Poslužitelji

poruka: 5
|
čitano: 2.794
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
protjeran
offline
Poslužitelji

Zanima me jedna problematika.

Recimo da sam neka velika firma sa jednostavnim interaktivnim stranicama (npr. Google search).

On opslužuje otprilike cca N korisnika na dan po serveru.

I za to je utiliziran recimo M% (koliko je iskorišten za optimalan rad pri N broju korisnika po danu)

Naravno da moze i pasti ili usporiti ako je tih korisnika u odredjenom trenutku više od predvidjenih prosjecnih, no zato se i zna koliki je taj M postotaka

I sad,hocu da mi opsluzuje, sa jednakim postotkom 100 puta vishe korisnika.

Da li bih trebao kupiti:

a) 100 takvih servera, da bi svi ti neki parametri bili cca isti (utilizacija,bla bla...)

b) T broj takvih servera, gdje je 0<T<100 (nije linearan rast)

c) R takvih servera, gdje je R>100

d) 100 puta jaci jedan jedini server

e) T puta jaci jedan jedini server, gdje je 0<T<100

f) R puta jaci jedan jedini, gdje je R>100

 

Informacija koja me zanima je vishe onako ugrubo,ne mora biti full tocno jer niti ulazni parametri nisu svi niti su full tocni

 

zelim,hocu,mogu al neam koga
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Poslužitelji

nema potrebe za 100 novih servera, a 100 puta jaci server ces tesko naci (tesko je definirati 100 puta jaci server)

 

i zasto mislis da za 100 puta vise korisnika trebas 100 puta "jaci"/"vise" servera????

 

mozda da pratis opterecenje trenutnog servera (jesi na win ili linux)?

 

u principu ti moze pomoci jedan ili vise servera sa ovim novim intel xeon procesorima...

 

koliko servera sada imas? koji su serveri? koliko ima je opterecenj (ako ga pratis kroz win server 2k3 ili 2k8)?

sta sve imas na tim serverima (dns, dhcp, ad, sql, sharepoint,...)....

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Poslužitelji

pa to i jest pitanje

recimo da je optimalna opterecenost sustava 80%

onda ti imash server koji je opterecen 80% za 1.000 korisnika u sec

e,sad,meni treba 80% opterecenost za 100.000 korisnika u sec

koliko ja tebe razumijem, mogao bi imati recimo 30% jaci server puta 2, u zamjenu za taj jedan pocetni kako bi mogao imati do 100x vishe korisnika sa jednakim odzivom (u jednoj sekundi)?

e,te mene brojke zanimaju, da li su to 1,2,3 ili vishe servera toliko puta jaci, da bi obradio 100 puta vishe korisnika

mislim,ne trebaju mi totalno tocni brojevi,nego onako okvirno

brijem da nije linearno,ali neam iskustva

cak mislim da bi najvishe bila opterecena memorija (znaci, stvarno bi fizicki morala imati 100 puta vishe mjesta za te korisnike) jer se radi najvishe o podacima koji se drze u memoriji (sessionu) za pojedinog korisnika

cak me i onda zanima koliko je otprilike taj 30%-tno brzi stroj u biti cca skuplji

zelim,hocu,mogu al neam koga
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.4.2009 14:41 (lepi).
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Poslužitelji

da niko ne moze niti okvritno nish rec....

zelim,hocu,mogu al neam koga
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Poslužitelji

Totalno si krivu koncepciju skaliranja slozio u glavi. Postoje dvije vrste "skaliranja", nazovimo ih vertikalno i horizontalno.  Horizontalno skaliranje je skaliranje na nacin da se performanse stroja povecavaju tako da se dodaje dodatni stroj sa servis koji je najvise opterecen( recimo mysql). Znaci, recimo da imas situaciju gdje na istom stroju vrtis i web i database server. U jednom trenutku, skuziti ces da ti database servis, recimo mysql, ubija stroj i da stroj ne stize biti i web i database server. Ti dodajes jedan stroj koji ce biti database server i u suradnji sa web serverom se posluzivati sadrzaj. Objasnjenje: posjetitelj dodje na tvoj web i klikne na jedan link. Tu naredbu web server krece obradjivati.Ucita slikice, ovo ono, i kada mu treba sadrzaj teksta, pita dedicated database server da mu to odradi i posalje mu rezultat koji on tebi "bljune" van na ekran. 

 

Vertikalno skaliranje je kada na postojeci stroj dodajes jedan identican stroj koji su u "syncu", tj. oba imaju iste podatke na sebi i onda rasporedjujes zahtjeve na te strojeve round robinom, nekim hw load balancerom, itd...

 

U tvom slucaju koji si zamislio, ja bi napravio kombinaciju vertikalnog skaliranja sa jako dobrim load balancerom ispred svega. Naravno, cijela koncepcija skaliranja varira o samom servisu koji imas....

 

Ako sto nisi skuzio, javi....

Danas sam neodlučan, ili nisam?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice