Svašta se danas zove kuća...
Građevinski 3D pisač, po prvi put na robotskoj ruc
- poruka: 11
- |
- čitano: 6.691
- |
- moderatori:
vincimus
- +/- sve poruke
- ravni prikaz
- starije poruke gore
Bolje mi je ono gdje ljepe cigle (specijalizirane) roboti. Barem izgleda kao kuća
Ima Z-banding i loš layer consistency.
Dry the filament and level the bed.
Mjenjam 3d printanu kuću u Čučurju za Igloo na obali približno jednake kvadrature...
Staviš Apple Vision i briješ da si vani..
Koliko sam uspio shvatiti, ovdje nije podvig to što su ispisali nekakvu strukturu (jer "3D isprintanih" kuća ima na desetke) već što su razvili sistem za upravljanje rukom krana na kojoj je brizgalica betona.
Koliko, pak, 3D ispis građevina ima smisla također je vrlo upitno.
Ovdje i dalje moraš imati radnike koji postavljaju armaturu koju ne možeš 3D ispisati, a i čitava građevina u videu se čini više kao nešto eksperimentalno nego stvarno upotrebljivo. To je valjda razlog što nema ni vrata ni prozora (mogu se kasnije napraviti, naravno), a stropovi/podovi nisu 3D ispisani već klasično (g)rađeni.
Općenito klasičnu građevinu - onu s ravnim stropovima i podovima, četvrtastim otvorima za vrata i prozore, nemoguće je automatizirano ispisati jer postoji problem mostova (bridging) i skela (supports) koje su nužne kod gravitacijskog 3D ispisa, a tekući beton se ne steže dovoljno brzo da bi mogao sam sebe držati, odnosno prečvrst je da bi ga se kasnije lako moglo odstraniti, ako ga koristimo za skele (supports).
Za sada, dakle, imamo 3D ispis bez armature, bez jednostavnog rješenja za ostavljanje otvora za vrata i prozore, nemogućnost 3D ispisa stropova i podova, osim ako su kupolasti, a osim crkava i evtl. koncertnih i sportskih dvorana ne znam koji još tip građevina koristi kupolaste svodove? Hobitske kućice?
Na koncu nije jasno koliko je brža ili jeftinija ovakva gradnja čak i ako zanemarimo ove nedostatke od klasične gradnje, ili gradnje s već prefabriciranim (tvronički napravljenim) modulima koji postoje desetljećima i samo se dovezu i montiraju na mjestu gradnje. Dapače, Kinezi čitave zgrade naprave u par tjedana do mjesec dana koristeći ovu tehniku i to već vrlo dugo: Kinezi su zgradu koja se gradi 12 mjeseci sagradili za 9 dana! - Večernji.hr (vecernji.hr) i KINEZI LETE U NEBO Ovako se diže neboder od 57 katova u – 19 dana - Net.hr itd.
Možda ima neka specifična situacija gdje je 3D ispis zgrade bolje rješenje od drugih uobičajenih oblika građevine, ali ja za sada ne mogu vidjeti prednosti.
svima koji se iole kuže u građevinu jasno je da je ovo još jedna slijepa ulica u svijetu 3-d printera...
Sreća što je visoko pa se ne vidi koliko to loše izgleda, čak ni boja nije ista.