Problem kod paljenja raćunala

poruka: 14
|
čitano: 2.744
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Problem kod paljenja računala

Pozdrav dobri ljudi, imam problem s računalom kod paljenja ( bar tako mislim ), ukoliko netko može pomoći bio bih mu mnogo zahvalan.

 

Konfiguracija: 

 

Intel i7 9700

Gigabyte AOURUS elite MB 

32gb CROSSAIR DDR4 

m.2 Samsung Evo 

Nvidia GTX 1080

BeQuite 800w 

 


Ukratko: 

 

Dan prije "problema" sve radi normalno, nema windows update, sve ide kao podmazano. Računalo se uredno ugasi.

 

 

Jučer nakon pokušaja paljenja na tipku, računalo ne reagira. Promjenim produžni kabel misleći da je to problem, računalo se upali, ali zastane odmah kod "boota". 

Promjenimlokaciju kučista na drugu utičnicu, računalo kao krene boot windowsa i tu sve zastane. 

 

Izvadim m.2 disk i stavim ga u drugo računalo koje uredno pokrene windowse s tog računala. 

 

Stavim ssd s windowsima u računalo i opet isto, krene boot windowsa i tu stane. 

 

Promjenim RAM, opet isto. 

Promjenim grafičku, opet isto.

Promjenim CPU, opet isto. 

Promjenim napajanje, opet isto. 

 

Zaključim kako bi problem mogla biti MB. 

 

Malo mi je čudno, jer je sve relativno novo ( 7 mjeseci  staro ). 

 

Uđem i u BIOS, ostavim računalo da radi tako jedno cca 2h, u međuvremenu u BIOSU pregledam sve i sve je kao ok. 

Temperatura, svi ventilatori, prepoznaje sve što je spojeno na matičnu ploču. 

 

Odlučim prije kupnje nove matične update BIOS-a. 

 

Nakon toga računalo radi savršeno, diže windowse nikad brže, sve ostalo kao po loju.

 

Odradim cijeli dan video i photo produkcije na računalu bez ikakvih problema, dapaće cinio mi se cak mrvicu brži. 

 

Navecer računalo se uredno ugasi. 

 

Jutros palim, OPET NEČE DA SE UPALI, NE REAGIRA NA NIŠTA. 

 

Promjenim DRUGO NAPAJANJE, komp radi.
Vratim staro NAPAJANJE KOMPJUTER RADI 

da prostite u mom slucaju mi se cini da je** lud zbunjenog. 

Sreća moja imam "stari komp" pa sam mogao testairat sve komponente da vidim ispravnost. 

Eto ako netko zna ili ima volje pomoc bio bih do neba zahvalan. 


 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Problem kod paljenja računala

Ček, prvo što si napravio je mijenjao kabel od napajanja? U kojem svemiru si vidio da je to ikad bio problem? Drugi korak ti je utičnica... wtf? Ili nam ne govoriš sve?
Aj ti lijepo provjeri jel ti sve poštekano na matičnoj kako treba... ne ono labavo već da konektor zaključa. Resetiraj bios na bateriju.
Ako to ne radi - raskopaj sve, izvadi matičnu i ponovo namontiraj (vidim da ti nije bed to raditi, pa zato kažem).
Ostavi napajanje koje radi (ovo rezervno) preko noći pa probaj ujutro.
Promjeni bateriju na ploči (nije neka stavka a eliminira neke zajebancije)... pa onda vidimo dalje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.9.2020 13:05 (miki_the_pirat).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Problem kod paljenja računala

Za početak, hvala ti na odgovoru i uloženom trudu. 

 

Ako ces bas iskreno prvo sam provjerio da nije nestalo struje, nakon toga mi je bila pretpostavka da nije produžni kabel u kakvom zezu. Imam produžni s prednaponskom zaštitom i razno raznim čudima pa sam mislio da nije tu negdje problem. 

Utičnicu nisam "namjerno" promjeno, nego jednostavno zbog orjentacije stola, radi lakše dostupnosti komponentama računala sam ga "izvadio iz stola" , stavio na sred ureda i onda priključio na dostupniju utičnicu. 

Da ta baterija i meni pala na pamet. Savjetuješ li da promjenim kompletno novu bateriju ( CR2032 ) ili da ovu izvadim i vratim?

Upravo pišem s neispravnog računala, koje nakon vračanja njegovog napajanja radi savršeno. Čak i nakon 2-3 isključivanja i ponovnog paljenja. 

Provjerio sam sve spojeve i sve je "kliknulo" 

Inače komponente računala su naručene s notebillinger.de i sam sam ih stastavljao ( moža 15 računalo koje sastavljam, što sebi, što obitelji, što prijateljima ), cca 7-8 mjeseci je radilo bez ikakvih mana, naprosto savršeno. 

Također nakon što se upali, radi odlično. Štoviše upravo "renda" 4k video i ne stvara mi apsolutno nikakve probleme. 

Kompletan software na njemu je orginal i plaćen, možda nije bitna stavka, ali isključio bi mogučnost software problema. 

 

Naravno možda nisam u pravu, tako da je svaki savjet dobrodošao. 

 

Inaće novi sam na ovom ( ili bilo kakvom ) forumu. Tako da ukoliko nešto ne pišem kako treba ili nije sve po "p.s", moje isprike. 

 

 

13 godina
offline
Re: Problem kod paljenja računala
Antonijo_007 kaže...

Po meni tebe muči hladan lem negdje, pitanje je samo ploča ili napajanje.

Za početak promjeni napajanje i testiraj par dana da vidiš kako se ponaša.

ps. to što je "relativno novo" nema nikakve veze s ničim.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.9.2020 21:35 (Valentin17).
9 godina
offline
Re: Problem kod paljenja računala

To je i meni palo na pamet pa sam zato predložio da ostavi staro napajanje preko noći.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Problem kod paljenja računala

Hvala ti na odgovoru, danas sam stavio "staro napajanje" racunalo se odmah upalilo. 

Sad napravim test par dana. 

Jucer cijeli dan je radio ako po loju, međutim danas ujutro opet nece da se upali. Nikakve znakove zivota ne daje. Primjetio sam da ne svijetli maticna ploca ( inace ima nekakva svijetla koja uvijek svijetle ).


13 godina
offline
Re: Problem kod paljenja računala
Antonijo_007 kaže...

danas sam stavio "staro napajanje" racunalo se odmah upalilo. 
međutim danas ujutro opet nece da se upali. 

Što je na kraju, jel radi ili ne? Daj piši jasnije malo da te se može razumjeti.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
8 godina
offline
Problem kod paljenja raćunala

Možda je glupost,ali da li si sa napajanjem možda zamijenio i kabel koji ide prema utičnici ???

 

Probaj i to,imao sam i takve duhove ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Problem kod paljenja raćunala

Pozdrav, 

 

Evo cini se da je u pitanju napajanje. 

 

Jučer sam stavio drugo napajanje i računalo je radilo normalno. Jutros sam ga upalio bez problema. 

 

-

 

Bunilo me to što računalo neče da se upali. Ok, promjenim napajanje, računalo se upali. Ugasim ga nakon 5 min rada, vratim staro napajanje, računalo se upali. Nakon paljenja radi uredno, nikakve greške ne izbacuje. 

 

 

 

 

13 godina
offline
Re: Problem kod paljenja raćunala
Antonijo_007 kaže...

Evo cini se da je u pitanju napajanje.  

Testiraj par dana prije donošenja bilo kakvoga suda.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
13 godina
neaktivan
offline
Re: Problem kod paljenja raćunala

Sreća da imaš drugu konfu na kojoj možeš scavengati opremu i testirati dio po dio. Jedan od kolega je gore spomenuo duhove i slažem se sasvim sa izrazom. Imao sam slučaj da sam sastavio ženi računalo koristeći Thermaltake Armor LCS 2000 tower sa svojim kabelima od napajanja usb i firewire portovima na vrhu kućišta i u tower potrpao njene komponente iz drugog kućišta. Sve brižno i antistatički preseljeno, matična zavidana po protokolu, svi pinčići popikani ispravno za power, power led, hdd led... sve sve. I ne pali nikako. Miči rame, miči grafu, mijenjaj psu, ne ide. Nikako da odspojim jedine dvije stvari - modul od usb i firewire porta na vrhu te pinčiće od tipke za paljenje i led lampice. Izvadim sve van na stol i palim komp na divlje sa kacavidom - prespojiš pinčiće da stvoriš kontak umjesto power tipke - komp se pali. Na kraju ispada da je problem bio u spojenom usb - firewire modulu na vrhu kompa, koji nikad prije meni nije radio problem i koji mi je bio glavni usb utikač dok je to bio moj tower. 

 

Drugi slučaj - komp se zavrti pri paljenju ali nema BIP post zvuka i ne da nikakvu sliku na ekran. 10 min kasnije ga čupneš iz struje i upališ - odma se boota. i tako mjesec dana. Zamijenio na kraju napajanje i riješen problem. Nešto kasnije odnio to napajanje na posao da nešto probam na nekom frankensteinu kojeg slažem čisto da ga upalim pa makar i sa ovom glupom tehnikom čupanja iz struje i ponovnog paljenja nakon 10 min - frankenstein se pali odmah. Radio je 2 godine bez da je ikad štucnuo i bio nam file i printer server za uredić. Go figure.

 

Ovo zvuči da bi mogao imati sličan asimptomatski kvar napajanja, problem je što kad ga "pogledaš poprijeko" se usere i proradi kako spada i ne možeš de facto reći - je, kvragu, kvar je! Ponekad ovakve duhove istjeraš sa dobrom starom konkusivnom tehnikom (lup tup tras ali nježno) ili se čak kvar "popravi" dok ti je računalo ili napajanje u transportu, zrnce prašine koje se našlo savršeno pozicionirano gdje ne bi smjelo biti se maknulo pomicanjen i seljenjem račnala. A ponekad nikad nisi siguran je li kvar riješen dok ne staviš novi dio a stari mistično proradi savršeno u frankensteinu.

5 godina
offline
Re: Problem kod paljenja raćunala
LIX kaže...

Sreća da imaš drugu konfu na kojoj možeš scavengati opremu i testirati dio po dio. Jedan od kolega je gore spomenuo duhove i slažem se sasvim sa izrazom. Imao sam slučaj da sam sastavio ženi računalo koristeći Thermaltake Armor LCS 2000 tower sa svojim kabelima od napajanja usb i firewire portovima na vrhu kućišta i u tower potrpao njene komponente iz drugog kućišta. Sve brižno i antistatički preseljeno, matična zavidana po protokolu, svi pinčići popikani ispravno za power, power led, hdd led... sve sve. I ne pali nikako. Miči rame, miči grafu, mijenjaj psu, ne ide. Nikako da odspojim jedine dvije stvari - modul od usb i firewire porta na vrhu te pinčiće od tipke za paljenje i led lampice. Izvadim sve van na stol i palim komp na divlje sa kacavidom - prespojiš pinčiće da stvoriš kontak umjesto power tipke - komp se pali. Na kraju ispada da je problem bio u spojenom usb - firewire modulu na vrhu kompa, koji nikad prije meni nije radio problem i koji mi je bio glavni usb utikač dok je to bio moj tower. 

 

Drugi slučaj - komp se zavrti pri paljenju ali nema BIP post zvuka i ne da nikakvu sliku na ekran. 10 min kasnije ga čupneš iz struje i upališ - odma se boota. i tako mjesec dana. Zamijenio na kraju napajanje i riješen problem. Nešto kasnije odnio to napajanje na posao da nešto probam na nekom frankensteinu kojeg slažem čisto da ga upalim pa makar i sa ovom glupom tehnikom čupanja iz struje i ponovnog paljenja nakon 10 min - frankenstein se pali odmah. Radio je 2 godine bez da je ikad štucnuo i bio nam file i printer server za uredić. Go figure.

 

Ovo zvuči da bi mogao imati sličan asimptomatski kvar napajanja, problem je što kad ga "pogledaš poprijeko" se usere i proradi kako spada i ne možeš de facto reći - je, kvragu, kvar je! Ponekad ovakve duhove istjeraš sa dobrom starom konkusivnom tehnikom (lup tup tras ali nježno) ili se čak kvar "popravi" dok ti je računalo ili napajanje u transportu, zrnce prašine koje se našlo savršeno pozicionirano gdje ne bi smjelo biti se maknulo pomicanjen i seljenjem račnala. A ponekad nikad nisi siguran je li kvar riješen dok ne staviš novi dio a stari mistično proradi savršeno u frankensteinu.

 Frankenstein je bio doktor, a ne čudovište. "Frankensteinovo čudovište" je naziv toga na što misliš.

 

 

Live long and prosper.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Problem kod paljenja raćunala
Filox kaže...
LIX kaže...

Sreća da imaš drugu konfu na kojoj možeš scavengati opremu i testirati dio po dio. Jedan od kolega je gore spomenuo duhove i slažem se sasvim sa izrazom. Imao sam slučaj da sam sastavio ženi računalo koristeći Thermaltake Armor LCS 2000 tower sa svojim kabelima od napajanja usb i firewire portovima na vrhu kućišta i u tower potrpao njene komponente iz drugog kućišta. Sve brižno i antistatički preseljeno, matična zavidana po protokolu, svi pinčići popikani ispravno za power, power led, hdd led... sve sve. I ne pali nikako. Miči rame, miči grafu, mijenjaj psu, ne ide. Nikako da odspojim jedine dvije stvari - modul od usb i firewire porta na vrhu te pinčiće od tipke za paljenje i led lampice. Izvadim sve van na stol i palim komp na divlje sa kacavidom - prespojiš pinčiće da stvoriš kontak umjesto power tipke - komp se pali. Na kraju ispada da je problem bio u spojenom usb - firewire modulu na vrhu kompa, koji nikad prije meni nije radio problem i koji mi je bio glavni usb utikač dok je to bio moj tower. 

 

Drugi slučaj - komp se zavrti pri paljenju ali nema BIP post zvuka i ne da nikakvu sliku na ekran. 10 min kasnije ga čupneš iz struje i upališ - odma se boota. i tako mjesec dana. Zamijenio na kraju napajanje i riješen problem. Nešto kasnije odnio to napajanje na posao da nešto probam na nekom frankensteinu kojeg slažem čisto da ga upalim pa makar i sa ovom glupom tehnikom čupanja iz struje i ponovnog paljenja nakon 10 min - frankenstein se pali odmah. Radio je 2 godine bez da je ikad štucnuo i bio nam file i printer server za uredić. Go figure.

 

Ovo zvuči da bi mogao imati sličan asimptomatski kvar napajanja, problem je što kad ga "pogledaš poprijeko" se usere i proradi kako spada i ne možeš de facto reći - je, kvragu, kvar je! Ponekad ovakve duhove istjeraš sa dobrom starom konkusivnom tehnikom (lup tup tras ali nježno) ili se čak kvar "popravi" dok ti je računalo ili napajanje u transportu, zrnce prašine koje se našlo savršeno pozicionirano gdje ne bi smjelo biti se maknulo pomicanjen i seljenjem račnala. A ponekad nikad nisi siguran je li kvar riješen dok ne staviš novi dio a stari mistično proradi savršeno u frankensteinu.

 Frankenstein je bio doktor, a ne čudovište. "Frankensteinovo čudovište" je naziv toga na što misliš.

 

 

 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Problem kod paljenja raćunala

E hvala ti na odgovoru i savjetima. 

 

Evo treci dan, s drugim napajanjem ( starim 6g ), racunalo se pali i ponaša normalno. 

Neispravno napajanje sam poslao natrag na garanciju.

 

Iskreno izludilo me, skroz cudno ponasanje. Malo hoce, pa malo nece, pa radi pa ne radi. 

 

"Sretan" sam sto je napajanje sto nije neki veci kvar. Ovako promjenim PSU i čao doviđenja. 

 

U svakom slucaju, hvala svakom pojedinačno na trudu uloženom u odgovore i savjete. 

 

 


1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice