[TUT] Instalacija Android operativnog sustava

poruka: 5
|
čitano: 10.467
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] Instalacija Android operativnog sustava

S obzirom da ova tema nije otvorena, onda ću ja to da uradim. Većina ljudi bi mislilo da instalacija Android operativnog sustava na PC nije moguće, a ustvari jeste. Za ovaj tutorijal ću koristiti VMware Player jer instaliran Android u VMware je znatno brži nego u VirtualBoxu i ima podršku za kursor (strelicu miša). Ne bih vam preporučio instalirati na fizički stroj jer ne bi možda imao kursor (moraćete koristiti tastaturu onda).  Ja ću koristiti najnoviju verziju 4.4 ili KitKat a njegova veličina za download je 343 MB (duplo manje nego Windows XP). Za sam operativni sustav preporučujem sljedeću konfiguraciju:

 

-16GB HDD prostora (najmanje), 40GB je preporučljivo;

-1GB RAM (najmanje), 2GB ili 3 preporučljivo zbog performanse;

-1GB slobodnog prostora za operativni sustav.

 

Linkovi za download Androida (.iso datoteke):

 

http://www.android-x86.org/download

 

NAPOMENA: Ako planirate instalirati Android u Virtualbox onda odaberite Linux>Ubuntu (32-bit). Za VMware ne treba jer on postavlja automatski (slika ispod).

 

 

 

Postavite konfiguraciju kao gore navedenu i upalite vašu virtualnu mašinu. Kod Virtualboxa ćete morati tražiti lokaciju vašeg iso datoteke.

 

1)Odabir tipa bootanja

 

Kad prvi put bootate iso od androida imate opciju da bootate kao Live CD ili da instalirate ga na disk. Ja ću odabrati zadnju opciju "Install Android x86 to harddisk".

 

 

 

2) Particionisanje

 

Da biste instalirali Android potrebno je particionisati hard disk odabirajući opciju "Create/Modify Partitions".

 

 

 

Nakon toga idemo kreirati i formatirati novu particiju odabirom opcije "New" (mičete strelicama). Nakon toga idete Primary,odredite veličinu particije (ostavite kako jeste), oznacite da je bootable i na kraju Write da formatirate particiju. Ako dobijete upozorenje da formatiranjem particije gubite sve podatke onda upišite "yes".

 

 

 

 

Kad ste završili odaberite Quit.

 

3) Odabir diska za instalaciju sustava Android

 

Nakon particionisanja hard diska za Android operativni sustav, sad je na red da odaberete disk na koji ćete instalirati Android. Samo stisnete Enter (ništa posebno).

 

 

 

4)Odabir vrste formata hard diska

 

S obzirom da je Android baziran na Linuxu, odaberete ext3 vrstu formata. Nakon toga odaberete opciju Yes za formatiranje u ext3 format koji je namijenjen za Linux.

 

 

 

 

5) Instalacija GRUB boot loadera

 

Da biste mogli bootati Android, potrebno je instalirati GRUB loader. Dobićete tu opciju prilkom instalacije pa savjetujem da odaberete "Yes".

 

 

 

6) Postavljanje filesystem direktorija kao  read-write

 

Ako želite da postavite filesystem direktorij kao read-write, možete uraditi, a time se sustav može lakše debuggirati ali proces instalacije će biti duži. Odaberite opciju "Yes"

 

 

 

 

Problemi sa vasim racunalom ? Javite se u PM da sredimo :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] Instalacija Android operativnog sustava

7) Instalacija Android operativnog sustava

 

Nakon toga započinje instalacija koja zauzima 674 MB (ovisi o verziji Androida).

 

 

 

Nakon što je instalacija završena odaberite "Reboot".

 

 

 

 

 

 

Problemi sa vasim racunalom ? Javite se u PM da sredimo :)
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.3.2015 12:32 (Silwncer).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] Instalacija Android operativnog sustava

8) Postavljanje Android operativnog sustava

 

Nakon što ste instalirali sustav, sad je potrebno postaviti jezik, postavke itd.

 

 

 

Kod postavljanja Wifi samo odaberite preskoči.

 

 

 

Ako imate Google račun, odaberite "Da".

 

 

 

 

Zatim datum i vrijeme

 

 

Zatim ime i prezime

 

 

 

Nakon postavljanja dobićete dobrodošlicu

 

 

 

I to je to , instalirali ste i postavili Android :) 

 

 

 

NAPOMENA: Instalacija VMware Tools/VirtualBox Guest Additions ne treba jer OS ne podržava to.

 

 

 

Problemi sa vasim racunalom ? Javite se u PM da sredimo :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] Instalacija Android operativnog sustava

A evo i start screena....

 

 

Problemi sa vasim racunalom ? Javite se u PM da sredimo :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
odjavljen
offline
[TUT] Instalacija Android operativnog sustava

Zaboravio sam reći ako budete imali bilo kakvih pitanja za OS onda slobodno pitajte.

Problemi sa vasim racunalom ? Javite se u PM da sredimo :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice