Web server za privatne svrhe

poruka: 6
|
čitano: 3.623
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 mjeseci
odjavljen
offline
Web server za privatne svrhe

Pozdrav,

 

imam neki stariji komp relativno dobrih performansi pa vjerujem da bi mi mogao poslužiti kao server za držanje jedne web stranice. Trenutačno nisam doma pa ne znam točnu konfiguraciju al nije neka prastara kutija :-) Internet doma imam flat.

 

Uglavnom trebat ću pomoć oko instalacije i konfiguriranja da to upogonim pa ako bude zainteresiranih za pomoć korak po korak slobodno se priključe pa možda na kraju svega popijemo koju pivicu barem :-)

Guglao sam naravno malo o temi i ima raznoraznih preporuka pa bih radije to riješio ovako "uživo" dio po dio. Stranicu bih radio u wordpressu.

 

Stavio bih neki linux (ubuntu, fedora...) pa bih rado prema vašim iskustvima čuo preporuke.

Stavio bih Tomcat s obzirom da imam nekih doticaja s njima pa mi je potrebno dodatno iskustvo :-)

 

Uglavnom one sa voljom, iskustvom i znanjem zamolio bih neke upute, prijedloge i preporuke korak po korak. Ja jesam u IT branši no zbog dugogodišnjeg posla u relativno slabijem doticaju sa tim tehnikalijama pa ću postavljati možda neka glupava pitanja i praviti se mutav kako bih iz temelja shvatio način funkcioniranja ovoga što radim od tehničkog dijela, mreže itd...

 

Unaprijed zahvaljujem svim dobronamjernicima :-)

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Web server za privatne svrhe

Prvo i osnovno budući da si vjerujem privatni korisnik i da nemaš statičku javnu IP adresu, treba ti domena koju moraš kupiti da onda tu domenu usmjeriti na svoj javni IP koji se mijenja, tako da ljudi u preglednik upisuju npr. ne znam domena. korisnik.com npr.

Domenu možeš kupiti za neke ne prevelike novce sa stranice kao npr. Namecheap, isto tako ta stranica nudi i kupnju hostinga odmah te je na tebi da samo instaliraš Wordpress koji trebaš, jednostavno da jednostavnije ne može bit. Štediš na struji, štediš si muke koje ćeš imati sa konfiguracijom, imaš odmah i backup te nemaš nikakvoga dodatnoga održavanja servera, nema problema ako nestane struje i sl.

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.7.2023 18:30 (Valentin17).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Web server za privatne svrhe
Valentin17 kaže...

Prvo i osnovno budući da si vjerujem privatni korisnik i da nemaš statičku javnu IP adresu, treba ti domena koju moraš kupiti da onda tu domenu usmjeriti na svoj javni IP koji se mijenja, tako da ljudi u preglednik upisuju npr. ne znam domena. korisnik.com npr.

Domenu možeš kupiti za neke ne prevelike novce sa stranice kao npr. Namecheap, isto tako ta stranica nudi i kupnju hostinga odmah te je na tebi da samo instaliraš Wordpress koji trebaš, jednostavno da jednostavnije ne može bit. Štediš na struji, štediš si muke koje ćeš imati sa konfiguracijom, imaš odmah i backup te nemaš nikakvoga dodatnoga održavanja servera, nema problema ako nestane struje i sl.

 Lik je odjavljen...

13 godina
offline
Re: Web server za privatne svrhe
Posmatrač kaže...

 Lik je odjavljen...

Joj nisam vidio. A možda prati forum ili nekom drugom bude koristilo.

7 godina
offline
Web server za privatne svrhe

tocno, sigurno ima ljudi koje zanima ova tema.
mene npr zanima kako od doma hostat stranicu a da je s sigurnosne strane sve ok.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Web server za privatne svrhe
dabar_solta_V2 kaže...

tocno, sigurno ima ljudi koje zanima ova tema.
mene npr zanima kako od doma hostat stranicu a da je s sigurnosne strane sve ok.

Ovo isto vrijedi i za npr. privatan cloud.

Broj jedan, iz modema/rutera koji si dobio od provajdera obavezno mora ići Mikrotik ruter (RB750Gr3 npr.), jako je bitno da se Mikrotik podesi tako da na npr. LAN5 (ili bilo koji drugi) utor spojiš samo taj server koji drži stranicu/cloud i da taj utor izoliraš od svih ostalih tako da ako netko i provali na stranicu, ne može doći do tvoje mreže, računala, servera. Oporavak ide lako ako je VM za OS koji drži stranicu virtualiziran kroz bilo Proxmox, XCP NG, Vmware Exsi i sl.

Sljedeće što pomaže jako je korištenje proxy servera tako da u ruteru portove 80 i 443 otvaraš prema VMu na kojem je proxy koji onda preusmjerava zahtjev da je npr. domena.primjer.com ustvari 192.168.1.100 na portu 80, ja koristim npr. Nginx Proxy Manager kroz Docker kontejner jer se lako postavlja i sve radiš kroz sučelje. Ako netko i provali, doći će do proxy VMa, ne do baze sa stranicom ili klaudom. Proxy odradi bez problema i SSL certifikat preko lets encrypta.

Nadalje server treba uvijek imati najnovije zakrpe i to je manje više to.

Osobno doma na ovaj način imam podešen privatni cloud preko Nextclouda, isti sustav održavam u firmi u kojoj radim i hvala Bogu radi godinama bez problema kako za spremanje podataka jer nekom šalješ nešto što je preveliko za mail pa to staviš na cloud i pošalješ samo link za pregled/spremanje, a dobro je i za slanje poruka i poziva za one koji ne vjeruju u privatnost Whatsappa, poziva i sl.

Virtualizacija je obavezna jer npr. Ubuntu Server je lagan OS i bez problema možeš imati npr. jedan VM za proxy, drugi za bazu npr. Wordpressa na nekom računalu sa ne znam nekim i5 procesorom iz četvrte ili šeste generacije Intela, Ryzen 1600 polovni sa 8 GB RAM je čak i previše za ovako nešto. U server staviš npr. dvije mrežne kartice, jednu koristiš za server, drugu prosljediš za VMove koje želiš odvojit od mreže, da VM ne može komunicirati sa mrežom, dok mreža može se VMom.

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.7.2023 9:14 (Valentin17).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice