Sve je wireless.. ipak, kabel (wire) je obavezan.
Za spajanje PCa, aktivne mrežne opreme (kao: router, switch, modem..), TVa pa i telefona.
Za sve to je potreban kabel, LAN kabel.
LAN, WAN, patch, crossover, IP, UTP, WLAN, VoIP, NIC, DHCP,... razni termini. (linkovi slijede...)
Jedini termin koji je teže definirati (netočno) je Router. Jer 'svi znamo' da je router ona kutijica od ISPa. - nije.
Ta kutijica, je router, modem, switch, wlan, dhcp, VoIP... pa do firewala i ostalog, kao IP-TV. Sve to je u toj kutijici koju (kako drugačije?) ipak zovemo router. Razlika kao što motore zovemo motori.. a možemo ih zvati motocikli (s pomoćnim motorom) ili kad za auto korstimo naziv Mercedes :)
KABEL:
Sama žica (kabel, Twisted pair) je pod oznakama UTP (FTP, STP), može biti 'shielded'-izoliran, dok su kategorije Cat5e i Cat6 one na koje se referiramo.
Daljnje nabrajanje teh.detalja je nepotrebno(?), recimo da se zadržimo na UTP-Cat5e, AWG-24, 8p8c=RJ45 kao najraširenijim, dovoljnim za sve potrebe prosječnog korisnika.
Izolacija (shield) je potrebna/poželjna kad žice prolaze blizu el.instalacija (elektromagnetske smetnje).
Kratko o Cat6, osjetno deblji (i krući) kabel. Nepotreban osim tamo gdje je potreban. :)
- Ako se koristi Cat6, tad i utičnice i konektori trebaju biti za Cat6 kategoriju. To sve (za većinu nepotrebno) poskupljuje izvedbu.
- Cat5e postoji kruti i gipki, kruti je dobar, lakši(?) za postavljanje-krimpanje ali gipki je upravo zbog gipkosti (savitljivosti) poželjan npr. kad ga razvlačimo po stolu za recimo notebook.. (ako iz nekog razloga nemamo wireless).
na slici - Stranded CAT5e [gipki] Nema oklopa i lakse se savija
- Sam konektor RJ45 je univerzalan, s tim da je malo teže nagurati Cat6 u konektor za Cat5.. (i nema smisla, ali se može, jer sam konektor treba imati 'masu' to je limić s vanjske strane konektora i širi je za kabel..) dio koji ćemo objasniti kod izrade-krimpanja.
- Kao i RJ11, telefosnki konektor. kompatibilan s RJ45, može ga se priključiti na RJ45 utičnicu i iskoristiti po potrebi za tel.
- Telefonski kabel (plosnati), mada ima 4 žice koje su dovoljne brojčano za LAN, nema odgovarajuća svojstva. Dok preko LAN kabla naravno može bez problema i telefosnki signal.
- .. možemo za telefon korstiti i RJ45 s tel kablom, ali je pretanak, konektor ga nemože čvrsto zgrabiti (lako rješivo), nema posebne koristi osim boljeg držanja u utičnici i eventualno korištenja mateijala (da se ne kupuje tel.kabel, RJ11 i dali krimp-klješta imaju odgovarajući 'krimp').
- Pametnim kabliranjem, pridržavanjem rasporeda.. može se sve složiti pa i da preko iste utičnice-kabla ide LAN i telefonski signal. (tu ne spada ISDN, jer koristi 4 žice, raspored u LAN kabelu nije odgovarajući i tad bi se izgubila 'univerzalnost' priključka.)
- Za kabliranje je potrebno imati i krimp-klješta (više modela, većina ima RJ11 i RJ45, , poželjno skalpel, cvikcange-papigajke...
- .. i naravno ako kabliramo po kući-uredu, uz znanje, ideju, posebno ako se kabel instalira u zid ili kanalice, jer to nije nešto što se radi svaki dan. Da nebi već sutra morali sve ponavljati i razbijati zidove.
Patch kabel je; običan raspored 'straihgt', 1-na-1, identičan raspored žica na svim konektorima.
I crossover, potreban kad bez aktivne/pasivne opreme (switcha) želimo spojiti dva računala (direktno).
- Jedna zgodna prednost. Cross-kabel možemo koristiti uvijek (recimo), jer (skoro) svi uređaju imaju MDI/MDIX detekciju (slovo 'X'=cross). To je upravo to, tj. prilagođava se kablu. Tako da se može koristi jednako kao i patch kabel.
- identičan princip se koristi na LPT i Com kabelima koje još znamo i kao nullmodem kabel, (hint: LapLink nekad davno, 'zakon'.. kao NC ali specijaliziran za to, ime je postalo sininim, kao i SoundBlaster, Ghost...)
- u crossover kablu su zamijenjene signalne žice, Računalo A, šalje signal na pin Tx-transmit, računalo B prima na pin Rx-Recive, upravo to je zamijenjeno, ta dva pina po dva para žica, u 'križ' 'X'.
* Usputna napomena za crossover, na PCu (NICu) je potrebno ručno postaviti IP, jer nema DHCPa koji bi to napravio automatski (osim ako je spomenuto računalo server, DHCP-server).
** Može se napraviti cross-adapter. Muško-ženski kratki kabel po crossover rasporedu u kojeg tad uštekavamo patch kabel ali funkcionira kao cross.
*** Crossover je kabel, kojem je jednan kraj.konektor spojen po A rasporedu, drugi po B rasporedu. Nekima je problem to razumjeti, sheme ih dodatno zbune.. ukratko, primi oba kraja gotovog kabla i vidi konektore. Ako je identičan raspored (boja žica) tad je patch, ako je zamjenjen redosljed 1-3 i 2-6 tad je crossover.
**** može biti i dupli crossover, nekorišteni par plave-smeđe žice, se također može križati.
Upravo zato i postoji raspored žica, po T568A i T568B standardu.
Kombinacija recimo da se utičnica napravi po A, kabelpo B standardu je zgodna (ali besmislena, jer nećemo kroz utičnicu spajati dva računala..), to se radi kablom ili tko želi može napravit 'konverter'
- kad jednom zamjenimo par, to je jednako prestrojavanju automobila.. ostaje u traci. Ako to napravimo dva puta, tad smo se vratili nazad.
- U većini slučajeva (nepisani zakon) se koristi B raspored (za kabel koji držimo vani, patch kabel ili cross). Kabel prepoznato po početnoj boji, Orange=B, Green=A.
- Plava žica je u sredini, okretanjem opet ostaje u sredini (ne dira se), na njoj je tel. linija i to je OK.
- Smeđi par, rezerva. Po želji se može iskoristiti, dakle to radi onaj tko zna i mora (da ne provlači drugu žicu, za recimo dodatnu tel.liniju ili kad postoji ISDN..). Svakako je bolje imati jednu žicu više nego to dirati.
KONEKTOR I RASPORED ŽICA:
- konektor gledamo (brojimo uvijek s lijeva na desno), tako da je kvačica dolje.
- prvi pin lijevo je prvi, zadnji pin 8 je zadnji. ?? -jer ako naopako gledate konektor onda nije.
- recimo da je smjer gledanja gotovog kabla tako da žica visi dolje, kvačicu nevidimo. Sad je lijevo pin 1.
.. -vježbajte gledanje kabla ako treba. Na standardnom (tvorničkom, koji se drži rasporeda pa je zato standardni..) kablu je pin-1 orange, na crossu green.
.. -slika na kojoj se dobro vidi kabel, konektor i orange-pin1. Bolja slika.
ZIDNE UTIČNICE:
- Imaju oznake A-B, koristite koju želite (B), ali se onda drž'te tog rasporeda.
- Možda je zbunjujuće kad prvi put vidite utičnicu? - Bez brige (niste glupi), zbunjujuće je i svaki idući put. Jednostavno uključite mozak i nakon minutu vam je jasno. (jer je više različitih načina označavanja, nikad 'pamtiti' uvjek pogledati i razmisliti)
- Postoji alat za nabacivanje parica, no može i tanki šarafciger. Mehanizam je takav da utisnutu žicu zacvika-zareže kao škare. To se zbog svojstva materijala ne može ponavljati više puta (par pokušaja..) jer više 'škare' ne drže kao prvi put.
- kod nekih modela nije potreban alat ili šarafciger, takav je mehanizam koji samo rukom stisnemo = češalj.
Savjet, recimo zidne utičnice mogu bit s jednom ili više utičnica, npr RJ45+RJ11, praktičnije je postaviti RJ45 x2, vjerojatnije je da će zatrebati, naravno i povuči dva kabla. Ako se koriste kanalice tad se kabel nemora odmah postaviti u zidu radije napravite to.
Dugi savijet, da drugu utičnicu napravite kao spoj s nekom trećom.. i tako povežete sobe direktnim linijama, jer npr IPTV i slične stvari vam mogu zatrebati, pa dječja soba, radna soba i dnevni boravak povežete kao intranet.
- taj savjet je sad OK, no budućnost je maglovita i vjerojatno bežična.. vjerojatno će i IPTV uskoro veselo raditi na wlanu, pa čemu navlaćiti nepotrebno žice, trošak ružnije-veće kanalice itd. To je drugi pogled, izbor je vaš (i svakakao ćete pogriješiti).
- firme imaju patch panele, za kućnu upotrebu ovo je recimo 'supstitut'.
Kabelima spajamo routere, PCe, TVe, MultiMedia-Playere (kao PopCorn ili WD), NASove,.. od frižidera (nekadašnje ideje o naručivanju namirnica) još ništa pametnog, valjda dok se ne uvede plugin za facebook.
- eto, pošto ih koristimo za sve, pa ako treba i za vezanje vreće krumpira, vezanje djece na indijanski stup za mučenje (ili žene u noćnim satima, kad mali Hiawathe spavaju), vezanje na paktreger za more i sl., red je da naučimo i ponešto o toj 'glupoj' žici koja nam samo radi smetnje po podu i inače ide na živce.
- pošto su ljetni dani, sparina.. to je idealno vrijeme za primiti čekić i štemajz u ruke. Par rupa dobro dođe, žena misli kako joj je muž vrijedan i svi sretni i zadovoljni...
.. naravno (iskustvo), rupe, prašina i ostali građevinski mateijal često ostanu do jeseni, dođu kiše.. pa nemože se sve u jednom danu (ni Bog, uzeo je tjedan). A žena obično povjeruje da je greška i nečemu drugom, ne u količini zanja da to proradi, jer 'ja sam električar i imam sve SAM-svoj majstore..' - zaboravlja da žica nije ista onoj staroj telefonskoj, koja je bila za sve, koju upravo ljuto čupate po cijeloj kući iz zida, čudeći se kako je uopće tu došla. ..
- zato, odustanite na vrijeme. ... ili čitajte dalje.
PRIPREMA:
- Započnite na čistom radnom stolu, čupavi tepih ili heklani stoljnak nisu dobar medij za to.
- pripremite alat, krimp-klješta, konektori (2, ali u početku bolje da ih je više :) ), skalpel, cvikcange, .. cigaretu ugasite.
IZRADA KABLA:
- U shemama postoje prcizne mjere koliko izolacije treba skinuti. Problem, jer to su mjere za gotov proizvod, u pripremi treba (dvostruko) dulje. Kako se razvije rutina, tako je manje potreban višak, koji se reže (najbolje cvikcangama) - ravni rez, jer to je važno, moraju sve žice ravnomjerno ući u konektor, do kraja (do vrha konektora, da ih vidimo odozgora).
Istovremeno dio izolacije mora točno doći do 'vrata' konektora koji krimpanjem 'zagrize' izolaciju i tako kvalitetno-trajno drži kabel. Da su samo žice brzo bi ispucale... zato su te mjere važne i preciznost u tom koraku.
Nema popravka osim novog krimpanja, kad je kabel u zidu onda imamo samo par pokušaja ... Zato se u početku uvjek treba ostaviti barem pola metra kabla više od potrebne duljine. Dodatno ako je to neki uređaj ili PC, nije zgoreg da ostane 1m kabla da se može odmaknuti od zida i sl. Ali ne treba ni imati buntove kabela ... ružno je i smeta (ženama).
Od ruba vanjske izolacije koju ostavljamo, žice se režu na (zaboravio..) mislim 18mm. to je u prevodu 2cm jer ih malo 'vratimo' u kabel od natezanja. Samo je važno da ostanu poravnate.
- na krimperici (ovisno o modelu) postoji i rezač i skidač izolacije na točnu mjeru. Rezač mjenja cvikcange, ali skidač izolacije je OK samo za telefonski kabel. (iznad navedeni razlozi, može ostati prekratka žica, teško ih je poravnati bez ponovnog rezanja -opet prekratko).
- ..Za UTP je potrebno skinuti cca 5cm vanjske izolacije, skalpelom, lagano zarezati 'u krug' jer bi inače zarezali samu žicu. Netreba skalper prerezati izolaciju do kraja, povucite i puknut će to je bolje nego zarezati žicu.
- ..Izravnajte žice i složite ih u potreban (B) raspored. Natezanjem-ravnanjem ste nategli žicu u kablu, pustite je da se vrati, jer bi nakon rezanja u pravilu pobjegla nazad i tad imate problem kod krimpanja. Pa sve iz početka. Žica mora biti 'savršena' jednom kad se zakrimpa to je to. Ispravak takvih propusta je naporan i opet vas vrača na ponovno krimpanje.
.. Samo poslagivanje žica je pipljav posao, dešnjaci su tu hendikepirani, zbog krimperice i nespretnosti lijeve ruke, kabel je u lijevoj, konektor u desnoj.. pa se krimpa desnom rukom ali lijeva mora mirno držati žice, usporedivo kao uvlačenje konca u iglu. (da, ljevak sam, dešnjaci su za to 'ljevaci'...).
-.. Kruti kabel je malo lakše za složiti i držati složenog samo treba dobro izravnati ga.
-.. Gipki kabel je lako izravnati ali mekane žice su ponekad naporne za uvlačenje. Konac u iglu, pa sad pokušajte istovremeno osam konaca-igala... jasnije? Ali je gipki kabel za povremena spajana praktičniji, ljepše se složi...
Nakon što zakrimpate partisuća kabela, više ni jedna od ovih opaski nije važna, ja recimo mogu i bez krimperice -zubima,...i jedino još Ćuk Noris, ali on to ne može u mraku dok ja vidim žice kao blindfury na dodir ili po mirisu, on samo po boji. Kad ste gotovi s rezanjem i krimpanjem, pogled na pod ili stol vam otkriva zašto sam spomenuo tepih... pazite i na urednost jer žene u PMSu vrlo lako čupaju te iste kabele a ovo je 'opravdan razlog'.
-.. Važno, kod krimpanja početnik nema osječaj... ovisi i o mehanizmu klješta-feder.. ali postoji specifičan 'osječaj' tj trenutak kad osjetite da je kontakt probio žicu. To je to cca milimetar koji je važan za sam spoj. Bez tog probijanja niste ništa napravili istovremeno znate kad je OK, 'kad je kontakt 'sjeo', zabio se. Daljnje stiskanje će samo uništiti krimpericu. Slabije od tog nije dobro. Ovisno o mehanizmu jer češalj koji nabija kontakte može loše sjesti -za to nema druge nego osječaj, rutina. Početnik vrlo brzo može razmrdati mehanizam.
Za testiranje kabela postoje uređaji, no dovoljno je spojiti na router ili PC. Ako lampica radi 99% da je sve OK. Ako pak javlja koliziju (recimo crvena lampica) tad nije OK. Standardni router je na 100Mb, spajanjem na PC (windowsi) bi se trebala pojaviti poruka da je aktivna 100Mb konekcija... ili 1Gb ako imate odgovarajući opremu. Sve ostalo se može provjeriti pinganjem...
Sam kabel je univerzalan, nije pretjerano važno koji priozvođač, ali ima kabela kojima je recimo boja žica preslaba, teško se razlikuju npr. boja-X i X-bijela, kao da je 'puna' žica slabo obojena-izguljena ili izbijeljena. Ponekad je na takvim kablovima potrebno skinuti i pola metra izolacije da bi bili sigurni koja je koja boja. To može biti problem u zidu. Zato i takvu sitnicu provjerite kad nabavljate kabel.
U praksi se također dešava da kod računanja koliko nam je kabla potrebno, jednostavno previdimo npr visinu stola ili obilaženje po zidovima i sl. Tad nam izračunata duljina kabla x-metara, odjednom postane nedovoljna u pravilu nedostaje metar, pa još ako potrošite pola metra na pokušaje krimpanja i shvatite da je trgovina već zatvorena, da (zbog ljeta-godišnji) više tog kabela nema.. i ukratko ostanete 'kratki'. Zato dobro razmislite koliko je potrebno, računajte na rezanje i malo viška. Taj višak se lako pretvori u recimo crossover ili slično.
... (ima još)
Tema-post je otvorena za editiranje, ispravke, ...
Razbiti je u dijelove ili ostaviti u komadu, raspored slika (koje slijede) itd. (poželjno slike ispod odlomka, ne na dnu teksta, ako linkovima povežemo pojmove kao slike i primjeri tad je logičnije razlomiti post na nekoliko dijelova, linkovima bi se moglo 'skakati'..)
To će (nadam se) obaviti svevišnji MOD. (valjda ima teh. mogućnosti?)
slike bi bile u txtu- dali naziv 'slika-1' ili 'naslov'-na što se odnosi kao text.
linkovi:
http://www.google.hr/#hl=hr&source=hp&q=lan+kabel+wiki&oq=lan+kabel+wiki&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=1328l4546l0l4875l14l11l0l5l5l0l437l859l4-2l2&fp=88ff5ba0379b3fef&biw=1353&bih=784
Twisted pair: http://en.wikipedia.org/wiki/Twisted_pair
Category 6 cable: http://en.wikipedia.org/wiki/Category_6_cable
pict konektora, utičnica .. Cat5, Cat6.. http://www.google.hr/search?q=cat6+connectors&hl=hr&biw=1353&bih=784&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=yR0oTrrOF43VsgbapcGGCQ&ved=0CEsQsAQ
(zgodno za vidjeti kakvih sve modela ima, ali neprecizno za detaljan prikaz.. teško je izdvojiti neku sliku)
Category 5 cable: http://en.wikipedia.org/wiki/Category_5_cable
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Cat_5.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/CAT-5E-Wall_Outlet.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/TIA/EIA-568-B
Modular connector: http://en.wikipedia.org/wiki/8P8C#8P8C
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Rj45plug-8p8c.png
klješta:
http://www.twins.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=52&Itemid=55
http://www.twins.hr/images/proizvodi/klijesta/A1535010.jpg