Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.840.854
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Meni je najdraža 0.7. 0.5 mi je kao da držim dlaku u ruci. Nekim ljudima je i 1mm najbolji. Koristim 63/37.  Važniji mi je kvalitetan flux nego žica. Zato jer je tehnika drugačija. Pasta za lemljenje lemilicom ne dolazi u obzir. Jer znaju nastajati mikronske kuglice koje završe svugdje po ploči.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jel bolja žica bez olova? Kada lemim sitne stvari, lem se ljepi za lemilicu i ostaju vrhovi nalik na suze.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Nije bolja, teže je s njom raditi, nije da je nemoguće ako je neka kvalitetna. Taj oblik ostaje ako nedostaje fluxa ili je temp. lemljenja niska.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Smanji temperaturu na cca 330-350, i kad mićeš vrh, makni ga brzo. Kao da kolješ piliće 😅
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

 

 

Jel netko zna kako je uradio ovaj projekt? Ne mislim na shemu već logiku koju je koristio.

Kad sam vidio da je koristio LED DOT display driver, tek mi onda ništa nije jasno.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozz ljudi, crkao mi samostojeći ventilator baš po ovoj vrućini. Podmazao sve i moram ga ručno pokrenut da se zavrti ali opet sam sebi pruža otpor i stane nakon 20tak sekundi. Vrti se bez otpora kad je ugašen, čim ga upalim sam sebe zaustavi.

Ne znam da li je kondenzator u pitanju (nemam ga čim izmjeriti) ili nešto drugo..

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ovisno kakav je tip motora, može biti da je do kondenzatora, probaj staviti drugi istog kapaciteta i istog ili većeg nazivnog napona.

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Promijenio dva upravo i tek se sjetio izmjerit voltmetrom i nema napona na kondenzatorima ali ventilator zuji i dalje..

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Probili namotaji?
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
ivic55 kaže...

Promijenio dva upravo i tek se sjetio izmjerit voltmetrom i nema napona na kondenzatorima ali ventilator zuji i dalje..

 Onda je valjda u prekidu žica koja ide do kondenzatora.

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Baci napon na kratko 1 do 10v i onda ništa. Morat cu razmontirat skroz....
A ako su probili namotaju cudno mi da zuji i dalje
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Netko naručuje TS100 uskoro? Imali kupona? Bangood ili Ali? Da odmah uzmem komplet s napajanjem, vrhovima? Imam DC adapter 12V 1.5A(uputno jel adapter ima selektibilan izlazni napon)
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Daj si nabavi punjac od nekog starog laptopa
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Imam već, to nije problem.
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Znali neko koliki napon treba držati 18650 baterija nakon izvjesnog vremena ?

Ne mogu da nađem koliki pad napona je normalan nakoliko koliko vremena ako je baterija dobra, nađem samo da je baterija za baciti ako napon prebrzo opada, ali gdje je granica, koliko smije pasti nakon određenog vremena to ne mogu nikako da nađem.
Dok ne kupim iMax B6 s kojim bih testirao kapacitet mogu jedino da procjenjujem na osnovu napona da li baterija valja ili ne valja. Imam 20+ 18650 baterija, trebam da rasporedim koje ću za šta koristiti. Tri sam već odstranio jer im napon padne na <1V za manje od sat vremena.
Unaprijed hvala.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pitanje vezano za ove JST 2.0 konektore za baterije... Koji pinout je standard i zašto ima obje varijante (zamjenjeni + i -)?

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Ne kužim
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Ne kužim

 Ista vrsta konektora a zamijenjen polaritet (pogledaj boju i raspored žica). Ti jst konektori mogu ući u utor samo na jedan način te onda zapravo zamjeniš + i - pa skuriš sklop /regulator napona. Znam jer sam uspio to napraviti. 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Ugradio MH-M18 BT modul u Z906. U konzoli ima jedino 3V3,tako da sam morao koristiti MT3806 boost s eBaya. Njega sam oblijepio alu folijom (više slojeva). Sve radi, no bez obzira jel muzika svira ili ne, čuje se nekakav šum. 3.5mm jack dijeli isti GND s napajanjem.
Jel bi ferrite bead pomogao u seriji s izlazima za zvuk?
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Mislim da je ista situacija kao u onih par situacija do sad kaj smo imali tu na forumu - samo audioizolacijski transformator.

 

Kruha i igala...
13 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Treba mi jos jedan multimetar, imate li preporuku sto uzeti? Koristim Uni-T UT33C zadnjih 7-8 godina i generalno sam zadovoljan, samo sto mi sve cesce i cesce zatreba jos jedan instrument. U lokalnoj trgovini su odmah dostupni UNI-T UT133B(cca 160kn) i UNI-T UT 58D (cca 500kn). Skuplji model mi ne opravdava cijenu, a vjerovatno bi dao taj novac da je autoranging. Naravno i ostali proizvodjaci/modeli ulaze u izbor

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Budem prvo pokušao s LCom na izlazu iz boostera. 2.4mF, i 480uH. Cutoff na 150Hz
6 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
@Ivan_hacker
U Chipoteci je vikend akcija još danas do 24.00.
Instrument UT-131 D MIDI DIGITALNI MULTIMETAR, Uni-trend 69.00kn
Dostava 40kn.
https://www.chipoteka.hr/artikl/140032/instrument-ut-131-d-midi-digitalni-multimetar-uni-trend-6022013104
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Budem prvo pokušao s LCom na izlazu iz boostera. 2.4mF, i 480uH. Cutoff na 150Hz

 probaj si staviti poslije boostera neki LDO regulator, previše buke stvaraju ti switching regulatori, barem ti jeftini i jednostavni i onda se prenosi na audio. Znači ako ti sklop dela na 5V, ti podesi boster na 7 ili na 6V i ispred stavi regulator, ulazni napon podesi ovisno o tome koliki je dropout LDO-a. Gledaj da ti LDO ima što veći PSRR. Isto tako mase spajaj u jednu točku, tzv zvjezdište kako bi što više izbjegao ground loop.

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.7.2020 6:49 (Gigabyte091).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Budem vidio šta mogu uradit da ga eliminiram.
Inače, spojio sam GND od BT modula na GND od boostera. GND od boostera na GND od izvora
15 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ima li nekih domaćih tiskovina ili web portala s tematikom embedded sustava?

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Premještam danas TV i antenu i odštekam to zajedno s kućnim kinom iz produžnog i uštekam kućno kino natrag u produžni na kojem je bio printer i taj produžni koji je išao prema TV-u. Odem iz prostorije s televizorom i vratim se za par minuta kad ono kućno kino ni više ni manje nego gori. 

 

Izvadim to iz struje i ajde otvorim  i ne vidim gdje je  gorilo. Prvo sam mislio da došlo s napajanja jer mi se činilo kad je bio zatvoren da bio na toj strani pa ni ne gledam okolo.

 

Gorilo je pojačalo jedno, TAS5122  Pdf od komponente

 

 

Evo album sa slikama unutrašnjosti

 

Sad mislim da li bi se isplatilo to jedno pojačalo mijenjati? Najrađe bi cijelu tu pločicu gdje su pojačala ,ali nigdje ju ne mogu naći. Staro je to dosta isto sve skupa. 

Ima netko ideju što je moglo poći po zlu?

Evo danas i jučer sasvim normalno radilo sve i sad nakon ištekavanja i uštekavanja u struju jednostavno ode. Da nešto nije bilo u redu s produžnim ili strujom ili čim već onda bi ovaj osigurač kod kabela izgorio prvi pretpostavljam? 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Možeš samo taj čip zamijeniti, trebalo bi normalno raditi nakon toga.

Cijelu pločicu teško da budeš igdje našao.

 

Kruha i igala...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Zamjeni, imaš na Mouseru čip za 10€
6 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Zamjeni, imaš na Mouseru čip za 10€

 

Su ovi čipovi s aliexpressa fake možda? Ima tipa 5 komada za 5-6 dolara. Ne žuri mi se s tim ,a i moram naći nekoga da mi opće zalemi to pa da čim jeftinije prođem . 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice