Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.177.010
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Timeshift u Mintu

Još ima nade za mint 😊

https://www.linuxmint.com/rel_sylvia_cinnamon_whatsnew.php
 
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Zašto ti nebismo napisali da postoji libreoffice ??  Jedna od falingi  na koju sam naletao je da se zaboravi 

na linux instalirati ms fontove ( za mint ti je to paket ttfmscorefontinstaler

 Winetricks, dolazi sad standardno uz Wine za win fontove? To radi već godinama, par klikova mišem. Plus preporučam PlayOnLinux. 7-zip npr je lakše otale instalirati ako se ne varam (lijen sam provjeriti)

ovo sa ttfmscorefontinstaler je nepotrebna gnjavaža.

Inače svima za Libre preporučam Alternative dialog Find & Replace for Writer (AltSearch).

 

E jbg kad smo neinformirani... pazsad:

bunker kaže...
Libreoffice je ok, no i jedini je uredski softver vrijedan paznje u linux svijetu. 

WPS Office (ex Kingsoft Office), inače poznatiji u verziji za Android. Lakši i brži od Libre / MS. Nisam testirao, danas ga tek instalirisao po preporuci. Bilo je još preporuka ali mi se nije dalo zamarati.

 

Gimp je linuxov standard, nije nista losiji ili slabiji od photoshopa, no krivulja ucenja je vrlo strma. Isplati se pomučiti jer gimpovi uratci su na profesionalnom nivou. 

Photoshop bi trebao raditi preko Winea do vrzije CS6 ako se ne varam. Meni je to dobro radilo, nisam siguran za verziju. Manji "kvirkovi" su vjerojatni. Neki koriste i CC 2015.

 

Za Photoshop switchere, preporučam GimPs template (odlično, koristim već dugo):

Gimp 2.8 Photoshop Tweaks

odnosno:

This Theme Pack Makes GIMP Look and Work Like Photoshop (opis ovog gore)

Switch from Photoshop to GIMP: Tips From A Pro (stariji članak, neke stvari već namještene u GimPsu, iirc)

Gimp Adobe CC teme (ima i linkova)

PS shortcuts (direktni link -  u slučaju da već nije upaljeno sa npr GimPs)

G'MIC - fantastičan plugin sa gomilom filtera/efekata, neki novi su npr za crtanje stripova (autofill koji prepoznaje linije čak i kad nisu zatvorene). Ovakve stvari poput Drost efekta.

- u Mintu, Software Manager ima već složeni paket korisnih pluginova (filtera, brusheva, skripti...) za Gimp. G'MIC (posebno) je ipak bolje preuzeti sa orig. sitea, noviji je (a neki novi filteri su odlični).

Osobni poklon za GimPsaše - moj splash screen zeka na Adobe CC 2017:

 
 

Inače, osim Gimpa je tu još i moćna Krita (podržava psd cmyk npr dok Gimp nema punu kompatibilnost sa cmyk kolor modom)

Gravit Designer - fantastični novi "all-in-one" alat, prvenstveno za vektor grafiku.

Onine je tu poznatiji Autodeskov online Pixlr, vrlo dobra stvar. Podržava psd format, kao i: SumoPaint, PhotopeaToolPic (PS klon, gif animacije, efekti; flash?), iPiccy (odlični filteri), PhotoRaster (PS klon - WebGL, dobro radi sa vrlo velikim slikama), PixlKit (PS "klon" koji radi sa Google Drive), Picozu (PS klon - HTML5)...

 

Nezaobilazni standard za vektor grafiku Inkscape, naravno.

Za flyere, male knjižice i pdfove Scribus (jednostavnija verzija Adobe InDesign, recimo).

Za sketching (must za graf tablet!): Mypaint.

za vektor grafiku, online su tu još i odlični (svi free ili "free") Janvas, Figma, EvolveUI, Gravit...

 

Kolourpaint je jedini jednostavni editor crteza, a da zaista sve funkcije rade, te je vrlo slican ms paintu. 

Pinta - Paint.net klon???

MyPaint - odličan ali za skiciranje i crtanje, nije primitivan kao MS Paint.

Za jednostavno editiranje slika: IrfanView, Gthumb.

 

Vlc je klasika, a natrpan je funkcijama pa netrazim dalje od njega. Ima i desktop record funkciju. 

 SMPlayer na starijim kompovima bolje (ponekad i jedini!) vrti novije formate. Dodatno se još da namjestiti u postavkama ako šteka (dok nisam naletio na nove ultrakompresije, VLC mi je bio standard. VLC tu kasni i zahtjevniji je).

 

File manager nam svima treba. Meni se dolphin posebno dopada i volim raditi u njemu zbog niza opcija, pluginova, funkcija i jednostavnosti upotrebe. Mala kritika: u dolphinu vise nema root pristupa, al ajde, prezivjet ćemo... 

  Double Commander (koristi Total Commander pluginove), muCommander?


Kdenlive mi je dobar alat za brzinsko i jednostavno kreiranje i editiranje videa.  

Avidemux, HandBrake, OpenShot... ?

 


Masterpdfeditor ( netrebam reći da je i on u auru 😊 ) je punokrvni pdf editor i free je za linux u nekomercijalne svrhe. 

 

Master PDF editor, nove verzije imaju vodeni žig na npr. optimiziranim fajlovima! Ja paralelno koristim PDF Studio Pro 11 za Winse preko Wine, (zadnja free verzija?). Ista stvar, ali jedan drugom mogu skidati vodene žigove ;-)

PDF Chain je jednostavan a odličan (nije puni editor). Koristim verziju iz soft managera čini mi se.

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.11.2017 21:51 (Zechina).
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Kratka pričica o konzoli. Vidim da mi usb štap od 16GB pun. Idem vidjet što ga je napunilo.

 Kliknem na Disk Usage Analizer (ex Baobab) i kažem si: zahebano je ovo XXI stoljeće.

8 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

jbg, nisam htio provocirati s ovim ^ nego sam spontano reagirao.

 

Moj referat o konzoli

 

Koristim konzolu više nego li mi je potrebno. Samo zato da do kraja ne poglupavim. Moj stav prema konzoli? Pa, to je jedna od stvari koja mi je uvijek išla na živce kod Linuxa, i jedan od razloga zašto ranije nisam switchnuo na Linux. Ali, ne onaj klasični windows (tm) (FUD MS) strah od črnog ekrana, ja sam rovario po DOSu ranije i frustrirao me samo jer mi je uvijek dijelovao kao okljaštrena verzija nekog *nix basha. Ne, nego mi je išla na k* prepotencija i zatupljenost geekova koji su forsali kobasice pipeova i skripti kako bi nešto "jednostavno" napravili (jednako kao i "batcheri" na DOSu). Nije mi se dalo hrvati s time. Ego tripovima.

Meni je Linux lijep i logičan, kao i Unix uopće. Neke stvari su arhaične ili prekomplicirane, ali mogu živjeti s time. Dio te ljepote i jednostavnosti je konzola. Doista, većinu stvari na Linuxu možeš napraviti na svoj način, prilagoditi svojim potrebama, i ne vidim jednostavnijeg načina nego li prčkati po skriptama i brljati po konzoli.

Ima i taj feeling da, kad skužiš da si isto radio na Palmu, pa na Dingoo konzolici, pa na mobitelima, tabletima, Raspberry Pi... da se uvijek u stvari nalaziš u istom, domaćem okruženju. I u biti, čim možeš te neke alate podići na nekom uređaju, imaš kontrolu nad njim (ako ti zatreba).

Više ne rootam mobitele, ne instaliram si SuperSU i GhostCommannder pod obavezno, ne treba mi. Ali drago mi je da to znam napraviti, da znam kako Android izgleda spod haube, i ako mi počne sakrivati neke mape ili mi neće dati pristup nečemu - znat ću to zaobići.

 

Vezano uz mobitele - ovo vam nije promaklo, nadam se:

Samsung shows off Linux desktops on Galaxy smartmobes

https://www.theregister.co.uk/2017/11/10/linux_on_galaxy_video_demo/

 

 

E sad... predugo sam ja prčkao po DOSu (čak i ne toliko), ali svakako previše sam se hrvao sa Win registryem u raznim iteracijama kako bi mi se i dalje dalo krotiti sustav.

Ne bih o Winsima, mislim da je to mrtva priča koliko god se to sada činilo apsurdnim. Oni su prošli svoj životni vijek, "veći Unix od Unixa" (NT), "veći Mac od Mac-a" (GUI)... I Steve Jobs se nakon svih prtljanja po svemu vratio pravom Unixu a ne izmišljanju tople vode. Priča je zatvorena. Ispod haube OSX je i dalje shell, po potrebi uvijek možeš uskočiti. Ispod Chrome OS GUI je i dalje isti taj shell, ispod bilo kojeg ARM OSa. Da, i Winsi sad imaju valjda powershell, portaju neke *nix toolse na svoje uradke... sve je to dead man walking za mene. Sad ili za 10 godina, svejedno je kad će odumrijeti. UWP nikad neće zaživjeti kako su si u Redmondu zamislili, a spaghetti kod im je kleta sudba - programeri su im i dalje plaćeni po količini (kvantitetu), a ne po efikasnosti (kvaliteti) koda.

 

Konzola: meni je to kao da ne znam promijeniti svijećicu, ulje ili gumu na autu/mopedu/bilo čemu - da, neću to raditi stalno, možda skoro nikad, ali moram to znati. Konzola = kontrola. Po potrebi.

 

No 3 stvari me nerviraju (ili su me bar nervirale) kod Linux usera uopće. Nikad to nisam shvatio, sumnjam da ću ikada.


1. Nikad nisam shvaćao "potrebu" kompajliranja kernela. U potpunosti razumijem što je to, koje su prednosti prilagođavanja OSa upravo tvom hardveru, nekad je to bilo čak i nužno. Proučavao sam to dosta, pomagao frendovima... ali sam to u stvari nikad nisam napravio. OK, to mi nije struka i valjda da bi potpuno razumio taj proces, treba napraviti inicijaciju, valjda. Lažem, jesam na nekim opskurnim gadgetima (a la Palm) radio bar djelomični compile, ali ne i ono - uzmi distru za PC pa si ju složi. Neka rana Fedora je bila najbliža tome što sam radio, ali opet nisam. I SLAX, ako se to može uračunati (no to je u stvari slaganje lego kockica). Sinu sam napravio update kernela tako da sam mu kliknuo na Ubuntu upgrade ili tako nešto - i to je prošlo bez interakcije i dumanja, valjda samo jedan restart sustava. Toliko o kompajliranju kernela i prilagođavanju distri iz sourcea - uloženo/dobiveno je to danas jedan ogromni fail imho.

 

2. Opsjednutost prosječnog Linux usera testiranjem distri. to je stvar koja mi nikad nije bila jasna. Nekad sam to radio, kad su se pojavile prve live cd distre (Knoppix), ali zato da vidim što radi i da li je neki driver popravljen. Dual boot Win-Lin? Da, naravno. Godinama. Posebno instalirati još jednu distru, pa probno? NIKAD. Koristio sam (instalirano) Suse, Mandrake (prije Mandrive / Manjara), Slackware, RedHat, Fedoru (ovo dvoje kraće jer mi nešto nije radilo kao treba),  Slax & Puppy :-D, Ubuntu, Mint. U većini (u pravilu) sa više Windows managera / Desktop enviromenta odjednom (KDE, Gnome, LXDE, XFCE uglavnom, čak i ICE). Nikad me nisu palile najnovije verzije, alternativa itd - a da to moram fizički isprobati... ako je nešto bilo bolje i radilo, naprosto bi napravio switch.

 

3. Opsjednutost konzolom. E, to je taj dio koji mi ne leži. Apsolutno sam siguran da sam sys admin, da bi to stalno koristio. Ono, za neki LAMP, čak običan Wordpress, forum itd... već tu bi to imalo smisla. Neke operacije na fileovima i dalje radim iz konzole, ali čim to moram ponavljati, tražim GUI alternativu (eventualno kopiram/modam skriptu). Npr, dosta se zezam sa grafikom. GraphicsMagick je fantastična stvar, doslovce "swiss army knife of image processing."... Za*ebi to.  Imaš DBP & BIMP za GIMP, David's Batch Processor i Batch Image Manipulation Plugin.
Prvi na klik u soft manageru unutar gimp-plugin-registry (bacite oko), drugi na GIMP Plugin Registry repozitoriju. Što ću ja sad izmišljavati toplu vodu? Netko je to odradio prije mene, za mene.

 

Ne znam, možda sam prestar ili previše zaglupio. Prošao sam ja i poluslužbene tečajeve mrdanja po bashu, VI(M) više puta. Meni je konzola tek nužno zlo, neke stvari mi je gušt odraditi, neke moram (prečesto imho!)... drago mi je kad pronađem softver ili driver koji uspijem ukrotiti, pa to često ima tipkanja i domišljanja. Ali ako to moram raditi, prečesto, nervira me.

Ja u Linuxu uživam, ali mi se ne da uživati u konzoli. Vjerujem da možda griješim... Miš mi je amputacija motorike, u GUI koristim tipkovničke shortcute koliko mogu. Ali tipkati umjesto da jednom rukom češem jaja pijem kavu i zijevam mi se (pre)često također ne da. Pogotovo ako znam da ne moram (a de facto, ne moram).

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@zechina

Ono je bio prikaz apk koje ja koristim i za koje tocno znam njihove limite i funkcionalnost.

Drago mi je da si i ti nabrojao set apk koje ti koristis. Samo je problem kaj bu se bitne teme ( preporuke linux apk, konzola,efi, ... ) jednostavno utopile u ovoj općoj temi. Instalaciju i particioniranje malo malo pa nekom novom pojasnjavamo, a da je u jednoj zasebnoj temi, lakse bi ju netko pronasao.


Za libreoffice nisam napisao da je jedini, nego da je jedini vrijedan spomena. Wps sam jednom probao i nije me se nesto dojmio, a lo je već integriran u većinu distri pa sam valjda i navikao na njega. Mozda se otada stogod promijenilo pa hiti recenziju wpsa ( mos i otvorit novu temu ala linux uredske apk... )

Kolourpaint mi je clon ms painta a kako svakodnevno rabim i linux i win10, onda mi pasu te apk koje identicno izgledaju i ponasaju se. Probao sam ja i pintu i mypaint no oba su bila poludovrsena, dio funkcija iz alatne trake nije radio, a neke radnje su bile kompliciranije nego u kolorpaintu. A onda znas kako je s navikama, navikao na kolourpaint koji je jednostavan i efikasan i onda i netrazim dalje. Zato ako ti koristis ove druge, opali realnu recenziju.

Isto tako smo se ja i kolega ihush već u par razlicitih tema replicirali o gpt, mbr, legacy, rufusu, uefi i sl, pa bi i tu bilo materijala za zasebnu temu a ne svaki put ispocetka kad neko pita.

Vidim da imamo temu za screenshot linux desktopa.

😊
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Distrowatch

Manje vise nepromijenjena situacija u zadnjih 6 mjeseci :

-od pet prvih pozicija tri su iz debian obitelji a dva dolaze iz arch tabora

Zanimljivo mi je uspinjanje antergosa.

😊

 Vrlo zanimljivo budući da osim gui installera ne vidim nikakvu prednost nad Archom, manjaro je s druge strane puno bolje riješenje zbog update cycle.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Kaj nije i antergos RR ?
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Samo je problem kaj bu se bitne teme ( preporuke linux apk, konzola,efi, ... ) jednostavno utopile u ovoj općoj temi. Instalaciju i particioniranje malo malo pa nekom novom pojasnjavamo, a da je u jednoj zasebnoj temi, lakse bi ju netko pronasao. 

 

Ovo potpisujem, poradit ćemo na tome.

Treba saznati misle li BUGenijalci ugasiti ovaj forum (kao što su nepotrebno ubili npr "tjedne vijesti"), jer je izgrađen na abandone silverlightu i nije tajna da s time ima puno problema.

Čitanost (klikanost ;-D ) im je bitna, pa bi im jedna dobra Linux sekcija dobro došla (a Linux je sve popularniji, što god tko mislio i dokazivao).

 

Probao sam ja i pintu i mypaint no oba su bila poludovrsena, dio funkcija iz alatne trake nije radio, a neke radnje su bile kompliciranije nego u kolorpaintu. A onda znas kako je s navikama, navikao na kolourpaint koji je jednostavan i efikasan i onda i netrazim dalje. Zato ako ti koristis ove druge, opali realnu recenziju. 

Pinta sigurno radi ok, osim za zahtjevnije poslove - ali ni MS Paint nije za to. Ne znam kad si probao, probaj opet :-)
MyPaint također radi odlično i stabilno duže vrijeme, ali to je drugačiji (napredniji) alat - za skiciranje ali čak i animaciju (ORA format).

Zaboravih jako zanimljiv a jednostavan alat:

LazPaint. Impresivna je lista podržanih formata (vidi na Lazarus forumu). Wiki, Blog, Github, SourceForgetutorials.

 

Vezano uz .ora (OpenRaster), koji se štopa od proprietary industrije (pitam se zašto), pogledajte što je i tko ga sve koristi, korisno je. Kao i .png ili .svg, prije ili kasnije će se morati implementirati kao opći standard uz OpenDocument.

11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

 

Ovo potpisujem, poradit ćemo na tome.

Treba saznati misle li BUGenijalci ugasiti ovaj forum (kao što su nepotrebno ubili npr "tjedne vijesti"), jer je izgrađen na abandone silverlightu i nije tajna da s time ima puno problema.

Čitanost (klikanost ;-D ) im je bitna, pa bi im jedna dobra Linux sekcija dobro došla (a Linux je sve popularniji, što god tko mislio i dokazivao).

 

 je kako ne...evo bug ne zna di će od linuksaša, zatrpali su ovaj podforum ima godina dana da me je stra da se server ne sruši..pogledaj malo datume na temama 

14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Najbolji OCR za linux? Probao sam pdfSandwich (koja interno koristi tesseract?) i rezultati su očajni, ni približno dobri kao kod Adobe OCRa 

 

Primjer pnga kojeg bi OCRo je dolje, ali i ovdje: http://dropmefiles.com/XUCoI

You have to be odd to be number one
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.11.2017 19:49 (Top Bugovac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
ruzcheHR kaže...
Zechina kaže...

 

Ovo potpisujem, poradit ćemo na tome.

Treba saznati misle li BUGenijalci ugasiti ovaj forum (kao što su nepotrebno ubili npr "tjedne vijesti"), jer je izgrađen na abandone silverlightu i nije tajna da s time ima puno problema.

Čitanost (klikanost ;-D ) im je bitna, pa bi im jedna dobra Linux sekcija dobro došla (a Linux je sve popularniji, što god tko mislio i dokazivao).

 

 je kako ne...evo bug ne zna di će od linuksaša, zatrpali su ovaj podforum ima godina dana da me je stra da se server ne sruši..pogledaj malo datume na temama 

Nemoj po stablu mjeriti šumu: BUG je reklamni pano od posl. partnera Algebre itd, koji žive od toga da prodaju diplomice "vrhunskih" MS sys admina na tečajevima od - par mjeseci.

Koliko tih diploma po zemlji imamo, informatička smo velesila... a kupcima tih diploma ovo je omiljeni forum.

Prije su ljudi pobjegli sa ovog foruma, od npr zatupljenih obožavatelja Windows Phone, koji su ( a neki i dan danas!) tvrdli da će WP pokoriti svijet.

Dokaz za to guranje pod MS kapu, van objektivne potrebe, je i ovaj forum, koji se i dalje vrti na odavno propalom MS Silverlightu.

No, to ne znači da ne postoji svijet izvan ovog foruma, Buga, Algebri, Balkana. I da neće doći i novi korisnici ako se ovaj forum pretvori u nešto smislenije, korisno, a ne da ostane musaka komentara na clickbait naslove poput "ajfonaši imaju veći * od androidaša" i "Surface prodaja porasla za 400%?".

 

Kad rootaš Android, radiš to u Linuxu. Jer je ispod Linux. Najprodavanija računala u USA, sa uzlaznim trendom, su Chromebook (a ne Surface, ni blizu). To je Linux. Kad na ChromeOS-u odeš u Crosh - to je Linux konzola. Treba ti 15 minuta da zajedno sa ChromeOS vrtiš  i npr Ubuntu Linux. Ispod iOS / OSX je Unix. Na tvojem smart tv-u, bez obzira je li LG (WebOS) ili Samsung, Sony... (Android) - oba su Linux. Imaš Playstation 4? ispod je BSD Unix. Znači:  Cairo, jQuery, Lua, Mono, OpenSSL, WebKit... sve što imaš i za skoro svaki Linux.

Evo ti friška vijest:
Samsung Is Bringing Desktop Linux To Its Smartphones

 

Dobrodošao u XXI stoljeće, neće ni BUG forum vječno biti balkanska mehana.

8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Top Bugovac kaže...

Najbolji OCR za linux? Probao sam pdfSandwich (koja interno koristi tesseract?) i rezultati su očajni, ni približno dobri kao kod Adobe OCRa 

 

Primjer pnga kojeg bi OCRo je dolje, ali i ovdje: http://dropmefiles.com/XUCoI

 Tesseract je danas najjači (najtočniji) engine koji i Google koristi (i dalje razvija). Mislim da je open source, jer nešto na Linuxu radi na njemu, OCRopus ako se ne varam.

Nije do engine-a nego do usera :-) sorry but jebiga.

Većinu OCR-a treba "ukrotiti", naučiti prepoznati vlastite greške na određenom zadatku (tip fonta, prijelom stranice, vrsta scana...). Plus, potreban je hr jezik i hr fontovi (kod tesseract itd to su bitmap fontovi ako se ne varam - nešto pooput librarya s uzorcima za razlikovanje od grešaka).

Ja sam imao odlične rezultate sa CuneiForm (koji je danas abandoneware, ali je sad i open source), ovisi što radiš.
Prije skoro 20 godina si npr Recognitu (odavno je nema) mogao natjerati na hr slova, sa točnošću od 95-99%, a npr Abby FineReader bi ti, kao i danas (ako ga znaš koristiti), provrtio dokumente 100% bez greške, pa čak i restaurirao format unutar Microsoft doc.

Tako da je smiješno misliti da su OCR engine-i danas - lošiji :-D

 

RTFM - neki OCR-i rade samo sa crno bijelim scanovima, neki isključivo greyscale. Neki rade na 300dpi, neki neće ni čuti ispod 400. Neki rade samo sa tiff... itd.

 

Ovo je neki generički link, pa ... google je tvoj prijatelj ;-)
https://github.com/kba/awesome-ocr
Btw, 90% Win OCR programa možeš potjerati kroz Wine, a i sve ostale kroz VirtualBox. Tako da... sve ovisi što želiš. 

11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
ruzcheHR kaže...
Zechina kaže...

 

Ovo potpisujem, poradit ćemo na tome.

Treba saznati misle li BUGenijalci ugasiti ovaj forum (kao što su nepotrebno ubili npr "tjedne vijesti"), jer je izgrađen na abandone silverlightu i nije tajna da s time ima puno problema.

Čitanost (klikanost ;-D ) im je bitna, pa bi im jedna dobra Linux sekcija dobro došla (a Linux je sve popularniji, što god tko mislio i dokazivao).

 

 je kako ne...evo bug ne zna di će od linuksaša, zatrpali su ovaj podforum ima godina dana da me je stra da se server ne sruši..pogledaj malo datume na temama 

Nemoj po stablu mjeriti šumu: BUG je reklamni pano od posl. partnera Algebre itd, koji žive od toga da prodaju diplomice "vrhunskih" MS sys admina na tečajevima od - par mjeseci.

Koliko tih diploma po zemlji imamo, informatička smo velesila... a kupcima tih diploma ovo je omiljeni forum.

Prije su ljudi pobjegli sa ovog foruma, od npr zatupljenih obožavatelja Windows Phone, koji su ( a neki i dan danas!) tvrdli da će WP pokoriti svijet.

Dokaz za to guranje pod MS kapu, van objektivne potrebe, je i ovaj forum, koji se i dalje vrti na odavno propalom MS Silverlightu.

No, to ne znači da ne postoji svijet izvan ovog foruma, Buga, Algebri, Balkana. I da neće doći i novi korisnici ako se ovaj forum pretvori u nešto smislenije, korisno, a ne da ostane musaka komentara na clickbait naslove poput "ajfonaši imaju veći * od androidaša" i "Surface prodaja porasla za 400%?".

 

Kad rootaš Android, radiš to u Linuxu. Jer je ispod Linux. Najprodavanija računala u USA, sa uzlaznim trendom, su Chromebook (a ne Surface, ni blizu). To je Linux. Kad na ChromeOS-u odeš u Crosh - to je Linux konzola. Treba ti 15 minuta da zajedno sa ChromeOS vrtiš  i npr Ubuntu Linux. Ispod iOS / OSX je Unix. Na tvojem smart tv-u, bez obzira je li LG (WebOS) ili Samsung, Sony... (Android) - oba su Linux. Imaš Playstation 4? ispod je BSD Unix. Znači:  Cairo, jQuery, Lua, Mono, OpenSSL, WebKit... sve što imaš i za skoro svaki Linux.

Evo ti friška vijest:
Samsung Is Bringing Desktop Linux To Its Smartphones

 

Dobrodošao u XXI stoljeće, neće ni BUG forum vječno biti balkanska mehana.

 To što bug gura MS nema nikakve veze sa velikim brojem forumaša, slažem se i ja da ga gura. Pa mi pričamo o stablu a ne o šumi, većina bugovih forumaša su desktop useri pa ih kao takve najviše i zanima desktop sustav. Ako se nadaš nekom velikom uzdignuću linuxa na desktopu uzalud se nadaš, nadaju se ljudi već previše godina ali sve ide puževim koracima. U pravilu naprave se dva koraka naprijed a jedan nazad što je i dalje bolje nego da je obratno. Kakvu točno korist ima linux zajednica od toga što je MacOS baziran na Unixu (da na Unixu super si napisao a ne na Linuxu)? Osobno smatram da je ono što treba linuxu da zaživi i na desktopu to da se neka ljepo izgledajuća distra koja je iznimno jednostavna za koristit tipa Elementary malo jače pogurne od strane zajednice a ove ostale malo zanemare na trenutak. Kad bi jednog prosječnog Mirku uvjeria da instalira elementary na svoje računalo, i da će i dalje jednako moći komentirat članke na 24 sata, skidat muziku sa youtube i pržit cd-ove za Pioneer radio u Golfu 3, da će moć skinit Candy Cursh Sagu sa appstore isto ko što to radi i na mobitelu onda bi porastom korisnika došli do boljih aplikacija koje zasad nemamo na linuxu. Tu bi profitirali svi. Ali to je sve samo san zato što dođe Mirko u tebe na kavu, donija novi laptop da mu ga instaliraš i ti vrhunski "leet" korisnik kažeš Mirki šta će ti windows jebo windows sad ću ja tebi instalirat pravi linux sustav i onda mu instaliraš distru tipa Arch. Otvoriš ko pravi maher terminal i kažeš gledaj sad kako se instalira Chromium "sudo pacman -S chromium" i eto ga. Samo što ti ne kužiš da se Mirko pogubia već u sekundi kad si mu pokaza terminal. I onda još najjače kad neko i izbaci takvu distru kao elementary, zajednica je posere kako je prejednostavna, kako im fali puno stvari itd.

 

Zaključak: Linux zbog zajednice živi ali zbog zajednice i umire i onda imaš situaciju na bugu da je zadnja tema komentirana 2.4.2016.

 

Da se razumjemo ovo napisano se odnosi samo na linux na desktopu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.11.2017 8:35 (ruzcheHR).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nastavak minhenske linux odiseje :

https://www.theregister.co.uk/2017/11/13/munich_committee_says_all_windows_2020/

............................................................


Da se nadovezem na gornji komentar kolege:

Zajednica ko zajednica će uvjek nesto rogoboriti jer jos se nije rodio netko tko bi uspio svojim rjesenjem svima udovoljiti. Zajednicu ima svaki brend ili artikl, od adidasove lopte do solingenovih noževa, i proizvodjaci mogu zadovoljiti neke zahtjeve zajednice glede dizajna i sl, no siguran sam da nebi poslusali zelje zajednice koje bi narusile kvalitetu proizvoda i sl.

Ta silna rascjepkanost i gomila egotripa, bez cvrste hijerarhije, rokova i predvidljivosti, su okovi koji drze linux desktop. Znam da će sada kolege reći da linux nije firma, da nema managere i sl, no to i je problem jer stihizam i dosadasnja kaoticnost nedaje rezultate... A minhen je jedan od rezultata...

....
 
3 0 hvala 1
15 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 ..
Ta silna rascjepkanost i gomila egotripa, bez cvrste hijerarhije, rokova i predvidljivosti, su okovi koji drze linux desktop. ..
....

-nagađanje uzroka-posljedica :) npr ubuntu je dobar primjer (''ono što je linux-distra, bila, mogao biti..'').

-do 9, popularna distra, DE, koji radi, raste.

-ima Canonicala, koji tad rastjera stotine gurua s njihovim forkovima.. Mark S. bigbos (i razumijem, čak se slažem osim s ..).

-tranzicijeske ver 10-12, kad se vidi novi cilj, ideja, dok MS kao glavni u DE svijetu juzera kasni par mjeseci (pola godine) sa svojim windozama.. ali ista ideja/želja.. i ista greška.

-guraju sve u smjeru mobilnih (tamaguči) uređaja, mobitela (tablet kao sporedan).. jer to je tržište stotinjak puta veće od DE-PCja. (rađa se Android i ajfon koji im dijele čvrge i uzimaju kolač).

-razni pokušaji, ove godine MS odustaje od mobilne verzije, mada je išao prema ujedinjenju OSa.. no MS to može, zarađuje jednako na linuxu/androidu.. nevažna mu je platforma jer ima ostale poluge/licence i zarađuje na njima. Dok Ubuntu baulja.. i napokon po 54435335-ti put, mijenja x-e, gui.. s novim dječjim boleštinama, no sad bez ikakvog vidljivog cilja. Nema popularnost koje u nekom trenutku uzme 'aktualnija' distra kao mint, ima neki support ali se raspadne sa svakim novijim guijem i VGA pa se čeka 6mj za iduću verziju koja ekšli radi (uz nadu da ne izađe opet novija-drugačija generacija VGA..)

itd..

 

tak da, ima ubuntu šefa, imao je čak i ideju-želju, kao i MS (oboje ih razumijem u cilju, nevažno jel se slažem). Gdje su sad? Vratili se u DE i RL svijet? Ostale distre, realno nisu ni imale takav cilj-želju (pa je to razlog ubuntuovog gubitka primata na toplisti popularnosti koju je nekad imao kao the-distra, koja RADI). Kad shvate, da njihov legitimni cilj (zarada) nije sam po sebi dovoljan (želja) nego i tržišna moć, proizvod koji RADI, ne samo soft ili desktop tema s novim fontom.. i pri tome juzera najmanje zanima jel je to gnome i neki broj ili je to cinemon, x-.. qjurac-palac.. juzeru je bitno, da radi. Android-OSX rade, pri tome ne moraju biti bolji, jer su u osnovi iste stvari. Razlika je 'samo' što su to paketi hw+sw koji rade, ne sw-DE koji je svrha sam sebi i ubija ono što ih je do sad držalo a to je PC-Desktop. Jednako kao da se Ford (ind.automobila) počne baviti biciklima ili televizorima ili sladoledom.. i zanemari ono u čemu je zapravo 'the-nešto', jer 'sve dok je crne boje..' .. (parafraziranje izbora boje automobila).. boja uopće nije važna, važno je da radi.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.11.2017 23:27 (ihush).
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
ruzcheHR kaže...

I onda još najjače kad neko i izbaci takvu distru kao elementary, zajednica je posere kako je prejednostavna, kako im fali puno stvari itd.

Zaključak: Linux zbog zajednice živi ali zbog zajednice i umire i onda imaš situaciju na bugu da je zadnja tema komentirana 2.4.2016.

 

> Srry bout my French ali: poserem ti se na takvu zajednicu.

 

Priča počinje od vrha - od GNU u GNU/Linux.

 

Što je RMS (Stallman) dobio sa GPL3? Je li spriječio Google da stvori imperij na Linuxu zatirući Linux? Ne. Stvorio ga je.
Open Source je business model XXI stoljeća, prije svega. GPL je nekompatibilan čak za "freeware" za Play Store (da ne spominjem npr iStore).
RMS je tu izričit - My Way or Highway Google.
Zato imamo "Android" a ne Android Linux.
Zato imamo Chrome OS, a tek s croutonom Linux, odnosno Chromium OS pro forme.
Zato imamo Red Hat i Fedoru. Odnosno Red Hat i igračku za pokazivanje, navlakušu za potencijalne poslovne korisnike.
Zato imamo "komercijalno-otvoreni" šizofrenični Ubuntu i parazitsko-entuzijastički kvadrofrenični Mint/LMDE.
Zato SUSE neću ni spominjati. A ni ostalo.

 

Ovo ^ što je tvrdoglavošću, inercijom stvoreno, nije pravi Open Source business model poput Apache, već redom iznuđeni parazitski odnos. Netko pobire vrhnje i baca svojoj nadobudnoj "stoci" (od koje živi) mrvice. I zašto bi onda promijenio taj lagodan položaj?

 

Riješenje postoji i mislim da je nezaustavljivo, ali ne zbog RMS i Linux community "elitista" (upravo suprotno - oni su kočničari).
Ovo što si naveo je krivo - "porastom korisnika (bi) došli do boljih aplikacija"
- NE, to je kokoš ili jaje - jednako stoji i "porastom broja aplikacija došli bi do porasta broja korisnika".
To je za sada zatvoreni krug, a može se riješiti na više načina, npr. porastom broja aplikacija (ako gledamo crno-bijelo) ili kombinirano (vrlo vjerojatnije).

 

> Samo što ti ne kužiš da se Mirko pogubia već u sekundi kad si mu pokaza terminal.
Tko stvarno želi dobro Linuxu nek ne spominje početniku konzolu i shell - to si vrlo fino detektirao.
FUD ostavite Microsoftu, oni to odlično rade.

 

 Da se razumjemo ovo napisano se odnosi samo na linux na desktopu.

Zadnja rečenica ti je najmudrija. 

većina bugovih forumaša su desktop useri pa ih kao takve najviše i zanima desktop sustav. Ako se nadaš nekom velikom uzdignuću linuxa na desktopu uzalud se nadaš

 Desktop izumire, budućnost je mobile i internet apps.
Smijali smo se ljudima sa ciglama na uhu, danas ne možeš naći telefonsku govornicu. Pa usporedi(te).
Napisat ću kasnije svoju viziju ne tako daleke budućnosti, pa ako sam bio u krivu, sprdajte se s pravom sa mnom, a ako ne, iskoristite to. I BUG. I moj brat također :-)

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.11.2017 10:59 (Zechina).
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Čini se da ljudi u 2017-toj i dalje ne shvaćaju jednostavnu činjenicu da apsolutno nitko nije imao plan da linux preuzme desktop u nekom trenutku vremena. Pa čak ni Linus. Nije bilo da su se neki ljudi našli i rekli: "Ajmo postati prvi".

 

Linux ideja je: Evo vam otvoreni software (kernel), radite s njim što želite.

 

S vremenom je taj projekt postao najveći opensource software projekt na planetu u takvom obliku. Sve ostalo što dolazi sa njim, desktop enviromenti, software i slično je rad dobrovoljaca, kompanija, ljudi koji su htjeli zaraditi nešto. I to je to. Nema prevelike filozofije. Oni koji filozofiraju previše oko linux-a i desktopa su sami korisnici koji se ne mogu suočiti sa činjenicom da nikada neće "pobijediti" Windowse.

 

Ta famozna nepostojeća fragmentacija se uvijek spominje kao da je linux na desktopu neki projekt (bilo neke kompanije ili grupe ljudi). NIJE. To ne postoji. Postoji samo hrpa software-a u hrpi kombinacija. Uzrujavati se oko toliko izbora je glupo i dijametralno je suprotno sa idejom linuxa. 

 

Linux i prateći software je takav kakav je. Koristite ga kako želite (sloboda), ili ga ne koristite. Na kraju krajeva sve su to alati za rad, opuštanje i slično. Koja kombinacija vama odgovara je na vama, ali forsirati svoje neke ideje na ostale, e pa u tom trenutku postajete MS ili Apple.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.11.2017 12:43 (Entry Point).
Moj PC  
5 0 hvala 1
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori

 

Prvo, Stallman i ekipa s MITa itd su svojedobno imali enormno velike planove za GNU. Čitav Copyleft projekt je detaljno osmišljen do zadnje slovke, vrlo planski. Pokret se zove Free Software Movement, knjige su napisane o tome...
Bez toga ne bi bilo ni Linuxa, ni u kojem obliku.

Drugo:

> apsolutno nitko nije imao plan da linux preuzme desktop u nekom trenutku vremena

Ne. u Megaambicioznosti se, doista, nije direktno ciljalo da se "preuzme desktop". Iz dva razloga: 1. desktop nije postojao. 2. pretpostavljala se kompletna softverska revolucija, a to podrazumijeva i neki tamo tad smiješni desktop.

 

Kolko je to ispočetka bilo vjetar u leđa, kasnije je postalo uteg. Prevelik.

Ne pretjerujem i ne želim ići u rasprave i dokazivanja. Ovo je sve lako dokazivo a mi sad možemo trolati do sudnjeg dana.

Kasnije, da - u pravu si, bar načelno. Makar... treba opreznije birati riječi. Reci npr jednom Shuttleworthu da "linux na desktopu NIJE neki projekt (bilo neke kompanije ili grupe ljudi)"

 

Postoji ogromna, nepomirljiva razlika što je Linux odn. GNU/Linux i - ono bitno - što je Open Source a što GNU GPL. Ukratko, za neke je FOSS biznis model, a za druge je to izdaja svih mogućih načela. Također i obrnuto: za jedne je GNU najpošteniji i idealni, prirodni oblik softvera, za druge viroidni trojanski konj sa prijetnjom uništenja legaliteta uopće i posljedično kaosa.
Tako da imamo šizofreniju u startu.

 

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Dell Precision i Ubuntu predinstaliran

https://insights.ubuntu.com/2017/11/14/new-dell-precision-machines-available-with-ubuntu-pre-installed/

 

100$ manje za model s Ubuntu umjesto Win

 http://www.dell.com/en-us/work/shop/dell-laptops-and-notebooks/new-precision-3520/spd/precision-15-3520-laptop/xctop3520hwus

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
3 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Linux u home desktop segmentu ima nekakvo svoje mjesto. Jest da je statisticki mizerno, i moglo bi to daleko daleko bolje uz malo truda i reda.

Neslazem se sa teorijom da je to hrpa softvera kojeg je netko istresao na pladanj. Stoput smo apsolvirali da smo okruzeni gomilom uredjaja pokretanih nekim vidom linuxa, i to sigurno nije plod slucajnosti vec ciljane strategije tvrtki koje proizvode te uredjaje ( rutere, kamere, vozila, playstation, kase,superracunala,.... ). Dio te softverske baze koriste ( i sudjeluju u razvoju ) i tvrtke koje nastoje komercijalizirati desktop segment ( suse, redhat, ubuntu,... ). I tek nakon svega toga u igru dolaze entuzijasti koji proizvedu nesto svoje ( ili dorade tudje ) da bi unaprijedili neki dio home desktop operativnog sistema.

 
1 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori

(bitna napomena unaprijed: u većini ovog niže se "Ubuntu" može zamijeniti sa bilo kojom distrom i može stajati naprosto "Linux". Ostavio sam Ubuntu jer je to niže navedenoj ekipi omiljena "palica" za "plašenje" MS)

 

Stoput smo apsolvirali da smo okruzeni gomilom uredjaja pokretanih nekim vidom linuxa, i to sigurno nije plod slucajnosti vec

ciljane strategije tvrtki koje proizvode te uredjaje

 

Vezano uz to, zanimljiva analogija: Acer je svojedobno srušio Vistu sa Eee modelom (generaliziram, pojednostavljujem). Počeo je isporučivati te ultraprijenosnike sa Ubuntu, jer je "Vista ready" certifikat i naljka koju su uređaji dobili bili apsurd. MS je bio prisiljen dopustiti downgrade na XP i to je bilo to.

 

Mnogi su nakon toga očekivali MS osvetu, "nevidljivi" pritisak da se Acer kazni kao "glavni krivac" (odn. "da visi kao Pedro za primjer ostalima") zbog poniženja (vrijednog milijarde $), od kojeg se MS djelomično nikad nije oporavio (a termin Vista dobio trajno, novo, vrlo specifično značenje).

Srećom po Acer, koliko god je to s Eee u stvari bila prilično nategnuta stvar i, u stvari, promišljena ali riskantna pr strategija (brzo su oni odbacili preinstalled Ubuntu nakon ovog trika), Vista je doista imala masovnih problema naokolo... a Googleov Chromebook projekt je onda Aceru uletio ko budali šamar, sočno i iznenadno. Ali prijatno.

 

Pazzsad:

Acer je do sad isporučio preko 20 modela Chromebooka u US i dominira tim tržištem. Q3 godišnji porast profita: 2016. 33% , 2017. 27%! (sa Chrome Unboxed).

Brojke su impresivne, ali neto zarada je nešto niža (bila do sada, sad se skoro svi mahom prebacuju na luksuznije i veće modele - Acer 15,6"!)

Acer si je otvorio c. tržišnu nišu gdje dominira a - ne ovisi o MS.

 

Dva nova fićra koji se sad očekuju na Chrome OS su podjela ekrana (poput novog Androida) i - "sandbox" (ne znam sad točno kako se to zove), odn. slično kako se sad već vrte Android apps na ChromeOS. Taj sandbox je zanimljiv jer podrazumijeva da će se i (do sad crouton chrootane) Ubuntu aplikacije moći vrtiti na taj način, odn. "legalno" (u user modu), i to (po želji) doslovce paralelno uz "nativne".

Npr Lijevo Libre u Ubuntu, desno CrossOver (nativni). Ili Android. A ima još i ta nova fora "App in App" (AIA) za Android, gdje se apps djel. remotely izvršavaju, odn. kao i dosta ChromeOS nativnih - ne opterećujući sustav.

 

Tako da mi se čini da se Acer već bio nabrijao na novu partiju karata, gdje će na novom hardveru, ako sve dobro prođe, još jednom moći iskoristiti Ubuntu za samopromociju - usporedbom vlastitih i Chromebooka i "klasičnih" ultrabooka. Jer je za očekivati da će na lijepom, ali jeftinom hardwareu Win10 laggati, a ako na istom Ubuntu radi glatko, pa na još jeftinijem ili tanjem Chromebooku isto fino, + uz 3 milje Android appsa po želji... nije do "očito kvalitetnog Acer hardwarea"! Showcase za prodaju da ne možeš zamisliti bolji. Ako se u tu čitavu priču uvede Win UWP apps, stvar je još više poražavajuća za Win, jer njih ima jedva u stotinama, realno u desecima.

Po mnogim detaljima, vrlo slična priča onoj sa Acer Eee. Samo, gdje bi se sad MS, u slučaju novog "Acer faila" trebao povući - kao sa Viste na XP? Na Windows 8? 

 

Ima samo jedna ali bitna začkoljica: hardware je spreman, OS također (neke stvari se i dalje bruse), ono što fali je Google blagoslov. A Googleu ne pada na pamet pustiti iz kaveza Ubuntu umjesto ChromeOS. Do daljnjeg. Mislm da je sve bilo pripravljano za winter sale bitku sa UWP Surface itd konvertibilcima, a ovo sa sandboxed Ubuntu apps (ili alternativno, kontroliranom crouton dozvolom čitavog Ubuntu uz ChromeOS), trebalo je biti ultimativno sredstvo odbrane: "Release the Cracken Ubuntu!".

No, do tog nije došlo.

Kao što znate, MS je reterirao ne samo sa UWP (==novi Windows RT) već i sa "UWP" ("Continuum") mobitelima, u stvari ugasio je WinPhone uopće. Tako da je otvorio vrata Googleu & co za dominaciju na brzo rastućem tržištu ultraprijenosnika u USA, gdje su c. već prepoznat i udomaćen produkt. Tako da za Q4 možemo očekivati nevjerojatno dobre rezultate prodaje te platforme.

(hehehe ovo je presmiješno: kliknite na continuum link gore i probajte kupiti citiram "svoj savršeni telefon" ; na "kupite odmah", odaberite bilo koji od 3 modela)

Zašto je to MS napravio?

Između ostalog, MS je uhvatila panika kad je Google izbacio Android support na c. jer je postalo jasno da sa UWP (ARM!) tome ne može parirati. A mediji bi baš to uspoređivali i zgazili ih.

A bilo je i premalo vremena: osim winter sale, u USA je Google stvorio specifično tržište za ultraprijenosnike, "education market". Školske godine počinju na jesen, Android je bio spreman (kao), UWP ni blizu. Pa je sve odgođeno za na jesen, slijedeću.

Osobno, mislim da je došlo do neformalnog dogovora između MS i Googlea: MS je ponudio da će reterirati ako Google ne izađe sad sa tim split screen, sandbox (a pogotovo Ubuntu sandboxed) itd riješenjima za c. Što je Googleu odgovaralo, jer je prerano izbacio Android podršku, a ni ove druge stvari još nisu istestirane/ispolirane kako bi htjeli.

Naprosto, u isforsiranom ratu nitko ne dobiva (ili: samo Apple dobiva). Googleu nije stalo da se ljudi prerano, previše počnu pitati "ako može Android glatko, zašto ne i Ubuntu?"... sve je to odgođeno za godinu dana. Do nove školske godine. S time da je Google konstantno s par koraka prednosti vs MS. I diktira ritam.

 

Fora je u tome da su krombukaši koji to prate (ja nisam jedan od njih ali sam casual voajer :kokice: ) imali stalni uvid u tzv. developer channel (i pristup beta appsima), tako da su te stvari mogli vidjeti i djelomično i isprobati... i jasno im je bilo što se kuha. I nije im bilo jasno zašto je Google, još uz novi Pixelbook, zaustavio release tih fićra u najavljenom i očekivanom rolloutu 62 (prije cca 2 tjedna). 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Koja je poanta ovako velikog posta?

Da je MS zahebao više nego jednom. Da postoje firme koje zarađuju na free softveru. Pa naravno da postoje, to je prirodno. Svatko od nas pokušava pronaći svoje mjesto pod suncem i zaraditi nešto. Neki vraćaju, barem dio znanja, zajednici a neki ne. To me uopće ne čudi.

Stručnjak za odmaganje...
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori

Poanta je da Google ima na stand-by gumb za službeno puštanje Linuxa na Chromebook. I da to neće napraviti ako ne mora.

11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

(bitna napomena unaprijed: u većini ovog niže se "Ubuntu" može zamijeniti sa bilo kojom distrom i može stajati naprosto "Linux". Ostavio sam Ubuntu jer je to niže navedenoj ekipi omiljena "palica" za "plašenje" MS)

 

Stoput smo apsolvirali da smo okruzeni gomilom uredjaja pokretanih nekim vidom linuxa, i to sigurno nije plod slucajnosti vec

ciljane strategije tvrtki koje proizvode te uredjaje

 

Vezano uz to, zanimljiva analogija: Acer je svojedobno srušio Vistu sa Eee modelom (generaliziram, pojednostavljujem). Počeo je isporučivati te ultraprijenosnike sa Ubuntu, jer je "Vista ready" certifikat i naljka koju su uređaji dobili bili apsurd. MS je bio prisiljen dopustiti downgrade na XP i to je bilo to.

 

Mnogi su nakon toga očekivali MS osvetu, "nevidljivi" pritisak da se Acer kazni kao "glavni krivac" (odn. "da visi kao Pedro za primjer ostalima") zbog poniženja (vrijednog milijarde $), od kojeg se MS djelomično nikad nije oporavio (a termin Vista dobio trajno, novo, vrlo specifično značenje).

Srećom po Acer, koliko god je to s Eee u stvari bila prilično nategnuta stvar i, u stvari, promišljena ali riskantna pr strategija (brzo su oni odbacili preinstalled Ubuntu nakon ovog trika), Vista je doista imala masovnih problema naokolo... a Googleov Chromebook projekt je onda Aceru uletio ko budali šamar, sočno i iznenadno. Ali prijatno.

 

Pazzsad:

Acer je do sad isporučio preko 20 modela Chromebooka u US i dominira tim tržištem. Q3 godišnji porast profita: 2016. 33% , 2017. 27%! (sa Chrome Unboxed).

Brojke su impresivne, ali neto zarada je nešto niža (bila do sada, sad se skoro svi mahom prebacuju na luksuznije i veće modele - Acer 15,6"!)

Acer si je otvorio c. tržišnu nišu gdje dominira a - ne ovisi o MS.

 

Dva nova fićra koji se sad očekuju na Chrome OS su podjela ekrana (poput novog Androida) i - "sandbox" (ne znam sad točno kako se to zove), odn. slično kako se sad već vrte Android apps na ChromeOS. Taj sandbox je zanimljiv jer podrazumijeva da će se i (do sad crouton chrootane) Ubuntu aplikacije moći vrtiti na taj način, odn. "legalno" (u user modu), i to (po želji) doslovce paralelno uz "nativne".

Npr Lijevo Libre u Ubuntu, desno CrossOver (nativni). Ili Android. A ima još i ta nova fora "App in App" (AIA) za Android, gdje se apps djel. remotely izvršavaju, odn. kao i dosta ChromeOS nativnih - ne opterećujući sustav.

 

Tako da mi se čini da se Acer već bio nabrijao na novu partiju karata, gdje će na novom hardveru, ako sve dobro prođe, još jednom moći iskoristiti Ubuntu za samopromociju - usporedbom vlastitih i Chromebooka i "klasičnih" ultrabooka. Jer je za očekivati da će na lijepom, ali jeftinom hardwareu Win10 laggati, a ako na istom Ubuntu radi glatko, pa na još jeftinijem ili tanjem Chromebooku isto fino, + uz 3 milje Android appsa po želji... nije do "očito kvalitetnog Acer hardwarea"! Showcase za prodaju da ne možeš zamisliti bolji. Ako se u tu čitavu priču uvede Win UWP apps, stvar je još više poražavajuća za Win, jer njih ima jedva u stotinama, realno u desecima.

Po mnogim detaljima, vrlo slična priča onoj sa Acer Eee. Samo, gdje bi se sad MS, u slučaju novog "Acer faila" trebao povući - kao sa Viste na XP? Na Windows 8? 

 

Ima samo jedna ali bitna začkoljica: hardware je spreman, OS također (neke stvari se i dalje bruse), ono što fali je Google blagoslov. A Googleu ne pada na pamet pustiti iz kaveza Ubuntu umjesto ChromeOS. Do daljnjeg. Mislm da je sve bilo pripravljano za winter sale bitku sa UWP Surface itd konvertibilcima, a ovo sa sandboxed Ubuntu apps (ili alternativno, kontroliranom crouton dozvolom čitavog Ubuntu uz ChromeOS), trebalo je biti ultimativno sredstvo odbrane: "Release the Cracken Ubuntu!".

No, do tog nije došlo.

Kao što znate, MS je reterirao ne samo sa UWP (==novi Windows RT) već i sa "UWP" ("Continuum") mobitelima, u stvari ugasio je WinPhone uopće. Tako da je otvorio vrata Googleu & co za dominaciju na brzo rastućem tržištu ultraprijenosnika u USA, gdje su c. već prepoznat i udomaćen produkt. Tako da za Q4 možemo očekivati nevjerojatno dobre rezultate prodaje te platforme.

(hehehe ovo je presmiješno: kliknite na continuum link gore i probajte kupiti citiram "svoj savršeni telefon" ; na "kupite odmah", odaberite bilo koji od 3 modela)

Zašto je to MS napravio?

Između ostalog, MS je uhvatila panika kad je Google izbacio Android support na c. jer je postalo jasno da sa UWP (ARM!) tome ne može parirati. A mediji bi baš to uspoređivali i zgazili ih.

A bilo je i premalo vremena: osim winter sale, u USA je Google stvorio specifično tržište za ultraprijenosnike, "education market". Školske godine počinju na jesen, Android je bio spreman (kao), UWP ni blizu. Pa je sve odgođeno za na jesen, slijedeću.

Osobno, mislim da je došlo do neformalnog dogovora između MS i Googlea: MS je ponudio da će reterirati ako Google ne izađe sad sa tim split screen, sandbox (a pogotovo Ubuntu sandboxed) itd riješenjima za c. Što je Googleu odgovaralo, jer je prerano izbacio Android podršku, a ni ove druge stvari još nisu istestirane/ispolirane kako bi htjeli.

Naprosto, u isforsiranom ratu nitko ne dobiva (ili: samo Apple dobiva). Googleu nije stalo da se ljudi prerano, previše počnu pitati "ako može Android glatko, zašto ne i Ubuntu?"... sve je to odgođeno za godinu dana. Do nove školske godine. S time da je Google konstantno s par koraka prednosti vs MS. I diktira ritam.

 

Fora je u tome da su krombukaši koji to prate (ja nisam jedan od njih ali sam casual voajer :kokice: ) imali stalni uvid u tzv. developer channel (i pristup beta appsima), tako da su te stvari mogli vidjeti i djelomično i isprobati... i jasno im je bilo što se kuha. I nije im bilo jasno zašto je Google, još uz novi Pixelbook, zaustavio release tih fićra u najavljenom i očekivanom rolloutu 62 (prije cca 2 tjedna). 

 Napisa si poruku od 300 riječi a nisi ništa reka. Sve ovo što si napisa moglo je stati u jednu prostu rečenicu.

8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
ruzcheHR kaže...

 Napisa si poruku od 300 riječi a nisi ništa reka. Sve ovo što si napisa moglo je stati u jednu prostu rečenicu.

 

Onda bi reka da je to glupost i odakle čupan podatke.

10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

O čemu vi raspravljate?

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

O čemu vi raspravljate?

 .. čiji je veći? :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

O čemu vi raspravljate?

To se tek treba utvrditi. Budući smo tek počeli odlučili smo uzeti stanku.

Iskreno nemam pojma, ja sam odgovorio onako kako sam shvatio njegov post. Nemam pojma zašto je to postao ovdje.

ihush kaže...

 .. čiji je veći? :)

Teško. Kad je MS u igri može se raspravljati samo o tome čiji je mlohaviji.

Stručnjak za odmaganje...
8 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

Pošto je ovo rubrika "Linđo - želje i pozdravi pitanja i odgovori", tako ću i formulirati.
Ako ćete baš inzistirati, napravit ću i Impress PowerPoint prezentaciju i uključiti Clippy asistenta.

 

  • Hoće li Google službeno podržati Linux na svojoj platformi (ChromeOS)?

Google će vrlo vjerojatno u jednom trenutku službeno podržati Linux na Chromebooku, strateški.
U trenutku kad će mu to donijeti bar jednako koristi koliko i štete. Odnosno kad mu Linux vulgaris više neće moći nauditi.
Po meni, odlučujući trenutak će biti nakon  što Adobe službeno podrži Creative Cloud za ChromeOS. Onda slijedi lavina (firmi switchera, ne Linuxa).
Netflix je već dao službeni support i za ChromeOS i za Linux. Nama to ne znači puno, ali milleniallsima itekako.
Autodesk za sad osluškuje, Android verzije AutoCADa su već neko vrijeme dostupne, logično je da pozdravljaju veće ekrane i jača računala.
Ovo "AIA" je Googleova službena preporuka za devse i upravo tu se ide na ruku za Adobe i Autodesk.

Microsoft se blamira - dao je Office besplatno za ChromeOS i Android, pa je uvjetovao "ali samo za manje ekrane", pa je mijenjao i vraćao ime Officea za Android/Chrome, pa je opet dao i za veće ekrane i komercijalno korištenje, pa je onda opet postao nedostupan bez obrazloženja... a na ChromeOS su razmaženi korisnici, kao i na OSX: ili ti nešto radi ili ne. Ako je dostupno u Storeu za tvoj uređaj, onda radi. A ako platiš pretplatu na Office 365 i onda ti odjednom kaže "Word ti više nije kompatibilan" (a drugima pored je)???

The company has even configured its apps to be fully functional only for users with active Office 365 subscriptions on devices with 10.1-in. screens or bigger, which includes almost all Chromebooks.

Ne znam koja je tu situacija sa Steamom, je li tu riječ o nekoj namjerno skrivenoj suradnji ili potiho ratuju, ali činjenica je da je Google toga sa Steamom vrlo svjestan i da to strateški, za sad, ostavlja da tinja. Naime, nepotrebno je dokazivati da je Steam jedna od najpoželjnijih aplikacija na ChromeOS (koje nema). Steam je strateški vezan uz Ubuntu (Steambox). Najraširenije riješenje za korištenje Steama na c. je Crouton, kojeg razvijaju i održavaju upravo Googleovi in house developeri, ali kao "neslužbeno", "samo za ChromiumOS a ne ChromeOS", i to samo kao Innovation Time Off  (službeno dopuštenje za rad na neslužbenim projektima unutar firme) - kako su npr "potpuno hobistički" nastali "hobby projekti" Gmail, AdSense itd. Upravo putem kojih Google zgrće pare.

Fora je u tome da bi svi (Google, Steam, Acer itd) tukli Shuttlewortha po glavi i istovremeno izvlačili pare na račun Ubuntua.
Mislim da je riječ o "balance of the power": kad bi pustili i podržali Ubuntu kao standard, Ubuntu bi ih sve ekspresno pregazio (kao standard). Da je Ubuntu standard, ne treba ti Steambox, Chromebox, ChromeOS... a Mark S. je već više puta pokazao aspiraciju i da radi svoj very own Ubuntu hardware (my preciousss).

Uglavnom, za Adobe itd:
Chromebooci moraju postati dovoljno stabilna, proširena i hardverski jaka platforfma da bi se to desilo. Ja ne vidim što ih može zaustaviti.

 

  • Zašto će Google jednom morati službeno podržati (bar) Ubuntu?

Pa zato jer to ne može zaustaviti (kao na Androidu). A ako ga ne možeš zaustaviti/pobijediti, pridruži mu se (i stavi ga na svoj lanac i maksimalno iskoristi). Zato je već Google pripremio riješenje sa Croutonom, sandboxed apps, AIA itd.

Ubuntu formalno ne treba ChromeOS (ali treba hardware, proširenost, software).

ChromeOS treba Ubuntu jer se gro aplikacija ne može i ne smije vrtiti na ChromeOS / ChromeStore (GPL licenca itd). Google destimulira pisanje "desktop" aplikacija za ChromeOS, za njega su budućnost AIA (i ChromeOS pandan tome, dok se to ne ujedini). Da bi se to spriječilo, moraš održavati jeftini i slab hardware kako bi destimulirao "prave" aplikacije (koje nisu oblačne itd).

No, tko će zabraniti Mooreov zakon i progresiju hardwarea uopće, kako ćeš spriječiti firme da u jednom trenu ponude dovoljno jak i jeftin hardware da vrte "zemljane" aplikacije umjesto Google-channel-only mrežnih i oblačnih? Malim ekranima? Već sad smo na prekretnici, Acerov Chromebook 15 je potpuni ultrabook. Jedino što smeta na njemu je - ChromeOS ;-) (ironiziram).

 

  • Je li Google/ChromeOS novi Apple/OSX?

Idealna situacija za Google je da postane novi Apple umjesto Applea, i da tako zatvori svoj ekosustav. Google već dugo pokušava raditi na tome (Fuchsia), no to nije tako lako kako se čini.

Jobs je to sa NeXTom pokušavao još od kad je vidio Amigu (MacOS je do Quadre bio singletask btw!), i na kraju odustao i kupio BSD-Unix licencu (btw, jedan od razloga zašto je Jobs imao histerične napadaje na spominjanje G: oni su uspjeli maznuti ono što on nije).

Za Google je tu situacija puno teža (imho neizvediva), jer je Linux danas puno jači, na Apple modelu XX stoljeća bi samo razbio zube (jedan Apple nam je i previše), a pogazio svoj "do not evil" "Chocolate factory" "XXI century" imiđ.
Pixel/Pixelbook hardware je ovdje za pokazivanje smjernice drugima a ne kao budući business model imho (ono u čemu je Surface failao). Makar, sa chocolate factory nikad ne možeš biti siguran. Dijele krombuke djeci kao čokoladne bombone, Google pametne ploče postaju de facto standard u US učionicama (tome je trebao služiti onaj ogromni MS Surface). Kad jednom ostvariš monopol, možeš skoro pa što poželiš.

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.11.2017 18:47 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mislim da bi trebalo ovo prekinuti i da tome ovdje nije mijesto 

 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice