Zamjena Wi-Fi kartice

poruka: 14
|
čitano: 3.259
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Zamjena Wi-Fi kartice

Pozdrav ljudi, nazad se da je ovo prava kategorija i mjesto za objavu ovog pitanja.

 

Na laptopu Asus X550JK bi htio promjeniti Wi-Fi karticu jer ova tvornička podržava samo 2.4GHz mreže a htio bih i 5GHz mreže.

Također čitajući na internetu ljudi kažu da je na istoj kartici i Bluetooth, pa me zanima kojeg proizvođača po kojoj cijeni i u kojoj trgovini bi trebao kupiti kako bi mogao imati kompatibilne drivere.

 

Također možete li me savjetovati na što paziti i što je bitno pri uzimanju iste?

Hvala i lijep pozdrav

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Zamjena Wi-Fi kartice

Bilo koja koja ima drivere za OS koji koristiš, npr. na Windowsu 10 ti bude sigurno svaka koju možeš kupiti u dućanu radila (dobro, ne svaka, a li više od 99% njih, a za ostale bi trebalo kemijat), a za starije moraš googlati jel imaju drivere.

Ali praktički nemreš fulat, kupiš koja ti odgovara, a i ako ne radi vratiš u dućan i uzmeš drugu.

Ali radila bude sigurno, samo si prije skini driver ako nemaš mogućnost privremeno spojit lan kabelom .

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.12.2019 12:46 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Zamjena Wi-Fi kartice

Našao sam ovu karticu na amazonu (živim u UK pa mi dostava nije problem), i piše da je PCI-e, ali kad odem na stranicu intela, tamo piše za istu karticu da je m2, pa me sad zbunjuje

kada bi mogao nekako imati listu svih PCI-e wifi kartica negdje, jer i na google-u teško naći informacije o tome

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zamjena Wi-Fi kartice

m2 je pci-ex (mini) port...

-jedini (relaniji) problem je kompatibilnost-bios jer bios kontrolira sve uređaje na laptopu.. nije to desktop pa da ubodeš sve na praznu mbo.. Nije isto kad mjenjaš neipsrvnu komponentu 'istom' vs ovo kad je ekšli nešto drugo a za wlan-bt .. je povezano s prekidačem on-off i indikatorima stanja. Kad spojiš, možda radi, ako ne radi to je zbog biosa..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Zamjena Wi-Fi kartice
ihush kaže...

m2 je pci-ex (mini) port...

-jedini (relaniji) problem je kompatibilnost-bios jer bios kontrolira sve uređaje na laptopu.. nije to desktop pa da ubodeš sve na praznu mbo.. Nije isto kad mjenjaš neipsrvnu komponentu 'istom' vs ovo kad je ekšli nešto drugo a za wlan-bt .. je povezano s prekidačem on-off i indikatorima stanja. Kad spojiš, možda radi, ako ne radi to je zbog biosa..

 što onda savjetuješ?

Možda kontaktirati sam Asus sa istim upitom ili dati serviseru da proba neki od svojih mrežnih kartica?

15 godina
offline
Re: Zamjena Wi-Fi kartice

- praktičniji izbor.. + svaka kartica bi trebala raditi, sve je to kompatibilno ali.. dok ne ubodeš ne znaš, dok asus može dati samo 'generički' odgovor o originalnoj-zamjenskoj (kao za kvar) ili te uopće neće razumjeti. Inače tako se može spojiti npr ext.gpu adapter (izvadi se wlan i iskoristi za vga..) i to radi, problem je 'samo' što su ovo za svaki model ugrađene specifične funkcije, npr Fn-key za on-off.. i bios sve povezuje pa dok ne probaš nije sigurno ''mada bi trebalo raditi''..

-Da, u servis pa proba.. to je najkonkretnije-najpraktičnije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Zamjena Wi-Fi kartice
Da ne otvaram novu temu, dižem ovu staru. Zamijenio bi wi-fikarticu u laptopu. Znam da je slot NGFF M.2. Kako saznati ima li laptop whitelist-u? Laptop je Acer NC-ES1-331-C4TG. Uzeo bi Intelovu Wi-Fi 6 AX200 karticu.
Hvala
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Zamjena Wi-Fi kartice

ne vjerujem da acer ima whitelistu, ali: https://www.newegg.com/intel-wi-fi-6-ax200/p/N82E16833106102

 

Q: What does my PC need to support the Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) Desktop Kit?

A: Your PC will need an open M.2 slot (key E for Wi-Fi) on your motherboard. This product is supported by Intel® Core™ 8th, 9th and 10th gen processors.

 

u laptopu imaš što? N3160?

13 godina
offline
Re: Zamjena Wi-Fi kartice
Ivan35 kaže...

u laptopu imaš što? N3160?

 Da. Ne zna jedino jeli ovo vrijedi samo za desktop verziju.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 20:16 (stipest).
13 godina
offline
Zamjena Wi-Fi kartice
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.10.2020 20:20 (stipest).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zamjena Wi-Fi kartice
Ax200 bi trebao raditi na laptopima sa m.2 utorom i svim core procesorima do 8. generacije. Za 8., 9.,10.gen treba biti ax201 jer su s njima uveli cnvi interfejs. Iako je isto m.2 konektor, karticu neće prepoznati, niti će raditi. Pogledaj točno koja kartica je trenutno u lapcu pa ćeš po tome saznati koja je konekcija i koja nova bi ti trebala odgovarati.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Zamjena Wi-Fi kartice

m2 utor nije za minipciex kartice..  tj m2 može biti M-B 4 kombinacije zareza-pina koji priječava pogrešno umetanje, za ssd-sata-nvme .. dok je minipciex za wlan-usb i sl.. sličan ali drugi format-dimenzije, tj nije m2. Sve je to pci-ex port i postoje adapteri ali fizički druge dimenzije + zub.

za m2-diskove ssd-nvme će uvjek biti uz b-m i oznaka kao 2240 ili duže do 60-80-110 tj ista širina uz kombinaciju zuba koji određuje kompatibilnosr utora i kartice, dok je duljina za sad do 110 tj obično je disk veći od 40, najčešće 80 a ovisno o mbo ne može primiti duži ako ne stane tj postoje mjesta za šaraf do te max dužine koju mbo može prihvatiti.

 

minipciex je uvjek ista, druge dimnezije pinova-kontakta kao i zarez-zub utor, tj 30x51mm ili half/pola duljine za kraće cca 27mm

 

to nisu komponente kao za normalan desktop-mbo tj laptop je uvjek specifičan uređaj i ovisi o npr biosu, mada teoretski podržava nešto to ne mora biti omogućeno i tad ne radi. Radi isključivo ono što definira proizvođač dok se sve ostalo može-mora provjeriti i možda radi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Zamjena Wi-Fi kartice

Imam asus vivobook x570zd koji u sebi ima Realtekovu 8822be mreznu karticu s kojom duze vremena imam problema, i na linuxima (Ubuntu, Manjaro) ali i na windowsima (desetka, dualboot). Utor mrezne kartice je ngff m2.

 

Gdje u Hrvatskoj (idealno u Zagrebu) mogu kupit novu mreznu karticu? nabava,net mi nista ne vraca, a spreman sam platit da ne moram cekat dostavu izvana.

Takoder, je li svejedno koju ngff m2 karticu kupim ili moram pazit na nesto? Recimo hocu li imat problema ako mi je wlan intelov a procesor amd ryzen, ili nesto slicno?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zamjena Wi-Fi kartice
InCogNiTo124 kaže...

Imam asus vivobook x570zd koji u sebi ima Realtekovu 8822be mreznu karticu s kojom duze vremena imam problema, i na linuxima (Ubuntu, Manjaro) ali i na windowsima (desetka, dualboot). Utor mrezne kartice je ngff m2.

 

Gdje u Hrvatskoj (idealno u Zagrebu) mogu kupit novu mreznu karticu? nabava,net mi nista ne vraca, a spreman sam platit da ne moram cekat dostavu izvana.

Takoder, je li svejedno koju ngff m2 karticu kupim ili moram pazit na nesto? Recimo hocu li imat problema ako mi je wlan intelov a procesor amd ryzen, ili nesto slicno?

 Pošto je unutra ryzen, fokusiraj se na intelove ac 9260 ili novi x200. X200 kod nas još nisam pronašao, ali 9260 se vjerojatno pronađe. Moj je plan ići s 9260 koja je u kompu na x200 kad se odlučim na aliju stisnut buy now obzirom da bi u skorije vrijeme u kuću trebala stići optika

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice