o novijem Spireovom hladnjaku za sve moguće vrste podnožja procesora/ploča.

 

Više o njemu - specifikacije i fičere čitajte ovdje klik

 

Pobliže

 

Retail pakiranje je lijepo dizajnirano, oslikano šarenim bojama, kroz prozorčić se vidi ventilator, što je uvijek dobar znak, te uočavam ručku za nošenje naokolo ili iz trgovine, kako tko hoće, al je tu, ne treba vrećica - bolje reklamirat' malo po gradu / selu...

Tko bolje pogleda, primjećuje da fali "II" u oznaci modela hladnjaka na kutiji, ali nije greška, jer je u stvari početna serija izašla u kutijama bez potpune oznake, a što i Spire tvrdi na navedenom linku proizvoda. Osim toga, tko ne vjeruje, neka pogleda hladnjak malo bolje i vidjet će da se radi o crnom premazu na kuleru, što je vizualno lako razlikovati od svijetle boje odnosno bezbojne površine "starijeg" brata ovog hladnjaka. (Vidi sliku 1)

 

U pakiranju dolazi:

- hladnjak,

- dva ventilatora BlackStar 120mm,

- 8 gumenih antivibracijskih kopči za montažu hladnjaka,

- Bluefrost termalna pasta,

- paket dijelova za montažu Intel procesora,

- paket dijelova za montažu AMD procesora,

- stražnji nosač hladnjaka (backplate),

- uputstva,

- garancija.

(Vidi sliku 2)

 

TherMax Eclipse II - SP984B1-V2 je hladnjak srednje veličine dimenzija 131×70×152 mm i teži 822 grama, što znači da uz dodatna 2 ventilatora, o matičnu ploču visi cca 1,3kg težine.

Hlađenje se temelji na pet toplovodnih cijevi promjera 8mm U-oblika i 46 aluminijskih rebara koja su poniklana u crno što bi trebalo štititi od oksidiranja.

Cijevi prolaze na međusobnom razmaku od cca 3mm bazom hladnjaka gdje je korištena poznata Direct-Touch tehnika odvođenja topline s procesora .

Površina baze ne oduševljava završnim sjajem ali to se kod ovakve izvedbe ni ne očekuje (Vidi sliku 3 i 4).

 

Za usporedbu sam pored Spirea stavio tvornički Intelov hladnjak. Moglo bi se reći da je smiješno, ali Intelov hladnjak odrađuje dobro svoj posao na dvojezgrenom procesoru ako se koristi na tvorničkoj ili malo većoj brzini (vidi sliku 5).

 

Ventilatori BlackStar120mm se vrte stalnom brzinom cca 2200 o/min i nemaju čevrtu žicu za automatsku regulaciju preko matične ploče / biosa i sl. što bi bilo poželjno.

Prema specifikaciji guraju 93.3 kubične stope zraka u minuti (CFM) ali uz 29 dB.

 

Montaža nije izvedena pomoću žičanog držača već pomoću četiri gumene antivibracijske kopče- što je lijepo, ali bilo je malo natjeravanja kopči da sjednu - treba se poigrati te probati nekoliko kopči pa odabrati onu koja bolje sjedne na određeno mjesto (i dodatno nožićem izrezati male ostatke od proizvodnje koji smetaju).

Kod montaže na ploču, treba slijediti upute, ali i dodatno paziti, jer mene su, moram priznati, zbunile, pa sam stražnju kopču s vijcima najprije krivo postavio.

Pravi način vidite na slici (Vidi sliku 6.)

 

Testni komp i saftver (interna spika ovaj saftver - aludira se na saft Smijeh):

 

Intel i3 540 @3,06 [OC1 @ 3,82 GHz , OC2 @ 4,57 GHz]
Gigabyte GA-P55-UD4
G Skill DDR3 2x2GB Trident Series 2000MHz
Western Digital Black 1TB
Sapphire HD4670 Ultimate 512MB
Corsair TX650 PSU

 

Windows 7, 64-bit

Everest benchmark,

CPUID Hardware Monitor 1.16.0,
Real Temp 3.40

 

BlueFrost - SP802 termalna pasta (dolazi u pakiranju a ne nanešena na bazu)

 

 

 

 

 

pakiranje RETAIL pakiranje RETAIL
Pakriranje Pakriranje
Baza1 Baza1
Baza 2 Baza 2
Intel vs Spire Intel vs Spire
Pazi kod sastavljanja nosača hladnjaka Pazi kod sastavljanja nosača hladnjaka
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.10.2010 17:44 (Asta).
Moj PC  
12 0 hvala 13
14 godina
neaktivan
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

 

TherMax Eclipse II - SP984B1-V2 je konstruiran za 150W TDP, što znači da može disipirati (prenijeti toplinu na zrak) 150W bez da CPU dosegne maksimalnu temperaturu taljenja poluvodiča u njima. Hladnjak je namjenjen za sve procesore snage od 130 do 150W, uključivo i Core i7 Extreme.

Slika nakon ugradnje pokazuje da ima dovoljno mjesta za ugradnju hladnjaka, osim ako vam je prvi memorijski slot popunjen, a posebno ako se radi o memorijskim modulima s višim hladnjacima čipova. Ja sam morao montirati ventilator bez donjeg para gumenih kopči pa je sjelo na dlaku. Vi možete probati staviti neki tanji ventilator ako to pomaže ili montirati hladnjak u drugom smjeru. Pokazalo se da za neke korisnike (čitaj: ne previše oc-a), može biti sasvim dovoljan i jedan ventilator (Vidi sliku)

 

Demontaža hladnjaka zahtjeva skidanje oba ventilatora, naravno, što nije neka prednost ali ni mana jer se to obavlja lagano i brzo.

 

REZULTATI & KOMENTAR

 

Test sam počeo s Intelom i3-540 na tvorničkoj brzini i naponu te ventilatorima na 2200 o/min (100%) u mirovanju a potom i pod punim gasom, za što je poslužio Everestov test stabilnosti sustava.

 

Nakon toga, oba testa sam proveo na 3,8 GHz (23x166MHz) i 4,57 GHz (23x199MHz) i naravno na većem naponu od 1,312V i 1,392V da vidimo kako hladnjak podnosi nazivne snage.

 

Zatim sam probao isto ali sa smanjenim brojem okretaja ventilatora za trećinu odnosno na 1500 o/min (68%) za što je služio kontroler Scythe.

 

I na kraju sam sve testirao na 1100 o/min (50%) i snimio podatke.

 

Temperatura okoline je bila cca 25 °C.

 

Temperatura u mirovanju na 2200 o/min izgleda odlično. Performanse hladnjaka su fantastične u odnosu na veću i skuplju konkurenciju.

 

Buka je na 2200 o/min velika, ali već na 1500 o/min vrlo mala a na 1100 skoro nečujno, posebno kada znamo da sam testirao izvan kućišta.

 

Primjetite da sa ventilatorima na 50% brzine imate praktično nečujan sistem, a procesor je overklokiran za 50% !!!

 

Pametni zaključak

 

Ovaj hladnjak je svakako prejak za vlasnike dvojezgrenih procesora snage 70-ak vata i predobro hladi čak i s jednim ventilatorom (isprobano). Ako ste overclocker  - samo naprijed - rastežite dokle ide.

 

Tokom testa snaga je u nekim trenucima premašivala 170W na 1,392V što potvrđuje da je hladnjak spreman i za najjače procesore.

 

I na kraju, kako ne biti oduševljen : u retail pakiranju dobiješ sve, instalacija ok, hladnjak odlično izgleda - ljepotan, učinkovitost fantastična, kompatibilan sa svim živim CPU utorima, cijena ok, pa ako trebate novi hladnjak - svakako uzmite ovaj !!! Jak je . Vrh best buy-a.

 

Prvi utor RAM-a može biti problem... Prvi utor RAM-a može biti problem...
Testing... Testing...
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.10.2010 17:47 (Asta).
Moj PC  
7 0 hvala 9
14 godina
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

A cjena?!

Google je pametan samo onoliko koliko je pametan i onaj koji ga koristi!?
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V
Ivsa kaže...

A cjena?!

381,02kn

Bilo bi zgodno ... ali nije potrebno
14 godina
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Pa onda nije ni puno, sasvim pristojna cjena za dosta dobar hladnjak, odnosno ne dosta dobar negonajbolji, bar tako kaže Frosty: http://www.frostytech.com/top5heatsinks.cfm, nažalost, ako sam dobro pročitao na Frosty-u da su ventovi na najvećoj brzini prilično bučni!?

Google je pametan samo onoliko koliko je pametan i onaj koji ga koristi!?
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V
Ivsa kaže...

Pa onda nije ni puno, sasvim pristojna cjena za dosta dobar hladnjak, odnosno ne dosta dobar negonajbolji, bar tako kaže Frosty: http://www.frostytech.com/top5heatsinks.cfm, nažalost, ako sam dobro pročitao na Frosty-u da su ventovi na najvećoj brzini prilično bučni!?

 Buka je na 2200 o/min velika, ali već na 1500 o/min vrlo mala a na 1100 skoro nečujno, posebno kada znamo da sam testirao izvan kućišta.

 

Ja bum svoj prodavao pa me podsjeti sljedeći tjedan ak hoćeš kupit...

povoljnije naravno :)

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.10.2010 11:34 (Asta).
11 godina
protjeran
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Evo da ozivimo temu s obzirom da ga opet ima u RH, cooler je direktni konkurent Noctui NH-D14.

clock2much
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V

 Koliko košta kuna ?

11 godina
protjeran
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V
itomic009 kaže...

 Koliko košta kuna ?

399HRK.

clock2much
12 godina
neaktivan
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Opet ja - cooler je vrlo dobar i sve to stoji ali ne moze ga se stavljati u klasu sa NH-D14.

--------------------------
 
1 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V
mate960 kaže...

Opet ja - cooler je vrlo dobar i sve to stoji ali ne moze ga se stavljati u klasu sa NH-D14.

Ispred koga je to na listi, imas i testove tu.

clock2much
13 godina
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V

 Ma ovo više nije vrijedno komentara.

12 godina
neaktivan
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V

Jao kako si nedokazan. Krasna ti je ta lista, cim je NH-C14 oznacena kao bolja od NH-D14.

--------------------------
11 godina
protjeran
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Dobro je Mate, testovi ce biti prilozeni sa Quad Core procesorom, pa ces manje pricati zajedno sa Tomicem.

clock2much
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V
Vegeta kaže...

 

 

Nema ga na Nabavi, di ga ima u nas?

 

Zanemari, krivo utipka.

I want to taste you but your lips are venomous poison, you're poison, running through my veins
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.5.2012 8:46 (donator_bubrega).
12 godina
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Problem kod frostytech-ovih reviewa je u tome što oni testiraju hladnjake na malim disipacijama, vidite da se delte vrte oko 15 C. To je kao kad bi ja dobio 40 C u loadu, a to je malo i svejedno je stavio TRUE-a ili Hypera 212 plus. Da bi se vidla prava snaga treba povećat disipacije.

Npr. kad je sa Hyperom 60 C onda je sa True-om 55 C i sve se više odmiču kako disipacija raste. Uostalom ventilator od Spire se vrti na 2200 okr što je previše tj. prebučno. Regularna brzina je do kakvih 1200 okr.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Svaka čast na review-u,a vas tri ne spamajete čoviku dobar review.Vi vaša Noctua.

 

Svaka čast ASTA {#}

So say We All
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Gdje ima ovaj cooler kod nas za kupit?
Na nabavi.net tražim al ima samo thermax II, koji je kolko sam skužio starija verzija..

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Eclipse ti samo znači da je crni.

Ista stvar.

4chan ≫ Reddit ≫ Memebase ≫ 9fag Prodajem PC iz profila za 2600kn
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V
Stegy kaže...

Gdje ima ovaj cooler kod nas za kupit?
Na nabavi.net tražim al ima samo thermax II, koji je kolko sam skužio starija verzija..

Evo ti ga OVDJE , šifra proizvoda paše , jedino su krivo napisali naziv i opis proizvoda ! Također imas i Spire Thermax III !

Music As A Weapon !!
15 godina
neaktivan
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Definitivno mislim kupiti TherMax Eclipse III, dali znate možda koja je razlika između 2-ojke i 3-ojke? Po specifikacijama koliko sam skužio, 3-ojka ima PWM controller za razinu snage ventilatora, te ima više heat-pipeova...

Također, jeli možda znate dali u gore navedenom dućanu imaju dostupnu 3-ojku?

Hvala!

 
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V
SilentDark kaže...

Definitivno mislim kupiti TherMax Eclipse III, dali znate možda koja je razlika između 2-ojke i 3-ojke? Po specifikacijama koliko sam skužio, 3-ojka ima PWM controller za razinu snage ventilatora, te ima više heat-pipeova...

Također, jeli možda znate dali u gore navedenom dućanu imaju dostupnu 3-ojku?

Hvala!

Link ti za Spire III je u postu iznad, kolega ga je linkao, cijena 407 HRK.

clock2much
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.6.2012 15:14 (Vegeta).
12 godina
neaktivan
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V
SilentDark kaže...

Definitivno mislim kupiti TherMax Eclipse III, dali znate možda koja je razlika između 2-ojke i 3-ojke? Po specifikacijama koliko sam skužio, 3-ojka ima PWM controller za razinu snage ventilatora, te ima više heat-pipeova...

Također, jeli možda znate dali u gore navedenom dućanu imaju dostupnu 3-ojku?

Hvala!

 

Eclipse II ima 7 lopatica venta, dok Eclipse III ima 9.

 

 

 

Tupac Amaru Shakur Rest in Peace
13 godina
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

mislim da se i o ovom može razmisliti do 400kn

 

http://www.portio.hr/index.php?page=artikl&id=050903254

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Sve je to super i bajno, samo spomenutu Spire Bluefrost pastu ne bih preporučio nikome.

Ako već tolike novce dajete za hladnjak, bacite to smeće od paste i koristite neku pristojnu pastu.

Poredio sam ju i s Xilence Silver Tim i s Arctic Cooling MX-2.

Spire BlueFrost pod loadom na mom laptopu ima cirka 5°C veće temperature. Loše, jako.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.6.2012 22:18 (191x7).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V

  Ovo ti je najbolji cooler kod nas dostupan za manje od 400 kn.

 

http://www.portio.hr/index.php?page=artikl&id=050903238

12 godina
neaktivan
offline
[Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V2

Nezz koliko sam ja cuo da je losiji od obicnog.

Smejem se a plače mi se,tražim lepu minu,minu da odletim u p**** materinu
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V
itomic009 kaže...

  Ovo ti je najbolji cooler kod nas dostupan za manje od 400 kn.

 

http://www.portio.hr/index.php?page=artikl&id=050903238

Odakle znas da je bolji o SIII, testirao mozda?

clock2much
15 godina
neaktivan
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V
Vegeta kaže...
SilentDark kaže...

Definitivno mislim kupiti TherMax Eclipse III, dali znate možda koja je razlika između 2-ojke i 3-ojke? Po specifikacijama koliko sam skužio, 3-ojka ima PWM controller za razinu snage ventilatora, te ima više heat-pipeova...

Također, jeli možda znate dali u gore navedenom dućanu imaju dostupnu 3-ojku?

Hvala!

Link ti za Spire III je u postu iznad, kolega ga je linkao, cijena 407 HRK.

Kaj fakat? :D

Pa o tome i pričam, no ne znam dal ga fakat imaju, našao sam III-ojku na još par mjesta u ZG-u, no nedostupan je!!!

 

I da, za one koji nisu ziher u vezi coolera koji odabrati...

Najjači site ever! :D

http://www.frostytech.com/top5heatsinks.cfm

 

Spire je moj!!!! :D hahaha

Sve ću učiniti da dođem do njega, dopal mi se brutalno! :D

14 godina
offline
Re: [Review]: SPIRE TherMax Eclipse II - SP984B1-V
191x7 kaže...

Sve je to super i bajno, samo spomenutu Spire Bluefrost pastu ne bih preporučio nikome.

Ako već tolike novce dajete za hladnjak, bacite to smeće od paste i koristite neku pristojnu pastu.

Poredio sam ju i s Xilence Silver Tim i s Arctic Cooling MX-2.

Spire BlueFrost pod loadom na mom laptopu ima cirka 5°C veće temperature. Loše, jako.

Zato mi je i toliko teško povjerovati da su napravili pristojan cooler. Koliko god bio dobar po testovima, ja ga i dalje ne bi preporučio nikome.

Jer, ventovi su im banana, a paste neću ni komentirati. Bolju toplinsku vodljivost ima domaći pekmez od šljiva...

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice