Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova teor

poruka: 150
|
čitano: 19.308
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova teor".
2 godine
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
danen kaže...

censored

 Rim nikome ništa ne znači osim možda talijanima i katolicima, već stoljećima, barem od prosvjetiteljstva pa nadalje.

Nije fora ovako baciti kost, sad ćemo se svađati i onda mogući kartoni pa zaključavanje teme, već poznati scenario a sve radi jednog komentara kojeg nije trebalo upisati...

Predlažem da ga obrišete i da po mogućnosti ne izlazimo iz znanstvene odnosno običnim forumašima (me included ofc) pokušaja znanstvene rasprave.

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.3.2024 17:08 (notloB).
15 godina
offline
Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova teor

u nalazima krvnih pretraga od jučer nema midiklorijana, što objašnjava zašto sam više gladhan nego sith. usprkos tomu, kao laik te nevježa, mogu prihvatiti postavku kako svemir (pa i šire) na kupu drži sila u svim bićima (iako je definicija "života" nejasna, maglovita i nitkonemapojmazapravo).

ipak, postoji začkoljica: tajna svemira je dlc koji još nije izdan, a i tad će biti dostupan samo onima koji već posjeduju osnovni primjerak. odugovlači se zbog toga što mi ne vidimo sve. vidi se samo ono što je svjetlom doprlo do nas (1116 milijardi svjetlosnih mjeseci i 18 dana). ima li još iza, ne samo kako nitko ne zna (čak ni oni tamo blizu, onkraj), nego nikad neće ni znati jer ... svjetlo, jebiga. sporo to ide, a život je prekratak. dakle, ne šaljite e-poštu s upitima. obavijestitćemo vas kad i ako saznamo. ili ne. ovisno o tome, bude li tad igdje ikakvog života. ali uvijek se možete nadmudrivati tu po forumu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.3.2024 17:04 (Ajar).
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Drago kaže...
Masa (energija tijela u mirovanju, odnosno SVOJSTVO MATERIJE) se može pretvoriti u energiju u našem svemiru. Energija u materiju malo teže. Još nismo vidjeli da se u atomskim reaktorima ili nuklearnim eksplozijama nakon što se masa pretvorila u energiju, ova potom pretvorila u masu.

 U reaktorima možda i ne, no u akceleratorima se to redovito opaža.

 

https://courses.lumenlearning.com/suny-physics/chapter/33-3-accelerators-create-matter-from-energy/

15 godina
offline
Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova teor

Njonjo može puno toga reći o tamnoj tvari. 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
fredii kaže...

Njonjo može puno toga reći o tamnoj tvari. 

 Baš sam jutros slušao bend prigodnog naziva...

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.3.2024 18:28 (notloB).
8 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Od sve ove rasprave mene najviše zanima ima li među komentatorima i jedan znanstvenik (osim prof. Raosa)?
Nekako imam dojam da se mnogi razbacuju teorijama i apsolutnim tvrdnjama, bez nekog pokrića i uporišta.
Hajde, predstavite se. Recite jeste li nobelovac ili štajaznam barem student fizike.
Iako imam diplomu tehničkog fakulteta, pa sam čak položio i fiziku u kojoj se uči o subatomskim česticama, ne usudim se davati sudove o ovakvim temama. Naprosto ne znam dovoljno i tako nešto bilo bi nagađanje, da ne kažem lupetanje. 😀
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova

Ovo je forum. Neka ljudi raspravljaju. Lijepo je vidjeti da se vode kompleksne rasprave. 

15 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Ima. Ali ova tema je nepoznanica za sve ljude, razina nagađanja, ne dokazanih teorija. Veseli me što nismo još sve otkrili, čak među fundamentalnim stvarima.
Idi i radi nešto korisno!
6 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Kontroverzni fizicar? Takvo sto ne postoji jer su onda svi veliki fizicari takvi. Ako cemo pravo tamna tvar je uvedena jer teorija nije dobro predvidjala rezultate mjerenja.Dakle ili teorija ne valja ili mase ima vise nego je vidimo. Skloniji sam misliti ovo prvo.Samo sto je to jedina teorija koju imamo pa je tesko baciti u kos. To i pojam kontroverze u znanosti sto je cini religijom jedan je od glavnih razloga zasto fizika stagnira zadnjih 70 godina u odnosu na kraj 19 i pocetak 20 stoljeca.
 
3 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova

Hm. "pojam kontroverze u znanosti sto je cini religijom"? Kontroverza, odnosno neslaganje oko neke teme znači samo da znanstveni postupak nije dovršen, nismo došli do dokaza, konačnog zaključka. To znanost ne čini religijom, nego nedovršenim postupkom. Dobro je imati više različitih mišljenja ili teza, iz kojih bi trebao iznjedriti zaključak (teoriju) neovisno višestruko potvrđen opažanjima ili eksperimentima neovisnih timova. To je jako različito od religije. Naravno, znanstvenik želi da se baš njegova teroija pokaže istinitom (slaže se s opažanjima, može predvidjeti ponašanje) ali pravi znanstvenik traga za istinom, a ne za potvrdom svog ega. Bar bi tako trebalo biti.

Idi i radi nešto korisno!
2 godine
offline
Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova teor

"Love" tu tamnu tvar već desetljećima i nikako da se ulovi, slabo je reagirao i neutrino pa je detektiran, vjerojatno ne reagira niti jednom interakcijom osim gravitacijski ili je nema, ako je ima vjerojatno je ima barem tri generacije poput svih čestica materije, gdje bi stajala u standardnom modelu, koliko je meni poznato neutrino je bio potreban jer je nedostajalo energije kod raspada nekih čestica, etc. neutrino je itekako potreban, ova je potpuno nepotrebna, kvantna fizika može bez nje, odnosno prije smeta.... ali što ćemo sa svim onim slikama gravitacijskih leća koje prikazuju gravitacijski efekt a nema mase koja je odgovorna za njega, vrlo čudna situacija...

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 9:37 (notloB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Yuda kaže...

 U reaktorima možda i ne, no u akceleratorima se to redovito opaža.

 

https://courses.lumenlearning.com/suny-physics/chapter/33-3-accelerators-create-matter-from-energy/

 

U akceleratorima se ubrzavaju - čestice, ne energija i iz postojećih se stvaraju nove (različite - kao što se radionuklidi raspadaju u druge, različite elemente, ali ne stvaraju novu tvar) zahvaljujući zakonu o održanju mase i energije. Naslov kaže jedno, ali u tekstu jasno piše što se ubrzava u akceleratorima - nije energija, već čestice. 

 

EDIT: E=mc2 znači da je energija jednaka umnošku mase i brzine svjetlosti na kvadrat, a ne umnošku materije i brzine svjetlosti na kvadrat. 

 

Ljudi ovo malo "m" čitaju kao masa, a u sebi misle "materija", a to nije isto. Masa je svojstvo materije, a ne sama materija, tvar.

 

Ne postoji masa bez materije niti akcelerator koji radi bez čestica s "čistom" energijom. Dodavanjem energije česticama mijenja se njihova masa. Sudarom i raspadima čestica stvaraju se drugi tipovi čestica ("nova materija") koje su sadržane u ovim prethodnim česticama - protoni, neutroni, elektroni, kvarkovi, gluoni, bozoni itd. i kao što znamo ti iz jednog elementa u akceleratoru dobiti drugi element ili iz protona dobiti kvarkove, ali ne može se iz "energije" bez bez neke tvari stvoriti nova tvar. 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 10:17 (Drago).
15 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova

To da "nema mase" ne znamo. Nema svijetleće mase (zvijezda) koja je lako uočljiva, ali može biti nešto drugo što ne svijetli, recimo crne rupe, prašina, štogod. Teško je dokazati što je to tamo daleko.

Masa savija prostor-vrijeme, ali možda je moguće saviti prostor-vrijeme i bez mase. To bi objasnilo one snimke kretanja NLO-a, odnosno tako nagle promjene brzine da bi zdrobile mozak u lubanji. Ako savijaju prostor-vrijeme, onda se unutar svog prostora oko letjelice jedva kreću, trpe vrlo male G sile, a izvana izgleda kao let muhe.

Idi i radi nešto korisno!
2 godine
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Keso kaže...

To da "nema mase" ne znamo. Nema svijetleće mase (zvijezda) koja je lako uočljiva, ali može biti nešto drugo što ne svijetli, recimo crne rupe, prašina, štogod. Teško je dokazati što je to tamo daleko.

Masa savija prostor-vrijeme, ali možda je moguće saviti prostor-vrijeme i bez mase. To bi objasnilo one snimke kretanja NLO-a, odnosno tako nagle promjene brzine da bi zdrobile mozak u lubanji. Ako savijaju prostor-vrijeme, onda se unutar svog prostora oko letjelice jedva kreću, trpe vrlo male G sile, a izvana izgleda kao let muhe.

 Postotak tamne nedostajuće tvari je kud i kamo veći od "normalne", vidljive tvari, da se radi u slučaju gravitacijskih leća o "normalnoj" tvari ona bi bila detektirana, oko crnih rupa se odvijaju svakakve interakcije i one odašilju neke od najenergetskijih događaja u svemiru, prašina bi bila netransparentna etc., mislim da se ne radi o "normalnoj" tvari, ovo na kraju s nlo fantastikom ne vidim smisla odgovarati, to su imo fantazije i halucinacije.

Drago kaže...
Yuda kaže...

 U reaktorima možda i ne, no u akceleratorima se to redovito opaža.

 

https://courses.lumenlearning.com/suny-physics/chapter/33-3-accelerators-create-matter-from-energy/

 

U akceleratorima se ubrzavaju - čestice, ne energija i iz postojećih se stvaraju nove (različite - kao što se radionuklidi raspadaju u druge, različite elemente, ali ne stvaraju novu tvar) zahvaljujući zakonu o održanju mase i energije. Naslov kaže jedno, ali u tekstu jasno piše što se ubrzava u akceleratorima - nije energija, već čestice. 

 

EDIT: E=mc2 znači da je energija jednaka umnošku mase i brzine svjetlosti na kvadrat, a ne umnošku materije i brzine svjetlosti na kvadrat. 

 

Ljudi ovo malo "m" čitaju kao masa, a u sebi misle "materija", a to nije isto. Masa je svojstvo materije, a ne sama materija, tvar.

 

Ne postoji masa bez materije niti akcelerator koji radi bez čestica s "čistom" energijom. Dodavanjem energije česticama mijenja se njihova masa. Sudarom i raspadima čestica stvaraju se drugi tipovi čestica ("nova materija") koje su sadržane u ovim prethodnim česticama - protoni, neutroni, elektroni, kvarkovi, gluoni, bozoni itd. i kao što znamo ti iz jednog elementa u akceleratoru dobiti drugi element ili iz protona dobiti kvarkove, ali ne može se iz "energije" bez bez neke tvari stvoriti nova tvar. 

 

 

 U biti je bitno da se postigla konverzija iz energije u masu, sve je po ps, što se od energije uložilo na kraju je dobijeno natrag u obliku dijelom mase i energije, charge i ostala svojstva bitna za interakciju su izjednačeni, nije se dogodilo ništa nepredviđeno, feynmanov dijagram je uredan, bilo bi zanimljivije kad bi nešto nedostajalo onda pa bi onda mogli pričati o česticama tamne tvari... Upravo to, masa je samo jedno od svojstava materije ne i ključni distinguishable property, polucijeli spin je razlikovno svojstvo koje razlikuje fermione od bozona, ima na prošloj stranici objašnjeno uz filmić koji sam sinoć ostavio s paulijevim principom isključenja, boze-einstainovom i fermi-diracovom statistikom ukoliko tko hoće gledati.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 11:10 (notloB).
12 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Drago kaže...

U akceleratorima se ubrzavaju - čestice, ne energija i iz postojećih se stvaraju nove zahvaljujući zakonu o održanju mase i energije. Naslov kaže jedno, ali u tekstu jasno piše što se ubrzava u akceleratorima - nije energija, već čestice. 

 


 "When the particles are sufficiently energetic, a phenomenon that defies the imagination happens: the energy of the collision is transformed into matter in the form of new particles, the most massive of which existed in the early Universe. This phenomenon is described by Einstein’s famous equation E=mc2, according to which matter is a concentrated form of energy, and the two are interchangeable." - https://home.cern/science/accelerators
 

Za čistunce

Breit–Wheeler process - https://en.wikipedia.org/wiki/Breit%E2%80%93Wheeler_process

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Yuda kaže...
Drago kaže...

U akceleratorima se ubrzavaju - čestice, ne energija i iz postojećih se stvaraju nove zahvaljujući zakonu o održanju mase i energije. Naslov kaže jedno, ali u tekstu jasno piše što se ubrzava u akceleratorima - nije energija, već čestice. 

 


 "When the particles are sufficiently energetic, a phenomenon that defies the imagination happens: the energy of the collision is transformed into matter in the form of new particles, the most massive of which existed in the early Universe. This phenomenon is described by Einstein’s famous equation E=mc2, according to which matter is a concentrated form of energy, and the two are interchangeable." - https://home.cern/science/accelerators
 

Za čistunce

Breit–Wheeler process - https://en.wikipedia.org/wiki/Breit%E2%80%93Wheeler_process

 

 

 

Da, energija iz sudara čestica stvara nove tipove čestica (a pri tome stari tip čestica nestaje. Ako su se sudarila dva protona i iz njih dobio drugu hrpu subatomskih čestica, ta dva protona više ne postoje, rastavili su se na "proste faktore" - te druge čestice). U akceleratorima se ubrzavaju čestice i to čestice tvari. 

 

Fotoni, kao nosioci energije, ali ne i tvar (masa im je = 0), pak, nastaju isključivo kao posljedica interakcije tvari (za ovaj drugi link). 

 

U svemiru se ne stvara nova tvar - to se barem možemo složiti, nadam se? Dapače, kako se prostor širi, tako je gustoća materije sve manja jer je količina materije i energije u svemiru konstantna. 

 

Ako bi se stvarno iz "energije" stvarala nova tvar, nije jasno zašto sa širenjem svemira ne bismo uvijek imali istu početnu "vruću juhu" plazme (kvarkova).

 

 

This space for rent!
2 godine
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Drago kaže...
Ako bi se stvarno iz "energije" stvarala nova tvar, nije jasno zašto sa širenjem svemira ne bismo uvijek imali istu početnu "vruću juhu" plazme (kvarkova).

 

 

IMO, Moguće zbog širenja, inflacije i posljedičnog hlađenja i konačnog stabiliziranja materije na najnižu energetsku konfiguraciju?

15 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
notloB kaže...

ovo s nlo fantastikom su fantazije i halucinacije.

Neke od tih "halucinacija i fantazija" snimljene su vojnim kamerama s više zrakoplova (i kuteva) istovremeno, plus nekoliko radara sa zemlje (radarski zapis ISTOG događaja), plus svjedočenje direktnog opažanja vrhunskih vojnih pilota koji definitivno nisu "pijanci s ceste". Višestruka potvrda istog događaja iz različitih izvora i instrumenata, ne samo opažanje čovjeka. I tako puno puta.

Idi i radi nešto korisno!
2 godine
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Keso kaže...
notloB kaže...

ovo s nlo fantastikom su fantazije i halucinacije.

Neke od tih "halucinacija i fantazija" snimljene su vojnim kamerama s više zrakoplova (i kuteva) istovremeno, plus nekoliko radara sa zemlje (radarski zapis ISTOG događaja), plus svjedočenje direktnog opažanja vrhunskih vojnih pilota koji definitivno nisu "pijanci s ceste". Višestruka potvrda istog događaja iz različitih izvora i instrumenata, ne samo opažanje čovjeka. I tako puno puta.

 Moguće ali moguće i meteorološki baloni ili rusi, sorry šalim se, nedovoljno, sad ću ja kao zli luđak, 'oću 4k i zelenog marsijanca koji kaže "ne želimo zlo vašoj planeti" u hdr, ove mutnjikavosti i svjedočenja pilota iz aviona pod nenormalnim okolnostima, a ne na normalnom atmosferskom tlaku na normalnoj nadmorskoj visini, bez g sila itd., ne znam što je a kamo li da je antigravitacijski pogon s warpom i podprostorima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 11:13 (notloB).
12 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Drago kaže...
U svemiru se ne stvara nova tvar - to se barem možemo složiti, nadam se? Dapače, kako se prostor širi, tako je gustoća materije sve manja jer je količina materije i energije u svemiru konstantna. 

 Da bi reč rekel. Iako ... 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 11:24 (Yuda).
16 godina
moderator
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
notloB kaže...

IMO, Moguće zbog širenja, inflacije i posljedičnog hlađenja i konačnog stabiliziranja materije na najnižu energetsku konfiguraciju?

 

Tako je, jer imaš istu količinu materije i energije na većem prostoru. 

 

Sve je ovo počelo od odgovora na Thinkerovu tvrdnju da je "fluktuacija  energije u vakuumu" dovela do Velikog praska koji je stvorio materiju ("Teorija je da je prije Velikog praska postojao vakuum u kojem je bila fluktuacija energije, dakle postojalo je "nešto" što je promijenilo svoj oblik postojanja u trenutku Velikog praska, a u konačnici imamo i konverziju energije u materiju. Tu teoriju i podržava kvantna fizika i ne vidim što sam krivo napisao.") 

 

Mi ne znamo točan početak Velikog praska, ali znamo da je u djelićima sekunde nakon Velikog praska već postojala vruća plazma - dakle materija visokih energija i nije se "fluktuacija energije" - štogod bi to bilo - pretvorila u materiju. Dakle ukupna materija s početka priče je materija koju imamo i sada (i ukupna energija). 

 

Moja poanta koja se negdje izgubila u ovim postovima (a vidim da sam i dao neke pogrešne analogije) je da ne postoji primjer da se iz energije stvorila materija. Ako imaš energiju, negdje postoji i materija koja je stvara. Energija može mijenjati masu materije (energiju tijela u mirovanju), ali nema energije bez materije. 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 11:27 (Drago).
12 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Drago kaže...

 Energija može mijenjati masu materije (energiju tijela u mirovanju), ali nema energije bez materije. 

 

 

 

Multiphoton Breit–Wheeler experiment.

 

 Otkud je nastao par elektron-pozitron?

Multiphoton+Breit–Wheeler+experiment+ Multiphoton+Breit–Wheeler+experiment+
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 11:46 (Yuda).
2 godine
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Yuda kaže...
Drago kaže...

 Energija može mijenjati masu materije (energiju tijela u mirovanju), ali nema energije bez materije. 

 

 

 

Multiphoton Breit–Wheeler experiment.

 

Otkud je nastao par elektron-pozitron?

 Pa iz energije fotona, prema slici, morao je i pozitron jer je foton električki neutralan, stvar je da energija nije neki apstrakt koji se pojavljuje sam od sebe već je imanentna fotonu. elektron ima sasvim određenu masu da je snop fotona bio energetskiji, bilo bi više parova elektron-pozitron + eventualni ostatak u nekom obliku neke čestice.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 11:51 (notloB).
12 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova

Hoćeš reći da se čista energija(foton) kondenzirala u masivnu česticu(elektron-pozitron)?

2 godine
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Yuda kaže...

Hoćeš reći da se čista energija(foton) kondenzirala u masivnu česticu(elektron-pozitron)?

 Ali i foton je čestica, nije sama gola energija već ima i druga svojstva koja je čine česticom. Hebeni paket, chunk sa svim svojim svojstvima. U protivnom se vrati na klasičnu mehaniku kontinuiranim streamovima energije, što znamo da nije istina i već stoljeće i kusur znamo za kvantnu mehaniku. Drago govori da energija uvijek dolazi u paketu, čestici, i u pravu je bez čestica nema energije.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 12:12 (notloB).
12 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
notloB kaže...

 Ali i foton je čestica, nije sama gola energija već ima i druga svojstva koja je čine česticom.

 Što je gola energija?

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 12:08 (Yuda).
2 godine
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Yuda kaže...
notloB kaže...

 Ali i foton je čestica, nije sama gola energija već ima i druga svojstva koja je čine česticom.

 Što je gola energija?

 Pa hipotetski stream energije s nikakvim drugim svojstvom osim onim energetskim, to dakako ne postoji. Već drugi post o tome govorim.

Drago govori da bez čestica nema energije, ohladi česticu na apsolutnu nulu i tek onda nema energije, nema gibanja ali siguran sam da onda nema ni čestice.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 12:25 (notloB).
12 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
notloB kaže...

Pa hipotetski stream energije s nikakvim drugim svojstvom osim onim energetskim, to dakako ne postoji. Već drugi post o tome govorim.

 

2 godine
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
Yuda kaže...
notloB kaže...

Pa hipotetski stream energije s nikakvim drugim svojstvom osim onim energetskim, to dakako ne postoji. Već drugi post o tome govorim.

 

 Ne glumatati molim i dokazati da energija ne dolazi u paketima.

Ne postoji kontinuirani stream energije, osnovni postulat kvantne mehanike ti govori da ona dolazi u paketima, česticama, u onoj slici si postavio foton, paket a ne energetski stream iz ruke dartha vadera.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2024 12:33 (notloB).
12 godina
offline
Re: Tamna tvar možda uopće ne postoji, tvrdi nova
notloB kaže...

Ne postoji kontinuirani stream energije, osnovni postulat kvantne mehanike ti govori da ona dolazi u paketima, česticama, u onoj slici si postavio foton, paket a ne energetski stream iz ruke dartha vadera.

 Foton(kvant energije) nije čestica(u smislu tvari) iako ima neka svojstva čestice, u sliku nisam postavio ništa, ona je skica eksperimenta kojeg također nisam ja izvodio.

 

Imamo osjećaj da se svi pomalo gubimo i razvodnjavamo u terminologiji.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice