Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

poruka: 72
|
čitano: 22.852
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici".
16 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Aleluja!

Gledam te!
 
25 0 hvala 3
16 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Odlična vijest, ali imam blagi osjećaj da će telekomi ovima koji skinu njihovu opremu ograničavati brzinu pa će biti ''nije do nas, to je do vaše opreme, niste dobro podesili postavke, bla, bla..

Starlink is Skynet!
Moj PC  
17 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Adoon kaže...

Odlična vijest, ali imam blagi osjećaj da će telekomi ovima koji skinu njihovu opremu ograničavati brzinu pa će biti ''nije do nas, to je do vaše opreme, niste dobro podesili postavke, bla, bla..

 

 

Iskreno mislim da je broj ljudi koji će gurati svoju opremu biti zanemariv, s druge strane oni će staviti takvu klauzulu da se ograde od svega, npr. nikakava podrška sa njihove strane neće biti moguća jer se oni na takav modem neće niti htjeti spajati.

11 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

"Operateri u iznimnim i opravdanim slučajevima mogu zahtijevati uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne (optičke) mreže, navodi se u Pravilniku."

 

pretpostavljam da se to odnosi na onu "drugu" kutiju, dok router mogu bacit ovaj njihov i stavit svoj?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Timo kaže...

"Operateri u iznimnim i opravdanim slučajevima mogu zahtijevati uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne (optičke) mreže, navodi se u Pravilniku."

 

pretpostavljam da se to odnosi na onu "drugu" kutiju, dok router mogu bacit ovaj njihov i stavit svoj?

 Točno. ONT zapravo ionako nemaš potrebe mijenjati, on služi na nek način kao media converter između optike i bakra.

16 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Kod mene u Austriji svi zivi koje poznajem (IT Crowd) imaju neki svoj Router. Te drloge koje operater nitko sa malo znanja ne koristi.
FriztBox je najrasireniji i ima sve operatere predefinirane u postavkama tak da samo treba upisat username, pass. Uredaji su oko 300€ i operateri ih daju na rate ako zelite bolje od osnovnog smeca sa sto megabitnim portevima.
11 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
NEW_MAN kaže...
Kod mene u Austriji svi zivi koje poznajem (IT Crowd) imaju neki svoj Router. Te drloge koje operater nitko sa malo znanja ne koristi.
FriztBox je najrasireniji i ima sve operatere predefinirane u postavkama tak da samo treba upisat username, pass. Uredaji su oko 300€ i operateri ih daju na rate ako zelite bolje od osnovnog smeca sa sto megabitnim portevima.

 To je super stvar, treba ljudima za prihvatljivu cijenu dati mogućnost i svatko će to uzeti prije nego "low level" opremu koja se nudi kao entry level jer je cjenovno prihvatljiva većini korisnika.

15 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Adoon kaže...

Odlična vijest, ali imam blagi osjećaj da će telekomi ovima koji skinu njihovu opremu ograničavati brzinu pa će biti ''nije do nas, to je do vaše opreme, niste dobro podesili postavke, bla, bla..

 To bi trebalo prijavljivati onda.

Inače, ne vidim razlog zašto bi to radili osim ako su nesposobni. Nema razloga to namjerno raditi. Valjda želiš da je korisnik zadovoljan i da ti nastavi plaćati uslugu. 

16 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
UncleJimbo kaže...
NEW_MAN kaže...
Kod mene u Austriji svi zivi koje poznajem (IT Crowd) imaju neki svoj Router. Te drloge koje operater nitko sa malo znanja ne koristi.
FriztBox je najrasireniji i ima sve operatere predefinirane u postavkama tak da samo treba upisat username, pass. Uredaji su oko 300€ i operateri ih daju na rate ako zelite bolje od osnovnog smeca sa sto megabitnim portevima.

 To je super stvar, treba ljudima za prihvatljivu cijenu dati mogućnost i svatko će to uzeti prije nego "low level" opremu koja se nudi kao entry level jer je cjenovno prihvatljiva većini korisnika.

 Za manje od 10 eura na mjesec dobis Router koji je WiFi6 sa 2,5GB portovima i na njega direkt spajas optiku. Ime firme je smesno i kad sam prvi put cul za FritzBox sam mislil da je neka zajebancija, ali to je trenutno najbolji Router za po doma na trzistu! Ono nema kaj nema i nema kaj ne moze.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris

Da, ali je problem kada dobiješ HG8145V5, koji je router i ONT u jednom. Pušiona...
A baš sam mislio nabaviti FRITZ 5590.

8 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Mene zanima što ovo znači za VoIP telefoniju, jel ćemo konačno dobiti svoje IMS podatke pa možemo spojiti koji god telefon (ili softphone) ili ako je netko baš zainteresiran, svoj PBX?

 

Inače, ovo nije neka (prevelika) novost - tko je imao odvojeno ONT i modem, odavno je mogao maknuti opremu providera, trebalo je samo otkriti koji su VLAN tagovi za promet. Idealno bi bilo kad bi se i ONT mogao izbaciti ali ne vjerujem da će to pustiti samo tako ali vidjet ćemo za par dana...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Fritzbox je Bog! Pokušali su mi ponuditi optiku u A1 ali sam im poručio bez Fritzbox-a optike nemamo šta razgovarati.
Imam dva extendera od fritzbox-a u mesh-u, još su mi i radijatori spojeni preko njega. Milina!
Nema boga isusa da se to miče van.
Computers will never take the place of books. You can't stand on a floppy disk to reach a high shelf. -- Sam Ewing
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Ja vec godinu dana furam ONT od Tcom i sa njega u Ubiquiti UDM Pro i sve radi bez problema

Nisam ni znao da se "ne smije"

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
slitinabakra kaže...

Ja vec godinu dana furam ONT od Tcom i sa njega u Ubiquiti UDM Pro i sve radi bez problema

Nisam ni znao da se "ne smije"

 Nije da se ne smije, posve je legalno ko je zatražio prebacivanje usluge tj routera u bridge i stavljanje svojeg dobio je i PPPoE podatke bez problema, samo je problem bio ako uz net npr. imaš još tv i tel, podatke za te usluge nisu davali a i malo je teže bilo iskopati ih i upucati u svoj router.

Nadalje, kod drugih operatera (čini mi se A1 optika) tvrdili su da se ne može router prebacivati u bridge, da to nije podržano bla bla, pa nisi mogao izbaciti njihov router iz igre.

 

Dugi niz godina sam koristio setup kao ti: ONT od HT-a + UniFi, nakon toga sam se preselio i stavio kombo ONT+ FritzBox 4060 i sve je radilo perfektno što se net-a tiče (sa telefonom se nisam ni zafrkavao jer ga ne koristim), a trenutno sam na Telemach-u zadnjih mjesec dana i koristim njihov router+ONT u jednom i čekam da vidim da li će se moći slijedeće godine izbaciti komplet Nokia iz igre pa bih upiknuo FRITZ!Box 5690 Pro kada izađe i bio miran jedno duže vrijeme ;)

13 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Mozda ce ponuditi samo ONT koji je puno manji od all-in-one skalarmerije.
Ovako mi treba TK ormar kod ulaznih vrata da to sve postekam.

 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Wespen kaže...

Mozda ce ponuditi samo ONT koji je puno manji od all-in-one skalarmerije.
Ovako mi treba TK ormar kod ulaznih vrata da to sve postekam.

 Tako nekako sam i ja razmišljao, jer time bi čak operateri i uštedili koji euro pošto bi manje routera trebalo nabavljati, posebno kod prvog ugovaranja usluge - mogu staviti opciju trebam router od operatera ili imam svoj router pošaljite mi ONT i podatke za spajanje i bok...

 

Edit: i ne samo uštedit, nego čak i zaraditi, mogu Fritz-eve npr. staviti u ponudu i davat ih u najam ili prodavati direkt kupcu...

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.12.2023 11:10 (the chosen one07).
15 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

-u textu-članku se ne spominje EU, samo HAKOM. To nije odluka/zakon hkoma, nego eu, dok je ovo samo datum stupanja na snagu .. dok se zakon-pravilnik samo ažurira tim već donesenim odlukama na nivou EUa ili stupanje na snagu..

 

-bezvezna regulativa, ili 'pravo' korisnika na vlastitu opremu, s intencijom 'neovisnosti' o operateru i njegovoj opremi (mogućnosti i uvjeti pogotovo kad se za to naplaćuje najam opreme).

-realno barem za nas ništa bitno, za većinu građana eu, država-telekoma tj načina rada servera-centrale-opreme i samih modema.

-juzere 'muči' briđanje.. sporedno, tj briđanje se radi-traži samo kad je potrebno, kad se želi apsolutna kontrola linije, samo za određene poslovne potrebe tj nevažno jel modem u normalnom ili bridge modu za većinu korisnika, kućnih i 'normalnih' firmi, tek oni koji koriste npr vlastite vpn-ove mogu imati takvu potrebu tj ne biti ograničeni nečim na modemu, nekim firewallom i sl.

 

-modem, kutijica-uređaj za spajanje-komunikaciju dvaju (manje-više udaljenih) točaka..

-router, mrežni šef.. rute-rulovi, firewall, fwd... to je router, dok su kutijice postale 'iste' pa to juzeri ne razlikuju.

.. osnovna razlika, modem ima odgovarajući priključak za liniju, neovisno o tehnici-formatu utičnice nego o protokolu-standardu, npr coax, rj11-telefon, optika.. to su samo žice, linija, dok je mreža sve, interna-lan i externa-internet.

-router nema taj priključak, nego ima wan-lan port, tj mjesto gdje se spaja modem na router.

-u početcima su to bile dvije kutijce, zatim spojeno u jednu kao današnji modem koji ima i router i wlan i print i media i file .. server, kao i dhcp itd.

-ta mogućnost je upravo uvjek tu, tj nasljeđeno, normalno, tj svaki router ima wan port .. dok recimo AP nema kao što nema 4-lan porta tj fizički je manji i naprosto nema fizičke portove, dok je soft i čip isti tj istih mogućnosti samo u drugoj manjoj kutiji nego router, pa većina routera-ap i sl. mogu biti ono drugo, mijenjati ulogu, način rada, biti the-šef ili glupi switch, kutijica.. može svaki uređaj, no nije modem, nema npr telefonsku paricu-liniju ili kabelski coax ili optički..

-tako smo navikli da svaki routrer ima i 4-portni lan switch, no ne mora imati, može jedan-dva.. tj mora barem jedan na koji će se tad logično spojiti switch s odgovarajućim brojem portova npr 64-više itd. no identičnu mogućnosti rada može imati i AP kao i extender koji uopće me mora imati lan-žićani port nego samo wlan.. tad se takav uređaj ne može nazvati router jer nema fizički gdje, na što, rutati, npr wlan na lan kao i lan-port1, na port2... jer naprosto fizički nema port-žicu i fizički ne može tad biti router, dok soft-tehnički recimo može tj u tom dijelu su teoretski identični (mada i tu proizvođač može manje-više onemogućiti neke soft funkcije čisto da gradira klase-cijene-mogućnosti uređaja.. kao što je logično da može imati slabiji cpu i manje ram-roma za rad jer radi manje funkcija-rulova..).

 

-1.1.2024.. baš ništa što se već sad ili odavno ne može ili što se mijenja, npr koristiti svoju kućnu opremu npr za mesh, svoj router, svoj lan, neovisno o mogućnostima opreme koju operater daje, prodaje, renta, uz liniju.

-kao i veći potencijalni problem, primjećen u nekim postovima, szk i upute za podešavanje.. koje tad szk nema za ostalu-tuđu opremu, + ako su 'professionalni' u poslu tad ne daju info za ostalo, isključivo za svoje, svoj dio, svoju opremu. Kao i druga (nekome možda) važna razlika, operater-centrala ima pristup sa svoje strane do svoje opreme, ima admin ulaz, nadzor-kontrolu, mogućnost reseta i korištenja profila na serveru.. dok do opreme korisnika spojene u lancu ne može, nema ulaz-pristup, nije admin, nema podatke pa je tad recimo 'sigurnije' tj vlastita intranet mreža jednom podešena npr za potrebe manje firme (ili veće, kućne..) je nepromjenjivo, neovisno o liniji-operateru, promjeni opreme, promjeni operatera.. svijet za sebe, mreža za sebe. To nije od 1.1. .. to je oduvijek, kao što svakome sugeriram pribaviti vlastiti router za vlastitu internu mrežu, jer i kućni danas ima više od jednog računala, više uređaja, veće potrebe nego što je to bilo recimo prije 10-20god.. kad je to bilo potrebno recimo manjoj firmi, sad već svima.. tj prakitčki ništa se neće promijeniti ili dogoditi 1.1. .. kao što to ekšli nema veze s hakomom, nego eu regulativa koja naprosot stupa na snagu u moru populističkih-birokratskih pravila koja možda u dobroj namjeri, kao za npr usb-punjače-mobitele ili roaming donesu dobro, ovo je bezvezno, sporedno i može donjeti samo probleme, višestruke umnožene s različitim opremama i (ne)znanjem juzera kao i (ne)odgovornosti operatera-szk tad za stanje usluge.. tj više koristi za 'njih' nego za 'nas', ako nešto ne radi.. pitate li se to, što ako ne radi, ako linija prekida? Mislite da će prekidi nestati samim time što imate svoj router? Mislite da su problemi samo u routeru a da do njega sve dolazi čarobnim štapićem dok jednorozi skakuću uokolo? ... operater je u slučaju problema-kvara, ukoliko ga ne otkloni, dužan plaćati penale, 10kn sat (ili 1,33 eura).. dok sa svojom opremom nema izgovor više za rad, za ispravnost rada i isporučeno-ugovoreno-plaćeno za uslugu.

 

-uvođenje pravila-zakona, po kojem operater ne smije onemogućiti korištenje druge opreme korisnika-vlasnika je jedno, no provesti to je sasvim nešto drugo, npr toneri-tinte i čipovi na potrošnom materijalu što je već odavno kao zakon u eu donešeno, no i dalje proizvođači-brandovi kao hp-canon-epson opstruiraju zamjenske tinte-tonere, mada su sasvim legalni, tržišna stvar. .. i tu posotji konkretan interes, tj s printerima je odavno glavni biz tinta-toner, ne printer.

-a gdje su tu telekomi-operatori s recimo modemom? .. oni nisu proizvođač ničega, ni šarafa.. jedino logo-brand oznake kao što i rebrendaju oem soft-firmware uređaja u svoje boje.. ne proizvode ništa, ni rj45 konektor, ni žicu, ni uređaje.. dok proizvođači printera proizvode. Kojom tad logikom telekom želi prodati-uvaliti svoj router? održavati ga, biti odgovoran za rad u neograničenom jamstvu jer kad crkne korisnik mora dobiti novi da bi mogao koristiti uslugu-liniju.. što-ako, što ako ovaj zakon nije guran zbog interesa korisnika nego možda upravo zbog telekom lobija? nemoguće? .. odbace nešto što ne proizvode, manji trošak, samo žica, dalje je tvoje.. ako ne radi boli ih kiki.. a tad i naplaćuju kad ne radi, boli ih kiki zašto.. jasnije?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Ovo je super za power usere i grozno za obične usere.

 

Obični useri će vjerojatno početi plaćati najam opreme operatera na čemu će operateri dodatno zarađivati.

Power useri će sve prebaciti na svoj router i super.

 

Problem će biti kabelski routeri. Plus vjerojatno iptv usluga.

Moj PC  
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris

Najam se ionako plaća, ja na računu imam stavku najam opreme. Teoretski, da je tu netko pametan i ubacio to u zakon, ja bi im vratio Speedporta i dobio umanjenje računa. Za postojeće ugovore teško ali za nove možda ima nade - da li želite opremu u najam - da/ne.

 

Kabelski nisu problem, to je još lakše jer je to "samo" DOCSIS, treba pogoditi verziju a IPTV je još manji problem, u kompliciranijem slučaju moraš se malo poigrati sa VLANovima a u manje kompliciranom slučaju (A1, novi android boxevi od HTa) uopće nema problema jer ionako rade preko običnog prljavog interneta.

9 mjeseci
online
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
NEW_MAN kaže...
Kod mene u Austriji svi zivi koje poznajem (IT Crowd) imaju neki svoj Router. Te drloge koje operater nitko sa malo znanja ne koristi.
FriztBox je najrasireniji i ima sve operatere predefinirane u postavkama tak da samo treba upisat username, pass. Uredaji su oko 300€ i operateri ih daju na rate ako zelite bolje od osnovnog smeca sa sto megabitnim portevima.

 kod nas telekom daje fritzbox tako da se nemam namjeru zahebavati sa vlastitim routerom. fritz za mene ima sve to mi treba i radi bez greške, jedino što je ružan za popizdit, ali to je manje bitno.

9 mjeseci
online
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Nuclear_Phoenix kaže...

Najam se ionako plaća, ja na računu imam stavku najam opreme.

 kod mene te stavke nema, imam nekoliko internet veza od kabela do optike.

10 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Nuclear_Phoenix kaže...

Najam se ionako plaća, ja na računu imam stavku najam opreme. Teoretski, da je tu netko pametan i ubacio to u zakon, ja bi im vratio Speedporta i dobio umanjenje računa. Za postojeće ugovore teško ali za nove možda ima nade - da li želite opremu u najam - da/ne.

 

Kabelski nisu problem, to je još lakše jer je to "samo" DOCSIS, treba pogoditi verziju a IPTV je još manji problem, u kompliciranijem slučaju moraš se malo poigrati sa VLANovima a u manje kompliciranom slučaju (A1, novi android boxevi od HTa) uopće nema problema jer ionako rade preko običnog prljavog interneta.

Nema smisla kupovati svoj router za kabelski internet, ne znam baš postoji li DOCSIS pcie kartica tak da mogu vrtiti opnsense.

Čak ako ideš uzimati gotovo rješenje, recimo Mikrotik nema DOCSIS router.

Lakše je preći na ftth pa samo ubaciti sfp modul i bok.

 

Da ok je ovo za VLAN i lako preko wiresharka nađe VLAN za iptv i voip, ali vjerojatno postoji neki nivo zaštite sa filteringom MAC adresa routera i slično.

Ne znam, govorim bezveze.

8 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris

Ne postoji nikakva zaštita, baci pogled par postova gore - imam ONT i u njega uštekan Mikrotik. Sa eth1 razdvojeno po VLANovima, bridge1 eth2-eth4 internet, bridge2 eth5 za maxTV i VoIP čeka u zasjedi na bridge3 da nabavim router sa više portova (ali radi, testirano sa Grandstream telefonom). Net i maxtv se riješe za čas, problem je VoIP za kojeg sam se baš morao namučiti da dođem do IMS podataka - treba stariji router čija se konfa da dekriptirati.

 

Ima DOCSIS Fritzeva koji su sigurno bolji nego ona Technicolor i slična čudesa što gura A1.

14 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

konačno

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
pohvalno, iako mi ne pada na pamet kupovati neki svoj dok ovaj njihov radi bez greške 24/7/365 s konstantno spojenih najmanje 10 uređaja
Moj PC  
9 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Nuclear_Phoenix kaže...

Ne postoji nikakva zaštita, baci pogled par postova gore - imam ONT i u njega uštekan Mikrotik. Sa eth1 razdvojeno po VLANovima, bridge1 eth2-eth4 internet, bridge2 eth5 za maxTV i VoIP čeka u zasjedi na bridge3 da nabavim router sa više portova (ali radi, testirano sa Grandstream telefonom). Net i maxtv se riješe za čas, problem je VoIP za kojeg sam se baš morao namučiti da dođem do IMS podataka - treba stariji router čija se konfa da dekriptirati.

 

Ima DOCSIS Fritzeva koji su sigurno bolji nego ona Technicolor i slična čudesa što gura A1.

Pošto sam pleb na kabelskom internetu, a poslovno kad spajam internet to uključuje RJ45 ili SFP port..

 

Kakav link ide u taj ONT? jedna nit ili dvije? Kakav je konektor? LC? I ako ima standardni konektor jesi li probao SFP direktno u Mikrotik?

Pretpostavljam da je ONT zapravo media converter?

 

Btw, bolje ti je sve pustiti kroz jedan trunk port na kojem su definirani VLAN-ovi za iptv i voip, pa onda na switchu dalje vući trunk, pustiti te VLANove na access port ili kaj već.

Samo dodaj VLAN interface na recimo ether2 i stavi ih u bridge2/3/kajveć

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.12.2023 12:19 (filter160).
15 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
UncleJimbo kaže...

 To je super stvar, treba ljudima za prihvatljivu cijenu dati mogućnost i svatko će to uzeti prije nego "low level" opremu koja se nudi kao entry level jer je cjenovno prihvatljiva većini korisnika.

 Nece, uzet ce najjeftinije 99% ljudi. Da moze jeftinije od toga uzeli bi i to.

Linux, Arch Linux.
10 godina
offline
Telekomi će od siječnja morati dozvoliti korisnici

Ne zamaram se sa bridge modovima i slično, zakucam kabel u wan port u mojem routeru, isključim sve što se može u ISP-ovom i mirna bosna

Nadglednik dina
Moj PC  
2 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Entry Point kaže...

Ne zamaram se sa bridge modovima i slično, zakucam kabel u wan port u mojem routeru, isključim sve što se može u ISP-ovom i mirna bosna

 Ne mogu dobiti bridge, pa uglavnom napravim isto.

WAN port na mom routeru, a na njihovom postavim statički IP za moj router i stavim DMZ na moj router i to je to.

 

10 godina
offline
Re: Telekomi će od siječnja morati dozvoliti koris
Sasoon kaže...
Entry Point kaže...

Ne zamaram se sa bridge modovima i slično, zakucam kabel u wan port u mojem routeru, isključim sve što se može u ISP-ovom i mirna bosna

 Ne mogu dobiti bridge, pa uglavnom napravim isto.

WAN port na mom routeru, a na njihovom postavim statički IP za moj router i stavim DMZ na moj router i to je to.

 

 Ja ni ne stavljam statički IP. ISP router ima 192.168.1.0/24, a moj TP Link ima 192.168.0.0/24. I vozi miško.

Nadglednik dina
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice