Kako funkcionira hosting?

poruka: 9
|
čitano: 3.291
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Kako funkcionira hosting?

Znači da bi neka html stranica bila dostupna svima na internetu, ona mora imati statičku IP adresu. To znam.

No kako zapravo funkcionira hosting? Recimo da želim započeti biznis hostanja tuđih stranica. Trebam li za svakog korisnik zakupiti posebnu IP adresu?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako funkcionira hosting?
betmen kaže...

Znači da bi neka html stranica bila dostupna svima na internetu, ona mora imati statičku IP adresu. To znam.

No kako zapravo funkcionira hosting? Recimo da želim započeti biznis hostanja tuđih stranica. Trebam li za svakog korisnik zakupiti posebnu IP adresu?

 Uvijek se treba posavjetovat sa google-om za početak ( ne želim biti arogantan ali tako je ) : 

 

http://www.agencyfusion.com/blog/2007/02/16/how-website-hosting-works-in-plain-english/

 

Nemam potpis osim na licnoj
13 godina
offline
Re: Kako funkcionira hosting?
Ja imam povezano pitanje,imam VPS na kojemu sam instalirao CentOS i Cpanel+WHM,i sve je super samo što nemogu nikako natjerati nameservere da rade,bezveze sam bio uzeo 2 domene za nameservere,a treba mi jedna,no to nije čak problem.
Problem je taj što trebam unijeti IP adrese za nameservere a uopće neznam odakle da ih nabavim
robimarko@gmail.com
10 godina
neaktivan
offline
Kako funkcionira hosting?
betmen kaže...

Znači da bi neka html stranica bila dostupna svima na internetu, ona mora imati statičku IP adresu. To znam.

No kako zapravo funkcionira hosting? Recimo da želim započeti biznis hostanja tuđih stranica. Trebam li za svakog korisnik zakupiti posebnu IP adresu?

Jedan server može imat više domena na istoj IP adresi, samo moraš znati podesiti virtual hosts na njemu(barem je tako na mom linux serveru).

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.4.2014 22:30 (Simon_says).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako funkcionira hosting?
Ma neznam postaviti custom nameservere
robimarko@gmail.com
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako funkcionira hosting?
robimarko kaže...
Ma neznam postaviti custom nameservere

Tamo gdje kupuješ domenu, moraš podesiti DNS zapise, ako nemaš tu opciju onda kontaktiraš support i oni to obave za tebe. Kako ne znaš IP adresu svog servera? Pa kako si se onda ulogirao uopće na njega? IP za nameservere mora biti IP adresa tvog servera...

14 godina
neaktivan
offline
Kako funkcionira hosting?

Prvo server mora imati "Public IP" tj. da mu se može prići iz vana. Onda mora imati nameserver koji mora biti podešen od strane DNS-a tj. internet poslužitelja. A domene poslije slažeš na namerserver i one se automatski povezuju na tvoju ip adresu i dolaze u glavni panel. Ako koristiš cPanel + WHM onda u WHM-u ćeš kreirati određene user-e i pakete i naravno parkirati domene onom kome koja odgovara. 

 

Prvo moraš proć sav "network settings" a to podrazumijeva ovo gore navedeno - ukratko.

Nemam potpis osim na licnoj
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako funkcionira hosting?
Aha,imam public ip,a mogu i postaviti dns i hostname tj nameservere
robimarko@gmail.com
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako funkcionira hosting?
RimSo kaže...
betmen kaže...

Znači da bi neka html stranica bila dostupna svima na internetu, ona mora imati statičku IP adresu. To znam.

No kako zapravo funkcionira hosting? Recimo da želim započeti biznis hostanja tuđih stranica. Trebam li za svakog korisnik zakupiti posebnu IP adresu?

 Uvijek se treba posavjetovat sa google-om za početak ( ne želim biti arogantan ali tako je ) : 

 

http://www.agencyfusion.com/blog/2007/02/16/how-website-hosting-works-in-plain-english/

 

Znam što su DNS serveri i znam kako ide postupak registracije domene i konfiguracija njenih DNS servera, radio sam to više puta. 

No nije mi jasno što se događa na serveru. Primjerice, ako želim hostati stranicu A na jednoj IP adresi i B na drugoj, trebam li za svaku od njih od ISP-a zakupiti statičku IP adresu? Ili mi je dosta samo jedna, te u tom slučaju, kako bi izveo da domena A pointa na jednu a B na drugu IP adresu ako imam samo jednu?

Ako sam dobro objasnio. 

 

EDIT: Te stranice A i B bi hostao sa svog računala sa statičkom IP adresom, ne na nekom tuđem serveru. I ne bi iz zapravo hostao, ovo je čisto teoretsko pitanje :)

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.4.2014 14:02 (betmen).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice