Usporen HDD na laptopu

poruka: 13
|
čitano: 5.267
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Usporen HDD na laptopu

Pozdrav, u zadnjih mjesec dana HDD je poceo radit probleme (bar mislim da je HDD). Laptop je malo stariji HP 625, ali dovoljan za moje potrebe. HDD je 7200 rpm od 320GB-a ako se ne varam.

 

Znaci problemi su random smrzavanje svakih par minuta (otvorim pjesmu u foobaru, zamrzne se na par sekundi), usporen rad opcenito, BSOD kad otvorim neki folder sa vise dokumenata ili nesto slicno. Probao sam defragmentirat sa 2 programa (defraggler i jos 1 dobar, ne mogu se sjetit imena) i nije do toga. Nisam jos probao sa windows disk checkom ali u HD Tune Pro pod health mi je upozorenje na C5 (Current Pending Sector) i pise warning. Sve ostalo je OK. Pretpostavljam da HDD ima bad sectore i zanima me postoji li koji program s kojim mogu rijesit ove probleme bez da koristim check disk od windowsa jer znam da mi je zadnji put doslo do BSOD-a i izbrisali su mi se svi podatci.

 

Hvala unaprijed.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Usporen HDD na laptopu

Od ovog trenutka kad pročitaš ovu poruku pod hitno napravi backup podataka dok još možeš; nakon toga skeniraj disk na bad sektore, HD Tune ti to može odraditi, mada ja više volim alat proizvođača diska sa Hiren's boot CDa.
Ako imaš garanciju na disk, nosi, ako ne, kupi novi.
Nema popravka.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Usporen HDD na laptopu

Evo probao sam sa updateom firmware-a i ne pomaze. Ovo se pocelo dogadat nakon sto mi se pojavio BSOD i izbrisali se svi podatci, onda sam instalirao novu kopiju win 7 ali preko stare kako bi sacuvao sve foldere pod windows.old

Jel postoji sansa da se popravi pomocu softwarea ili je stanje kriticno?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Usporen HDD na laptopu

Napravi backup pa sken sa HDTune (error scan opcija), no miriši mi da disku nema spasa.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Usporen HDD na laptopu
Da ne otvaram novu temu bezpotrebno, idem mam u glavu s pitanjem obzirom mi je HDD umro i moram kupiti novoga?!
Upit glasi; koji je HDD "najbolji" a ima slijedjeće specifikacije, 2.5 incha, 320 GB najmanje 512 GB moguće, 7200 RPm, garancija (uočio sam da postoji i do 5 godina) što dulja poželjna, i to je uglavnom to!
Ako postoji još neki parametat na koji treba usmjeriti pozornost, zahvaljujem!
ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Usporen HDD na laptopu
Father_Dougal kaže...

Napravi backup pa sken sa HDTune (error scan opcija), no miriši mi da disku nema spasa.

 

Bas gledam po netu i dosta ljudi je napravilo zero fill i nestanu im errori. To znaci da bi trebao cijeli disk izbrisat?

16 godina
offline
Re: Usporen HDD na laptopu
ATJLučko kaže...
Upit glasi; koji je HDD "najbolji" a ima slijedjeće specifikacije, 2.5 incha, 320 GB najmanje 512 GB moguće, 7200 RPm, garancija (uočio sam da postoji i do 5 godina) što dulja poželjna, i to je uglavnom to!
Ako postoji još neki parametat na koji treba usmjeriti pozornost, zahvaljujem!

Kupi onaj sa najduljom garancijom.

puls4R kaže...

 

Bas gledam po netu i dosta ljudi je napravilo zero fill i nestanu im errori. To znaci da bi trebao cijeli disk izbrisat?

Prvo napravi backup i sken cijelog diska.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
14 godina
neaktivan
offline
Usporen HDD na laptopu

Pokrenuo sam chkdsk i rijesilo je probleme, iako je trajalo oko 2 sata. Ali sad mi pod C5 umjesto 15 stoji 30 xD tako da cu vjerojatno za koji tjedan zero fillat HDD i reinstalirat windowse. Ali zasad je sve odlicno, nema vise onakvih problema.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Usporen HDD na laptopu
Father_Dougal kaže...
ATJLučko kaže...
Upit glasi; koji je HDD "najbolji" a ima slijedjeće specifikacije, 2.5 incha, 320 GB najmanje 512 GB moguće, 7200 RPm, garancija (uočio sam da postoji i do 5 godina) što dulja poželjna, i to je uglavnom to!
Ako postoji još neki parametat na koji treba usmjeriti pozornost, zahvaljujem!

Kupi onaj sa najduljom garancijom.

puls4R kaže...

 

Bas gledam po netu i dosta ljudi je napravilo zero fill i nestanu im errori. To znaci da bi trebao cijeli disk izbrisat?

Prvo napravi backup i sken cijelog diska.

 

Potpuno se slažem, backup sve pa zero, meni je baš prije par mijeseci HDD počeo vrištat, nestalo mi 120gb, pomirio se s krajem pa onda prešo zero fill i još za svaku sigurnost s HDD regeneratorom i evo danas disk ko beba.

http://www.geekcro.herobo.com/
16 godina
offline
Re: Usporen HDD na laptopu
puls4R kaže...

Pokrenuo sam chkdsk i rijesilo je probleme, iako je trajalo oko 2 sata. Ali sad mi pod C5 umjesto 15 stoji 30 xD tako da cu vjerojatno za koji tjedan zero fillat HDD i reinstalirat windowse. Ali zasad je sve odlicno, nema vise onakvih problema.

Zašto nisi pokrenuo dijagnostiku?

Što je pisalo  u rezultatima checkdiska?

 

Ono što si ti napravio jest samo markiranje bad sektora. Nisi napravio pravu dijagnostiku, i sad ne znaš u kojem stanju ti je disk. Ali bitno da imaš namjeru popunit sa nulama (da mi je samo znati kako to pomaže kod bad sektora...) i na taj isti disk, koji je vjerojatno skršen, instalirati OS?

E, pa, nek ti je sa srećom, i tebi i onima koji su ti to preporučili.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Usporen HDD na laptopu
Father_Dougal kaže...
puls4R kaže...

Pokrenuo sam chkdsk i rijesilo je probleme, iako je trajalo oko 2 sata. Ali sad mi pod C5 umjesto 15 stoji 30 xD tako da cu vjerojatno za koji tjedan zero fillat HDD i reinstalirat windowse. Ali zasad je sve odlicno, nema vise onakvih problema.

Zašto nisi pokrenuo dijagnostiku?

Što je pisalo  u rezultatima checkdiska?

 

Ono što si ti napravio jest samo markiranje bad sektora. Nisi napravio pravu dijagnostiku, i sad ne znaš u kojem stanju ti je disk. Ali bitno da imaš namjeru popunit sa nulama (da mi je samo znati kako to pomaže kod bad sektora...) i na taj isti disk, koji je vjerojatno skršen, instalirati OS?

E, pa, nek ti je sa srećom, i tebi i onima koji su ti to preporučili.

 

Imam Advanced system optimizer koji ima opciju dijagnosticiranja diska i popravka. Znaci kad sam upalio laptop pokrenio se chkdsk u dos-u i kad bi se pojavio error pisalo bi nesto tipa bad sector replaced i onda ime tog file-a. Mislim da HDD nije u tako losem stanju kao sto sam mislio jer je chkdsk popravio sve (vidljive) probleme tipa usporenost, bsod itd. Sto se tice zero fill, dosta ljudi kojima se pojavljivao error u c5, c6 ili c7 sektoru napravilo je zero fill (imam dban pa cu vjerojatno preko toga) diska i vise nisu imali te probleme. Ali sadasnje stanje diska je u redu, jedino mi HD Tune prikazuje warning u C5, dok u disk optimizeru u ASO programu ne prikazuje taj error. A oba programa su identicna, prikazuju iste vrijednosti osim tog c5 sektora.

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.4.2012 12:19 (puls4R).
16 godina
offline
Re: Usporen HDD na laptopu
puls4R kaže...

 

Imam Advanced system optimizer koji ima opciju dijagnosticiranja diska i popravka. Znaci kad sam upalio laptop pokrenio se chkdsk u dos-u i kad bi se pojavio error pisalo bi nesto tipa bad sector replaced i onda ime tog file-a. Mislim da HDD nije u tako losem stanju kao sto sam mislio jer je chkdsk popravio sve (vidljive) probleme tipa usporenost, bsod itd. Sto se tice zero fill, dosta ljudi kojima se pojavljivao error u c5, c6 ili c7 sektoru napravilo je zero fill (imam dban pa cu vjerojatno preko toga) diska i vise nisu imali te probleme. Ali sadasnje stanje diska je u redu, jedino mi HD Tune prikazuje warning u C5, dok u disk optimizeru u ASO programu ne prikazuje taj error. A oba programa su identicna, prikazuju iste vrijednosti osim tog c5 sektora.

:)
gle, jedini alat koji ti može precizno reći u kakvom stanju je disk je alat proizvođača diska.
Sve ovo o čemu pričaš je samo maskiranje sektora na kojem je bad sektor, da ga se više ne koristi - to ne znači da ga nema. Disk je očito ostao bez spare sektora, sve do sada ih je uspješno mapirao.

No tvoj disk, tvoji podaci - plakat ćeš ovdje i tražiti data recovery programe {#} dok još imaš vremena kupi GetDataBackNTFS.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Usporen HDD na laptopu
Father_Dougal kaže...
puls4R kaže...

 

Imam Advanced system optimizer koji ima opciju dijagnosticiranja diska i popravka. Znaci kad sam upalio laptop pokrenio se chkdsk u dos-u i kad bi se pojavio error pisalo bi nesto tipa bad sector replaced i onda ime tog file-a. Mislim da HDD nije u tako losem stanju kao sto sam mislio jer je chkdsk popravio sve (vidljive) probleme tipa usporenost, bsod itd. Sto se tice zero fill, dosta ljudi kojima se pojavljivao error u c5, c6 ili c7 sektoru napravilo je zero fill (imam dban pa cu vjerojatno preko toga) diska i vise nisu imali te probleme. Ali sadasnje stanje diska je u redu, jedino mi HD Tune prikazuje warning u C5, dok u disk optimizeru u ASO programu ne prikazuje taj error. A oba programa su identicna, prikazuju iste vrijednosti osim tog c5 sektora.

:)
gle, jedini alat koji ti može precizno reći u kakvom stanju je disk je alat proizvođača diska.
Sve ovo o čemu pričaš je samo maskiranje sektora na kojem je bad sektor, da ga se više ne koristi - to ne znači da ga nema. Disk je očito ostao bez spare sektora, sve do sada ih je uspješno mapirao.

No tvoj disk, tvoji podaci - plakat ćeš ovdje i tražiti data recovery programe {#} dok još imaš vremena kupi GetDataBackNTFS.

 

Ma iskreno nemam toliko bitnih podataka, imam mozda 2-3 gb raznih dokumenata za posao i oko 17gb muzike. Jedino to trebam prebacit, tako da mi je najbitnije zapravo popravit disk a po iskustvima drugih ljudi zero fill bi bila najpouzdanija metoda za to. Uostalom ako mi se kojim slucajem disk i srusi u ovih par dana (za 3-4 dana cu zero fill napravit) jednostavno mogu instalirat windowse preko stare instalacije i svi dokumenti mi ostanu u windows.old folderu. Bar je tako bilo prosli put kad sam dobio BSOD i svejedno sam sacuvao podatke.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice