Lenovo Thinkpad E15 zakljucan bios, molim savjet

poruka: 3
|
čitano: 2.431
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Lenovo Thinkpad E15 zakljucan bios, molim savjet

Pozdrav svima, radi se o laptopu ''Lenovo Thinkpad E15 gen2'' kojem je zakljucan bios odnosno izgubljena je sifra.
Kontaktiran je jedan servis u kojem mi je receno da se bios moze izbrisati i instalirati novi ali da je moguc gubitak serijskom broja laptopa, pa me interesira moze li taj gubitak serijskog broja utjecati na rad samog racunala kasnije ili bilo cega sto bi moglo raditi smetnje na prijenosniku?

Hvala unaprijed

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Lenovo Thinkpad E15 zakljucan bios, molim savjet

Najčešće u samom BISu/UEFIu imaš i polje u koje upisuješ Asset Number - a to je jel - serijski s kojim je došao iz tvornice...

 

tako da ne bi trebalo biti problema...

 

a inače, pogledaju HW uputama, kako se rastvara laptop možda se da CR2032 baterija izvaditi pa da se resetira BIOS ?

 

ona ti izgleda na laptopima:

 

 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2023 14:27 (Stric_Jura).
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Lenovo Thinkpad E15 zakljucan bios, molim savjet

Ako se radi o Supervisor, odnosno UEFI/BIOS passwordu, službeno ga ne može nitko resetirati, čak ni Lenovo.

Službeno se jedino može zamjeniti matična ploča i to na tvoj trošak, ne preko jamstva.

 

Na nekim starijim modelima se BIOS password mogao resetirati vađenjem BIOS baterije, a na nekima kratkim spajanjem na određenom mjestu na ploči.

Kasniji modeli pass imaju zapisan u EEPROM i taj servis koji si kontaktirao vjerojatno misli da može skidanjem, reflashom i ponovnim lemljenjem EEPROM čipa riješiti problem.

Tu se često zna oštetiti matična ploča ili sam EEPROM čip, a i sam reflash je neizvjestan, pogotovo jer se radi o gotovo novom laptopu.

Gubitak serijskog broja je najmanji problem, jer ovlašteni servisi imaju pristup softveru za "fleshanje" serijskog broja, broja modela računala i UUID broja.

 

Ja bih ti preporučio da se obratiš ovlaštenom servisu i zatražiš ponudu za zamjenu ploče - najskuplje, ali 99.99% jedino rješenje.

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
 
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice