i7 procesori i njihove mogućnosti overclockinga

poruka: 21
|
čitano: 7.120
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
i7 860 procesori i mogučnosti overclockinga

Iz dana u dan sve je više postova tipa: i7 ide do 4,6Ghz na zrak, a pošto sam ja jedan od ponosnih vlasnika i7 860, mogu reči da su to najobičnije gluposti i u ovoj temi želim ljudima obijasniti što se sve može sa tim procesorom, a što su najobičniji tračevi.

 

Dakle krenimo redom od famoznih 4,6Ghz-a.

 

Sa 4,6Ghz jedino što možete je dignuti OS i napraviti CPU-z validaciju, čak u puno slučajeva ni to nisam uspio jer bi me  pretekao BSOD.Odvrtiti možete eventualno Benchmark koji nema direktno veze sa CPU-om(MaxMem i slično).O testu stabilnosti i svakodnevnom radu ne treba ni pomišljati, osim ako ste vlasnik nekog extremnog hlađenja(Vodeno,Fazno,itd).Također ovaj takt zahtijeva poprilično velike napone:1,50v na Vcore i 1,40v na VTT-u u prosijeku, tu i tamo se nađe bolji model koji ne treba tolike napone.Temperatura u mirovanju ovdije zna dosegnuti i 60°c.

 

4,4Ghz je več nešto zahvalniji takt(barem što se napona tiče), no također nemojte računati na zahtijevne CPU benchmarke(meni se CineBench ruši več na pokretanju), a posebice ne na testove stabilnosti i svakodnevni rad, osim ako posijedujete neko extremno hlađenje(Vodeno,Fazno,itd).

Naponi su ovdije dosta niži, tako je meni potrebno 1,42v na Vcore-u i 1,30v na VTT-u.

 

 

4,2Ghz je odličan takt za Benchanje svega i svačega, a istodobno ne zahtijeva neke prevelike napone.Također ako ste vlasnik nekog High End zračnog hladnjaka možete se okušati u testiranju stabilnosti, a večina ih je u stanju svakodnevno radit na toj brzini.Za tu brzinu meni su potrebni sljedeći naponi: 1,35v na Vcore i 1,30v na VTT-u.Temperature naravno ovise o modelu procesora, no na mojem i7 860(hlađen sa Zalman CNPS 10X Quiet) u ful loadu ne prelaze 85°c.

 

4.0Ghz je veoma razvikan takt i neki tvrde da taj takt možete dobiti i sa stock hlađenjem.Istina je zapravo da sa stock hladnjakom jedino možete uradit CPU-z validaciju, a svemu ostalom ne treba ni pomišljati, jer il biste skurili procesor ili bi vam vent od intelovog coolera ispao iz ležaja zbog prebrze vrtnje.Smijeh Prava istina je da još uvijek trebate imati u vlasništvu neko kvalitetnije hlađenje(Mugen2 minimalno) da biste mogli pomišljati o benchanju, testiranju stabilnosti i svakodnevnom radu na ovom taktu. U prosijeku ovdije vam je za stabilan rad potreban napon od 1,30v na Vcore-u i 1,25v na VTT-u(može i niže ako je visoki množitelj,a manji BCLK).

 

3,6Ghz, ja osobno zovem zlatni takt.Dok na večini AMD-ovih procesora trebate dirati po voltažama, kod i7 860 to naprosto nije potrebno,što znači da i stock hladnjak može odraditi posao(doduše bučno),Benchanje, testiranje stabilnosti i svakodnevni rad ovddje su mačji kašalj i za neiskusnije korisnike koji tek ulaze u vode overclockiranja.

 

 

Ovim postom sam htio ukazati na stvarne mogučnosti overclockinga Intelovih i7 860 procesora, a iskreno rečeno mogučnosti su daleko od prenapuhaniih tračeva i da nije tako lako doseči brzine od 4,0Ghz+ kao što se priča, zapravo potrebno je veoma dobro poznavanje BIOS-a,High End matična ploča koja je u stanju držat napone stabilnima bez velikih downvoltova,Skupi High End zračni hladnjak i nakraju puno strpljenja jer BSOD zna biti prilično učestala pojava.Smijeh

 

 

 

 

 

 

 

I'll be back
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2010 18:13 (microman).
Moj PC  
22 0 hvala 16
16 godina
offline
RE: i7 860 procesori i mogučnosti overclockinga

Imam i7 920 i prije neki dan sam primjetio u BIOS-u da mi je poslje sklapanja PC-ja takt memorije s tvorničkih 1600MHz-a pao na 1066MHz-a.

Pošto sam čuo da se nije za zezati s voltažom između i7 procesora i memorije, dali je moguće da samo vratim takt na 1600MHz-a bez diranja voltaže?

 

 

 

 

"Mene je cura odje**** jer me pitala koliko si clockao proc, a ja sam reko radi na defaultu" Oly_E3
14 godina
neaktivan
offline
RE: i7 860 procesori i mogučnosti overclockinga
momak kaže...

Imam i7 920 i prije neki dan sam primjetio u BIOS-u da mi je poslje sklapanja PC-ja takt memorije s tvorničkih 1600MHz-a pao na 1066MHz-a.

Pošto sam čuo da se nije za zezati s voltažom između i7 procesora i memorije, dali je moguće da samo vratim takt na 1600MHz-a bez diranja voltaže?

 

 

 

 

probaj stavit XMP u biosu i on ce ti sam namjestiti postavke memorije, ako ti to podrzava.

ako ne morat ces sve rucno namjestit. qpi voltazu, dram voltazu, latencije memorije, i brzinu memorije

i tek tad ce ti radit na 1600. napisi koja ploca i memorija je u tebe ako budes imao problema

Google is your friend
14 godina
offline
i7 procesori i njihove mogučnosti overclockinga

Evo da se nadovezem makar nemam i7.

Recimo moj q9400 ide do 3.5 bez dizanja voltaze sa stock hladnjakom.

Najvise sam ga natjerao sa 1.3v na 4.1ghz sa stock hladnjakom (i 2 koji pusu po njemu, i 2 izvlace) ali se jako dere i bojim se temperatura in-game.

Cini mi se da intel makar nema posebne overclockerske serije (ima od nedavno i5 i i7) cak i sa stariijim serijama konkurira sasvim solidno AMD-u-Namigiva

Neki su glupi i bez Facebooka.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin

Nisam našao XMP u biosu.

Matična: gigabyte EX58-UD3R

Memorija: Corsair Dormine (2x2) 1600MHz

 

Nadam se da će pomoći.

 

****

 

Množitelj sam kod memorije stavio na x10(1600MHz) kod proc x19 (3.04GHz) i savio sam 133hmz-a na 160mhz-a.

Nisam dirao voltažu.

Pretpostavljam da pošto nisam dirao voltažu ona se nije ni promjenila stoga neće doći do konflikta između memorije i proc.?

I trebao bi mi jedan od onih programa koji u windowsima pokaže sve potrebne informacije o taktovima.

 

Hvala na pomoći.

"Mene je cura odje**** jer me pitala koliko si clockao proc, a ja sam reko radi na defaultu" Oly_E3
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2010 22:14 (momak).
15 godina
neaktivan
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin
momak kaže...

Nisam našao XMP u biosu.

Matična: gigabyte EX58-UD3R

Memorija: Corsair Dormine (2x2) 1600MHz

 

Nadam se da će pomoći.

 

****

 

Množitelj sam kod memorije stavio na x10(1600MHz) kod proc x19 (3.04GHz) i savio sam 133hmz-a na 160mhz-a.

Nisam dirao voltažu.

Pretpostavljam da pošto nisam dirao voltažu ona se nije ni promjenila stoga neće doći do konflikta između memorije i proc.?

I trebao bi mi jedan od onih programa koji u windowsima pokaže sve potrebne informacije o taktovima.

 

Hvala na pomoći.

Samo smanji napon memoriji na 1.65v (ne odgovara Intelu viši napon)

14 godina
neaktivan
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin
pod009 kaže...
momak kaže...

Nisam našao XMP u biosu.

Matična: gigabyte EX58-UD3R

Memorija: Corsair Dormine (2x2) 1600MHz

 

Nadam se da će pomoći.

 

****

 

Množitelj sam kod memorije stavio na x10(1600MHz) kod proc x19 (3.04GHz) i savio sam 133hmz-a na 160mhz-a.

Nisam dirao voltažu.

Pretpostavljam da pošto nisam dirao voltažu ona se nije ni promjenila stoga neće doći do konflikta između memorije i proc.?

I trebao bi mi jedan od onih programa koji u windowsima pokaže sve potrebne informacije o taktovima.

 

Hvala na pomoći.

Samo smanji napon memoriji na 1.65v (ne odgovara Intelu viši napon)

odgovara intelu i memorija na  2.1V , ali vrlo je bitno je da razlika izmedju vvt/qpi voltaze i  dram voltaze ne prelazi 0.5VNamigiva

tako ako ti je recimo qpi/dram voltaza 1.35V, dram voltaze moze ici max do 1.85V preko toga vec moze bit problema u obliku

unistenja CPU-a.

Tako da ti svjetujem da te dvije opcije ako ti ih XMP nije namjestio da ih upises rucno (da nebude na auto)

Google is your friend
14 godina
neaktivan
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin
momak kaže...

Nisam našao XMP u biosu.

Matična: gigabyte EX58-UD3R

Memorija: Corsair Dormine (2x2) 1600MHz

 

Nadam se da će pomoći.

 

****

 

Množitelj sam kod memorije stavio na x10(1600MHz) kod proc x19 (3.04GHz) i savio sam 133hmz-a na 160mhz-a.

Nisam dirao voltažu.

Pretpostavljam da pošto nisam dirao voltažu ona se nije ni promjenila stoga neće doći do konflikta između memorije i proc.?

I trebao bi mi jedan od onih programa koji u windowsima pokaže sve potrebne informacije o taktovima.

 

Hvala na pomoći.

dobro jeli to proradilo na 1600 ili nije.

ako nije stavi qpi/vvt voltazu na recimo 1.3-1.35V a dram voltazu na 1.65V a u postavkama rama stavi latencije na 9-9-9-24

blck ostavi na 133 ako nemislis clockat procesor, a ram namjesti na 1600MHz x12*133. uglavnom ovo gore ti je bitno vvt/qpi, dram voltaza

i latencije ostalo mozes i promjenit ako hoces mijenjati blck.

Google is your friend
16 godina
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin

Pomaknuo sam FSB s 133MHz na 160MHz. Množitelj procesora s x20 (2.66GHz) na x19 (3.04GHz), množitelj memorije s auto na x10 (1600MHz).

Voltaža na CPU 1.2V, memorija 1.5V.

 

 

Hvala

 

 

 

 

 

"Mene je cura odje**** jer me pitala koliko si clockao proc, a ja sam reko radi na defaultu" Oly_E3
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2010 15:58 (momak).
15 godina
neaktivan
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin
momak kaže...

Pomaknuo sam FSB s 133MHz na 160MHz. Množitelj procesora s x20 (2.66GHz) na x19 (3.04GHz), množitelj memorije s auto na x10 (1600MHz).

Voltaža na CPU 1.2V, memorija 1.5V.

 

 

Hvala

 

 

 

 

 

Na kojem naponu ti je VTT?

 

Bilo bi najbolje da sa njime ne ideš ispod 1,20v na ovim postavkama.

I'll be back
14 godina
neaktivan
offline
i7 procesori i njihove mogučnosti overclockinga

STARI SVAKA ČAST!!, tema je predobra i tek sad sam shvatio kolike su ustvari prave mogucnosti overclockinga tih intela, u biti radi se o nekih 4ghz ili 4.2 max stabilni clockovi, jedino sta si mi to mogo odma rec u privatnoj kad smo pricali jer sam ja shvatio da on 100% stabilo radi na 4.6, jedina stvar koja me jako cudi, imas vrhunski hladnjak i na 4.2 su ti temperature do 85c, pa to su ogromne temperature za procesor, ne vjerujem da su bas zdrave, voli se grijat taj 860, sad jos jedno pitanje, koliko ti temperature otprilike  budu dok igras igre i obavljas neke malo zahtjevnije poslove( nikakvo extremno benchanje i takve stvari), 2. sta me zanima koliko je pri tih 80c taj hladnjak na dodir vruc, koliko topline proizvodi jer ako se uz toliko masovni hladnjak on uspije dignut na 80 onda definitivno dobro grije i sve oko sebe, kakav protok zraka ti je u kucistu?

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.6.2010 17:12 (athlon64).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin
athlon64 kaže...

STARI SVAKA ČAST!!, tema je predobra i tek sad sam shvatio kolike su ustvari prave mogucnosti overclockinga tih intela, u biti radi se o nekih 4ghz ili 4.2 max stabilni clockovi, jedino sta si mi to mogo odma rec u privatnoj kad smo pricali jer sam ja shvatio da on 100% stabilo radi na 4.6, jedina stvar koja me jako cudi, imas vrhunski hladnjak i na 4.2 su ti temperature do 85c, pa to su ogromne temperature za procesor, ne vjerujem da su bas zdrave, voli se grijat taj 860, sad jos jedno pitanje, koliko ti temperature otprilike  budu dok igras igre i obavljas neke malo zahtjevnije poslove( nikakvo extremno benchanje i takve stvari), 2. sta me zanima koliko je pri tih 80c taj hladnjak na dodir vruc, koliko topline proizvodi jer ako se uz toliko masovni hladnjak on uspije dignut na 80 onda definitivno dobro grije i sve oko sebe, kakav protok zraka ti je u kucistu?

Ovo je bilo do paste jer sam ju premalo stavio. Sad je na 4,4Ghz na 80°c. Inače ga za 24/7 držim na 3,6Ghz jer ne zahtijeva nikakvo prčkanje po naponu da radi stabilno. Temperature pod OCCT-om su 60°c, a u igrama jedva da dođe na 50°c

I'll be back
14 godina
neaktivan
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin

Ma sve 5, ali 80c mi jos uvijek izgleda puno s obzirom da imas tako dobar cooler, ja nebi ocekivao vise od 70 u nicemu ali boli te briga hehe.

16 godina
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin

Koji program koristite za gledanje temperature proca i namještanje broj okretaja hladnjaka?

U CPU-Z nema tih opcija

 

 

"Mene je cura odje**** jer me pitala koliko si clockao proc, a ja sam reko radi na defaultu" Oly_E3
15 godina
neaktivan
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin
momak kaže...

Koji program koristite za gledanje temperature proca i namještanje broj okretaja hladnjaka?

U CPU-Z nema tih opcija

 

 

Ja koristim core temp, koji je po meni najpouzdaniji. Izbjegavaj smeče poput Everesta.

I'll be back
15 godina
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin
momak kaže...

Koji program koristite za gledanje temperature proca i namještanje broj okretaja hladnjaka?

U CPU-Z nema tih opcija

 

 

Temperature - hardware monitor i everest(njega rijetko kad)

 

Broj okretaja - to radi malo programa uspio sam iskemijat sa speedfanom i to samo za CPU ver jer je on jedini 4-pinski, ima i u amd overdrive-u,ali mi nedela.

 

Uostalom ja sam si kupio scythe kaze Q pa tako reguliram, a ovaj cpu vent putem smart fan-a u biosu reguliram po želji.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
14 godina
neaktivan
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin

pa zasto se jednostavno ne moze u biosu namjestit da automatski prema temperaturi regulira cpu fan, pa sam namjestis koliko okretaja na nekoj temperaturi.

16 godina
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin

Temperatura bez opterećenja mi je oko 50-60 stupnjeva.

Previše? Da povećam broj okretaja?

 

 

 

"Mene je cura odje**** jer me pitala koliko si clockao proc, a ja sam reko radi na defaultu" Oly_E3
14 godina
neaktivan
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin
momak kaže...

Temperatura bez opterećenja mi je oko 50-60 stupnjeva.

Previše? Da povećam broj okretaja?

 

 

 

na idile bi ti trebao biti oko 35-45 stupnjeva, load po intelovim specifikacijama do 68. praksa do 80 je ok na prime95 kad se sve jezgre opterete 100%.

Koliko ti je vcore - ako ti je stavljen na auto ploca ce ti stavit malo veci vcore nego sto je potrebno. stavi 1.20V pa probaj testirat jeli stabilno, ako je

stabilno smanjuj vcore, ako nije dizi i pazi na temp.

 

inace sto ti je manje u biosu opcija na auto sami rezultati overclocka ce bit bolji - normalno ako znas sta radisNamigiva

Google is your friend
15 godina
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin
athlon64 kaže...

pa zasto se jednostavno ne moze u biosu namjestit da automatski prema temperaturi regulira cpu fan, pa sam namjestis koliko okretaja na nekoj temperaturi.

pa mozes...bar ja imam tako...imam AMD i namjestio sam da se vrti na najslabije a kad prede 50 C da se digne vise

SAMI PROTIV SVIH!!!! ARMADA RIJEKA!!!! Prodajem JBL 2200w pojacalo za auto(za natjecanja)-PM
14 godina
neaktivan
offline
RE: i7 procesori i njihove mogučnosti overclockin

definitivno bi najbolja opcija bila da ga se namjesti: kad je ispod 60c vent na 0%, kaad prede 60 svaki stupanj da bude 10% na taj nacin bi u idleu bio pasivac a nebi ga pustao povise 70 jer bi na 70 radio na 100%

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice