Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

poruka: 24
|
čitano: 8.007
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z".
7 godina
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

Samo kritika na stav autora da je feature za  "anti-rudarenje" dobar korak ili bilo kakva pozitivna stvar. To je sve osim toga i služi samo za bacanja pijeska u oči djelu tržišta za koje tvrde da mare, a to su gejmeri. 

 

Evo i zašto:

1. Ova kartica ima softversku podršku za blokiranje rudarenja i iako tvrdi da je neprobojna, ajmo bit realni, nije.

2. Postoje još dvije kriptovalute koje nisu podržane ovim driverima Octopus i Cortex koje su više nego isplative rudarit.

3. Živimo u realnom svijetu u kojem je, danas, značajno otežano doći do grafičkih kartica i općenito procesora za iste. Odluka da će se napraviti još cijeli jedna linija grafičkih kartica ekskluzivna za rudare samo smanjuje količinu silikona koji se može upotrijebiti za nove grafičke kartice. Time se produžuje nestašica, smanjuje ponuda i posljedično povećava cijena kartica.

4. Kad grafička kartica prestane biti interesantna rudarima, zbog pada performansi kroz vrijeme, oni ju prodaju na Njuškalima svijeta za "u redu" novce. Ljudi sa manjim budžetom tada mogu doći do rabljene kartice koja je dovoljno funkcionalna za gaming u tom rangu kartice. S obzirom da se stvara nova linija grafulja koje neće biti za korištenje poslije isteka roka trajanja, gejmeri plićeg džepa su popušili. Ovo ide niz dlaku nVidiji jer se smanjuje dostupnost na tržištu rabljenih grafičkih kartica čime se povećava potražnja za nove proizvode i sukladno tome cijena.

 

Tak da, ajmo malo stat na loptu, i razmislit o posljedicama i molim ne glorificirati poteze koji su sve samo ne za dobrobit gejmera. I na kraju, uopće nemam problem s time da privatna tvrtka radi poslovne poteze u kojem god smjeru hoće, ali imam problem sa time da se laže i obmanjuje potrošače, a da izvori vijesti iz tech svijeta, poput Buga, potpuno pogrešno interpretiraju situaciju na korist tih istih privatnih tvrtki. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.2.2021 16:53 (ChupaviM).
 
19 0 hvala 4
5 godina
protjeran
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

Ima više memorije od high end 3080 kartice , komično je vidjeti na kutijama kako Nvidia istiće 12 gb memorije na 3060, a jednako tako i 10 gb na znatno skupljoj 3080, neka obrnuta logika....

 
3 1 hvala 0
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

Eh, kad bi barem postojala 3060ti sa 12gb. To bi mi bila idealna kartica.

Ionako mi ne treba puno snage za render, samo vram.

 

3070ti, možda?

 

Ok, još samo 4 mjeseca dok se ne snize cijene kartica...

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

Pratim sad na youtube bas ovaj njihov live-stock-

Baci obavijest kao raspolozivo na amazonu.

Kliknem link, i vidi stvarno,postoji opcija da stavis u kosaricu.

Zadržim se 20 sekundi,napravim refresh i napiše Sold Out

U sekundi je nestala i 3090 koja košta 1800 dolara.
Kako to ide,neće bit smirivanja ni u narednim mjesecima

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.2.2021 18:35 (Crypt).
Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 30
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Eh, kad bi barem postojala 3060ti sa 12gb. To bi mi bila idealna kartica.

Ionako mi ne treba puno snage za render, samo vram.

 

3070ti, možda?

 

Ok, još samo 4 mjeseca dok se ne snize cijene kartica...

 Najmanje 4.
Ali i onda dok se snizi,kod nas će divljat s cijenama.

Neće naši sigurno spustit odmah.

Re: Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 30
Crypt kaže...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Eh, kad bi barem postojala 3060ti sa 12gb. To bi mi bila idealna kartica.

Ionako mi ne treba puno snage za render, samo vram.

 

3070ti, možda?

 

Ok, još samo 4 mjeseca dok se ne snize cijene kartica...

 Najmanje 4.
Ali i onda dok se snizi,kod nas će divljat s cijenama.

Neće naši sigurno spustit odmah.

 

Ah...

 

Pričam sa jednon trgovinom

 

"Nismo mi krivi što su cijene takve, to određuje tržište, a ne mi!"

Ne, dušo, tvoj šef određuje te cijene. Nitko te nije natjerao da 3060ti prodaješ za 8.600 hrk

Očito ih imate nekoliko na raspolaganju ako mi ih možete odmah sutra prodati.

 

Ma daj, sad moram koristiti GTX 770 (2013) u novom novcatom render računalu jer nema niti jedne grafe po normalnim cijenama.

Barem su cijene procesora napokon u normali.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.2.2021 18:42 (imsonotgonnatellyoumyname).
15 godina
offline
Re: Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 30

Prvi put si se susreo sa kapitalizmom? Normalno da ce svatko prodat za sto vise, evo ja se prijavio za 3060 na evga i oni ju prodaju za 340eura bez pdva znaci kad ubacim shipping i PDV dodemo na cifru od 3400-3500kn. I to je pitanje kolko ce ih uopce prodati na taj nacin, jel ih vjerojatno i za vise prodaju, sad dodaj jos marze ducana koji ce svakako probat zaradit sto vise. Inace imas quadro kartice pa kupuj kad ti treba za radit.

15 godina
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

Autor citira ovog lika:

 

 U kratkom članku Matt Wuebbling, potpredsjednik globalnog GeForce marketinga, objašnjava da su on i njegove kolege igrači i da su GeForce kartice dizajnirane za igrače, no da su istovremeno GPU-ovi programibilni, pa se zbog toga koriste i za druge svrhe, uključujući i rudarenje kriptovaluta. Wuebbling dalje kaže da je s lansiranjem RTX-a 3060 25. veljače Nvidia odlučila napraviti važnu promjenu kako bi osigurala da GeForce GPU-ovi završe u rukama igrača, a ne rudara.

 

Treba ih popljuvat nisu vrijedni spomena lažu neprestano jer da im je stalo do igrača na kojima su izgradili firmu ne bi direkt sa trake išlo doslovno sve na farme. 

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.2.2021 19:10 (dery).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

I koliko daje eth na kraju? Pitam za prijatelja

| ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | uPlay: vandalzd | R* Club: vandal_zd | RaceNET: VandaLzd | RSI: vandalpr | XBox: VandaLpr
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

Puno, kupiš, upregneš i više ništa ne moraš raditi u životu, nikada.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

Sreća naša pa nema kvalitetnih igara za odigrati jedno 8 godina.

Pa mi ni ne treba nova kartica

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.2.2021 19:23 (crozoki).
Moj PC  
0 5 hvala 0
12 godina
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

A baš sam si htio kupovati novu konfiguraciju, odem na Alzashop, kad tamo pod grafičke kartice skoro ništa, nema niti starije generacije kartica, nula, pa zar je do toga došlo. Praktički ne možeš složiti računalo, bez obzira na lovu. 

Jel netko zna kakvo je stanje s laptopima (za gaming)?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Re: Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 30
Volos kaže...

A baš sam si htio kupovati novu konfiguraciju, odem na Alzashop, kad tamo pod grafičke kartice skoro ništa, nema niti starije generacije kartica, nula, pa zar je do toga došlo. Praktički ne možeš složiti računalo, bez obzira na lovu. 

Jel netko zna kakvo je stanje s laptopima (za gaming)?

 Još gore

https://i.postimg.cc/VvpZn7M9/Snimka-zaslona-2021-02-22-195601.jpg

16 godina
moderator
offline
Re: Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 30
ChupaviM kaže...

Samo kritika na stav autora da je feature za  "anti-rudarenje" dobar korak ili bilo kakva pozitivna stvar. To je sve osim toga i služi samo za bacanja pijeska u oči djelu tržišta za koje tvrde da mare, a to su gejmeri. 

 

Evo i zašto:

1. Ova kartica ima softversku podršku za blokiranje rudarenja i iako tvrdi da je neprobojna, ajmo bit realni, nije.

2. Postoje još dvije kriptovalute koje nisu podržane ovim driverima Octopus i Cortex koje su više nego isplative rudarit.

3. Živimo u realnom svijetu u kojem je, danas, značajno otežano doći do grafičkih kartica i općenito procesora za iste. Odluka da će se napraviti još cijeli jedna linija grafičkih kartica ekskluzivna za rudare samo smanjuje količinu silikona koji se može upotrijebiti za nove grafičke kartice. Time se produžuje nestašica, smanjuje ponuda i posljedično povećava cijena kartica.

4. Kad grafička kartica prestane biti interesantna rudarima, zbog pada performansi kroz vrijeme, oni ju prodaju na Njuškalima svijeta za "u redu" novce. Ljudi sa manjim budžetom tada mogu doći do rabljene kartice koja je dovoljno funkcionalna za gaming u tom rangu kartice. S obzirom da se stvara nova linija grafulja koje neće biti za korištenje poslije isteka roka trajanja, gejmeri plićeg džepa su popušili. Ovo ide niz dlaku nVidiji jer se smanjuje dostupnost na tržištu rabljenih grafičkih kartica čime se povećava potražnja za nove proizvode i sukladno tome cijena.

 

Tak da, ajmo malo stat na loptu, i razmislit o posljedicama i molim ne glorificirati poteze koji su sve samo ne za dobrobit gejmera. I na kraju, uopće nemam problem s time da privatna tvrtka radi poslovne poteze u kojem god smjeru hoće, ali imam problem sa time da se laže i obmanjuje potrošače, a da izvori vijesti iz tech svijeta, poput Buga, potpuno pogrešno interpretiraju situaciju na korist tih istih privatnih tvrtki. 

Vidim da si gledao Linusov prilog o CMP-ovima

Nemam pojma da li će otključati ili ne, ali Nvidia se kune da su kartice zaključane na razini silicija, odnosno, da brava radi na temelju kombinacije silicija, BIOS-a i drivera. To je ujedno i razlog zašto ne mogu smanjiti performanse na strarijim karticama - jer mogu dirati samo drivere, a ne i ostale komponente sustava. 

Nvidiji prvoj prodaja kartica nikad nije bila problem. Čak i kad govorimo o precijenjenim Titanima, nisu ih mogli naproizvoditi koliko su ih ljudi željeli kupiti. S obzirom da su GeForce kartice dizajnirane za igrače, da Nvidija ulaže masivan novac u razvoj i optimizaciju drivera, različitih tehnologija koje podižu igranje na višu razinu, odnose sa studijima koji razvijaju igre, argument da im je svejedno da li će kartice završiti u rigovima ili u PC-jima mi totalno nema smisla. Doslovno si pucaju u ruku koja ih hrani na taj način. Također mislim da oni i dalje zarađuju jednaku lovu kod prodaje GPU-ova partnerima kao i ranije. Dakle sama Nvidija mislim da nema osobitih benefita od masivnog rasta cijena na tržištu. 

Osnovni problem je što je mining jako teško spriječiti jer su GPU-ovi po prirodi fleksibilni. Sad su se zaštitili od excavatora, no kao što i sam kažeš, postoje drugi algoritmi koji vjerojatno rade jednako brzo kao i na starijim karticama. 

Evo sad sam pogledaa Linusov prilog. Vidim da mu je Nvidia odgovorila da u CMP-ovu idu GPU-ovi koji ne zadovoljavaju specifikacije GeForce GPU-a. To mi zapravo ima dosta smisla, pogotovo ako se uzme u obzir da Samsungov navodno muku muči s yieldovima odnosno brojem ispravnih GPU-ova pri proizvodnji. Drugim riječima, moguće je da su CMP-ovi jednostavno škart GPU-ovi koji bi inače išli na otpad, a ovako ih mogu iskoristiti za posve novu liniju proizvoda. 

P.S.

Silikon - ono što startlete stavljaju u grudi i s čim izoliraš kadu ili umivaonik da ne curi voda sastrane

Silicij - materijal od kojeg su napravljeni čipovi

15 godina
offline
Re: Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 30

CMP-ovi su turing arhitektura sem onog najaceg, a linus je majmun jel to i moja baba more vidjet sa onog sheeta sa specifikacijama.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.2.2021 20:10 (R4zOR229).
8 godina
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

1080p grafička za next gen, na yt reviewima u rangu RTX 2070, Ti je 30% jača. Ima više rama sad dali će to biti korisno ko zna.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

Jedino što su ovom 'anti-rudarskom' taktikom postigli je to da si više 'normalan' kupac ne može malo izrudariti za kruh dnevno dok mu komp idlea, jer se sigurno neće zajebavati kao ovi sa mining farmama koji će gore stavljati custom firmware...

 

Eto, jer oni koji izrudare 18kn dnevno, takvi su problem...

 

Iako sam veliki ljubitelj PC hardvera, iskrenom se nadam apsolutnoj propasti PC gaminga. Za sad su na dobrom putu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

Znaci vec nam 4+g serviraju perfomanse gtx1080/ti, krasan napredak

Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 30

Denis 

 

Jest, pogledao sam Linusov prilog i više manje ga preveo tu, jer se potpuno slažem sa tim.

 

Naravno da nVidia diže cijene ovisno o potražnji, pa nisu budale. Mislim i njima je teško doći do čipova i oni imaju povećane cijene nabave komponenti (al' doslovni svih), no to samo znači da marža koja je i moguće ostala ista (u postotku) je u apsolutnoj brojci veća. Ali tko normalan u ovoj situaciji ne bi dizao maržu?

 

Potpuno se slažem sa tobom oko mininga, to je fenomen koji trenutno utječe na ovu vrstu proizvoda. Za neke "izvorne" mušterije u vidu gejmera ili profesionalaca (3d modeliranje, umjetnici, obrada videa, i sl.) to znači da im se "gazi po prstima". Ali to je tako, došli su nove mušterije koje su spremne platiti više i to nije problem o kojem raspravljamo. 

 

A to što je nVidia odgovorila opet bih uzeo sa ogromnom rezervom. Zar im je u interesu reći išta drugačije od toga? A sigurno ne mogu ostati tihi na kritiku jednog od najpoznatijeg i najvećeg tech YouTube kanala.  

 

I na kraju, ispričavam se na lošem prijevodu. U pravu si naravno. Pisao sam bez nabrzinu, pa sam pogriješio. Događa se.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.2.2021 23:25 (ChupaviM).
16 godina
moderator
offline
Re: Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 30
ChupaviM kaže...

Denis 

 

Jest, pogledao sam Linusov prilog i više manje ga preveo tu, jer se potpuno slažem sa tim.

 

Naravno da nVidia diže cijene ovisno o potražnji, pa nisu budale. Mislim i njima je teško doći do čipova i oni imaju povećane cijene nabave komponenti (al' doslovni svih), no to samo znači da marža koja je i moguće ostala ista (u postotku) je u apsolutnoj brojci veća. Ali tko normalan u ovoj situaciji ne bi dizao maržu?

 

Potpuno se slažem sa tobom oko mininga, to je fenomen koji trenutno utječe na ovu vrstu proizvoda. Za neke "izvorne" mušterije u vidu gejmera ili profesionalaca (3d modeliranje, umjetnici, obrada videa, i sl.) to znači da im se "gazi po prstima". Ali to je tako, došli su nove mušterije koje su spremne platiti više i to nije problem o kojem raspravljamo. 

 

A to što je nVidia odgovorila opet bih uzeo sa ogromnom rezervom. Zar im je u interesu reći išta drugačije od toga? A sigurno ne mogu ostati tihi na kritiku jednog od najpoznatijeg i najvećeg tech YouTube kanala.  

 

I na kraju, ispričavam se na lošem prijevodu. U pravu si naravno. Pisao sam bez nabrzinu, pa sam pogriješio. Događa se.

Nema potrebe za isprikom. Samo sam pretpostavio da ne znaš razliku jer mnogi ljudi ne znaju. Jednako kao što mnogi koriste termin socijalne umjesto društvene mreže. I to ekipa s fakuletima u visokoj politici...

Nema šanse da Nvidia diže cijene jer su te cijene dogovorene s debelim ugovorima puno prije nego što je uopće krenula ova priča s kriptom. Nabavna cijena čipova za Nvidiju se također nije mijenjala jer je uvjetovana još vrijednijim i starijim ugovorima između Samsunga i Nvidije. Rast cijene koji mi vidimo događa se kasnije u logističkom i tržišnom lancu - od proizvođača kartice prema distributeru, od distributera prema trgovcu. 

Nvidijino objašnjenje je logično, pogotovo ako u cijelu priču planiraju ubaciti starije GPU-ove koji se proizvode u kompletno drugačijoj tvornici nego RTX-ovi 3000 - u TSMC-ju na 12-nanometarskom procesu. 

15 godina
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

Ajd da vidimo baš koliko će ih doći u u prodaju jer kao nisu za rudarenje.Ma daj denis nemoj ispast posljednji na planeti koji vjeruje šta nevidija bubne. Teorija da imaju problema sa proizvodnjom, zar još to netko pije.

Ovo je stara vijest od kad je počeo jamper, jadni imaju velikih problema u proizvodnji:

 

https://www.hardwareheaven.com/nvidia-reportedly-sold-175-million-of-rtx-30-to-miners/

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.2.2021 12:27 (dery).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 30
dery kaže...

Ajd da vidimo baš koliko će ih doći u u prodaju jer kao nisu za rudarenje.Ma daj denis nemoj ispast posljednji na planeti koji vjeruje šta nevidija bubne. Teorija da imaju problema sa proizvodnjom, zar još to netko pije.

Ovo je stara vijest od kad je počeo jamper, jadni imaju velikih problema u proizvodnji:

 

https://www.hardwareheaven.com/nvidia-reportedly-sold-175-million-of-rtx-30-to-miners/

 Vijest koja je tipični snowballing na temelju ovog:

"Sales to miners generated at least $175 million in the third quarter, accounting for much of the outperformance, according to a Thursday note from RBC Capital Markets analysts Mitch Steves. Before the results came out, he had estimated sales to miners would be $150 million."

 

Dakle neki Mitch Stevens je napravio procjenu. Nema nikakvih dokaza, on je napravio procjenu. 

 

Nvidia može prodati čipove rudarima samo ako ih prodaje u obliku Founders Edition kartica. Sve fotke rigova koje sam ja do sada vidio nisu FE kartice već neki modeli Nvidijinih partnera. Posve mi je logično da partneri love u mutnom i prodaju direktno rudarima. Uostalom, većina partnera su tajvanske i kineske kompanije. 

16 godina
moderator
offline
Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 3060 z

Mali update na ovu raspravu. 

 

RTX 3080 Ti će također imati ograničene performanse kod rudarenja. Za očekivati je da će Nvidija ovo raditi sa svim narednim gamerskim karticama. 

 

Druga stvar - kao što je netko već ovdje spomenuo, tri od četiri CMP kartice su temeljene na Turing arhitekturi. Konkretno, čipovima koji su nekad pogonili GF 1660 Super, RTX 2070 Super i RTX 2080 Ti. Samim time priče o tome da su CMP-ovi samo Nvidijino pokriće da prodaje Ampere kartice rudarima su glupost. CMP-ovi mogu samo pomoći da više Ampere kartica dođe do igrača jer se za proizvodnju Turing čipova koristi ne samo drugačiji proizvodni proces u odnosu na Ampere, već i druga firma (TSMC vs. Samsung). 

S druge strane, zanimljivo je da AMD ne radi baš ništa u ovom smjeru već i ovoj najnovijoj najavi kartica (RX 6700 XT) daju nekakve kamilica izjave da se trude zadovoljiti potražnju na tržištu (uz jasno naglašavanje da ne namjeravaju ograničavati mining performance kartica). 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Asus ROG Strix RTX 3060 12 OC Edition - RTX 30
Denis kaže...

Mali update na ovu raspravu. 

 

RTX 3080 Ti će također imati ograničene performanse kod rudarenja. Za očekivati je da će Nvidija ovo raditi sa svim narednim gamerskim karticama. 

 

Druga stvar - kao što je netko već ovdje spomenuo, tri od četiri CMP kartice su temeljene na Turing arhitekturi. Konkretno, čipovima koji su nekad pogonili GF 1660 Super, RTX 2070 Super i RTX 2080 Ti. Samim time priče o tome da su CMP-ovi samo Nvidijino pokriće da prodaje Ampere kartice rudarima su glupost. CMP-ovi mogu samo pomoći da više Ampere kartica dođe do igrača jer se za proizvodnju Turing čipova koristi ne samo drugačiji proizvodni proces u odnosu na Ampere, već i druga firma (TSMC vs. Samsung). 

S druge strane, zanimljivo je da AMD ne radi baš ništa u ovom smjeru već i ovoj najnovijoj najavi kartica (RX 6700 XT) daju nekakve kamilica izjave da se trude zadovoljiti potražnju na tržištu (uz jasno naglašavanje da ne namjeravaju ograničavati mining performance kartica). 

Da da gameri pokupovali ovaj low mid range za 700€. Kampiraju ispred prodavnica.Štagod evidija rekla i napravila nije za gamere do daljnjeg ide sve za mužnju što se vidi po dostupnosti.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.3.2021 18:55 (dery).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice