Moj server:
celeron
mb sa vga intel g31
2gb rama
kućište, dvd pržilica
nema miša tipkovnice i monitora, direktan lan ( zasebna gigabajtna mrežna kartica ). Sve skupa došlo me oko 800 kuna. Trošak diskova izostavljam jer je to promjenjiva veličina i vremenski i količinski.
Diskovi se mjenjaju po potrebi, sad su unutra 2 1Tb seagate diska, s tendencijom u iduća dva tri mjeseca za još dodatna 2 2Tb diska. Sistem ima jednostavnu nadogradnju diskova a u igru dolaze i firevire i usb verzije. Naime, diskovni prostor VHS sistema nije sustav particija i diskova, nego sustav dvije particie, sistemske, unaprijed određene, i dinamične, DATA particije koja se širi kako se dodatni diskovi ubacuju ili izbacuju iz servera.
software na njemu je WINDOWS HOME SERVER
http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/windowshomeserver/default.mspx
Potreba za serverom javila mi se kada mi je krepao western digitalov NAS i odnio sa sobom bespovratno godine fotografija i privatnog materijala.
Windows home server je u suštini okljaštrena verzija win 2008 servera kojemu su skinuti nepotrebni servisi i koji je sveden na svoju osnovnu suštinu - poslužitelja. Međutim, tim koji radi na njemu malo pomalo ubacuje nove mogućnosti koje su s vremenom sve potrebnije kod kuće a što je najbolje, u zadnje vrijeme ima dosta nezavisnog softwarea koji je namjenjen baš za ovu platformu.
Prvenstvena namjena ovog servera jest file sharing i backup. Backup je automatski i posjeduje mogućnost folder duplicationa, tj. kopiranja bitnih podataka više puta na više diskova, kao zaštita od havarije sistema. Po priključenju home servera na kućnu mrežu, instaliraju se konektori za kućna računala, a na serveru se mogu definirati korisnici i folderi koji isti koriste, kao kod pravog servera. Sistem ima neku svoju verziju sofverskog raid sistema, tako da hardverski nije potreban i ne preporuča se zbog eventualnih problema.
Najjača stavka backupa je pospremanje slike svih računala koje imate u kući , za koje se mogu definirati vremenski rokovi čuvanja. Tj. ako vam se dogodi havarija sistema, restore cd pogon u sistem, koji vam boota sliku sa servera koju želite, i u petnaest minuta imate povrat sistema sa svim postavkama.
Meni je WHS trenutno najinteresantniji zbog svojeg sistema addonova koji mu povećavaju funkcionalnost, a najviše u multimedijalnom smislu. Trenutno koristim slijedeće addonove:
http://www.mymovies.dk/ - My Movies - klijent za media centar računalo, addon za WHS ima mogućnost automatskog ripanja dvdova i cdova koji se kasnije vide kroz traku u media centru
http://www.twonkymedia.com/ - twonky media addin, koji omogućuje DLNA streaming slika fotografija i videa pohranjenih na serverudirektno an uređaje koje podržavaju upnp standard, kao npr. PS3. U budućnosti ova funkcija će mi svakako biti najpotrebnija, jer je trend umrežiti sve te urređaje na WHS kao centralnu točku. Isti dakle služi i kao backup sa repplikacijom i multimedia server.
http://www.dbpoweramp.com/asset-upnp-dlna.htm - ista stvar kao twonky ali za audio.
Trenutno sam jako zadovoljan sa ovom server konfiguracijom a funkcionalnost dotičnog servera preko addonova širi se iz mjeseca u mjesec. Već sad ima malo brdo dodataka za njega.