Pozdrav,
U ovoj temi ću nastojati što više objasniti elektronički uređaj UPS (neprekidno napajanje), njegove karakteristike, svojstva i principe rada. Nadam se da će vam biti korisno i zanimljivo pa stoga krenimo.
Tema će biti podijeljena u dva dijela od kojeg se prvi dio odnosi na UPS, dok drugi na osnove električne struje koje će vam pomoći da bolje shvatite principe rada UPS-a.
Što je to UPS?
UPS (eng. uninterruptible power supply) je uređaj koji pruža rezervnu električnu energiju ukoliko električna energija gradske mreže zakaže. Od tuda i naziv izvor neprekidnog napajanja jer omogućava rad ostalih uređaja spojenih na UPS u slučaju nestanka napona gradske električne mreže za određeni period vremena. Vrijeme koje UPS može pružiti ovisi o samoj jedinici UPS-a odnosno kapacitetu baterija koje ima i opterećenju trošila.
Zadatak UPS-a je da:
- osigura potrebno vrijeme za sigurno isključenje uređaja
- osigura potrebno vrijeme za startanje generatora
- regulacija kvalitete električne energije (ovisi o topologiji UPS-a)
Izvedbe UPS-a:
Postoje tri glavne izvedbe UPS-a, još bolje poznato kao topologije, topologiju će karakterizirat princip rada, a ujedno će definirati i cijenu uređaja:
- Standby/Offline
- Line-interactive
- Online/Double-conversion
- ostale: Standby-Ferro, Delta Conversion-Online, Flywheel
Izvedba prema vrsti izmjenične električne struje koju koristi:
- Trofazni UPS (industrijska upotreba)
- Jednofazni UPS (kućna upotreba, manja postrojenja)
Principi rada prema vrsti topologije:
Standby/Offline
Svi uređaji spojeni na ovu vrstu UPS-a se direktno napajaju iz gradske mreže sve dok UPS ne detektira nestanak napona na izvoru gradske mreže. Ovakav oblik UPS-a ne pruža nikakvu zaštitu u pogledu ispravljanja ulaznog napona.
Oblik izlaznog signala je aproksimacija sinusnog, pravokutni
Učinkovitost >90%
Line-interactive
Gotovo identičan u izvedbi kao i standby/offline uz dodatak autotrasnformatora(Buck Boost) koji ima mogućnost regulacije ulaznog napona, tzv. AVR(automatic voltage regulation). Vrijeme potrebno da sklopka(relej) izvrši prebacivanje na bateriju iznosi 3-8ms.
Oblik izlaznog signala je sinusni ili aproksimacija sinusnog
Učinkovitost >90%
Online/Double-conversion
Pruža najviši oblik zaštite. Kako i samo ime navodi ovdje se događa dvostruka konverzija električne struje. Primarna konverzija se vrši u AC/DC ispravljaču, a sekundarna u DC/AC inverteru. UPS koristi bateriju tek kada nije moguće ispraviti fluktacije napona putem AC/DC-DC/AC konverzije ili u slučaju nestanka napona na gradskoj mreži.
Oblik izlaznog signala je sinusni
Učinkovitost 80-90%
Učinkovitost UPS/topologije se odnosi na sposobnost uređaja da vrši konverziju AC-DC & DC-AC elek. struje bez gubitaka.
Napomena:
Svi UPS uređaji zasnovani na radu invertera za dobivanje AC elek. struje ne mogu dati stvarni sinusni oblik signala. Stvarni sinusni oblik nastaje rotacijom petlje u homogenom magnetskom polju (AC generator). Međutim kvalitetni UPS uređaji odnosno DC-AC inverteri u njima mogu dati prilično kvalitetan sinusni oblik.
UPS baterija
Najčešći tip baterije korišten u UPS uređajima su:
- VRLA (eng. valve-regulated lead acid) baterije
- AGM (eng. absorbent glass mat) baterije
- Wet-Cell baterije
VRLA i AGM bateriju su zatvorenog tipa tj. ne zahtijevaju održavanje, koriste se u UPS-ovima manjeg kapaciteta. Vremesnki period trajanja 3-5 godine.
Wet-Cell baterije se koriste u industrijskoj upotrebi, zahtijevaju održavanje te im jer vremenski period trajanja 20 godina.
VRLA baterija:
Za razliku od Wet-Cell baterija gdje je elektrolit je u obliku tekućine kod VRLA baterije je u obliku gela. Nisu hermetički zatvorene, sadrže ventil koji ispušta višak plina(vodik) prilikom punjenja.
AGM baterija:
Elektrolit je suspendiran u obliku paste izmedu olovnih ploča.
Ah (Amp-hour) kapacitet baterije, značenje:
"Ah" je jedinica mjere za kapacitet baterije. Nastaje kako umnožak jakosti struje (I) sa vremenom pražnjenja u satima (h).
Na primjer:
Baterija koja daje 5A u periodu od 20h ima kapacitet od 100Ah. To znači da je baterija bila opterećena trošilom koje vuče 5A u periodu od 20h.
Znači li to da će ta ista baterija baterija kapaciteta 100h ovog puta opterećena opterećenjem od 10A trajati 10h, pa zapravo ne, taj broj će biti manji. Što je opterećenje veće kapacitet baterije je manji.
Ovaj odnos je matematički izražen Peukert-ovim zakonom.
Formula:
Primjena formule za gore dano opterećenje od 10A za 100Ah kapacitet baterije.
Period vremena pražnjenja nije isti za sve baterije jer proizvođači koriste različite periode vremena. Uglavnom proizvođači daju u specifikacijama baterije pored Ah oznake i vrijeme praženjenja (20h, 10h, 5h).
Oblici spajanja baterija
Baterije možemo spajati u tri vrste spoja:
- Serijski, kapacitet (Ah) ostaje isti napon raste za dvostruku vrijednosti
- Paralelni, kapacitet (Ah) raste za dvostruku vrijednosti, napon ostaje isti
- Mješoviti (serijski + paralelni), kapacitet (Ah) raste za dvostruku vrijednosti i napon također
>>>Upozorenje<<<
Veliki broj ljudi povećava autonomiju rada UPS uređaja izvodeći paralelan spoj na baterijama. Problem nastaje kada se taj oblik primjenjuje na jeftine UPS uređaje, jer većina jeftinih UPS-a nije dizajnirana za dulji rad od vijeka trajanja autonomije UPS-a. Sa takvim oblikom modifikacije riskirate uništenje DC-AC invertera u UPS-u i moguće zapaljenje samog uređaja.
UPS uređaji koji su dizajnirani za dulje vrijeme autonomije imaju priključak na samom uređaju za dodatni paket baterija.
Ukoliko već radite takve modifikacije osigurajte adekvatno hlađenje invertera i kućišta UPS-a
Zašto se izlazna snaga kod UPS-a označava sa VA (Volt-Amper), a ne sa W (Watt)?
Za DC struje krugove, snaga se izračunava definicijom:
P= V · I [W]
no istu formulu ne možemo primjeniti u AC strujnim krugovima jer većina trošila će uzrokovati fazni pomak između napona i jakosti struje.
Zbog toga u AC strujnim krugovima imamo tri vrste snage:
- Aktivna (radna)
Aktivna snaga (P) je snaga električne energije koja se prenosi od izvora na trošilo na kojemu se sva pretvara u drugi oblik energije (toplinu, mehanički rad, rasvjetu, i sl.)
Oznaka P
Mjerna jedinica [W](Watt)
Određena je: P= U · I · cosφ [W]*
- Prividna
Definira se kao umnožak efektivne vrijednosti napona i jakosti struje.
Oznaka S
Mjerna jedinica [VA](volt amper)
Određena je: S= Urms · Irms [VA]*
- Reaktivna (jalova)
Je snaga električne energije koja neiskorištena prolazi kroz trošilo, na trošilu ne stvara nikakav trajni učinak i vrača se u obliku električne energije natrag u izvor
Oznaka Q
Mjerna jedinica [VAr](volt amper reaktiv)
Određena je: Q= U · I · sinφ [VAr]*
*navedene formule se odnose na jednofaznu elek. struju.
Faktor snage (eng. Power Factor, PF)
Faktor snage "cosφ" predočuje omjer aktivne (P) i prividne snage (S) na nekom trošilu.
Vrijednost faktora snage trošila cosφ može biti izmedu 0 i 1 (0-100%) ovisno o veličini faznog pomaka.
cosφ=P/S
Faktor snage iznosa 1 imaju krugovi kao što su grijači elementi (grijalice, žarulje sa žarnom niti), dok ostali sklopovi sadrže induktivne ili kapacitivne elemente, te im je stoga faktor snage manji od 1.
Kako izračunati potreban kapacitet snage UPS-a za vlastite potrebe:
Primjer UPS-a za računalo
Potrebno je poznavati ukupnu potrošnju vašeg računala. Te brojke možete saznati mjerenjem putem uređaja za mjerenje potrošnje energije ili zbrajanjem max. potrošnje pojedinih komponenti u vašem računalu (pronaći u recenzijama na internetu, PSU-kalkulator).
Također je izuzetno bitno poznavati specifikacije vašeg napajanja (PSU) u ovom slučaju efikasnost i vrijednosti korekcije faktora snage (PFC).
>>>Ukoliko znate potrošnju putem mjerenja, pretvorite W u VA putem ove formule VA=W/PF<<<
P R I M J E R
Recimo vaše računalo (kućište) pod opterećenjem troši 450W (DC).
Specifikacije napajanja su 650W uz efikasnot 82% pri max. opterećenju uz PFC 0.99. Imajte na umu da efikasnot PSU varira sa opterećenjem. Kvalitetna napajanja imaju efikasnost veću od 80%.
Proračun:
450/0.82=548.78W AC
Dobiveni iznos djelimo sa PFC-om
548.78/0.99=554.32VA
Standardni iznos kapaciteta snage UPS-a za gore navedeni iznos + monitor bi bio UPS od 650VA.
Također možemo napraviti proračun za željeni kapacitet na kojem želimo da UPS radi, ako ne želimo da UPS radi sa svih 100% kapaciteta, već recimo 70%.
650/0.70=928VA ≈ 1000VA UPS bi bio potreban.
Samim time smo osigurali za buduće nadogradnje/izmjene.
©