Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.321
|
čitano: 14.098.979
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

https://www.mall.hr/tv-prijemnici/philips-70pus8506-12-4k-televizor-ambilight-smart-tv?tab=reviews

 

Sta kažete na ovaj model? Cini mi se ok za tu cijenu... Ili? 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Koliko se sjecam, kad sam bio trazio grundig modele pred par godina, oni su imali caku kod gfu i geu. U principu ajmo rec isti modeli na prvi pogled ali gfu radjen za njemacko trziste a geu za ostala...

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozdrav svima, molim vas za komentar koji od ovih tv-a bi odabrali i vrijede li tih novaca? Ili možda nešto sasvim drugo, do 9000kn?

 

https://www.harveynorman.hr/4k-led-tv-samsung-ue75au9072uxxh/

 

https://www.harveynorman.hr/4k-led-tv-samsung-ue75au8072uxxh

 

https://www.harveynorman.hr/4k-led-tv-lg-70nano753pa

 

https://www.harveynorman.hr/4k-led-tv-lg-75un71003lc

 

Suprug i ja kupujemo novi tv, prioritet nam je veći ekran gdje bi išli na 70 ili 75".

Nismo zahtjevni korisnici, gleda se uglavnom Netflix. On bi gledao i sport preko iptv-a, s vremena na vrijeme odigra koju igricu na ps4 ili imamo neki glazbeni kanal uključen u pozadini i to je uglavnom to.

Pročitali smo puno vaših komentara, ali se ne snalazimo u procjeni je li nam bolji izbor VA ili IPS. Dnevni boravak nam ima jako puno dnevnog svjetla, no tv ipak najviše gledamo popodne i navečer s udaljenosti od cca 3.5m. Što se tiče položaja tv-a nasuprot je kutnoj garnituri, ali zbog položaja garniture ne bi ga oboje gledali baš iz centra.

Hvala vam na komentarima i pomoći!

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 11:14 (vana88).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
vana88 kaže...

Pozdrav svima, molim vas za komentar koji od ovih tv-a bi odabrali i vrijede li tih novaca? Ili možda nešto sasvim drugo, do 8000kn?

 

https://www.harveynorman.hr/4k-led-t...VK05KIOc4CChik

 

https://www.harveynorman.hr/4k-led-t...V_vJ3svRU8jzMw
https://www.sancta-domenica.hr/telev...-75au8072.html (u SD puno povoljniji cijenom)

 

https://www.harveynorman.hr/4k-led-t...yZqaoSwtAYw0Pk

 

https://www.harveynorman.hr/4k-led-t...CFUf6Likod-8P4

 

Suprug i ja kupujemo novi tv, prioritet nam je veći ekran gdje bi išli na 70 ili 75".

Nismo zahtjevni korisnici, gleda se uglavnom Netflix. On bi gledao i sport preko iptv-a, s vremena na vrijeme odigra koju igricu na ps4 ili imamo neki glazbeni kanal uključen u pozadini i to je uglavnom to.

Pročitali smo puno vaših komentara, ali se ne snalazimo u procjeni je li nam bolji izbor VA ili IPS. Dnevni boravak nam ima jako puno dnevnog svjetla, no tv ipak najviše gledamo popodne i navečer s udaljenosti od cca 3.5m. Što se tiče položaja tv-a nasuprot je kutnoj garnituri, ali zbog položaja garniture ne bi ga oboje gledali baš iz centra.

Hvala vam na komentarima i pomoći!

 Imajte na umu da sa te udaljenosti na toj dijagonali cete vidjeti svaku nesavrsenost na slici pogoto jer za te pare ne mozete dobiti neki nadprosjecan tv.... Probajte negdje......

Linkovi ne rade.....

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Evo samo mali osvrt....prije par dana kupio sam Samsung au 7172 65inch,dugo vremena sam se mislio dali kupiti ili ne s obzirom da je to tv niže klase....bojao sam se kako ce to sve funkcionira na velikom zaslonu. Na hdtv linku skinuo sam postavke i stavio u filmmmaker mode i po njihovim postavkama...mislio sam ajde ok nije loše više se ne može ni očekivati,međutim kad sam stavio na dinamic mode kao da sam stavio drugi tv....e sad ne znam jel sam ja ćorav al ovi filmmmaker mode mi je nekako bas neživ ,bljedunjav....sta se tiče Netflix i YouTube sadržaji odlično tv je brz...migu samo reći da je tv za ovu lovu od 4500kn i više nego odličan slika je stvarno odlična...i moje je mišljenje da svak treba namjestiti postavke prema sebi ..meni osobno filmmmaker mode katastrofa.. uglavnom velika preporuka od mene za ovaj novac extra tv .... hvala svim forumašima na pomoći....
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Zele37 kaže...
Evo samo mali osvrt....prije par dana kupio sam Samsung au 7172 65inch,dugo vremena sam se mislio dali kupiti ili ne s obzirom da je to tv niže klase....bojao sam se kako ce to sve funkcionira na velikom zaslonu. Na hdtv linku skinuo sam postavke i stavio u filmmmaker mode i po njihovim postavkama...mislio sam ajde ok nije loše više se ne može ni očekivati,međutim kad sam stavio na dinamic mode kao da sam stavio drugi tv....e sad ne znam jel sam ja ćorav al ovi filmmmaker mode mi je nekako bas neživ ,bljedunjav....sta se tiče Netflix i YouTube sadržaji odlično tv je brz...migu samo reći da je tv za ovu lovu od 4500kn i više nego odličan slika je stvarno odlična...i moje je mišljenje da svak treba namjestiti postavke prema sebi ..meni osobno filmmmaker mode katastrofa.. uglavnom velika preporuka od mene za ovaj novac extra tv .... hvala svim forumašima na pomoći....

 Filmmaker mod je predvidjen za filmove te da iste prikaze onako kako su zamisljeni da izgledaju. LJudi vise vole da dreci i vristi sa ekrana toliko da se ne moze gledati. Na oledu fillmaker mod uz mala podesavanja izgleda prekrasno naravno u filmovima koji su kvalitetno napravljeni....Kada gledam film prebacim u filmaker mod a kada zelim da nekoga impresioniram stavim na vivid. Nikad nista ne gledam u vivid modu... Bole oci....

2 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Postavila sam nove linkove, hvala na upozorenju :) 

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 11:15 (vana88).
14 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Boris grozni kaže...

Da javim utiske o Grundig 55GFU7900B 55" varijanti.

 

U utrci za kupnju su bili Tv-i do max 4000kn.

Guglajuci ovdje a i najvise pomoci kiwi_91 izbor je pao na novi Xiaomi, LG, Tcl i Grundig!

Po speckama su svi kopija jaje jajetu no paneli su im poprilicno razliciti ovisno o modelu, seriji, i godini proizvodnje!

Isao sam po ducanima i Xiaomi je bio nekako najlosiji po onome sto sam vidio od obrade materijala na telki pa do slike i izbornika tj opcija u njemu.

Tcl standardno ok, o Lg modelima do 4000kn i iskljucivo modeli kaj sam nasao kao neku preporuku ti modeli su imali dosta mana koje su meni smetale pa sam u startu prekrizio Lg.

Vidjevši u ducanu 50" i 55" modele, 55" verzija je davala znatno bolji kontrast! 

Em je 55" verzija imala bolji zvuk tj ovaj neki mini panel pa mi je to bio jedan + više za kupnju.

Uglavnom uzeo sam gore navedeni i naspram stare Samsung plazme od 50" je nebo i zemlja!

Panel u ovom Grundigu je IPS s lokalnim dimmingom u 11tocaka koliko sam uspio izvuci info!

Radio sam test dimminga koji radi perfektno,  bijelo je bijelo do samog ruba, crno je crno bez blooma i sl artefakata znaci fantazija!

Sto se tice boja ja sam odusevljen jer se inace bavim poluprofesionalno foto obradom i imam 32" 4k kalibrirani monitor pa mogu reci da su boje zaista odlicne stovise u testu crne se na televizoru cak vidi koji ton prijelaza vise nego na monitoru(VA) Ovo su stock postavke na monitoru se gamut moze jos nabriajti za jos tocnije boje!

Uniformiranost panela bi doslovno rekao da je identicno ovoj fotki

https://i.rtings.com/assets/products/fKDWubOJ/samsung-q80-q80t-qled/dse-large.jpg

Telka je placena 3400kn sto je bilo za cak 300 ili 400kn jeftinije od TCL i ostalih!

Ovdje su specke:

https://grundig.hr/hr-hr/tv/modeli-televizora/svi-modeli/55-gfu-7900-b

Hvala kiwi_91 jos jednom sto sam ga zagnjavio na pm oko sitnica i info-a oko telki koja je ispunila doslovno sva moja ocekivanja, jedino jos nisam napravio test input lga no to cu kad frend donese ps5 pa javim dojmove

 

 

 

 

Koji si to molim te Lg gledo da te razocarao uzivo.

?

A bolji fckn GRunding.

Molim te?

I ako moze gdje si to tocno isao gledat?

JEr sam Iz osijeka pa bi se volio i ja u to uvjerit.

Inace cekam neku paru da ubodem lg 60up8000

I sad vjerovat da je neki tamo jebb grunding sto proizvodi mustafa u svojoj garazi bolji od lga??

ok .

 

R33mba#2892
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 14:04 (R3nchi).
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Posmatrač kaže...
Zele37 kaže...
Evo samo mali osvrt....prije par dana kupio sam Samsung au 7172 65inch,dugo vremena sam se mislio dali kupiti ili ne s obzirom da je to tv niže klase....bojao sam se kako ce to sve funkcionira na velikom zaslonu. Na hdtv linku skinuo sam postavke i stavio u filmmmaker mode i po njihovim postavkama...mislio sam ajde ok nije loše više se ne može ni očekivati,međutim kad sam stavio na dinamic mode kao da sam stavio drugi tv....e sad ne znam jel sam ja ćorav al ovi filmmmaker mode mi je nekako bas neživ ,bljedunjav....sta se tiče Netflix i YouTube sadržaji odlično tv je brz...migu samo reći da je tv za ovu lovu od 4500kn i više nego odličan slika je stvarno odlična...i moje je mišljenje da svak treba namjestiti postavke prema sebi ..meni osobno filmmmaker mode katastrofa.. uglavnom velika preporuka od mene za ovaj novac extra tv .... hvala svim forumašima na pomoći....

 Filmmaker mod je predvidjen za filmove te da iste prikaze onako kako su zamisljeni da izgledaju. LJudi vise vole da dreci i vristi sa ekrana toliko da se ne moze gledati. Na oledu fillmaker mod uz mala podesavanja izgleda prekrasno naravno u filmovima koji su kvalitetno napravljeni....Kada gledam film prebacim u filmaker mod a kada zelim da nekoga impresioniram stavim na vivid. Nikad nista ne gledam u vivid modu... Bole oci....

 Vivid je doslovno neupotrebljiv koliko lose izgleda, nebitno koja jacina backlighta, fuj. Nista drugo nego lazno boostanje da "izgleda kao bolji TV".

 

Ja imam Filmmaker na automatski na C1...

 

Hebat, ekipa se lozi na nabrijanu sliku koja nema veze sa realnoscu... A da znaju koliko ostalih problema ima njihov non-OLED TV... ;-)

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 18:49 (Mad Ant).
9 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

I Standard postavka izgleda jako loše i preblještavo. Svi bi trebali koristiti cinema profil. Ljudi pred televizorom zaborave kako izgleda stvarnost. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Kaj gušter fakat nije onak fluoroscentno zelen ko na borisivom grumdingu? Ja sem mislil da je to realni prikaz guštera iz černobilja :D
14 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Molim pomoć! 

 

Vidim da na tržištu ima isti model, ali 3 različita slova

 

Samsung QE65Q95TTAT

Samsung QE65Q95TTCT

Samsung QE65Q95TTDT

 

Koja je razlika? Nigdje ne mogu pronaći objašnjenje.. 

 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
picajzla0707 kaže...
Kaj gušter fakat nije onak fluoroscentno zelen ko na borisivom grumdingu? Ja sem mislil da je to realni prikaz guštera iz černobilja :D

 Može gušter biti fluoroscentno zelen ako je kreator tako zamislio. Ako boja treba biti kričava onda bude kričava i na cinema modu. Cinema mode samo prikazuje boje kakve bi trebale biti. Standard, vivid i sl. umjetno pojačavaju boje i na kraju slika ispadne "tanka". To je kao da slušaš glazbu na bass boosted slušalicama.

11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Sad bi ti netko rekao da Kreator niti jednog guštera nije zamislil fluoroscentnog, sam kaj ja ne verujem u Kreatora oa nek ti bude :D
3 godine
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Gušter je najnormalnije zelen, ocigledno su neki ostali zateceni Grundigovom kvalitetom pa sad izvlače svakakve budalaštine gledajuci iz ss s mobitela kak izgleda slika i sto s njom valja ili nevalja a i bio je nekakav nabrijani mod. Telka je za te pare brutalna i osobno sam dobio i više nego sto sam ocekivao od tog tv-a i u tom cijenovnog rangu, gara je 5g u toj cijeni za bilo koji drugi bi morao pljunuti jos skoro 500kn više. Probao sam bf da vidim kako se vrti i odaziv je kao na monitoru bez ikakvog laga i sl artefakata. e i kad se telka stavi na "šparni mod" slika je 1:1 kao na kalibriranom monitoru, Živjeli gušteri🍻
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 14:26 (Boris grozni).
Moj PC  
0 3 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Da svak ima svoje mišljenje i ne znači da sam upravu,al opet ponavljam meni osobno ovi filmmmaker mode ne odgovara i to kažem samo za ovaj moj Samsung 7172...jer za ostale tv i ne znam....al ponavljam valja probati sve modove,ja sam i ovog dinamica dodatno namještao ...
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Znači gugi je ipak z černobilja. Ja sem si mislil da si upalil neki vivid mod
:D
14 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

 

Molim pomoć, koja je razlika između:

 

Samsung QE65Q95TTAT

Samsung QE65Q95TTCT

Samsung QE65Q95TTDT

 

Dakle, rijec je o istom modelu. Ne mogu nigdje doci do informacije u cemu je razlika

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Boris grozni kaže...
Gušter je najnormalnije zelen, ocigledno su neki ostali zateceni Grundigovom kvalitetom pa sad izvlače svakakve budalaštine gledajuci iz ss s mobitela kak izgleda slika i sto s njom valja ili nevalja a i bio je nekakav nabrijani mod. Telka je za te pare brutalna i osobno sam dobio i više nego sto sam ocekivao od tog tv-a i u tom cijenovnog rangu, gara je 5g u toj cijeni za bilo koji drugi bi morao pljunuti jos skoro 500kn više. Probao sam bf da vidim kako se vrti i odaziv je kao na monitoru bez ikakvog laga i sl artefakata. e i kad se telka stavi na "šparni mod" slika je 1:1 kao na kalibriranom monitoru, Živjeli gušteri🍻

Problem je kupovina non-mainstream tv-ova. Cak i kad je panel dobar ti nigdje nemas izvor da saznas nesto detaljno osim da kupis panel i detaljno ga proucis (pod uvjetom da to znas i imas aparaturu).

 

Recimo ovdje govoris o input lagu, a nigdje na internetu nema podatka o tome i doslovno moras sam izmjeriti da se uvjeris da je manji od 20ms (sve iznad je ispodprosjecan gaming tv).

 

Ovdje govoris o preciznosti bez kalibracije a nigdje na internetu ne postoji validan delta test da se kupac moze uvjeriti o cemu se tu radi.

 

TV nikako ne moze biti preporuka za kupnju sve dok se grunding ne udostoji objaviti detaljnije specifikacije i platiti ili sponzorirati oficijalne recenzente da naprave detaljne recenzije proizvoda.

 

Ovako sve ostaje na tvom dojmu da je tv brutalan, sto nije nemoguce, a moguce je isto da si potpuno subjektivan i da relativno gledano je tv ispodprosjecan. Bez objavljenih kalibracijskih specifikacija/rezultata necemo znati sto je istina.

 

3 godine
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pa definitivno je manji od 20 jer mi monitor ima 12😁, na boje sam alergican kao što rekoh bavim se foto obradom, pa ipak mogu reci da su boje fantasticne a i kao što rekoh usporedio sam s kalibriranim monitorom, u svakom slucaju kaj god, bitno da sam ja prezadovoljan info je tu za ostale a i kaj se tice točnih specki pa ni drugi ti ih nisu dali na pladnju, doslovno ih skrivaju pa moras kopat i traziti po recenzijama.zz
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 14:50 (Boris grozni).
Moj PC  
0 1 hvala 0
9 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Imam 7 godina star monitor, ali kad pogledam ove nove zakrivljene low budget monitore moj izgleda puno puno bolje. Susjed ima neki AOC i izgleda sranje. Tako da nije iznenađujuće da nešto jeftinije izgleda lijepo. Ako ovaj grunding ima ok tvorničku kalibraciju, ako je kontrast dobar i ako mu je motion ok nema razloga da izgleda loše. Jedino nema smisla da u dynamic modu izgleda dobro, ali svašta je moguće. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Zele37 kaže...
Da svak ima svoje mišljenje i ne znači da sam upravu,al opet ponavljam meni osobno ovi filmmmaker mode ne odgovara i to kažem samo za ovaj moj Samsung 7172...jer za ostale tv i ne znam....al ponavljam valja probati sve modove,ja sam i ovog dinamica dodatno namještao ...

 jesi šprobao ugasioti svu automatiku. To kao prvo. Drugo sve saver opcije. Izbaci Ai iz price. Poslije toga podesi tv kako treba pa ces vidjeti kako to moze izgledati. I filmmaker mode na OLEDU treba podesiti. Svi su oni napravljeni da izgledaju prekrasno u salonu pod vrlo jakim svjetlom. TO nema veze sa realnoscu.....

I LG C1 je na testu dobio ocjenu 4.6 mislim za tvornicku kalibraciju. Medjutim kad se malo poigras sa opcijama dodjes u situaciju kao ja a koliko vidim i neki ovdje da ponovo gledas neke filmove i otkrivas neke detalje koje prije nisi vidio....

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 15:37 (Posmatrač).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Boris grozni kaže...
Pa definitivno je manji od 20 jer mi monitor ima 12😁, na boje sam alergican kao što rekoh bavim se foto obradom, pa ipak mogu reci da su boje fantasticne a i kao što rekoh usporedio sam s kalibriranim monitorom, u svakom slucaju kaj god, bitno da sam ja prezadovoljan info je tu za ostale a i kaj se tice točnih specki pa ni drugi ti ih nisu dali na pladnju, doslovno ih skrivaju pa moras kopat i traziti po recenzijama.zz

Kakve veze ima koliko ti ima monitor? Ako mislis da mozes skuziti da je input lag manji / veci sa usporedbom igranja na drugom panelu, onda to ne mozes lagano, ili skoro nikako.

 

U prijevodu ako igras igre koje nemaju covjeka sa druge strane game engine ce cesto kompenzirati game lag. Iako je prisutan nece predstavljati ogroman problem.

 

Ako igras protiv covjeka sa druge strane koji ima manji input lag onda ces vristati cijelo vrijeme "kako, ja sam prvi pucao". To je indikator da tvoj response kasni (moguce i zato jer si sporiji, a moguce i da imas veci input lag pa stvari vidis kasnije nego tvoj protivnik).

 

Recimo, input lag van igrica najlakse na oko mozes osjetiti ako spojis pc na tv preko hdmi-a i setas se brzo misem okolo. Probaj to na 120hz 10ms panelu pa onda probaj na necemu od 50ms 60hz pa ces vidjeti ogromnu razliku. Nisam siguran da li bi osjetio suptilne razlike tipa 30ms i 15 ms na ovaj nacin.

 

Kod preciznosti panela, pogotovo ako si profesionalno involviran, nije bitno kako se tebi nesto cini vec sto stvarno je. Recimo radis neku obradu i posaljes u tiskaru pa ti donesu nesto potpuno drugacije boje nego ono sto si ti vidio na ekranu. Dakle, subjektivan dojam je nebitan vec precizan podatak koliko nesto odstupa od onoga sto stvarno prikazuje.

 

A sto se tice drugih proizvodjaca tu si jako u krivu. Svi veci proizvodjaci jako ulazu u marketing i doslovno salju testne uzorke besplatno okolo tako da ih recenzenti ocjene i stave specifikacije na svoje sajtove. Za sve main-stream brandove gotovo svaki model ima online detaljne rezultate testiranja i upravo zato ljudi jako dobro znaju sto kupuju.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Posmatrač kaže...
Zele37 kaže...
Da svak ima svoje mišljenje i ne znači da sam upravu,al opet ponavljam meni osobno ovi filmmmaker mode ne odgovara i to kažem samo za ovaj moj Samsung 7172...jer za ostale tv i ne znam....al ponavljam valja probati sve modove,ja sam i ovog dinamica dodatno namještao ...

 jesi šprobao ugasioti svu automatiku. To kao prvo. Drugo sve saver opcije. Izbaci Ai iz price. Poslije toga podesi tv kako treba pa ces vidjeti kako to moze izgledati. I filmmaker mode na OLEDU treba podesiti. Svi su oni napravljeni da izgledaju prekrasno u salonu pod vrlo jakim svjetlom. TO nema veze sa realnoscu.....

I LG C1 je na testu dobio ocjenu 4.6 mislim za tvornicku kalibraciju. Medjutim kad se malo poigras sa opcijama dodjes u situaciju kao ja a koliko vidim i neki ovdje da ponovo gledas neke filmove i otkrivas neke detalje koje prije nisi vidio....

To je u biti klasicna navlakusa za mozak.

 

Na savsreno kalibriranoj sdr snimci na tvu prebaci bilo kakav filter, tipa dynamic contrast, pojacavanje saturacije boja (promjenom color gamuta) i slicno i dobivena iskrivljena slika ce uvijek mozgu na prvu biti primamljivija. Ako gasis i palis mod 10/10 ljudi ce reci da je "ona druga" slika bolja.

 

Dakle, ne smije se ici na dojam u ovom slucaju jer ces recimo gledati nogometnu utakmicu sa najzelenijim travnjakom u postojanju i cijela slika ce izgledati kao epizoda teletabisa.

 

Ideja nije sadrzaj pretvarati u crtani film vec gledati precizno originalni sadrzaj. Ako je to SDR onda sve boje i nijanse moraju precizno odgovarati rec 709 gamutu i ne smije biti nikakih odstupanja. Recimo dosta danasnjih tv-ova cak i premium modela ima over-saturated crvenu boju po defaultu i to cak i kad pokazuju sdr sadrzaj. Cak se i kalibracijom to ne moze u potpunosti ispraviti na vecini panela. To je u biti generalno neprihvatljivo, iako je primaljivo na prvu ruku.

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Da, isto kao što puno ljudi kaže da je "Warm" postavka boja na TV-ima "prežuta" a zapravo je prirodnija. Baš sam prije par dana šogoru pokušao namjestiti novi TV i bila je scena na TV-u gdje je snijeg. On kaže da je njemu prirodniji potpuno hladan spektar boja i da snijeg izgleda kompletno bijel jer njemu tako izgleda "ljepše". Gdje je itko u pravom životu vidio scenu snježne mećave i da je sve kompletno bijelo bez ikakve nijanse žute? Ali eto njemu tako izgleda ljepše pa sam ga na kraju pustio da namješta kako želi.
Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 16:08 (antimadridista).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
antimadridista kaže...
Da, isto kao što puno ljudi kaže da je "Warm" postavka boja na TV-ima "prežuta" a zapravo je prirodnija. Baš sam prije par dana šogoru pokušao namjestiti novi TV i bila je scena na TV-u gdje je snijeg. On kaže da je njemu prirodniji potpuno hladan spektar boja i da snijeg izgleda kompletno bijel jer njemu tako izgleda "ljepše". Gdje je itko u pravom životu vidio scenu snježne mećave i da je sve kompletno bijelo bez ikakve nijanse žute? Ali eto njemu tako izgleda ljepše pa sam ga na kraju pustio da namješta kako želi.

Warm (d50 white point standard) ili hladnija varijanta d55 je vecinom preciznija od ostalih varijanti jer je odstupanje manje, mada je d65 bijela boja (d65 white point standard smatran "pravom" bijelom za kalibraciju) i ta bijela nije zuckasta-crvena vec bijela-bijela, bas vidis onaj pravi omjer gdje nije niti plava nijansa niti crvena. Ovu boju dobiti ispravno na printeru ili panelu je moguce jedino kalibracijom i upotrebom spektrofotometra ili kolorimetra (kolorimetri samo visoke klase - tipa klein k10 mogu precizno detektirati d65 white point).

 

U nedostatku kalibracije uzeti gore crvenu varijantu bijele boje (onu koju tv ima pod warm) je najmanje "zlo" jer ce tonovi koze biti prirodniji od drugih varijanti, a tonovi koze su upravo ono sto najlakse percepiramo.

 

Evo recimo usporedbe koji je omjer d50 white point prema d65 white pointu kad se stave jedna kraj druge. Napomena je da d65 ili kalibracijska bijela odgovara "boji" dnevnog svijetla pri cistom nebu u podne, dok je d50 teoretska tj. izmisljena nijansa koje nema u prirodi direktno kao takve.

 

EDIT:

Velika napomena, na donjoj slici vidjet cete samo omjer nijansi izmedju dvije boje, ali ako nemate kalibriran panel necete vidjeti pravilno d65 bijelu.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 16:39 (vRay).
14 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
dok god ne napiše gdje tocno i koje modele lg i ostalih je gledo..Za mene je boris obican troll..
R33mba#2892
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.1.2022 17:17 (R3nchi).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Evo naštimao sam po ovom linku https://hdtelevizija.com/2021/05/26/samsung-55au7172-tv-au7100-serija-video-recenzija/ vjerujem ja da je ovo stručno,al jednostavno mi ne paše pretamno i bezbojno.....
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Zele37 kaže...
Evo naštimao sam po ovom linku https://hdtelevizija.com/2021/05/26/samsung-55au7172-tv-au7100-serija-video-recenzija/ vjerujem ja da je ovo stručno,al jednostavno mi ne paše pretamno i bezbojno.....

 Stvar ti je prije svega navike. Moj savjet ti je da se čim prije makneš sa Vivid postavki na TV-u jer je totalno neprirodno. Ako si previše naviknut tako gledati, probaj postepeno podešavati sliku prema prirodnijim bojama i onda ćeš se pomalo privikavati. Ne trebaš odmah koristiri striktno sve postavke ali teži više prema filmmaker postavkama. Ja sam isto uvijek koristio postavke poput Vivid na starijim TV-ima jer sam mislio da mi je to oku ljepše. Onda me sve to skupa počelo zanimati, TV tehnologija, paneli itd. Tad sam polako počeo pratiti to oko kalibracije i mijenjati postavke. Na početku mi je to izgledalo loše u usporedbi s Vivid dok mi se oko nije priviklo. Sad kad prebacim na Vivid ne mogu vjerovati da sam tako gledao TV. 

Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
12 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Što se tiče D65 white pointa, takve stvari imaju smisla u svijetu filma. Osobno držim C1 na Cinema Home modu za HDR i ISF Bright za SDR. Sadržaj izgleda odlično.

 

Za igre, nakon 2 mjeseca eksperimentiranja na C1, ne mogu reći da mi se sviđa Warm50 za igre. U filmovima mi je zaista OK, ali u igrama su rezultati vrlo šareni. Npr. TLOU2 izgleda savršeno kad se TV postavi na Warm2/50 jer je ND htio filmsko iskustvo pa su sigurno masterirali po D65. S druge strane, Spiderman Remastered ode u odvratno žutu nijansu, čak i nebo više ne izgleda prirodne plave boje nego ode u pretjerano žutilo. Horizon ZD na Warm2 ode u toliko žarko crvenilo da su neke scene negledljive (na mom prošlom TV-u). Da ne idem dalje u tisuću primjera, neke igre su zaista pogođene a neke totalno promašene sa ovom postavkom (probao sam puno više od te 3 nabrojane).

 

Na kraju balade, pošto mi se stvarno ne da igrati sa Color Temperature postavkom prije igranja svake igre, stavio sam postavku na 0 odnosno neutralnu i to radi dobro na svim igrama.

 

Glavni problem u Warm2/50 postavci je vizualni gubitak kontrasta - kad se smanji udio plave boje, vizualno igre gube kontrast, čak je i percepcija takva da je cijela slika manje svijetla. Dodatni problem sa forsiranjem Warm2/50 u svim igrama je to što se dobar dio igara i dalje razvija na nekalibriranim monitorima. Ako uzmete u obzir da se dobar dio studija i dalje ne trudi specijalno ispravno implementirati HDR, vjerujte da se ne opterećuju niti time da se igra masterira prema D65.

 

Da skratim, TV je vaš, nađite ono što je vašim očima ugodno. Ako je redatelj/developer imao određenu viziju kako sadržaj treba izgledati to je OK. Isto kako je OK da se vi ne slažete sa tom vizijom i imate puno pravo gledati sadržaj na način na koji se vama sviđa. Na kraju krajeva, potrošili ste hrpu love na TV, konzolu i kupili vjerojatno preskupu igru - neka taj gušter izgleda kao da je izašao iz Černobila ako vam se tako dopada.

 

Jako puno ljudi se forsira da igraju igre na "kalibriranim postavkama" (makar to što su stavili nema veze sa procesom kalibracije) unatoč tome što im slika ne izgleda lijepo - Reddit, Resetera i još neki forumi su prepuni ljudi koji pišu isti post; "ne izgleda mi baš lijepo ali znam da je ispravno pa se trudim da se naviknem". Nema potrebe za takvim trpljenjem - igre su tu da nas zabave a ne da se forsiramo da gledamo sliku na način na koji ne želimo samo zato što je netko rekao da bi ista tako trebala izgledati.

 

 
5 0 hvala 2
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice