Koliko je brz mozak?

poruka: 417
|
čitano: 242.280
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koliko je brz mozak?".
14 godina
neaktivan
offline
Koliko je brz mozak?

Dada.. Negdje sam pročitao da  u prosjeku koristimo samo 3% mozga.. A ne možemo ga overclockat jer nemamo dobro hlađenje, pa bi se pretvorio u žvaku xDD

01000010 01110010 01111000
Moj PC  
11 5 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko je brz mozak?

ma nema problema, samo treba stavit vodeno hladjenje i doci cemo i to 80bit/s :D

takva mjerenja nisu bas pouzdana, a i tesko je izmjeriti sto sve mozak radi, koliko se informacija obradi van nase pozornosti, nesvjesno, i to je samo jedan primjer.

thinking...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko je brz mozak?

I sta su zapravo otkrili? Ništa pametno...

15 godina
neaktivan
offline
Koliko je brz mozak?

ŠutimHm to mi se cini presporo  po ovome je onaj ENIAC Brži od mozga Čudno!

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2009 0:21 (zeroname).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Koliko je brz mozak?

Čovjek koristi večinu mozga, a ne 3 ili10%.No zanimljivo je da čovjekov mozak teži oko 1.3 kg, a koristi 20% energije.

 
4 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koliko je brz mozak?

Ako može ja bi mjenjao svoj mozak za intel i7 nadam se da bi bio brži!

 
3 6 hvala 1
16 godina
offline
RE: Koliko je brz mozak?
Shamrock kaže...

Čovjek koristi večinu mozga, a ne 3 ili10%.No zanimljivo je da čovjekov mozak teži oko 1.3 kg, a koristi 20% energije.

Ovo je isto istina ali ja sam nekako sklon teoriji da iako cijeli mozak radi stalno, ne radi punim kapacitetom. Recimo da stalno nešto radi ali da može to puno brže i puno više samo što mi to ne možemo vidjeti našom tehnologijom jer možda ne radi na način na koji bismo mi to očekivali.

 

Npr. kao audio pojačala u A klasi, stalno troše maksimalnu struju, bez obzira sviraju li ili su samo upaljena. TAko možda i mozak, čini se d aradi cijeli, ali u biti ne. To je neka moja teorija s obzirom da imamo stvarno mnogo mnogo inteligentnije ljude koji harverski nemaju bog zna kako napredniji mozak ali imaju "softver" kojim ga bolje iskorištavaju.

 

 

Da se osvrnem na članak... To su kao izlazno-ulazne informacije. Malo mi je to čudno s obzirom da cijelo vrijeme snimamo zvuk, vid, opip, okus, njuh i možda još nešto u brutalnoj "rezoluciji" i kvaliteti. Iako to možda ne možemo koristiti (ta sjećanja) ljudi se pod hipnozom nerijetko sijećaju jaaako detaljnih stvari vezanih za jedan događaj pa čak i onih stvari na koje nisu obračali pažnju u to vrijeme. S obzirom kolika je ta količina podataka, rekao bih prije da imamo kapacitet obraditi i pohraniti ili barem prvo pohraniti pa naknadno obraditi par eksabajta podataka po sekundi.

 

 

Što se obrade unutar mozga tiće, neznam kako vi ali mislim da većina u roku manjem od sekunde može zamisliti prilično detaljnu sliku rušenja njujorka atomskom bombom i koliko-toliko realno padanje kamenja i ostaloga. Današnji "napredni" prikaz grafike i fizike u igrama je po mom mišljenju za mozak prava sitnica.

Kad nađu naćin da se spoji mozak na LCD i komp (umjesto procesora i grafe xD), mislim da ćemo moći igrati crysis 5 u enhanced dx15 modu na max detaljima pri jedno 10000 fps-a na rezi od 160000x100000 Smijeh

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
16 godina
neaktivan
offline
Koliko je brz mozak?

a što je s motoričkim funkcijama, aibo se može sakrit, sa brzinama i kompleksnošću reakcija koju izvodimo u djelićima sekunde... npr čaša se ruši na pod ... uhvatiti je pod određenim kutom, pogoditi stisak da se ova pri tome ne razbije itd. itd..... aibo bi o tome "razmišljao" danima

ex biljna uš, puknite me toljagom po lusteru možda ugledam zvjezdicu više
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2009 0:58 ((s)izgoreo).
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Koliko je brz mozak?

Da ne pričam o prijenosu i obradi 3D slike vrhunske razlučivosti...

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Koliko je brz mozak?

možda je naš mozak ko procesor koji ima tisuče jezgri te time i ima vrhunske performanse.Al problem je što neznaju sve "aplikacije"koristit višejezgrenost pa nam onda performanse debelo padaju.Snimanje zvuka vide i ostali i njegovo dekodiranje je i u softveru jednostavno prilagodit na više jezgri pa to i u mozgu radi ili arhiviranje fajlova.Al ostale su nisu za više jezgri pa su sporije.Al zato ljudi mogu s vremenom sami poboljšat te "aplikacije"i omogučit im više jezgri da im pristupa i rade,te tako postanemo u nečemu bolji i spretniji.Kad budemo naučili kako to jednostavno napravit(stavljanjem nekih "drivera"koji to sami obave onda ćemo rasturat ko ludi i imat ćemo hladnjake na glavama da se ne pregrijemoBelji se)

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko je brz mozak?
Vido kaže...
Shamrock kaže...

Čovjek koristi večinu mozga, a ne 3 ili10%.No zanimljivo je da čovjekov mozak teži oko 1.3 kg, a koristi 20% energije.

Ovo je isto istina ali ja sam nekako sklon teoriji da iako cijeli mozak radi stalno, ne radi punim kapacitetom. Recimo da stalno nešto radi ali da može to puno brže i puno više samo što mi to ne možemo vidjeti našom tehnologijom jer možda ne radi na način na koji bismo mi to očekivali.

 

Npr. kao audio pojačala u A klasi, stalno troše maksimalnu struju, bez obzira sviraju li ili su samo upaljena. TAko možda i mozak, čini se d aradi cijeli, ali u biti ne. To je neka moja teorija s obzirom da imamo stvarno mnogo mnogo inteligentnije ljude koji harverski nemaju bog zna kako napredniji mozak ali imaju "softver" kojim ga bolje iskorištavaju.

 

 

Da se osvrnem na članak... To su kao izlazno-ulazne informacije. Malo mi je to čudno s obzirom da cijelo vrijeme snimamo zvuk, vid, opip, okus, njuh i možda još nešto u brutalnoj "rezoluciji" i kvaliteti. Iako to možda ne možemo koristiti (ta sjećanja) ljudi se pod hipnozom nerijetko sijećaju jaaako detaljnih stvari vezanih za jedan događaj pa čak i onih stvari na koje nisu obračali pažnju u to vrijeme. S obzirom kolika je ta količina podataka, rekao bih prije da imamo kapacitet obraditi i pohraniti ili barem prvo pohraniti pa naknadno obraditi par eksabajta podataka po sekundi.

 

 

Što se obrade unutar mozga tiće, neznam kako vi ali mislim da većina u roku manjem od sekunde može zamisliti prilično detaljnu sliku rušenja njujorka atomskom bombom i koliko-toliko realno padanje kamenja i ostaloga. Današnji "napredni" prikaz grafike i fizike u igrama je po mom mišljenju za mozak prava sitnica.

Kad nađu naćin da se spoji mozak na LCD i komp (umjesto procesora i grafe xD), mislim da ćemo moći igrati crysis 5 u enhanced dx15 modu na max detaljima pri jedno 10000 fps-a na rezi od 160000x100000 Smijeh

  Slazem se s tobom, al bih jos nadodala...

 

Recimo sto se tice slika poznato je da ljudski mozak svijesno moze percipirati 30 (mislim da je 30) slicica u sekundi i sve sto je iznad toga u jednom prikazu ti ide u podsvijest. Sto znaci da tvoj mozak upije tu informaciju a da ti toga nisi niti svjestan. To je iskoristila Coca Cola u svojoj propagadi tako sto je u   svoju reklamu stavila jos jednu dodatnu slicicu (pije mi se Colia ili sl...) koju gledatelji nisu ni zapazili i nakon toga je naglo porasla prodaja Cole, jer su svi htjeli piti Colu. Nakon toga je izasla zbrana za takve reklame kako se ne bi manipuliralo s ljudskim mozgom.

Takoder je poznto da ljudsko oko zapaza sve kao kamera (objektivno gledanje), al mi vidimo samo ono sto nas zanima (subjektivno gledanje). U biti ti vidis cijelu sliku, al samo odredene informacije dolaze do tvoje svijesti ostale se spremaju u podsvijest. Isto tako jednu situaciju 5 ljudi ce dozivjeti na 5 razlicitih nacina i svaki ce vidjeti drugo, premda su vidjeli isto. Dokazano je da mi zapravo ne gledamo svojim ocima, vec mozak nam nadopunjava sliku koju vidimo. Sigurno znas za onu foru sto je kruzila po netu s napola napisanim rijecima, al se mogla procitati cijela rijec jer je mozak znao nastavak.

 

Ista stvar ti je i sa sluhom.

 

Kazu da mi stvarno koristimo samo 4% mozga i da kad je covjek npr. u dubokoj meditaciji prelazi u neke druge sfere i da koristi i ostale dijelove mozga koje inace ne upotrebljabva.

 

A vjeruj mi da mozak radi bolje od bilo kojeg kompa, samo ga mi jos ne znamo ukljuciti. Jedan od razloga je sto se u skolama silno trude da smanjimo svoju kreativnost i pokusavanju od nas napraviti robote koje ce oni upotrijebiti za svoje svrhe. Pogledajte kroz povijest da nikada nije bilo dobro kada je neko previse mislio (ispado je iz "masine" i rusio dotadasnja shvacanja).

16 godina
offline
Koliko je brz mozak?
What is the difference between Windows xp and Windows vista? A:Approximate 7 years
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Koliko je brz mozak?

Koliko za 32M u super piu treba?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koliko je brz mozak?

A jbt, crvich aj jos pricaj, :D bas je zanimljivo, posebno to od Coca Coli, mores li malo objasnit to, gdje je ta sličica vise (na kraju, ili nakon svake sec.) ??
Btw, i ja mislim da je to istina, i ima puno vise toga nego sto ste vi rekli, ali mislim da mi trenutno koristimo vrlo malen dio naseg mozga, ne sto se tice funkcija koje koristimo dnevno, nego općenito, pola funkcija neznamo, nismo upoznati ili jednostavno nemozemo ih izvodit, isto tako, snaga, također i to je povezano s mozgom, negdje sam procitao kad covjek u nekoj nevolji(u kojoj je potrebna fizička snaga) koristi mnogo vise da prezivi, ali zaboravio sam gdje sam to vidio, ovo postaje zanimljivo.

I don't care...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koliko je brz mozak?

toliko je mozak spor da su prije nesto malo vremena pokusali simulirati mozak stakora  i to ne pravog nego koliko sam skontao retardiranog, samo nekoliko neurona, i doslo je do preopterecenja sistema i zaustavljanja rada,a ljudski mozak je nebrojeno puta kompleksniji od onoga sto su pokusali simulirati, e sad ko je tu lud pa radi sa 60 bps

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko je brz mozak?

Sto se tice video zapisa i slicica (podsvjesnih poruka) ne znam tocno kako oni to ubacuju, al mislim da funkcionira na principu ko kad se radi crtic, pa ti vidis recimo kretnju covjeka na osnovu hrpu slicica (sad sve ovisi koliko ces slicica staviti, tj. gdje ti zelis sakriti tu jednu). Tako nase oko moze svijesno zapaziti odredeni broj i posalje tu informaciju u mozak i mi postajemo svijesni te informacije, te nam ona odlazi u kratkorocno ili dugorocno pamcenje. Visak informcija (u ovom slucaju slicica) mozak obradi, al zbog preopterecenosti on to salje u posvijest i mi te informacije koristimo, al nismo svijesni toga i koristimo te informacije mehanicki. Njih koristimo dok sanjamo, dok razmisljamo o necemu....i zapravo nismo ni svjesni koliko utjecu na nas stav i postupke.

Evo ti na wikipediji objasnjenje o tome: http://en.wikipedia.org/wiki/Subliminal_message 

Ima i super primjera, al ti dode da se zapitas koliko   ONI zapravo manipuliraju s nama.

 

Sto se tice toga te poruke ne moraju biti samo video ili audio zapisi, vec mogu biti i slike. Tu je poruka tako skivena da ju mi zapravo jako tesko uocavamo i na taj nacin nam ulazi u podsvjest. Kao sto sam vec rekla nase oko je ko kamera ona sve zabiljezi, al mi gledamo subjektivno i zapazamo samo ono sta nas zanima. Neke stvari necemo nikada ni opaziti ako ih ne znamo prepoznati.

Tako se pretpostavlja da kad je Kolumbo dosao u Ameriku da domoroci uopce nisu mogli opaziti brodove, jer nisu znali sta je to, vec su samo opazali neke nepravilnosti na pucini. Poslije su dobili informaciju da su to brodovi i svaki put su ih mogli prepoznati, a neki koji ih nisu nikada vidjeli su zbog informacija koje im je dao poglavica mogli stvoriti sliku o brodovima i na taj nacin ih prepoznati.

Pokoji primjer:

http://www.snopes.com/cokelore/poster.asp

 

http://www.subliminalmessages.com/

 

 

Nelson Berry je napravio video i audio zapise s takvim porukama "The Intelligent Warrior Videos", pa ako te zanima kako to izgleda mozes si skinit. Svrha toga je da pomogne ljudima da vrati samopouzdanje i bolji pogled na zivot... Nesto kao psihicki tretman, al koliko pomaze nemam pojma. Pogledala sam to, jer me zanimalo kako to izgleda, al me nije nesta fasciniralo.

 

Ako te zanima jos napisat cu ti sta znam...

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2009 5:07 (crvich).
15 godina
offline
Koliko je brz mozak?

Jel tko gledao "What the bleep do we know"?

Ako  ne  neđete  Quantum  Edition,  skinite  si  barem  skraćenu  veziju  od  sat  i  pol.

Ako  koristite  više  od  3%  mozga,  ovakve stvari  će  vam  biti  puno  jasnije  :)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Koliko je brz mozak?

A koliko imamo buffera i cacha? Namigiva

 

Anyway, što se tiče poruka... Well, iskreno, ja mislim da je to još jedan ubrani mit. CIA je istraživala taj fenomen i nije uspijela ništa pronaći. Kako to znamo? Well, da jest, ne bi velika većina Amerikanaca bila protiv rata u Afganistanu i Iraku.

Every hole is a goal!
16 godina
offline
Koliko je brz mozak?

Nema logike usporedjivati Analogni ured (Mozak) sa Digitalnim uredom (CPU)

Kad naprave neki Bioloski CPU koji mesto 1 i 0 raspoznaje i druge vrednosti + odgovarajuci softver, onda bi imalo logike usporediti Mozak vs BioCPU.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koliko je brz mozak?

Bzvz... 60 bita koliko otprilike treba OCR-u za opisati jedno slovo znaci da je nepoznat netko u eksperimentu citao slovo po slovo svake sekunde? A Kinezi i Arapi koji koriste Unicode imaju dvaput brze mozgove?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koliko je brz mozak?

boze ovo usporedjivanje mozga i cpua nema nikakvog smisla... fundamentalno se razlikuju u svemu..

 

mozemo pogledati onda stvari i sa druge strane...

 

mi imamo u mozgu oko 100 MILIJARDI neurona ( http://hypertextbook.com/facts/2002/AniciaNdabahaliye2.shtml ) koji rade jako puno toga zanimljivoga da nebi ni vjerovali.. (koga zanima neka si prouci malo u guglu..) a trenutno nase umjetno stvorene neuronske mreze imaju (koga zanima dalje nek si cita - http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_neural_network ) jedva kojih desetak tisuca..... (moja zadnja informacija iz glave kaj sam procitao..) .. pa si vi mislite...

 

ma neka smo sada i na MILIJON umjetnih neurona.. di je 100 milijardi... :P

 

sa tim brojkama se otprilike dobije scale di smo mi od CPUa....

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko je brz mozak?
Genie kaže...

boze ovo usporedjivanje mozga i cpua nema nikakvog smisla... fundamentalno se razlikuju u svemu..

 

mozemo pogledati onda stvari i sa druge strane...

 

mi imamo u mozgu oko 100 MILIJARDI neurona ( http://hypertextbook.com/facts/2002/AniciaNdabahaliye2.shtml ) koji rade jako puno toga zanimljivoga da nebi ni vjerovali.. (koga zanima neka si prouci malo u guglu..) a trenutno nase umjetno stvorene neuronske mreze imaju (koga zanima dalje nek si cita - http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_neural_network ) jedva kojih desetak tisuca..... (moja zadnja informacija iz glave kaj sam procitao..) .. pa si vi mislite...

 

ma neka smo sada i na MILIJON umjetnih neurona.. di je 100 milijardi... :P

 

sa tim brojkama se otprilike dobije scale di smo mi od CPUa....

A ono što ne znaš, je da u vještačkim neuronskim mrežama uglavnom nema povratnih sprega, odnosno ako se pojave to je onda samo nekoliko, i takva mreža se simulira puno sporije (iterativno).

这是我的个性签名
15 godina
neaktivan
offline
Koliko je brz mozak?

s obzirom u kakvom svijetu živimo i s kakvim ljudima rekao bih da ta istraživanja nisu tako daleko od istine, štoviše mnogo ljudi koje poznajem vjerojatno ne obrađuje niti tih 60 bita u sekundi Osmijeh. vjerujem da su nas računala odavno pretekla u obrađivanju podataka jedini je problem što one nemaju svoju svijest nego su ovisna/ograničena o našim zadacima. jednog dana kada računala stvore svijest molimo boga da nemaju preveliki pristup "hardveru" ili nam ne gine terminator Cool

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Koliko je brz mozak?

bolje da otkriju kako OC mozak ili kako mu nadogradit rame XD

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko je brz mozak?
markoal kaže...

... isto tako, snaga, također i to je povezano s mozgom, negdje sam procitao kad covjek u nekoj nevolji(u kojoj je potrebna fizička snaga) koristi mnogo vise da prezivi...

To je drugo. Mi u misicima imamo oko 5 puta vise snage nego sto mislimo, ali to je zastita nasih misica. Ako dodje do situacije u kojoj biramo da li cemo prezivjeti ili poginuti onda ukljucujemo misice do krajnosti (adrenalin) i tada mozemo podici auto, preskociti ogromne udaljenosti itd.

 

Medjutim time ostecujemo svoje tijelo i imamo veliku sansu da nam ti misici puknu, da nam se kraljeznica slomi i sl., zato nam to tijelo (odnosno mozak) ne da ukljuciti stalno vec samo kad nema druge.

 

Inace, tko je isao u teretanu zna koliko snage ima obican covjek, ali svaki put kad dodje neki napor, covjek sam sebi kaze "ma ne mogu ja to" i odustane, a ako u tom istom trenutku kaze "ma mogu ja to" onda ide. Koliko sam puta u teretani radio recimo 12 ponavljanja i napravim 12 i slozim se kao da vise nikada ne bih mogao 13. A krenem raditi 13 i napravim. Da hocu 20, napravio bih 20. Sve je to u glavi.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Koliko je brz mozak?
Dženan kaže...

A ono što ne znaš, je da u vještačkim neuronskim mrežama uglavnom nema povratnih sprega, odnosno ako se pojave to je onda samo nekoliko, i takva mreža se simulira puno sporije (iterativno).

 

a) zasto mislis da neznam?

 

b) da rade i sa povratnim vezama ali nepovratne su puno brze i daju (trenutno) sasvim zadovoljavajuce rezultate...

 

zgodna pocetna knjiga za uvud bi bila Digitalna Biologijaod Bentleya... ima na kraju te knjige i zanimljiv popis literature...

 

http://www.superknjizara.hr/index.php?content=&page=knjiga&id_knjiga=11845

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2009 10:34 (Genie).
15 godina
neaktivan
offline
Koliko je brz mozak?

Prodajem četverojezgreni mozak overclockan na 4,2 Ghz, 64 bitni, podrška za DDR3 Ram, malo korišten, paket uključuje vodeno hlađenje XD

Pušenje skraćuje cigaretu. Ja pijem da te duplo vidim. | http://www.erepublik.com/en/referrer/Cro+Warrior
Moj PC  
0 3 hvala 0
15 godina
offline
RE: Koliko je brz mozak?
Genie kaže...

boze ovo usporedjivanje mozga i cpua nema nikakvog smisla... fundamentalno se razlikuju u svemu..

 

Fundalemtalno su isti.

 

Živčani sustav je jedan običan vodič el. impulsa.

Every hole is a goal!
15 godina
neaktivan
offline
Koliko je brz mozak?

Mozak jednako kompjuter ne CPU....tijelo jednako ulaz izlaz :D

Ljudi spoznajno koriste 10 % mozga, a ostalih 90% ne spoznajno. 

Tj da mi možemo našu podsvijest tih 90% koristit skupa sa ovim vrhom sante tada bi mogli zaključivati da je mjesec crn ako ga usporedimo sa bijelom mačkom koja je crna ODMAH. Znaći ćim bi se sjetili nečeg da razmišljamo mi bi već imali odgovor. Naravno tu se javlja fotografsko pamčenje. Ali ne tipa fotografskog već bi pamtili sve stvari tj premještali bi ih u dugoročno pamčenje odmah.....zbog toga jer bi mozak i bez nas tu informaciju odvrtio preko 21 put u nespoznajno malom vremenu. Svi bi bili umjetnici koji bi eventualno lošije slikai samo zbog neispravnosti tijela. Snove više ne bi snivali već bi nam svaki trenutak bio san. Stvarali bi metafore toliko kompleksne da bi nam stvarale puno raskrižja na koje bi mogli skreniti. Inteligencija tj njen kvocijent ne bi postojao uopče. Nakon određenih godina života znali bi sve....

Pitanje je jedino bili to mogla naša osobnost podnijeti. Moralni uvjeti bi nestali, a možda bi bili dogovoreni hh dalje neznam :D

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Koliko je brz mozak?
Bukva kaže...
Genie kaže...

boze ovo usporedjivanje mozga i cpua nema nikakvog smisla... fundamentalno se razlikuju u svemu..

 

Fundalemtalno su isti.

 

Živčani sustav je jedan običan vodič el. impulsa.

Usporedi FET tranzistor sa http://en.wikipedia.org/wiki/Neuron

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice