Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika

poruka: 22
|
čitano: 4.249
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika
pitanje

Nakon 12 godina koristenja raznih verzija Windowsa definitvna odluka je pala te prelazim na unix-based operativni sustav. Windowse sam absorbirao na siroko i dugacko i vec mi ih je puna kapa. Zelim promjenu, naucit nesto novo, te koristit OS prema svojim potrebama.

Tezina instalacije samog OS-a i eventualne zafrkancije s nekim komadom hardvera mi nisu problem. Ipak se to samo jednom napravi pa se mogu potrudit. OS bi isao na srednje staru konfiguraciju (pentium 4, 2.4ghz; 9800pro i 1.5gb rama). Veličina samog OSa mi takodjer nije bitna, jedino sto zelim je OS instalirat kao primarni i jedini te mi neke "live" verzije nisu zanimljive.. Dakle ide full instalacija na hard.

Mogucnosti koje su mi potrebne:
- web browser sa podrskom za flash (za youtube clipove i slicno)
- news reader, irc klijent, torrent klijent, msn/icq messenger
- video player za vecinu popularnih video formata/codeca
- mp3 player
- jednostavne "uredske" aplikacije (nesto za napisat malo teksta i koju tablicu naljepit)
- nesto jednostavno za vektorsku i bitmapsku obradu slika
- viewer za slike popularnih formata (jpg, png, bmp, tiff..) i pdf reader
- neki software za przenje cd/dvd-a
- podrska za usb stick / usb mp3 player i 1680x1050 desktop rezoluciju

Mogucnosti koje mi u OS-u ne trebaju:
- nekakva bijesna mrezna administracija.. eventualno ak cu umrezit laptop ponekad
- serverske mogucnosti.. bio to web, ftp, mail ili bilo koji drugi tip servera - to mi ne treba
- igre - naigrah se godinama pod windowsima; apsolutno mi nikakve igre nisu zanimljive

Dakle treba mi neki OS manje-vise orijentiran prema desktop korisniku. Vazno mi je da ima funkcionalno graficko sucelje te da se vecina stvari radi preko istoga. Nekakve terminal/command line naredbe bih stavio u drugi plan. Osobno, nisam upoznat sa kompleksnoscu unix jezika, pa nisam siguran koliko vremena treba utrositi da se nauci do razine da se ima kakve koristi od toga. Spreman sam (na)uciti neke osnove, no ne bi bas trosio dane na neku kompleksniju semantiku i sintaksu, jer toliko vremena/volje nemam na raspolaganju.

Dosta sam gledao na netu i dosao do 3 osnovne podijele meni zanimljivih unix-baziranih OSova:
1. Linux - mislim da je to, sa svim svojim distribucijama, daleko najkoristeniji unix OS
2. BSD, konkretno PC-BSD i DesktopBSD - su najpopularnije desktop inačice FreeBSD-a
3. Solaris - premda se to kolko sam primjetio uglavnom stavlja kao OS za servere, cini mi se da je i za desktop korisnike nelos.

Znaci to su 3 najzanimljivije grupe unix-based OSova za desktop korisnike. Sad bi volio da se jave ljudi koji su imali ikakvog iskustva sa bilo kojim OSom iz ove 3 skupine te da usporede kako se pojedini OS uklapa u opisane zahtjeve prosjecnog/manje zahtjevnog desktop korisnika opisananog do sad.

Nisam nasao neku slicnu, noviju, ozbiljnu temu o unix-based OSovima za "desktop" korisnike pa nek ovo bude ta.. i mozda je ova tema trebala ici u "ostali OS.." podforum no ovaj je daleko aktivniji a i mislim da ce se rasprava svesti na Linux distribucije pa nek bude ovdje (osim ak se mod izricito ne slaze..)

 

Hvala svim unixasima na pomoci.

^_-
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisni
shadowww kaže...


Mogucnosti koje su mi potrebne:
- web browser sa podrskom za flash (za youtube clipove i slicno)
- news reader, irc klijent, torrent klijent, msn/icq messenger
- video player za vecinu popularnih video formata/codeca
- mp3 player
- jednostavne "uredske" aplikacije (nesto za napisat malo teksta i koju tablicu naljepit)
- nesto jednostavno za vektorsku i bitmapsku obradu slika
- viewer za slike popularnih formata (jpg, png, bmp, tiff..) i pdf reader
- neki software za przenje cd/dvd-a
- podrska za usb stick / usb mp3 player i 1680x1050 desktop rezoluciju


Dosta sam gledao na netu i dosao do 3 osnovne podijele meni zanimljivih unix-baziranih OSova:
1. Linux - mislim da je to, sa svim svojim distribucijama, daleko najkoristeniji unix OS
2. BSD, konkretno PC-BSD i DesktopBSD - su najpopularnije desktop inačice FreeBSD-a
3. Solaris - premda se to kolko sam primjetio uglavnom stavlja kao OS za servere, cini mi se da je i za desktop korisnike nelos.


- web browser - Firefox - jednostavno instaliras flash plugin. Moram te napomenuti da je Flash 9 na Linuxu slabije podrza pa zna doci da se browser srusi. To se sve popravlja s Flash-om 10 koji je beta 2.
- news reader, irc, msn, icq, torrent. Cim instaliras neku distru Linuxa odmah imas programe za sve navedeno.
- video player - tu imas stvarno na izbor. S instalacijom samog sistema dobijes player za sve formate.(Codece instaliras preko repozitorija.) Tu je u pitanju samo kakav player volis.
- mp3 player - Amarok - nema mu premca po mome misljenju. Ili ako ti se nesvidja on imas Audacious
- uredske aplikacije - OpenOffice
- obrada slika - Inkscape, GIMP
- viewer za slike - dobijes ga s instalacijom sistema
- przenje cd/dvd-a - dobijes s instalacijom sustava. Na Gnome sustavu dobijes Brasero, a na KDE sustavu dobijes K3B.
- usb stick/mp3 player - to sve radi odmah pri instalaciji sustava.
- 1680x1050 - nju dobijes instalacijom drivera za graficku.

Sve sto tebi treba imas u skoro svim distribucijama Linuxa. Ubuntu slovi kao dobra distra za pocetnika. Ima sve sto tebi treba. Ako se odlucis za Ubunut imat ces za instalirati sljedece programe:

OpenOffice, Gimp, Inkscape - instaliras preko Synaptica.
Driver za graficku - instaliras preko Restricted Drivers Managera.

EDIT:

Za BSD moras cekati nekoga drugog da odgovori. A Solaris nije nikako za desktop. OpenSolaris vec je, ali meni se dosta puta rusio.
Gentoo user. :')
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.10.2008 19:38 (Tux Slave).
16 godina
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika

Mislim da su ove 3 nabrojane grupacije Unix-based OS-ova s tvoje strane identične. Na svaki od njih ide Gnome, KDE ili neko treće sučelje i na to idu standardni programi što su u postu iznad nabrojani što znači da u svom svakodnevnom radu nećeš ni primjetiti što je "ispod haube". Ali razlika definitivno ima, i ja bih s nekim svojim šturim znanjem i iskustvom mogao to pretočiti u ovo:

  • BSD - ako želiš bullet-proof sustav i biti "posebniji" od Linux raje
  • Solaris - zanimljive tehnologije, ako si željan isprobavanja
  • Linux - najbolja podrška za hardver od ostala 2, te daleko veći community

Tako da ti u tvom slučaju preporučujem Linux - najveća šansa da će ti hardver raditi out-of-box, i najviše pomoći ukoliko naletiš na problem... ostalo ti ionako nije bitno ako sam dobro skužio iz gornjeg opisa?

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.' Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisni
4ndY kaže...

Mislim da su ove 3 nabrojane grupacije Unix-based OS-ova s tvoje strane identične. Na svaki od njih ide Gnome, KDE ili neko treće sučelje i na to idu standardni programi što su u postu iznad nabrojani što znači da u svom svakodnevnom radu nećeš ni primjetiti što je "ispod haube". Ali razlika definitivno ima, i ja bih s nekim svojim šturim znanjem i iskustvom mogao to pretočiti u ovo:

  • BSD - ako želiš bullet-proof sustav i biti "posebniji" od Linux raje
  • Solaris - zanimljive tehnologije, ako si željan isprobavanja
  • Linux - najbolja podrška za hardver od ostala 2, te daleko veći community

Tako da ti u tvom slučaju preporučujem Linux - najveća šansa da će ti hardver raditi out-of-box, i najviše pomoći ukoliko naletiš na problem... ostalo ti ionako nije bitno ako sam dobro skužio iz gornjeg opisa?

 FreeBSD ima zajeban flash plugin. Tako da je YT videe gledam s mplayerom pomocu skripte :D
Ali zato ima zanimljiv paketni sistem, ali mislim da nije za pocetnike. Za pocetnike je Ubuntu i ekipa :P
Ovih dana ja sam bolestan od ljudi Nemoj me dirat, sutra me probudi
15 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika

Ako ćeš najjednostavniji mogući linux idi na Linux Mint, openSolaris je poseban jedino zbog nabrijanog kernela i ZFS-a

Ali ako ne  želiš  u svom  životu sresti riječi poput "repozitorij" ili "packet manager" idi na PC-BSD koji  koristi KDE  ako se ne varam  i neće biti problema  sa snalaženjem...

Ja bi se radije igrao  sa linuxom ili BSD-om  nego solarisom... Ali ako baš inzistiraš...

Sve je  to  na površini isto, svaki ima terminal i uglavnom software koji radi na npr linuxu radi i na solarisu itd...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika
autorov komentar

Dakle, ekipa uglavnom preporucuje linux distre ubuntu, fedoru, opensuse, mint; a pc-bsd i (open?)solaris su nekak ful slabo zastupljeni. Gotovo da mi je tesko nac covjeka koji mi moze podjelit neko iskustvo s tim OS-evima. A zanima me kak se ti OSevi uklapaju u moje kriterije navedene u prvom postu. Te koliko tu tocno ima pisanja po konzoli. Jel se to da naucit sa dan-dva-tri-sedam il ce proc mjesec dana dok se ja ne naucim efikasno se sluzit time. U slucaju da je learning-curve mjesec dana izabrao bih ipak neku laksu opciju. I da, susrecem se sa unixoidnim OSevima prvi put. Te zelim napravit sto kvalitetniji odabir. Koji ce zadovoljavat uvjete iz mojeg prvog posta i usto biti sto kvalitetniji, stabilniji, itd itd. ^^

^_-
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika

Ako če ti to biti prvi unixoid preporučam Linux i to Ubuntu ili Mint. Jednostavno jer dok shvatiš kako radi trebat če ti mjeseci, a ovi se mogu efikasno koristiti out of the box. I sve što naučiš na njima vrijedi za više manje sve, tako da nema smisla da se iz prvog pokušaja mučiš, samo če ti se sve skupa zgadit. Sve u svemu rad s njima nije toliko težak, koliko je filozofija samog OSa drugačija od one na koju si navikao (iz tog razloga ti i treba vremena da ga počneš razumjet, kao i kad si prvi put vidio Windowse), ali desktop linuxi se mogu koristiti u dummy modu kao i windowsi. Dakle, podesiš hardware ako slučajno nešto ne štima, instaliraš s repaša programe koji ti trebaju, zaboraviš root password i dalje klikaš na ikonice bez straha.

Why so serious???
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika

Nije konzola neki bauk, sve će ti biti puno jasnije ako pročitaš tutorijale koje je napisao Tux Slave, a isti su zaljepljeni u ovom forumu.

Elvis je Zagorec bil, i nigda nije on kril, prije svakog koncerta demižonku vina je spil, govorile njegve su oči 'O daj mi natoči!!'
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisni

Solaris je prvenstveno serverski OS, ali u zadnje vrijeme ga pokušavaju dovesti na desktop računala kroz Project Indiana (OpenSolaris). Problem sa Solarisom je u količini podržanog hardvera, upravo zbog serverskog pedigrea. Koristio sam ga na faksu pred desetak godina (SUN-ovi serveri), te se u tim zadaćama Solaris snalazi kao riba u vodi. Za desktop računala ga ne preporučam u ovom trenutku.

 

BSD bazirane distribucije su izvedene iz verzije unixa razvijenog na Kalifornijskom sveučilištu u Berkeleyu, prvenstveno kao serverske distribucije, ali i dobro prilagođene desktopima. Možeš ih smjestiti između Solarisa i linuxa po jednostavnosti i podržanom hardveru.

 

GNU/Linux je u startu zamišljen za mala (desktop) računala i veliki raspon hardverskih komponenti. Upravo je to dovelo do njegove široke rasprostranjenosti među narodom (pogledaj http://www.distrowatch.com za broj različitih distribucija koje postoje). Kroz godine ('99. - '08.) sam promijenio par distribucija (Red Hat/Fedora, Mandrake/Mandriva, PCLinuxOS, Gentoo, SuSE/openSUSE), a trenutno koristim Kubuntu i vrlo sam zadovoljan (što znači da nemam namjeru mijenjati distribuciju). Kao početniku preporučam ti Linux Mint ili PCLinuxOS, budući da su okrenuti korisnicima sa malo iskustva sa linuxom.

 

Linux Mint je baziran na Ubuntuu (koji je baziran na Debianu), što znači da ima (vrlo) veliku zajednicu korisnika, velik broj dostupnih paketa (softvera koji instaliraš kroz upravitelj paketa). Razlika između Minta i Ubuntua (osim u boji desktopa) je u tome što Mint "direktno iz kutije" sadrži audio i video dekodere koji nisu prisutni u Ubuntuu zbog patentnih prava (iako ih je moguće dodati sa par klikova miša) - tzv. neslobodni softver. Dodatno, Mint sadrži neke alate koji olakšavaju konfiguraciju i održavanje OS-a.

 

PCLinuxOS je baziran na vrlo modificiranoj verziji Mandrive i kao i Mint sadrži neslobodni softver. Za razliku od Minta koji se ne razlikuje značajno od Ubuntua i dijeli zajednicu sa njim, PCLOS ima manju zajednicu i manji izbor paketa. Još jedna razlika je u izboru glavnog grafičkog korisničkog sučelja - PCLOS koristi KDE, dok Mint koristi GNOME (kao i Ubuntu). KDE je vrlo konfigurabilno sučelje koje može izgledati previše složeno za početnike, dok je GNOME primarno zamišljen oko jednostavnosti upotrebe (samim time je manje konfigurabilan). Osobno preferiram KDE, budući da ga mogu složiti onako kako mi se sviđa. Inače, korištenje jednog sučelja ne znači da nije moguće koristiti drugo - možeš istovremeno imati instaliran i GNOME i KDE.

 

Instalacija (većine) linux distribucija se izvodi uključivanjem računala sa CD/DVD-om u pogonu i pokretanjem LiveCD okruženja iz kojeg se instalira OS putem instalacijskog programa. Instalacija je jednostavna kao i kod WinXP-a, a kod nekih distribucija i jednostavnija.

 

Oko konzole - danas većinu postavki možeš mijenjati putem alata u grafičkom sučelju, ali ti preporučam da naučiš korištenje naredbenog retka, budući da su neke stvari lakše izvedive na taj način (a korisno je i ako GUI zakaže - ako GUI zakaže kod Windowsa, rješenje je u većini slučajeva reinstalacija - kod linuxa se mnoge stvari mogu promijeniti iz naredbenog retka).

 

Sa korištenjem linuxa se možeš upoznati kroz razne materijale na webu, ali preporučam online časopise PCLinuxOS Magazine (http://pclosmag.com/) i Full Circle Magazine (http://fullcirclemagazine.org/). Oba sadrže savjete o upotrebi različitih aplikacija i konzole.

 

Nadam se da ti je ovaj post pružio odgovore na tvoja pitanja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.10.2008 9:53 (hrx).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisni
shadowww kaže...

Dakle treba mi neki OS manje-vise orijentiran prema desktop korisniku. Vazno mi je da ima funkcionalno graficko sucelje te da se vecina stvari radi preko istoga.

 
Većina današnjih popularnijih linux distribucija ti ima gotovo sve stvari koje tražiš out of the box, a ono što eventualno fali je udaljeno maksimalno dva klika kroz grafičko sučelje. Također, gotovo sve distribucije dolaze difoltno na liveCDima(koji su ujedno i instalacijski), pa bi ti možda najbolje bilo da ih sve pomalo isprobaš i odabereš onu koja tebi najbolje paše.
15 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika
autorov komentar

Fala hrx na povecem postu.

 

No sve sto sam zakljucio je da ima stvarno puno distribucija (i ne samo linuxa) koje se uklapaju u moje kriterije tak da ce bit dosta posla sa isprobavanjem svega. Kad svi preporucuju da "krenem" od ubuntu/minte pa se onda saltam na druge, kompliciranije distre. A tak nekak je onda valjda najbolje.

^_-
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisni

Samo da pojasnim - distribuciju nemoj smatrati monolitnom "verzijom" linuxa. GNU/Linux distribucija se sastoji od operativnog sustava Linux i programa koji se izvode na OS-u. Dakle, sve distribucije koriste isti operativni sustav (Linux) - obično se kaže da koriste istu jezgru OS-a - i iste programe. Razlike između distribucija se prvenstveno sastoje u verziji i konfiguraciji jezgre (zato su neke distribucije brže ili sporije), grafičkom izgledu (boje, ikone, teme), pomoćnim alatima za konfiguriranje, izboru formata paketa i izboru softvera koji se uključuje u distribuciju. Ako se neki program ne nalazi u distribuciji ili je izašla novija verzija, lako ga je dodati preko upravitelja paketa i/ili kompajliranjem izvornog koda.

 

Osim toga, ovo bi ti moglo biti zanimljivo - Linux Distribution Chooser - http://www.zegeniestudios.net/ldc/.

 

 

P.S. Više detalja o pojmu GNU/Linux distribucije na http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_distribution.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.10.2008 13:55 (hrx).
16 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika

Mozda xubuntu, znaci ubuntu core sa xfce window managerom. Minimalisticno, i radi fino na starjiem hardweru. Uz minimalistican desktop, obicno moras cackati vishe po terminalu, sto je veliki + kad dodje do linuxa.

Danas kada postajem pionir ...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika

Sve u svemu ako želiš veliku podršku, puno guida po forumima.. I sve te pogodonost koje nosi velika zajednica uzmi Ubuntu/Linux Mint

Ako baš inzistiraš na nečem jednako teškom za "probavit" ali bez neke značajne zajednice itd... uzmi PC-BSD

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisni
zeleni kaže...

Mozda xubuntu, znaci ubuntu core sa xfce window managerom. Minimalisticno, i radi fino na starjiem hardweru. Uz minimalistican desktop, obicno moras cackati vishe po terminalu, sto je veliki + kad dodje do linuxa.

  Pa mislim da će mu svaki DE raditi s 1,5GB RAM-a i 2,4 GHz...
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.' Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
15 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika
autorov komentar

Odluka je pala, idem na pc-bsd. Jos proucavam dokumentaciju no uskoro ce na download. Fala svima na savjetima!

^_-
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika

ako ti je to prvi kontakt sa Linux/Unix/BSD svijetom jako preporucujem Fedoru, Mandviru, Suse.... i ostale nebi.... pogotovo NE bsd ili bilokakav unix....
ali na tebi je odluka... razlog je primarno zbog velikih zajednica..... a kada se malo ufuras u taj svijet, lako promjenis na nesto drugo...

BTW, ako mislis da treba samo jednom se namucit i konfigurirat, varas se..... ako si totalni pocetnik, trebat ce ti najmanje mjesec dana da postavis npr Gentoo (za neke vise, za neke manje), a i najvjerojatnije ce riknut jer si ga krivo postavio, pa ces morat opet..... (A slicno to i za BSD)..... Moja ti je preporuka da krenes polako sa laganijim stvarima... Ali ne reporucam Ubuntu jer na njemu ne moras bas nista raditi...

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika
autorov komentar

Evo slozih si PC-BSD i nije prelos, bilo je malo prckanja po konzoli radi PPPoE spajanja na net (svevisnji T-com i kasda..) no KDE 4.1 mi ne valja, definitivno. Citao sam na njihovim forumima da je malo zeznuto sad stavljat kde 3.5 pa onda idem skinut fedoru i opensuse pa cu na njih. Uglavnom, da, 4NDY je lijepo srocio u trecem postu u ovoj temi, ono sto sam tek sad shvatio: nije mi bitan kakav je kernel vec userland koji je isti uglavnom svugdje jer kde i gnome rade na svim *nix-ovima ^^

^_-
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika

Pazi, nova Fedora i OpenSUSE su također na KDE4 po defaultu (Fedora 9+ isključivo KDE4). Preostaje ti Gnome ili netko treće grafičko sučelje... još k tome moraš imat na umu da je razvoj KDE 3.5 stao (tako da bi kad tad morao prijeći na nešto drugo).

Osobno nemam nekih velikih zamjerki na KDE4.1, a svakom novom verzijom je sve bolji, ali odabir grafičkog sučelja je čisto stvar ukusa.

 

Trenutno pišem malo širi uvod u instalaciju i podešavanje Fedore, no još nije gotov... ako te zanima pošaljem ti link.

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.' Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.10.2008 21:04 (4ndY).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisnika
autorov komentar

Malo sam za probu stavio gnome na pcbsd i poprilicno mi je bolji/lijepsi od kde 4.1

Ok, kuzim da je i na fedori i na opensuseu najnoviji kde defaultan no valjda nije pretesko zamijenit sa 3.5.10? Ili sa gnome guiem. Ma vidim da obe distre imaju dosta aktivne forume, nebi trebalo bit problema.

^_-
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisni

Gnome je u Fedori default okruženje, a OpenSUSE je imao samo mali izlet u defaultni Gnome i brzo su se vratili na KDE. U Fedori ćeš jako teško staviti KDE 3.5 zbog tzv. Upstream politike, a OpenSUSE još uvijek podržava KDE 3.5. Ako ti se Gnome sviđa - super - s njim nemaš trenutno nikakvih problema ni na jednoj većoj distri.

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.' Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.10.2008 0:19 (4ndY).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Unix-bazirani OS za skromnog "desktop" korisni
tema je stara, ali ako jos nekoga muci takav problem ja mu preporucam ubuntu 10.10, ja ga trenutno koristim i nemam zamjerki
I)0/\/7 I_3412/\/ 70 I-I4(I(, I-I4(I( 70 I_3412/\/
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice