Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

poruka: 243
|
čitano: 41.235
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog".
15 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Filox kaže...
Dex.pwn kaže...
Po tome što se otpad raspada na elementarne čestice, nema ometanje prirode kao kod HE i VE.
Naravno, prije toga treba srediti odlaganje otpada, kao i reciklažu istog(zašto ne?). No kako mi volimo lapit svuda di se može, ko zna kako bi se to odradilo. Vjerojatno bi mali kum sjebao nešto pa bi imali Černobil 2.

Btw nedavno sam pročitao da su napravili novi materijal za NE, navodno je manje radioaktivan, a daje slične rezultate

 Kako koji otpad. Teški metali iz solarnih panela se ne raspadaju, jer su već u svom elementarnom stanju. Ako solarka pukne i sadržaj iscuri u zemlju, imaš zauvijek zagađenu zemlju, dok se ne isprere (odu dublje u zemlju) ili ne iskopa i prebaci zagađena zemlja negdi. Znači, opet skladištenje. Tko to reciklira solarne panele? Gdje se u nas to kvalitetno odlaže?

 

Nema novog materijala za NE, postoji torij koji je poznat već sto godina, u SAD je krajem šezdesetih radio jedan reaktor na torij, a torij je točno 1000 puta manje radioaktivan od urana. Odustali su od takvog tipa elektrane, jer je bila nešto kompliciranija i skuplja od uranske, ali se torij nije mogao koristit za bombe, pa je uran prevladao. Glupo bi bilo gurat uran za vojsku i bombe, a torij za civile i struju, kad se sve može s jednim, zar ne? I zato danas nema više toriskih reaktora. Indija se sjetila da imaju najveća nalazišta torija na svijetu i da im je to super potez, pa sad grade elektrane na torij, ali nisu još dovršene. 

 

Pročitaj o Stellarator i Tokamak reaktorima, to je nešto skroz novo i drugačije, još su u razvojnim fazama, odnosno tek se prvi grade i ispituju...

 Čovječe ti laprdaš bez početka i kraja.

U jednoj istoj rečenici proturječiš sam sebi. "Imaš zauvijek zagađenu zemlju" i odmah iza toga "dok se ne ispere ili ..." - u istoj rečenici.

Solarka pukne i sadržaj curi? Pa nisu tekući metali. Osim toga jesi li vidio ikad puknutu solarnu ploču?? Daj googlaj "broken solar panel" ili nešto pa mi reci jel se tali što? Je li vaporizirano što?

Tko reciklira solarne panele? Pa ne znam evo što mi je izbacio google http://ba.pv-mounting.com/info/how-to-recycle-solar-panels-after-scrapping-29207714.html

1000 puta manje ili više radioaktivan samo po sebi ne znači apsolutno ništa. Puno je drugih faktora koji odlučuju što je bolje. Tehnologija, kadar operatora, dodatna korist, otpad, cijena, vrijeme isplativosti, teren, politika, društvo, dostupnost goriva.

Nema novog materijala za NE? Što to znači? https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_uranium_projects 13 countries around the world, in 2017 producing a cumulative total of 59,462 tonnes of uranium.

 

9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
bruno1026 kaže...
digitall kaže...

 umjesto da na mene prebacuješ teret dokazivanja tvojih tvrdnji, neznanja i impliciranja onoga što nisam napisao, radije se sam primi dokazivanja onog što pričaš. guglanje i bacanje linkova te ne čini stručnjakom, a još manje kompetentnim da kritiziraš i pametuješ pametnijima od tebe po pitanju sigurnosti nuklearnih elektrana i skladištenja otpada.

tak da, samo ti nastavi kritizirat elektrane čiji energiju tako lako voliš koristiš, a ideju guranja otpada nekome u dvorište primjeni svaki put kad poželiš kakvu hidocentralu, vjetropark, solarni park i naguraj ga sebi u svoj dnevni boravak, dvorište, okoliš, park ili ulicu. to ne bi, jel tak, nek to sve ide nekom drugom u njegovo dvorište. elektranu koju misliš postaviti sebi na/oko kuće je dosta za tebe, ali nije ni crno pod noktom za industriju koja te okružuje. njoj i dalje trebaju najviše NE, hidre, TE, tek onda vjetar i solar koju rado smještaš drugima u dvorišta i okoliš. krško ima 700MW snage na manje od 30 hektara, a HE dubrava 10x manje iliti 70MW na 1700 hektara. pa ti vidi koja zauzima koliku površinu i koja koliko utječe na okolinu i tuđa dvorišta. tvoje dvorište ne, pa te nije briga, jel tako?

ideja "stavim solar i ja sam energijski neutralan" je više nego djetinja po pitanju ukupne energije koju čovječanstvo treba. energija koju trošiš doma nije ni probližno jednaka energiji koju posredno trebaš za život. hint, sve što kupiš treba energiju za prozvodnju. lako je pametovat drugima za NE, a imati licemjeran stav po pitanju utjecaja na okoliš ostalih elektrana.

 dokazivanjem cega? sto sam krivo napisao? imas sve crno na bijelo gdje god potrazis. a to sto tebi ne ide u prilog je samo tvoj problem koji neces rijesiti izvrtanjem rijeci i cinjenica.

 

i nije mi nikakav problem imat elektranu u dvoristu, imat cu je na krovu.

i sto god da naguram u svoje dvoriste nije ni priblizno problematicno kao nuklearni otpad

Filox kaže...
digitall kaže...
bruno1026 kaže...
digitall kaže...

 ajmo ne glumit djecu ciji tata je jaci, google ti u par sekundi odgovori na to.

ajmo se zapitat cemu sve to pored svega sto je oko nas? uzevši u obzir da sve bolje ucimo iskoristavati, unaprjeđivati iskoristivost, baterije itd

 

o politici skladistenja otpada nema smisla, jer je to politika ne struka

 

btw ne znam da li pričamo o istom, ja mislim na visokoradioaktivni otpad za kojeg još uvijek ne postoji niti jedno odlagalište u svijetu.

 eto, upravo si dokazao svoje znanje o navedenom.

 uh, uništio si me argumentima.. nemoj više molim te

 

evo ti jedan info umjesto priče za laku noć;

 

U svijetu postoji veliki broj odlagališta za nisko i srednjeradioaktivni otpad i ni u jednom se ne odlaže niti je planirano odlaganje visokoradioaktivnog otpada.

 

u svijetu još uvijek ne postoji niti jedno odlagalište visokoradioaktivnog otpada. Prvo će biti u pogonu u Finskoj na lokaciji Olkiluoto. Izgradnja odlagališta počela je 2004. godine, a početak pogona odlagališta predviđen je za 2020. godinu. U SAD-u je izgrađeno konačno odlagalište visokoradioaktivnog otpada Yucca Mountain u Nevadi, no još se ne koristi jer nema uporabnu dozvolu

 

a sad mi pričaj o krškom i 2043 godini i preko 400 tona takvog otpada koje će trebati negdje spremiti na tisuće godina.

 

moj prvi prijedlog je tvoje dvorište, pošto je tebi to super i bezopasno.

još uvijek čekam naziv materijala u kojem će to biti zatvoreno tisućama godina. bez floskula "u dubinama granitnih stijena"

 

a možeš i o jeftinoći studije za odlaganje takvog otpada, jeftinoći izgradnje koja traje godinama i sl.

 

i dalje stoji pitanje; čemu sve to?

 

Ja mislim da se ništa to ne treba skladištit na dugo vremena, nego se sve to treba ponovno upotrijebit i potrošit u novim neklearkama, tako da ostane samo mali dio tog goriva. Nisam siguran koliko je radioaktivno tako skroz potrošeno gorivo, možda je visokoradioaktivno, a možda mu se radioaktivnost i smanji trošenjem...

 

Čemu sve to? Pa da imamo pravu zelenu energiju, a ne ova prodavanja magle. Nove, moderne nuklearke rješavaju veliku većinu problema oko zelene energije, proizvodnje otpada i skladištenje ostatka otpada.

misliti i znati nije isto.

ako strucnjaci tako kazu nemamo se sto uplitati.

 

e sad, da bi umanjili probleme postojeceg otpada ajmo pisati o novim modernim nuklearkama od kojih je nasa drzava udaljena svjetlosnim godinama.. nismo sposobni ni usladistiti nisko i srednjeradioaktivan otpad vec godinama..  https://www.dw.com/bs/koliko-je-opasan-nuklearni-otpad-iz-kr%C5%A1kog-koji-bi-mogao-zavr%C5%A1iti-na-granici-izme%C4%91u-hrvatske-i-bih/a-51843218

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2020 19:58 (digitall).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Gallu:

Nitko i svijetu ne reciklira fotonaponske panele. Zdrobe ih na sitno, odvoje aluminij od kojeg je napravljeno kućište a ostatak ide na deponij. Olovo i drugi teški metali nisu isplativi za ekstrakciju i dugo neće biti osim ako netko (čitaj: mi) ne plati dodatno za to.

Samo ispravak nepotpunih navoda, nisam protivnik “zero carbon” rješenja.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Digitall:

Pretjeruješ. Otpad koji stoji u krugu NE Krško ni na koji način ne utječe na zdravlje bilo koga pa čak ni radnika koji tamo rade. Neodgovoran susjed koji u svom dvorištu kuri plastiku ili odlaže akumulatore je konkretan i ozbiljan problem.

Mi, kao civilizacija smo skloni srljati u nove pothvate bez puno razmišljanja, problemi i usputne posljedice se rješavaju kasnije, ako zagusti. Apsolutno nitko u svijetu ne reciklira Li-ion baterije, vjetroelektrane ni solarne panele. Kad to postane problem, onda ćemo o tome razgovarati kao što sad razgovaramo o CO2
Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Digitall:

Pretjeruješ. Otpad koji stoji u krugu NE Krško ni na koji način ne utječe na zdravlje bilo koga pa čak ni radnika koji tamo rade. 

 nigdje to nisam napisao, treba prijasnje postove citati s razumijevanjem

8 godina
offline
Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

Kak ce netko ic radit nove nuklearke kad se tim ljudima to nece isplatit za vrijeme njihovog mandata

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Santana kaže...

Kak ce netko ic radit nove nuklearke kad se tim ljudima to nece isplatit za vrijeme njihovog mandata

 + htjeli bi cisce NE, al ne zele ni cut o gradnji novih NE (novog tipa).

 + kaj god da im se objasni, i dalje ce salabajzat po svom

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Gallu:

Nitko i svijetu ne reciklira fotonaponske panele. Zdrobe ih na sitno, odvoje aluminij od kojeg je napravljeno kućište a ostatak ide na deponij. Olovo i drugi teški metali nisu isplativi za ekstrakciju i dugo neće biti osim ako netko (čitaj: mi) ne plati dodatno za to.

Samo ispravak nepotpunih navoda, nisam protivnik “zero carbon” rješenja.

 Mislim da nije istina da nitko na svijetu ne reciklira panele. Što ti smatraš recikliranjem? 100% i ni grama manje?

Ostatak ide na deponij? Sve osim aluminija? Ma daj. Evo prvi rezultat na google https://www.greenmatch.co.uk/blog/2017/10/the-opportunities-of-solar-panel-recycling

Kažu 95% stakla se reciklira, 85-95% silicija... Ne znam za olovo. Čitam da se ne koristi u svim panelima, možda ga ima 14 grama u panelu.

Ali čekaj malo, pa vijek solarnih ploča ako ih ne udari meteorit je 20-30-40 godina. Pa naravno da se puno ne reciklira. Tko je 1990. imao solarne panele?

Evo ni wikipedia ne zna https://en.wikipedia.org/wiki/Growth_of_photovoltaics. 1992. 105MW u svijetu, 2018. 480GW. 500 000 puta više. 

Tek će se početi reciklirati.

3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
@ nixass. Izgradnja novih NE je neisplativa i to ti je glavni razlog zašto baš i nisu popularne.
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Gallu kaže...
@ nixass. Izgradnja novih NE je neisplativa i to ti je glavni razlog zašto baš i nisu popularne.

 Kratkorocno da, ali dugorocno su najisplativije.

 

Da nisu isplative nikad ih nebi nitko napravio s obzirom na pocetni trosak.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2020 22:14 (Santana).
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Bile su nekad. Danas više nisu isplative. Linkao sam na prvoj stranici isplativost pojedinog izvora. NE su negdje u sredini. I onda zašto bi se netko izlagao riziku gradnje NE gdje se u budućnosti vidi samo rast troškova njihovog pogona?
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Gallu kaže...
Bile su nekad. Danas više nisu isplative. Linkao sam na prvoj stranici isplativost pojedinog izvora. NE su negdje u sredini. I onda zašto bi se netko izlagao riziku gradnje NE gdje se u budućnosti vidi samo rast troškova njihovog pogona?

 heh da pazi ovo

https://en.wikipedia.org/wiki/Rosatom

 

"In 2017, Rosatom decided to invest in wind power, believing that rapid cost reductions in the renewable industry will become a competitive threat to nuclear power, and has started to build wind turbines. Rosatom was also concerned that nuclear export opportunities were becoming exhausted. In October, Rosatom was reported to be considering postponing commissioning new nuclear plants in Russia due to excess generation capacity and that new nuclear electricity prices are higher than for existing plant. The Russian government is considering reducing support for new nuclear under its support contracts, called Dogovor Postavki Moshnosti (DPM), which guarantee developers a return on investment through increased payments from consumers for 20 years.[12][13][14]"

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Eto. O tome ja cijelo vrijeme pričam. Case closed :)
9 godina
offline
Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

 

malo edukacije za znalce o "bezopasnom" otpadu

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2020 9:47 (digitall).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Gallu:

Sad se vrati na svoj link, pročitaj naslov koji je vrlo jasan a onda i sam članak - ni riječi o komercijalnoj primjeni. To što se nešto tehnički može odraditi ne znači da se i radi u stvarnosti. I ne radi se jer u tome nema zarade. Kao što sam rekao - netko će morati platiti dodatno ili ćemo imati brda zdrobljenog stakla obogaćenog teškim metalima
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Digitall:

Edukacija je fail kad izjednačavaju mogući prestanak hlađenja potrošenog goriva i aktivnog reaktora koji potpuno ugašen radi sa skoro 10% toplinskog kapaciteta.

Mali tip: filmovi nisu baš najbolja metoda edukacije. Uputi nas na peer reviewed članak napisan od strane nekog s titulom ispred imena.
Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

ako te to ne zadovoljava, slobodno pogledaj ili pročitaj bilo koji drugi materijal na tu temu od nekog s titulom ili bez, pa ćeš vidjeti da se sve svodi na osnovne činjenice navede u tom jednom filmiću koji sam stavio za primjer, jer je fino objašnjeno for dummies

 

ne znam zašto se ljudi toliko uzrujavaju kad vide činjenice koje im ne idu u prilog..

12 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
To je jedino rješenje, stavit ga negdje u tri pm nek odmara.
Eventualno skladištit u hladnim predjelima, poklopiti ga i nek se para kondenzira
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Dex.pwn kaže...
To je jedino rješenje, stavit ga negdje u tri pm nek odmara.
Eventualno skladištit u hladnim predjelima, poklopiti ga i nek se para kondenzira

da, i nadati se da ga nitko neće otkopati za 50 ili 1000 godina, slučajno ili namjerno (jer se znaju lokacije), i raditi pizdarije, učiniti jedno veliko područje nenastanjivim, otrovati ogromne količine pitke vode, itd

doslovno ne možeš znati što će se dogoditi za 10 godina a ne za tisuće godina.. od tektonskih pomicanja, razine mora, temperature.. može se samo pretpostaviti.

 

sreća pa po dosadašnjim saznanjima uranija ima za još oko 200 godina eksploatacije, tako da nećemo uspjeti sjebati cijeli planet

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2020 18:57 (digitall).
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
digitall kaže...
Dex.pwn kaže...
To je jedino rješenje, stavit ga negdje u tri pm nek odmara.
Eventualno skladištit u hladnim predjelima, poklopiti ga i nek se para kondenzira

da, i nadati se da ga nitko neće otkopati za 50 ili 1000 godina, slučajno ili namjerno (jer se znaju lokacije), i raditi pizdarije, učiniti jedno veliko područje nenastanjivim, otrovati ogromne količine pitke vode, itd

doslovno ne možeš znati što će se dogoditi za 10 godina a ne za tisuće godina.. od tektonskih pomicanja, razine mora, temperature.. može se samo pretpostaviti.

 Tako je i to je veliki problem, zato trebamo naći način za iskoristit/potrošit taj otpad da ga ima manje ili po mogućnosti ništa. Oh, čekaj, netko je spomenuo neke nove vrste nuklearki...

Live long and prosper.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
E sad, kad bi razmišljali da li će netko namjerno kopati, onda bolje da ništa ni ne radimo.
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Dex.pwn kaže...
E sad, kad bi razmišljali da li će netko namjerno kopati, onda bolje da ništa ni ne radimo.

tako su i graditelji piramida razmišljali.. pa evo raskopane su :)

ljudima je to u prirodi

5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
digitall kaže...
Dex.pwn kaže...
E sad, kad bi razmišljali da li će netko namjerno kopati, onda bolje da ništa ni ne radimo.

tako su i graditelji piramida razmišljali.. pa evo raskopane su :)

ljudima je to u prirodi

 Fino sve napunit cementom, sve one hodnike, do ulaznih vrata sve začepit i maknit vrata, ili i njih zacementirat da se ni ne vide. Jednu veliku kuglu od betona na vrh svega nalit, pa onda neka kopaju za 30.000 godina.

Live long and prosper.
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
@Feudalac - ma i nebitno. Kao što sam napisao jedino je krajnja cijena bitna. To sam linkao na prvoj stranici. Ovo što je Santana gore dodao zaokružuje sliku. Ako se Rosatom (a svi znamo što je Rosatom) polako miče od nuklearki i prelazi na vjetroelektrane, nema se tu više šta dodati.
I u krajnjem slučaju prema trenutnim tehnologijama NE imaju veći negativni utjecaj na okoliš (da ne kažem da predstavljaju i potencijalno veliku ugrozu) od vjetroelektrani.
9 godina
neaktivan
offline
Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

Poslati u svemir jednu vecu kolicinu kad se "nakupi"?

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Gallu:

Nuklearke su (postale) skupe zbog red tapea. Konkurencija praktično ne postoji. S druge strane kad solar i vjetar dobije zajamčeni otkup po dva puta većoj cijeni od tržišne i ima zajamčeni pristup i prvenstvo na mreži nije nimalo čudno da svi žele malo tog kolača. To je, osim proizvodnje nuklearnog oružja za nekolicinu država, jedini posao gdje je zarada zajamčena, ne možeš propasti sve i da hoćeš. Da doisa posluju na otvorenom tržištu, nitko ih ne bi gradio. At all.

Sve ovo ne znači da sam protiv dekarbonizacije već pokušavam pokazati da nije tako zeleno i supertastično kako izgleda na prvu.

Isti hvalospjevi su se dijelili nafti - spasit ćemo kitove, šume, poletjeti do neba, zamijeniti Isusa. Dans je nafta najveće zlo. Zato polako, treba dobro razmisliti što želimo i kamo idemo
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2020 20:30 (Feudalac).
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
@Feudalac - govorimo o Rusiji ovdje. Kakav red tape? Što ti vlada kaže to misliš. Ako je u Rusiji skuplje možeš misliti što je u drugim zemljama. Usput - pročitaj što je Santana linkao. U Rusiji se subvenciniraju nuklearke i opet nisu konkurentne vjetru.
I da ponovim - analiza koju sam stavio na prvu stranu ne uključuje subvencije. Nuklearna energija je jednostavno skuplja.
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.8.2020 20:54 (Gallu).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Gallu:

Ni Rusi ne mogu funkcionirati sami za sebe, vidjeli su kako je to završilo u prvom pokušaju. ne vole nuklearke nakon Černobilja. Ako svi drugi grade vjetroelektrane, normalno je da velika zemlja poput njih želi biti konkurentna ili barem imati komparabilnu tehnologiju

Kaj se tiče cijene, Lazard ima svoje analize koje uglavnom ne vidimo u stvarnim projektima, gotovo niti jedna aukcija prošle godine nije rezultirala ponudom koja je ispod sadašnjih cijena, svi su iznad.

Računaj si sam - obični povrat uloženog za razmjerno jeftina komercijalna postrojenja je znanstvena fantastika pri sadašnjim veleprodajnim cijenama na tržištima EU i SAD-a. Solar ima još jedan problem - s 20% pokrivene energije ti imaš 100% kapaciteta što znači da u tom trenutku tvoja proizvodnja postaje višak pa je moraš smanjiti ili platiti nekom da je preuzme. Vjetar je nešto bolji i obično više puše što je manje sunca ali ne nužno pa svejedno trebamo drugu vrstu proizvodnje u punom kapacitetu (istu onu koju već imamo) samo što ona u tom slučaju postaje puno skuplja jer radi znatno manje. Pa bi onda to trebali kompenzirati spremanjem energije koje je skuplje od svih navedenih varijanti zajedno što se uredno prešućuje.

Ili se radi lažna komparacija s klasičnim načinima pružanja mrežnih usluga s tim da se uzme solarom poremećena (poskupljena) varijanta i s njom se komparira budući možebitno malo jeftiniji storage pa kaže: vidi, jeftinije je. Da, ali od čega? To je kao da Mercedes kaže da će biti najjeftiniji auto na tržištu za pet godina ali ne kaže da se dogovara s Merkelicom da uvede 300% poreza na sve ostale brendove.

Identično je s nuklearnom energijom - ona je skupa jer ju vlade ekstremnom regulacijom čine skupom, a na to dolazi nemogućnost pristupa tržištu u trenutku kad vjetar i solar rade. Na to dolazi “ne u mom dvorištu” ekipa što traje 30 godina pa novac i kompanije bježe od toga čime cijena još više raste. Iz tog razloga trebamo AtomX startup da razbuca okoštale strukture i skine cijenu lansiranja, ups gradnje nuklearki (sory mr Musk) za par puta. Međutim, politika je tu, kao i raspoloženje javnosti, prepreka pa sad idemo kamo idemo. Imat ćemo skupu struju i nestabilne mreže, ali bez dimnjaka. Nazdravlje
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2020 11:01 (Feudalac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice