Napojna, matična ili nešto treće?

poruka: 12
|
čitano: 1.702
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Napojna, matična ili nešto treće?

Pozdrav. 

 

Sinoc sam ugasio racunar normalno, jutros da ga upalim i nece. Nista se ne desi. Iskljucim iz struje i ukljucim opet, dodje do Windows log in screena i tu freeza... Povjerim sve kablove, ponovo upalim i boota normalno, radio uredno 20ak minuta, kontam idem ga sad ugasiti pa upaliti opet da vidim je li to to... Nije, opet isto kao i prvi put, nista se ne desi. Sada sam ga uspio upaliti opet, radi isto OK vec pola sata ali ga ne smijem ugasiti.. Sta bi moglo biti problem, napojna, maticna ili nesto trece? Nekada upali ali ne posalje nikakav signal monitoru, vrte se ventilatori.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Napojna, matična ili nešto treće?

Provjerit Hard disk.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Napojna, matična ili nešto treće?
MGloc kaže...

Provjerit Hard disk.

 Imam 2 SSDa od 240GB i HDD od 500GB, sistem je na SSDu, sve uredno radi tu... 

5 godina
neaktivan
offline
Napojna, matična ili nešto treće?

Napojna uredno starta sa slabijim PCom.. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Napojna, matična ili nešto treće?
harden kaže...

Pozdrav. 

Probaj u postavkama Windowsa ugasiti opciju "fast startup".

https://www.windowscentral.com/how-disable-windows-10-fast-startup

Imaš dva modula RAM memorije, isprobaj jedan po jedan modul, na ovaj način jako brzo možeš eliminirati RAM memoriju kao krivca.

Ako su RAM ili procesor "overclockani", vrati BIOS na tvorničke postavke, opcija se zove "load optimized default".

Ukoliko nemaš orginalnu instalaciju Windowsa, https://www.microsoft.com/hr-hr/software-download/windows10, preuzmi alat s kojim

možeš izraditi USB za instalaciju najnovije verzije.

Pošto imaš dva SSDa, možeš na jednoga za test probati instalirati čistu instalaciju Windowsa 10 i na taj način eliminirati mogući problem

sa samim Windows OSom, sve ostale HDDove/SSDove obavezno otpoji.

Testiranje radi sa min. potrebnih komponenti ili periferije jer ono što nije spojeno, ne može stvarati problem.

Bilo bi dobro testirati računalo sa drugim napajanjem jer moguće da napajanje ne može isporučiti potrebnu jačinu struje koja je potrebna za rad,

meni osobno ovo miriše na to da se tebi računalo ne odradi posao gašenja kako treba i zbog toga ga ne možeš upaliti iako problem može biti i matična ploča.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2020 12:51 (Valentin17).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Napojna, matična ili nešto treće?

Iskljucen je fast startup... probao napojnu na starom kompu sa FX6100, upali 5 puta bez problema. Ubacim staru grafu HD7750 u ovaj svoj komp, boota 5 puta zaredom bez ikakvih problema.

 

Izvukao sam sve iz kucista, sastavim na benchu ono najosnovnije i ovaj moj komp boota 5 puta bez problema... Vratim sve u kuciste, opet radi, odradim Prime95, Furmark i MemTest - sve OK, nema crasha niti errora. Igrao 2h PUBG i RDR2, isto OK sve. Ugasio racunar oko 4 ujutro, idem probati da ga upalim reko da vidim jel to to, nista, na milisekund zavrti ventove i nista. Opet iskljucim iz struje i ukljucim, upali se ali ne baci sliku... Vec mi kasno bilo pa sam ga samo ugasio i ostavio, gle cuda jutros se pali normalno... nista mi nije jasno. 

 

Sad najvise sumnjam u RAM, morat cu njega dobro testirati veceras. Evo radi vec 4-5h uredno, ali ako ga ugasim 99% nece htjeti startati opet.

13 godina
online
Re: Napojna, matična ili nešto treće?
harden kaže...
 Sad najvise sumnjam u RAM, morat cu njega dobro testirati veceras. Evo radi vec 4-5h uredno, ali ako ga ugasim 99% nece htjeti startati opet.

Imaš pretpostavljam dva modula od po 8 GB, testiraj jedan po jedan modul u normalnom radu, ne treba ti ništa drugo.

Pogledaj svakako i ostale prijedloge iz prve poruke.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2020 16:31 (Valentin17).
3 godine
offline
Re: Napojna, matična ili nešto treće?

Jel si radio kakav oc?

5 godina
neaktivan
offline
Re: Napojna, matična ili nešto treće?

Samo aktivirao XMP profil za RAM... cini mi se da je to problem, 90% sam siguran. Racunar mi vecinu vremena radi najnormalnije, ako nece da upali izvadim RAM i zamjenim mjesto ili u druga dva slota i radi opet... Obe plocice prodju Memtest bez problema. PC ne crasha nikad, samo nekad nece da se upali, trznu ventovi i to je to. Moze biti i ploca, nemam drugu da testiram.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 23:13 (harden).
13 godina
online
Re: Napojna, matična ili nešto treće?
harden kaže...

Samo aktivirao XMP profil za RAM...

To je isto overclock. AMD Ryzen platforma zna imati problema sa kompatibilnosti RAMa, matične ploče i procesora.

Testiraj računalo par dana sa početnim postavkama BIOSa, ako bude radilo kako treba, onda traži savjet u AMD Ryzen temi kako ručno postaviti takt, latencije, napon memorije.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.11.2020 12:37 (Valentin17).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Napojna, matična ili nešto treće?
Valentin17 kaže...
harden kaže...

Samo aktivirao XMP profil za RAM...

To je isto overclock. AMD Ryzen platforma zna imati problema sa kompatibilnosti RAMa, matične ploče i procesora.

Testiraj računalo par dana sa početnim postavkama BIOSa, ako bude radilo kako treba, onda traži savjet u AMD Ryzen temi kako ručno postaviti takt, latencije, napon memorije.

 Niije ni to problem, kupio novu cmos bateriju i vratio bios na defaultne postavke, isto. PC se uvijek pali kad iskljucim iz struje par minuta, ukljucim i odmah ga upalim... tad starta. Ako iskljucim napojnu, pritiscem dugme za paljenje i ukljucim napojnu nakon sto prestanem pritiskati dugme za paljenje, PC starta sam ali ne baci sliku. Neki je problem sa strujom, pokusavam nabaviti drugu maticnu da testiram s njom.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Napojna, matična ili nešto treće?

Provjeri u BIOS/UEFI postavke za SATA režim. Najčešće je to AHCI. Ako se postavka promjenila (slučajno ili namjerno) šanse su da WIndows neće boot. 

Absent-Minded Professor
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice