Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

poruka: 133
|
čitano: 24.147
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj".
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...
segregator kaže...

 

jednostavno: otkaz ili nauči...ako neće ona, ima ko hoće

Otkaz ne možeš dati ni radi puno ozbiljnijih stvari, da ne govorim da ovdje moraš provesti edukaciju, vrijeme prilagodbe...

 

Kod mene je išlo dosta jednostavno, stavio Linux Mint + Open Office, sve ikone preimenovao

(npr Writer u Word) i rekao da tako izgleda novi Office. Pošto niko ionako ne koristi previše naprednih

opcija, uglavnom sve radi, samo je par puta bio problem sa powerpoint prezentacijama

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
11 godina
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

Je, ali problem je kada se koriste neke naprednije funkcije ili import nekih većih i težih tablica iz LO u Excel... ne radi kako treba.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Syke kaže...

Je, ali problem je kada se koriste neke naprednije funkcije ili import nekih većih i težih tablica iz LO u Excel... ne radi kako treba.

 

700 računala u firmi, niko ne koristi ništa "napredno"

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Syke kaže...

Je, ali problem je kada se koriste neke naprednije funkcije ili import nekih većih i težih tablica iz LO u Excel... ne radi kako treba.

A koliko korisnika treba te napredne funkcije? Vjerojatno manje od promila. I sada svi trebaju plaćati milijune Microsoftu zbog njih? Pristajanje na skupi standard zbog malog kruga korisnika pored dobre besplatne altrernative koja zadovoljava većinu je suludo. U velikim firmama koj imaju mainframe računala ne vrti se sve na njima, nego imaš brdo toga na malim platformama jer je skupo s hardverskog, a pogotovo softverskog (licence su ubitačno skupe) gledišta vrtiti manje zahtjevne stvari na njima. I onda imaš puno posla prebacujući podatke između platformi i još uvijek kada to platiš si prošao jeftinije.

15 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Visak kaže...
Syke kaže...

Je, ali problem je kada se koriste neke naprednije funkcije ili import nekih većih i težih tablica iz LO u Excel... ne radi kako treba.

A koliko korisnika treba te napredne funkcije? Vjerojatno manje od promila. I sada svi trebaju plaćati milijune Microsoftu zbog njih? ..

 -kožna navlaka, +200 KS itd su potrebni i besplatni?

-plaćati milijune MS? Pročitaj naslov.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...
Visak kaže...

Vidim da bi neki ovdje stali u red i za tuberkulozu, kad bi se besplatno dijelila.

 

Taj Office je besplatan koliko i peglanje kartica, tj. ceh ti dođe naknadno, ali u trenutku kada radiš transakciju o tome ne razmišljaš. Što kada završiš školovanje i izgubiš pravo na licencu, onda ga više nećeš koristiti? Pa zašto si ga uopće učio? Koristit ćeš nelegalni? Onda ti ni za vrijeme školovanja nije trebao legalni.

 

MS je postao to što je puštajući ljude da koriste njihov nelicenciran softver, kako bi postao standard. Danas s jedne strane vrše pritisak da se sve legalizira, ali to gura korisnike prema open sorceu i drugim rješenjima, pa moraju otvarati mala vrata da mladi i dalje stasaju na njihovim alatima. Na taj način zadržavaju način širenja korisničke baze putem besplatnog početnog krištenja, a da pri tome nisu formalno odobrili nelicencirano korištenje.

Kad većina ljudi završi školovanje, već će biti novijih SW-a, a ljudi će ionako završiti u 95+% slučajeva na MS softveru u raznim firmama, državnoj upravi i slično.

Tu ih nitko neće ništa ni pitati, ovo je bitno bolja varijanta nego da su radili s free rješenjima.

Problem je upravo u tome što se uprava oprema MSO-om. Kada bi u upravu staviti neki free office i u školama školovali ljude na njemu onda problema ne bi bilo. A vjeruj da bi se privatne firme vrlo brzo prebacile na nešto što je besplatno.

 

Old Iggy kaže...
Visak kaže...
I onda se ti od 50+ (ili 30+ a s istim stavom) čude što više ne mogu pronaći posao ako izgube postojeći.

A što bi trebali - proučavati sav mogući SW?

Trebali bi biti spremni učiti nove stvari, a ne diktirati poslodavcu što oni hoće, a što neće raditi. Zamisli Peru koji se naviknuo na svoj stari kamion i kada gazda kupi novi, koji znatno manje troši, Pero kaže da je on jedva naučio voziti i ovaj i da mu ne pada na pamet sada se gnjaviti s novim. A perin sin misli da je tata potpuno u pravu...

 

TCO možda ne bi (a možda bi) bio bitno različit, ali je velika razlika plaćaš li licencu stranoj firmi ili održavanje nekoj hrvatskoj. Kada bi se sav novac koji iz državnih firmi odlazi u Redmond pretočio u domaće firme, čak i da se ne uštedi ni jedna kuna, to bi bio velik uspjeh.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
ihush kaže...
Visak kaže...
Syke kaže...

Je, ali problem je kada se koriste neke naprednije funkcije ili import nekih većih i težih tablica iz LO u Excel... ne radi kako treba.

A koliko korisnika treba te napredne funkcije? Vjerojatno manje od promila. I sada svi trebaju plaćati milijune Microsoftu zbog njih? ..

 -kožna navlaka, +200 KS itd su potrebni i besplatni?

-plaćati milijune MS? Pročitaj naslov.

Nisi baš pratio raspravu? Milijuni se plaćaju na nivou države zato što je MSO de facto standard. Ovakvim 'donacijama' taj se status dodatno učvršćuje, dakle to 'besplatno' mi kao društvo na kraju itekako platimo.

 

A ovo s kožom je totalno promašeno.

10 godina
protjeran
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

 

Uz samu nabavu i korištenje softwera, jako je bitna i podrška. Microsoft u većini zemalja ima urede i dostupni su putem besplatnih telefona. U HR je to 0800300300. Čak i u našoj državi im nije bilo problema to otvoriti, dok većina drugih korporacija kaska u tome. Kad sam ih god zvao, vrlo su brzo rješavali situacije. Prije tri dana sam na libreoffice support poslao mail sa upitom i slikama vezanim uz neke detalje korištenja lo. 412 na windows 8.1 i još nema odgovora.

Pa nije microsoft kriv što su alternativci rascjepkani, što nema neke veće firme koja bi stala iza nekog od tih projekata i nudila kvalitetnu podršku kakvu ima ms office i da onda kvalitetom proizvoda i podrške izbore svoj dio kolača.. I da se takvo nešto pojavi, koliko dugo bi bilo besplatno...  

U cro microsoft officeom donira sve neprofitne udruge, a kroz razne programe i dosad je akademska zajednica imala free i office i windows, a sada sa ovim zadnjim potezom skoro pa većina kućanstava može free i legalno do kvalitetnih alata... 

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Visak kaže...
...

Nisi baš pratio raspravu? Milijuni se plaćaju na nivou države zato što je MSO de facto standard. Ovakvim 'donacijama' taj se status dodatno učvršćuje, dakle to 'besplatno' mi kao društvo na kraju itekako platimo.

 

A ovo s kožom je totalno promašeno.

-miliuni se plaćaju iz svakakvih razloga, možda i krađa, međutim ovo je tema ... od šume se ne vidi drvo. Druge teme su otvorene ako se želi o drugim aspektima, npr vs linux-LO-FOSS.. itd.

-MS pametno radi, zato je standard, još važnije defacto. Kao što (manje-više) znamo, da se sve plaća...

-support, upotrebljivost, ... MS je tu, bit protiv je borba s vjetrenjačama, uz to što nema kvalitetne alternative.

-nauči kratiti.

-koža je za količinu nepotrebnih funkcija, tvrdnja koja je beskorisna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.11.2013 11:24 (ihush).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
bunkermax kaže...

 

Uz samu nabavu i korištenje softwera, jako je bitna i podrška. Microsoft u većini zemalja ima urede i dostupni su putem besplatnih telefona. U HR je to 0800300300. Čak i u našoj državi im nije bilo problema to otvoriti, dok većina drugih korporacija kaska u tome. Kad sam ih god zvao, vrlo su brzo rješavali situacije. Prije tri dana sam na libreoffice support poslao mail sa upitom i slikama vezanim uz neke detalje korištenja lo. 412 na windows 8.1 i još nema odgovora.

Pa nije microsoft kriv što su alternativci rascjepkani, što nema neke veće firme koja bi stala iza nekog od tih projekata i nudila kvalitetnu podršku kakvu ima ms office i da onda kvalitetom proizvoda i podrške izbore svoj dio kolača.. I da se takvo nešto pojavi, koliko dugo bi bilo besplatno...  

U cro microsoft officeom donira sve neprofitne udruge, a kroz razne programe i dosad je akademska zajednica imala free i office i windows, a sada sa ovim zadnjim potezom skoro pa većina kućanstava može free i legalno do kvalitetnih alata... 

 

Koja reklama za microsoft ? hehe

Ti niti koristiš libreoffice niti si slao mail  s "upitom i slikama vezanim uz neke detalje korištenja lo. 412 na windows 8.1" :-)

Očito si dobro upoznat s cro microsoftom pa nam reci koliko porezni obveznici plaćaju microsoftu po ovom projektu.

10 godina
protjeran
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

 

@cplusplus

Pretpostavka je majka većine zaheba na ovoj planeti.   

Tvrdite nešto a bez ikakvih argumenata, kao i većina ovdje, i onda još i sebe i druge uvjeravate u to...

Pogledajte temu :office najjednostavniji besplatna alternativa, koju sam ja otvorio, i to prije nego se ovo sa podjelom licenci znalo. Temu sam i otvorio jer se patim sa tim alternativama a imate tamo i slike koje sam uplodao iz kojih se vidi šta i kako.. Iste te upite sam tada poslao i na sl support libreofficea ali nema još uvjek odgovora...    

 

Zahvaljujući postovima poput vašeg, lakše je razlučiti tko rezignira argumentirano a tko nagadja i na tome temelji svoje tvrdnje. :-D

 
1 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

 

Koliko to košta porezne obveznike ako im netko nešto besplatno podijeli??? Ajmo na to gledat ko na šalu.  Inače u tim korporacijama je vrlo jak kodeks ponašanja tako da sam siguran da su si sami platili i put i klopu..  Kompa mi je dobio otkaz u europskom uredu HP jer je kolegici u toj firmi rekao nešto za hlače njene a njihov šef je to shvatio ko keksualnu aluziju i odma nogara.. 

Poanta je da to nisu lovci u mutnom i sve što zarade je plod rada a ne muljanja, tako da sam siguran da naši porezni obveznici nisu nicime na šteti... Reklama za microsoft?  Sa njima imam zajedničkog ko i sa tutankamonom.. Znajući njihove plaće nebih imao ništa protiv da delam za njih.. Al ne delam!  

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Arxi kaže...

Ja koristim libre licno. Ali moja stara od skoro 50god je svoj vijek za ucenje zavrsila. Mozda moze nauciti sasvim dobro raditi u libreu. Ali ne zeli. I zasto bi? Jedva je presla na racunare opcenito, a sada treba da opet uci Libre? Pa i ja bi se usprotivio bilo kakvoj promjeni na njezinom mjestu.

Znači da ako se već mora prelaziti sa Officea koji koriste 40+ službenici bolje bi bilo prijeći na besplatno riješenje, nego bacati lovu na MS softver? Mislim, Libre je bliži Officeu 2003 nego što je to Office 2007+ ili nedajbože ova oblačna skalamerija.

13 godina
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

Iako zagovaram Open source (kad god je to moguće a moguće je u jako velikom broju slučajeva) smatram da je ovo dobro.

 

Budući se radi o akademskoj zajednici (onima koji žele i hoće naučiti više) mislim da oni koji kreiraju programe nebi trebali gledati samo na jednu stranu (u ovom slučaju MS) već bi trebali uvrstiti i open source alate u program. Dugogodišnje iskustvo (nekoga komu IT nije životna profesija već se spletom okolnosti našao u situaciji da planira/nabavlja i održava računalne resurse u uredu od cca 10 zaposlenih) me naučilo da ljudi jenostavno ne znaju koristiti Office alate. Prividno ih koriste dok u stvarnosti brljaju i bore se s alatim i nastoje kreirati dokumente. Office alati su toliko trivijalizirani da skoro da ne trebaš nikakvo učenje da bi mogao početi raditi u njima. Nažalost u tome je i pogreška. Office treba naučiti koristiti na način da je svejedno tko od korisnika u istom uredu radio, konačni pogled daje isti rezulatat. Nažalost nije tako, kod nas je Office zamijenio pisaći stroj u uredu i to doslovno.

 

Kao što kaže ona narodna Poklonjenom konju se ne gleda u zube. Alate treba naučiti koristiti bilo čiji bili a oni koji imaju otvoren um i želju za isprobavnjem znati će pogledati i na drugu stranu.

Stručnjak za odmaganje...
 
2 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj
Kakvih sve ovdje bisera ima, to je žalosno. Uopće uspoređivati OO, LO i slične Open Source poluproizvode sa Office 365 je glupo i neozbiljno. LO je komad softvera koji je pokušao kopirati MS Office, ali je zbog nedostatka resursa, ljudi, znanja, strategije i unutrašnjih ratova unutar freetard komune tehnički i konceptualno zapeo tamo negdje 2003. i od onda se osim kozmetičkih sitnica nije promakao s mjesta. To što tajnicama od 50+ godina bolje i ne treba nema nikakve veze, ovdje se radi o učenicima i djeci koja još nisu ni počela raditi i koju tek treba učiti kako se radi u 21. stoljeću, a ne ih ideološki sputavali polufunkcionalnim smećem samo zato što je "besplatno" (a nije). Umjesto da budete sretni što dobijate besplatno na korištenje vrhunske alate i time se stavljate uz bok najboljim školama na svijetu, vi gnojite poput vjerskih fanatika neke lijeve sekte kada im netko slučajno prevrne plastični totem Made in China kojeg drže za svoje Božanstvo. Ergo, kada mi LibreOffice ili netko drugi od Open bratije za 0 (slovima nula) kuna mjesečno ponudi 550.000 licenci za SharePoint, 25Gb mailbox na Exchange serveru sa svim groupware funkcijama, Lync za IM duboko integriran sa spomenutim SharePointom i Exchangeom, pa zatim single sign on, web verziju svih aplikacija pomoću koje mogu u svakom standardnom browseru gledati i editirati sve svoje dokumente bez potrebe da imam išta lokalno instalirano, 25Gb prostora na SkyDrive Pro, pa zatim besplatne mobilne aplikacije za sva tri vodeća mobilna OSa, pa mi uz to za svakog učenika u sklopu DreamSpark programa pokloni najviše verzije daleko najboljih razvojnih alata na svijetu pomoću kojih ti učenici mogu, između ostalog, razvijati i SharePoint ili Office Apps pomoću kojih mogu proširiti Office 365 u nedogled i svoje aplikacije prodavati u Office i SharePoint App Store-u (i WP, i Windows i XBox...) sve to uz 24/7 support i 99,96% raspoloživosti u proteklih 12 mjeseci, kompletan hosting i pogon uključujući back-up/restore, antivirus i antispam, pa mi za monstruoznih neoliberalnokapitalističkih 15kn po osobi mjesečno nadoplate ponude i kompletan desktop klijent Office 2013 ProPlus, VOIP, besplatni arhiv svih podataka (mail, SharePoint), pa kad mi još pošalju svog šefa koji može gotovinom kupiti cijelu Hrvatsku da preleti 15.000km iz Seattlea do Zagreba da potpiše ugovor na kojem neće zaraditi ništa i pri tome još otvori treći inovacijski centar u Hrvatskoj, te kada iza svojih proizvoda budu stajali sa 90.000 vrhunskih zaposlenika i najjačom mrežom partnera od svih softverskih firmi - neka se slobodno jave pa ćemo razgovarati. Do tada - mrš nazad u svoju 1,6%-tnu rupu i još puuuuuuuuuuno žganaca papati prije nego se ponovo javite (ako se u prije toga ne popapate međusobno u krvavim borbama oko toga koja je distra bolja, jel bolji OO ili LO ili xyO i koji se kernel bolje skompajlira).
 
4 10 hvala 0
13 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats

Što tebe muči? Nedostatak sexa ili nešto drugo?

 

Radiš istu stvar kao i oni kojima predbacuješ. Isključiv si i misliš da sve znaš i da je tvoje mišljenje pupak svijeta. Naravno da je dobro ovo što se dogodilo (posjet S.B.-a i besplatne licenece) i da je pozitivno. Nadam se da će od toga biti i nešto pozitivnije (čitaj da nije samo za dnevno političke svrhe).

 

BTW: Još mi nisi odgovorio na davno postavljeno pitanje kako riješiti horizontalnu liniju u footeru excela. Ili sam te možda zamijenio s nekim drugim.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
RobertS kaže...
vi gnojite poput vjerskih fanatika neke lijeve sekte kada im netko slučajno prevrne plastični totem Made in China kojeg drže za svoje Božanstvo.
Do tada - mrš nazad u svoju 1,6%-tnu rupu i još puuuuuuuuuuno žganaca papati prije nego se ponovo javite

Ček, nisi li ti prije manje od mjesec dana kartoniran zbog sličnog ponašanja. Vidim povratak je u velikom stilu.

 

I koliko onda košta 550.000 licenci polufunkcionalnog smeća?

10 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
RobertS kaže...
Kakvih sve ovdje bisera ima, to je žalosno. Uopće uspoređivati OO, LO i slične Open Source poluproizvode sa Office 365 je glupo i neozbiljno. LO je komad softvera koji je pokušao kopirati MS Office, ali je zbog nedostatka resursa, ljudi, znanja, strategije i unutrašnjih ratova unutar freetard komune tehnički i konceptualno zapeo tamo negdje 2003. i od onda se osim kozmetičkih sitnica nije promakao s mjesta. To što tajnicama od 50+ godina bolje i ne treba nema nikakve veze, ovdje se radi o učenicima i djeci koja još nisu ni počela raditi i koju tek treba učiti kako se radi u 21. stoljeću, a ne ih ideološki sputavali polufunkcionalnim smećem samo zato što je "besplatno" (a nije). Umjesto da budete sretni što dobijate besplatno na korištenje vrhunske alate i time se stavljate uz bok najboljim školama na svijetu, vi gnojite poput vjerskih fanatika neke lijeve sekte kada im netko slučajno prevrne plastični totem Made in China kojeg drže za svoje Božanstvo. Ergo, kada mi LibreOffice ili netko drugi od Open bratije za 0 (slovima nula) kuna mjesečno ponudi 550.000 licenci za SharePoint, 25Gb mailbox na Exchange serveru sa svim groupware funkcijama, Lync za IM duboko integriran sa spomenutim SharePointom i Exchangeom, pa zatim single sign on, web verziju svih aplikacija pomoću koje mogu u svakom standardnom browseru gledati i editirati sve svoje dokumente bez potrebe da imam išta lokalno instalirano, 25Gb prostora na SkyDrive Pro, pa zatim besplatne mobilne aplikacije za sva tri vodeća mobilna OSa, pa mi uz to za svakog učenika u sklopu DreamSpark programa pokloni najviše verzije daleko najboljih razvojnih alata na svijetu pomoću kojih ti učenici mogu, između ostalog, razvijati i SharePoint ili Office Apps pomoću kojih mogu proširiti Office 365 u nedogled i svoje aplikacije prodavati u Office i SharePoint App Store-u (i WP, i Windows i XBox...) sve to uz 24/7 support i 99,96% raspoloživosti u proteklih 12 mjeseci, kompletan hosting i pogon uključujući back-up/restore, antivirus i antispam, pa mi za monstruoznih neoliberalnokapitalističkih 15kn po osobi mjesečno nadoplate ponude i kompletan desktop klijent Office 2013 ProPlus, VOIP, besplatni arhiv svih podataka (mail, SharePoint), pa kad mi još pošalju svog šefa koji može gotovinom kupiti cijelu Hrvatsku da preleti 15.000km iz Seattlea do Zagreba da potpiše ugovor na kojem neće zaraditi ništa i pri tome još otvori treći inovacijski centar u Hrvatskoj, te kada iza svojih proizvoda budu stajali sa 90.000 vrhunskih zaposlenika i najjačom mrežom partnera od svih softverskih firmi - neka se slobodno jave pa ćemo razgovarati. Do tada - mrš nazad u svoju 1,6%-tnu rupu i još puuuuuuuuuuno žganaca papati prije nego se ponovo javite (ako se u prije toga ne popapate međusobno u krvavim borbama oko toga koja je distra bolja, jel bolji OO ili LO ili xyO i koji se kernel bolje skompajlira).

Evo, s ovim si zaslužio pridjev seljačina. U potpunosti.

 

p.s. Ovako slijepo obožavanje koorporacija ti nije baš najbolje za zdravlje.

Samomrzeći hrvat
13 godina
protjeran
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

Tema je Microsoft Office a ne neki zamjenski open source programi. I naravno open source fanatici su došli na svoje (uvijek su njihove ideje najbolje u teoriji i u praksi), samo su čekali...

 

@RobertS je napisao jako dobar post, osim onog dijela s žgancima.

Ne dajem kolegama forumašima TU i TD.
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.11.2013 1:09 (gin.tonic).
Moj PC  
3 3 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
NiramX kaže...

 

3. Standard je MS Office,

U Hrvatskoj je standard OpenDocument format i na tome valja inzistirati u svim javnim, državnim i službenim korespodencijama, dokumentima etc. IMO .docx i ostali srodni proprietary formati datoteka bi trebali automatski ići u trash, bin ili smeće kad se njima obraća državnim ili javnim institucijama, privatno ili unutar privatnih tvrtki naravno, služi se čim hoćeš i kojim ti formatom profesionalno ili na koji drugi način odgovara...

 

drugo IMO, država hrvatska ne bi trebala ovisiti o softverskim rješenjima strane tvrtke u rukama privatnog kapitala i privatnih interesa gdje god postoji mogućnost da se to izbjegne, stoga mislim da je pametnije kako iz sigurnosnih tako i sa aspekta mogućnosti kontrole "proizvodnog procesa" za vlastite potrebe i potreba javnih institucija i društva u cjelini poticati akademsku zajednicu na sudjelovanje u stvaranju i razvoju otvorenih standarda, otvorenog softvera i softverskih alata koji će se javno koristiti

Za žrtvenike i ognjišta, s Božjom pomoći
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.11.2013 21:44 ((s)izgoreo).
10 godina
protjeran
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

 

 

Standard se može gledati kroz pravne norme ili kroz realnost.. Činjenica je da većina planete dela na officeu, kvalitetnom alatu sa kvalitetnom podrškom iza kojeg stoji kvalitetna firma, koja radi svojih poslovnih korisnika godinama unaprijed objavljuje kalendar dogadjanja. Veliki poslovni subjekti su tromi za promjene pa žele unaprijed godinama znati situaciji radi transformacije, troškova,bla bla... 

 

@roberts je iznio vrlo kvalitetno i detaljno sve prednosti ms officea, a ton je valjda odgovor na hrpu gluposti ovdje viđenih.

Uporno se navodi potreba da idemo na neki put kojeg ustvari nema. Nema dovoljno kvalitetnog open proizvoda, sa pouzdanim izdavacem, sa pouzdanom budućnošću,sa kvalitetnim suportom..  

 

Zašto bi neki proizvod bio fuj ako je iza njega korporacija?  Pa to je reala današnjice. Kaj bi mi trebali glumatati pa da nas sve kaj vredi zaobidje, ko kaj su nas rusi zaobišli sa južnim tokom plinovoda...  I puno toga nas zaobilazi radi naših stavova i ponašanja..

 

,

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

I dileri drogom daju besplatno prvi put

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
(s)izgoreo kaže...

U Hrvatskoj je standard OpenDocument format i na tome valja inzistirati u svim javnim, državnim i službenim korespodencijama, dokumentima etc. IMO .docx i ostali srodni proprietary formati datoteka bi trebali automatski ići u trash, bin ili smeće kad se njima obraća državnim ili javnim institucijama, privatno ili unutar privatnih tvrtki naravno služi se čim hoćeš i kojim ti formatom profesionalno odgovara...

 

drugo IMO, država hrvatska ne bi trebala ovisiti o softverskim rješenjima strane tvrtke u rukama privatnog kapitala i privatnih interesa gdje god postoji mogućnost da se to izbjegne, stoga mislim da je pametnije kako iz sigurnosnih tako i sa aspekta mogućnosti kontrole "proizvodnog procesa" za vlastite potrebe i potreba javnih institucija i društva u cjelini poticati akademsku zajednicu na sudjelovanje u stvaranju i razvoju otvorenih standarda, otvorenog softvera i softverskih alata koji će se javno koristiti

Jedno je de iure, drugo de facto standard.

MS Office je jedini realni standard u cijelom svijetu, nažalost. Pokušaj uvođenja bilo čega drugog u ovakvom okruženju košta, sama licenca je najmanje bitna i njena cijena je daleko od praga potrebe za migracijom na nešto drugo.

13 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Zar nije vrlo čest slučaj, s plaćenim softverom (u mom slučaju MS Office i Autodesk proizvodi) da mijenjaju format zapisa i na taj način prisiljavaju korisnike na migraciju i nabavku novijeg. Tada nije samo u pitanju kompatibilnost već i vrijeme koje je potrebno da se nove verzije instaliraju korisnicima. Općenito je tendencija da se softver naplaćuje kao usluga (kroz pretplatu na isti) i još bolje kad je to moguće na način da isti nije fizički instaliran kod korisnika već da mu se pristupa putem neta. EDIT: @bunkermax: da je svijet takav, svi bi vozili Ferrari, nebi bilo gladni, sve bi žene bile prirodne plavuše s velikim cicama, nebi bilo muškaraca s malim,.... Međutim svijet nije takav, umjesto Ferraria se vozi Fiat Punto (star 10+ godina), prirodne plavuše s velikim cicama su manjina, svijetom vladaju "tehničari", gladi imaš na svakom koraku,...
Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.11.2013 11:10 (mario.L_hr).
16 godina
online
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
mario.L_hr kaže...
Zar nije vrlo čest slučaj, s plaćenim softverom (u mom slučaju MS Office i Autodesk proizvodi) da mijenjaju format zapisa i na taj način prisiljavaju korisnike na migraciju i nabavku novijeg. Tada nije samo u pitanju kompatibilnost već i vrijeme koje je potrebno da se nove verzije instaliraju korisnicima. Općenito je tendencija da se softver naplaćuje kao usluga (kroz pretplatu na isti) i još bolje kad je to moguće na način da isti nije fizički instaliran kod korisnika već da mu se pristupa putem neta.

I nije. Novije verzije mogu spremati u starijim formatima (obično je standard u većim firmama da je default Office 97/2003), a imaš i free viewere.

S druge strane imaš i opcije najma, SA i slično...

Pristup preko neta često nije ni dovoljno dobar ni moguć.

12 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...
(s)izgoreo kaže...

U Hrvatskoj je standard OpenDocument format i na tome valja inzistirati u svim javnim, državnim i službenim korespodencijama, dokumentima etc. IMO .docx i ostali srodni proprietary formati datoteka bi trebali automatski ići u trash, bin ili smeće kad se njima obraća državnim ili javnim institucijama, privatno ili unutar privatnih tvrtki naravno služi se čim hoćeš i kojim ti formatom profesionalno odgovara...

 

drugo IMO, država hrvatska ne bi trebala ovisiti o softverskim rješenjima strane tvrtke u rukama privatnog kapitala i privatnih interesa gdje god postoji mogućnost da se to izbjegne, stoga mislim da je pametnije kako iz sigurnosnih tako i sa aspekta mogućnosti kontrole "proizvodnog procesa" za vlastite potrebe i potreba javnih institucija i društva u cjelini poticati akademsku zajednicu na sudjelovanje u stvaranju i razvoju otvorenih standarda, otvorenog softvera i softverskih alata koji će se javno koristiti

Jedno je de iure, drugo de facto standard.

MS Office je jedini realni standard u cijelom svijetu, nažalost. Pokušaj uvođenja bilo čega drugog u ovakvom okruženju košta, sama licenca je najmanje bitna i njena cijena je daleko od praga potrebe za migracijom na nešto drugo.

Zasto bi koštao? Zar MS Office ne može zapisivati u ODF? Zar je teško namjestiti default save as ODF i krenuti ga primjenjivati u državnim službama?

 

Ako je već odlučeno da je ODF standard, neka ga se krene i primjenjivati. A tad neka si svatko bira u kojoj će aplikaciji raditi jer bi tada trebalo biti potpuno svejedno. Dok se ne nađemo u takvoj situacijio ovo je čista vendor lock-in strategija. Na stranu to da ovaj potez MS-a nije (u jednu ruku) pozitivna stvar za studente, ali svijet nije crno bijeli i sve ima svoje skrivene motive.

 

Razmišljanje u kojem se izjednačava standard formata dokumenta i proziva neka aplikacija standardom je u najmanju ruku žalosno.

16 godina
online
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
kerum kaže...

Zasto bi koštao? Zar MS Office ne može zapisivati u ODF? Zar je teško namjestiti default save as ODF i krenuti ga primjenjivati u državnim službama?

 

Ako je već odlučeno da je ODF standard, neka ga se krene i primjenjivati. A tad neka si svatko bira u kojoj će aplikaciji raditi jer bi tada trebalo biti potpuno svejedno. Dok se ne nađemo u takvoj situacijio ovo je čista vendor lock-in strategija. Na stranu to da ovaj potez MS-a nije (u jednu ruku) pozitivna stvar za studente, ali svijet nije crno bijeli i sve ima svoje skrivene motive.

 

Razmišljanje u kojem se izjednačava standard formata dokumenta i proziva neka aplikacija standardom je u najmanju ruku žalosno.

Kad radiš samo "interno", možeš definirati i čisti tekst kao standard.

Kad surađuješ s raznim drugim pravnim i fizičkim osobama širom svijeta, ne možeš.

16 godina
offline
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
Old Iggy kaže...
kerum kaže...

Zasto bi koštao? Zar MS Office ne može zapisivati u ODF? Zar je teško namjestiti default save as ODF i krenuti ga primjenjivati u državnim službama?

 

Ako je već odlučeno da je ODF standard, neka ga se krene i primjenjivati. A tad neka si svatko bira u kojoj će aplikaciji raditi jer bi tada trebalo biti potpuno svejedno. Dok se ne nađemo u takvoj situacijio ovo je čista vendor lock-in strategija. Na stranu to da ovaj potez MS-a nije (u jednu ruku) pozitivna stvar za studente, ali svijet nije crno bijeli i sve ima svoje skrivene motive.

 

Razmišljanje u kojem se izjednačava standard formata dokumenta i proziva neka aplikacija standardom je u najmanju ruku žalosno.

Kad radiš samo "interno", možeš definirati i čisti tekst kao standard.

Kad surađuješ s raznim drugim pravnim i fizičkim osobama širom svijeta, ne možeš.

 

Upravo tu i leži problem, da recimo FINA traži Excel format, iako bi bilo normalno da traže ODF, a na korisniku je onda da koristi alat koji

njemu odgovara

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
16 godina
online
Re: Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvats
segregator kaže...

Upravo tu i leži problem, da recimo FINA traži Excel format, iako bi bilo normalno da traže ODF, a na korisniku je onda da koristi alat koji

njemu odgovara

Ima brdo mjesta gdje bi se takvo što dalo izvesti, samo je pitanje koliko to realno košta.

10 godina
protjeran
offline
Besplatan Office akademskoj zajednici u Hrvatskoj

 

Siguran sam da nitko nije pod tim mislio da je ms office standard kao aplikacija, već da je svima jasno da se pritom misli da je standard kvaliteta aplikacije, podrška proizvođača, izgledna budućnost... Trenutno nema dostojne alternative niti blizu tom standardu, nažalost. Konkurencija je prava stvar jer potiče razvoj i ruši cijene, ali trenutno konkurenciju na tom nivou nema...

Da stabilnu kvalitetnu aplikaciju zamjenimo poluproizvodima čija je budućnost neizvjesna, di se danima čeka odgovor, di razvoj i ispravke ovise o trenutnoj volji i dostupnosti volontera i entuzijasta? Svaki free na odredjenom stupnju razvoja teži da počne zarađivati, pogledajte ubuntu kamo skreće,., 

Naravno da svijet nije ni pravedan ni idealan, ali nemoramo si mi još onda i dodatno otezavati pljuvanjem po kvalitetnom poklonu... Globalizacija u načelu nije loša stvar, jest da se gubi dio privatnosti i tzv slobode, ali donosi i puno dobroga. Evo odose mi dva susjeda raditi u švedsku bez imalo birokratskih barijera... A na suzbijanju siromaštva vjerujem da je microsoft daleko više napravio nego cjelokupna open source zajednica svemira. Naravno da korporacije ne suzbijaju siromaštvo radi meka srca, nego zato jer siromašni neće moći kupiti njihove proizvode pa je i to dio dugoročne strategije.  

 
1 3 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice