Mac – popularniji na poslu zaključana tema

poruka: 311
|
čitano: 32.707
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mac – popularniji na poslu".
15 godina
protjeran
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
SupremeCommander kaže...

Ameri su izgleda puno pametniji od nas. Dok se mi ovdje zaje*** sa nekakvim "besplatnim" rjesenjima u tvrtkama ne bi li smanjili troskove, drugi sve vise koriste skuplja i kvalitetnija rjesenja ne bi li povecali produktivnost...

 

  argumentiraj ovo molim te, po cemu je to osx kvalitetniji od boljih linux distri ili cak i winsa

http://www.erepublik.com/en/referrer/GrimyHR
15 godina
odjavljen
offline
Re: Mac – popularniji na poslu

Jedan fizičar ili meteorolog ne može ništa ozbiljno raditi na OSXu. Where's the point?

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
16 godina
moderator
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Sum_of_all_fears kaže...

Jedan fizičar ili meteorolog ne može ništa ozbiljno raditi na OSXu. Where's the point?

 

 

Tko je to rekao i s kime raspravljaš?

This space for rent!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Drago kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

Jedan fizičar ili meteorolog ne može ništa ozbiljno raditi na OSXu. Where's the point?

Tko je to rekao i s kime raspravljaš?

Klik na nadporuka. Ezio tvrdi da on (valjda misli na grafičare, tko će ga znati) da nema što ozbiljno raditi na Linuxu. Ono je moj odgovor na njegovu (uvjetno) glupost jer su GIMP i Inkscape sasvim fini alati.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Drago kaže...

1) Stvarno? Daj mi te podatke o tvom "pozicioniranju", odnosno, navedi koji konkretno model Maca koristiš sa 27" monitorom, pa ćemo ići pogledati cijenu na neke od stranica domaćih distributera, a onda ćemo izračunati koliko bi koštao jednako opremljeni PC + Windowsi. Samo nemoj, molim te, s onim forama da se uz Mac "dobije od softvera besplatno još to i to", jer me boli briga za iTunes i ostale beskorisnosti zbog kojih ga ionako nisam kupio.

 

2) U mom slučaju to nije subjektivna ocjena jer nam redovito stižu računi za održavanje s nimalo subjektivnim brojkama. 

 

U pravu si, Apple kosta vise. Ali ne visestruko. Barem ne na pocetku. :)

Najmanja je razlika na pocetku, najveca na kraju zivotnog ciklusa nekog od iRacunala. Za razliku od PC-a gdje cijena s vremenom pada, iRacunalo se prodaje po istoj cijeni po kojoj je predstavljeno dokle got ne dodje zamjena. (mozda korekcija zbog tecaja ali nisam bas primjetio). 

Moja procjena za iMac 27 (proslogodnisnji ljetni model, dakle predzadnji) i domaca konfiguracija u tom trenutku je bila razlika od 3.5k kuna u korist iMaca naravno :) 

(dakle isao sam gledati koliko kosta racunalo u 9. mjesecu prosle godine ako ga idem sloziti sa komponentama koje su bile u najjacem modelu 27-ce)

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Mac – popularniji na poslu

Edit: @Sum_of_all_fears

 

 

Ne slažem se, jer mi iskustvo govori drugačije.

 

 

Naš ilustrator naslovnica, Branimir Kolarek, pokušavao se naučiti na GIMP i Linux jer je jedno vrijeme brijao na to i nakon godine dana je odustao i vratio se komercijalnim alatima. 

 

A tip je bio pun entuzijazma. 

 

Kao i ja koji stalno imam particiju Linuxa na računalu doma, ali nikad ga nisam uspio iskoristiti za stvarni posao u uredu ili za moj hobi - igranje. 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.5.2011 13:38 (Drago).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Drago kaže...
artfull kaže...

1) višestruko? Viša može biti ako uspoređujemo kruške i jabuke. Ako usporedimo jednako pozicionirani Mac i Pc sa potrebnim sw cijene su približno jednake. Recimo kod nas u firmi, 27" iMacovi pred nešto preko godinu dana su bili podjednako skupi kao Pc + 27" kvalitetni monitor ( to je bilo za grafičare jel ). Još ako govorimo o jednako poziconiranom to bi bio neki all in one koji ne postoji tj onda nije postojao kao Pc varijanta.

 

2) Što se "sigurnonosnih" izdataka tiče to je čisto subjektivna ocjena ... antivirus za Mac nije potreban, za Pc se možda može nabaviti free? Pretpostavljam da je održavanje podjednako za osobu koja je dovoljno stručna i zna se baviti ili makar održavati svoj komp ... U nekom sustavu gdje su potrebni sistem administratori, dake da ima na desetke računala pa i potpunih laika vjerujem da su mac only sustavi lakši za održavanje ... al ne mogu to potkrijepiti nekim vjerodostojnim statistikama, osim činjenicom da je broj zaraženih win mašina značajan u skoro svakom sustavu.

 

1) Stvarno? Daj mi te podatke o tvom "pozicioniranju", odnosno, navedi koji konkretno model Maca koristiš sa 27" monitorom, pa ćemo ići pogledati cijenu na neke od stranica domaćih distributera, a onda ćemo izračunati koliko bi koštao jednako opremljeni PC + Windowsi. Samo nemoj, molim te, s onim forama da se uz Mac "dobije od softvera besplatno još to i to", jer me boli briga za iTunes i ostale beskorisnosti zbog kojih ga ionako nisam kupio.

 

2) U mom slučaju to nije subjektivna ocjena jer nam redovito stižu računi za održavanje s nimalo subjektivnim brojkama. 

1) bez potrage neke desktop + monitor cca 13550,00 kn. Ti reci jel treba neki antivirus za to jer ja nisam siguran. ili iMac cca 13700,00  kn Ti reci jel se all in one i premium design + sw bundle koji ti možda i ne treba plaća više. 

 

 

2) Računi za održavanje čega?

 

edit: nisam rado nikakvu pretragu jer je besmislena i radio sam je puno puta prije ... dakle otišao sam na dell.hr i ubo te dvije komponente obzirom nema usporedivog all in one a. All in one je skuplji po definiciji od ovako odvojenih, dakle priča o pozicioniranju. Ne sumnjam da bi se našlo i jeftinijih i skupljih rješenja od iMaca u priči. Isto bi se dogodilo da idemo air vs ibm x ( imao oboje ) etc ... poanta je da je priča o višestruko skupljim mac računalima totalno bezveze i pogrešna. Razlika u cijeni najčešće ne postoji, dakle u okviru je usporedivih proizvoda i branda. S tim da se apple pozicionira kao premium brand a dell je "pc za mase" ( imao je i ima premium podbrandove ) ... ne ulazeći u priču iza toga i koliko se ti ili netko slaže s tim.

A.
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.5.2011 13:47 (artfull).
14 godina
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Sum_of_all_fears kaže...

Klik na nadporuka. Ezio tvrdi da on (valjda misli na grafičare, tko će ga znati) da nema što ozbiljno raditi na Linuxu. Ono je moj odgovor na njegovu (uvjetno) glupost jer su GIMP i Inkscape sasvim fini alati.

Ma kakav grafičar. Za posao koristim windowse jer nema alternative.

 

16 godina
neaktivan
offline
Mac – popularniji na poslu

 

Khm, prigodan graf koji ilustrira pogrešku u logici da je Mac jeftiniji zato što je skuplji...

 
1 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
plavooki kaže...

 

U pravu si, Apple kosta vise. Ali ne visestruko. Barem ne na pocetku. :)

Najmanja je razlika na pocetku, najveca na kraju zivotnog ciklusa nekog od iRacunala. Za razliku od PC-a gdje cijena s vremenom pada, iRacunalo se prodaje po istoj cijeni po kojoj je predstavljeno dokle got ne dodje zamjena. (mozda korekcija zbog tecaja ali nisam bas primjetio). 

Moja procjena za iMac 27 (proslogodnisnji ljetni model, dakle predzadnji) i domaca konfiguracija u tom trenutku je bila razlika od 3.5k kuna u korist iMaca naravno :) 

(dakle isao sam gledati koliko kosta racunalo u 9. mjesecu prosle godine ako ga idem sloziti sa komponentama koje su bile u najjacem modelu 27-ce)

 

 

 

Nisam shvatio točno kako si uspoređivao - trenutna cijena Maca s cijenom najnovijih komponenti za složiti PC, ili cijena iMaca s trenutnom cijenom tih istih komponenti?

 

Da Mac drži cijenu mi je poznato, posebno ovdje među slabije upućenom publikom i to mi je stalni izvor zabave kad vidim kako jedan moj prijatelj stalno kupuje taj pretpotopni krš za ogromnu lovu, a kasnije ga i dalje uspije prodati za slične novce, a radi se o uređajima s komponentama koje se godinama ne proizvode. 

 

Ako to nije dokaza "vjerskog zanosa", ja ne znam što jest.

This space for rent!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Drago kaže...

Edit: @Sum_of_all_fears

 

Ne slažem se, jer mi iskustvo govori drugačije.

 

Naš ilustrator naslovnica, Branimir Kolarek, pokušavao se naučiti na GIMP i Linux jer je jedno vrijeme brijao na to i nakon godine dana je odustao i vratio se komercijalnim alatima. 

 

A tip je bio pun entuzijazma. 

 

Kao i ja koji stalno imam particiju Linuxa na računalu doma, ali nikad ga nisam uspio iskoristiti za stvarni posao u uredu ili za moj hobi - igranje. 

Za neke osnovne poslove u grafici i GIMP je sasvim ok. Izrada naslovnica očito ne spada u to i to je ok. Čovjek je pokušao i nije išlo. Za web design linux bi bio dovoljan, za uredski radi i više nego dovoljan (podrška za office formate napreduje ali tu se nameće pitanje zašto se nitko ne drži .odt formata). Za igranje nije pak nikako i tu se u potpunosti slažem.

 

Pomalo je besmisleno raspravljati o tome za koga je što. Zna se tko koristi koje alate i gdje te kome je šta potrebno a propovjedi i svađe nemaju smisla jer na svakoj platformi nekome nešto fali. Linux je loš za graf. obradu ali na embedded uređajima rastura dok bi instaliranje OSXa na ruter bilo ravno stavljanju pedala u bolid F1. Windowsi nisu (uvjetno) za servere jer su nesigurniji od Linux sustava (ne uvijek i ne u svakoj situaciji) dok je Mac i OSX za usera koji želi komp koji fino izgleda, paše uz kamin i prebacuje slike da iphonea bez puno rasprave. Svakom svoje. A za "izgubljene" {#} i željne eksperimentiranja ima se dual boot i VMovi.

 

Da, ako se netko pita, vaga sam po horoskopu :D

 

Ezio kaže...

Ma kakav grafičar. Za posao koristim windowse jer nema alternative.


Koji posao, ako smijem znati?

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.5.2011 13:50 (Sum_of_all_fears).
15 godina
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
funat kaže...

 

Ne govorim o 386ici tvoje sekretarice ili računovotkinje. Govorim o laptopima koje ima 90% radnika u financijskom/prodajnom/svakom drugom sektoru. Njih ne možeš spriječiti da se spajaju na sastancima i na terenu na razne wifi mreže i da uštekavaju sve i svašta u usb. 

VPN. Spojiš se na internet (recimo preko USB stick-a od VIP-a), spojiš se na VPN svojeg poduzeća i dalje surfaš opet preko istog gateway-a preko kojeg si surfao dok si bio u poduzeću. Malo veći overhead u prometu, ali sa današnjim vezama se to niti ne osjeti.

 

Linux u poslovnim okruženjima. Iako je u početku jeftinije rješenje na kraju može biti skuplje. Ovisi naravno o obimu poduzeća za koje se uvodi linux.

 

Ako je poduzeće manje/srednje, recimo da se njima linux ne isplati. Prvo moraju zaposliti čovjeka koji će to održavati, isto takva osoba više "košta" nego neki windows administrator (jer ih je manje na tržištu) ili outsource-ati održavanje, što opet košta. Kod windows-a je održavanje recimo malo "jefitnije" jer jednostavnu administraciju može obaviti bilo koji "informatički priučeni" pojedinac. 90% ima doma PC sa windowsima, pa po tome već osnove znaju (surfati i office), kada se prebace na linux, opet treba edukacija zaposlenika, što opet košta.

 

Ako je veće poduzeće (državne službe), njima se definitivno isplati (ako naravno ulazi korištenje linux-a sa njihovim poslovnim software-om), oni i ovako već sigurno imaju održavanje outsource-ano, možda jedino edukacija zaposlenika, ali mislim da licence za windowse i edukacija se mogu cjenovno izjednačiti, a i recimo da je linux bolji dugoročno (nema potrebe za novim licencama).

 

Ja osobno radim na poslu na windows mašini, doma imam PC na kojem se igram/gledam filmove (windows), ali imam i laptop na kojem je Mint i na kojem radim doma (programiranje). Mislim da je linux dobra alternativa, ali "ljudi nisu naučeni" i to je najveći problem. Kao programer znam koliko je "zbunjujuće" nekoj osobi, koja nije informatički potkovana, samo promijena dizajna u aplikaciji (samo boja i kontrola, tekst je isti) ili redoslijed menija i sl.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.5.2011 13:52 (dado2202).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Drago kaže...
plavooki kaže...

 

U pravu si, Apple kosta vise. Ali ne visestruko. Barem ne na pocetku. :)

Najmanja je razlika na pocetku, najveca na kraju zivotnog ciklusa nekog od iRacunala. Za razliku od PC-a gdje cijena s vremenom pada, iRacunalo se prodaje po istoj cijeni po kojoj je predstavljeno dokle got ne dodje zamjena. (mozda korekcija zbog tecaja ali nisam bas primjetio). 

Moja procjena za iMac 27 (proslogodnisnji ljetni model, dakle predzadnji) i domaca konfiguracija u tom trenutku je bila razlika od 3.5k kuna u korist iMaca naravno :) 

(dakle isao sam gledati koliko kosta racunalo u 9. mjesecu prosle godine ako ga idem sloziti sa komponentama koje su bile u najjacem modelu 27-ce)

 

 

 

Nisam shvatio točno kako si uspoređivao - trenutna cijena Maca s cijenom najnovijih komponenti za složiti PC, ili cijena iMaca s trenutnom cijenom tih istih komponenti?

 

Da Mac drži cijenu mi je poznato, posebno ovdje među slabije upućenom publikom i to mi je stalni izvor zabave kad vidim kako jedan moj prijatelj stalno kupuje taj pretpotopni krš za ogromnu lovu, a kasnije ga i dalje uspije prodati za slične novce, a radi se o uređajima s komponentama koje se godinama ne proizvode. 

 

Ako to nije dokaza "vjerskog zanosa", ja ne znam što jest.

Ne misliš da je malo izlišno uspoređivati hrpu komponenti sa gotovim proizvodom? Mislim, onda to vrijedi i za svaki drugi brand, apple ili sony ili lenovo ... al išao sam jednom i tom "logikom" i sastavio sam jedan Pc koji je trebao glumiti mac mini ... samo bio je 5 puta većeg obujma na kraju, neusporedivo ružniji i koštao je otprilike isto. 

A.
16 godina
moderator
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
artfull kaže...

1) bez potrage neke desktop + monitor cca 13550,00 kn. Ti reci jel treba neki antivirus za to jer ja nisam siguran. ili iMac cca 13700,00  kn Ti reci jel se all in one i premium design + sw bundle koji ti možda i ne treba plaća više.

 

2) Računi za održavanje čega?

 

 

1) Oprosti, ali "are you fucking bonjour?", što kaže Gordon Ramsey?

 

UspoređuješDell sa i7 procesorom na 3,4 GHz sa Macom koji ima i5 na 2,7 GHz? Usput, u donjem lijevom kutu te iste Apcomove stranice imaš nešto što bi se kao moglo usporediti - isto 3,4 GHz - košta preko 17.500 kuna (ne znam da li su ove cijene sa ili bez PDV-a - čini mi se BEZ, pa u tomm slučaju dodaj 23% pa uspoređuj s Dellom kojem si već dodao porez). 

 

BTW - uzeo si Dell koji je kod nas apsolutno najskuplja distribucija. Zašto bih ja, primjerice, uzeo Della? Imaš neki poseban razlog za to ili jednostavno razlog je taj što nisi našao ništa skuplje?

 

2) Održavanje sustava s računalima - čitave mreže s PC-ima i Macovima i servera. 

This space for rent!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
mapir kaže...
vlad0 kaže...
funat kaže...
Apple je zapravo jeftinije rjesenje tamo gdje nema win-only softvera. Veca cijena brzo kompenzira manjim izdacima na sigurnosni softver i izgubljeno vrijeme zbog virusa i trojana.

 

Apple i jeftinije u istoj rečenici? {#}

A cuj, keshiras u startu nesto vise i nakon toga vise nista do kraja radnog vijeka stroja.

Moje iskustvo.

 

Inače, iz mojeg iskustva: osim video i grafičke obrade, ostatak iskazanog postotka otpada isključivo na management / sales showoff spike na sastancima. Pričam naravno o onom klasičnom "pogleč kakav Mekintoš imađe rođo, ma viđe 'vamo, ima se para, e" mentalnom sklopu (koji bi se, usput rečeno, mogao bez problema primjeniti i na velik broj ljudi iz prve dvije grupe). Što zapravo Apple stavlja u manje-više jednaku poziciju u kojoj je bio i prije 20 godina.

 

Nego, možeš li mi objasniti po čemu to bilo koji brand PC / laptop istih hardverskih mogućnosti i niže startne cijene ne upada u priču "više ništa do kraja radnog vrijeka stroja"? Dodatno, jesi li svjestan da je iz gledišta redundancije i dostupnosti sustava uvijek je daleko pametnije i isplativije kupiti 2 (ili čak više) jeftinijih PC-a / laptopa nego 1 skupi Mac. Pričamo o isplativosti viših ulaganja na startu gledano kroz neki dulji vremenski period, zar ne?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.5.2011 13:57 (vlad0).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac – popularniji na poslu

Drago, kada smo u firmi kupovali prvi iMac (ja bio protiv ali me nadglasali), tada je iMac tek izasao i gledao sam koliko kostaju te komponente koje su imacu u hr. Naravno, da nisam uzeo srot kuciste, napajanje,  misa... i ispalo je da je iMac skuplji za 3.5K kuna od takovog sklopljanog racunala. 

Danas ih imamo 4 i spremamo se na jos barem jednoga. I to zato jer su kolege i kolegice ljubomorni. Zbilja impresivno izgleda na stolu. Ako me pitas da li vrijedi tih para, ne.

Ali je najbolje overall stolno racunalo. Osim dizajna najimpresivniji dio je definitvno monitor. Barem prvih par mjeseci. Mogu tu napisati i iskustva ali cu samo reci da niti je tocno da se osx ne rusi, niti je tocno da je hardware savrsen. Cak bih se usudio reci suprotno.

 

14 godina
neaktivan
offline
Mac – popularniji na poslu

Cijene u apcomu su SA PDV-om, za gotovinsko placanje.Postoje jos popusti od 6-8 zavisno dal je osoba clan nekog kluba, student ili slicno.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Drago kaže...
artfull kaže...

1) bez potrage neke desktop + monitor cca 13550,00 kn. Ti reci jel treba neki antivirus za to jer ja nisam siguran. ili iMac cca 13700,00  kn Ti reci jel se all in one i premium design + sw bundle koji ti možda i ne treba plaća više.

 

2) Računi za održavanje čega?

 

 

1) Oprosti, ali "are you fucking bonjour?", što kaže Gordon Ramsey?

 

UspoređuješDell sa i7 procesorom na 3,4 GHz sa Macom koji ima i5 na 2,7 GHz? Usput, u donjem lijevom kutu te iste Apcomove stranice imaš nešto što bi se kao moglo usporediti - isto 3,4 GHz - košta preko 17.500 kuna (ne znam da li su ove cijene sa ili bez PDV-a - čini mi se BEZ, pa u tomm slučaju dodaj 23% pa uspoređuj s Dellom kojem si već dodao porez). 

 

 

 

BTW - uzeo si Dell koji je kod nas apsolutno najskuplja distribucija. Zašto bih ja, primjerice, uzeo Della? Imaš neki poseban razlog za to ili jednostavno razlog je taj što nisi našao ništa skuplje?

 

2) Održavanje sustava s računalima - čitave mreže s PC-ima i Macovima i servera. 

pa da, ne treba mi 3.4 i7 upakiraj mi umjesto toga tu kantu u ekran. Ima li takav Dell? Ako ima cijenom je usporediv sa tim iMacom od 17500. Posebna kanta ima nešto jači hw, all in one štedi prostor i ne puše ti po nogama ... svodi se na isto.

 

Uzeo sam Dell ... mogao sam i Sony jer bi bilo bliže istini ... sony je dizajnom bliži appleu. Bo bi skuplji ( Sony)

Cijene su SA pdv-om. 

A.
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.5.2011 13:59 (artfull).
16 godina
moderator
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
artfull kaže...

Ne misliš da je malo izlišno uspoređivati hrpu komponenti sa gotovim proizvodom? Mislim, onda to vrijedi i za svaki drugi brand, apple ili sony ili lenovo ... al išao sam jednom i tom "logikom" i sastavio sam jedan Pc koji je trebao glumiti mac mini ... samo bio je 5 puta većeg obujma na kraju, neusporedivo ružniji i koštao je otprilike isto. 

 

Svašta. Kakva "hrpa komponenti"? Dođeš u Links, HG Spot, bilo gdje i tražiš da ti po točno tvojim specifikacijama slože računalo ili uzmeš neku od gotovih njihovih konfiguracija. 

 

Ili misliš da se u Macovima ne nalazi ta ista "hrpa komponenti" već vilenjaci i Santa's Little Helpers to slažu od magičnih napitaka?

This space for rent!
14 godina
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Sum_of_all_fears kaže...

 

Ezio kaže...

Ma kakav grafičar. Za posao koristim windowse jer nema alternative.


Koji posao, ako smijem znati?

Na kompu mi treba CAD i to specijaliziran za prometnice. Autodesk za mac ima samo autocad vulgaris za sad. Čak ni on nema pokrivene sve mogućnosti koje ima windows verzija. Ne znam kakva je situacija sa Microstationom.

Za linux me strah uopće gledati ali i da postoji sumnjam da bi se firma upustila u tu avanturu.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Ezio kaže...

Na kompu mi treba CAD i to specijaliziran za prometnice. Autodesk za mac ima samo autocad vulgaris za sad. Čak ni on nema pokrivene sve mogućnosti koje ima windows verzija. Ne znam kakva je situacija sa Microstationom.

Za linux me strah uopće gledati ali i da postoji sumnjam da bi se firma upustila u tu avanturu.

Da, CAD je jako loš na Linuxu. Ima malo CAD programa a ovi koji jesu nisu za ništa drugo osim neke osnovne stvari.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
16 godina
moderator
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
plavooki kaže...

Drago, kada smo u firmi kupovali prvi iMac (ja bio protiv ali me nadglasali), tada je iMac tek izasao i gledao sam koliko kostaju te komponente koje su imacu u hr. Naravno, da nisam uzeo srot kuciste, napajanje,  misa... i ispalo je da je iMac skuplji za 3.5K kuna od takovog sklopljanog racunala. 

Danas ih imamo 4 i spremamo se na jos barem jednoga. I to zato jer su kolege i kolegice ljubomorni. Zbilja impresivno izgleda na stolu. Ako me pitas da li vrijedi tih para, ne.

Ali je najbolje overall stolno racunalo. Osim dizajna najimpresivniji dio je definitvno monitor. Barem prvih par mjeseci. Mogu tu napisati i iskustva ali cu samo reci da niti je tocno da se osx ne rusi, niti je tocno da je hardware savrsen. Cak bih se usudio reci suprotno.

 

 

 

Na žalost, ne slažem se s ovim da je monitor impresivan - sjajni monitor mi dubinski ide na živce, a vidim i našim macovcima. Što se dizajna tiče, bolji je od uobičajene crne ili sive PC kante, ali ne znam koliku to ulogu igra osim ako stoji na stolu na recepciji?

 

Cijena - vraćamo se opet na onaj isti problem od ranije, a to je da Mac "drži" cijenu i da možeš proći višestruko (barem dvostruko kod nas) ako kupuješ jednako opremljen PC tri mjeseca ili pola godine kasnije od izlaska najnovijeg Appleovog modela. 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Drago kaže...
artfull kaže...

Ne misliš da je malo izlišno uspoređivati hrpu komponenti sa gotovim proizvodom? Mislim, onda to vrijedi i za svaki drugi brand, apple ili sony ili lenovo ... al išao sam jednom i tom "logikom" i sastavio sam jedan Pc koji je trebao glumiti mac mini ... samo bio je 5 puta većeg obujma na kraju, neusporedivo ružniji i koštao je otprilike isto. 

 

Svašta. Kakva "hrpa komponenti"? Dođeš u Links, HG Spot, bilo gdje i tražiš da ti po točno tvojim specifikacijama slože računalo ili uzmeš neku od gotovih njihovih konfiguracija. 

 

Ili misliš da se u Macovima ne nalazi ta ista "hrpa komponenti" već vilenjaci i Santa's Little Helpers to slažu od magičnih napitaka?

Totalno je nebitno. Uspoređujemo kruške i jabuke. Gotovo računalo, testirano, složeno, dizajnirano nosi svoju cijenu. iako ako ćemo se hvatati za nebitno iMac nemožeš sklopiti od gotovih komponenti na tržištu, a bogami ni air niti iPad ... etc ... 

A.
16 godina
neaktivan
offline
Mac – popularniji na poslu

Kakav linux, gotovo ništa od programa koje svakodnevno koristim nemam na linuxu ... jbg, ne ide tako. Ionako imam problema i sa verzijama fakin officea, da ne pričamo o drugim stvarima.

A.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
artfull kaže...
Drago kaže...
artfull kaže...

Ne misliš da je malo izlišno uspoređivati hrpu komponenti sa gotovim proizvodom? Mislim, onda to vrijedi i za svaki drugi brand, apple ili sony ili lenovo ... al išao sam jednom i tom "logikom" i sastavio sam jedan Pc koji je trebao glumiti mac mini ... samo bio je 5 puta većeg obujma na kraju, neusporedivo ružniji i koštao je otprilike isto. 

 

Svašta. Kakva "hrpa komponenti"? Dođeš u Links, HG Spot, bilo gdje i tražiš da ti po točno tvojim specifikacijama slože računalo ili uzmeš neku od gotovih njihovih konfiguracija. 

 

Ili misliš da se u Macovima ne nalazi ta ista "hrpa komponenti" već vilenjaci i Santa's Little Helpers to slažu od magičnih napitaka?

Totalno je nebitno. Uspoređujemo kruške i jabuke. Gotovo računalo, testirano, složeno, dizajnirano nosi svoju cijenu. iako ako ćemo se hvatati za nebitno iMac nemožeš sklopiti od gotovih komponenti na tržištu, a bogami ni air niti iPad ... etc ... 

Samo imam za reci LOL

[Protocol4] NOVA ENCODE GRUPA NA ANIME SCENI http://protocol4.animehr.com
15 godina
odjavljen
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
artfull kaže...

Totalno je nebitno. Uspoređujemo kruške i jabuke. Gotovo računalo, testirano, složeno, dizajnirano nosi svoju cijenu. iako ako ćemo se hvatati za nebitno iMac nemožeš sklopiti od gotovih komponenti na tržištu, a bogami ni air niti iPad ... etc ... 

iMac se nije mogao sklopiti od gotovih komponenti sa tržišta dok je bio na PowerPC arhitekturi. Jedina razlika je u kućištu. U jednom topicu sam složio konfu koja je ekvivalentna macu od 15k kuna a košta 7k. Ne znam di je to sada.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
16 godina
moderator
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
artfull kaže...

Totalno je nebitno. Uspoređujemo kruške i jabuke. Gotovo računalo, testirano, složeno, dizajnirano nosi svoju cijenu. iako ako ćemo se hvatati za nebitno iMac nemožeš sklopiti od gotovih komponenti na tržištu, a bogami ni air niti iPad ... etc ... 

 

 

Rasplinjavaš se i ideš u širinu u nadi da obraniš neobranjivo - ne pričamo o iPadu (koji je beskoristan ali mi se jako sviđa), već o najobičnijoj konfiguraciji, bilo prijenosnika ili stolnog računala, koja je nusporedivo jeftinija.

 

Odakle ti da konfiguracija koju kupiš od Linksa, M Sana ili nekog pedesetog nije "gotovo računalo, testirano i složeno"? Sva računala su i testirana i složena. 

 

Slažem se da dizajn kod Applea nosi cijenu i zato oni rade s 50% marže (što je svakako vrhunski upsjeh i ja se uvijek divim Appleu kako im to polazi za rukom), a ostali sa 10%. Kod nas su im cijene još i više pa je marža i veća od tih 50%. 

 

Ti braniš svoje pravo da platiš dvostruko više za nešto što tebe subjektivno zadovoljava i to ti nitko ne brani, ali objektivno su cijene uistinu dvostruke za isti hardver koji jednako i složen i testiran. 

 

BTW - Google kupuje noname servere i koliko ja vidim, to im funkcionira više nego dobro. 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
GW freak kaže...
artfull kaže...
Drago kaže...
artfull kaže...

Ne misliš da je malo izlišno uspoređivati hrpu komponenti sa gotovim proizvodom? Mislim, onda to vrijedi i za svaki drugi brand, apple ili sony ili lenovo ... al išao sam jednom i tom "logikom" i sastavio sam jedan Pc koji je trebao glumiti mac mini ... samo bio je 5 puta većeg obujma na kraju, neusporedivo ružniji i koštao je otprilike isto. 

 

Svašta. Kakva "hrpa komponenti"? Dođeš u Links, HG Spot, bilo gdje i tražiš da ti po točno tvojim specifikacijama slože računalo ili uzmeš neku od gotovih njihovih konfiguracija. 

 

Ili misliš da se u Macovima ne nalazi ta ista "hrpa komponenti" već vilenjaci i Santa's Little Helpers to slažu od magičnih napitaka?

Totalno je nebitno. Uspoređujemo kruške i jabuke. Gotovo računalo, testirano, složeno, dizajnirano nosi svoju cijenu. iako ako ćemo se hvatati za nebitno iMac nemožeš sklopiti od gotovih komponenti na tržištu, a bogami ni air niti iPad ... etc ... 

Samo imam za reci LOL

pa ajde sklopi ga. u zadanim dimenzijama jel. dakle potrpaj te komponente u neko lian li kučište. ( ako ga nađeš u dimenzijama iMaca ili air a )

A.
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.5.2011 14:30 (artfull).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac – popularniji na poslu

Drago, slazem se glede glossy pozadine. Moj ne gleda na prozor pa nemam nikakvih problema. Ali kada hvalim monitor, hvalim njegovu sliku. Impresivna je i bolja nego bilo koji monitor koji sam vidio. I k tome je ogroman.

Ali upravo je taj monitor i najveca boljka tog racunala. Sva cetiri imaca imaju isti problem. Prasina se uvlaci nakon 3. mjeseca rada u gornji desni kut. I to ne ispod stakla-plastike koja je na magnetima nego u sam monitor. Uvjeren sam da svi imaju isti problem. Ako ne vjerujete odite u neki od iducana i pogledajte 27 inchni model. Ako radi tamo dulje od tri mjeseca nakon sto otvorite recimo browser sa bijelom pozadinom i odvucete ga u desni gornji kut, vidjet cete mrlju. Ako je ne vidite racunalo ne radi dulje od 3 mjesaca.

Ja volim rastavljati stvari (doduse nemam neki score glede sastavljanja istih) pa su kolege i kolegice cupali kosu kada sam isao rastavljati jedan od imacova. Ukratko nakon sto sam rastavio monitor (nije neki problem mada se moraju skidati i neke zastitne trake sa njega) prasina se skluplja sa unutarnje strane monitora. Ovaj puta sam uspjesno isti sastavio i radi, te sam usput na desnu stranu po rubu zaljepio prozirnu samoljepljivu traku. I gle cuda od tada a proslo je evo pola godine nema prasine. Za razliku od ostalih kojima malo po malo ta fleka sve vise raste.  

Sad, mozemo reci da nije kriv Apple vec LG koji i radi te monitore ali nije bas neka reklama za 15k racunalo (bez pdv-a).

16 godina
neaktivan
offline
Re: Mac – popularniji na poslu
Drago kaže...
artfull kaže...

Totalno je nebitno. Uspoređujemo kruške i jabuke. Gotovo računalo, testirano, složeno, dizajnirano nosi svoju cijenu. iako ako ćemo se hvatati za nebitno iMac nemožeš sklopiti od gotovih komponenti na tržištu, a bogami ni air niti iPad ... etc ... 

 

 

Rasplinjavaš se i ideš u širinu u nadi da obraniš neobranjivo - ne pričamo o iPadu (koji je beskoristan ali mi se jako sviđa), već o najobičnijoj konfiguraciji, bilo prijenosnika ili stolnog računala, koja je nusporedivo jeftinija.

 

Odakle ti da konfiguracija koju kupiš od Linksa, M Sana ili nekog pedesetog nije "gotovo računalo, testirano i složeno"? Sva računala su i testirana i složena. 

 

Slažem se da dizajn kod Applea nosi cijenu i zato oni rade s 50% marže (što je svakako vrhunski upsjeh i ja se uvijek divim Appleu kako im to polazi za rukom), a ostali sa 10%. Kod nas su im cijene još i više pa je marža i veća od tih 50%. 

 

Ti braniš svoje pravo da platiš dvostruko više za nešto što tebe subjektivno zadovoljava i to ti nitko ne brani, ali objektivno su cijene uistinu dvostruke za isti hardver koji jednako i složen i testiran. 

 

BTW - Google kupuje noname servere i koliko ja vidim, to im funkcionira više nego dobro. 

Ne rasplinjavam se ... uopće nije riječ o appleu ili nekom trećem ( s koliko onda marže radi Dell ili Sony kad im usporediva računala koštaju jednako ). Riječ je o tome da određeni form factor sa određenom značkom nosi premium cijenu. Uvijek je bilo i ostat će. Dakle nije riječ o trošku OSX računala vs Pc/drugi operativni sistem nego brand računala vs no name računala. 

 

All in one koncept nosi određene prednosti i mane. Ko si može priuštiti i ima mu opravdanja uzet će. Klasični desktop ( kanta ) Pc je jedini form factor gdje si možeš sklopiti konfiguraciju upitne kvalitete ili funkcionalnosti. Ali evo prebacimo priču na laptop i opet smo na istom ... oćeš jeftini proizvod ili ćeš skupi proizvod ... svaki brand ima predstavnike koji oviso kako se pozicioniraju koštaju podjednako ( zakon tržišta uostalom to nalaže ).

 

A.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice