Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

poruka: 561
|
čitano: 258.924
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...

 

 

@MrBlc

 

Održavanje na životu jest spašavanje života, jer da makneš instrumente čovjek bi umro, i ti bi ga (pasivno) eutanazirao.

Održavanje života u situaciji koju sam opisao nije spašavanje života. Bilo bi spašavanje u slučaju da će u konačnici dovesti do poboljšanja (minimalno do mogučnosti komunikacije). Usporavanje procesa umiranja koji ide samo u jednom smjeru kod pacijenta koji to dodatno vrijeme ne može iskoristiti (nema mogučnost komunikacije) je samo nepotrebna tortura i zbog toga treba poštovati njegovu želju želi li ili ne želi prolaziti kroz to. Čovjek je u prirodi borac, ali treba znati kad je bitka izgubljena (što nije isto što i gubitak nade prije nego je bitka izgubljena).

Zar misliš da zaključci (i želje izražene lječniku i bližnjima) osobe koja je znala u kojem smjeru joj zdrastveno stanje ide i već se počela suočavati s neizbježnim ne vrijede više od misaonog pokusa zdravog čovjeka. Ne želim pljucat po filozofiji, ali možete filozofirati koliko želite o tome kakva je pozadina na mom desktopu, ali samo onaj tko je došao ispred mog monitora to zna za sigurno.

 

 

M_dipl. kaže...

Moj je osobni stav da nema nikakve okolnosti koja može (moralno!!) opravdati eutanaziju, isto kao što  smatram da je mučenje (moralno govoreći) bolje od života, da.

Ako ovo nisi pogrešno napisao, nego stvarno tako misliš, objasnilo bi neke stavove.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
16 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...

 

Kada ti vidiš svojim očima patnje čovjeka na rubu života, poput ovog strašnog Draginog primjera, sklon si staviti razum na drugo mjesto i odlučiti na temelju emocija, no takva odluka nije ispravna. Ona je sama nemoralna jer ne obavljaš svoj posao savjesno, a i njena posljedica je nemoralna isto.

 

Moj je osobni stav da nema nikakve okolnosti koja može (moralno!!) opravdati eutanaziju, isto kao što smatram da je mučenje (moralno govoreći) bolje od života, da.

 

Samo kratko jer nemam vremena za više, a mislim da je važno - moral je super, ali nismo roboti. Emocije su bitne i gotovo opipljive, čovjek nije samo hrpa mesa i kostiju.

Gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...

 

No problem je u tome da, kako god okreneš, netko drugi mora taj aparat isključiti i netko drugi mora gledati dok ovaj umire, i njegova je onda smrt direktno ili indirektno uzrokovana postupcima tog nekog drugog, a to je prevelika odgovornost da je itko preuzme, i zato se radi o nemoralnom postupku, čak i ako taj netko drugi (doktor, sestra) to dobrovoljno učini.

 

 


 

Nije Istina!

Oni koji su protiv eutanazije uglavnom imaju kakofonske i utopističke moralne, etičke,kao i religijske principe, a ovakav način percepcije je naročito izražen u zemljama s izrazitio kršćanskim (kao što smo mi) i muslimanskim svjetonazorom, dakle društvena uređenja koja se snažno oslanjaju na religiju. Što u prijevodu znači, bog daje život, bog uzima život. Ma da !? Any Proof !!!!!


Eutanazija je legalizirana u Nizozemskoj (normalno društveno uređenje), štoviše razmatraju mogućnost uvođenja "zlatnog šuta" za osobe kojima je medicinska dijagnoza sigurna smrt. Dakle, osoba bez izgleda za daljnim životom, sama bi uzela "zlatni šut".
Nadalje, postoji Institut "oporučne eutanazije", koji kaže:
Oporučna eutanazija –  u slučaju posjedovanja prethodne izjave bolesnika kojom se on odriče tehnike i zahvata ako dospije u situaciju koja je puna patnje i bez nade u ozdravljenje.

Nadalje, u Americi postoji Smrtna Kazna, je li to neka podvrsta Humane eutanazije?


Osobno držim da svaki pojedinac ima pravo odlučiti o svojoj smrti, pri tome uopće nisu važni religijski, moralni i ini razlozi/principi.

Btw, eutanazija nije ubijanje ljudi već Humana smrt, a smrt je sastavni dio života.

 

 

 

Peace and Love _ Frankenstein Build
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 11:06 (Verbatim).
15 godina
online
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Verbatim kaže...

Nadalje, u Americi postoji Smrtna Kazna ili je to neka vrsta Humane eutanazije?

Smrtna kazna nema veze s eutanazijom.

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
wyks kaže...
Verbatim kaže...

Nadalje, u Americi postoji Smrtna Kazna ili je to neka vrsta Humane eutanazije?

Smrtna kazna nema veze s eutanazijom.

Kako nema veze?

 

Peace and Love _ Frankenstein Build
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 1:58 (Verbatim).
15 godina
online
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Verbatim kaže...
wyks kaže...
Verbatim kaže...

Nadalje, u Americi postoji Smrtna Kazna ili je to neka vrsta Humane eutanazije?

Smrtna kazna nema veze s eutanazijom.

Kako nema veze?

 

Tako što se izvodi iz skroz suprotnih razloga.

Eutanazija (po definiciji) je usmrćenje radi uklanjanja boli i patnje, dok je smrtna kazna baš to - kazna.

Eutanazija se promiče kao čin milosrđa (iako baš i nije) tako da to ne možeš dovesti u vezu s smrti koja je uzrokovana bijesom i kaznom.

Kažnjenik nema veze s boli i patnjom.

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 2:03 (wyks).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
wyks kaže...

Tako što se izvodi iz skroz suprotnih razloga.

Eutanazija (po definiciji) je usmrćenje radi uklanjanja boli i patnje, dok je smrtna kazna baš to - kazna.

Eutanazija se promiče kao čin milosrđa (iako baš i nije) tako da to ne možeš dovesti u vezu s smrti koja je uzrokovana bijesom i kaznom.

Kažnjenik nema veze s boli i patnjom.

Da, djelomično točno. No, kad netko mora npr. izdržati kaznu od 3 doživotna zatvora, zar to nije "polagano" ubijanje tj. sadizam.

Zar Smrtna Kazna nije "stanovito" milosrđe, netko je procjenijo da je xy zatvorenik nepopravljiv.

Peace and Love _ Frankenstein Build
16 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Drago kaže...
M_dipl. kaže...

 

 

Abortus

 

...

...

 

Na stranu to što svećenik i filozof tu (u komisiji) očajnički pokušavaju naći svoju svrhu, recimo da se u konkretnoj komisiji nađu općenito pametan filozof i svećenik pa bez obzira na svoju univerzalnu nekvalificiranost za vrlo konkretnu temu mogu biti od koristi, bioetičke komisije su po mom skromnom mišljenju kompliciranje ionako komplicirane stvari koju bi medicinari trebali sami rješavati.

...

Bojim se ovog (boldanog) dijela; mislim da ništa tako važno (a važno je) ne bi smjela jedna struka sama rješavati, jer jednostavno ne može sagledati sve strane problema.

 

M_dipl. kaže...

 

Svaka čast emocijama, ali u ovakvim slučajevima one mogu samo zamutiti razum i time pridonijeti tendencioznom tumačenju problema. Kada razmišljaš o moralnosti eutanazije najgora stvar na svijetu ti je da osobno doživiš čovjeka o čijem životu odlučuješ i emotivno se vežeš. 

 

Na temelju emocija bi vlastitoj majci prije priskrbio novo srce iako su manje šanse da ga primi nego kod drugog kandidata, koji je uz to i trideset godina mlađi (život je pred njime), i sad ti reci da bi u takvom jednom slučaju trebalo ozbiljno uzeti "opipljive" emocije.

Ne znam... Ako u onakvoj komisiji sjede svećenik, medicinar i ostatak ekipe, mislim da bi bio red da je tamo i nekakav psiholog, to bi barem bilo fer ako ništa drugo. Mislim da emocije nisu nešto što možeš samo spakirati u kutiju i ostaviti po strani. No, da ne bi bilo da se ne razumijemo - pod emocijama mislim na emocije samog pacijenta, ne njegovih poznanika. Hoću reći - ako možeš opravdati laganje kao moralno u određenoj situaciji (što si sam ustvrdio), koja je realna zapreka da to napraviš i za oduzimanje života (ovdje prvenstveno mislim na eutanaziju, ali nastavno i na pobačaj)?

 

Tim više ako (opet uzimam hipotetsku situaciju) - žena je trudna, dijete će najvjerojatnije umrijeti jer ima nekakvih problema, ali možda sve bude OK, dok će majka također možda umrijeti ako pokuša izgurati trudnoću, no šanse su za njih oboje zajedno jako male. Ako pobaci, ona ima jako dobre šanse za preživljavanje. Postoji li neko mjerilo kada možemo reći da se više ne isplati pokušati zadržati trudnoću? Jer, to mi je malo blesavo - kako je moguće da je  moralno opravdano oduzeti jedan život da bi se spasio drugi (ovaj primjer pobačaja), ali nije moralno opravdano uzeti život čovjeku koji ga sam ne želi, jer pati i, trenutno, medicina nema načina da mu popravi kvalitetu života (nekakav primjer autanazije čovjeka koji je na teret i sebi i obitelji, koja je, da stvar bude gora, u lošem imovinskom stanju)? Nije valjda samo stvar u statistici i postocima, jer to nije predmet filozofske rasprave - dakle, mora biti nešto treće...

 

Također, mogao bi se pozivati i na moral u situacijama kada se nađe beskućnika na samrti, čovjeka bez plaćenog zdravstvenog osiguranja. Iako bi bilo moralno pružiti mu svu potrebnu skrb i održavati ga na životu godinama, realno se to baš i neće dogoditi unatoč Hipokratovoj zakletvi, zar ne? To mi pak govori da moral ljudima nije niti jedini bitan, niti ukupno najbitniji.

Gledam te!
15 godina
online
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Verbatim kaže...

Da, djelomično točno. No, kad netko mora npr. izdržati kaznu od 3 doživotna zatvora, zar to nije "polagano" ubijanje tj. sadizam.

Zar Smrtna Kazna nije "stanovito" milosrđe, netko je procjenijo da je xy zatvorenik nepopravljiv.

Uzimajući u obzir da se smrtna kazna dodjeljuje za najteža ubojstva, netko bi mogao pomisliti "Zašto on može živjeti, a usmrtio je mučki nekoga?".

Iako je život u zatvoru daleko od lijepog ipak je život.

Ta kazna se može protumačiti kao milosrđe jednio ako misliš da je smrt bolja od (kakvog-takvog) života u zatvoru. Znači sam kažnjenik mora jasno pokazati da bi radije umro nego bio zarobljen, tek bi se tada to moglo protumačiti kao "milosrđe".

Inače glavna poanta te kazne je da se pokaže "bijes Pravde", da je zločin bio toliko težak da je smrt jedina dovoljna kazna.

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os

Napisao sam podvrsta eutanazije.

Načelno se slažem s tobom, ali htio sam skrenuti pozornost da nema moralnih i inih zapreka pri tkz "uzimanju" života.

Kako god okrenuli priču "uzimamo" život, netko mora "switch on".

 

Btw. mislim da su u Italiji zatvorenici osuđeni na dugogodišnju robiju od presjednika države tražili pravo na eutanaziju.

Sad se ne mogu sjetiti kad je to točno bilo.

Peace and Love _ Frankenstein Build
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 2:42 (Verbatim).
16 godina
neaktivan
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

Interesantno je kako se  imaju dvostruki kriteriji cenzure

 

Kad Drago napiše "trabunjanje semitskog plemena" - to se ne cenzurira

Kad ja Dragi napišem "vađenje fetusa ti je sport" - to se cenzurira

 

Tipična lijeva umivena paradigma suvremenog svijeta, vidljivo je javno samo ono što im paše i to umiveno se predstavlja kao općeprihvaćeno

 

 

*Drago molim lijepo ne brisati ovo, ako si išao niskim udarcima (a vidi gore da jesi), ne očekuj diplomaciju

 

tko cenzurira cenzore

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 12:17 (Floki).
16 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...

Isprike na duplom postu, morao sam ovako jer su dva različita odgovora, neću više. :)

Ne znam zašto se ispričavaš - u takvim situacijama ja samo kažem da postoji opcija sortiranja poruka po hijerarhijskom prikazu i tko mi što može? :)

 

M_dipl. kaže...
...

 

Peter Singer, jedan od osnivača moderne bioetike, u jednom članku navodi jedan još teži primjer. U Australiji, dvije su se djevojčice rodile (blizanke) skoro dva mjeseca prerano, i obje imaju manje od 20% šanse da prežive. Ako jednoj od njih liječnici presade srce druge, ova druga sigurno umire a prva ima 50% šanse da preživi. I sad ti odluči. U konkretnom slučaju, komisija je vijećala predugo i obje su izgubile život. U današnjim uvjetima, vjerojatno bi se odlučili za ovu prvu jer joj se šanse dižu za više od jedanput, no kako god okreneš, odluka nije etički sasvim ispravna. Ona može biti "najrazumnija", no ne i moralno savršena. Osobno bih u takvoj situaciji, pošto sam zastupam jednu poprilično rigoroznu etičku poziciju, bio najskloniji obje ostaviti na životu i nadati se, to bi bila etički najispravnija odluka iako bi u većini slučajeva bila praktično neispravna. No opet, nikad ne znaš dok nisi sam suočen s takvom situacijom. Jedan mi je profesor etike baš pričao svojem iskustvu u etičkim komisijama, i kaže da u većini slučajeva odluka pada na onu "najispravniju" soluciju, koja je često etički neispravna, sve ovisi o konkretnom primjeru.

 

Da, u svim bi se tim situacijama trebao pozivati na moral, kao i na prava životinja primjerice, ali uvijek je problem koliko je realno za državu sve to omogućiti. Da moral nije najvažniji čovjeku to je sasvim jasno, to nitko i ne tvrdi, situacija je nažalost bitno drukčija.

To je sve što sam htio reći (boldano) - moralna dilema može biti ovakva ili onakva, ali nije jedina relevantna. Također, pitanje ovih curica me pomalo podsjeća na situaciju iz neke od epizoda Zvjezdanih staza gdje kapetan Kirk objašnjava poludjelom Spocku njegove logičke slijepe ulice. Naime, ako već imaš saznanje o tome da dvije curice imaju 20% šanse za preživljavanje (ajmo biti iskreni, to je zapravo 80% šanse za smrt, 20% šanse je tek za nekakvu biološku aktivnost, nikako pravi život jer bi obje imale velikih problema čak i ako prežive), a jedna 50% (uz operativni zahvat), nije li onda moralno ispravnije pokušati pružiti onoj jednoj barem nekakvu šansu? Jer, ako si prilično uvjeren da će obje umrijeti, onda su obje gotovo pa već i mrtve. U tom smislu, zapravo bi moralno bilo dati sve od sebe pružiti barem jednoj od njih nekakve šanse za život. Znam da se u tom slučaju čovjek postavlja 'u ulogu boga' (potpuno mimoilazim vašu raspravu na tu temu :), ali to je upravo to - na pojedincu da odluči. Kao što si i sam iznio konačni zaključak, vijećanje je trajalo predugo i rezultat je - dvije mrtve djevojčice. Ne vidim bolji argument za davanje odluke u ruke roditelja.

 

Vezano na laganje - ne, ne mogu izjednačiti s laganjem, ali mogu usporediti. Nije mi baš jasno - ako pljačkaš banke drži uperen pištolj u mene i hoće me ubiti, jer sam ja s poda uzeo pištolj mrtvog policajca kojeg je taj isti pljačkaš maloprije ucmekao (dakle, siguran sam da on nema nikakvih kočnica po tom pitanju) i držim ga uperenog u njega... Je li moralno opravdano od mene upucati ga? No dobro, neću više daviti, pročitati ću Kritiku praktičnog uma, pa ćemo otvoriti još koju temu :)

Gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Verbatim kaže...
M_dipl. kaže...

 

No problem je u tome da, kako god okreneš, netko drugi mora taj aparat isključiti i netko drugi mora gledati dok ovaj umire, i njegova je onda smrt direktno ili indirektno uzrokovana postupcima tog nekog drugog, a to je prevelika odgovornost da je itko preuzme, i zato se radi o nemoralnom postupku, čak i ako taj netko drugi (doktor, sestra) to dobrovoljno učini.

 

 


 

Nije Istina!

Oni koji su protiv eutanazije uglavnom imaju kakofonske i utopističke moralne, etičke,kao i religijske principe, a ovakav način percepcije je naročito izražen u zemljama s izrazitio kršćanskim (kao što smo mi) i muslimanskim svjetonazorom, dakle društvena uređenja koja se snažno oslanjaju na religiju. Što u prijevodu znači, bog daje život, bog uzima život. Ma da !? Any Proof !!!!!


Eutanazija je legalizirana u Nizozemskoj (normalno društveno uređenje), štoviše razmatraju mogućnost uvođenja "zlatnog šuta" za osobe kojima je medicinska dijagnoza sigurna smrt. Dakle, osoba bez izgleda za daljnim životom, sama bi uzela "zlatni šut".
Nadalje, postoji Institut "oporučne eutanazije", koji kaže:
Oporučna eutanazija –  u slučaju posjedovanja prethodne izjave bolesnika kojom se on odriče tehnike i zahvata ako dospije u situaciju koja je puna patnje i bez nade u ozdravljenje.

Nadalje, u Americi postoji Smrtna Kazna, je li to neka podvrsta Humane eutanazije?


Osobno držim da svaki pojedinac ima pravo odlučiti o svojoj smrti, pri tome uopće nisu važni religijski, moralni i ini razlozi/principi.

Btw, eutanazija nije ubijanje ljudi već Humana smrt, a smrt je sastavni dio života.

 

 

 

baš ti je dobro M-dipl napisao, eutanazija je izvanjski postupak druge osobe, dakle tražiš od liječnika da svojim postupkom prouzroči smrt (bez obzira što je ionako izgledna)

Zašto bi jedan liječnik uopće prihvatio da čini takve postupke - on nije direktno zaintesirana strana poput pacijenta ili rodbine, i to postaje njegov problem tek ako dadne nekakvu smrtnu dozu, nemoralnost postupka se sastoji baš u tome da se u tuđe probleme gura treća strana i traži takav postupak od nje. Ili da zamislimo da se kod nas dozvoli eutanazija u bolnicama, i da bolnica raspiše natječaj za primanje na posao - izvršitelj eutanazije. Bi li se ti osobno javio na takav posao i pohađao tečaj za to. Ne vjerujem da bi, dakle tu je nemoralnost postupka - "nek se to radi - ali nek radi netko drugi"

 

Vi ste se usredotočili samo na jednu stranu oporbe vašim zahtjevima za abortus i eutanaziju - kršćanskoj oporbi

Međutim nije samo to vaša oporba, M-dipl ne nastupa sa vjerskog stajališta, on vam iznosi svjetovne filozofske poglede na abortus i eutanaziju, i iz njegovih izlaganja vidljiva je kontradikcija i moralna dvojba vaših stajališta sa točke suvremene filozofije.

Nisu baš stvari tako crno-bijele kako ih vi prikazujete, a vi ih nastojite prikazati na način: "napredni vs zatucani vjernici"

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 13:05 (Floki).
16 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Floki kaže...

Nisu baš stvari tako crno-bijele kako ih vi prikazujete, a vi ih nastojite prikazati na način: "napredni vs zatucani vjernici"

Kako to misliš napredni vjernici? Nevinašce

Gledam te!
14 godina
protjeran
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Veliki Brat kaže...
Floki kaže...

Nisu baš stvari tako crno-bijele kako ih vi prikazujete, a vi ih nastojite prikazati na način: "napredni vs zatucani vjernici"

Kako to misliš napredni vjernici? Nevinašce

To je oksimoron Belji se

16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...
.

 

Ti očigledno nisi baš na "ti" sa literaturom o ovom problemu i sve gledaš kroz svoj dogmatski ateizam. Evo, ja sam osobno agnostik, čovjek čiji etički sustav najviše slijedim je isto bio agnostik (Kant), većina filozofa koji se ovime bave su agnostici, a opet nitko od nas ne vidi problem u ovakvom tumačenju priče, jednostavno zato što znamo da je, etički i moralno govoreći, eutanazija nedopustiva u svim svojim oblicima.

 

Ti i dalje promatraj svijet kroz svoju usku prizmu i bori se za sve što je liberalno i novo (jer ti "liberalno" i "novo" izjednačavaš sa "boljim" i "ispravnijim") jer si ti veliki ateist i ne možeš se slagati ni sa agnosticima, a kamoli nekim vjernicima. Sve u svemu, pokazao si nezavidnu dozu neznanja i neinformiranosti ali se svejedno "trsiš" da bi nešto dokazao.

 

Priča o eutanaziji nema veze s bogom niti ima veze s religijom. Čisto etički ona je neopravdana, a etika postoji autonomno, a ne heteronomno (nije nam ju bog dao). Istina je da svaki pojedinac može odlučiti o svojoj smrti ali je teret "izvršenja" također na njegovim leđima (što je u krajnjoj liniji i logično), nemoralno je tražiti da netko drugi to učini za njega. Ajde se sad vrati na moj gornji post i polako ga pročitaj da shvatiš o čemu pričam napokon. LOL, i još si smrtnu kaznu ubrojio kao "podvrstu" eutanazije, time pokazao koliko zapravo nemaš pojma o ovome.

 

I da, eutanazija samo etimološki znači "dobra smrt", to je termin. Pojam označava nešto drugo, a praktična primjena nešto treće. 

 

LoL
Baš sam se pitao koliko dugo će trajati tvoj moratorij na "lol".
Napreduješ, čestitam, uspio si se suzdržati od LoL-a puna 3 posta.Namigiva
Opet djeluješ kao glasnogovornik struke,međutim,u ovom slučaju zastupaš antieutanazijsku frakciju.

Usput rečeno, onako "laički" ;) ne možeš odvojiti eutanaziju od prava bolesnika na uzimanje tj. odbijanje terapije.Stoga, svaki čovjek ima pravo donositi odluke o svom životu a time i o smrti. Ne može nekakva "Etička komisija" određivati što bih ja odlučio kad bih mogao.
Ti kao "Great Stručnjak" trebao bi znati da se nova/moderna medicina razvija, što znači da napušta tkz. hipokratsku etiku. Nije riječ o "izazivanju" smrti već o ublažavanju patnji.
Btw. eutanazija je legalizirana i u Luxemburgu, kao i u Australiji. U mnogim zemljama se blagonaklono gleda na eutanaziju npr. Francuska kao i u nekim saveznim državama Amerike. Neki sudski slučajevi eut. vs. antieut. su završili u korist eutanazije.
Uživaj u svojoj arhaičnoj filozofiji.Nevinašce

Btw. vruće je, preko 30 C. Idem otvoriti sezonu kupanja 2010 Namigiva

Peace and Love _ Frankenstein Build
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
ansha kaže...
Veliki Brat kaže...
Floki kaže...

Nisu baš stvari tako crno-bijele kako ih vi prikazujete, a vi ih nastojite prikazati na način: "napredni vs zatucani vjernici"

Kako to misliš napredni vjernici? Nevinašce

To je oksimoron Belji se

ti znaš uopće čitati i razumjeti što čitaš

baš si napredni

ili da ti baš sve mora čovjek nacrtati, neću ti još tvoju glupavu matricu objašnjavati

to je vaša MATRICA po kojoj radite "napredni" - sebe tu trpate, a vjernike kao "zatucani"

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 13:33 (Floki).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...
Verbatim kaže...
M_dipl. kaže...
.

 

Ti očigledno nisi baš na "ti" sa literaturom o ovom problemu i sve gledaš kroz svoj dogmatski ateizam. Evo, ja sam osobno agnostik, čovjek čiji etički sustav najviše slijedim je isto bio agnostik (Kant), većina filozofa koji se ovime bave su agnostici, a opet nitko od nas ne vidi problem u ovakvom tumačenju priče, jednostavno zato što znamo da je, etički i moralno govoreći, eutanazija nedopustiva u svim svojim oblicima.

 

Ti i dalje promatraj svijet kroz svoju usku prizmu i bori se za sve što je liberalno i novo (jer ti "liberalno" i "novo" izjednačavaš sa "boljim" i "ispravnijim") jer si ti veliki ateist i ne možeš se slagati ni sa agnosticima, a kamoli nekim vjernicima. Sve u svemu, pokazao si nezavidnu dozu neznanja i neinformiranosti ali se svejedno "trsiš" da bi nešto dokazao.

 

Priča o eutanaziji nema veze s bogom niti ima veze s religijom. Čisto etički ona je neopravdana, a etika postoji autonomno, a ne heteronomno (nije nam ju bog dao). Istina je da svaki pojedinac može odlučiti o svojoj smrti ali je teret "izvršenja" također na njegovim leđima (što je u krajnjoj liniji i logično), nemoralno je tražiti da netko drugi to učini za njega. Ajde se sad vrati na moj gornji post i polako ga pročitaj da shvatiš o čemu pričam napokon. LOL, i još si smrtnu kaznu ubrojio kao "podvrstu" eutanazije, time pokazao koliko zapravo nemaš pojma o ovome.

 

I da, eutanazija samo etimološki znači "dobra smrt", to je termin. Pojam označava nešto drugo, a praktična primjena nešto treće. 

 

LoL
Baš sam se pitao koliko dugo će trajati tvoj moratorij na "lol".
Napreduješ, čestitam, uspio si se suzdržati od LoL-a puna 3 posta.Namigiva
Opet djeluješ kao glasnogovornik struke,međutim,u ovom slučaju zastupaš antieutanazijsku frakciju.

Usput rečeno, onako "laički" ;) ne možeš odvojiti eutanaziju od prava bolesnika na uzimanje tj. odbijanje terapije.Stoga, svaki čovjek ima pravo donositi odluke o svom životu a time i o smrti. Ne može nekakva "Etička komisija" određivati što bih ja odlučio kad bih mogao.
Ti kao "Great Stručnjak" trebao bi znati da se nova/moderna medicina razvija, što znači da napušta tkz. hipokratsku etiku. Nije riječ o "izazivanju" smrti već o ublažavanju patnji.
Btw. eutanazija je legalizirana i u Luxemburgu, kao i u Australiji. U mnogim zemljama se blagonaklono gleda na eutanaziju npr. Francuska kao i u nekim saveznim državama Amerike. Neki sudski slučajevi eut. vs. antieut. su završili u korist eutanazije.
Uživaj u svojoj arhaičnoj filozofiji.Nevinašce

Btw. vruće je, preko 30 C. Idem otvoriti sezonu kupanja 2010 Namigiva

Uf što ste vi ateisti ozbiljni sugovornici, ovi elementi "metarasprave" koji se odnose na moje LOL-ove su zaista važni za ovu temu.

 

Bolesnik ima pravo odbiti terapiju, ali i ja imam pravo (kao čovjek i liječnik) spasiti njegov život kada se "sruši". Imaš pravo odlučiti se za smrt, onda i idi s time do kraja i ubij se, a ne da netko drugi mora na svojim plećima nositi tvoju smrt, to nije moralno.

 

Hipokratska etika uopće nije u pitanju ovdje, ova rasprava s time nema veze, a produžavanje života (distanazija) i ublažavanje patnji (palijativna skrb) nemaju veze s eutanazijom, to su zasebni bioetički problemi, opet pokazuješ da ne znaš.

 

Može ona biti legalizirana bilo gdje, ali činjenica je da moralno nije opravdana, a o tome je ovdje riječ.

 

Odi se kupat, pametnije ti je.

da , baš su ozbiljni sugovornici

lakše ti je sa mnom, nego s tim ateistima, oni i njihova glupa bolesna netoolerancija

a kad ih čovjek pita samo jedno praktično pitanje , proizišlo iz tvoje teze o umješanosti druge strane u eutanaziju:

"Bi li se javili na natječaj za radno mjesto u bolnici za posao - izvršitelj eutanazije", e onda je muk, ha, "ma nek netko drugi daje inekcije otrova, ja ne mogu"

 

Ili kad si postavio tezu o moralnoj dvojbi abortusa, oni udrili po tvojim LOL-ovima.

Kao da ti praksa ne potvrđuje tezu. Svaka žena kad slomi kuk će po operaciji i izlasku iz bolnice reći - "operirala sam kuk". Nijedna neće javno reći ako je razlog boravka u bolnici bio abortus da je bila zbog toga. Dakle, ne bi se šutjelo o tome da moralne dvojbe nema. Ne bi bilo ni rasprave da je nema.

 

Oponiranje njihovim stavovima nastoje proglasiti nečijom zatucanošću, a kud ćeš veće zatucanosti od primjene te matrice.

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 14:24 (Floki).
13 godina
neaktivan
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

Hm, pa tko bi volio biti poput biljke, održavan aparatima? Ja ne. Možda bi bilo zgodno da nam se tokom života (npr. kad smo punoljetni) ponudi neki obrazac u kojem možemo odlučit da, u slučaju da se nađemo u toj situaciji, potpišemo da zahtjevamo isključivanje sa aparata jer zaista ne znam tko bi htio tako živjeti. Možda bi se tako rješile mnoge nedoumice. Nešto slično kao ako želimo donirati neke organe ako nam se nešto dogodi, neka nesreća a preostali organi koji funkcioniraju nekome mogu život spasit. Ja mislim da bi to bilo ok.

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 14:03 (Gilgamesh).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Gilgamesh kaže...

Hm, pa tko bi volio biti poput biljke, održavan aparatima? Ja ne. Možda bi bilo zgodno da nam se tokom života (npr. kad smo punoljetni) ponudi neki obrazac u kojem možemo odlučit da, u slučaju da se nađemo u toj situaciji, potpišemo da zahtjevamo isključivanje sa aparata jer zaista ne znam tko bi htio tako živjeti. Možda bi se tako rješile mnoge nedoumice. Nešto slično kao ako želimo donirati neke organe ako nam se nešto dogodi, neka nesreća a preostali organi koji funkcioniraju nekome mogu život spasit. Ja mislim da bi to bilo ok.

postavlja se samo pitanje tko isključuje aparat. Bi li nečija majka sinu koji je takav isključila aparat ili bi to tražila od liječnika. Zašto ona nastoji petljati drugog kad zna gdje je utičnica za struju

ako je čovjek za to, nek ne prebacuje postupak drugom, a ovakvih zahtjeva na zapadu ima puno. vidljivo je licemjerje majke u gornjem primjeru - ona bi da se postupak izvede - ali netko drugi da ga izvodi

zašto bi ona u to uopće petljala liječnika - kad ona ima problem, a ne liječnik

 

jesu li liječnici obavezni dati organe bolesnicima koje liječe, naravno ne

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 14:17 (Floki).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Floki kaže...

postavlja se samo pitanje tko isključuje aparat. Bi li nečija majka sinu koji je takav isključila aparat ili bi to tražila od liječnika. Zašto ona nastoji petljati drugog kad zna gdje je utičnica za struju

ako je čovjek za to, nek ne prebacuje postupak drugom, a ovakvih zahtjeva na zapadu ima puno. vidljivo je licemjerje majke u gornjem primjeru - ona bi da se postupak izvede - ali netko drugi da ga izvodi

zašto bi ona u to uopće petljala liječnika - kad ona ima problem, a ne liječnik

 

jesu li liječnici obavezni dati organe bolesnicima koje liječe, naravno ne

Mislim da je poanta ovdje da liječnik zna koji aparat isključiti, kojim redom i na koji način, tako da smrt bude najbezbolnija/najbrža. Majka bi potencijalno uzrokovala višeminutne konvulzije i još veću patnju nego inače.

 

Davanje organa, ne vidim kakve ima veze...

 

15 godina
online
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
Veliki Brat kaže...

 nije li onda moralno ispravnije pokušati pružiti onoj jednoj barem nekakvu šansu? Jer, ako si prilično uvjeren da će obje umrijeti, onda su obje gotovo pa već i mrtve. U tom smislu, zapravo bi moralno bilo dati sve od sebe pružiti barem jednoj od njih nekakve šanse za život. Znam da se u tom slučaju čovjek postavlja 'u ulogu boga' (potpuno mimoilazim vašu raspravu na tu temu :), ali to je upravo to - na pojedincu da odluči. Kao što si i sam iznio konačni zaključak, vijećanje je trajalo predugo i rezultat je - dvije mrtve djevojčice. Ne vidim bolji argument za davanje odluke u ruke roditelja.

Odluka koja slijedi nakon odluke da se jedan spasi, a daleko je teža, jest koju djevojčicu spasiti.

Ako struka kaže da obje imaju iste šanse, kako roditelj može odlučiti?

 

Sličan problem je bio u House-u, dva (starija oko 16-god) sina su bila bolesna-leukemija, u jednom trenutku jedino rješenje je bilo da jedan sin davanjem svoje koštane srži spasi drugoga, no on neće preživjeti. Ako ne da tu srž, on umire brzo, drugi sin nakon nekog vremena. Odluku su dali u ruke roditeljima. Naravno roditelji su odlučili da se liječi obojicu, jer nisu mogli svojom odlukom (taj sin je mislim bio maloljetan pa nije mogao odlučivati) ubiti jednog sina.

 

Ovdje je njihova odluka bila uvjetovana i time da imaju 16 god (?) emocinalne veze s obojicom sinova i odluka je time prilično razumljiva.

 

Zato i je ona prvotna odluka o djevojčicama teža, jer roditelj direktno ubija jednu (daje živort) iako obje imaju jednake šanse za život (smrt).

 

Ako je struka rekla da jedna ima veće šanse s organima druge, onda je odluka toliko lakša, jer ipak nema te dugogodišnje emocionalne veze.

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
DigiMagic kaže...
Floki kaže...

postavlja se samo pitanje tko isključuje aparat. Bi li nečija majka sinu koji je takav isključila aparat ili bi to tražila od liječnika. Zašto ona nastoji petljati drugog kad zna gdje je utičnica za struju

ako je čovjek za to, nek ne prebacuje postupak drugom, a ovakvih zahtjeva na zapadu ima puno. vidljivo je licemjerje majke u gornjem primjeru - ona bi da se postupak izvede - ali netko drugi da ga izvodi

zašto bi ona u to uopće petljala liječnika - kad ona ima problem, a ne liječnik

 

jesu li liječnici obavezni dati organe bolesnicima koje liječe, naravno ne

Mislim da je poanta ovdje da liječnik zna koji aparat isključiti, kojim redom i na koji način, tako da smrt bude najbezbolnija/najbrža. Majka bi potencijalno uzrokovala višeminutne konvulzije i još veću patnju nego inače.

 

Davanje organa, ne vidim kakve ima veze...

 

čuj, za prebaciti svoju stvar drugom uvijek se može naći izgovor

a problem liječnika nije da li je netko teško bolestan ili nije, njegov je posao liječiti koliko zna

a  svatko može postupiti po svojoj savjesti i moralnim  nadzorima.

vidio sam nešto slično kad mi je pokojni stari bio u bolnici. tip blizu njega , stariji čovjek je na upit sestre treba li mu što odgovorio sa ironijom "nešto za otići". Ona ga je pogledala sa čuđenjem i napustila sobu. Interesantno je da to isto nije pitao svoju kćer kad mu je došla u posjet. Nije mu ni prozor bio daleko, iskreno rečeno. E on bi upetljao u svoju sudbinu jadnu sestru ni krivu ni dužnu, ali ne bi u takvu rabotu upetljao vlastitu kćer, kao da mu je ta sestra bliža od vlastite kćeri, da joj sebe stavlja na pleća. Kćer bi očito htio poštediti od takvog bremena, ali tuđu osobu koja mu ne znači ništa, ne bi.

Ako to nije ljudska pokvarenost, što onda jest.

 

Od svih vas koji se zalažete za eutanaziju koliko vas bi se javilo na radno  mjesto za eutanazatora. Sve što pričate je po sistemu: "ja sam za to, ali to radio ne bi"

Ja otvoreno kažem da ja eutanaziju ne bi radio drugom, e kako bi onda mogao tražiti od drugog da je radi meni.

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 15:35 (Floki).
15 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os

"Od svih vas koji se zalažete za eutanaziju koliko vas bi se javilo na radno  mjesto za eutanazatora. Sve što pričate je po sistemu: "ja sam za to, ali to radio ne bi"

Ja otvoreno kažem da ja eutanaziju ne bi radio drugom, e kako bi onda mogao tražiti od drugog da je radi meni."

 

Ovisi o plaći i potrebnim kvalifikacijima!

Ako je prvo veliko... a drugo veoma malo... pretpostavljam puno... jako puno.

15 godina
neaktivan
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

Što se mene tiče ljudi se ne bi trebali posvetiti ovakvim stvarima već dobroj staroj znanosti i tehnologiji.

Etika bi se trebala odvojiti od znanosti jer tjekom povjesti ona ju je samo usporavala.

Koja http://www.18plusnightclubs.com/homepage/bostonssexiestbartenders_1.jpg Warhammer 40k Colonel Miles Quaritch is my hero
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.6.2010 17:05 (I.Kk).
15 godina
online
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
I.Kk kaže...

Etika bi se trebala odvojiti od znanosti jer tjekom povjesti ona ju je samo usporavala.

Kakva je to neetična znanost?

Mengele?

I kako je to etika usporavala znanost?

Ajde da si spomenuo religiju, ali ovo nikako nema smisla.

 

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
15 godina
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
I.Kk kaže...

Što se mene tiče ljudi se ne bi trebali posvetiti ovakvim stvarima već dobroj staroj znanosti i tehnologiji.

Etika bi se trebala odvojiti od znanosti jer tjekom povjesti ona ju je samo usporavala.

 

Mene samo zanima snaga etike.

Recimo da medicina napravi ljek za neku bolest koja je 100 % smrtna ( recimo smrt je sigurna u roku od 6 mjeseci ), ali da sa uzimanjem toga ljeka postoji 50 % šanse da ćeš biti izlječen, a 50 % da ćeš odma umrijeti ( naravno... ne možeš uzeti 5 minuta prije smrti) . Da li etika u takvom slučaju prepušta izbor bolesniku ili saziva odbor koji će potencijalno odlučiti za sve ( naravno samo da ne mogu... da li oće je opet stvar izbora pojedinca ). Potencijalne posljedice i prednosti ako biraju jedni... i potencijalne ako biraju drugi.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, ostalo

Etika je grana filozofije koja određuje razliku između dobrog i lošeg ponašanja odnosno postupaka, tj. etika je znanost o moralu.

Ako xy osoba slobodom vlastite volje podnese npr. zahtjev za eutanazijom, u čemu je problem?
Tko će izvesti tu eutanaziju? Tko izvršava smrtne kazne?
Zašto osoba koja svjesno podnosi zahtjev ne bi imala pravo na Humanu smrt tj. smrt s dignitetom?
Na primjeru Chantal Sébire, razvidno je da ako se netko odlučio umrijeti, on će umrijeti na ovaj ili onaj način.
Zašto ova tužna priča nije smjela biti kontrolirana? Zbog morala?


Evo par linkova:

Arhitekti kulture smrti

Chantal Sébire + link 2



Btw. M_dipl što misliš o dr.Peter Singer kao bioetičaru.
Žao mi je što imaš dijabetes.Izlanuo se

Peace and Love _ Frankenstein Build
15 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...

Situacija sa ženom koju ti opisuješ je malo lakši slučaj jer u tim primjerima žena ima pravo odlučiti zadržati svoje dijete i riskirati si živote, ako ona odluči odbaciti dijete onda se tek javlja etički problem, smije li joj se to dopustiti ili ne. Ovo nije isto kao abortus, jer ovdje ona odlučuje spasiti svoj život ukinućem tuđeg, pa je etički problem još veći. U tim se slučajevima komisije najviše oslone na liječnička predviđanja, pa tako ako su šanse da oboje prežive izrazito male može odlučiti u korist majke, iako ni ovdje nitko ne tvrdi da je to etički ispravna odluka, prije odabir "najmanjeg zla", iako se osobno ja ni tu ne slažem, al' dobro. Dakle, nije opravdano oduzeti jedan život da bi se spasio tuđi, može samo, ovisno o konkretnoj situaciji, to biti "najrazumniji" izbor, ali nikako moralno opravdan.

Ništa tu etički nije sporno. A da ne kažem da je potpuno prirodno. Naime, majka je važnija od ploda, djeteta. Majka može imati drugo dijete, a dijete bez roditelja ne preživljava. Sad na stranu razvitak društva, što nas sve odvaja od životinja, što će se u tom slučaju naći skrbnik, bla, bla, ali prirodni princip je isti.

Floki kaže...

"Bi li se javili na natječaj za radno mjesto u bolnici za posao - izvršitelj eutanazije", e onda je muk, ha, "ma nek netko drugi daje inekcije otrova, ja ne mogu"

Ja ne bih imao nikakvih problema eutanazirati blisku osobu/rodbinu ukoliko je to najbolja opcija. Isto sam napravio s 2 psa u povijesti i vjeruj mi da je puno bolja opcija nego život u tom slučaju. Da je lako - nije, ali je sigurno gori život u mukama.

Floki kaže...

Svaka žena kad slomi kuk će po operaciji i izlasku iz bolnice reći - "operirala sam kuk". Nijedna neće javno reći ako je razlog boravka u bolnici bio abortus da je bila zbog toga. Dakle, ne bi se šutjelo o tome da moralne dvojbe nema. Ne bi bilo ni rasprave da je nema.

Vjerojatno u tvojem zadrtom religijskom krugu gdje je to grijeh. Pa nisu lude da dobiju ovakvu reakciju. Većina žena koje poznajem nema nikakvih problema o tome pričati. I ako šute, nije to radi moralnih dvojbi, već radi religijskog-nazadnog pristupa koji je sve širi, nažalost, u našem društvu.

 

@m_dipl

Više puta si napisao da se kreacionizam može uspješno braniti (ne i obraniti) s teološke strane. To me nekako podsjeća na sve ove reklame kojima nas zasipaju; detergent koji pere, ali zapravo nitko ne tvrdi da će on doista nešto i oprati. Sredstvo za čišćenje koje čisti, ali nitko ne tvrdi da će to sredstvo doista nešto i očistiti. Mislim, i pjesak čisti.. Itd, primjera ima X. Čemu to ukoliko ne možeš teoriju obraniti, reklama?

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Na rubu znanosti - evolucija, kreacionizam, os
M_dipl. kaže...

Uf što ste vi ateisti ozbiljni sugovornici, ovi elementi "metarasprave" koji se odnose na moje LOL-ove su zaista važni za ovu temu.

 

Bolesnik ima pravo odbiti terapiju, ali i ja imam pravo (kao čovjek i liječnik) spasiti njegov život kada se "sruši". Imaš pravo odlučiti se za smrt, onda i idi s time do kraja i ubij se, a ne da netko drugi mora na svojim plećima nositi tvoju smrt, to nije moralno.

 

Hipokratska etika uopće nije u pitanju ovdje, ova rasprava s time nema veze, a produžavanje života (distanazija) i ublažavanje patnji (palijativna skrb) nemaju veze s eutanazijom, to su zasebni bioetički problemi, opet pokazuješ da ne znaš.

 

Može ona biti legalizirana bilo gdje, ali činjenica je da moralno nije opravdana, a o tome je ovdje riječ.

Temeljno ljudsko pravo je pravo na samoodlučivanje.
Zanimljivo, veliki moralist preporučuje samoubojstvo.

Peace and Love _ Frankenstein Build
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice