Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nekadaš

poruka: 32
|
čitano: 5.332
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nekadaš".
8 godina
offline
Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nekadaš

Ouch, "ne dirajte mi večeras" Intel Foundry & Chip Design odjele,

"jer oni će se vratitii".

 

Ozbiljno, nema šansi da im Foundry dio prodaju TSMC-u, time bi SAD izgubio stratešku proizvodnju EUV čipova i ostali bi samo Tajvan, J. Koreja, i... nadolazeća KINA.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.9.2024 13:25 (EricCartman).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
EricCartman kaže...

Ozbiljno, nema šansi da im Foundry dio prodaju TSMC-u, time bi SAD izgubio stratešku proizvodnju EUV čipova i ostali bi samo Tajvan, J. Koreja, i... nadolazeća KINA.

 ima šanse, jer je americi bitno da se proizvodnja zadrži/preseli u ameriku, zato i tsmc dobiva poticaje za izgradnju tvornica u americi

osim toga, ameri su debelo financirali i pomagali razvoj tsmc u ovo što je danas, pa i sad su dva američka fonda najveći udjelničari nakon tajvanskog državnog fonda

16 godina
online
Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nekadaš
AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
1 1 hvala 0
3 godine
offline
Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nekadaš

Od 2021. godine Intel je po prihodima bio tri puta veći od Nvidie
Kak si jedna takva megakorporacija uopce dopusti ovakav opceniti fijasko nakon prakticki 25g besprijekornog poslovanja! Jel gazda nasao ljubavnicu koja puši racku kao niti jedna do sad ili koji k?

Moj PC  
2 3 hvala 0
8 godina
suspendiran
offline
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
picajzla0707 kaže...
EricCartman kaže...

Ozbiljno, nema šansi da im Foundry dio prodaju TSMC-u, time bi SAD izgubio stratešku proizvodnju EUV čipova i ostali bi samo Tajvan, J. Koreja, i... nadolazeća KINA.

 ima šanse, jer je americi bitno da se proizvodnja zadrži/preseli u ameriku, zato i tsmc dobiva poticaje za izgradnju tvornica u americi

osim toga, ameri su debelo financirali i pomagali razvoj tsmc u ovo što je danas, pa i sad su dva američka fonda najveći udjelničari nakon tajvanskog državnog fonda

 Kad bi to baš išlo tako...

Ja rekoh
11 godina
online
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
Feudalac kaže...

 Kad bi to baš išlo tako...

što ne bi 'išlo tako', na koji dio misliš?

15 godina
offline
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
Boris grozni kaže...

Od 2021. godine Intel je po prihodima bio tri puta veći od Nvidie
Kak si jedna takva megakorporacija uopce dopusti ovakav opceniti fijasko nakon prakticki 25g besprijekornog poslovanja! Jel gazda nasao ljubavnicu koja puši racku kao niti jedna do sad ili koji k?

Stvarno ne znaš zašto? Pratio si ih do serije 9 kupio i9 i zaspao si?

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
8 godina
offline
Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nekadaš

Jim Keller je otišao jer si tamo manageri podmeću politički.

Beast Lake revolucionarni koncept kojeg je zamislio, je CEO upravo scancellao, a tim koji je Keller za njega izgradio je rasformiran.

 

Ali foundry mora ostati, to je strateško crno zlato 21. stoljeća. Ako si to upropaste i daju TSMC-u, onda su fakat .... Hrvati  ... u privatizaciji i ino.

Nedavno su kupili više high tech opreme od ASML-a nego što je ima TSMC. Ako to zaj..u i predaju TSMC-u. Moguće je, ali nikome osim TSMC-u nije u interesu.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
EricCartman kaže...

Ali foundry mora ostati, to je strateško crno zlato 21. stoljeća. Ako si to upropaste i daju TSMC-u, onda su fakat .... Hrvati 

postavljaš potpuno krivu pretpostavku

 

foundry svakako ostaje u americi i to je amerima jedino bitno, da amerika smatra tsmc prijetnjom za 'strateški interes', ne bi im davali nemile milijarde u poticajima i zajmovima za izgradnju tvornice u arizoni, nego bi sve te pare preusmjerili intelu kao domaćoj tvrtci

 

jebe se njima tko će investirat i tko će od koga preuzet tvornice u americi (sve dok nisu kinezi), strateški bitno im je samo da tvornice čipova budu na američkom tlu

5 godina
offline
Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nekadaš

Intel je strateska firma tako da ce se upumpati pare u nju, ako budu trebale, a naivnima ostaje da "navijaju".

Nije ni amd propao, a stajao je svojevremeno daleko gore. Doduse sada se vuku paralele nVidia - Intel i sve se vrti oko AI, a daleko manje oko promasaja 13 i 14 serije.

 
1 0 hvala 0
6 mjeseci
offline
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
Boris grozni kaže...

Od 2021. godine Intel je po prihodima bio tri puta veći od Nvidie
Kak si jedna takva megakorporacija uopce dopusti ovakav opceniti fijasko nakon prakticki 25g besprijekornog poslovanja! Jel gazda nasao ljubavnicu koja puši racku kao niti jedna do sad ili koji k?

 Puno groznih Borisa vodi tu tvrtku.

Akagi, Kaga, Sōryū, Hiryū, Shōkaku, Zuikaku
11 godina
online
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
SamoPitam3 kaže...

Intel je strateska firma tako da ce se upumpati pare u nju, ako budu trebale, a naivnima ostaje da "navijaju".

Nije ni amd propao, a stajao je svojevremeno daleko gore. Doduse sada se vuku paralele nVidia - Intel i sve se vrti oko AI, a daleko manje oko promasaja 13 i 14 serije.

 strateški cilj amerike je proizvodnja čipova na američkom tlu, potpuno im je nebitno tko će graditi te tvornice, sve dok to nisu kinezi

da gledaju strateški važne firme onda bi sve poticaje dali intelu, a ne da tsmc gradi tvornicu u arizoni uz milijarde poticaja i kredita - link

 

također, da su im domaće tvrtke strateški interes, ne bi toliko investirali u tajvansku proizvodnju čipova proteklih desetljeća, što je direktno rezultiralo time da je amd morao odustati od proizvodnje jer se nisu mogli nositi sa firmom koju masivno sufinancira država, i tajvanska i američka

 

precjenjujete 'stratešku važnost' intela, pustit će ih američka vlada niz vodu samo ako tsmc to poželi i obeća još više tvornica u americi

ofkors, takav je rasplet teško moguć jer se tsmc-u više isplati širiti vlastiti uigrani biznis nego li investirati u propast od firme u kojoj svakodnevno izranjaju novi problemi, ali sigurno to nije ne zbog intela kao 'strateške firme' koju amerika kao fol ne da kupiti

8 godina
offline
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
picajzla0707 kaže...
SamoPitam3 kaže...

Intel je strateska firma tako da ce se upumpati pare u nju, ako budu trebale, a naivnima ostaje da "navijaju".

Nije ni amd propao, a stajao je svojevremeno daleko gore. Doduse sada se vuku paralele nVidia - Intel i sve se vrti oko AI, a daleko manje oko promasaja 13 i 14 serije.

 strateški cilj amerike je proizvodnja čipova na američkom tlu, potpuno im je nebitno tko će graditi te tvornice, sve dok to nisu kinezi

da gledaju strateški važne firme onda bi sve poticaje dali intelu, a ne da tsmc gradi tvornicu u arizoni uz milijarde poticaja i kredita - link

 

također, da su im domaće tvrtke strateški interes, ne bi toliko investirali u tajvansku proizvodnju čipova proteklih desetljeća, što je direktno rezultiralo time da je amd morao odustati od proizvodnje jer se nisu mogli nositi sa firmom koju masivno sufinancira država, i tajvanska i američka

 

precjenjujete 'stratešku važnost' intela, pustit će ih američka vlada niz vodu samo ako tsmc to poželi i obeća još više tvornica u americi

ofkors, takav je rasplet teško moguć jer se tsmc-u više isplati širiti vlastiti uigrani biznis nego li investirati u propast od firme u kojoj svakodnevno izranjaju novi problemi, ali sigurno to nije ne zbog intela kao 'strateške firme' koju amerika kao fol ne da kupiti

 Jedno su tvornice u Americi, a drugo je razvoj proizvodnog procesa,

misliš li zaista da će im TSMC to prepustiti, ili podijeliti s njima?
U tom slučaju otvaraju si priliku da ih Kina zauzme, a SAD nije prisiljen uskočit.

11 godina
online
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
EricCartman kaže...

 Jedno su tvornice u Americi, a drugo je razvoj proizvodnog procesa,

misliš li zaista da će im TSMC to prepustiti, ili podijeliti s njima?
U tom slučaju otvaraju si priliku da ih Kina zauzme, a SAD nije prisiljen uskočit.

 a što misliš zašto tsmc ulaže 60+ milijardi u američku tvornicu, dok poticaji iznose cca 10% od toga?

što misliš zašto uopće najvažnija tajvanska tvrtka ulaže u ameriku, umjesto da širi vlastite kapacitete u tajvanu - ima li to veze s podrškom amerike tajvanu protiv kine bez kojeg tajvana nema?

misliš da je razvoj procesa, koji je između ostalog poticala i amerika znanstvenicima i prijenosom tehnologije tijekom desetljeća, strogo vezan teritorijalno u tajvanu, da američka tvornica tsmc-a neće dobiti prijenos te tehnologije, pogotovo ako kina krene u iskrcavanje u tajvanu?

 

toliko slojeva ima u toj igru, da je u najmanju ruku naivno svoditi sve na intel 

intel odbacuje planove za njemačku, upitno je ima li potencijala i za tvornicu u americi, a nemere sve pokriti državni poticaj

skuže li ameri da je intel nesposoban ispuniti što se traži, otiće svi poticaji intela na račun tsmc, a ni preuzimanje nije nikakav problem

ameri traže 20-30% svjetskog udjela proizvodnje na svojem teritoriju, bio to intel ili tsmc - tak im je svejedno, bitno je da proizvodnja krene što prije i bez problema, a intel je više nego pun problema

 

nema tu milosti i 'strateških firmi', sad je u panic modu i nitko nije strateška firma

 

9 godina
offline
Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nekadaš

Udruzit ce se Boeing i Intel, napravit ce svemirski cip.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
picajzla0707 kaže...
EricCartman kaže...

 Jedno su tvornice u Americi, a drugo je razvoj proizvodnog procesa,

misliš li zaista da će im TSMC to prepustiti, ili podijeliti s njima?
U tom slučaju otvaraju si priliku da ih Kina zauzme, a SAD nije prisiljen uskočit.

 a što misliš zašto tsmc ulaže 60+ milijardi u američku tvornicu, dok poticaji iznose cca 10% od toga?

što misliš zašto uopće najvažnija tajvanska tvrtka ulaže u ameriku, umjesto da širi vlastite kapacitete u tajvanu - ima li to veze s podrškom amerike tajvanu protiv kine bez kojeg tajvana nema?

misliš da je razvoj procesa, koji je između ostalog poticala i amerika znanstvenicima i prijenosom tehnologije tijekom desetljeća, strogo vezan teritorijalno u tajvanu, da američka tvornica tsmc-a neće dobiti prijenos te tehnologije, pogotovo ako kina krene u iskrcavanje u tajvanu?

 

toliko slojeva ima u toj igru, da je u najmanju ruku naivno svoditi sve na intel 

intel odbacuje planove za njemačku, upitno je ima li potencijala i za tvornicu u americi, a nemere sve pokriti državni poticaj

skuže li ameri da je intel nesposoban ispuniti što se traži, otiće svi poticaji intela na račun tsmc, a ni preuzimanje nije nikakav problem

ameri traže 20-30% svjetskog udjela proizvodnje na svojem teritoriju, bio to intel ili tsmc - tak im je svejedno, bitno je da proizvodnja krene što prije i bez problema, a intel je više nego pun problema

 

nema tu milosti i 'strateških firmi', sad je u panic modu i nitko nije strateška firma

 

 Da, Intelu fali kapitals i to je zabrinjavajuće, mada na te nove strojeve su već spiskali ogromna sredstva.

Proći će barem 5 godina dok TSMC u SAD-u sustigne onaj u Tajvanu, ako je to uopće moguće, evo kako trenutno stoje tvornice: https://www.globaltimes.cn/page/202401/1305800.shtml

Uz sve potpore, Ameri i da hoće, ne mogu ih zamijeniti na no-1 mjestu, jer oni rade ko Ameri, a ovi ko Kinezi, i usto još i pod prijetnjom invazije. Ne pričam bezveze.

11 godina
online
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
EricCartman kaže...

Uz sve potpore, Ameri i da hoće, ne mogu ih zamijeniti na no-1 mjestu, jer oni rade ko Ameri, a ovi ko Kinezi, i usto još i pod prijetnjom invazije. Ne pričam bezveze.

 nije trenutno strateški cilj zamijenit tajvanski tsmc na 1. mjestu, dapače, da su sigurni da se kina neće iskrcavati na tajvan i da će tajvan ostati 'zapad', ne bi niti bili u panici i posao bi se odvijao 'as usual'

cilj je osigurati američko tržište čipova barem donekle, u slučaju da se kina iskrca na tajvan... za početak, kasnije kako bude

 

da im je intel strateška firma, spašavali bi ga direktno kao i neke firme iz autoindustrije (što ne znači da možda i to neće, ako intelu zagusti do kraja)

ovako daju poticaje, pa tko što ispuni, bitno im je da foundries rastu u americi, a oće li to biti 'američki' tsmc, intel, samsung, micron, globalfoundries ili qualcomm njima tako svejedno, svi su dobili ili će dobiti poticaje i svi najavljuju desetke milijardi vrijedna ulaganja

15 godina
offline
Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nekadaš

Židovi su uništili intel jer u izraelu su radili na šabat. Gotovo im je tu su se dirnuli i ide ključ u bravu. 

Boris grozni će bacit atom bombu na židove.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.9.2024 9:46 (dery).
Moj PC  
3 0 hvala 2
15 godina
offline
Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nekadaš

Prije nekoliko godina oni koji su ovo predvidjeli su mi bili smiješni...ja još uvijek ne vjerujem i nadam se da će isplivati sa nekim novim i5 2500K za dobrobit konkurentnosti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
forumaš kaže...

Prije nekoliko godina oni koji su ovo predvidjeli su mi bili smiješni...ja još uvijek ne vjerujem i nadam se da će isplivati sa nekim novim i5 2500K za dobrobit konkurentnosti.

 Od kad ja govorim to, slušaj mene i daleko češ. Rambox je na sedmom nebu. Boris se priključuje hamasu. To ti je razvoj događaja.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
2 godine
online
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
dery kaže...

 Od kad ja govorim to, slušaj mene i daleko češ. Rambox je na sedmom nebu. Boris se priključuje hamasu. To ti je razvoj događaja.

8 godina
suspendiran
offline
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
Picajzla0707:

Dio o strategiji je OK, ali TSMC je to što jest zbog ljudi koji tamo rade. Odgovarajuće škole i volja da se javi na telefon u 2 ujutro u nedjelju ako ga firma treba. Toga nema nigdje drugdje. Sve kaj pokušavaju prebaciti na američko tlo je u problemima bez obzira na novac u kojem se kupaju. Ljudi
Ja rekoh
11 godina
online
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
How yes no... jer je rješenje biti rob i jedino tako se može uspjeti...
Ljudi jesu problem, jer tek treba obrazovati ili uvesti obrazovanu radnu snagu, no to je problem korporacija i budi siguran da će to korporacije riješiti, makar uvozili ljude iz indije.
Poanta je ne ostati bez čipova ako kina okupira tajvan, pa makar se radnici ne javljali u dva ujutro
8 godina
offline
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek

Pa jest, istinu ti čovjek govori. Ljudi tu jesu problem, i razlike su ogromne.

 

U TSMC-u se radi u 3 smjene.

Plaće su manje nego u SAD-u.

Mač im visi nad glavom.

I još su Azijati, čitaj jako su marljivi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.9.2024 14:20 (EricCartman).
11 godina
online
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
Znam da ljudi jesu problem, to sam i potvrdio... pa što? Problemi se rješavaju u hodu... ili misliš da su u tsmc, samsungu, qualcommu i ostalima budale, ulažu desetke milijardi i grade tvornice koje će im stajat prazne, jer ne znaju riješit pitanje ljudskih resursa.
Americi trenutno nije bitno hoće li tsmc u tajvanu biti 10-20% produktivniji, njima je bitno da imaju proizvodnju čipova u americi u slučaju okupacije tajvana, a kasnije kako bude - to se zove strateški interes i zato daju poticaje, vrše politički pritisak i slično. Ljudski resursi su problem koji će rješavat u hodu
15 godina
offline
Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nekadaš

Osobno, iz vijesti koje primjecujem zadnjih godina, mislim da su kinezi zakljucili da im je jednostavnije/profitabilnije izgraditi cijelu infrastrukturu za proizvodnju i imati u cijelosti svoju tehnologiju nego se baviti invazijom na tavan i sl. bedastocama. Cak se cini da su i na dobrom putu prema tome. 

Iako, sa druge strane, mozda su svijesni da invazija na tavan znaci da ce proizvodnja biti unistena pa se pripremaju za taj dan. Samo onda pitanje sto ce im tavan? Samo da bi ratovali? 

I onda se opet vratim na misao da je sve to "dog and pony show" i od strane kineza a i amera.

 
6 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
picajzla0707 kaže...
Znam da ljudi jesu problem, to sam i potvrdio... pa što? Problemi se rješavaju u hodu... ili misliš da su u tsmc, samsungu, qualcommu i ostalima budale, ulažu desetke milijardi i grade tvornice koje će im stajat prazne, jer ne znaju riješit pitanje ljudskih resursa.
Americi trenutno nije bitno hoće li tsmc u tajvanu biti 10-20% produktivniji, njima je bitno da imaju proizvodnju čipova u americi u slučaju okupacije tajvana, a kasnije kako bude - to se zove strateški interes i zato daju poticaje, vrše politički pritisak i slično. Ljudski resursi su problem koji će rješavat u hodu

 Nadam se da je samo glumatanje od strane Kine.

Kad bi udarili na Tajvan, SAD, čak da na svom teritoriju i ima TSMC backup, nit bi mogao razvijat dalje nodeove, niti bi mogao održati 10% trenutne proizvodnje TSMC-a, američke kompanije bi doživjele veliki udar.

 

Kao da tiskaš letke, krepa ti stroj za tisak, a imaš u radnji još samo a4 inkjet printer. Nije da se ne može, ali nije realno.

 

Ajmo zaključit temu, ja ostajem u nadi da će Intel:

  • zadžat foundry
  • ako ga i ne zadrže, nastaviti u njemu samostalno razvijati nove nodeove.
15 godina
offline
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
EricCartman kaže...
picajzla0707 kaže...
Znam da ljudi jesu problem, to sam i potvrdio... pa što? Problemi se rješavaju u hodu... ili misliš da su u tsmc, samsungu, qualcommu i ostalima budale, ulažu desetke milijardi i grade tvornice koje će im stajat prazne, jer ne znaju riješit pitanje ljudskih resursa.
Americi trenutno nije bitno hoće li tsmc u tajvanu biti 10-20% produktivniji, njima je bitno da imaju proizvodnju čipova u americi u slučaju okupacije tajvana, a kasnije kako bude - to se zove strateški interes i zato daju poticaje, vrše politički pritisak i slično. Ljudski resursi su problem koji će rješavat u hodu

 Nadam se da je samo glumatanje od strane Kine.

Kad bi udarili na Tajvan, SAD, čak da na svom teritoriju i ima TSMC backup, nit bi mogao razvijat dalje nodeove, niti bi mogao održati 10% trenutne proizvodnje TSMC-a, američke kompanije bi doživjele veliki udar.

 

Kao da tiskaš letke, krepa ti stroj za tisak, a imaš u radnji još samo a4 inkjet printer. Nije da se ne može, ali nije realno.

 

Ajmo zaključit temu, ja ostajem u nadi da će Intel:

  • zadžat foundry
  • ako ga i ne zadrže, nastaviti u njemu samostalno razvijati nove nodeove.

 Da i ne zadrzi nece se tvornice preseliti a ako netko kupi tesko da kupuje da zatvori?

Mozda uzme google, tesla, softbank ili netko treci da bi proizvodio svoje "neke" procesore a ima vise da nazovem to "AI love" 

11 godina
online
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek
Ne znam zašto tsmc u americi ne bi mogao razvijat nodeove ili povećat proizvodnju, novi proizvodni proces im ionako razvija asml sa strojevima za nove proizvodne procese, a kapacitet proizvodnje se lako doda izgradnjom novih pogona.
Te priče da bez tajvanaca i njihovog robovanja poslu nema proizvodnje su bezvezarija, situacija sa time je bila ista i prije 10 i prije 20 godina, pa je upravo intel s većinom pogona u americi vodio donedavno i u tehnologiji i proizvodnji, a dominaciju na tržištu računalnih čipova da ne spominjemo.
Nema nikakve osnove niti zapreke da se tsmc u americi ne bi mogao razvijati bez baze u tajvanu. Nadajmo se svakako da do toga neće doći...
8 godina
offline
Re: Intel: Plan sveobuhvatnog restrukturiranja nek

Nezz toliko o naprednoj litografiji, skoro niš relevantno, ali mislim da ASML stroj nije samo plug and play, da jeste, onda bi bez problema TSMC-u iste rezultate imali i Samsung i Intel.

 

Jaoo sad stigla vijest da Intel preskače 20A za Arrow Lake. Navodno će ići drito na 18A, a ovo prepustiti TSMC-u. Ne sviđa mi se to.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice