Problem oko slike na racunalu

poruka: 15
|
čitano: 1.433
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
Problem oko slike na racunalu

Pozdrav, prvi put objavljujem nesto pa se ispricavam u slucaju greski.

 

Da predjem na problem, dakle komp mi je samo od jednom tokom gledanja filma ostao bez slike.

Koristim hdmi extender za kuciste a za monitor koristim vga.

Kada inace radi monitor svijetli ali sada samo blicka kao da je u sleep modu.

Promjenio sam vga i hdmi extender cak i monitor ali i dalje ista situacija.

Povezao sam na android tv preko hdmi kabla i pokazalo mi je sliku, pa mislim da nije do maticne, a kable i monitore sam izmjenjao i isto je.

Hvala na pomoci.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Problem oko slike na racunalu
Remich kaže...

Pozdrav, prvi put objavljujem nesto pa se ispricavam u slucaju greski.

 

Da predjem na problem, dakle komp mi je samo od jednom tokom gledanja filma ostao bez slike.

Koristim hdmi extender za kuciste a za monitor koristim vga.

Kada inace radi monitor svijetli ali sada samo blicka kao da je u sleep modu.

Promjenio sam vga i hdmi extender cak i monitor ali i dalje ista situacija.

Povezao sam na android tv preko hdmi kabla i pokazalo mi je sliku, pa mislim da nije do maticne, a kable i monitore sam izmjenjao i isto je.

Hvala na pomoci.

 Ako si promijenio kable, monitor, isprobao monitor drugdje, onda problem mora biti u VGA izlazu.

Imaš grafičku karticu ili koristiš izlaz iz matične (on-board)?

 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
4 godine
neaktivan
offline
Re: Problem oko slike na racunalu

U racunalu koristim hdmi znaci vga kabal ide u jedam mali extender i na drugom ulazu je hdmi i njega ubacim u komp. Imam 1030 grafu.

Preko istog ulaza sam spojio tv preko hdmi kabla i radilo je normala.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.2.2020 21:28 (Remich).
10 godina
offline
Re: Problem oko slike na racunalu

Može bit da je skviknuo monitor 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Problem oko slike na racunalu

Znači, HDMI radi (s TV-om), kabele si probao zamijeniti, monitor također, kao i HDMI -> VGA konverter.

 

Najsumljivija komponenta tu je upravo konverter. Da li ima odvojeno napajanje i da li si ga spojio? Ako se napaja preko HDMI porta iz grafičke, moguće da mu to jednostavno nije dovoljno, pa čak i da je spalio izlaz iz grafičke. U tom slučaju bi HDMI uredno radio, ali neke funkcionalnosti ne bi, primjerice ako monitor ima mogućnost komunikacije s računalom (slanje identifikacije monitora) i dok je ugašen, to radi tako da se jedan jednostavan sklop napaja preko HDMI-a, pa to ne bi radilo.

 

Imaš li konverter koji se napaja preko USB-a?

 

Pročitaj i ovo: http://billauer.co.il/blog/2017/12/hdmi-dvi-cable-hdmi2av/

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
neaktivan
offline
Re: Problem oko slike na racunalu

Bas o tome sam pricao sa tipom iz servisa koji mi je i prijatelj, isproban je i konverter i on je ispravan. Taj decko kao ni ja nikad nije imao ovakav slucaj i preporucio mi je da probam spojiti na tv i promjeniti rezoluciju, vratiti bios na deafult i takve opcije ali meni to bas nema smisla jer i da je do biosa ili rezolucije prikazivalo bi mi paljenje, a ja nemam nikakav znak da monitor ima i najmanji signal iz racunala. Opet kazem sve je novo i ispravno, graficku i ne zelim dirati jer vec radi na android tv nebih rekao da je do nje problem. 

4 godine
neaktivan
offline
Re: Problem oko slike na racunalu
nicky.sl kaže...

Može bit da je skviknuo monitor 

 Isproban je na drugom racunalu radi, isto tako imam i jos jedan ispravan. A opet racunalo je isprobano na android tv i normalno prikazuje sliku.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Problem oko slike na racunalu

Ovaj konverter je u pitanju.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.2.2020 22:25 (Remich).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Problem oko slike na racunalu

Konvertor je možda ispravan, međutim, ako mu grafička ne daje napajanje, on ne može funkcionirati. Greška na kartici koja bi uzrokovala prekid napajanja preko HDMI-a ne bi utjecala na ništa drugo, pa bi HDMI monitor ili TV uredno radio.

 

Ako od nekoga možeš posuditi ovakav adaptor: https://www.links.hr/hr/adapter-delock-hdmi-m-na-vga-z-micro-usb-crni-200300411 (čisto da ne trošiš pare ako nije do toga), isprobaj s njim. Ako ti s USB-om radi, a bez USB-a ne radi, onda to znači da ti je crkao izlaz na grafičkoj. Takvu grafičku nema potrebe mijenjati ako ostalo radi, ali moraš računati da ti na njoj neće raditi uređaji koji nemaju vanjsko napajanje.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
neaktivan
offline
Re: Problem oko slike na racunalu

Taj usb konverter cu pokusati naci, imam i dvi na grafickoj pa cu pokusati i sa vga to dvi konverterom.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Problem oko slike na racunalu

Prije nego kreneš bacati pare, da neke stvari pojasnimo, s obzirom da brkaš pojmove.

 

USB VGA konverter je eksterna grafička, a tebi treba HDMI to VGA konverter s eksternim napajanjem preko USB-a.

 

Ti imaš DVI i HDMI izlaze na grafičkoj, te VGA ulaz na monitoru. Konvertori i adaptori sa označavaju IZLAZ to ULAZ.

 

Znači, ne treba ti VGA to DVI, već obratno, DVI to VGA.

 

 

Međutim, DVI nije jedan standard, već ima više podstandarda:

- DVI-A - DVI konektor koji ima analogni izlaz kompatibilan s VGA

- DVI-D - DVI konektor koji ima digitalni izlaz kompatibilan s HDMI

- DVI-I - kombinirani DVI konektor koji ima i analogni i digitalni izlaz

 

Za DVI to VGA konverziju postoje dvije vrste uređaja:

- pasivni adaptor - on koristi analogni signal pristuan na izlazu i može raditi isključivo na DVI-A i DVI-I izlazima

- aktivni konverter - on koristi digitalni singal i može raditi isključivo na DVI-I i DVI-D izlazima

 

Prije su praktički sve grafičke dolazile s DVI-I izlazima, a kako je broj VGA monitora značajno pao, novije grafičke često dolaze samo sa DVI-D izlazima. Provjeri točno po modelu što tvoja podržava jer 1030 označava čip od grafičke, a konfiguraciju ulaza i izlaza određuje proizvođač same grafičke koji može, ako primjerice čip ne podržava konverziju na VGA, ubaciti vanjski čip koji će to raditi.

Ako ti grafička ima DVI-I, sve što ti treba je pasivni adaptor koji se prije dobijao s grafičkim karticama i moguće i da ga imaš negdje po ladicama.

 

Međutim, ako ti grafička ima DVI-D, treba ti aktivni konverter koji se ni po čemu ne razlikuje od onog kojeg imaš, osim po konektoru na ulazu. U osnovi možeš pokušati s adapterom DVI to HDMI (koji je također samo pasivni adapter) spojiti taj konverter koji imaš na DVI port. Međutim, moguće da se linija za napajanje napaja iz iste točke kao i HDMI, pa da ni to neće raditi, a ako i bude radilo, ako je na HDMI-u napajanje crklo, vrlo je izgledno da crkne i na DVI-u.

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Problem oko slike na racunalu

Mislim da dobar dio vas nije pažljivo pročitao prvo post.

 

Čovjek je uredno gledao film i sve je radilo, pa je odjednom, usred rada i gledanja filma prestalo radit. Znači, dobro je on to sve spojio, sve je to kompatibilno jedno s drugim, jer u protivnom ne bi radilo odmah u startu.

 

Očito je da je nešto crklo tokom rada, dobri savjeti su da je crko dio adaptera, ili se oštetio izlaz na grafičkoj, ali samo ovaj napajački dio, koji bi davao struju adapteru.

 

Grafika nije crkla (bar ne skroz), jer TV preko HDMI direktno radi i dalje.

 

Kažu na serivsu da adapter nije crko. Ipak je najviše sumlje na adapter, pa bi ja posvetio pažnju na njega i isprobao drugi, a u glavi bi se pripremio da kupim monitor koji ima HDMI ulaz u skoroj budućnosti.

Live long and prosper.
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Problem oko slike na racunalu

Isprobao sam i novi adapter, monitori ne daju znak da nema signala ali slika je crna, adapter je novi pa nebih rekao da ne radi ali eto jedino da uzmem neki vga na dvi konverter ili da uzmem novu grafu.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Problem oko slike na racunalu

Adapter s napajanjem ili bez? Ako je bez, ovo što sam napisao u vezi napajanja je najlogičnije objašnjenje, možda čak i jedino moguće - sve ostale komponente si promijenio ili testirao, a da je software, radilo bi do Windowsa.

 

Dvi na vga (ne obrnuto) radi isključivo ako ti grafička ima analogni izlaz (dvi-i tip konektora).

 

Ako ti je grafička ok, bolje ti je uzeti novi monitor. S novom grafičkom opet nećeš imati VGA, opet ćeš se patiti s konverterima, opet može nešto crknuti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
offline
Re: Problem oko slike na racunalu
MrBlc kaže...

Adapter s napajanjem ili bez? Ako je bez, ovo što sam napisao u vezi napajanja je najlogičnije objašnjenje, možda čak i jedino moguće - sve ostale komponente si promijenio ili testirao, a da je software, radilo bi do Windowsa.

 

Dvi na vga (ne obrnuto) radi isključivo ako ti grafička ima analogni izlaz (dvi-i tip konektora).

 

Ako ti je grafička ok, bolje ti je uzeti novi monitor. S novom grafičkom opet nećeš imati VGA, opet ćeš se patiti s konverterima, opet može nešto crknuti.

 Potpisujem. Je malo glupo, ali bar danas nisu skupi monitori, čudo ima za 1000 kuna, a dobiješ hdmi ulaz normalno, moderno. Drugo rješenje je da prebaciš sliku na TV i koristiš tv kao glavni monitor, ja sam tako 2 godine radio, meni ludilo bez monitora.

Live long and prosper.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice