Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 19.818
|
čitano: 4.437.269
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Boris grozni kaže...
forumaš kaže...

taj 28" 4K moraš nabit na nos da bi bio funkcionalan, i u windowsima scaling stavljaš na 150...uglavnom rijetkima to paše.

 

Osobno monitor mi je za 10% gaminga, TV za 90% ..i da, polako gubim vid na blizinu, jebiga deda sam od nedavno, nije čudo. Tak da mi je 32" na dužinu ruke od glave, ko rođen. Bitno je imati pošteni stol za tu veličinu monitora.

 ma kojih 150, moraš staviti barem 300% ako ne i vise pogotovo na tim manjim dijagonalama! 4k na 28" je prakticki beskorisno iz tog razloga, osim eventualno za obradu fotografija i sl.

Nasla se 2 eksperta koji niti su to ikad vidjeli nit imaju pojma i objasnjavaju meni koji svaki dan buljim u taj monitor.

 

Inace, 150% scaling cini stvar identicnom 1440p-u, al kako bi ti to znao? 

 

Vas dvojica se ponosite time sta ste neznalice, fascinantna i dosta cesta pojava u hr.. 

14 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
A jadan ..dao pare kao za 48" OLED i još mu se nitko ne divi na toj 4K IPS minijaturi 😂
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ansha kaže...
Kobajagi kaže...
ansha kaže...
soulwire kaže...
ansha kaže...

Zasto bi ti trebala skuplja graficka za 4k monitor? Tko ti brani da zahtjevne igre igras u fHD ili 1440p na 4k monitoru?

 Izgleda li 2560x1440 na 32" monitoru zrnato za čitanje i rad? Ili to ovisi o monitoru ili je sve isto bez obzira na matricu.

Ne ovisi o monitoru i matrici, zrnato je, al tako treba biti. Kazu lokalni znalci.

Ja sam presao sa 32" 1440p na 28" 4K i kad se vratim na 32" 1440p, ogromno je i vrlo zrnato...

 Ti gledaš u monitor s 2cm ili? pitam za frenda.

Nope, svi vi i te kako vidite zrnatost samo vam je to valjda normalno. Pricamo o ispod 100ppi, moras biti corava baba da ti to ne bude zrnato.

Al preci ce te i vi jedan dan na 4K pa ce te se preporodit 

 

A tek 4K 144hz kombinacija, ajme da znate kako je dobro, tako uzivam 

 

2022. je godina ljudi, priustite si bolje..  jer vi to zasluzujete... Ovo je ko oni sta kazu da se ne vidi razlika izmedju 60 i 144+hz...

 ja sam na 32" 1440p 165hz i menije nije zrnato čitati ovaj forum sa udaljenosti koliko mi je duga ruka, cca: oko na 75 -80 cm. a za gejming gtx1070 donekle još i može držati 70-80 fps, sa manjim postavkama.

14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
HowYesN0 kaže...
ansha kaže...
Kobajagi kaže...
ansha kaže...
soulwire kaže...
ansha kaže...

Zasto bi ti trebala skuplja graficka za 4k monitor? Tko ti brani da zahtjevne igre igras u fHD ili 1440p na 4k monitoru?

 Izgleda li 2560x1440 na 32" monitoru zrnato za čitanje i rad? Ili to ovisi o monitoru ili je sve isto bez obzira na matricu.

Ne ovisi o monitoru i matrici, zrnato je, al tako treba biti. Kazu lokalni znalci.

Ja sam presao sa 32" 1440p na 28" 4K i kad se vratim na 32" 1440p, ogromno je i vrlo zrnato...

 Ti gledaš u monitor s 2cm ili? pitam za frenda.

Nope, svi vi i te kako vidite zrnatost samo vam je to valjda normalno. Pricamo o ispod 100ppi, moras biti corava baba da ti to ne bude zrnato.

Al preci ce te i vi jedan dan na 4K pa ce te se preporodit 

 

A tek 4K 144hz kombinacija, ajme da znate kako je dobro, tako uzivam 

 

2022. je godina ljudi, priustite si bolje..  jer vi to zasluzujete... Ovo je ko oni sta kazu da se ne vidi razlika izmedju 60 i 144+hz...

 ja sam na 32" 1440p 165hz i menije nije zrnato čitati ovaj forum sa udaljenosti koliko mi je duga ruka, cca: oko na 75 -80 cm. a za gejming gtx1070 donekle još i može držati 70-80 fps, sa manjim postavkama.

Da predjes na 4K, rekao bi da je sve daleko ostrije... To je sve sta ti mogu rec... 

Prije nego sam uzeo 4k/144, mislio sam ici na 165+ hz 1440p monitor, nakon sta sam testirao 4k/144, nije bilo nikakve dileme, jednostavno je superiorno...

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.5.2022 18:55 (ansha).
13 godina
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav, može li mi netko od lokalnih gurua procijeniti realnu cijenu ovog monitora?

Vrijedi li to te novce?

Zahvaljujem.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Koji monitor kupiti
Realna cijena je 500kn i to ako ima garanciju, 27" i fullhd bjez od toga.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
forumaš kaže...

 Rijetkima paše paljenje scalinga. Rijetkima paše 4K rezolucija za gaming zbog cijene grafičkih kartica. Rijetkima paše igranje na nižoj rezi od nativne. Rijetkima paše tako mali ekran sa tako visokom rezolucijom. Rijetkima paše cijena koju traže za takav monitor.

 Uvdje moram upasti. Igrao sam na 28" 4K monitoru na 1080p rezoluciji i nikakvu razliku nisam uočio u odnosu na 27" 1080p monitor.

 

 

14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
BlueMax kaže...
forumaš kaže...

 Rijetkima paše paljenje scalinga. Rijetkima paše 4K rezolucija za gaming zbog cijene grafičkih kartica. Rijetkima paše igranje na nižoj rezi od nativne. Rijetkima paše tako mali ekran sa tako visokom rezolucijom. Rijetkima paše cijena koju traže za takav monitor.

 Uvdje moram upasti. Igrao sam na 28" 4K monitoru na 1080p rezoluciji i nikakvu razliku nisam uočio u odnosu na 27" 1080p monitor.

 

 

Ako ukljucis integer scaling onda je i nema, jednostavno 4 pixela cine jedan i to je to... 1440p mi isto izgleda super i u igrama gdje je akcija se na prvu ni ne skuzi da nije native..

 

14 godina
offline
Koji monitor kupiti

Prešao sam sa 24"/1080p na 27"/1440p, i razlika u oštrini je više nego očita (i to na većoj dijagonali) i u igrama, a kamoli na browseru. Sada kada opet sjednem za 1080p, sve mi je strašno zrničasto. Tako da svi što govore da se razlika jedva primjeti nisu u pravu. Jedino mogu reći da u igrama nije toliko bitna (ili drastična) razlika, ali se itekako primjeti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
AFARON kaže...

Prešao sam sa 24"/1080p na 27"/1440p, i razlika u oštrini je više nego očita (i to na većoj dijagonali) i u igrama, a kamoli na browseru. Sada kada opet sjednem za 1080p, sve mi je strašno zrničasto. Tako da svi što govore da se razlika jedva primjeti nisu u pravu. Jedino mogu reći da u igrama nije toliko bitna (ili drastična) razlika, ali se itekako primjeti.

To je prelaz sa 92 ppi na 109 ppi, prelaz na 4K je jos puno veca promjena jer ides na 163 ppi na 27"... 

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Da, ali ti se smanjuje dot pitch, 4K na 27" je koliko, ispod 0,17?

I onda je IMO to presitno, zato treba naći balans rezolucije i dijagonale.

14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
sosta kaže...

Da, ali ti se smanjuje dot pitch, 4K na 27" je koliko, ispod 0,17?

I onda je IMO to presitno, zato treba naći balans rezolucije i dijagonale.

Kakve to ima veze kad scaling radi bez greske? Sta je presitno? Ja kad na svom 28" stavima 1440p na 100% i 4k na 150% scalinga, sve bude iste velicine....

 

Evo da nevjerninici vide usporedbu...

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2022 14:50 (ansha).
12 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
sosta kaže...

Da, ali ti se smanjuje dot pitch, 4K na 27" je koliko, ispod 0,17?

I onda je IMO to presitno, zato treba naći balans rezolucije i dijagonale.

 Zašto bi bilo presitno? Pa nije cilj vidjeti pixel nego sliku. Što viša gustoća, to bolja slika. Teoretski bi bolja slika bila 4K na 10" no meni je 32" optimum za 4K jer ne vidim razliku u oštrini između 4K na 28" i 4K na 32" a razliku u korisnoj površini itekako vidim. Jedino zašto bi uzeo 28" naspram 32" je igranje na nižim rezolucijama a to ne radim.  

14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
BlueMax kaže...
sosta kaže...

Da, ali ti se smanjuje dot pitch, 4K na 27" je koliko, ispod 0,17?

I onda je IMO to presitno, zato treba naći balans rezolucije i dijagonale.

 Zašto bi bilo presitno? Pa nije cilj vidjeti pixel nego sliku. Što viša gustoća, to bolja slika. Teoretski bi bolja slika bila 4K na 10" no meni je 32" optimum za 4K jer ne vidim razliku u oštrini između 4K na 28" i 4K na 32" a razliku u korisnoj površini itekako vidim. Jedino zašto bi uzeo 28" naspram 32" je igranje na nižim rezolucijama a to ne radim.  

Fascinantno je kako ljudi pronalaze mane u onome sta je u svim aspektima bolje...

3 godine
neaktivan
offline
Koji monitor kupiti

Ima kakav best buy/value trenutno monitor nekih 27" ili 32", da ne umara oči? Uglavnom čitanje/rad, malo serije/filmovi i casual gaming.

 

Što jeftinije to bolje. Otvoren za kakve amazon/alzashop/štogod dostavlja do nas uz besplatne povrate u slučaju garancije.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
BlueMax kaže...

 Zašto bi bilo presitno? Pa nije cilj vidjeti pixel nego sliku. Što viša gustoća, to bolja slika. Teoretski bi bolja slika bila 4K na 10" no meni je 32" optimum za 4K jer ne vidim razliku u oštrini između 4K na 28" i 4K na 32" a razliku u korisnoj površini itekako vidim. Jedino zašto bi uzeo 28" naspram 32" je igranje na nižim rezolucijama a to ne radim.  

Pa da, ekrani mobitela imaju 400 ppi, čemu onda uopće nabavljati monitor od 27" kad to imaš na ekranu od 7"?

 

ansha kaže...
BlueMax kaže...
sosta kaže...

Da, ali ti se smanjuje dot pitch, 4K na 27" je koliko, ispod 0,17?

I onda je IMO to presitno, zato treba naći balans rezolucije i dijagonale.

 Zašto bi bilo presitno? Pa nije cilj vidjeti pixel nego sliku. Što viša gustoća, to bolja slika. Teoretski bi bolja slika bila 4K na 10" no meni je 32" optimum za 4K jer ne vidim razliku u oštrini između 4K na 28" i 4K na 32" a razliku u korisnoj površini itekako vidim. Jedino zašto bi uzeo 28" naspram 32" je igranje na nižim rezolucijama a to ne radim.  

Fascinantno je kako ljudi pronalaze mane u onome sta je u svim aspektima bolje...

Je li bolje, to je tvoje mišljenje, zašto onda ne koristiš 7" display s 400 ppi, nego si kupio 27"?

 

14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
sosta kaže...
BlueMax kaže...

 Zašto bi bilo presitno? Pa nije cilj vidjeti pixel nego sliku. Što viša gustoća, to bolja slika. Teoretski bi bolja slika bila 4K na 10" no meni je 32" optimum za 4K jer ne vidim razliku u oštrini između 4K na 28" i 4K na 32" a razliku u korisnoj površini itekako vidim. Jedino zašto bi uzeo 28" naspram 32" je igranje na nižim rezolucijama a to ne radim.  

Pa da, ekrani mobitela imaju 400 ppi, čemu onda uopće nabavljati monitor od 27" kad to imaš na ekranu od 7"?

 

ansha kaže...
BlueMax kaže...
sosta kaže...

Da, ali ti se smanjuje dot pitch, 4K na 27" je koliko, ispod 0,17?

I onda je IMO to presitno, zato treba naći balans rezolucije i dijagonale.

 Zašto bi bilo presitno? Pa nije cilj vidjeti pixel nego sliku. Što viša gustoća, to bolja slika. Teoretski bi bolja slika bila 4K na 10" no meni je 32" optimum za 4K jer ne vidim razliku u oštrini između 4K na 28" i 4K na 32" a razliku u korisnoj površini itekako vidim. Jedino zašto bi uzeo 28" naspram 32" je igranje na nižim rezolucijama a to ne radim.  

Fascinantno je kako ljudi pronalaze mane u onome sta je u svim aspektima bolje...

Je li bolje, to je tvoje mišljenje, zašto onda ne koristiš 7" display s 400 ppi, nego si kupio 27"?

 

Jel se zajebavas ili sta? Ovo sta pises je upravo fascinantno glupo... 

5 godina
offline
Koji monitor kupiti

Može neka preporuka za monitor 27 inča 144 hz FreeSync? 1800 kn budet možda bih se mogao protegnuti do 2k max.

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2022 15:13 (vax).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ansha kaže...
BlueMax kaže...
sosta kaže...

Da, ali ti se smanjuje dot pitch, 4K na 27" je koliko, ispod 0,17?

I onda je IMO to presitno, zato treba naći balans rezolucije i dijagonale.

 Zašto bi bilo presitno? Pa nije cilj vidjeti pixel nego sliku. Što viša gustoća, to bolja slika. Teoretski bi bolja slika bila 4K na 10" no meni je 32" optimum za 4K jer ne vidim razliku u oštrini između 4K na 28" i 4K na 32" a razliku u korisnoj površini itekako vidim. Jedino zašto bi uzeo 28" naspram 32" je igranje na nižim rezolucijama a to ne radim.  

Fascinantno je kako ljudi pronalaze mane u onome sta je u svim aspektima bolje...

Je li bolje, to je tvoje mišljenje, zašto onda ne koristiš 7" display s 400 ppi, nego si kupio 27"?

 

Jel se zajebavas ili sta? Ovo sta pises je upravo fascinantno glupo... 

 

Što te muči, pa cijelo vrijeme tvrdiš da je bitan jedino ppi?

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.5.2022 15:40 (sosta).
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
sosta kaže...
ansha kaže...
BlueMax kaže...
sosta kaže...

Da, ali ti se smanjuje dot pitch, 4K na 27" je koliko, ispod 0,17?

I onda je IMO to presitno, zato treba naći balans rezolucije i dijagonale.

 Zašto bi bilo presitno? Pa nije cilj vidjeti pixel nego sliku. Što viša gustoća, to bolja slika. Teoretski bi bolja slika bila 4K na 10" no meni je 32" optimum za 4K jer ne vidim razliku u oštrini između 4K na 28" i 4K na 32" a razliku u korisnoj površini itekako vidim. Jedino zašto bi uzeo 28" naspram 32" je igranje na nižim rezolucijama a to ne radim.  

Fascinantno je kako ljudi pronalaze mane u onome sta je u svim aspektima bolje...

Je li bolje, to je tvoje mišljenje, zašto onda ne koristiš 7" display s 400 ppi, nego si kupio 27"?

 

Jel se zajebavas ili sta? Ovo sta pises je upravo fascinantno glupo... 

 

Što te muči, pa cijelo vrijeme tvrdiš da je bitan jedino ppi?

Osim sta to nisam nigdje napisao. 

16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Opet spamate temu.

PSN: Muskarcina77
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
Virty kaže...

Opet spamate temu.

Pa kad na svaku cinjenicu koja se spomene neki ravnozemljas uleti sa svojim teorijama..

14 godina
online
Koji monitor kupiti

Blagi offtopic.

 

Prodajem Samsung Odyssey CRG9 49'' 5120x1440 s garancijom do 3. mjeseca 2023 ako je netko zainteresiran.

 

Posve ispravan. Razlog prodaje je prelazak na veći monitor zbog posla.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
ansha kaže...
Virty kaže...

Opet spamate temu.

Pa kad na svaku cinjenicu koja se spomene neki ravnozemljas uleti sa svojim teorijama..

 

ansha kaže...
forumaš kaže...

taj 28" 4K moraš nabit na nos da bi bio funkcionalan, i u windowsima scaling stavljaš na 150...uglavnom rijetkima to paše.

 

Jedino sta je jasno iz ove izjave je da nisi to nikad isprobao...

Sta rijetkima pase, ostrija slika? Tocno si napisao jedino da je scaling na 150%, apsolutno nista nije sitno, svi programi koje koristim savrseno scale-aju, rezultat je jedino da imas daleko ostriju sliku...

Imaš 4K monitor na kojem stavljaš 150% scaling i onda ti smeta kad ti netko da drugo mišljenje. Ako tebi to odgovara, ne znači da je drugima OK.

A što se tiče činjenica, nisi odgovorio ni jedno konkretno pitanje koje sam ti postavio.

 

 

14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
sosta kaže...
ansha kaže...
Virty kaže...

Opet spamate temu.

Pa kad na svaku cinjenicu koja se spomene neki ravnozemljas uleti sa svojim teorijama..

 

ansha kaže...
forumaš kaže...

taj 28" 4K moraš nabit na nos da bi bio funkcionalan, i u windowsima scaling stavljaš na 150...uglavnom rijetkima to paše.

 

Jedino sta je jasno iz ove izjave je da nisi to nikad isprobao...

Sta rijetkima pase, ostrija slika? Tocno si napisao jedino da je scaling na 150%, apsolutno nista nije sitno, svi programi koje koristim savrseno scale-aju, rezultat je jedino da imas daleko ostriju sliku...

Imaš 4K monitor na kojem stavljaš 150% scaling i onda ti smeta kad ti netko da drugo mišljenje. Ako tebi to odgovara, ne znači da je drugima OK.

A što se tiče činjenica, nisi odgovorio ni jedno konkretno pitanje koje sam ti postavio.

 

 

Naravno da stavljam scaling, bez scalinga je nemoguce normalno koristiti, to nitko ne spori. 

Svak stavlja scaling kako mu pase, ono sta dobijas s 4k je puno veca ostrina tj. kvaliteta slike, scaling nema nikakav utjecaj na to i to ocito ne razumijes.

 

Da ti odgovaram na pitanja tipa - "zasto koristis 28" a ne 7" ekran?"  

Da, koristim i 7" ekran, to se zove mobitel. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.5.2022 8:26 (ansha).
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Na 7" ti je slika super oštra, što će ti onda 27" monitor?

14 godina
protjeran
offline
Re: Koji monitor kupiti
sosta kaže...

Na 7" ti je slika super oštra, što će ti onda 27" monitor?

I sad sta je ovo, dal je zajebancija ili cista retardacija?

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti

Kad skužiš to, onda ćeš skužiti zašto nekima 4K na 27" ne odgovara.

S moje strane, EOD.

8 godina
offline
Koji monitor kupiti

Uzeo sam aoc 24g2u, odličan je po default postavkama, jedina mana je to što su nogice od stalka predugačke pa malo bude podloga od miša preko njih.

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Koji monitor kupiti
ansha kaže...
BlueMax kaže...
sosta kaže...

Da, ali ti se smanjuje dot pitch, 4K na 27" je koliko, ispod 0,17?

I onda je IMO to presitno, zato treba naći balans rezolucije i dijagonale.

 Zašto bi bilo presitno? Pa nije cilj vidjeti pixel nego sliku. Što viša gustoća, to bolja slika. Teoretski bi bolja slika bila 4K na 10" no meni je 32" optimum za 4K jer ne vidim razliku u oštrini između 4K na 28" i 4K na 32" a razliku u korisnoj površini itekako vidim. Jedino zašto bi uzeo 28" naspram 32" je igranje na nižim rezolucijama a to ne radim.  

Fascinantno je kako ljudi pronalaze mane u onome sta je u svim aspektima bolje...

 1.) Treba imati stvarnu potrebu za većim dijagonalama monitora. Meni je 27+ jednostavno preveliko za stol koji imam i poslove koje radim. Ne tvrdim da drugima nije potreban ogroman monitor, ali nije potreban svima.

2.) Treba imati novac za kvalitetan monitor

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice