Termalne paste - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 1.420
|
čitano: 441.232
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
Valentin17 kaže...
picajzla0707 kaže...

Ja sam i dalje na MX-2, 46 kn za 8 grama i milina, npr. MX-5 za 8 grama košta 100 kn što je previše po meni.

 MX-5 od 8 grama košta 68,40kn

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
11 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
Tu sam i uzeo. Imam doma još be quiet stock, izvrsnu antec formula nano diamond i još neku. Ali sam htio isprobati ovu jer inače arctic radi izvrsne paste, a ovo oni sami najavljuju kao nekakav next level
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.4.2021 16:40 (picajzla0707).
14 godina
offline
Termalne paste - pitanja i odgovori

Smiju li se miješati paste ? Predpostavljam da neće biti nikakve štete, ali čisto da pitam. Ostalo mi nešto malo Arctic MX-2 paste a velik GPU čip (u pitanju je stara Geforce GTX 465 grafička) i kada sam nanio vidim da nije dovoljno, pa sam htio da dodam Artic MX-4 bez da obrišem ovu jer mi žao da propadne iako to nije neka vrijednost. U idle može proći(50-60°C), ali čim je opteretim primjeti se taj nedostatak paste.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
Haker_x kaže...

Možeš.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
15 godina
odjavljen
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

Ja radije ne bih. S obzirom da si već razmazao, imati ćeš prijelaz između dvije vrste paste, a pitanje je koliko se dobro miješaju. Ako se dobro miješaju, ne bi trebalo biti problema, ali ne možeš biti siguran. Plus, dodavanje paste na već namazan čip povećava šansu da ti ostane mjehur zraka.

 

Treći faktor je koliko je mx-2 stara - ako je imš malo, moguće da je imaš i dugo, pa je izgledno da su joj lošije performanse.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
MrBlc kaže...

mjehur zraka.

Ne vjeruj svemu što pročitaš na internetu.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
15 godina
odjavljen
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

Taj rizik uvijek postoji. Istina nije velik, ali postoji i ovakvo mazanje ga povećava. Međutim, kao što i sam vidiš, to je tek sporedni razlog za moju preporuku - primarni je što ne znamo koliko je stara ta pasta i kako se zajedno ponašaju.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Termalne paste - pitanja i odgovori

U pravilu ne volim mišati termalne paste čisto zato što ne znam njihov sastav pa nikad ne mogu biti siguran hoće li doći do kakve neželjene reakcije. Kemija je zajebana znanost

AMD prljavi, pokvareni bugoviti gadovi
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Termalne paste - pitanja i odgovori

Na kraju sam probao pa šta bude. Nije ispalo savršeno ali nije ni katastrofa, neće doći do pregrijavanja. U Furmarku najviše 93°C na 70% vrtnje, dok kada je povećao na 77-8% temperatura je varirala 91-92°C. U igricama će biti i manje(edit: CS:GO 85°C sa 60% vrtnje ventilatora). Po specifikacijama maximalna temperatura ovog GPU-a je 105°C jer je ovo ipak stariji GPU pa se dosta grije i dosta troši. Nekada ću ponovo očistiti sve i nanijeti samo MX-4(očekujem 5-10°C manje temperature, ne bolje od toga), za sada može ovako, bolje je nego sa starom pastom koja je vjerovatno bila fabrička jer se sva stvrdnula.
Bilo je jako malo MX-2, možda čak nedovoljno i za jedan procesor, bila je stara 4-5 godina, a kažu da može trajati i do 8 godina. Ova MX-4 je 2020-o godište. Obje su po 8g iako MX-4 izgleda da je veća.

MX-2 MX-2
http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.6.2021 0:07 (Haker_x).
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Termalne paste - pitanja i odgovori

Imao slobodnog vremena odjutros i odmah očistio sve i stavio samo MX-4 i nikakve razlike, ni 1°C razlike, samo sam bezveze bacio pastu, a očekivao sam minimalno 5°C nižu temperaturu.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
Haker_x kaže...

 stavio samo MX-4 i nikakve razlike, ni 1°C razlike, samo sam bezveze bacio pastu, a očekivao sam minimalno 5°C nižu temperaturu.

Ono moje "možeš" je bilo iz vlastitog iskustva, ne znam otkuda su pričali ostali koji su komentirali.

ps. ne možeš očekivati ništa ako nisi probao i osobno se uvjerio prije toga.

ps. 2 ja sam čitao tvoje poruke, ali vidio sam kaj pišeš i kamo naginješ pa sam odlučio više ne odgovarati, uvidio sam da 90 posto ljudi ne vjeruje dok se sami ne uvjere u neke stvari, pa ne vidim  puno smisla u gubljenju vremena na uvjeravanje nekoga u nešto u što on ne želi vjerovati.

MrBlc kaže...

Taj rizik uvijek postoji.

Ne, ne postoji. Osnove fizike pa ti vidi sada.

ps. opet ponavljam, ne vjeruj sve ovima tipa Linus i slični njemu.

MrBlc kaže...

primarni je što ne znamo koliko je stara ta pasta i kako se zajedno ponašaju.

Pričaj u svoje ime, neki od nas su neke stvari i sami isprobali jer ne možeš sastaviti cca. 3 do 5 računala dnevno da se ne susretneš s tako nečime.

ps. ja sam ovaj tjedan potrošio tubu od 8 grama MX-2 2019, a sada ti reci koliko si ti potrošio i s koliko si se stvari susreo osobno, bez da si pročitao

članak od nekog cirkusanta sa interneta.

ps. 2 ja sam dokazao svoje i kolega se je sam uvjerio da sam ja bio u pravu, a ti i ostala internet ekipa ste bili u krivu, ali bitno da vi trkeljate bezveze.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.6.2021 12:13 (Valentin17).
14 godina
offline
Termalne paste - pitanja i odgovori

Itekako sam se uvjerio, baš niti 1°C razlike. Da nisam dobio nikakav odgovor nakon par dana opet bih ja probao i izmješao ih jer je isti proizvođač i slične su po specifikacijama. Nebi jedino u slučaju da svi napišu da se to ne smije, ali pošto sam imao jedan odgovor od iskusne osobe da se to može naravno da sam probao.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

Gle, u većini slučajeva će biti ok, ali jednostavno ti nitko ne može garantirati da dugoročno neće biti nekakve reakcije, pogotovo jer se radi o dijelovima koji se griju. Također, ova starija je već stara par godina, nakon još godine-dvije bi mogla imati razlike u performansama. Moguće da će je novija osvježiti i da će zapravo dulje trajati, a moguće je da će stvoriti film koji će otežati posao novijoj. 

 

Tuba od 8g ARCTIC MX-5 dođe ispod 70 kn, a u njoj ima za preko 10-ak aplikacija, što znači da te jedna aplikacija dođe ko kava u kafiću (i to negdje u unutrašnjosti, a ne na Splitskoj rivi ili Stradunu). Jednostavno nije vrijedno rizika, bez obzira koliko mali taj rizik bio.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
MrBlc kaže...

A kakve reakcije će biti? Kako znaš da neće prije toga mijenjati nešto? Je... nije to ne znam što, obična termalna pasta, pa ne radi eksploziv.

Kakvo starenje paste koja nije korištena, pa nije to mlijeko da se pokvari. Koliko gluposti ti možeš reći to nije istina.

Kako bi ti radio sa tekućim metalom? Kakve tek tamo reakcije možeš očekivati između nikla i bakra?

ps. ta MX-5 je neisplativa pasta skroz, uzmeš MX-2 2019 8 grama za 30 kn i imaš možda stupanj dva veće temperature, potpuno nebitno.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.6.2021 10:50 (Valentin17).
3 godine
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
Haker_x kaže...

Itekako sam se uvjerio, baš niti 1°C razlike. Da nisam dobio nikakav odgovor nakon par dana opet bih ja probao i izmješao ih jer je isti proizvođač i slične su po specifikacijama. Nebi jedino u slučaju da svi napišu da se to ne smije, ali pošto sam imao jedan odgovor od iskusne osobe da se to može naravno da sam probao.

 A zamisli trebao ti je Einstain da ga pitas jel smijes pomjesati dve termalne paste razlike izmedu najgore(brandirane) i najbolje je u par stupnjeva zamisli kolika moze biti razlika kad ih pomjesas. Eksplozivna svakako ne, dobiti slinu od Aliena koja nagriza 17 katova je realniji scenarij

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.6.2021 11:51 (Boris grozni).
14 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
MrBlc kaže...

Gle, u većini slučajeva će biti ok, ali jednostavno ti nitko ne može garantirati da dugoročno neće biti nekakve reakcije, pogotovo jer se radi o dijelovima koji se griju. Također, ova starija je već stara par godina, nakon još godine-dvije bi mogla imati razlike u performansama. Moguće da će je novija osvježiti i da će zapravo dulje trajati, a moguće je da će stvoriti film koji će otežati posao novijoj.

 Odmah ja to testiram u najgorem mogućem scenariju, Furmark, a većinom računar koristim za surfanje i neke lagane programe, igrice igram kada imam slobodnog vremena a to je rijetko. Stara 4-5 godina a reklamira se da može trajati 8 godina što znači da može trajati još čak tri godine, a budući da je bila zatvorena i nije imala zraka nije joj ništa, a u ostalom velika je šansa da će se pasta zamijeniti u roku godine dana ili da će grafička riknuti jer je stara 10-11 godina.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
15 godina
odjavljen
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
Valentin17 kaže...

A kakve reakcije će biti? Kako znaš da neće prije toga mijenjati nešto? Je... nije to ne znam što, obična termalna pasta, pa ne radi eksploziv.

Vjerojatno nikakve, ali mogućnost da se nešto dogodi uvijek postoji ako se promijenila baza ili nešto. Kao kad pomiješaš mineralno i sintetičko ulje - dobiješ gustu smjesu koja više nije adekvatna za podmazivanje motora i koja začepi filter.

 

Bez poznavanja kemijskog sastava oba proizvoda nitko ne može zasigurno tvrditi, ali može upozoriti na postojanje mogućnosti.

 

Valentin17 kaže...

Kakvo starenje paste koja nije korištena, pa nije to mlijeko da se pokvari. Koliko gluposti ti možeš reći to nije istina.

https://www.arctic.de/en/MX-2/ACTCP00006B

 

Proizvođač navodi: 

When applied properly, it has a shelf life of up to eight years.

Formulacija je malo nejasna jer jedno isključuje drugo - shelf life je vrijeme koje proizvod može biti pohranjen prije primjene bez da promijeni svojstva, a ne nakon, pa nije jasno za što točno proizvođač garantira tih 8 godina - shelf life, applied durability ili oboje zajedno.

 

Ok, tko redovito kontrolira temperature može iskoristiti, pa pratiti po temperaturama, ali...

 

 

Valentin17 kaže...

ps. ta MX-5 je neisplativa pasta skroz, uzmeš MX-2 2019 8 grama za 30 kn i imaš možda stupanj dva veće temperature, potpuno nebitno.

uzeo sam mx-5 kao worst case scenarij, haker_x je uzeo mx-4 koja nije puno jeftinija, a poanta je da je cijena po aplikaciji toliko niska da nije vrijedan potencijalnih problema i eventualne ranije potrebe za promjenom...

 

Činjenica da je i mx-2 koja je više od duplo jeftinija, praktički jednako dobra samo dodatno pojačava taj argument da je bolje odraditi po ps-u i biti miran, bez obzira koliko male šanse bile.

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
MrBlc kaže...
When applied properly, it has a shelf life of up to eight years.

Osam godina je dug period, neka potraje pola toga vremena i u tom periodu bude promjenio cijelo računalo.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.6.2021 17:37 (Valentin17).
13 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
Pozdrav, koja je najbolja termalna pasta za moj laptop hp omen?
Sta kazete na grizzly?
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.7.2021 0:15 (dec54).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
dec54 kaže...
Pozdrav, koja je najbolja termalna pasta za moj laptop hp omen?
Sta kazete na grizzly?

Mx-5 je za 3x jeftinija a prakticki mozda i bolja no dali ce se svidjeti tvom hp omenu pitaj ga poslje apliciranja

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.7.2021 1:18 (Boris grozni).
12 godina
offline
Termalne paste - pitanja i odgovori

Je li se ikome dogodilo da mu je došla neispravna termalna pasta? Uzeo prošli tjedan MX-5 4g, idem sad nanijet na laptop, otvorim tubicu prvi put, izađe gumena pasta van. Reko dobro možda je na početku se stvrdnula iako nikad otvorena nije. I sad stišćem dalje, kad ono izlazi sivkasto-plava guma i curi neka prozirno žuta tekućina iz tube. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Termalne paste - pitanja i odgovori

Čistio cooler na laptopu i5 560m. Prvi put nisam imao novu pastu pa sam ostavio staru, temp na 100% load od 6-7 minuta stress testa nije prelazaila 83C.

Kupio MX-2 (nije 2019 neki rev.3). Nakon što se zagrijao isti test isti, uvjeti isto vrijeme na 100% load temp. ne prelazi 70C.

max temp za taj CPU je 105c

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.1.2022 15:03 (Memphis).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
Imam mx-4 pastu koju nisam koristio cca 2-3 godine pa me zanima mogu ju koristiti ili bolje da kupim novu?
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
Ako se nije osušila/stvrdnula, možeš.
15 godina
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
Kada sam citao tvoj post pomislio sam da nesto nije uredu sa tvojim primjerkom paste ili nisi dobro zatvorio spricu.
Izgleda da ipak postoje problemi sa serijom MX 5 paste.
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
12 godina
offline
Termalne paste - pitanja i odgovori

Reklamirao sam ju, dobio drugu, trazio da otvore tamo, isti problem je imala, otvore drugu, isti problem. Iz Arctica su poslali treću, također isti problem. Evo i mail od gospode iz Arctica u prilogu.

Moj PC  
2 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori
Tony1999 kaže...

Reklamirao sam ju, dobio drugu, trazio da otvore tamo, isti problem je imala, otvore drugu, isti problem. Iz Arctica su poslali treću, također isti problem. Evo i mail od gospode iz Arctica u prilogu.

 Kinezi fušare gdje god stignu a naplacuju više nego ikada

12 godina
neaktivan
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

Jel ovo znači da je bolje uzeti MX4 umjesto MX5? Nije valjda da je MX4 isto defektna :P

12 godina
offline
Termalne paste - pitanja i odgovori

MX-4 je dobra, MX-5 sam na kraju i zamijenio za nju. One su dobre, nemaju problema s tim

Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

Hm, ima smisla, postao sam već temu ovdje vezano da mi je laptopu malo skočila temperatura nakon servisiranja (ciscenje + mijenjanje termalne paste) pa cu pricekati par dana i nesto zaigrati da vidim jeli do toga.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/prijenosna-racunala/laptop-vecu-temperaturu-nakon-servisa/286825.aspx?page=0&jumpto=6465920&sort=asc&view=flat

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice