I-5 11500 i matična/problem

poruka: 28
|
čitano: 4.483
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
neaktivan
offline
I-5 11500 i matična/problem

Kupio sam navedeni CPU matičnu ploču i matičnu AsRock 460 pro gaming 4.

Dođem kući, sve složim, mučim se dva dana vikendom i nula bodova. Ploča se ne diže, neće u BIOS..itd.

Odem mobitelom na AsRock site kad ono, par. Ta ploča odn. 460 ne podržavaju CPU 11 generacije a nema ni Biosa za daljnju podršku.

Poslije čitam na webu da za taj socket ili chipset neće ni biti nadogradnje.

 

Ne znam što je tom dečku u Linksu bilo da mi uopće proda tu ploču ?

Izgubi sam vrijeme, ploču su vratili u Linksu na "servis" ?!

Koji servis kad sam mu rekao a i sam je pogledao da taj procesor ne ide na tu ploču... 

Nakon par dana me nazove serviser iz Linksa i kaže što već svi znamo, da ta ploča ne podržava Intel 11 generacije i ponudio mi je AsRock 490 i ja pitam hoće li biti kompatibilno, kaže čovjek "hoće" i ja pristanem.

Nakon toga opet odem na AsRock kad ni ta ploča nema podršku ni BIOS za 11..u gen. Intela...

Tek ploče s oznakom Z590 imaju podršku za moj CPU.

 

E, on (serviser) mi je garantirao da će biti kompatibilne i da oni imaju BIOS koji će nadograditi iako ga na službenim stranicama nema.

 

Bojim se da mi ne vrate taj proc s tom pločom pa opet "novo "nanovo".

 

Ne znam da li da ih nazovem u ponedjeljak i da inzistiram na ploči sa Z590 ili da im vjerujem.. ?

Rekao sam mu i da ima jedna AsRock legend 470 koja ima BIOS 1,60 i njime podržava moj proc no čovjek se nešto počeo izmotavati i tako smo završili razgovor. 

 

Vaš savjet...

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Opcenito ja bih uzeo ono sto je provjereno, dakle deklarirano da je kompatibilno i da sve radi kako spada da kasnije ne bude opet neki problem da ne radi neki kontroler, iskljucene neke funkcije ili sta se vec moze desiti.
A mozes im i prepustiti da srede kako misle pa se uvjeriti da li sve radi. Nisam neki poznavatelj novih intel platformi ali koliko mi je poznato 11 gen. ide na 560-590 chipset.
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Drazen99 kaže...

Koji je točan model ploče koju su ti zadnju prodali?

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
2 godine
neaktivan
offline
I-5 11500 i matična/problem

Valentin17

 

 

 Kupio sam uz proc.. Asrock b460 Phantom Gaming 4

 

Nude mi AsRock Z490 Pro4 a sigurnije mi je uzeti AsRock Z590 Phantom Gaming 4, gdje pod procesorima piše da 11 - generaciju podržavaju All odn. Svi biosi.

Cijena je ista. 1329 kn

 

Ta ploča AsRock koju sam kupio s procom a košta 702 kn podržava sve procesore desete generacije i rekao sam im da mi zamijene moj proc za trunku slabiji 10600 ali joj, neće.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.5.2021 17:47 (Drazen99).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Drazen99 kaže...

Baš čudno, a rečeno je da će sve ploče sa Z490 čipsetom podržavati 11 gen procesore, za slabije čipsete se je znalo odavno da neće imati podršku.

Zato drugi put treba pitati one koji znaju, naši trgovci često nisu informirani i ne žele biti informirani, na njih se ne treba oslanjati uopće.

Za taj procesor prolazi bilo koja B560, H570 ili Z590 ploča, može se uštedjeti na njoj kad je procesor ionako zaključan.

 

https://www.links.hr/hr/maticna-ploca-gigabyte-b560m-ds3h-intel-b560-ddr4-matx-s-1200-050300606

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.5.2021 18:39 (Valentin17).
2 godine
neaktivan
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Valentin17 kaže...

Baš čudno, a rečeno je da će sve ploče sa Z490 čipsetom podržavati 11 gen procesore, za slabije čipsete se je znalo odavno da neće imati podršku.

Zato drugi put treba pitati one koji znaju, naši trgovci često nisu informirani i ne žele biti informirani, na njih se ne treba oslanjati uopće.

Za taj procesor prolazi bilo koja B560, H570 ili Z590 ploča, može se uštedjeti na njoj kad je procesor ionako zaključan.

 

https://www.links.hr/hr/maticna-ploca-gigabyte-b560m-ds3h-intel-b560-ddr4-matx-s-1200-050300606

 Super je ta mala Gigabajtica.

Ni ne treba mi jača, što reče kad CPU nije za OC a to nisam nikada ni radio.

 

U ponedjeljak ih zovem i neka šalju iz centrale u Vukovar tu malu. 

Jeftina je a pogledao sam kao i ti i podržava seriju 11.

 

Obično gledam prije kupovine ali isti dan san  dt prodao moje starije komponente i pohlepno se zaletio u Links ne provjerivši kompatibilnost.

Mene bi bilo sramota da ne znam raditi svoj posao za koji sam plaćen i sigurno bih rekao kupcu: Sorry, ali ta ploča i taj CPU "neće da može"..preporučam ovu...i uvalio bi mu jednu kompatibilnu koja mi stoji duže na lageru, ali bi kupac dobio bar sve ok.

13 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Drazen99 kaže...

Mene bi bilo sramota da ne znam raditi svoj posao za koji sam plaćen

Nismo svi isti.

ps. osobno više vjerujem u Gigabyte nego u Asrock i govorim iz iskustva.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.5.2021 19:08 (Valentin17).
2 godine
neaktivan
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Valentin17 kaže..

Nismo svi isti.

ps. osobno više vjerujem u Gigabyte nego u Asrock i govorim iz iskustva.

 Tako i moj stariji brat govori. Slaže u slobodno vrijeme drugima računala i imao je loša iskustva s AsRock pločama.

On prvo preporuča Asus pa Gigabyte, tek ponekad MSI, a ostalo Stop. 😁

2 godine
neaktivan
offline
I-5 11500 i matična/problem

stigla sa "servisa" nova asrock z 590 phantom Gaming 4...

sve sam uredno posložio i radi....

što ne bi, podržava CPU...

 

*odmah problem 1.

nema još biosa koji podržava puno memorija na 3200 (pročitao na webu) što bi Cpu s tom pločom trebao podržavati, tako da nakon nekoliko neuspješno/uspješnih bootanja (malo boot, malo restart, vađenje baterije, neprepoznavanje drugog hard diska zbog zastarjelog firmware-a  to su mi objasnili "stručnjaci" u linksu)) (drugi hard je Wd blue 2 TB) shvatih sam od sebe da je problem u memoriji, pa sam svoju Patriot 3200 2x8 GB spustio na 2666 Mhz i pustio da ploča sama odredi latenciju...

 

odjednom ploča prepoznaje i 11 god. stari 1 Tb Samsung spinpoint F1 

sada se boota normalno ali, bedasto/neozbiljno je pustiti na tržište tako neispeglani socket, chipset, što god.

 

ali za razliku od onog blesavog ryzena 3600 ovaj CPu leti, temperature CPU-a u Prime 95, i drugim stres testovima je max 50 C s istim coolerom a napon 1,22 na 4.6 Ghz dok su na riži išle na preko 90 C s naponom 1.47 v

 

što reći....

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2021 0:19 (Drazen99).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Ma s kojim hladnjakom imaš 50 stupnjeva u prime stress testu??? Meni 11400 u occt stress (slično kao prime) testu zakuca za par minuta u 100 stupnjeva, s vrlo dobrim mid range hladnjakom, i onda počinje throtling
Vrlo vjerojatno ti je bios ograničio procesor na 65w, samo što si onda daaaaleko ispod turbo brzine na svim jezgrama
2 godine
neaktivan
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
picajzla0707 kaže...
Ma s kojim hladnjakom imaš 50 stupnjeva u prime stress testu??? Meni 11400 u occt stress (slično kao prime) testu zakuca za par minuta u 100 stupnjeva, s vrlo dobrim mid range hladnjakom, i onda počinje throtling
Vrlo vjerojatno ti je bios ograničio procesor na 65w, samo što si onda daaaaleko ispod turbo brzine na svim jezgrama

 Ovaj....

 

 

Cinebench vrti dok ne odvrti (ne upravljam s njim), CPU se pomjera od 800 do 4599 Mhz, pa dolje, gore.... i to je to, max 50 C..

Dakle, turbo boost radi, ali ne stalno.

Prime 95 isto tako.

 

Ne znam što je bios ograničio,......... ali turbo boost sigurno nije, niti vidim ograničenje u biosu.

 

Ne znam što je to "daaaaleko" od turbo brzine ?

 

Sutra kad dođem s posla odvrtit ću po Vašoj preporuci nekakav test koji Vi predložite, i postaviti bios kako Vi kažete, pa ću priložiti slikice, a ako treba i video.

 

Predložite što da napravim, i učinit ću tako (pošto vidim da imate sličan CPU pa je bios isti)

Nije isključeno da u nečemu griješim.

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.5.2021 20:04 (Drazen99).
2 godine
neaktivan
offline
I-5 11500 i matična/problem

mene više brine što mi se računalo ponovo nakon restarta malo kasnije aktivira, odn. kao da se froza kod prikaza logo-a Asrock, tipkovnica odmah ne radi već i kad se pojavi windows moram malo duže čekati da bih ukucao pass. i ušao u windowse ....

nekad ide normalno, nekada se ovo ponavlja.

ponekad iskopčam tipkovnicu iz jednog USb utora u drugi pa proradi odmah, a nekad ne ?! 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Drazen99 kaže...

Cinebench vrti dok ne odvrti (ne upravljam s njim), CPU se pomjera od 800 do 4599 Mhz, pa dolje, gore.... i to je to, max 50 C..

Dakle, turbo boost radi, ali ne stalno.

Prime 95 isto tako.

 

Ne znam što je bios ograničio,......... ali turbo boost sigurno nije, niti vidim ograničenje u biosu.

 

Ne znam što je to "daaaaleko" od turbo brzine ?

 kad uključiš stress test procesor se opterećuje maksimalno na svim jezgrama odjednom i trebao bi zadržati maksimalni turbo klok na svim jezgrama istovremeno ukoliko želiš imati njegov pun potencijal kad ti zatreba

intel pak ima neke čudne specifikacije što se tiče turbo bosta, pa tako s opterećenjem na jednoj jezgri dopušta maksimalni turbo boost, na svim jezgrama na i5 non k procesorima ga spusti za 200mhz manje i tako drži neko kratko vrijeme, da bi ga kasnije spustio, ovisno od procesora, na nešto više od 3ghz kako bi zadržao nominalnih 65w

 

kad otključaš power limite procesor pod opterećenjem drži tih 4,2 kod mojeg ili 4,3 kod tvojeg 'zauvijek', odnosno za vrijeme trajanja testa bez obzira na vrijeme, dakle nema padanja brzine dok god mu hladnjak omogućava da ne uđe u termalno throtlanje, radi kojeg također spušta brzinu čim dosegne 100 stupnjeva

e sad, to ovisi o hladnjaku i samom opterećenju - s mojim hladnjakom u cinebenchu ili cpuz stress testu proc ide do max 75 stupnjeva i čvrsto drži 4,2ghz na svim jezgrama istvoremeno

na zahtjevnijim stress testovima poput occt i prime začas dođe 100 stupnjeva i počne mu padat brzina

 

tvoj je ograničen power limitima po intelovim speckama i zato ti varira brzina

15 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Zanima me kada mu otkljucas power limite, na koliko skoci TDP? Sa 65w na ??
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
11 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
boxer kaže...
Zanima me kada mu otkljucas power limite, na koliko skoci TDP? Sa 65w na ??

 mislim da su na hw unboxed rekli 120w ili 125w za b560 ploče, osim za onu šuftersku asrokicu koja i nativne 125w procesore spušta na 65w

pretpostavljam da je na boljim pločama taj limit još veći, jer jedan 11700 vuče poprilično više od 11400 s otključanim power limitima

 

mislim da ima negdje u biosu postavke do koliko hoćeš staviti power limit i kad je otključan, samo što nisam provjeravao jer po defoltnim asus postavkama meni 11400 drži zakucanog na 4,2ghz dok god to dopušta hladnjak

na cb23 rade sve jezgre na 4,2 i na cpuz benchu također u neograničenom trajanju testa, dok na occt sa small data set nakon par minuta zakuca proc u 100 stupneva i tek onda mi počne spuštat brzine radi temperaturnog limita

u gejmanju ne prelazi 75 stupnjeva, najčešće je oko 60-65 temperatura

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2021 12:37 (picajzla0707).
2 godine
neaktivan
offline
I-5 11500 i matična/problem

neću ništa čačkati po biosu..

meni je dovoljno 4.6 ghz sa 65 W i temp od 55 C  (napon 1.23)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Drazen99 kaže...

neću ništa čačkati po biosu..

meni je dovoljno 4.6 ghz sa 65 W i temp od 55 C  (napon 1.23)

 Vidim imaš Asrock Z590 Phantom Gaming 

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
11 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Tih 4,6ghz imaš na jednoj jezgri na 65w, čim malo pritisneš svih šest jezgri klok ti ide debelo ispod 4ghz.
Za gejmanje manje bitno doduše
15 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Prema onom videu HUnboxeda o plocama ipak bi se zakljucilo da je klok vazan, da treba iskljuciti power limite i sto brza memorija, no onda nije vise to 65w a kamoli 50ish temperature i treba jaca ploca sa kvalitetnijom vrm sekcijom.
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
11 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
boxer kaže...
Prema onom videu HUnboxeda o plocama ipak bi se zakljucilo da je klok vazan, da treba iskljuciti power limite i sto brza memorija, no onda nije vise to 65w a kamoli 50ish temperature i treba jaca ploca sa kvalitetnijom vrm sekcijom.

ne znam na točno koji misliš video, ima onaj jedan sa budget b560 pločama gdje pokazuju 65w rezultate sa 11400 i onda unlockane rezultate, ali samo sa i7 11700

 

 

u tom videu lošije ploče posustaju pod 11700, ali problem je što nigdje ne pokazuju kako se ponaša 11400 unlockan

malo se tu išlo više na galamu kako budget b560 imaju problema s unlockanim procesorima u skladu s naslovom 'Intel B560 is a Disaster', što možda i jest istina za 11700, ali je daleko bitnije jesu li takve ploče dovoljne za 11400, a za to nisu pokazali podatke

naime, oni koji uzimaju 11700 vrlo vjerojatno neće uzeti baš najjeftiniju b560 ploču, dok oni koji uzimaju 11400 uglavnom baš ciljaju na takve ploče, ali jebat ga kad video radiš prema zaključku koji želiš, umjesto obrnuto

 

na mojoj ploči, koja je koštala 1.100 kuna, istina nije među jeftinijima, vrm ne prelazi 65 stupnjeva niti u occt small data set testu, a znaš i sam da taj vuče struje koliko god može

vjerujem da niti jedna b560 ploča sa 6core nema problema sa skinutim power limitima, 8core je već nešto sasvim drugo

 

uostalom, fora s tim power limitima je i što ih možeš ograničiti po želji, staviš na 95w i opet si poprilično iznad 65w limita, a tu sigurno niti jedna ploča neće imat problema, a može se koristiti i neki jeftini hladnjak tipa lc 120

Intel Core i5-11400F Review - The Best Rocket Lake - Temperatures | TechPowerUp

I also tested the stock cooler included in the box. At the default power limit, it is a decent option, but once you raise the power limit to the maximum, it's too weak and causes the CPU to thermally throttle, at which point it still dissipates 100 W at 100°C. The beauty of power limit adjustments is that you can freely choose any power limit, so just pick a value like 95 W, which is still a huge improvement over the 65 W default.

15 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
picajzla0707 kaže...

ne znam na točno koji misliš video, ima onaj jedan sa budget b560 pločama gdje pokazuju 65w rezultate sa 11400 i onda unlockane rezultate, ali samo sa i7 11700


u tom videu lošije ploče posustaju pod 11700, ali problem je što nigdje ne pokazuju kako se ponaša 11400 unlockan

 Gledao sam HU i još par videa pa sam pomiješao. Na ovom dole videu možeš da vidiš kako se ponaša unlockan i5 11400F zašto treba vrlo solidna B560 ploča sa kvalitetnom VRM sekcijom i onda uz otključane power limite na 125w tek tada dostižu svoj potencijal od 4,4 GHz all core. 

 

Digital Foundry je isto tako napravio recenziju i možeš da vidiš da sve to plus brža memorija doprinose većim performansama ali uz veće zagrijavanje i potrošnju.

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
11 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
boxer kaže...

 Gledao sam HU i još par videa pa sam pomiješao. Na ovom dole videu možeš da vidiš kako se ponaša unlockan i5 11400F zašto treba vrlo solidna B560 ploča sa kvalitetnom VRM sekcijom i onda uz otključane power limite na 125w tek tada dostižu svoj potencijal od 4,4 GHz all core. 

 ahm, ne, krivo si gledao

niti na jednoj ploči 11400 ne dostiže 4,4 na svim jezgrama

maksimalno ide na 4,2ghz all core, čak i na najkvalitetnijim z590 pločama

 

doduše, ta smećarska asrokica doista jest primjer da i b560 može biti nedovoljna za 11400, strašno koliko su zasrali

 

a što se tiče digital foundry, nekako im nisam sklon jer su malo i previše povezani s intelom

baš gledam njihove rezultate lockanog i unlockanog 11400f i ne slažu se baš s ostalim testovima

primjerice, baci oko na fc5, kod njih lockani i unlockani imaju identični fps, kod techpowerup je razlika poprilična

15 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
picajzla0707 kaže...

 ahm, ne, krivo si gledao

niti na jednoj ploči 11400 ne dostiže 4,4 na svim jezgrama

maksimalno ide na 4,2ghz all core, čak i na najkvalitetnijim z590 pločama

 U pravu si, 11400F ide 4.4 single Turbo i 4.2 All core, promaklo mi.

Na videu su djelomično prikazali 11700 4.4 all core što me je zbunilo.

 

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
8 godina
offline
I-5 11500 i matična/problem

Neznam čemu stavit unlimited tdp? 95W je zasad ok, u gamingu je stalno na 4.2ghz i temp oko 50-55°c. Jedino u Aida64 stress testu padne na 3.8ghz, uz max temp 67°c. Rađe imam tiši proc nego par bodova više u cb.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
win10pro kaže...

Neznam čemu stavit unlimited tdp? 95W je zasad ok, u gamingu je stalno na 4.2ghz i temp oko 50-55°c. Jedino u Aida64 stress testu padne na 3.8ghz, uz max temp 67°c. Rađe imam tiši proc nego par bodova više u cb.

 pa ograničenje na 95w je više namijenjeno onima koji nemaju dovoljan potencijal hlađenja da ne lupa u temperaturni limit svako malo

ako imaš iole bolji hladnjak od stocka ili nekog slabijeg poput lc cc95 možeš ostaviti slobodno unlimited tdp, u gejmanju ionako nećeš doći do vrhunca potrošnje kao u prime ili occt stress testu i nećeš u gejmanju imat ništa tiši proc zato što si ga ograničio na 95w

2 godine
neaktivan
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Kolega, na poslu sam a zamolio bih te da mi kažeš gdje se i biosu skida power limit pa da i to probam..
11 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem
Drazen99 kaže...
Kolega, na poslu sam a zamolio bih te da mi kažeš gdje se i biosu skida power limit pa da i to probam..

 e jbga, morat ćeš u manualu pronaći što i kako, svako proizvođač ima drukčije funkcije i nazive

još računaj da je na b560 pločama to lakše naći jer je na njima to zapravo i jedini način nekakvog 'ocanja', dok je tvoja ploča u prvom redu namijenjena ocanju k procesora, pa opcija ima daleko više i većina tih opcija se ne tiče non k procesora

 

probaj pogledat u tzv. ai tweaker, oc tweaker 'poglavljima' biosa (ili kako se već zovu kod asrocka), možda u advanced opcijama, jbga., ne znam nit za svoju ploču na pamet a kamo li za neku drugu, to ćeš morat sam prostudirati

15 godina
offline
Re: I-5 11500 i matična/problem

Neka pogleda ovaj video

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice