Random zamrzavanje računala (win 10)

poruka: 8
|
čitano: 1.948
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Random zamrzavanje računala (win 10)

Kao što sam naslov govori računala mi se random zamrzava i potreban je restart. Nema bsod, jedino kad zvučnici rade se čuje nekakav "brrr" zvuk.

Komp je bio u 4 servisa, prošao je sve moguće trestove i svugdje je sve normlano funkcioniralo. Izgleda da se jedino kod mene zamrzava po tome. Ja sam zamijenio tipkovnicu, miš, porbao sam čak i s drugim monitorm i dalje sve isto. To mi se događalo i na windows 8. Čudno je to što sam prije isto imao windows 10 instaliran, ali sve je normalno radilo bez zamrzavanja.

 

Jel zna netko u čemu bi bio problem?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Random zamrzavanje računala (win 10)
kukuriža kaže...

..

Jel zna netko u čemu bi bio problem?

 

-stvarno misliš da na forumu pišu postove čarobnjaci s čarobnom kuglom?

-ako ti za računalom ne možeš otkriti uzrok, tad ne mogu ni ja (ali će se naći vidovitih milana koji će znati u čemu je stvar ili ćeš redom mijenjati sve do drugog računala s možda istim problemom) + par servisa koji jednako nisu ništa napravili.

-znaš kako se otklanja problem? Prvo, moraš ga otkriti-utvrditi, uzrok, tek tad popravak-otklanjanje uzroka.

-hardware=HW, software=SW tj sve ostalo.. i ili je hw ili sw uzrok. Eliminacijom ako ne možeš direktno, ono što ostane skriva uzrok.

-kad se problem (smzavanje) dešava? U radu, idlanje, surfanje-internet, rad u wordu ili gamingu, kombinacija.. ima li neko pravilo? btw može biti i periferija kao miš-tipkovnica ali i to si već mijenjao, možda je usb kontroler na ploči, možda utor.. možda imaš problema sa strujom-naponom, možda sa žicom-utičnicom, možda malware-virus, možda bug u softwareu, možda u biosu, driveru, osu.. u bilo kojem softu koji koristiš (ili ne znaš da koristiš).

 

-hw uzroke je lakše izolirati, eliminacijom.. ali za test (potvrda ispravno-neispravno) moraš imati 100% ispravnu okolinu, drugo računalo-dijelove.. za koje 100% znaš da radi, npr ram-cpu-vga.. ako zamjena pomogne tad je to, ako ne pomogne tad nije to (ali može biti i kombinacija tj više od jednog uzroka  ili polukompatibilnost kao bios-driver + postavke biosa..)

 

-koji os, kakav .. nije w10 jedan win, tj imaš buildove-verzije, imaš time povezane drivere, imaš irigigi-clean ili neki yogurt-pirat, kao i igre-appsi, origigi-crack.. itd.

-možeš ići od clean installa ali ako napraviš sve isto kao do sad, tad će se opet ponoviti isti rezultat tj problem, jer računalo tako radi kao caclulator, 2+2=4.. dok nešto u 'formuli' ne promjeniš mora biti isti rezultat ili je neispravno. Možeš bootati neki live medij (stikić.. npr ubuntu-linux-mint.. ili minipe-win.. hirens-strelec..) ali tad moraš to napraviti, skinuti-napraviti medij. Bootaš i trenutno vidiš, radi ili ne tj ako je hw uzrok tad mora biti isti problem vidljiv (osim za npr vga jer ne koristi sve fičere-driver..) npr ako je uzrok ram-cpu-mbo-napajanje ili periferija tad će problem biti vidljiv na npr linuxu a time si odmah provjerio-potvrdio jel hw ili sw.

-ako je hw tad mjenjaš komponentu koja uzrokuje problem kao npr ram, napajanje.. ako je mbo to je tad pola novog računala (cpu+ram.. povezano-ovisno tj ovisi koja generacija-kompatibilnost npr ddr3-4 i socket..). Ako je s livea radi, tad je vjerojatno soft uzrok (osim npr vga-gpu kad se koriste mogućnosti npr u igri, zato je važno kad opisuješ reći jel se bsod desi u igri, kojoj, random itd..).

 

-ako je soft uzrok, tad baš bilo što može biti pirat-crack, može i origigi (bug) može postavke biosa-drivera, može kombinacija softa koja se ne podnosi itd.. a može i banalno loš kabel-kontakt ili pregrijavanje itd.

-ako je npr virus-malware, što tad? kako ćeš osigurati nabavu softa bez virusa ako nemaš drugo čisto računalo tj sve što imaš je tad rizik-sumnjivo.. dok ne nađeš i izoliraš ali i tad može biti još neki soft zaražen tj to ne znači ako nešto nađeš da je sve ostalo čisto-ispravno.. možda nije.

 

-što tad? pa to je mogao-trebao servis, no servis neće testirati sve, ne može tj ti koristiš i instaliraš soft, npr igre ili surfaš po internetu.. i upravo u tome može biti razlika tj servis ne servisira soft, samo hard-komponente-zamjena dok je soft tvoja stvar.

 

-npr memtest86+ .. imaš na skoro svakom boot-live mediju, dovoljno je desetak minuta i ako ram ima problema bit će prikazano, jedan problem = ne valja, ne treba dvije greške.. ili je 100% ili ne valja.

-hdd, chkdsk .. pa i formatiranje (brsanje+particije..) čist install, čisti driveri, postavke biosa + updateovi ..

-struja? što ako je uzrok izvan računala npr napon u kući može pasti-skočiti .. do neke granice stabilizatori rade ali za sve imaš granicu.

 

itd.

 

-no vidoviti milani će ti reći, napajanje, mbo, miš.. možeš promijeniti i tepih-zavjese, možda problem nestane sam od sebe.. no to ne znači da je tepih imao veze ili bio uzrok, no može čak i to biti (statički..) samo kao karikiran primjer.

-što ako je virus? što ako je bug u igri? sve, baš sve može biti uzrok a ono što provjeriš mora biti 100% ispravno, ne 99% bug se može desiti i nekom osu-driveru. Što ako je uzrok problema 'prejak' antivirus koji npr nešto blokira (a puno softwarea traži neki pristup, pa i malware..), što ako nemaš origigi soft tj neka zaštita? Igre koje imaju jaču zaštitu mogu biti bugovite-problematične (originali) pa se dešavalo da proizvođači koriste crack .. jer zaštita je 'prejaka' itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Random zamrzavanje računala (win 10)
kukuriža kaže...

Kao što sam naslov govori računala mi se random zamrzava i potreban je restart. Nema bsod, jedino kad zvučnici rade se čuje nekakav "brrr" zvuk.

Komp je bio u 4 servisa, prošao je sve moguće trestove i svugdje je sve normlano funkcioniralo. Izgleda da se jedino kod mene zamrzava po tome. Ja sam zamijenio tipkovnicu, miš, porbao sam čak i s drugim monitorm i dalje sve isto. To mi se događalo i na windows 8. Čudno je to što sam prije isto imao windows 10 instaliran, ali sve je normalno radilo bez zamrzavanja.

 

Jel zna netko u čemu bi bio problem?

 

Malo si čudno opisao, no koji Windows sada imaš instaliran?

 

Ažuriraj sve drivere -  čipset, zvuk, grafika.

Prati ovo uputstvo da provjeriš da li ima neispravnosti u sistemu.

https://support.microsoft.com/en-us/help/929833/use-the-system-file-checker-tool-to-repair-missing-or-corrupted-system

 

Ukoliko i dalje imaš problem onda sa Memtestom prekontroliši ispravnost RAM-a. 

 

Ako si overclockirao komponente vrati sve na defaultne postavke. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
10 godina
offline
Random zamrzavanje računala (win 10)

Imam windows 10 Pro 10.0.18363 Build 18363. Zamrzavanje se dogodi nekad odmah nakon što se komp upali, nekad 10 minuta nakon pokretanja kompa, nekad par sati izdrži. Nevezano kaj radio na kompu, surfao, igrao igre, pisao nešto u wordu.

Prije sam već imao windows 10 gore morao rušit iz ne znam kojeg razloga, pa se to počelo događat i onda sam probao s windows 8 i opet isto i onda sam probao sve moguće verzije windows 10 i dalje isto s*anje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Random zamrzavanje računala (win 10)
kukuriža kaže...

Kao što sam naslov govori računala mi se random zamrzava i potreban je restart.

Otkuda znaš da nema BSODa? Skini i instaliraj blue screen view pa pogledaj jel pronalazi nešto.

Računalo uopće ne mora pokazati BSOD i opet to ne znači da log nije zabilježen.

Isto tako provjeri temperature pod opterećenjem sa HW monitor, probaj posuditi drugu RAM memoriju za test, napravi dijagnostiku HDDa prema tutorijalu, Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 17:55 (Valentin17).
15 godina
offline
Re: Random zamrzavanje računala (win 10)
kukuriža kaže...

Imam windows 10 Pro 10.0.18363 Build 18363. Zamrzavanje se dogodi nekad odmah nakon što se komp upali, nekad 10 minuta nakon pokretanja kompa, nekad par sati izdrži. Nevezano kaj radio na kompu, surfao, igrao igre, pisao nešto u wordu.

Prije sam već imao windows 10 gore morao rušit iz ne znam kojeg razloga, pa se to počelo događat i onda sam probao s windows 8 i opet isto i onda sam probao sve moguće verzije windows 10 i dalje isto s*anje.

 Sumnjam da bi moglo biti do RAM-a. Testiraj ram sa Memtestom nekih 4-5 sati.

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
14 godina
offline
Random zamrzavanje računala (win 10)

Imao sam sličan problem prošle godine - zamrzavanje nakon nekoliko sati bez obzira što radio na PCu, nakon restarta se zamrznuo opet za 10-15 min. Problem je bio u matičnoj ploči. Otkada mi je matična zamijenjena problem se više nije javljao.

 

Još jedan problem uz to koji sam imao je da se računalo nije restartalo kako spada, tj. Windows start meni -> Restart PC i nakon restarta OS se nije htio dignuti. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Random zamrzavanje računala (win 10)
Imperijas kaže...

se nije htio dignuti. 

Grdo je to kad ti se neće dignuti. 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice