Zašto kupiti novi mobitel?

poruka: 17
|
čitano: 4.552
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Zašto kupiti novi mobitel?

Možda je malo neobičan naslov neobične teme ali zanima me upravo ovo što sam napisao: Zašto kupiti novi mobitel dok imamo onaj koji radi i koji dobro radi ono što treba raditi?

Na temu me potaknula najava Samsunga da će im novi S20 cijenom ići i preko 1500€, mislim da će iPhone biti sa svojim top modelom isto u tom rangu. Huawei, Xiaomi su već najavili više cijene jer zašto bi oni davali svoje (odlične) mobitele u trećinu cijene kad je mogu bez problema podignuti do 70% Samsunga i Applea (Huawei još i više) te i dalje ostvarivati odlične prodaje.

 

Pitanje je da li stvarno trebamo podlegnuti konzumerizmu i kupovati samo zato što možemo, čak i ako nam predmet (stvarno) ne treba.

 

Godinama koristim Xiaomi Mi 5s 4/128Gb. Mobitel je bio vrh kad je izašao, a i sada se bez problema nosi sa bilo kojim mid-range mobitelom. Zadovoljava sve što mi treba. Istina, baterija je stara, kamera bi mogla biti bolja pogotovo kad ih uspoređujem sa sadašnjim flagship mobitelima. Kupio sam drugu original Xiaomi bateriju, nikad je nisam zamijenio, stoji mi preko godine dana u ladici, još zapakirana. Kako stvari stoje manja mi je gnjavaža puniti ga dvaput dnevno nego zamijeniti bateriju. Jedina značajnija promjena na njemu je bila rootanje i xiaomi.eu rom. Prije toga sam također godinama koristio Xiaomi 1S. Oba su od prvog dana u zaštitnoj masci, imaju kaljeno staklo tako da su izgledom ko novi.

 

Sad bih naravno novi Mi 10 koji će prema svemu sudeći biti izvrstan mobitel.

 

Ali čemu?

Što ću dobiti za cca 600+ € a da sada nemam?

 - Jaču i izdržljiviju bateriju? Svejedno mi je, staviti kabel i punjač nije nikakav problem, uostalom imam powerbank od 10000 mAh.

 - Kameru od nekoliko desetaka megapixela? Za ono što fotkam mi je i ova odlična. Daje bolje fotke od fotki mobitela većine kolega (gcam )

 

Brži procesor, grafulju, više rama? Por que? Ne igram igrice na mobitelu, prvo što napravim na svakom mobitelu koji primem u ruke je da poisključim tranzicije, animacije i slične pi*darije koje su "oku ugodne". Tako da i mi na ovom "starom" mobitelu aplikacije reagiraju gotovo trenutno i bez znatnog laga.

 

 - Više unutarnje memorije? Imam 128 Gb. Najviše što sam popunio je 90 Gb i to nakon cjelodnevnog snimanja u HD i FHD videa. Svakih nekoliko mjeseci prebacujem na komp podatke.

 

 - Veći woooow efekt kad ga stavim na stol? BMK za woow efekt.

 

- Bolji ekran? Čemu? Sadašnji mobitel mi ima 403 dpi. to je daleko više nego što imaju profesionalni ekrani za grafički dizajn. Boje su odlične...

 

...

 

Na kraju svega, htio bih novi mobitel, makar mi realno ne treba

Zašto da ga ne kupim? Ili zašto da ga kupim?

Kakav je vaš stav o svemu tome?

Moj PC  
7 0 hvala 0
13 godina
offline
Zašto kupiti novi mobitel?

Sutra odmah u prvi T/A1/Tele centar prenaduči novi S20+, na 36 rata, BTK... YOLO

Moj PC  
9 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zašto kupiti novi mobitel?
Sve je to super sto si napisao ali da punim mob dvaput dnevno mi je smrt, ne zelim ovisiti o nikakvim kablovima, kupio sam novi mob samo da ne moram cijeli dan, i dan i pol uopce razmisljati o punjenju
 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Zašto kupiti novi mobitel?

Mislim da si si sam odgovorio - nemoj.

I nemoj nikad updateati software na noviju inačicu, samo dobiješ probleme (appleova taktika).

Ja već godinama kupujem novi mob tek kad razbijem stari ili krepa (za sad još ni jedan nije), i fakat ne vidim nikakvu korist od promjene uređaja, osim bolje kamere (ali za 3 godine kad budem kupovao mobitel svi budu imali zadovoljavajuće kamere), a nisam mobilni gamer ni instagramer tak da mi ostale stvari nisu bitne.

 

Kruha i igala...
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Zašto kupiti novi mobitel?

Ja promjenim godisnje 3-4 mobitela i stalno okrecem istu lovu pa mi to nije neki financijski teret.

Mijenjam iz znatizelje, prodam mob dok priblizno vrijedi isti novac koliko sam ga i platio.

Ponekad mi uleti neki koji je ispod cijene (nekome hitno) pa ga koristim mjesec dana i prodam po realnoj cijeni tako da se cesto nadje i viska.

Preispitivati zasto netko mijenja cesto mobitele nema smisla.

Ja imam susjeda koji promjeni godisnje nekoliko auta, a ne bavi se preprodajom...svatko ima svoje veselje i sve je to ok dok god se moze bez velikih gubitaka tako.

 

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Zašto kupiti novi mobitel?

Ja to gledam malo drugačije, tj. mobitele i laptope gledam kao potrošnu robu koja se mora mijenjati. Zašto? Zato jer radim u firmi gdje imam jako puno putovanja i gdje se laptop i mobitel koriste konstantno, ili sam na mobitelu ili na laptopu svih 8 radnih sati, a nerijetko i prekovremeno po danu 2-3 sata. Praktički mi je preriskatno imati uređaj dulje od 2-3 god jer ako nešto crkne, onda sam bez tog uređaja minimalno 7 dana a to puno znači (barem u mom poslu). Firma svakih 2 god obnavlja ugovor sa operaterom, tako da i tu imam priliku zamijeniti mobitel. Stari mobitel, slažem se, niš mu ne fali... uredno ga punim, nikad ne stoji nepotrebno na punjaču, pazim i sve. Ali uvijek postoji veći rizik da će on crknut nego novi mob. Kako mi firma ima i servisnu djelatnost, sve flagship mobitele stare 2 god proslijedimo serviserima kojima često zna past mobitel ili se oštetit tako da na taj način cirkuliramo mobitele. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Zašto kupiti novi mobitel?

Ja imam Mi 5s 3/64 i... plan je da ga promenim krajem godine. Zašto? Pa, stari radi, no posle više od dve godine, polako dolazi do izražaja zamor materijala. Baterija više nije nešto (a i u startu je bila onako). Ima situacija kada je jako brzo pojedem (npr kombinacija navigacije i fotkanja ako odem u neki novi grad), a u onih par hladnijih dana ove zime je bila pomalo nepouzdana (od 30% do nule za 60s). Imam i ja 10000mAh eksternu, još jedna cigla koju treba vući i puniti (a treba joj da se napuni!) i koja mi visi s telefona dok je koristim. Nužno zlo.

 

No, osim toga, privlačno mi je da priuštim sebi uređaj koji će u svemu biti korak napred u odnosu na trenutni model: koji će imati pošten multitasking (jer ovaj na MIUI-ju sa 3GB baš i nije nešto, tj često se po povratku u aplikaciju ona ispočetka učitava), koji će praviti vidno bolje fotke (makar ni ove nisu loše, danas izabrani mid-rangeri od 150+€ prave bolje) i možda čak moći da napravi polupristojan selfi kad me muka na to natera, koji će imati funkcionalniji čitač otiska prsta, koji će imati izdržljiviju bateriju nego što je 5s ikad imao, koji će imati bolji odnos veličine uređaja i veličine ekrana i generalno (meni) biti ugodniji za oko, jer Mi 5s za današnje pojmove ima ogromne bezele + preko dve godine ožiljaka (ekran i dalje čitav), a, na kraju krajeva, ni jači SoC ni podrška za najnoviji Android nije loša stvar (iako ne patim previše od toga, 5s mi trenutno stoji na 7.0). 

 

Pri tom tako nešto be bih morao da platim ni približno 1500€, već bih sve navedeno mogao da dobijem za recimo 250. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.2.2020 15:08 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Zašto kupiti novi mobitel?

Skupi mobiteli su kao i skupi auti, čiste emocionalne odluke. Malo tko to kupuje iz potrebe, stvar je samo na što ljudi žele trošiti novce. Nekome je bitno da ima stalno novi mobitel i što bolji auto, a ja npr. vozim bicikl i koristim dumbphone. Svejedno, ne smatram se pametnijim i racionalnijim od nekoga tko to ima jer postoje stvari na koje ja trošim i koje su možda nepotrebne.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zašto kupiti novi mobitel?

Kod mene je situacija gotovo ista; novi mobitel kupujem samo kada mi stvarno treba ili trenutni više ne zadovoljava moje potrebe. Trenutni mobitel koji imam sada mi je tek treći pametni telefon (šesti ukupno). Nisam osoba koja voli jako skupocijene stvari, ali kada kupujem nešto, gledam da nudi što više po najboljoj cijeni. 

 

Inače, prvi pametni telefon koji sam imao bio je LG Optimus L9 P760. Koristio sam ga tri godine (možda nešto više), zamijenio sam ga s HTC Desire 610 i  taj sam mobitel koristio nešto više od dvije godine. Trenutnu Xperiju kupio sam u 9. mjesecu 2018. i to je sve. 

 

– LG sam zamijenio iz razloga jer je baterija bila vrlo slaba, Android je bio zastario i podrška za popularne aplikacije koje sam koristio je polako nestajala. Osim toga, mobitel se povremeno smrzavao kada bi se aplikacije ažurirale u pozadini. Mobitel i dan danas radi (ali ga se ne može uključiti zbog vrlo stare baterije), očuvan je i nošen je cijelo vrijeme u maskici.

 

– Drugi, HTC je bio nešto malo bolji od tog LG-ja, ali i on je imao dosta svojih mušica. Taj mobitel nisam kupio, dobio sam ga od člana obitelji koji si je uzeo drugi pri produžetku ugovora. Kao i svi moji uređaji, i ovaj odličnom stanju jer je također nošen cijelo vrijeme u maskici. S obzirom na starost ovog uređaja, baterija drži još sasvim dobro; bez problema može izdržati dan i pol uz umjereno korištenje. Ali razlog promjene uređaja ovdje nije baterija nego isključivo slabašni hardver. Zbog sve zahtjevnijih i većih aplikacija, 1 GB RAM-a koje navedeni model ima više jednostavno nije dovoljno za korištenje više aplikacija od jednom. Recimo, ako sam na poslu htio slušati FM radio i otvoriti stranicu u Chrome-u; radio bi se automatski ugasio dok ga nisam ponovno otvorio, no onda bi se zatvorio Chrome. Osim toga, jack za slušalice je bio toliko loš da se nerijetko događalo kako mali dodir žice iskopčava slušalice.

Ovaj mobitel, doduše, još uvijek koristim. Možda mi nije primarni uređaj, ali jako dobro dođe za neke sitnice, kao npr. 2FA. 

– Danas koristim Xperiu XA2 Ultra; mobitel je po meni odličan, ali da je cijena mogla biti nešto manja, je. Navedni mobitel je brz, ne smrzava se, baterija traje JAKO dugo i nema nekih većih problema. Kupljen je u 9. mjesecu 2018. godine. I iskreno, trenutno ne vidim neki razlog zbog kojeg bi ga zamijenio u skorije vrijeme. Podržava doslovno sve što i moderniji mobiteli, a zadnja verzija Androida dostupna za isti je Pie.

 

I da, nisam korisnik pretplate. Mobitele ne kupujem u trgovinama teleoperatera (samo sam LG kupio tamo jer ga drugdje nije bilo za kupiti). I ne kupujem flagship i budget mobitele, kupujem isključivo mid-range jer smatram da nude najbolji omjer uloženog/dobivenog. Više o tome u videu; 

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.2.2020 16:10 (Marko :D).
16 godina
moderator
offline
Zašto kupiti novi mobitel?

Još uvijek imam Xiaomi Redmi Note 4 3/32GB, naručen iz Kine - prošlo više od tri godine. Na njemu me iritira samo jedna stvar, a to je presporo zakretanje ekrana (malo dulje mu treba da skuži da hoću da ode iz portrait u landscape i obratno, a i to okretanje potraje kod nekih aplikacija). Eto, to je moj razlog zašto kupiti novi mobitel.  Zasad mi to nije dovoljno dobaar razlog za otvoriti novčanik... Mobiteli su dosegli neku svoju zrelost i ako je netko u zadnjih par godina kupio imalo bolji model, nema nekog razloga prelaziti na novi i time tošiti novac i možebitno stvarati elektronički otpad.

 
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zašto kupiti novi mobitel?
mbaksa kaže...

Još uvijek imam Xiaomi Redmi Note 4 3/32GB, naručen iz Kine - prošlo više od tri godine. Na njemu me iritira samo jedna stvar, a to je presporo zakretanje ekrana (malo dulje mu treba da skuži da hoću da ode iz portrait u landscape i obratno, a i to okretanje potraje kod nekih aplikacija). Eto, to je moj razlog zašto kupiti novi mobitel.  Zasad mi to nije dovoljno dobaar razlog za otvoriti novčanik... Mobiteli su dosegli neku svoju zrelost i ako je netko u zadnjih par godina kupio imalo bolji model, nema nekog razloga prelaziti na novi i time tošiti novac i možebitno stvarati elektronički otpad.

 Također. Imam isti taj mobitel 3 godine i odlično me služi. Jedino što mi baš od prošlog tjedna više ne radi svjetiljka/bljeskalica i to bi mogao biti razlog da kupim drugi mobitel. Vjerojatno će to opet biti kakav Xiaomi do 200 eura i to je to. Meni dosta.

Ništa ne ostavljam nezavrš
7 godina
online
Re: Zašto kupiti novi mobitel?

Izgleda da je Redmi Note 4 najzastupljeniji mob tu na forumu 

Moj (SD verzija) je još ko nov, premda koristim Pixel experience rom.

A kaj se tiče tvoje bljeskalice, možda da naručiš drugu i zamijeniš Note 4 se jako lako otvara plastičnom karticom.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.2.2020 16:52 (fer-de-lance).
10 godina
offline
Zašto kupiti novi mobitel?

Još malo pa će dvije godine kako imam LG V30, prije njega skoro 3 godine Xperia Z3. 

 

Do tada sam ih mijenjao par puta godišnje dok se nisam zapitao dal mi neki noviji model zaista nudi nešto novo, drastično bolje itd.. 

 

Preskočio sam V40 i V50 te ako glasine budu točne kupujem LG V60 kad izađe. 

 

Meni je DAC u mobitelu bitan, ostalo je sve manje više isto, šta god da kupim. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Zašto kupiti novi mobitel?
Interland kaže...

Možda je malo neobičan naslov neobične teme ali zanima me upravo ovo što sam napisao: Zašto kupiti novi mobitel dok imamo onaj koji radi i koji dobro radi ono što treba raditi?

 Novi mobitel kupujem kada mi može ponuditi nešto što ovaj stari nema. Konkretno, to su bili skokovi u generacijama podatkovnog prijenosa. Mobitel koji je podržavao EDGE postao je sve manje upotrebljiv za prijenos podataka, pa sam kupio novi model koji je podržavao tada moderni 3G. Nakon toga je uslijedio mobitel koji je podržavao 4G i potom su mobitel mijenjao kada bi stari postao gotovo neupotrebljiv zbog pohlepe aplikacija za resursima mobitela. Recimo, pokušao sam poput kakvog food blogera snimiti pizzu na stolu i poslati tu fotku na Facebook i mobitel se jadan zajapurio (ne doslovno) poput starog PC-a s 512MB RAM-a u 2020. Onda shvatiš da ni lite verzije aplikacije ne mogu popraviti stvar i da mobitel možeš koristiti samo kao telefon + e-mail. Sve ostalo je postalo prezahtjevno za procesor i memoriju unatoč stavljanju štedljivog custom ROM-a. Bateriju sam mijenjao sam ili sam mobitel odnio u servis. Mobitel realno možeš koristiti 5-6 godina ako ga fizički ne potrgaš, ali ćeš pred kraj njegovog životnog vijeka patiti zbog opisanog problema.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.2.2020 17:07 (zelenapaprika).
16 godina
offline
Zašto kupiti novi mobitel?

Da se ponovim iz teme o novom S20.

Novo svakako (kad kažem novo mislim na zapakirano, nekorišteno), ali generaciju ili dvije stari top model.

Performanse u svakodnevnom radu nemaju nikakvu razliku u odnosu na aktualne modele.

 

Razlozi za kupnju su uglavnom baterija i kamera.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Zašto kupiti novi mobitel?

Ja sam u 10 mjesecu prosle godine presao na Nokiu 7 Plus, jer sam prelazio na novu tarifu u Tele2, gdje je ovaj mobitel bio ponudjen na popustu - 20 kuna mjesecno.

Istovremeno sam stari mobitel dao mladjem bratu pa je i to bio razlog kupovine, inace bi ostao na tom starom.

 

Radi se o Vernee Mix 2 - totalna kineska kopija Xiaomi Mix 2 uredjaja - 4/64 verzija.

 

Inace sam dugo bio na WP - Lumia 930 mi je bila i ostala omiljeni uredjaj. Prelazak na Android je bio isforsian zbog prekida rada PBZ aplikacije i nepostojanja OTP aplikacije.

 

Vernee me je odlicno sluzio, prezivio je i zalijevanje sa kriglom piva, iako nije deklariran na ikakav IP certifikat. Baterija mu i danas dobro izdrzi bratovo mrcvarenje sa YT i igrama.

Anegdota je da je kolega njurgao oko moje nabave kineske kopije, ali u isto vrijeme, ironije radi, njemu su za to vrijeme riknula dva Samsunga - Galaxy S8 i S9+.

 

Da je ostala podrska za WP za kljucne aplikacije, ne bi imao nikakvog razloga uzimati novi mobitel, jer me ta Lumia sluzila 3 godine. Pa i Vernee bih jos koristio da nije bilo potrebe u familiji uzeti jos jedan uredjaj, pa je uzeta ta Nokia.

Inace, Nokia je stigla sa Android 9, prije dva tjedna sam dobio upgrade na Andorid 10 - ovako laicki ne mogu primjetiti razlike izmedju 7-ice sa Vernea i ove dvije zadnje verzije na Nokiji. Malo je layout promjenjen i to je to.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Zašto kupiti novi mobitel?
dv14 kaže...
mbaksa kaže...

Još uvijek imam Xiaomi Redmi Note 4 3/32GB, naručen iz Kine - prošlo više od tri godine. Na njemu me iritira samo jedna stvar, a to je presporo zakretanje ekrana (malo dulje mu treba da skuži da hoću da ode iz portrait u landscape i obratno, a i to okretanje potraje kod nekih aplikacija). Eto, to je moj razlog zašto kupiti novi mobitel.  Zasad mi to nije dovoljno dobaar razlog za otvoriti novčanik... Mobiteli su dosegli neku svoju zrelost i ako je netko u zadnjih par godina kupio imalo bolji model, nema nekog razloga prelaziti na novi i time tošiti novac i možebitno stvarati elektronički otpad.

 Također. Imam isti taj mobitel 3 godine i odlično me služi. Jedino što mi baš od prošlog tjedna više ne radi svjetiljka/bljeskalica i to bi mogao biti razlog da kupim drugi mobitel. Vjerojatno će to opet biti kakav Xiaomi do 200 eura i to je to. Meni dosta.

fer-de-lance kaže...

Izgleda da je Redmi Note 4 najzastupljeniji mob tu na forumu 

Moj (SD verzija) je još ko nov, premda koristim Pixel experience rom.

A kaj se tiče tvoje bljeskalice, možda da naručiš drugu i zamijeniš Note 4 se jako lako otvara plastičnom karticom.

 Čuj ove bogataše s njihovim Note 4!

Ja imam Redmi Note 3 i ove godine uzimam najbolji Xiaomi koji će biti, vjerojatno Mi 10 Pro.

Na ovom otišla baterija, konektor (kabel ispada pa ga nekad ni ne napunim), između "alt+tab" mi treba po 4-5 skundi. Super je kad radim više copy paste stvari pa mi treba minuta dvije da odradim posao koji bi trajao koju sekundu. Memorije premalo (i jedne i druge). Kamera užasna (za današnje standarde).

 

Eto, zato kupiti novi mobitel.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice