AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU izdvojena tema

poruka: 1.636
|
čitano: 423.221
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Ma heb. proc di je naj jeftinija ploča 1500 kn i grije se ko pečnica...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Et_Tu_Brute? kaže...

Ovo sto je jedan CCD ima dodatni v-cache predstavlja potencijalne velike glavobolje.

I bas me zanima kako ce to rijesiti, posto svi znamo da neke igre masovno preferiraju dodatni cache, a na druge to nema nekog utjecaja, nego je frekvencija king.

I sto sad windows treba nekako znati koje ccd bude se schedula za koju igru? Ovo je puuuuno veca i vaznija tema nego jel cpu otkljucan il ne.

Ja iskljucivo cekam am5 x3d cpuove da svog 1700x prebacim na nesto drugo da hladi jaja, bar ce testovi i cpuovi brzo izaci...

Baš i ne, zapravo tu nema bitnih problema uz nove Chipset drivere i sitan Mikrosoft update.To je več rješeno, kolko sam ja skužil ali još nisu izbacili novi Chipset drajver itd.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=25&jumpto=6583929&sort=asc&view=flat

 

AMD je probal i na drugi CCD nabacit 64mb Cache, ali su za Desktop gejming izvagali da je napredak vrlo sitan.Znatno bi poskupilo procesor, a korist je slaba/pogotovo za gejming, dakle otpiši i zaboravi za Desktop potrebe.

 

 

Zapravo to je optimalno rješenje, jer ionako za gejming najbolje da igrice koriste samo jedan CCD.Zakači ili zaljepi gejming za jedan CCD i nema problema.Dalje sve ovisi kolko CPU jezgri ima jedan CCD, 8 ili ipak 6 kao kod R9 7900X3D.

 

Večina ljudi ionako če za gejming kupovat samo "najeftiniji R7 7800X3D".

 

Najskuplji procesori loš su izbor za gejming, pa i ako realno guraju ili mogu ponudit najbolje gejming performanse.Fučkaš najbolji gejming procesor, kad on košta 700$ kao taj uskoro dolazi R9 7950X3D.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Šta u tih 5 i 800 ima toliko zanimljivo?
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Ryzen 7 5800X3D je vrhunski procesor za igre. I da sam na AMD-u i da imam bolju AM4 matičnu (300, 400 ili 500 serije, nebitno), njega bih stavio. Procesor za cijelo desetljeće.

16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Najavljen u jedanaestom mjesecu 2021, AMD Epyc Bergamo 9754 128C/256T serverski ili HPC procesor.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=0&jumpto=6435789&sort=asc&view=flat

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=1&jumpto=6435998&sort=asc&view=flat

 

Stock CPU frekvencija je očito 2.2ghz, a maksimalna CPU frekvencija 3.1ghz i to sve pod 360W TDP-a.

 

https://appuals.com/epyc-9754-up-for-purchase/

 

 
 

 

Hm zanimljiva ili očekivano različita L3 Cache konfuguracija, u odnosu na "klasičan Zen 4 Epyc Genoa 96/192 serverski procesor".L1 Cache je identične veličine ili konfiguracije.L2 Cache je ista priča, 1mb po svakoj CPU jezgri.Ja sam očekival da če na Bergamo procesoru ipak možda još malo više odrezat L3 cache.

 

Epyc Bergamo 9754, 128C/256T

 

- 16 x 16mb, 256mb

 

Epyc Genoa 9654P, 96C/128T

 

- 32 x 12mb, 384mb

 

https://www.amd.com/en/product/12251

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/17809172

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 1:15 (rambox).
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

izbacili non x procesore za "dosta" nizu cijenu.

[url=https://valid.x86.fr/2kezbs][img]https://valid.x86.fr/cache/banner/2kezbs-6.png[/img][/url]
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Super procesori, kao što već znamo i sada po "normalnijim" cijenama. I dalje ostaje problem visokih cijena matičnih ploča, iako su malo pale cijene, odnosno imamo povoljnijih modela. No, i dalje je to previše jer B650 ploče trebaju biti za oko 1000kn ok ploča i onda je to to. 

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
itomic009 kaže...

Super procesori, kao što već znamo i sada po "normalnijim" cijenama. I dalje ostaje problem visokih cijena matičnih ploča, iako su malo pale cijene, odnosno imamo povoljnijih modela. No, i dalje je to previše jer B650 ploče trebaju biti za oko 1000kn ok ploča i onda je to to. 

A gle ništa novo, 7000X verzije su samo onako tvornički naklokane do razumne ili sigurne granice.

 

 

Orjentirajmo se samo na R5 7600, s obzirom da je on najbitniji za široki krug kupaca ili gejmera itd.

 

Prve dvije fotke=Cinebench R23, vodeno hlađenje defolt postavke, pa nakon toga PBO.

 

 
 

 

Cinebench R23, ali sad ga hladi stock majušni Wraith Stealth CPU hladnjak.Stevo kaže da nema trotlanja, ali najbitnije je gledat All Core Boost CPU frekvenciju(4750mhz) s obzirom da je to CPU Rendering.Klasičan gejming niti blizu ne može procesor opteretit kao CPU rendering, a to znači u gejmingu veče All Core CPU frekvencije+znatno niže temperature.

 

 

 

R7 7700 i R9 7900=Cinebench R23, fino se vidi da stock Wraith Prism RGB CPU hladnjak jako dobro hladi procesore nižeg TDP-a

 

 
 

 

Gejming je očekivan, sitne razlike u korist X verzija koje su onako fine za pokazivanje na tablicama.

 

 
 

 

Techpowerup, stock CPU postavke za R5 7600 i CPU frekvencije koje su dobili kroz specifičan mješoviti test.

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-7600-non-x/24.html

 

 

 

"This test uses a custom-coded application that mimics real-life performance—it is not a stress test like Prime95. Modern processors change their clocking behavior depending on the type of load, which is why we provide three plots with classic floating point math, SSE SIMD code, and modern AVX vector instructions. Each of the three test runs calculates the same result using the same algorithm, just with a different CPU instruction set"

 

 

Gamernexus, i njihova klasika precizno mjerenje samo izdvojene CPU potrošnje na 12V.Ja sam malo usporedil Ryzen 5 procove, dakle eto da se fino vidi napredak u CPU performansama za Blender dakle brže je bolje.

 

 
 

 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2023 17:57 (rambox).
13 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Kažem, nikakav problem ne postoji s nekim visokim temperaturama, što su neki komentirali nego samo još trebaju cijene matičnih dole i to je to.  A ići će dolje narednih mjeseci, to je sigurno. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2023 19:26 (itomic009).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
itomic009 kaže...

Kažem, nikakav problem ne postiji s nekim visokim temperaturama, što su neki komentirali nego samo još trebaju cijene matičnih dole i to je to.  A ići će dolje narednih mjeseci, to je sigurno. 

 itekako postoji problem s visokim temperaturama, masa ljudi ne zna ući  bios niti bi to pokušavali i kad ti po defoltu proc drži 95 stupnejva, to jest problem, pa makar samo psihički

čak i da nije hardverski nikakav problem, a to ćemo tek vidjeti s vremenom, dovoljno je i ovo psihički da sjebe dobar dio prodaje - a to jest problem za amd, uz naravno skupoću

 

meni osobno bi 95 stupnjeva bio problem, znam kolegu koji je odustao od kupnje 7700x baš zbog toga, a bio je nabrijan

tako da... guranje glave u pijesak sa 'ne postoji nikakav problem' je baš to - guranje glave u pijesak, a to je amd itekako osjetio na prodaji

 

 

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

mislim da korisnik koji ne koristi bios isto tako ne mjeri CPU temp :D

amd je podbacio jer su matične skupe skupa sa ddr5 ramom; da je amd izbacio ddr4 i ddr5 mbos mozda bi situacija bila malo drugačija 

 

[url=https://valid.x86.fr/2kezbs][img]https://valid.x86.fr/cache/banner/2kezbs-6.png[/img][/url]
16 godina
offline
AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Bome, dobri su ovi zen 4 procesori, pogotovo 7600/X.. Raptor lake ima ljutog protivnika

 

Nego, u ADMu je bio 7600 (al brzo je nestao) a razlika u cijeni spram X modela je kojih 100tinjak kn+.. Očekivao sam veću razliku u cijeni.. 7600 manje struje troši a vjerojatno se i manje zagrijava, X se bolje OCa..

 

7600 vs X, premala je razlika u cijeni, X bi možda bolje sjeo.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2023 18:57 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
picajzla0707 kaže...
itomic009 kaže...

Kažem, nikakav problem ne postiji s nekim visokim temperaturama, što su neki komentirali nego samo još trebaju cijene matičnih dole i to je to.  A ići će dolje narednih mjeseci, to je sigurno. 

 itekako postoji problem s visokim temperaturama, masa ljudi ne zna ući  bios niti bi to pokušavali i kad ti po defoltu proc drži 95 stupnejva, to jest problem, pa makar samo psihički

čak i da nije hardverski nikakav problem, a to ćemo tek vidjeti s vremenom, dovoljno je i ovo psihički da sjebe dobar dio prodaje - a to jest problem za amd, uz naravno skupoću

 

meni osobno bi 95 stupnjeva bio problem, znam kolegu koji je odustao od kupnje 7700x baš zbog toga, a bio je nabrijan

tako da... guranje glave u pijesak sa 'ne postoji nikakav problem' je baš to - guranje glave u pijesak, a to je amd itekako osjetio na prodaji

 To što ti ili tvoj kolega imate, kako ti sam kažeš "psihičkih" problema ne znači ništa za nas sve ostale.  Znači, ne pričaj gluposti i ne guraj glavu u pijesak.  To što je CPU na 75C ili 95C nema veze za prosiječnog korisnika koji ionako, kao i ti koji si kao napredan korisnik, nema pojma kako je CPU napravljen i koja mu je optimalna radna temperatura te zašto je to tako. Osim toga, kao što možeš vidjeti kod ovih recenzija za non X modele Ryzen 7000 serije, oni nemaju "problema" s visokim temperaturama s prosiječnim zračnim hladnjacima od 200kn pa ni sa stock coolerima s kojima se isporučuju. Dakle, X modeli su nafrizirani i za te ti treba dobro hlađenje ako ganjaš max performanse, a za sve ostale normalne korisnike, kojih je valjda 98% su ovi non X modeli odlični. Em troše manje, em nikakvih problema nema a imaš preko 95% performansi uz manju cijenu i osjetno manju potrošnju.

 

 Dakle, sve je jasno. 

11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
blackdevil kaže...

mislim da korisnik koji ne koristi bios isto tako ne mjeri CPU temp :D

amd je podbacio jer su matične skupe skupa sa ddr5 ramom; da je amd izbacio ddr4 i ddr5 mbos mozda bi situacija bila malo drugačija 

 

 možda i mjeri, moj kolega nema pojma o ničemu, ne zna niti ući u bios, ali isto tako upali hw monitor i zove me ako vidi da su temperature više nego on misli da bi trebale biti, od hard diskova do grafičke i procesora

čak i da ne mjeri svaki korisnik, sama priča o tome se proširila da amd rajzeni 7xxx rade na 95 stupnjeva i to je već dovoljno da se veliki broj potencijalnih kupaca zabrine

itomic009 kaže...

 To što ti ili tvoj kolega imate, kako ti sam kažeš "psihičkih" problema ne znači ništa za nas sve ostale.  Znači, ne pričaj gluposti i ne guraj glavu u pijesak.  

 guranje glave u pijesak je kad kažeš da nema nikakvih problema, ovo moje može biti pretjerana zabrinutost ili picajzlanje, kako god hoćeš nazvati to

 

a problema ima, koliko god ti gurao glavu u pijesak, jer ja i moj kolega nismo jedini kojima se 95 stupnjeva kao 'normalna' radna temperatura ne sviđa

nije to nešto što kažem ja, moj kolega i možda neki trolovi s foruma pa da odmahneš rukom i tvrdiš kako problema nema, to je nešto što je otišlo u javnost i što ljudi čitaju, bili oni laici ili eksperti i o tome su već brojni tech portali pisali kao o problemu za amd

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
blackdevil kaže...

mislim da korisnik koji ne koristi bios isto tako ne mjeri CPU temp :D

amd je podbacio jer su matične skupeskupa sa ddr5 ramom; da je amd izbacio ddr4 i ddr5 mbos mozda bi situacija bila malo drugačija 

 

AMD ne određuje cijene AM5 matičnih ploča, ali da su po defoltu skuplje ili kvalitetnije to sigurno.Pogledaj dolnji usporedni primjer, dakle da se objesiš na šljivu AM5 verzija mora biti znatno skuplja.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=19&jumpto=6554850&sort=asc&view=flat

 

Oko ddr4 memorije nema smisla raspravljat, Intel nije imal izbora i morali su ponudit i ddr4 verzije za 1700 socket.

 

- DDR4 memorija je lansirana 2014 godine

 

AMD nije niti razmišljaj o DDR4, zato jer je Zen 4/AM5 ionako malo zakasnio sa lansiranjem.

 

- AM5/DDR5, nema potrebe za kupnjom nove matične ako oš sa DDR4 opcije skočit na DDR5

 

 

zvonac kaže...

Bome, dobri su ovi zen 4 procesori, pogotovo 7600/X.. Raptor lake ima ljutog protivnika

 

Nego, u ADMu je bio 7600 (al brzo je nestao) a razlika u cijeni spram X modela je kojih 100tinjak kn+.. Očekivao sam veću razliku u cijeni.. 7600 manje struje troši a vjerojatno se i manje zagrijava, X se bolje OCa..

 

7600 vs X, premala je razlika u cijeni, X bi možda bolje sjeo.

Naše malo Hrvatsko tržište(25% PDV-a na glava)je nebitno, a opčenito cijene u EU nikada nisu na razini cijena u Americi.

 

R5 7600 je tek lansiran, i cijene če pomalo doč na svoje niže grane u roku mjesec dana itd.Primjer Švaba ili Austrije, sasvim dovoljno kao primjer ili preskupo za početak.

 

https://geizhals.de/amd-ryzen-5-7600-100-100001015box-a2871174.html?hloc=eu&nocookie=1

 

Pogleč Američki specifični Mikrocentar primjer, ili živilo nam bokmarkisanje postova=samo šuft piše dva puta isto.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-cpu/224306.aspx?page=134&jumpto=5319339&sort=asc&view=flat

 

https://www.microcenter.com/product/5006117/amd-ryzen-5-7600x-raphael-am5,-g-skill-flare-x5-16gb-ddr5-5600-single-channel,-cpu-ram-combo

 

Dobro vidiš nije zezancija, i to sve za 240$+niski Američki prodajni porez koji je ispod 10%, a u par država čista 0.

 

https://www.salestaxinstitute.com/resources/rates

 

Fučkaj ga sad, sa takvom Američkom praksom mi u EU se ne možemo uspoređivat=šuti i ne živciraj se bez potrebe.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2023 21:45 (rambox).
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

AMD ne određuje cijene AM5 matičnih ploča...

AMD nije niti razmišljaj o DDR4...

 

R5 7600 je tek lansiran, i cijene če pomalo doč na svoje niže grane...

 amd je sam sebi skočio u trbuh, bahateći se umišljenim brendiranjem samog sebe kao premium brenda

zato su se i sjebali, prodaja je mizerna, popušili su tržišni udio u grafama i pali na rekordno niskih 8% udjela, a sad su pali i u cpu tržištu na razinu otprije pet godina, samo u ovih par mjeseci prodaje 7xxx serije

 

da su bili pametni imali bi jeftine ddr4 ploče i bar bi zadržali prodaju, ovako kurčina, pad je ogroman

i upitno je hoće li ih uvjetno rečeno jeftiniji procesori izvuć, jer jedan 13400f je opet 20-30 dolara jeftiniji, a možeš ga stavit na jeftine b660 ploče od 100 eura i nije ništa lošiji od 7600 non x

ako ideš na budget konfu 13400f je no brainer, a ako se za 7600 moraš pružit duplo, a nije uopće bolji, što misliš kakva će biti prodaja - skoro pa nula

 

amd je izvršio samoubojstvo iz zasjede i to ekspresno, kao da je babi su netko platio da ih upropasti u što rekordnijem roku može

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
picajzla0707 kaže...
amd je sam sebi skočio u trbuh, bahateći se umišljenim brendiranjem samog sebe kao premium brendzato su se i sjebali, prodaja je mizerna, popušili su tržišni udio u grafama i pali na rekordno niskih 8% udjela, a sad su pali i u cpu tržištu na razinu otprije pet godina, samo u ovih par mjeseci prodaje 7xxx serije

da su bili pametni imali bi jeftine ddr4 ploče i bar bi zadržali prodaju, ovako kurčina, pad je ogroman

i upitno je hoće li ih uvjetno rečeno jeftiniji procesori izvuć, jer jedan 13400f je opet 20-30 dolara jeftiniji, a možeš ga stavit na jeftine b660 ploče od 100 eura i nije ništa lošiji od 7600 non x

ako ideš na budget konfu 13400f je no brainer, a ako se za 7600 moraš pružit duplo, a nije uopće bolji, što misliš kakva će biti prodaja - skoro pa nula

 

amd je izvršio samoubojstvo iz zasjede i to ekspresno, kao da je babi su netko platio da ih upropasti u što rekordnijem roku može

 Gluposti, kakve ti to i čije smotane brojke čitaš daj odi spat fučkaj ga sad.Jel ti uopče znaš, da je AMD od Zen 4 lansiranja globalno u stari AM4 socket prodal ogromne količine Ryzen 5000 procova.Pogotovo ili najviše R7 5800X3D(Mindfactory), i to baš u zadnjem mjesecu prošle godine?Tko proizvodi te AMD procesore, i koji je to socket da nije Intelov 1700 socket?

 

Ponavljam odi spat, ne buš ti još dugo skužil da DDR4 memoriju ipak treba polako umirovit.Ajd razmisli malo bolje, pa buš došel do zaključka da je samo DDR5 memorija za AM5 socket zapravo bio vrlo logičan potez.

 

Dok ti skužiš, da je i5 13400F poskupio i da u Hrvatskoj košta kao i R5 7600.Procesori nisu usporedivi, i to zato jer i5 nema iGPU koji može biti itekako koristan+R5 7600 je osjetno bolji gejming proc.

 

Ajd ti složi poslovni ili HTPC komp bez grafe, baziran na i5 13400F/bez iGPU možda ti i uspije.Proči če par mjeseci, dok ti realno skužiš da je Intel 1700 socket mrtva platforma.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 1:44 (rambox).
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
picajzla0707 kaže...
rambox kaže...

AMD ne određuje cijene AM5 matičnih ploča...

AMD nije niti razmišljaj o DDR4...

 

R5 7600 je tek lansiran, i cijene če pomalo doč na svoje niže grane...

 amd je sam sebi skočio u trbuh, bahateći se umišljenim brendiranjem samog sebe kao premium brenda

zato su se i sjebali, prodaja je mizerna, popušili su tržišni udio u grafama i pali na rekordno niskih 8% udjela, a sad su pali i u cpu tržištu na razinu otprije pet godina, samo u ovih par mjeseci prodaje 7xxx serije

 

da su bili pametni imali bi jeftine ddr4 ploče i bar bi zadržali prodaju, ovako kurčina, pad je ogroman

i upitno je hoće li ih uvjetno rečeno jeftiniji procesori izvuć, jer jedan 13400f je opet 20-30 dolara jeftiniji, a možeš ga stavit na jeftine b660 ploče od 100 eura i nije ništa lošiji od 7600 non x

ako ideš na budget konfu 13400f je no brainer, a ako se za 7600 moraš pružit duplo, a nije uopće bolji, što misliš kakva će biti prodaja - skoro pa nula

 

amd je izvršio samoubojstvo iz zasjede i to ekspresno, kao da je babi su netko platio da ih upropasti u što rekordnijem roku može

 Gluposti. 13400f je rebrand 12600K procesora, a njegov pandan po cijeni i performansama je R5 5600x.

R5 7600 je otprilike 15-20 posto jači od njih, zavisno od igre.

Eee... stvarno ću svašta pročitati na ovom forumu.

 

Ps. forum sjebe sliku, ali imate ju nekih 7-8 postova iznad.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 1:37 (Mile 74).
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Mile 74 kaže...

 Gluposti. 13400f je rebrand 12600K procesora, a njegov pandan po cijeni i performansama je R5 5600x.

R5 7600 je otprilike 15-20 posto jači od njih, zavisno od igre.

Eee... stvarno ću svašta pročitati na ovom forumu.

 

Ps. forum sjebe sliku, ali imate ju nekih 7-8 postova iznad.

 

 ćeš da vidiš što je glupost... samo pričekaj

 

tih 15-20% je nebitno, jer pričamo o budget procesorima, koji su svejedno dovoljni za goniti veliku većinu igara na monitorima od 144hz

primjer - ja sam uzeo 11400, dosta jeftiniji u svoje vrijeme od 5600x - 20% je slabiji, ali je 6core koji goni ovu moju 3080 12g na bilo kojoj igri na preko 100fps gdje to ta grafa može tjerati

6core, jeftiniji, nema ograničenja sa ramom pa rade i rami na 4.400mhz na bilo kojoj b560 ploči i pcie 4.0 - meni osobno no brainer u odnosu na tada preskupi 5600x

 

13400 je 10core procesor (nebitno za gejmanje, ali opet - 10 je više nego 6 core - marketinški je jači), jeftiniji od 7600 kad gledaš cijelu platformu i to značajno jeftiniji

tjera sve grafe iznad 144fps, osim možda 4090, no ionako sa budget procesorom nejdeš na takvu grafu

dakle sve što ti treba od budget procesora za dosta manje love od 7600

 

sa x verzijom amd je pao u desktopu sa 20% na ispod 14% tržišnog udjela

sa non x verzijama protiv 13400 i 13500 past će još i niže, pa ti vidi jel to glupost ili ne

nažalost, jer će nam konkurentnost otići u kujac, a da su išli na podršku za jeftine ddr4 ploče to se itekako moglo izbjeći

 

rambox kaže...

 Gluposti, kakve ti to i čije smotane brojke čitaš daj odi spat fučkaj ga sad.Jel ti uopče znaš, da je AMD od Zen 4 lansiranja globalno u stari AM4 socket prodal ogromne količine Ryzen 5000 procova.Pogotovo ili najviše R7 5800X3D(Mindfactory), i to baš u zadnjem mjesecu prošle godine?Tko proizvodi te AMD procesore, i koji je to socket da nije Intelov 1700 socket?

 brojke su izvješće za 3. kvartal prošle godine mercury research, kao i obično

u drugom kvartalu je amd imao 20% udjela na tržištu desktop procesora, u trećem kvartalu su pali na manje od 14%

što si mislio da će im tržišni udio držati stari procesori 5xxx serije? grdno se varaš, zato i jest ovoliki pad jer je serija 7xxx podbacila

 

na tržištu mobilnih cpu situacija im je još gora - pad sa 25% na 15,7%

drže ih još jedino serverski cpu, tu su narasli za dodatnih 3,6% i sada drže preko 17%

 

pričekaj koji dan, ovo su podaci za tržište dionica, uskoro će izaći i službeni press release, pa će se i tech portali raspisati o tome

evo ti mala vjestica o tome, s naznakom detaljnijih podataka u obliku postotka rasta intela, a ako intel raste na ×86 tržištu - pogodi tko pada - link

Mercury Research’s Q3 2022 report says Intel’s overall market share in x86 processors is 71.5%. This is notably higher than Q2’s 63.5%.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 5:58 (picajzla0707).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
7600 odličan cijena malo visoka u ovom trenutku, a ove Intelove skalamerije do 2000kn sa 400 jezgri su ipak inferiorne njemu u gamingu. Amd kad to malo korigira Intela će kupovat samo content creatori.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 9:05 (mislioc).
 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Neće baš ni svi "content creatori", posebno ne za CPU-rendering i slične poslove. Ryzenima se uz malo podešavanja mogu osjetno spustiti potrošnja i grijanje uz prihvatljiv gubitak na performansama.

Na koncu, za posao se kupuje prema namjeni, pa tu i ne treba previše misliti :)

 

 

11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
mislioc kaže...
7600 odličan cijena malo visoka u ovom trenutku, a ove Intelove skalamerije do 2000kn sa 400 jezgri su ipak inferiorne njemu u gamingu. Amd kad to malo korigira Intela će kupovat samo content creatori.

 mda, to ćemo tek vidjet

zasad smo vidjeli kako se kupuje 7600x i ostala ekipa, jeftinih matičnih još nema

intel ih je pomeo i prije izlaska 7xxx serije, s failom od prodaje zen4, razlika će biti još i veća

 

cjenovno, 13400f je trenutno kod nas 250e, 7600 će biti nešto skuplji

am5 matične su najjeftinije 190-200 eura, za intel idu od 100e b660, h610 još i niže, to ti je već 120-130 eura uštede + razlika u ramu

 

entuzijasti gejmeri bi mogli odabrati 7600, ostali... bumo vidjeli

za budget gejmere je to ionako sve preskupo, pa 150e uštede nije malo

čak će 5600 biti veća konkurencija za 7600 za tu skupinu od intela

 

jedino da konačno dođu jeftinije am5 matične i da se cijena 7600 izjednači sa 13400f

samo što je amd izgubio zamah, tržišni udio je u drastičnom padu i trebat će im čudo za povratak, a 7xxx serija ne izgleda baš kao čudo, bar ne kao što je bila 5xxx serija po izlasku kad su bili doslovce razgrabljeni

 

bojim se da za amd stižu teški dani, još su i financijski opet došli na nulu 

12 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

Baš i ne, zapravo tu nema bitnih problema uz nove Chipset drivere i sitan Mikrosoft update.To je več rješeno, kolko sam ja skužil ali još nisu izbacili novi Chipset drajver itd.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=25&jumpto=6583929&sort=asc&view=flat

 

AMD je probal i na drugi CCD nabacit 64mb Cache, ali su za Desktop gejming izvagali da je napredak vrlo sitan.Znatno bi poskupilo procesor, a korist je slaba/pogotovo za gejming, dakle otpiši i zaboravi za Desktop potrebe.

 

 

Zapravo to je optimalno rješenje, jer ionako za gejming najbolje da igrice koriste samo jedan CCD.Zakači ili zaljepi gejming za jedan CCD i nema problema.Dalje sve ovisi kolko CPU jezgri ima jedan CCD, 8 ili ipak 6 kao kod R9 7900X3D.

 

Večina ljudi ionako če za gejming kupovat samo "najeftiniji R7 7800X3D".

 

Najskuplji procesori loš su izbor za gejming, pa i ako realno guraju ili mogu ponudit najbolje gejming performanse.Fučkaš najbolji gejming procesor, kad on košta 700$ kao taj uskoro dolazi R9 7950X3D.

 

 

 

Eh? Zakaci gejming za jedan ccd i nema problema?

 

Sto je bolje za gaming, cache ili frekvencija?

Doslovno od igre do igre, aplikacije do aplikacije, mislis da ce scheduler raditi to bez problema? Imao je Intel problema sa tim s puno jednostavnijom situacijom. A za AMD, koji ima slozeniji sistem, je zapravo no problem, evo zapravo oni vec rijesili to prema tebi.

Ubi bene, ibi patria.
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
picajzla0707 kaže...
pričekaj koji dan, ovo su podaci za tržište dionica, uskoro će izaći i službeni press release, pa će se i tech portali raspisati o tome

evo ti mala vjestica o tome, s naznakom detaljnijih podataka u obliku postotka rasta intela, a ako intel raste na ×86 tržištu - pogodi tko pada - link

Mercury Research’s Q3 2022 report says Intel’s overall market share in x86 processors is 71.5%. This is notably higher than Q2’s 63.5%.

Joj nemoj samo o dionicama, to je čisto mešetarenje jer bez toga po nekoj logici AMD dionica nikad(a bila je itekako)ne bi trebala biti duplo veča od Intelove.

 

Ponavljam, Intel gadno pada tamo di je najbitnije/največa lova a to je na serverima ili HPC.Tu je situacija vrlo crna za Intel, pogotovo ono šta na serverima nosi buduči Zen 5 i MI serija serverskih grafetina ili AMD XDNA itd.Dok ti to skužiš fučkaj ga sad, i da Seeking Alpha su praktički Intel PR odjel na daljinu.Zato njih gotovo nitko ne linka, kak se ono kaže prodaju maglu i pišu ili prognoziraju gluposti.Realna situacija, Intel serverska/HPC CPU ponuda je otužna i nikako ne može konkurirati AMD hardveru.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-vlak-napokon-krece-pravom-smjeru/238615.aspx?page=2&jumpto=6475540&sort=asc&view=flat

 

Vrati se u realnost, pa nisi valjda zaboravil da je Xilinix sad dio AMD-a.Googlaj čime se Xilinix bavi(ak ti moja tema nije dosta), a drže 55% tog tržišta ili kak se kaže oni su lideri na tom području.

 

Ne gledaš realnu situaciju, i kaj se zapravo događa pusti gledanje u brojke i "samo gledaj određene sitnice".Da je situacija na Desktopu dobra, pa Intel ne bi otkazal Meteor Lake i taj novi socket za 2023 godinu.Za utjehu, "dobit češ jedan kratki Raptor Lake refreš" pa uživaj u jeftinijim DDR4 matičnom pločama.

 

Opet ponavljam, gledaj servere ili HPC tu če biti krš i lom za Intel to bu grdo za gledati.Iz toga se rađa dominacija, ali to za AMD ne ide preko noči to je proces od nekoliko godina.Potrošnja=performanse, na serverima/HPC to je za Intel katastrofa i to je grdo za gledati fučkaj ga sad.Desktop CPU segment je dječiji vrtič, a tamo gdje je največa lova AMD-ova AVX 512 verzija je dotukla i originalni Intelov vruči i rastrošni AVX 512.Meni je to pomalo apsurdno, Intel kao da je zaboravio bilo kaj napravit onak vrlo dobro bez nekakvih debelih minusa.

 

https://www.phoronix.com/review/amd-epyc-avx512/9

 

Gledaj realno, dakle zeleno+znaš i sam da je Intel u zadnjih nekoliko godina(najviše pati serverski dio)puno toga otkazal/odgodil ili otpisal.

 

Nije teško procjeniti, čim stignu jeftine AM5 matične dogodit če se ista situacija kao sa starim AM4 socketom.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže..

 

Nije teško procjeniti, čim stignu jeftine AM5 matične dogodit če se ista situacija kao sa starim AM4 socketom.

 

 

 Istina nema više šta tražit ddr4 i am4 to će biti teško nači 2024 u prodaji. Ide se na future prof platformu am5 koja će godinama imati podršku. Počekati jeftinije mbo i uzeti R5 7600 je dobra računica. Onda stižu x3D modeli koji će biti vrh ponude itd. nema kraja izboru.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 13:42 (dery).
11 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...

Joj nemoj samo o dionicama, to je čisto mešetarenje jer bez toga po nekoj logici AMD dionica nikad(a bila je itekako)ne bi trebala biti duplo veča od Intelove.

 

Ponavljam, Intel gadno pada tamo di je najbitnije/največa lova a to je na serverima ili HPC.Tu je situacija vrlo crna za Intel, pogotovo ono šta na serverima nosi buduči Zen 5 i MI serija serverskih grafetina ili AMD XDNA itd.Dok ti to skužiš fučkaj ga sad, i da Seeking Alpha su praktički Intel PR odjel na daljinu.Zato njih gotovo nitko ne linka, kak se ono kaže prodaju maglu i pišu ili prognoziraju gluposti.Realna situacija, Intel serverska/HPC CPU ponuda je otužna i nikako ne može konkurirati AMD hardveru.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-vlak-napokon-krece-pravom-smjeru/238615.aspx?page=2&jumpto=6475540&sort=asc&view=flat

 

Vrati se u realnost, pa nisi valjda zaboravil da je Xilinix sad dio AMD-a.Googlaj čime se Xilinix bavi(ak ti moja tema nije dosta), a drže 55% tog tržišta ili kak se kaže oni su lideri na tom području.

 

Ne gledaš realnu situaciju, i kaj se zapravo događa pusti gledanje u brojke i "samo gledaj određene sitnice".Da je situacija na Desktopu dobra, pa Intel ne bi otkazal Meteor Lake i taj novi socket za 2023 godinu.Za utjehu, "dobit češ jedan kratki Raptor Lake refreš" pa uživaj u jeftinijim DDR4 matičnom pločama.

 

Opet ponavljam, gledaj servere ili HPC tu če biti krš i lom za Intel to bu grdo za gledati.Iz toga se rađa dominacija, ali to za AMD ne ide preko noči to je proces od nekoliko godina.Potrošnja=performanse, na serverima/HPC to je za Intel katastrofa i to je grdo za gledati fučkaj ga sad.Desktop CPU segment je dječiji vrtič, a tamo gdje je največa lova AMD-ova AVX 512 verzija je dotukla i originalni Intelov vruči i rastrošni AVX 512.Meni je to pomalo apsurdno, Intel kao da je zaboravio bilo kaj napravit onak vrlo dobro bez nekakvih debelih minusa.

 

https://www.phoronix.com/review/amd-epyc-avx512/9

 

Gledaj realno, dakle zeleno+znaš i sam da je Intel u zadnjih nekoliko godina(najviše pati serverski dio)puno toga otkazal/odgodil ili otpisal.

 

Nije teško procjeniti, čim stignu jeftine AM5 matične dogodit če se ista situacija kao sa starim AM4 socketom.

 

 

 dionice spominjem samo zato jer su prvo analitičari dobili podatke o prodaji q3 22., a tech portali će pisati o tome kad dobiju press release od mercurija

dionice su špekulativne, naravno, ali financijsko izvješće nije - provjeri i sam amd izvješće za 3q, u njemu se moglo vidjeti ovo što se sad pokazuje u tržišnom udjelu - pad svih prihoda, osim u serverskom dijelu, a zbog akvizicije xilinxa sa skoro milijarde dolara u plusu, završavaju sa sitnim minusom, sa dolarom zarade po dionici za investitore došli su u minus

na to ide gubitak tržišnog udjela i povratak na udio otprije 5 godina (osim u serverima) - zato i na burzi preporučaju prodaju dionica nakon što je godinama bila preporuka čuvanje i dokupljivanje

i to ne bi bio problem da je prodaja 7xxx krenula kako su očekivali, ali nije - nego je katastrofa i amd je trenutno u panic modu rada

 

hvataš se za intel i pad udjela na serverima, da to je njihov problem, no amd tu presporo napreduje i zarada na serverima nije dovoljna da pokrije gubitke na desktop, mobilnom i gpu tržištu

zato i kažem da stižu teška vremena za amd, a ono što ćemo mi tek vidjeti kad izađu financijska izvješća za q4 22. i mercury report za isti kvartal, to u amd-u znaju već sad

a nije bogzna kako teško i predvidjeti - prodaja 7xxx je podbacila, nove grafe također nisu bogzna kako tražene i katastrofa iz trećeg kvartala može biti samo gora u četvrtom kvartalu, tim više jer treba plaćati i akviziciju xilinxa koju su odradili u najgore vrijeme

 

intel je tu u vrlo komotnoj situaciji u odnosu na amd, ali kažem - sve će ti biti jasnije kad izađu izvješća za kraj godine, a bogme i za početak ove - amd je u gadnim problemima, financijski će opet biti debelo u minusu, tržišni udio vratit će se na postavke prije rajzena (osim u serverima), grafe su već na nikad nižih 8%, a i rasprodaja dionica na burzi nije baš povoljna situacija, koliko god to bilo špekulativno

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Mladen kaže...

Neće baš ni svi "content creatori", posebno ne za CPU-rendering i slične poslove. Ryzenima se uz malo podešavanja mogu osjetno spustiti potrošnja i grijanje uz prihvatljiv gubitak na performansama.

Na koncu, za posao se kupuje prema namjeni, pa tu i ne treba previše misliti :)

 

 

 Šta je onda ostalo, uostalom pa tko če lud za posao ili zabavu recimo na Blenderu vrtit bilo kaj sa Intel i9 ili i7 koji su sporiji i troše više struje.

 

 
 

 

Zato i Zen 4 ubije Intel na serverima, Intel serverska/HPC potrošnja=performanse je koma+Intel ne može izgurat više od 60 CPU jezgri u jednom socketu.

Et_Tu_Brute? kaže...

Eh? Zakaci gejming za jedan ccd i nema problema?Sto je bolje za gaming, cache ili frekvencija?

Doslovno od igre do igre, aplikacije do aplikacije, mislis da ce scheduler raditi to bez problema? Imao je Intel problema sa tim s puno jednostavnijom situacijom. A za AMD, koji ima slozeniji sistem, je zapravo no problem, evo zapravo oni vec rijesili to prema tebi.

 Vezano za žuto, znaš i sam na primjeru R7 5800X3D kak to ide.

 

- ako igrica jako voli veliki L3 Cache=R7 5800X3D je na vrhu tablice, ili pri vrhu tablice bez obzira na nisku CPU frekvenciju od samo 4.5ghz

 

Dalje znaš, kakva je situacija sa Ryzen 7000X3D serijom procova.

 

- znatno veče CPU frekvencije na CCD-u sa 64mb V-Cache, čak i R7 7800X3D ide do 5ghz+13% veči IPC

 

Nema tu nikakvih problema, uostalom vidio si rezultate AMD prezentacije i to je to.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=25&jumpto=6583929&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 14:30 (rambox).
16 godina
online
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
rambox kaže...
Mladen kaže...

Neće baš ni svi "content creatori", posebno ne za CPU-rendering i slične poslove. Ryzenima se uz malo podešavanja mogu osjetno spustiti potrošnja i grijanje uz prihvatljiv gubitak na performansama.

Na koncu, za posao se kupuje prema namjeni, pa tu i ne treba previše misliti :)

 

 

 Šta je onda ostalo, uostalom pa tko če lud za posao ili zabavu recimo na Blenderu vrtit bilo kaj sa Intel i9 ili i7 koji su sporiji i troše više struje.

 

  

 

Zato i Zen 4 ubije Intel na serverima, Intel serverska/HPC potrošnja=performanse je koma+Intel ne može izgurat više od 60 CPU jezgri u jednom socketu.

Ima nešto prednosti u Adobeovim softverima kojima tradicionalno više odgovara Intel, ali i dalje ostaje pitanje grijanja i potrošnje jer takvi useri obično gledaju i financije dugoročno a žele i tišinu dok se radi :)

Iako je Cinebench i dalje generalno dobar pokazatelj multithread performansi pomalo postaje nedovoljan jer i CPU render-enginei napreduju pa su ustvari rezultati još i bolji, npr. V-Ray i Corona preko 40% u odnosu na Zen 3. I kad se pogleda malo više unatrag, od mainstreama 2017. sa max. 4c/8t smo došli na 16c/32t sa ukupno 6-7 puta više procesorske snage.

 

Koliko god gamerima serverski dio izgledao nebitan upravo je on pokretač svih inovacija i novih tehnologija, ni AMD ni Intel ne dizajniraju procesore za igre nego da pokriju što više scenarija upotrebe i tu se AMDov koncept chipleta pokazao jako fleksibilan. Intel ih sa svojim tilesima tek treba dostići u tome a čeka ih i nova platforma koja već kasni (MeteorLake).

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU
Mladen kaže...
Koliko god gamerima serverski dio izgledao nebitan upravo je on pokretač svih inovacija i novih tehnologija, ni AMD ni Intel ne dizajniraju procesore za igre nego da pokriju što više scenarija upotrebe i tu se AMDov koncept chipleta pokazao jako fleksibilan. Intel ih sa svojim tilesima tek treba dostići u tome a čeka ih i nova platforma koja već kasni (MeteorLake).

Pa to je več odavno poznato, ali prosječan PC korisnik vidi samo gejming i procesore na što više ghz.

 

Dalje znamo situaciju, AMD vs Intel vezano za to područje na kojem se vrti ogromna lova.

 

 

 

A sad skok na jeftine AM5 A620 matičnjače.Gigabyte očito za sad priprema pet modela, a detalji idu u veljači kad bi matične trebale bit lansirane na tržište.

 

https://twitter.com/i/web/status/1613805358669234178 

 

 

 

Opet forum ne može pročitat običan aktivan link.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.1.2023 14:39 (rambox).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 7000 Zen 4 CPU

Hoće li B matične izlazit i kad?

kradem mine iz minskog polja
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice